Waalwijkse en Langstraatse Courant V/AAL WIJK ELECTRA grootste keus I Noord-Brabantse Mij. van landbouw vergaderde D, HULDIGINQSA VOND Kon. Erk. Harmonie «Concordia» te Loonopzand SCHEERAPPARATEN o 2 O X STOFZUIGERS UJ lf% heeft de Grotestraat 207 Waalwgk Huidig landbouwbeleid past niet meer in deze tjjd VRIJDAG 29 JUNI 1956 Uitgever Waalwijk»! Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Hoofdredacteur IAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 51 Abonnement 19 cent per week I 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per m.n Contract-advertenties speciaal tariei Bureaux GROTE STRAAT 285, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2882. Or van BEUKBENSTRAAT OPGERICHT 1178 TELEGR.-ADRES „ECHO' ZONDAGSDIENST. Zondag 1 juli 1956. Arts: Edm. van Rooij. Apotheek: Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 1 juli 1956. 10 uur Ds. L. Schellevis. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 1 juli 1956. 10 uur v.m.Ds. A. van Griet- lïuijzen. 2.30 uur n.m. Ds. J. Vink. Bediening II. Doop. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstraat 65. Zondag 1 juli 1956. 0 uur Ds. C. B. Schuurman. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer J. Gragtmans slaagde aan de Tech nische Hogeschool te Delft voor scheikundig ingenieur. AANVULLINGSAGENDA voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Waal wijk, te houden op 28 juni 19ob. 28. Voorstel inzake garantie ten behoeve van particuliere wo ningbouw. 29. Voorstel tot het verstrek ken van een rentedragend voor schot aan het Gilde „St. Crispijn en Crispinianus" te Besoijen. 30. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden voor aan schaffing meubilair ten behoeve van de Chr. School voor b.l.o. te Besoijen. 31. Voorstel tot aankoop van grond aan de Grotestraat, hoek Wilhelminastraat. 32. Voorstel tót ruiling van grond aan 't zwembad te Baard wijk. '33. Voorstel tot ruiling van grond tussen de Bernhardstraat en de Irenestraat. 34. Voorstel tot aankoop bouw terrein aan de Meerdijk. 35. Voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor de bouw 'van een premiewoning. Prae-advies voorschot Gilde „St. Crispijn en Crispinianus". Door het Gilde „St. Crispijn en Crispinianus" van Besoijen is verzocht een voorschot uit de gemeentekas te verstrekken in verband met de aankooü van een nieuw gildevaan, waarvan de kosten 725.bedragen. Op de gemeentebegroting voor 1956 is evenals op die voor 1955 voor het gildewezen een post van 400.uitgetrokken. Blijkens de memorie van toelichting is dit bedrag bestemd voor aan koop door de gemeente van die benodigdheden ten behoeve van de gilden, waarvan het college van B. en W. de behoefte is ge bleken. In verband daarmede hebben B. en W. besloten van genoemd krediet voor 1956 200.te be stemmen tot gedeeltelijke dek king der kosten van het nieuwe vaandel van het bovengenoemde gilde, zodat voor benodigdheden voor het andere hier bestaande gilde „St. Ambrosius" eveneens een bedrag van 200.beschik baar blijft. Voor het restant der kosten van aanschaffing van het nieuwe vaandel 525.stellen B. en W. voor een voorschot uit de ge meentekas te verlenen, rentende 3 per jaar, af te lossen met de bedragen welke voor subsidie in uitzicht zijn gesteld in de jaren 1957, 1958 en 1959. Tegen ge noemde rente van 3% zijn door de raadereeds meerdere voor schotten aan verenigingen ver strekt. B. en W. zijn van mening dat het aanbeveling verdient het gil dewezen in stand te houden en te bevorderen, hetgeen sinds eni ge jaren vrij algemeen geschiedt. Onze beide plaatselijke gilden mogen zich momenteel gelukkig in een zekere bloei verheugen en hebben ook de belangstelling van de jongeren. De vernieuwing van vaandels, attributen, uitrusting stukken e.d. kunnen zij evenwel niet bekostigen uit contributies. B. en W. stellen daarom de raad voor het ontwerp-besluit aldus vast te stellen. Prae-advie's aankoop meubilair voor de Chr. B.L.O.-school. De Stichting voor Christelijk Buitengewoon Lager Onderwijs voor Waalwijk en Omgeving te Waalwijk verzoekt bij schrijven van 11 juni 1956 de nodige gel den beschikbaar te willen steilen voor de aankoop van een 15-tal leerlingensets met toebehoren. In de vergadering van 11 aug. 1955 voteerde de raad een kre diet voor aankoop van leermid delen en meubilair, o.a. 45 leer- lingensets, ten behoeve van de eerste inrichting van deze per 1 september 1955 geopende school. Momenteel wordt deze school door 5U leerlingen bezocht, ter wijl wegens plaatsgebrek enkele leerlingen moesten worden afge wezen. Zodra de gehuurde ruimte in het pand Stationsstraat nr. 2ü kan worden betrokken, zal naar verwacht wordt het aan tal leerlingen tot 60 oplopen. Met het oog hierop achten B. en W. de voorgenomen aanvul ling van deze sets dan ook ver antwoord. METSEL WEDSTRIJD. De Ned. Vereniging van Bak steen-industriëlen heeft, een met- selwedstrijd uitgeschreven voor leerlingen van nijverheidsscho- j len. Deze wedstrijd wordt in het openbaar gehouden te Rotter- i dam op 10 en 11 juli a.s. Van elke school mogen twee leerlin gen deelnemen. Van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken zullen uitkomen de leerlingen Fr. Mut- saers uit Loonopzand en T. v. d. Lee uit Waalwijk, die daartoe zijn aangewezen na een proef- wedstrijd aan de school. Bovengenoemde vereniging van Baksteen-industriëlen heeft eveneens een mooie prijs be schikbaar gesteld voor de beste leerling der schoolafdeling met selen. DE EERSTE PLAATS VOOR DE ANDREAS ZIJLMANSGROEP. De Verkenners van de Katho lieke Jeugdbeweging in het Dis trict Tilburg hielden j.l. zater dag 23 en zondag 24 juni hun jaarlijkse districtspatrouillewed- strijden. Aan deze wedstrijden kan deelgenomen worden door de beste patrouille van iedere verkennerstroep uit het District. De Kievitenpatrouille werd afge vaardigd door de Andreas Zijl- mansgroep Waalwijk. Zij wist beslag te leggen op de eerste plaats, gevolgd door de Pastoor Vroomansgroep uit Tilburg, die de tweede plaats bezette. Deze twee patrouilles zullen namens het District Tilburg afgevaar digd worden voor de Nationale patrouillewedstrijden, die in au gustus plaats zullen vinden. Op de nationale wedstrijden komen de beste patrouilles van de dis tricten uit heel het land samen. Wij wensen de Kieviten veel sukses in die komende strijd en hopen dat onze Waalwijkse ver kenners ook in de landelijk te houden wedstrijd hetzelfde mooi resultaat zullen bereiken. Er zal tenminste hard voor getraind worden. TOEGELATEN TOT KLAS I VAN 'T WILLEM VAN ORANJE COLLEGE TE WAALWIJK. H. A. Bakkeren en J. H. Hij- mans te Dongen; J. Balder, P. J. Dekkers, A. L. Elsman, N. L. Gerlach, A. P. Maijers, A. E. Maijers, A. P. van Oversteeg, H. Paans, G. M. Paulides, M. H. J. van Tilborgh, A. A. Vos, G. P. v. Zeist, allen te Sprang-Capelle; M. J. v. d. Beek, C. v. d. Kolk en P. J. Slot te Genderen; G. Boers, C. Branderhorst en A. Vos te Eethen; A. M. Boomkamp en E. B. Koster te 's-Hertogenbosch; A. C. Borstlap te 's-Gravenmoer W. A. Bosch en N. H. van Boxtel te Geertruidenberg; R. C. Dale man, S. J. Dercksen, C. P. T. van Gammeren, C. H. v. d. Giesen, J. C. Hoevenaar, A. C. Kuijsten, K. A. K. Mous, H. T. Schaaf, G. v. d. Veen, A. D. Vink, G. J. Vink, J. Vredenduin, allen te Waalwijk; W. de Graaft en M. Speichert te Drunen; C. de Haan en T. Vos te Meeuwen; J. Ha- gens te Hoge Zwaluwe; H. C. Hak, G. H. S. Hoevenaren, G. Monshouwer, allen te Dussen; A. Haring te Kaatsheuvel; W. J Harkink, J. C. W. Ploeg, B. War ner, H. P. van Yperen, allen te Tilburg; P. van Houwelingen te Almkerk; A. v. d. Kevie en M. B. Nieuwkoop te Heusden; A. E. Mast te Loonopzand; A. P. van Oversteeg en G. Visser te Raams- donksveer; E. Sinke te Vught. Afgewezen 13 candidaten. DE HEER G. v. d. GOUW ONTVING KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Op 24 juni herdacht de heer G. v. d. Gouw de dag waarop hij voor 40 jaren in dienst trad bij de N.V. Timtur. Om elf uur werd de jubilaris met zijn echtgenote in de kan tine ontvangen door het perso neel van de houten hakken-afde- ling, alsmede een delegatie van zijn collega's afdelingschefs. De heer van Bokhoven sprak namens het personeel, dankte de heer v. d. Gouw voor de prettige verstandhouding die er steeds in de afdeling heerst, feliciteerde hem met dit jubilé en bood hem een tuin-decoratie aan, terwijl mevrouw een bloemstukje mocht ontvangen. Vervolgens nam de heer van Biel het woord, die namens de collega's hun medechef toesprak. In welgekozen woorden bracht hij hulde voor deze veertig jaren trouwe dienst, dankte de jubila ris voor de prettige samenwer king en hoopté in de heer v. d. Gouw nog vele jaren een collega te hebben. Hij deed zijn geluk wensen vergezeld gaan van een tafelkleed. Na een hartelijk dankwoord van de jubilaris bleef men nog enige tijd bijeen in de cantine, waarna de lieer en mevrouw v. d. Gouw werden ontvangen door de directie, staf en volledig corps van afdelingschefs van de onder- werkafdeling. De directeur, de heer Klijberg, wenste als eerste de jubilaris ge luk met zijn veertigjarig jubi leum. Hij noemde het een grote eer en een aangename taak de juPilaris op deze dag te mogen toespreken, waarbij hij op de eerste plaats memoreerde dat de heer v. d. Gouw dus de derde in zijn familie is die het veertigja rig dienstjubilé bij Timtur mag vieren. Nadat de vader van de heer v. d. Gouw reeds vele jaren geleden zijn veertigjarig jubi leum vierde, hetgeen zelis werd gevolgd door een gouden feest, was het enkele maanden geleden de heer C. v. d. Gouw, die zijn broer voorging. Hij schetste de heer v. d. Gouw als plichtsgetrouw en vakkundig medewerker, die, zij het '11 klei ne, toch zeer belangrijke afde ling aan zijn zorgen zag toever trouwd. De heer Klijberg zeide de heer v. d. Gouw niet gaarne in deze functie te willen missen en sprak derhalve de hoop uit nog vele jaren van zijn diensten gebruik te mogen maken. Spre ker overhandigde de jubilaris het naast de gouden Timtur-me- daille gebruikelijke cadeau on der couvert en betrok Mevrouw v. d. Gouw in de hulde door haar 'n bouquet anjers aan te bieden. Vervolgens nam de Edelacht bare Heer Burgemeester, die eveneens bij deze huldiging te genwoordig was, het woord en dankte op de eerste Dlaats de di rectie van Timtur voor de hem geboden gelegenheid dit uitzon derlijk jubilé bij te wonen. „Uitzonderlijk wil ik dit noe men", zo sprak de burgemeester, „gezien het feit dat eerst uw va der gedurende een groot aantal jaren zijn beste krachten en zor gen aan dit bedrijf gegeven heeft, hetgeen ook met uw broer het geval is, terwijl gij thans zelf moogt terugzien oji een veertig jarig dienstverband". gin voor de ontvangen onder- scheiding, de heer burgemeester voor zijn bemoeiingen in deze en de grootse hulde hem gebracht. Verder de heer Klijberg voor de hartelijke woorden van waarde ring en de prachtige cadeaus en voorts allen die er toe hadden bijgedragen deze dag tot een on vergetelijke te maken. Nadat enkele groepsfoto's wa ren gemaakt, werd de erewijn rondgediend en bleef men nog enige tijd aangenaam bijeen, waarna het feest verder in hui selijke kring werd voortgezet. H. MANNAERTS TE 70 JAAR. TILBURG De heer H. Mannaerts, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Tilburg, heeft donderdag onder gro te belangstelling zijn zeventigste verjaardag gevierd, waarop hij de zilveren erepenning van de stad Tilburg kreeg aangeboden. Ook werd hem de zilveren medalje van de Kamer van Koophandel over handigd. De heer Mannaerts werd in 1934 reeds lid van de Kamer en reeds drie jaar later werd hij tot voor zitter gekozen als opvolger van mr. M. P. L. Steenberghe. Van 1945 tot 1951 was hij nog voorzitter van de provinciale Kamer van Noord-Bra bant. De heer Mannaerts heeft zich op velerlei terrein verdienstelijk ge maakt, waarvoor velen hem op zijn 70ste verjaardag zijn komen be danken. Hij is ook lid geweest van Provinciale Staten en buitenge woon lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant tot 1950. Onder de zeer velen, die hem in zijn woning aan de Goirkestraat kwamen feliciteren, bevonden zich de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quay; de burgemeester van Til burg, mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, die hem de zilveren eremedalje van de stad overhan digde; de deken van Tilburg, mgr. M. C. Nabuurs; bestuur en leden van de Kamer van Koophandel, waarvoor de heer G. Nieveen, on dervoorzitter, de heer Mannaerts de zilveren erepenning van de Kamer aanbood; bestuursleden van het ETI, waarvan de jubilaris voorzit ter werd in 1947; van de PNEM, waarvan hij commissaris was, en nog vertegenwoordigers van vele andere instanties, waarmee de heer Mannaerts nauw verbonden is. ten! Houdt U allen gewaar schuwd voor concurrentie. Leden en bestuur, houdt vol, ga met ver eende kracht voorwaarts, maar niet te rustig. Zet de tanden op elkaar voor een volgend sukses en laat het schone bezit, wat ge verdiend hebt, niet meer verloren gaan. Ik wens U het beste voor allen." HEERLIJK OM TE ROKEN V0ÏÏRNAAM OM TE PRESENTEREN Tegen acht uur verzamelden zich maandagavond de leden en 't bestuur van de Kon. Erk. Har monie Concordia, met de Drum band, in de zaaL die geheel ver sierd was, in verband met het grote sukses van zondag j.l. te Oosterhout behaald. De feestavond werd, begonnen met een muzikale rondwandeling door het dorp. De voor de twee de maal veroverde wimpel hing trots aan het vaandel. Allereerst werd het sukses meegedeeld aan de zeereerw. heer Pastoor, door hem een serenade te brengen. De heer E. van Hoorn, voorzitter der .harmonie, deelde de Pastoor in 't kort het verloop van het con cours mede, waarvoor Pastoor Mommers veel belangstelling had. De Pastoor zeide, dat voor de goede harmonie in de parochie getracht moet worden alle „dis- sonante" partijtjes met studie uit de weg te ruimen. De samenle ving kan daardoor een harmo nisch geheel worden. „Mouve- ments" zijn er altijd, doch alles bijeen kan het tot groot sukses leiden zoals ,,De Mouvements- Symphonique" het sukses hebben bewerkt van dit concours. Bij de terugkeer in de zaal na- PHILIPSHAVE UNIC BRAUN-REMINGTON HOLL. ELECTRO RUTON EXCELSIOR Vooral wilde spr. de nadruk leggen op de wijze waarop deze veertig jaren werden doorge bracht. „Anderen stimulerend en inspirerend hebt gij bewezen een goed en voornaam vakman te zijn. Vanzelfsprekend heeft niet alleen de directie er behoefte aan U hiervoor te danken, doch ook Uw medewerkers in het bedrijf. Gaarne wil ook ik U complimen teren en van de gelegenheid ge bruik maken U van ganser harte mijn gelukwensen aan te bieden. Ik sluit mij aan bij de woorden van waardering van de zijde van de directie bij gelegenheid van deze veertig jaren trouwe dienst, die U hebben gemaakt tot een gerespecteerd burger van de ge meente Waalwijk. Overtuigd dat deze dag een zeer bijzondere betekenis voor u zal hebben, kan ik U de verheu gende mededeling doen dat hel H. M. de Koningin heeft behaagd U te begiftigen met de ere-rrie daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau." Persoonlijk speldde de burge meester de jubilaris deze me daille oj) en feliciteerde ook me vrouw met deze onderscheiding. De heer v. d. Gouw dankte op de eerste plaats H M. de Konin- men allen hun plaats in voor de felicitaties die aangeboden wer den. Het podium was rijkelijk ver sierd met bloemen. Vele particulieren en vrienden van de harmonie wensten bestuur en leden geluk. De Echo der Duinen, Loon-op- Zands oudste zangvereniging, gaf acte de presence door een serena de te brengen. De heer Harry v. d. Heuvel, als voorzitter zeide o.a. het een grote eer te noemen als zuster vereniging de zo bekende Har monie te mogen feliciteren. Dat Concordia qp hoog peil staat, en tot ver buiten de grenzen van ge meente en land bekendheid ge niet en zij thans op de hoogste sport der muzikale ladder staat weet iedereen. Door eensgezind heid kon zulks bereikt worden. De heer1 van Hoorn dankte de voorzitter van „Echo der Duinen" voor de muzikale hulde. Vele deputaties van verenigin gen feliciteerden ajsnog het feest vierende korps, Inmiddels arriveerde de Be schermheer, de Weled. heer Ger. Verwiel uit Waalwijk. Ook deze richtte zich tot de le den en het bestuur van zijn har monie „Graag ben ik naar Loon gekomen, ondanks mijn zeer druk ke werkzaamheden, om allen te feliciteren met dit sukses, dat wederom is behaald. Wederom, sinds mijn beschermheerschap, want altijd is het crescendo ge gaan en dat is een grote presta tie. Moeilijk is het om telkens de eerste prijs te behalen of opnieuw de wimpel te verdienen, maar voor mij is 't nog moeilijker om steeds weer de juiste woorden te vinden, om mij bij elke prestatie te kunnen uiten. Het resultaat, 33 V3 punt boven de opvolger is fantastisch. Dit is mooi, doch het kan gevaarlijk zijn. Dit mag geen aanleiding zijn om zijn tegenstanders te onderschat- Voorts bracht spr. hulde aan de directeur, de heer F. v. Abee- len, die helaas verhinderd was aanwezig te zijn. „Wij zijn onze prominente directeur de meeste dank verschuldigd voor deze prachtige overwinning." In het verloop van de avond bracht ook Loon op Zands Ge mengd Koor een serenade, waar bij de heer M. Cools, als voorzit ter, een korte maar goede toe spraak hield. Hij hoopte dat hij nog dikwijls deze Harmonie zou mogen feliciteren en dat de wim pel over 3 jaar beslist eigendom van Concordia zal zijn. De heer van Hoorn hoopte vu rig dat zijn wens vervuld zou mo gen worden. Vervolgens werden de vele brieven en telegrammen voorge lezen die binnen waren gekomen. We noemen hier de felicitatie brief van de zusterharmonie So phia's Vereniging. Vele tele grammen, van ere-donateurs, ge meente, firma's en organisaties, gaven blijk dat Concordia hun na aan het hart ligt. Nadat de muzikanten enige pit tige marsen hadden gebracht, uit dankbaarheid aan het bestuur en vrienden, verliep de avond in uiterste gezelligheid, waarna al len voldaan huiswaarts keerden. En nu... voorwaarts door eens gezindheid. Houdt het muzikale peil hoog, want Concordia kan het, dat hebben zij bewezen. Slechts één greep uit het jury rapport: „Dat was muziek!" e voorzitter van de Noord- Brabantse Mij. van Landbouw, de heer W. G. de Waard, heeft op de druk bezochte algemene ver gadering, welke dinsdag jl. te Almkerk werd gehouden, geen optimistisch geluid kunnen laten horen. Hij sneed allereerst het „aard appeldrama" aan, waarbij hij vast stelde, dat vele exporteurs grote verliezen hebben geleden door 't plotseling stopzetten van de uit voer door de regering. Het is, al dus de heer de Waard, beslist niet in het belang van de boeren, dat men een groot aantal expor teurs aan zijn lot overlaat, want uiteindelijk ondervindt de boer er de terugslag van. Uitkomst zou hier z.i. gebracht kunnen worden door een langlopend krediet te gen lage rente. Ten aanzien van het gesol met de melkprijs vroeg de heer de Waard zich af, waarom men de prijs van de consumptiemelk niet kon verhogen tot een prijs, die altijd nog aanzienlijk lager ligt dan in de ons omringende landen. De grotere welstand motiveert een dergelijke verhoging alleszins, te meer daar men wel geld over heeft voor alle mogelijke luxe-ar tikelen. Het is toch alleszins rede lijk dat ook de voortbrengers van de noodzakelijke levensbehoeften van de mens delen in deze ver hoogde welvaart. Met de garantieprijzen van de akkerbouwprodukten is het even eens weinig rooskleurig gesteld. De voorzitter legde er de nadruk op, dat het tot op heden gevoer de landbouwbeleid geheel dient te worden gewijzigd, omdat de om standigheden een grote verande ring ondergaan. Dit nieuwe be leid zal erop gericht moeten zijn, dat de arbeiders in het goed ge leide en sociaal-economisch ver antwoorde boerenbedrijf een be hoorlijk en lonend bestaan kun nen vinden. Hieraan ontbreekt momenteel nog wel het een en ander. Dit vindt voor een zeer be langrijk deel zijn oorzaak in de politiek der vrijere loonvorming, die de heer de Waard voor de landbouw onaanvaardbaar acht te. Er is momenteel zeer weinig interesse voor het boerenwerk omdat de industrie, die met zo veel hogere winsten werkt, door hogere lonen gemakkelijk arbei ders kan aantrekken. De land bouw kan hierbij niet in de pas blijven, zodat het aantrekken van arbeiders voor de aanstaande oogstwerkzaamheden zeer zorg wekkend gesteld is. RUILVERKAVELING. en aanzien van de in voorbe reiding zijnde ruilverkaveling, die van zeer groot belang is voor het Land van Heusden en Altena, zeide de heer de Waard dat hier mee spoedig een aanvang zou worden gemaakt, maar dan krach tig gesubsidieerd door de over heid, zodat de gronden geen te zware druk zullen hebben te doorstaan. De sociale en culturele gevol gen van de ruilverkaveling staan momenteel in het middelpunt der belangstelling van de organisatie. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmij. gaf '11 interessante uiteenzetting over „Het boerenbedrijf in een veran derde situatie". De moderne me thoden van bemesting en bespui ting, de chemische onkruidbestrij- ding, de plantenveredeling door radio-actieve bestraling, etc. stel len aan de boer steeds groter technische eisen. Het is aldus ir.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5