Waaiwijkseen La Uit de Langstraat r D1TVOORST-SC H RIJ VERS ENIGE IJSBALLET TER WERELD komt naar Tilburg U ook* J Drunen Sprang - Oapelle Elshout Haarsteeg Heusden Sprang Capelle Waspik Directie organiseert tqdens voorstelling wedstrijd voor ama teur schoonrijders(sters) met fraaie prijzen. yan 5 t.m. 12 juli zal de ge meente Tilburg een theater binnen haar grenzen bergen dat uniek in de wereld is: het trans portabel ijstheater van Maxi en Ernst Baier. Al wie de schaats sport een warm hart toedraagt en welke Nederlander doet dat niet! weet dat dit twee magische namen zijn aan het ijs- firmament. Zij wonnen 7 maal hel kampioenschap van Duits land voor paren, 5 maal 't kam pioenschap van Europa voor pa ren, 4 maal het wereldkampioen schap voor paren, en de gouden medaille van de Olympische Winterspelen in 1936. Dit zegt niet „iets", maar „alles", want het spreekt vanzelf dat dit we reldberoemde schaatspaar alleen hen in hun gezelschap opnemen, die aan de hoogste eisen der schaatskunst voldoen. Als er dus een schaatszalm bestaat dan mo gen we dit wel als het neusje er van beschouwen. VRIJDAG 29 JUNI 1956 Uitgever Waalwijk* Stoomdrukkerij Altooi Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE BSD WET ZUIDEN 79e JAARGANG No. 51 Abonnement 19 cent per weck f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 285, WAALWIJK TEL. 2621 Or van BEDRpENSTRAAT 8. KAATSHEUVEL TEL. 2882. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES ..ECHO' De Klinkaert overtreft alle verwachtingen. Nog geen twee maanden na de officiële opening telt het kam- peercentrum de Klinkaert al meer dan 1000 overnachtingen. Bunga low, caravaanwijk en kampeer- tereinen, zijn in deze eerste we ken intensief in gebruik geweest. De verwachtingen worden hier mede ruimschoots overtroffen en wat meer zegt, de toerist en kam peerder verlaat het centrum te vreden en keert terug. Want meermalen, aldus de heer Boers, directeur van de Klinkaert, is het voorgekomen dat de toerist of trekker terug komt om te komen weekenden in het kamp, dat hij roemt om zijn inrichting, zijn or de en netheid, zijn voortreffelijke accomodatie, zonder luxe te zijn. Canadese militairen uit Frankrijk komen elke week naar Drunen kamperen en maken hiervoor een reis van 900 km. Om de 14 da gen komen er Amerikaanse mili tairen uit Duitsland om met hun verlof te kamperen in Drunen. De Klinkaert blijkt in korte tijd inter nationale bekendheid te hebben gekregen; er komen n.l. Noren, Denen, Duitsers, Belgen, Fran sen en Engelsen. Typerend is vooral dat het me rendeel der gasten geheel vreem den zijn, dat wil zeggen, mensen die nog nooit eerder kampeerden in Drunen en omgeving. Wat op de Klinkaert komt, mag dus als extra aan vreemdelingenverkeer worden gerekend voor Drunen en voor Brabant, dat voor het merendeel der gasten onbekend is of als het „donkere Zuiden Typerend is ook dat allen vol lof zijn, niet alleen over het kamp maar ook over de schoonheid van de streek en de vriendelijkheid en voorkomendheid der bevolking. Wat de toekomst betreft, zijn de verwachtingen hoog. Er zijn afspraken met tal van groepen die voor de komende maanden hun tereinen al besproken heb ben, terwijl alle Bungalows en slaapzalen bezet zullen zijn. Er is b.v. een grote gieterij in Neder land, die 120 jongens, leerlingen in dit bedrijf, een kampweek aan bieden en de Klinkaert als kamp koos. Er komen o.a. een 50-tal Canadese padvinders, terwijl ge lijktijdig verkenners, padvinders en zeeverkenners uit Nederland op de Klinkaert zullen zijn, zodat het een waar uitwisselingskamp wordt. Uit de eerste berichten blijkt dat het kampeercentrum de Klin kaert in een grote behoefte voor ziet, n.l. de behoefte van een goe de en betaalbare recreatie. Alle tekenen wijzen er op, dat een uit breiding, en dan een uitbreiding welke voor het volgende seizoen gerealiseerd zal moeten zijn, een harde noodzaak is. De vele toe risten en kampeerders die de heer Boers moet afwijzen zijn hiervan een duidelijk bewijs. Bij dit alles rijst de vraag, hoe is het op het kamp met de per soneelsbezetting; want al doet de kampeerder aan zelfbediening, toch blijft er nog een boel werk over. Ook dit blijkt zich op te lossen, met studenten, die graag eens een paar weken van hun va- cantie willen werken. Dat ouders hiervoor zelf aanbiedingen doen, mag gezien worden als een com pliment voor directie en leiding van het kamp. Een directie en leiding die alles doen om het de gasten zo aange naam mogelijk te maken, en die een aanbod van de Harmonie Beatrix, om eens een avond te komen concerteren met beide handen aangreep, omdat hierme de ook een nauwer contact zal worden gelegd tussen de bevol king en het kampeercentrum. Want ook de kampdirectie is Van mening dat de mentale instelling van de plaatselijke bevolking op het vreemdelingenverkeer voor het centrum van zeer grote waarde is. Artsen-Zondag-dienst. Dienst Dr. v. d. Wouw. Vakschool voor Schoenmakers. De uitbreiding van de Gemeen telijke Vakschool voor Schoen makers vordert snel. De funde ring is geheel gereed en reeds is men bezig met de bovenmontage van het semi-permanente school gebouw, met een oppervlakte van 150 m2, waarmede het huidige schoolgebouw zal worden uitge breid. Ook het oude schoolgebouw zal geheel worden gemoderni seerd. In het oude schoolgebouw zal straks een leslokaal worden gereserveerd voor het bovenwerk maken en een leslokaal voor het onderwkmaken (handwerk), ter wijl hierin ook het magazijn zal worden ondergebracht. In het nieuwe gebouw is een groot lo kaal dat als machinehal zal wor den ingericht, terwjjl twee lokalen worden ingericht voor het ge ven van algemeen vormend on derwijs. Per 1 september zal alles ge reed moeten zijn en zal het les rooster van de dagschool met machinaal schoenmaken worden uitgebreid", terwijl ook voor de avondcursussen grotere mogelijk heden zullen zijn weggelegd. Het machinepark zal modern en naar de eisen des tijds wor den ingericht voor het maken van schoenen volgens het z.g. Mac- key-systeem. Voor het geven van onderwijs in machinaal schoenmaken zal ook het lerarencorps worden uit gebreid. Het semi-permanente, schoolge bouw wordt gebouwd door de fa. Nelissen, volgens het z.g. Poly- norm-systeem. Er bestaan plan nen om de ingebruikname van dit gebouw enigszins officieel te doen geschieden en omtrent deze tijd ook een tentoonstelling té organiseren. Mooie sucessen. De atleten van S.H.J. behaal den zondag j.l. op de baanwed strijden te Eindhoven enkele mooie successen. Bij de Junioren A behaalde P. van Heeswijk de eerste prijs met polsstok springen 2.90 m en de tweede prijs los hoog 1,60 m. M. Pechhol werd 5e op de 100 m, 11,9 en no. 2 op de 300 m, 39,5. Alb. Vissers werd no. 2 in de D-klasse met kogelstoten, 10,6 en brak daarmede het Drunens re cord, dat op 9,8 stond en indertijd werd behaald door Dré Cales. Lezing en film over Gezinszorg. Op donderdag 5 juli a.s. zal in de zaal van café H. v. Delft door Mej. Schellekens, diocesaan inspectrice van het Kath. Gezinszorgwerk, een inleiding worden gehouden over 't gezinszorgwerk. Tevens zal met 'n film het gezinszorgwerk nog eens worden belicht. De nuttigheid en noodzakelijkheid van het gezins zorgwerk is algemeen bekend. Toch zullen velen, speciaal de moeders met haar grotere dochters, er goed aan doen om op deze avond eens nader contact te zoeken met de ge zinszorg, als een onontbeerlijke so ciale instelling. Deze avond is be legd voor Drunen en Elshout en be gint om 8.30 uur. Geslaagd. Mevr. v. Loon-v. Gorcum slaagde dezer dagen voor het examen be handeling en reparatie van Mecca no- en Schuco-speelgoed. Onze dorpsgenote Mej. Jo v. Drunen slaagde dezer dagen voor het examen onderwijzeres. Zij ge noot haar opleiding bij de Eerw. Zusters te Schijndel. Uitstapje Ouden van Dagen. Het jaarlijkse uitstapje voor de Ouden van Dagen uit Drunen en Elshout zal dit jaar gehouden wor den op donderdag 12 juli. Het or ganiserend comité is druk bezig met de voorbereidingen en het belooft ook dit jaar weer een onvergetelij ke middag te worden. Deze week wordt voor dit uitstapje een enve loppen-actie gehouden. Handboogsport Op de banen van de handboog schutterij De Wets Zonen, had zon dag j.l. het koningschieten plaats. In de eerste ronde was de stand; 1. N. v. Bladel; 2. Joh. v, Drunen; 3. J. v. Drunen; 4. H. de Kruif. Na nog 20 pijlen te hebben ge schoten, was de uitslag: Koning: H. de Kruif 156 pnt.; 2. N. v. Bladel 151 pnt.; 3. Joh. van Drunen 142 pnt. Voor N. v. Bladel, die in de eer ste serie 169 pnt. behaalde, was dit wel een tegenvaller. Gevonden voorwerpen. Bij de Rijkspolitie te Drunen is kennis gegeven van het vinden van de navolgende voorwerpen: bruin babyschoentje; portemon nee met inhoud; dames-halsdoek met landschap; bruin lederen porte monnee met inhoud; zwarte vul pen; zilveren rozenkrans; overall, duimstok; broodtrommel; wollen das; zakmes in etui; vijl; huissleu tel; een paar oorknoppen; kinder portemonnee met inhoud; plastic dames-regenjas; zilveren kinderme- dalje; twee zilverbons; bruin lede ren aktetas met riem; etui met scheerapparaat; vulpen; bruine he renhandschoen; lichte grijze sjaal; jutezak met lege zakken.; bruine vulpen. Inlichtingen te bekomen, dage lijks van 9 tot 19.00 uur aan het Postbureau van de Rijkspolitie (ge meentehuis) Drunen. j Schuttersgilde. i Onze stadgenoot de heer M. Kops behaalde op het j.l. zondag gehouden concours van het schut- tersgilde St. Catharina te Herpt, de le personele prijs. Heropening. i Hedenmiddag om 3 uur zal de rijwielen- en motorenzaak van de heer Jac. van Hoften aan de Vis markt alhier worden heropend. Zoals wij vernemen is het in terieur van de winkel geheel ge moderniseerd. Wij wensen dhr. v. Hoften veel succes toe. Gemeenteraad. Pre-adviezen. Voorstel Kot vaststelling der ex ploitatie-vergoedingen ex art. 101 der Lager-onderwijswet 1920 en van de bedragen der voor vergoe ding in aanmerking komende uit gaven der bijzondere scholen voor g.l.o., over het jaar 1955. Voor de School met de Bijbel te Capelle bedraagt de vergoe- Bij U kunnen de kamers ook gezellig worden, net zo goed. Kom maar eens kijken bjj WONINGINRICHTING TILBURG NIEUYVLANDSTRAAT 14 TEL. K 4250—24262 Sluiting danscursus. A.s. zondag zal als sluiting van de danscursus die het afgelopen seizoen in het parochiehuis gege- ven is, in café Klerks een bal wor- den gegeven, 't welk uitsluitend voor de cursisten, oud-cursisten en één introducé toegankelijk is. Aanvang 7 uur. Collecte Ouden van Dagen. Ter financiering van het uit stapje voor de Ouden van Dagen, dat donderdag 12 juli gehouden wordt, zal deze week een huis aan huis enveloppenactie worden gehouden. Het comité rekent op een ruime bijdrage. Festival-comité. A.s. maandag 2 juli zal het fes tival-comité een algemene verga dering houden in café G. van Oijen. Aanvang 8 uur. Tafeltennis. Aan de reeks successen die door de tafeltennisclub Victoria '51 in de afgelopen jaren reeds werden behaald zijn er zondag j.l. weer enkele toegevoegd. Door ver scheidene spelers en speelsters werd deelgenomen aan een tour- nooi dat te Oisterwijk is gehou den. Speler J. v. d. Wiel slaagde er in, in het heren enkel le klasse de eerste prijs te behalen; in het da mes enkel 3e en 4e kl. legde de sp.eelster M. Verharen eveneens beslag op de eerste prijs. Zeker 'n fraai resultaat om met twee eerste prijzen huiswaarts te Teren van een tournooi waaraan in totaal ruim 250 personen deelnamen. Voor beropp bedankt. Ds. Dijkstra, welke enige we ken geleden een beroep ontving naar de Ned. iHerv. Gem. te Ge- mert, heeft aan zijn gemeente al hier de blijde mededeling gedaan dat hij voor dat beroep bedankt heeft. Zeilwedstrijden. A.s. zondag 1 juli zullen op de Maas alhier de jaarlijkse Bra bantse zeilwedstrijden weer plaats vinden. Wanneer het weer mee werkt zal dit sportevenement ze ker weer veel belangstelling trek ken. ding f 8465.64, terwijl voor ver goeding in aanmerking komt een bedrag van f 6985.29. Voor de school voor Christe lijk Volksonderwijs te Sprang zijn deze bedragen resp. f 10977.95 en f 5376.31. Voorstel tot het verlenen van een voorscholt op de vergoedingen ex artikel 73, le fen 2e lid, aan de bijzondere kleuterschool, uitgaan de van de Stichting voor Prot. Chr. Kleuterscholen te Sprang. Ingevolge artikel 65 der Kleu teronderwijswet vergoedt de ge meente aan de besturen van de bijzondere kleuterscholen, die aan de eisen van de wet voldoen, de kosten van instandhouding dier scholen, t.w.; a. die van onderhoud, ver lichting, verwarming en schoon houden van het schoolgebouw; b. die van onderhoud van schoolmeubelen, ontwikkelings materiaal, hulpmiddelen en schoolbehoeften, voor zover no dig ter vervanging van versleten ontwikkelingsmateriaal en hulp middelen of verbruikte schoolbe hoeften. B. en W. stellen voor het voor schot op de sub a genoemde ver goeding te stellen op f 1950.— en dat op de sub b genoemde ver goeding op f 620.50. Voorstel tot het verpachtten van landerijen voor het tijdvak 1 december 1955 t.m. 30 november 1961. Bij raadsbesluit van 23 septem ber 1955 werden aan G. v. d. Ley, P. A. Snijders, P. Snijders, F. J. v. Zuilichem, J. v. d. Schans en M. Hoefnagel, een aantal lande rijen verhuurd. In genoemd raadsbesluit was een bepaling opgenomen, welke de gemeente waarborgde de be schikking over deze gronden te houden, indien zulks ter verkrij ging van andere percelen b.v. ten behoeve van de volkshuisves ting nodig mocht blijken. De Grondkamer voor Noord brabant heeft echter haar goed keuring aan deze bepaling ont houden. Wel keurde de Grondkamer goed de verpachting van de on derhavige percelen voor de tijd van één jaar met automatische verlenging tot 2, 3, 4, 5 en 6 jaar en met de mogelijkheid tot opzeg ging per jaar indien de gemeente de percelen nodig mocht hebben voor andere dan tot de landbouw betrekkelijke doeleinden. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. Geslaagd. Voor het examen van de Stich ting Vakexameri vakbekwaam heid Kleinhandel Tabak, slaagde dezer dagen de heer A. Hommel, voor de verkoop en verbruik van tabak en rookartikelen. Uitstapje Oudien van Dagen. Evenals vorige jaren, ligt het weer in de bedoeling van het be stuur van de Oranjevereniging Juliana alhier, voor de Ouden van Dagen een uitstapje te orga,- niseren. Het bestuur van de Oranjevereniging besloot het co mité uit te breiden met een aantal dames. Een 10-tal dames werden bereid gevonden in het comité zitting te nemen. J.d. woensdag avond kwam dit comité in verga dering bijeen ter bespreking van de a.s. reis voor de Ouden van Dagen. Besloten werd voor dit doel wederom een collecte bij de ingezetenen te houden, welke collecte binnen enkele dagen door de dames-comité-leden zal wor den gehouden. Voorts zal de me dewerking van de autobezitters worden verzocht en het comité hoopt dat eenieder zijn medewer king voor dit mooie doel' weer zal willen geven. De reis werd bepaald op don derdag 26 juli en zal ditmaal gaan naar de Westhoek van Brabant; o.m. zullen worden bezocht Ze venbergen, Willemstadt, Ouden bosch, Roosendaal, Zundert, Bre da en Oosterhout. Het comité heeft gemeend ditmaal te moeten afwijken van de gebruikelijke route naar een der grote steden en heeft daarom een reis uitgestip- pelt die de oudjes meerdere mooie plekjes van onze provincie wil laten zien. Met de steun van de ingezete nen en de automobilisten belooft het voor de Ouden van Dagen weer een prettige dag te worden. Wij mogen eenieder opwekken de dames-collectrices wanneer zij daartoe in de komende week een beroep op U zullen doen, mild te geven. De kosten aan het organi seren van een dergelijke tocht, worden ieder jaar hoger. Geeft daarom naar vermogen en werkt mede om de ouden van dagen weer een dag te bezorgen, waar aan zij nog lang zullen terugden ken. Opening nieuwe zaak. Naar wij vernemen zal de heer H. Raamsteijn op a.s. vrijdag 6 juli, zijn geheel naar de eisen des tijds ingerichte nieuwe zaak op het gebied van electriciteit enz., v. d. Duinstraat 127, openen. Autotocht Ouden van Dagen. Dinsdag j.l. heeft het comité Ouden van Dagen opnieuw ver gaderd. De plannen werden thans definitief vastgesteld, terwijl een overzicht werd gegeven van de binnengekomen gelden. Het co mité was zeer verheugd over het feit, dat reeds een 35 automobilis ten hun wagen beschikbaar stel den. Tevens kwam de kwestie ter sprake of in het Protestantse gedeelte van Kaatsheuvel moest worden gecollecteerd. In verband met de grote uitgestrektheid van dit gebied, lijkt het ons gewenster, dat de Ouden van Dagen, die niet met Kaatsheuvel meegaan, zich individueel opgeven bij de voor zitter of secretaris van het comité te Capelle. Hierna werd even be keken welke bakkers, slagers, etc. dit jaar aan de beurt zijn voor le vering aan de Ouden van Dagen. Levering geschiedt om de 2 of 3 jaar naar gelang het aantal leve ranciers. Als alle gegevens binnen zijn, zullen de plaatsen in de auto's worden vastgesteld. Dit is elk jaar de grootste puzzle. Het co mité wil zoveel mogelijk rekening houden met de wensen van de Ouden van Dagen. Toch zal men moeten begrijpen dat alle wensen niet voor 100 bevredigd kun nen worden, daar men anders nooit tot een oplossing kan ko men. Gelukkig is men er elk jaar nog in geslaagd alles zo goed mo gelijk te regelen. Op enkele uit zonderingen na heeft de gehele bevolking weer meegewerkt om de voorbereiding vlot te doen verlopen. Een woord van dank is hier dan ook zeker op zijn plaats. Benoemd. De dames J. en S. Ruitenberg alhier, opvolgend onderwijzeres te Capelle en Waalwijk (Besoijen) zijn als zodanig benoemd aan de onderwijsinrichtingen van resp het A.V.O. en G.L.O. te 's-Gra- venhage. Nationale Reserve. Zaterdag 23 juni j.l. hield de afdeling Waspik van de Natio nale Reserve in de zaal van Hotel LI. van lersel alhier een zgn. bin dingsavond voor haar leden en die van de plaatselijke afdeling der Reserve-Rijkspolitie. De aanwezigen, w.o. ook enige leden van het plaatselijk afde lingscomité, werden met een in leidend woord van de heer L. Kuysters welkom geheten. De avond passeerde in een gezellig samenzijn. Onder meer volgde men met veel belangstelling een judo-demonstratie, terwijl de da mes van de reservisten wat later op de avond de gelegenheid ge boden werd om te bewijzen dat ook dames volwaardige schutters kunnen zijn. In een onderlinge wedstrijd behaalde een van de dames in vier schoten zelfs 36 punten, ,,en dan was het nog niet eens haar eigen geweer". Het IJsballet van Maxi en Ernst Baier is ontstaan na jaren van voorbereiding en harde trai ning. De wereldpremière vond plaats op 9 mei 1951. Het is geen ïjsrevue, die al in meer grote plaatsen van Nederland in vele schakeringen te zien is geweest, doch zuiver ballet, waarvan de solisten allemaal schaatsers en kunstrijders zijn van de eerste orde. De drie programma's die het meeste sukses oogstten, zijn voor de Nederlandse tournee 1956 in één voorstelling sameneebracht, te weten Circusliefde, Olympi sche Reis en de Onsterfelijke Wals. Circusliefde is het verhaal van de clown Franki, die verliefd is od de bekoorlijke koorddanseres maar zijn liefde niet beantwoord vindt. Na een opwindende voor stelling (met paarden, tijgers, acrobaten e.d.) danst Franki een zaam door de verlaten piste. Tus-

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 13