FILMJOURNAAL I grote sporifeesten DDD kiest RANG <t)e vets/uipeuftfr van tang. Fa. Giesbers brengt revolutionaire overhaal-lijmzwikmachine Made en Drimmelen organiseert t DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 JUNI 1956 2 HUREN VAN B R U I D S T O I L E T T E N iiiSCé Stijf en Stram? Nu hier - dan daar? De romantische riddertijd her leeft in deze spectaculaire rolprent, waarin Robert TaylQr, Ava Gardner en Mel Ferrer de hoofdrollen vertolken. Het is 't verhaal van de zuivere liefde tussen Lancelot en prinses Gui nevere, die echter is gehuwd met koning Arthur. Een zekere Mo- dred, die alles in het werk stelt om koning Arthur te benadelen en de broederschap van de ronde tafel te vernietigen, tracht ech ter de schuld van Lancelot en Guinevere te bewijzen. Hij weet het daarbij zo ver te krijgen dat de Tafelronde hen beiden schul dig verklaart, doch koning Ar thur, overtuigd van de eerlijk heid van Lancelot, weigert de doodstraf uit te spreken van 30 juni t/m 9 juli van WILDE VAART de anderen niet belette hardnekki ge pogingen te doen door 't feeste lijk lawaai heen te slapen. Dinsdag 10 april. Het viel niet mee om weer kwiek uit de veren te komen, maar na het ontbijt en een korte wandeling in de frisse lucht, zagen we weer met opgewekt gemoed het program ma tegemoet, dat voor die dag ge projecteerd was. Dit begon met een ontvangst door de directie van de firma Giitermann in het „Gefolg- schaftshaus", waar, na een wel komstwoord door een der heren en een korte uiteenzetting over het produktieproces van de naaiz de, de zeer interessante kleurenfilm „Am seidenen Faden" vertoond werd. Na een aardige inleiding verscheen op het witte doek de levende cirkel gang: vlinder -eitje - ^zijderups pop - vlinder, waarvan het gedeel te waarin de rups zich ging inspin nen in de cocon, uiteraard 't meest essentiële onderdeel vormde. De cocon immers vormt de grondstof waarvan de zijdefabrikant uitgaat. De zijderupsen worden in verschil lende landen, voornamelijk China, Japan en Italië gekweekt. De cocons kunnen op twee manieren verwerkt worden, n.l. in intacte toestand, doordat men de pop door middel van hete lucht doodt, waardoor ze de cocon niet meer door uittreding kan beschadigen, terwijl men, wer kend volgens de tweede methode, ook de inmiddels ontstane vlinder uit de cocon kan laten komen (waardoor deze weer aan de voort planting mee kan werken). De volgens de eerste methode verkregen cocons worden in warm water afgewikkeld, waardoor men van een cocon, die uit een 3000 me ter lange draad bestaat, één draad uit een stuk verkrijgt met een ge middelde lengte van 600 a 700 m. Van deze zijde wordt de reale- of haspelzijde vervaardigd, terwijl de rest van de cocons, evenals de co cons door de tweede methode ver kregen, tussen walsen die bezet zijn met stalen naden, uit elkaar gerukt worden, waarna de draden geparal- leliseerd worden en in brede banen de kammachines verlaten. Vftn deze draden die natuurlijk korter en erg onregelmatig van lengte zijn, wordt de schappe zijde gefabriceerd, die uiteraard iets minder van kwaliteit is dan de reale. Nu vangt het pro duktieproces in de fabrieken te Gu- tach aan, want de voorgaande be werkingen worden uitgevoerd door de dochterondernemingen in Italië. Dit begint met het spinnen van de nappen, de „kluwens" waarin de grondstof uit Italië aankomt, onder sterke torsie tot een enkelvoudige draad, waarvan de dikte, en dus 't gewicht per 100 meter dat met die dikte evenredig is, het nummer van die soort zijdedraad bepaalt. Ver volgens worden drie enkelvoudige draden tot één draad getwijnd, wel ke draad door een gasvlam gerei nigd wordt, daarna gecontroleerd en vervolgens geverfd wordt. Op merkelijk is het dat de firma hier bij over een stalenkaart met meer dan duizend kleuren beschikt. Na het verven en drogen ondergaat de zijde nog enige bewerkingen om de glans en de rek terug te brengen en te stabiliseren, waarna ze in veler lei vorm opgewonden haar weg naar de afnemers van de fa. Giitermann vindt. Het einde van de film bestond dan nog uit een aantal aardige clo- se-ups, die weergeven wat voor rol de zijde speelt in het leven van al ledag. Na deze leerzame film werd het gezelschap in enkele groepen ver deeld en trok men o.l.v. een des: kundige explicator de fabriek in. Vanaf het magazijn, waar de ^grè- ge", zoals de grondstof wordt ge noemd, in talloze balen, die elk een kapitaal vertegenwoordigen, zorg vuldig naar kwaliteit geselecteerd waren, via de enorme spinnerij- en twijnerijhallen, de controle en de ververij, tot de hallen waar 't eind- produkt op diverse manieren opge wonden en wordt ingepakt. Zeer vernuftige en goeddeels door de fir ma zelf geconstrueerde machines waren het die vooral in de laatst genoemde afdeling onze aandacht Bruidsmeisjesjaponnen, Sluiers, Kapjes, enz. Tevens grote collectie GELEGENHEIDSKLEDING VOOR HEREN. BOSSCHE KLEDING-SEBVICE - De enige SPECIAALZAAK voor DEN BOSCH e. o. - VU GHTERSTR A AT 205 - Tel. 5385 - DEN BOSCH trokken. Tenslotte bekeken we voor twaalf uur nog een gedeelte der ne- venbedrijven, die bestaan uit een machinefabriek, cartonnagefabriek, annex drukkerijtimmerfabriek, waterraffinaderij en elektriciteits centrale. Zij alle trokken onze aan dacht en bevestigden de slagzin van de firma, dat deze door alles in ei gen hand te houden, voor honderd procent in kan staan voor de kwa liteit van het eindprodukt. Voor de fabriek uitging, maakten we, alvorens de lunch te gebruiken in „Adler", een rondwandeling door Gutach, waarbij het ons duidelijk werd dat het in Gutach op elk ge bied en niet het minst op dat van de sociale verzorging, alles Giiter mann was wat de klok sloeg. De lunch in „Adler" was prima ver zorgd en werd opgeluisterd door de aanwezigheid van de heer Horst Giitermann, die zich als een zeer sympathieke persoonlijkheid ont popte. Na de lunch bekeken wij de rest van de nevenbedrijven die er des morgens bij ingeschoten waren, waarbij vooral de elektriciteitscen trale, die behalve het bedrijf, zelf nog een tiental dorpen in de om trek van Gutach van stroom voor ziet, yeel bewondering oogstte. Tot slot kwam het gezelschap nog even bijeen in het „Gefolgschaftshaus", waar allen een aardig presentje mochten ontvangen en van waaruit de tocht naar de 1250 meter hoge Kandelberg aanving. Tijdens dit ritje kreeg Janus (de chauffeur) de kans om zijn capaci teiten te tonen en hij dwong dan ook een ieders bewondering af. Vlak voor de top deed zich nog een aardig incident voor, doordat een koppige boer. weigerde met zijn volkswagen opzij te gaan, zodat Ja nus hem tenslotte op spectaculaire wijze moest passeren. Eenmaal bo ven, werd een tijdlang genoten van het prachtige vergezicht. Hier voeg de zich ook de heer Alex Giiter mann zich bij het gezelschap en won, evenals zijn neef die middag, spoedig aller sympathie door zijn vlotte optreden. In het berghotel „Kandel" werd ons een prima diner aangeboden^ tijdens welke Gerard de Jong dé directie van de firma Gütermann namens de studenten dankte voor de geweldige ont vangst, welke speech beantwoord werd door de heer Gütermann, die het gezelschap dankte voor de be toonde interesse en het verder nog een voorspoedige en leerzame reis wenste. Toen daalden we weer naar het dal af en bij ons slaapmutsje in de vorm van een glas wijn, konden wij die avond in „Zur Sonnb" te rugzien op een in alle opzichten geslaagde dag. F. L. M. Dumoulin. (Wordt vervolgd). Maandagmiddag werd er aan de Vakschool in tegenwoordigheid van de directeur, door de heer Klijberg van de Pfaff, de prijzen uitgereikt als volgt le prijs F. Dumoulin, Waal wijk, 27+ punten; 2e pijjs W. Vetter, Hudwill (Zwitserland) 26% punt; 3e prijs L. Paius, Ber- kel-Enschot, 26 punten. Eervolle vermeldingen: 1. M. Bosch, Berlicum, 24% punt; 2. C. van Roozendaal, Ois- terwijk, 24% punt; 3. G. v. d. Wee, Lier (België) 24 punten. MUSIS SACRUM. „HET BATALJON DER GEDOEMDEN". J)eze film vol actie is een his torie van het Vreemdelin genlegioen. De hoofdpersoon is de Amerikaanse legionair David Malcolm, wiens moed en onver schrokkenheid hem de bijnaam „De Hamer" hebben bezorgd. Als hij het commando over het Fort Valeau overneemt, bemerkt hij dat zijn troepen, die voor de af lossing zullen zorgen, nog niet zijn gearriveerd. Dit heeft na tuurlijk zijn reden en al spoedig blijkt dat dit regiment door de stam der Dylaks in de pan is ge hakt. Het duurt niet lang of ook de kleine bezetting van het fort moet voor de overmacht der Arabieren capituleren en Mal colm wordt door de leider der Arabieren, El Zanal, gevangen genomen. De Arabieren trachten ook het Franse legeronderdeel, dat ter versterking onder weg is, om hals te brengen. Hoe al de boze plannen van El Zanal tenslotte mislukken, niet in het minst door de hulp van een mooie haremjuffrouw, die prompt verliefd wordt op de flinke Amerikaan, kunt u zelf gaan zien van vrijdag tot en met zondag. Achttien jarigen kunnen dit woestijnverhaal in superscope gaan zien. Het verhaal is niet bijster origineel, maar de entou rage en de goed getroffen woes tijnsfeer geven alle aanleiding tot enkele uren romantisch amu sement. „INSPECTEUR RIPLEY SLAAT TOE". JJet politiewerk is altijd een dankbaar onderwerp voor de filmindustrie geweest en er zijn op dit gebied reeds bijzon der knappe films tot stand geko men. Een uitermate boeiend ge val is ook „Inspecteur Ripley slaat toe", dat men in het afge lopen jaar als hoorspel heeft kunnen beluisteren. Het is een origineel gecomponeerde en boei end vertelde story. F.B.I.-agent houdt zich bezig met het onderzoek van drie za ken tegelijk. Tijdens dit onder zoek wordt hij echter neerge schoten Zijn collega, inspecteur Ripley, neemt zijn werk over in de overtuiging, dat de moorde naar te maken heeft met een van de drie zaken, waarmee Stewart zich bezig hield. Het onderzoek van deze drie zaken is in deze film tot 'n knap geheel aaneengevoegd en brengt voor de inspecteur heel wat ha chelijke situaties mee. De ont knoping is zeer verrassend en wat lang niet altijd gezegd kan Verkrijgbaar in diverse fijne vruchcensmaken. los a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be- schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig kli maat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak: ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op nor male kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van Uw rheumatische pijn. worden nergens onwaarschijn lijk. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. LUXOR. „DE PRINS STUDENT". Een nieuwe film op een oud thema: een prins die meer voelt voor de liefde dan voor zijn plichten als koningszoon. Een alleszins menselijke en begrijpe lijke voorkeur overigens, waar van wij ook zonder film wel over tuigd zijn. Itlaar goed, het ver haal is er en dies zijn er ook al tijd wel liefhebbers die er een avond aan willen besteden. De prins blijkt in de aanvang een koude en arrogante knaap, en de prinses die zijn vader voor hem uitgezocht heeft, een leven dig wichtje, moet dan ook niets van hem hebben. Om hem wat „los" te maken, wordt hij door pa naar, Heidelberg gestuurd om daar aan de universiteit te gaan studeren. Van het studeren erva ren wij evenwel niets, zodat we mogen aannemen dat er geen bal van terecht komt. Des te meer echter van de liefde, waarvoor het onvermijdelijke en figuurlijk versje ten herbergmeisje ten to nele gevoerd wordt. Het wordt daar wat men noemt een lollige tijd, waarbij het tenslotte zover komt, dat prins en herbergmeis je besluiten om de benen naar Parijs te nemen, om daar knus en gezellig door te gaan en pa mét de regering te laten zitten. Pa blijkt echter nattigheid ge voeld te hebben, want hij knijpt er voor goed tussenuit. Nu ko men de betere gevoelens van de prins plotsklaps weer boven. Hij zet het meisje weer achter de tapkast, neemt de eerstvolgende postkoets huiswaarts en vindt in de ouderlijke woning de prin ses met open armen op hem wachten. Toe maar, denkt de prins, en hij gaat het met de prinses nog eens dunnetjes over doen. Maar dat zien we op de film niet meer. Vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. Wide-screen copie. „DE RIDDERS VAN DE RONDE TAFEL". Het slot van deze onderhou dende film met ogenblikken van imposante massaregie willen wij u niet verklappen. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. Wide-screen copie. Jn de afgelopen week werden in de showroom van de fir ma jM. Giesbers, le Zeine Oost alhier, zeer interessante demon straties gehouden met de hyper moderne ASTRA-lijmzwikmachi- ne van de firma E. G. Henkei uit Frankfurt am Main, waarvan de firma Giesbers de alleenverte genwoordiging heeft voor geheel Nederland. Deze (.omonstraties genoten een levendige belangstelling bij vele Nederlandse schoenfabri kanten, welke allen over de re sultaten die deze machine te zien gaf, zeer enthousiast waren. De ASTRA-overhaal-lijmzwik- machine werkt op een principe, dat geheel verschilt van dat van welk ander fabrikaat ook. Zo brengt n.l. de lang gezochte com binatie: overhalen, spijkerloos neuszwikken en aankloppen in één arbeidsfase. De bediening van de machine is uiterst eenvoudig en kan reeds geschieden door een zo goed als ongeschoolde arbeidskracht. Na dat de nodige voorbereidingen zijn getroffen, wordt de schoen op zodanige wijze in de machine aangebracht, dat al de zes aan wezige tangen het leder grijpen. Door een druk op het pedaal sluiten zich de tangen en wordt de leest omhoog gebracht. De voor- en zijtangen zijn afzonder lijk verstelbaar zowel naar bo ven en naar beneden als naar binnen en naar buiten. De voor tangen zijn zodanig geconstru eerd. dat het leder reeds door de tongen wordt voorgeplooid. Door deze constructie wordt de schoen op volmaakte wijze overgehaald. Na deze fase stopt de machi ne. De schoen is tot hiertoe dus compleet overgehaald. Opnieuw word nu de pedaal ingedrukt, waarna de hielsteun en een lin ker- en rechterzijsteun zo krach tig legen de leest worden ge drukt, dat de schoen onwrikbaar vast komt te staan. Bijna tegelij kertijd komen de tot pl.m. 140 C. verhitte scharen in werking. Deze scharen drukken 't hoven- leder tegen de binnenzool en ac tiveren de lijm. Na 15 tot 20 se conden wordt de machine door een druk op de pedaal weer in zijn eerste stand teruggebracht en komt de schoen keurig ge zwikt vrij. Doordat men een linker- en rechterkou van de machine te bedienen heeft, kan men continu doorwerken. Men laat de scha ren van de linkerschoen hun werk doen totdat men de rech terschoen weer in de machine heeft staan, enz. Het gehele proces neemt slechts zeer geringe tijd in beslag, zodat met een machine een produktie kan worden bereikt van 500 tot (500 paar per dag. Zowel zware vetlederen werk schoenen als fijne chroomlede ren of suède schoentjes werden op de demonstraties op perfecte wijze gezwikt. Al met al gaf men een machi ne te zien. welke geheel voldoet aan de te stellen eisen, een ma chine die de schoenindustrie we derom een stap dichter brengt naar haar vervolmaking He gemeente Made en Drimmelen is onlangs opgenomen in de Streek-V.V.V. „De Baronie" van Breda. Door de aanwezigheid van 't prachtige en uitzonderlijke Bies- boschgebied binnen het verband van het gemeentelijk territoir, ver keert men in de mogelijkheid om het tot nu toe niet vertegenwoor digde watersportelement in de V.V.V.-gebied ten tonele te bren gen. In verband hiermede en mede in verband met de plannen van het gemeentebestuur van Made c.a. om te Drimmelen een goed-geoutilleer- de jachthaven aan te leggen als on derdeel van het beoogde water sportcentrum, zullen op 1 juli a.s. te Drimmelen op de Amer speed- boatraces en waterskidemonstraties worden gehouden. Deze demonstra ties zijn tot nu toe in het zuiden des lands weinig vertoond. De bes te Nederlandse krachten in deze beide takken van sport zullen te Drimmelen aan de start verschij nen, zodat de watersportliefhebbers die dag zullen kunnen genieten van een uitzonderlijk programma. De Sportfeesten1 omvatten echter Krabben en peuteren PrSfa<!l1lrini<> maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D-D-k- dringt diep in de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP FEUILLETON „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door ALLAN PENNING. 25). „Kapitein Wins, maar ik heb u al last genoeg bezorgd. Mocht ik, of mijn vader, u te eniger tijd van dienst kunnen zijn, dan kunt u er van op aan, dat u vol komen op ons kunt rekenen... Ik hoop dat 't niet de laatste maal is en dat u ons een bezoek zult brengen. Op het theeuur ontvangen wij iedere dag en ik hoef u niet te zeggen, dat Buddy en ik blij zullen zijn u té'zien..." Joviaal stak ze hem een slan ke elegante hand toe, die in de greep van Peter's enorme man nenhand scheen te verdrinken. Toen wandelde ze weg. Buddy, aan het rood leren riempje, drib belde als een stout kind achter haar aan. Als in een droom staarde Pe ter haar na, totdat zij in 'n bocht van het pad verdwenen was. Toen waakte hij op. „Mijn God, wat een onbeschrij felijke bof!" De dochter van de gouverneur. De Memsahib van Hongkong! De vesting was genomen, want hij kwam reeds lang genoeg in Hongkong om te weten hoe haar vader, die reeds weduwnaar was sedert Wiriny's geboorte, aan het lijntje van zijn enige dochter liep. Met volkomen blinde liefde vervulde hij elke wens; haar wil was gebod en Winny, die dit maar al te goed wist, maakte in derdaad, wanneer ze een of an dere gril in haar hoofd had, van tijd tot tijd misbruik van 't zwak van haar vader. De volgende dag reeds maakte Peter Wins zijn opwachting. Hij had Freule Winny eerst getele foneerd en aan de andere zijde van de lijn had het stemmetje van de Memsahib zo vriendelijk geklonken, als ware een jeugd vriend uit de dood herrezen. „Kom maar zo vroeg mogelijk en trek u niets aan van de ouwe. Hij lijkt op het eerste gezicht zuur, maar in werkelijkheid is hij een doodgoeie sul, hoor." De gehele kolonie zou een be roerte nabij geweest zijn, indien ze hadden geweten, hoe de waar dige gouverneur tegenover een wildvreemde indringer werd be schreven. En dat nog wel tegen over de kapitein van 'n vracht zoekertje, dat aan de ketting lag. Peter Wins was geen vrouwen jager, hij was dolverliefd op zijn eigen Eve en hij had geen enkele behoefte aan andere liefdesavon turen. Maar dat wil niet zeggen dat hij niet in vrouwenogen kon lezen, dat hij in de ogen van Freule Winny niet iets had ge zien, waarvoor menig man in de betrekkelijk kleine kolonie een fortuintje zou geven. Freule Winny had met iets meer dan bewondering naar de man in hem gekeken en Peter Wins had zich een ogenblik gevoeld, of hij geen boord om had of dat er een andere afschuwelijke leemte in zijn toilet was. Hij wist, dat een flirtpartij van hem werd ver wacht, hij wist, dat, indien hij niet voorgaf dodelijk verliefd op haar te zijn, zij hem zou bevrie zen met één blik uit haar staal blauwe koude ogen, dat ze hem met een tergend sarcasme, zoals ze de agent had gedaan, zou ver nederen en kleineren. Eve, zijn vrouw, behoefde niets te vrezen, maar de comedie moest gespeeld worden. Het ging hier om zijn eerste liefde, de ar me „Ping Ho", die nu reeds da gen met verzegelde luiken aan de ketting lag. Met een grote bos bloemen meldde hij zich aan het huis van de gouverneur. Zijn naam bleek een toverwoord en binnen enke le minuten zat hij achter de thee als een intiem vriend. Slechts met de oude gouverneur en zijn dochter, die tot grote verwonde ring van haar vader, zich ver waardigde eigenhandig thee te schenken. Het leek een aandoen lijk familietafereeltje:* schoon zoon in spé op visite. Of de gouverneur zuur was of niet, bleek slechts weinig. Na enkele oppervlakkige plichtple gingen zweeg hij als het graf. Hij slurpte zijn thee, at afwezig een stuk cake en scheen met open ogen in zoete dommel te zijn ge raakt. Van tijd tot tijd gluurde Peter Wins in zijn richting. „Zou hij maffen", dacht hij, „of zit ie misschien een diepzinnig diplomatiek raadsel op te los sen?" De gouverneur was zijn wild. Hij mocht flirten zoveel Winny maar wilde, maar hij moest het oog op zijn prooi houden. En ondertussen viste Winny om complimentjes, die haar door de gezagvoerder met lepels werden gevoerd. Zij vroeg hem het hemd van zijn lijf en Peter antwoordde trouw als 'n school- joch dat examen doet. O, wat verrukkelijk lijkt het me om zeeman te zijn", jubelde Winny, „en dan op je eigen schip. Schipper naast God vandaag hier... morgen daar... nooit gebonden door stijve con venties en allerhande verplich tingen... nooit verveeld te wor den door mensen die je niet in teresseren en maar zitten te kletsen, tot je er naar van wordt. Niets dan de wijde, wijde zee en de lucht en de gezichtseinder... liefde in elke haven... Ja, ja," lachte ze „we weten het alle maal... zeelui, die laten zich door niets en niemand binden." Pa zuchtte. Peter zag z'n kans schoon. „Tenzij ze je binden", zei hij droog. „Wie kan je binden? Een ka pitein is toch heer en meester op zijn eigen schip?" „Totdat je met je steven in de ambtenarij loopt. Dan zit je vas ter dan wanneer je met hoogtij op het land vastloopt." De oude gouverneur spitste z'n oren bij het woord „ambtenarij" als een jachthond. Hij scheen uit zijn trance te ontwaken. „Wat is dat?" vroeg hij, „wat zei u over ambtenarij?" En Pe ter Wins viel in op het wacht woord, als een acteur bij de hon derdste voorstelling. „Ik lig zo vast als een huis, Excellentie, zo vast, dat ik geen kans zie er af te komen, als ik geen sleep krijg. Een stuk papier heb ik gekregen van de haven meester, die me een hak wil zet ten, omdat ik een paar jaar ge leden bijna op zijn golfballetje heb getrapt. En ik heb twintig maal zoveel papier teruggestuurd en geen boe of ba gehoord. En de helft van dat papier was aan U gericht, Excellentie." Winny had even gezwegen. Nu viel ze bij „Maar dat is een schande, va der. Hoe kunt u in vredesnaam toestaan, dat al die half slappe ambtenaartjes „Winny", antwoordde de gou verneur, die nu blijkbaar klaar wakker was, „ik verbied je om zo oneerbiedig over bestuurs ambtenaren te spreken". (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2