De Echo van het Zuiden GEMEENTERAAD WAALWIJK f V.J Agenda en prae-adviezen JAAR na ARK T I NOODKREET OM MEER GEZINSVERZORGSTERS. Bei wat U vrilt- Maar wees wel voorbereid als er iets „verkeerd valt" MAANDAG 25 JUNI 1956 79e JAARGANG No. 50 voor de openbare vergadering, te houden op donderdag 28 juni 1956 te half 8, ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergaderingen, ge houden 23 april, 24 mei en 15 juni 1956. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Instelling voor Maatschappelijk Werk te Helmond ter bevordering van het werk ten bate van de alco holisten. 4. Voorstel inzake onbewoonbaar verklaring van woningen. 5. Voorstel tot toekenning van een premie op de voet van de pre mieregeling woningverbetering en -splitsing 1953. 6. Aanbieding ter goedkeuring re kening 1955 van de Stichtmg „Oudemannenhuis" te Baard wijk. 7. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking inge volge artikel 50 der kleuteron derwijswet voor 't stichten van een r.k. kleuterschool te Baard- wijk. 8. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking inge volge artikel 72 der lager on derwijswet 1920 voor uitvoering van schilderwerk in het gym nastieklokaal der r.k. jongens school te Baardwijk. 9. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking voor voor verbetering van de dak constructie der St. Petrusscho- len te Waalwijk. 10. Voorstel tot afgifte van een noodzakelijkheidsverklaring in gevolge de N.O.-wet voor de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie. 11. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aankoop van atletiekmateriaal voor sportvelden en ingebruikneming daarvan aan de Waalwij kse At- letiekclub. 12. Voorstel tot toekenning van een eenmalige subsidie aan de Stich ting Rembrandt-Herdenking '56, 13. Voorstel tot toekenning van een eenmalige subsidie aan de Waalwijkse Kunstkring. 14. Voorstel inzake onteigening van grond. 15. Voorstel tot aankoop van grond in de buitenpolders. 16. Voorstel tot aankoop van grond aan de Ooster-havenkade. 17. Voorstel tot aankoop van grond bij het zwembad. 18. Voorstel tot aankoop van grond in de Binnenpolder van Baard wijk. 19. Voorstel tot verkoop industrie terrein aan de Zomerdijkweg. 20. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Dr. Mollerlaan. 21. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Burgemeester Ver- wielstraat te Besoyen. 22. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan 't Laageinde te Baard wijk. 23. Voorstel tot aanvaarding van beschikbaar gestelde gymnas- tiektoestellen. 24. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor woning verbetering. 25. Voorstel tot wijziging huurkoop overeenkomst industriehal. 26. Voorstel inzake wijziging be groting 1956. 27. Wijziging begrotingen 1955-'56. Subsidie Instelling voor Maatschappelijk Werk te Helmond. Bij schrijven van 1 september '54 richtte de Instelling voor Maat schappelijk Werk te Helmond zich tot het college van B. en W. met 't verzoek te willen bevorderen, dat aan genoemde instelling over het jaar 1955 een subsidie werd toege kend in de kosten van het consul tatiebureau, ten bate der alcoholis ten in het rechtsgebied van 't Kan tongerecht 's-Hertogenbosch. Bij de behandeling van de be- groting-1955 werd door de raad be sloten op het desbetreffende ver zoek afwijzend te beschikken, daar geen voldoende algemeen plaatse lijk belang aanwezig werd geacht. Thans richt zich voornoemde in stelling wederom tot B. en W. met het verzoek te willen bevorderen dat aan haar alsnog een subsidie wordt toegekend over de jaren 1955 en 1956. Vanaf 1955 heeft de Instelling nl. bemoeienis gekregen met een 4-tal inwoners dezer gemeente, die door hun alcoholgebruik in moeilijkhe den zijn gekomen. Genoemde pa tiënten zijn alle zgn. justitie-geval- len, die de voortdurende zorg van het consultatiebureau te 's-Herto genbosch opeisen. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor aan genoem de Instelling, aanvangende met het jaar 1956, tot wederopzegging, een subsidie toe te kennen van 100. per jaar, terwijl zij tevens voorstel len op het verzoek om alsnog voor het jaar 1955 subsidie te verlenen, afwijzend te beschikken. Onbewoonbaarverklaring 6 woningen. Het is wederom noodzakelijk ge bleken maatregelen te treffen tot onbewoonbaarverklaring van in totaal 6 woningen, die in zoda nige staat verkeren, dat zij onge schikt zijn ter bewoning en niet meer in bewoonbare staat zijn te brengen. B. en W. stellen voor de navol gende woningen onbewoonbaar te verklaren: 1. Grotestraat 269a, bewoond; 2. Grotestraat 269b, bewoond; 3. Grotestraat 269c, bewoond; 4. Grotestraat 269d, onbewoond; 5. Kloosterwerf 2, onbewoond; 6. Kloosterwerf 5, eveneens on bewoond. Goedkeuring rekening 1955 „Oude Mannenhuis" van Baardwijk Door de Instelling „Het Oude mannenhuis"' van Baardwijk is de rekening met bijbehorende beschei den over het jaar 1955 ter goedkeu ring ingezonden. De stukken zijn onderzocht door het Centraal Bureau voor Veriifca- tie en Fin. Adviezen der Vereni ging van Ned. Gemeenten. Het onderzoek geeft geen aanlei ding tot bemerkingen, waarom B. en W. voorstellen de rekening goed te keuren, zoals ze is aangeboden, namelijk met een bedrag aan in komsten van ƒ819.15 aan uitgaven van 389.05 en een batig saldo ad 430.10 Stichting r.k. kleuterschool te v.m. Baardwijk. Het bestuur van de r.k. kleuter school, Min. Loeffstraat 48a, alhier, richt zich tot de raad om medewer king ingevolge artikel 50 der kleu teronderwijswet, voor de stichting van een nieuwe bijzondere kleuter school te v.m. Baardwijk. In een door de schoolopziener van het kleuteronderwijs uitgebracht advies aan B. en W., omtrent het personeel van de bestaande kleu terschool te Baardwijk, wordt te vens gewezen op de zeer slechte huisvesting van de kleuters in het bestaande gebouw. Volgens dit ad vies voldoet het gebouw slechts aan enkele voorwaarden aan het ver blijf van een kleuterschool te stel len. In het gebouw bevindt zich o.a. een stenen vloer, er is onvoldoende licht en ventilatie, de garderobe is in de lokalen zelf, en er zijn on voldoende toiletten. De beschikba re 2 lokalen zijn te klein en te don ker, terwijl een speellokaal niet aanwezig is. Tijdelijk is toegestaan om de gymnastiekzaal van het l.o. als 3e leslokaal te gebruiken. In deze toestand is tot nu toe weinig of geen verandering geko men. Wat enigszins verbeterd kon worden, is niet nagelaten, doch het gebouw zelf leent zich niet voor kleuterschool. Genoemde kleuter school behoort tot de slechtst ge huisveste kleuterscholen van deze gemeente. Onder dergelijke omstandigheden moet het dan ook voor de leidster ten enenmale onmogelijk geacht worden een juiste werkwijze toe te passen. B. en W. zijn dan ook met voor noemd 'schoolbestuur van mening, dat de stichting van een nieuwe bij zondere kleuterschool in genoemd deel der gemeente zeer' urgent is en dus alleszins verantwoord is te achten. te Waalwijk op donderdag 28 juni a.s. Medewerking artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920. Het bestuur van de St. Petrus- scholen, Grotestraat 198a, alhier, wendt zich tot de raad, met 't ver zoek, om, overeenkomstig de bepa lingen van art. 72 der lager onder wijswet 1920, medewerking te wil len verlenen voor wijziging en ver betering van de dakconstructie van het schoolgebouw. Aangezien het gehele dak tenge volge van constructiefouten aan merkelijk doorgezakt is, sluiten de pannen niet meer waterdicht af en veroorzaken daardoor regen- en sneeuwdoorslag, met lekkage's als gevolg. Blijkens bevindingen van de dienst van gemeentewerken is de toestand van dien aard, dat enig uitstel niet verantwoord is. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, de gevraag de medewerking te verlenen. Aankoop materiaal voor atletiekbeoefeninig. Het bestuur van de Waalwijkse Atletiekvereniging „W.A.C." heeft te kampen met een tekort aan oe fenmateriaal en heeft zich in ver band hiermede tot B. en W. gewend met het verzoek, of de gemeente bereid is het terzake benodigde materiaal aan te kopen en in ge bruik aan haar af te staan. Met het oog hierop en teneinde zich enigszins te kunnen oriënteren omtrent de gebruikelijke outiilage van sportparken in het algemeen, hebben B. en W. zich terzake ver staan met een aantal gemeentebe sturen, welke op dit terrein reeds enige ondervinding hebben. Hieruit is gebleken, dat als regel de voor atletiekbeoefening benodig de materialen niet van gemeente wege beschikbaar worden gesteld. Wèl worden in enige gemeenten de materialen, welke tot de inven taris van de sintelbanen gerekend kunnen worden, zoals horden, startblokken, finishpalen, jury trap pen enz. van gemeentewege aan gekocht. Voor het overige spelma teriaal, zoals kogels, disci, speren, polsstokken, ballen, vlaggen, meet- materiaal e.d. moeten de vereni gingen zelf zorgdragen. In het kader van completering van de sportpark-outillage en ten einde genoemde vereniging in deze enigszins tegemoet te komen, stel len B. en W. voor reeds thans over te gaan tot aankoop van een aantal benodigdheden, t.w. zes startblok ken, polsstokstandaards, 1 discus- ring, 1 kogelring met startblok en een afzetsector speerwerpen. B, en W. stellen voor het terzake benodigde krediet ad 722.be schikbaar te stellen. Subsidie Stichting „Rembrandt-Herdenking 1956". In een circulaire van mei 1956 richt de „Stichting Rembrandt-Her denking 1956" zich tot de gemeen tebesturen met het verzoek haar 'n eenmalige bijdrage te verlenen om hiermede genoemde Stichting te Steunen in haar streven, te komen tot de oprichting van een nationaal Rembrandtmonument. Zoals wellicht bekend zal zijn, wordt dit jaar het feit herdacht dat 350 jaar geleden te Leiden Rem brandt Harmensz. van Rijn gebo ren werd. Het jaar 1956 wordt daarom, vooral in Nederland, maar ook in het buitenland, het jaar van de grote Rembrandt-Herdenking. Ter gelegenheid hiervan worden in Amsterdam en Rotterdam twee grote tentoonstellingen van zijn werk gehouden; in de Lakenhal te Leiden komt een expositie van werk van leerlingen van Rem brandt. Voorts zullen vele publica ties over zijn leven en oeuvre ver schijnen, een nationale herden kingsbijeenkomst zal in de St. Pie terskerk te Leiden plaats vinden, terwijl er nog andere manifestaties in voorbereiding zijn. Als één van de voornaamste op drachten van de Stichting bij deze herdenking ziet zij de oprichting van een groot nationaal monument, hiervóór reeds terloops aangehaald, te vervaardigen door enige beeld houwers van naam en te plaatsen in de stad Leiden, opdat ons land eindelijk deze grootste der Neder landse schilders uit de gouden eeuw eert door een waarlijk groots monument. Naast de bijdragen van provin ciale- en gemeentebesturen en be drijven zal de Stichting voor de vorming van het daarvoor benodig de fonds zich door middel vaiv pers, radio en andere communicatiemid delen wenden tot iedere Nederlan der. Als richtlijn voor de grootte van de bijdragen deelt de Stichting me de, dat van de bedrijven een bij drage zal worden gevraagd van 100.terwijl van de provinciale- en gemeentebesturen een bijdrage wordt verwacht, gebaseerd op resp. 14 ct. en y2 ct. per inwoner. In verband met het vorenstaan de stellen B. en W. voor aan de „Stichting Rembrandt-Herdenking 1956" een eenmalige subsidie te verlenen van 75. Subsidie Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap. De secretaris van de Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap heeft namens het bestuur van be doelde kring aan het gemeentebe stuur- gevraagd een subsidie te wil len verlenen van 1500.zulks ter dekking van het tekort. Blijkens de bij het verzoekschrift overgelegde vermogensopstelling, bedragen de geaccumuleerde ver liezen in totaal ƒ2023.95, welke verliezen o.m. zijn geleden met de uitvoering van de Matthaus Passion en mede zijn ontstaan door de steeds hogere uitkoopsommen, die de Stichting heeft te betalen. De Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap is een na de oorlog 1940-1945 in het leven geroepen stichting, die in de daarvoor in aan merking komende maanden van 't jaar voor haar leden en bij vol doende plaatsruimte ook voor niet-leden culturele toneel- en filmvoorstellingen, muziekuitvoe ringen, voordrachten enz. organi seert. Zij engageert daarvoor in' hoofdzaak beroepsgezelschappen uit het westen van het land, voor drachtskunstenaars of -kunstena ressen van naam en Het Brabants Orkest. De Stichting heeft, zoals voldoen de bekend is, haar taak op een voortreffelijke wijze verricht en heeft voorstellingen verzorgd, wel ke voor het culturele leven in de gemeente Waalwijk van grote be tekenis zijn. Zij heeft daadwerke lijk er aan mede gewerkt, dat een stuk cultuur ook voor de inwoners van Waalwijk bereikbaar is gewor den. Dit is van niet te onderschatten belang. Vooral op het gebied van de toneelkunst is het haar grote verdienste, dat nagenoeg alle be kende beroepstoneelgezelschappen uit het westen van het land in onze gemeente voorstellingen hebben ge geven, terwijl in het afgelopen sei zoen ook de toneelgroep „Theater" geëngageerd is geweest. Uit deze korte uiteenzetting mo ge blijken, dat B. en W. de activi teiten van de Stichting voor de ge meente van groot belang achten. De financiële moeilijkheden, waarin de Stichting thans is komen te verkeren, kunnen haar moeilijk worden verweten. Tot 't jaar 1956 heeft zij steeds zonder overheids steun haar werk kunnen doen. Dit heeft veel offers, ook financiële of fers, van de ingezetenen gevraagd. Naar B. en W. bekend is, heeft de Stichting een niet onbetekenende reserve aangewend tot dekking van de jaarlijkse tekorten. Door de steeds hoger wordende uitkoopsom men van de beroepsgezelschappen en daarnaast de vrij constant blij vende inkomsten als gevolg van 't feit dat de zaalaceomodatie in de gemeente geen voldoende ruimte biedt om meer toeschouwers toe te laten, is het evenwicht tussen in komsten en uitgaven verstoord. In aanmerking nemende 't grote Stichting wordt gediend, achten B. en W. het verantwoord dat de ge meente een eenmalige bijdrage ver leent ter gedeeltelijke dekking van plaatselijke belang, dat door de de geaccumuleerde tekorten. Naar door het bestuur der Stich ting is medegedeeld, wordt ver wacht, dat naar de reeds bij raads besluit van 23 april 1956 tot weder opzegging toegekende subsidie van 750.per jaar, de exploitatie in volgende jaren sluitend zal zijn. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W;. voor aan de Stich ting „Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap" ten laste van het dienstjaar 1956 voor éénmaal sub sidie toe te kennen van 1500. Onteigening in het belang vari de Volkshuisvesting. Voor de uitvoering van het goed gekeurde plan van uitbreiding voor deze gemeente is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over de gronden, gelegen tus sen de Eerste Zeine (oost) en de Tweede Zeine (oost). Deze terrei nen zijn bereids voor een groot ge deelte eigendom der gemeente ge worden bij aankoop krachtens over eenkomst met de eigenaars. Voor het verkrijgen in eigendom van het stuk grond, uitmakende een kennelijk afgescheiden gedeelte, groot ongeveer 0.92.08 hectare, is evenwel geen akkoord met' de ei genaar, de heer G. Keetels, Burge meester Smeelelaan 37 alhier, ver kregen kunnen worden, aangezien hij onder geen voorwaarde bereid is bedoelde grond aan de gemeente te verkopen. Bij deze stand van zaken is een onteigening van genoemd perceel in het belang van de volkshuisves ting de enig overblijvende oplos- ting. In verband hiermede stellen B. en W. voor, de onteigening van het voornoemde perceel voorlopig goed te keuren. Eigendomsoverdracht gymnastiektoestellen. In de gymnastiekzaal van de „St. Clemensschool", Baardwijksestraat 44, alhier, bevinden zich een aantal gymnastiektoestellen, welke in ei gendom toebehoren aan de gym- nastiekveren. „Kunst en Kracht" te Baardwijk. Deze toestellen worden zowel ten behoeve van het onder wijs als dóór genoemde verenigin gen gebruikt. Aangezien genoemde vereniging financieel niet langer meer in staat is deze toestellen naar behoren te onderhouden, wenst zij haar eigen dommen aan de gemeente over te dragen. Dit heeft tot gevolg, dat de kos ten van onderhoud c.q. vernieuwing voortaan ten laste van de gemeen te zullen komen. Voor het gebruik van de zaal met inventaris is de vereniging een ver goeding verschuldigd aan 't school bestuur, welke vergoeding weer in mindering komt op de middels art. 101 der lager onderwijswet 1920 ten laste der gemeente komende kosten van het onderwijs. Aangezien deze overname met uitzondering van de kosten van on derhoud en vernieuwing geen andere financiële consequenties met zich brengt en het wenselijk moet worden geacht dat bedoelde materialen in eigendom aan de ge meente toebehoren, stellen B. en .W. voor, de onderwerpelijke eigen domsoverdracht te aanvaarden. EEN BEROEP OP ONZE BRABANTSE GEZINNEN. In de Langstraat moeten vijftien urgentie-aanvragen per week worden afgewezen. Re Directrice van het Opleidings internaat voor Gezinsverzorg sters „Maria Ter Engelen" te Til burg, Zr. S. Zervaas, liet woensdag tijdens 'n persconferentie een nood kreet om meer gezinsverzorgsters horen. Ein indien deze noodkreet geen weerklank vindt, zou het er wel eens van kunnen komen, dat de opleiding van gezinsverzorgsters in „Maria Ter Engelen" zal moeten worden stopgezet. De huidige si tuatie is namelijk deze: momenteel zijn er 12 meisjes in opleiding. Om echter voor subsidie in aanmerking te komen, moet de halfjaarlijkse' opleiding minimaal 16 meisjes om vatten. Sluiting van dit internaat zou echter betekenen, dat er nog minder gezinsverzorgsters beschik baar zijn om de alom heersende nood te lenigen. En hoe groot het tekort aan gezinsverzorgsters wel is, blijkt uit het feit dat er in de Langstraat wekelijks 15 aanvragen om hulp moeten worden afgewezen en in Tilburg zelfs 40. Zr. Zervaas meent dat de oorzaak van de vermindering van de be langstelling voor het gezinszorg- werk meer gezocht moet worden bij de ouders dan bij de meisjes. De ouders staan hun dochters liever voor ander werk af. Hierbij spelen de grotere verdiensten op kantoor en fabriek een belangrijke rol, al moet hieraan direkt worden toege voegd dat het salaris der gezinsver zorgsters zeker niet aan de lage kant is. Verder ziet men het ge- zinszorgwerk dikwijls als minder waardig, hetgeen wel een heel ver keerde visie genoemd mag worden. Het is immers zo, dat dit werk in zeer belangrijke mate bijdraagt tot karaktervorming en daarnaast een voortreffelijke voorbereiding van 't meisje is op haar toekomstige taak als moeder en huisvrouw. Er kan momenteel in het gezins- zorgwerk van een noodtoestand ge sproken worden. Hulp op spciale indicatie dit i'S hulp die gegeven wordt wanneer de moeder onbe kwaam moet worden geacht haar huishouden te doen of wanneer hu welijksmoeilijkheden een gezin dreigen te ontwrichten etc. is praktisch niet meer mogelijk. Zelfs aan hulp op medische indicatie kan slechts met de grootste moeite wor den voldaan, omdat men ten enen male over te weinig krachten be schikt. De nood is overal zo ont zettend groot, dat men niet meer weet waar men nu hulp moet gaan bieden. In het gebied, dat het opleidings internaat „Maria Ter Engelen" be strijkt, zijn momenteel 150 gezins verzorgsters werkzaam, waarvan 70 in Tilburg, in Den Bosch en in de Langstraat 30 en in Oisterwijk ca. 10. Zij werken onder leiding van in totaal -10 maatschappelijke werk sters, die in dienst zijn van de plaatselijke stichtingen. Het is van harte te hopen dat op dit kritieke ogenblik de Brabantse gezinnen de gezinszorg de helpen de hand zullen reiken en dat vooral de ouders de belangrijkheid van hun steun zullen beseffen. Meisjes met idealisme en offervaardigheid zullen in dit prachtige werk hun mooiste eigenschappen tot ontplooi ing kunnen brengen, In september a.s. zal in Tilburg een nieuwe half jaarlijkse opleiding gaan beginnen, waar de meisjes de nodige opleiding en vorming zullen ontvangen die voor dit werk nodig zijn. En na een jaar praktijk otvangen zij dan het erkende diploma. ■•Mogen vele ouders en meisjes uit ons goede Brabantse land de nood kreet van deze tijd verstaan en zich met hart en ziel inzetten om de enorme nood van de medemens te lenigen. Zorg voor Ronnies f Met Digestif Rennies bij de hand geeft zelfs de hevigste zuurbrand U geen zorgen meer. Die bdussen Rennies van de ene minuut op de andere, 'n Wonder die Rennies! En zo eenvoudig om in te nemen gewoon laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. 't Tabletje opgelost zuurbrand geblust. burg met het grootste aantal, 9 stuks, evenwel alle ondermaatse, met een totaal gewicht van (toe- geschat) 90 gram. De le prijs verwierf C. van Dongen, Waal wijk, met 1 stuks van 175 gram, gevolgd door de heren W. Jacobs uit Tilburg, Tini de Ronde uit Waalwijk en A. C. Priems uit Tilburg, resp. met 6 stuks a 120 gram; 5 stuks a 110 gram en 7 stuks a 100 gram. Het concours stond onder de eminente leiding van de heer C. van Etten, onze hengelsportleve rancier, die met zijn staf van controleurs, tot ieders tevreden heid het goede verloop in de hand had. Hoewel het weer niet zo mooi was, was er toch ook tamelijke publieke belangstelling, terwijl die der koeien, door tijdig verzoek en zorg van de wed. van Tuyl, Bork gelukkig ontbrak. Dat spaart me nig „stokje". 's Avonds was er prijsuitreiking met muziek, die aan het eind van de avond met haar „vissersweer bericht voor de komende dag" spoedig opwekte tot een dansje. GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde onze stadgenoot de heer A. J. M. v. Oldenbeek voor 't doc toraal examen in de Rechtsgeleerd heid. - Op de gehouden exam^nfte Amsterdam voor het leerlingstel sel der P.T.T. slaagde onze plaatsgenoot Dré He Vries. DE WIJZIGING DER BISDOMMEN In alle H.H. Missen werd zondag in onze parochiekerk een brief af gelezen van Z.H. Exc. Mgr. Mut- saerts, bisschop van Den Bosch, aan de Hoogeerw. Heer Deken dr, van den Hurk, waarin mededeling werd gedaan dat het gebied van de Bies- bosch en het Land van Heusden en Altena zijn afgescheiden van het bisdom Den Bosch en in z'n geheel gevoegd bij het bisdom Breda, dus alle plaatsen boven de Bergse Maas. Ook vallen daaronder dus de en kele katholieken die in Drongelen e.a. wonen en tot dusver bij Waal wijk behoorden. N.V. NOORD-BRABAND. Volgens het jaarverslag over 1955 van de N.V. „Noord-Braband", Maatschappij van Verzekering op het Leven te Waalwijk, was de pro- duktie zeer bevredigend. Zij be droeg 34.447.804.gevende een netto-vooruitgang van 20.187.850.- (v.j 17.337.288.—tot een totaal verzekerd bedrag van bijna 264 miljoen gulden. De uitkeringen bij overlijden be droegen 1.081.923.(vorig jaar 954.727.en de uitkeringen door afkoop ƒ675.375.- (v.j. ƒ808.850.-). Aan premiën werd ontvangen een bedrag van 8.626.682.- (vorig jaar 8.287.999.-), De opveilige grondslagen bere kende wiskundige reserve steeg met ƒ3.727.907.- tot ƒ51.569.833.-. De berekening heeft plaats gevon den met een gemiddelde rentevoet van 3.22%, terwijl de gemiddelde rente der beleggingen 4.27% (v.j. 4.36%) bedroeg. De financiële resultaten waren gunstig, zodat het mogelijk was aan de vrije reserves 235.500.- toe te voegen. Met 't gestorte aandelenkapitaal ad 601.000.- bedroegen de zicht bare extra waarborgen ƒ4.030.669.- (v.j. ƒ3.591.510.-). GEGUND. De gemeente Tilburg heeft in haar uitbreidingsplan aan de Gen. Smutslaan (Oerle) 245 hui zen aanbesteed, waarvan aan de fa. Jos. Zeegers alhier de lood gieterswerkzaamheden zijn ge gund. MIJNENVEGER „WAALWIJK" IN DIENST GESTELD. In ons vorig nummer deelden we mee dat burgemeester Teijs- sen bij de tewaterlating tegen woordig was. Daar deze op het laatste ogenblik verhinderd was, heeft de loco-burgemeester, wet houder Smolders, hem vervan gen, en in tegenwoordigheid van wethouder van Heeswijk en ge meentesecretaris N. Vlaar, heeft deze z'n beste wensen geuit voor schip en bemanning en het reeds gemelde geschenk aangeboden. Tegenwoordig was ook de kapi tein ter zee H. P. Webster, de Amerikaanse liaison-officier. Hr. ms. mijnenveger „Waal wijk" is op de Oranjewerf van Verschure en Co.'s scheepswerf en machinefabriek N.V. te Am sterdam in dienst, gesteld door zijn eerste commandant, luite nant ter zee 2e klasse (oudste categorie) W. F. van Heukelom uit Den Helder. De „Waalwijk" is het 15e schip in de serie van 32 mijnenvegers die voor de Ko ninklijke Marine gebouwd wor den. De directie der werf droeg het schip over aan de plaatsvervan gend vlagofficier materieel, com mandeur E. J. Gallas, waarna de chef staf zeemacht Nederland, commandeur M. C. van Grondel- Ie, de commandant opdracht gaf het schip in dienst te stellen, hetgeen geschiedde met het hij sen van vlag, geus en wimpel, gevolgd door het Wilhelmus, ge speeld door de matrozenkapel van het marine vliegkamp Val kenburg. Met 't traditonele drie werf hoezee op H. M. de Konin gin werd het officiële gedeelte van de indienststelling besloten. De „Waalwijk" is geheel voor Nederlandse rekening gebouwd en heeft een equipage van 44 koppen. De mijnenveger zal deel nemen aan de grote NAVO ma rine-manoeuvres in sept. a.s. LEDERWARENFABRIEK „HET ZUIDEN" ONDERGING FRAAIE UITBREIDING. Toen de Lederwarenfabriek „Het Zuiden" aan de Burg. v. d. Klokkenlaan in 1947 van start ging, besloeg de bedrijfsruimte een goede 30 m2. Thans, negen jaar later, is deze bescheiden ruimte uitgegroeid tot 180 m2. De opening van een geheel nieu we en moderne fabriekshal vond vrijdagmiddag in tegenwoordig heid van' wethouder F. Smolders en gemeentesecretaris N. Vlaai plaats. Dit wil dus zeggen, dat dit bedrijf onder leiding van de heer N. C. v. d. Ven en zijn bei de zoons P. en J. v. d. Ven in deze negen jaar een gunstige tijd heeft doorgemaakt en dat mén een produkt heeft afgeleverd, dat zijn weg op de markt wel heeft gevonden „Het Zuiden" brengt alleen kleine, luxe lederwaren op de markt, zoals portemon nees, portefeuilles, sigaren en sigarettenkokers, artikelen waar momenteel een zeer grote vraag naar is. De monsters 'die wij heb ben kunnen zien, muntten uit door een bijzonder fraaie en ori ginele uitvoering. De accurates se en vakbekwaamheid waarmee de diverse produkten worden vervaardigd hebben ongetwijfeld voor het belangrijkste deel bij gedragen tot de bloei van hét bedrijf, dat momenteel aan veer tien meisjes een werkgelegen heid biedt. Verschillende personen uit het Waalwijkse bedrijfsleven en ook daarbuiten gaven bij deze ope ning blijk van hun belangstel ling, terwijl een groot aantal bloemstukken de nieuwe fa briekshal met de daarbij beho rende kantoorruimte opfleurde. Wij wensen dit bedrijf gaarne alle sukses toe en wij geloven dat de verwachting gewettigd is, dat binnen afzienbare tijd de achter de fabriek gelegen be schikbare grond voor een her nieuwde uitbreiding bestemd zal moeten worden. OUDEN VAN DAGEN. Op 31 juli a.s. zullen de ouden van dagen onzer gemeente weer een gezellige dag beleven. Dan trekt men er weer op uit met het einddoel Schijndel, waar men 'n nrachtige zaai heeft gevonden in cafe „Het Centrum". De route wordt zo gemaakt dat men door 't mooie deel van Bra bant komt, o.a. langs het kas teel van Heeswijk enz. Visscherslust. Zaterdag j.l. hield Visscherslust haar jaarlijks onderling concours in het kanaal te Waalwijk, ge volgd door een (verlengde) feest avond. Van de 174 opgegeven deelnemers kwamen er 152 op. 43 Deelnemers vingen vis tot een totaal van 106 stuks met een gewicht van 1460 gram. Dit re sultaat is niet bepaald denderend doch bedroevend en drukte de stemming zeer. Dit moet mede worden toegeschreven aan de tamelijk harde wind, waar door het (lichte) vistuig niet kon worden ingelegd, daar waar men meent dat de vis zich zou ophou den. Bekerhouder en Koningsvisser werd het lid A. van Gooi te Til-

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5