BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraatse Courant Weergaloze schaatskunst van Baler's ijsballet W, Raad weigeri onbewoonbaarverklaring GEMEENTERAAD WASPIK iecknlêcMj béten, MAANDAG 9 JULI 1956 Uitgever Waalwijk* Stoomdrukkerij Ast toon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 54 Abonnement IQ cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.ZQ franco p. p. Advertentieprijs IQ cent per m.ll. Contract-advertenties s speciaal tariel Bureaux: GROTE STRAAT 215, WAALWIJK TEL. *621 KAATSHEUVEL TEL. Dr van BEURDENSTRAAT 9, OPGERICHT ltlt TELEGR.-ADRES „ECHO" rijdagavond kwam de ge meenteraad der gemeente Was pik onder voorzitterschap van loco-burgemeester Kuijsters in openbare vergadering bijeen. Alvorens met de behandeling van de agenda een aanvang te maken wenste de voorzitter na mens de raad de heer van Don gen geluk met de dit jaar ontvan gen Koninklijke onderscheiding en sprak de hoop uit, dat hij de ze nog lang in goede gezondheid zou mogen dragen. Vervolgens deelde hij mede, dat de heer van Dongen zijn ontslag had aange vraagd als voorzitter der instel ling van Maatschappelijke Zorg, hetgeen hem onder dankzegging voor het vele door hem verrichte werk m.i.v. 1 september a.s. is verleend. Nadat vervolgens de notulen waren goedgekeurd en de inge komen stukken voor kennisge ving waren aangenomen, kwam het voorstel ter tafel tot beschik baarstelling van een crediet, groot f 8800, ten behoeve van het bui tenschilderwerk en enkele andere noodzakelijke werkzaamheden aan het gemeentehuis. De heer v. Dongen maakte bezwaar tegen een post van f 500 ten behoeve van het aanbrengen van een raam aan de noordzijde. Hij achtte dit venster overbodig, om dat het hier een vertrek-betreft waar alleen in de avonduren ver gaderd wordt, en stelde voor de ze post te schrappen en verder zo spoedig mogelijk met de [werk zaamheden een aanvang te laten maken. Het merendeel der raads leden bleek het voorstel van de heer van Dongen te steunen, zo dat B. (en W. in deze met een nieuw voorstel zullen komen. Tot stemming kwam het even eens inzake het voorstel tot be schikbaarstelling van een crediet, groot f 7000, voor de bouw van een fietsenbergplaats. De heer v. Iersel vond dit bedrag voor een fietsenbergplaats wel wat hoog. Voor dit bedrag kan men bijna een gemeentewoning laten zetten. Hij vroeg of het niet mogelijk was in het oude gemeentehuis een fietsenbergplaats in te richten. De voorzitter antwoordde, dat men dit gebouw hard nodig heeft ten behoeve van de technische dienst. Ook de heer van Dongen vond het gevraagde bedrag te hoog. Bovendien achtte hij, het overbo dig dat dit gebouw ook zal kun nen dienen als bergplaats voor auto's en auto-scooters, omdat men niet de zorg over auto's heeft. Een dergelijke bergplaats is voor een gemeente als Waspik een te grote luxe en hij meende dat volstaan zou kunnen worden met een primitieve bergplaats achter het gemeentehuis. Bij stem ming werd het voorstel van B. en W. met 9 tegen 2 stemmen ver worpen. 1 1 Ten aanzien van het voorstel om afwijzend te beschikken op 'n verzoek van C. T. J. Gijsman, om mogelijkheden te scheppen, dat zijn winkel, bloemenmag. „Flora", op werkdagen tot 19 uur en op Zon- en Feestdagen in de voor middag geopend mag zijn, merkte de heer Glas op, dat betrokkene vooral wordt gedupeerd door het feit dat het hem ook verboden is om op Zon- en Feestdagen bloe men te bezorgen. Hij vroeg of 't ^.v.m. de aanwezigheid van een ziekenhuis in Raamsdonk niet mogelijk was om voor betrokke ne op Zon- en Feestdagen open stelling te verkrijgen. De voorzitter antwoordde hier op, dat de wet een dergelijke openstelling alleen toestaat indien er een ziekenhuis in de onmid dellijke nabijheid is. De jurispru dentie inzake 't betreffende wets artikel opent voor betrokkene geen enkele mogelijkheid en G.S. zullen ongetwijfeld hun goedkeu ring onthouden aan een voor de heer Gijsman gunstig raadsbe sluit. De vaststelling der exploitatie- Waspik krggt nieuw Bejaardentehuis V vergoeding voor de bijzondere riidaaavond kwam de ae- lagere jongensschool, de bijzon dere lagere meisjesschool en de Christelijke lagere school ont moette bij de raad geen bezwaren. Ten behoeve van het gezin M. van der Schans zal de leegstaan de woning, Verlengde Diepstraat 10, in eigendom van de erven H. de Klijn, worden aangekocht. De kosten van aankoop plus die voor het verrichten van de noodzake lijkste herstellingen worden be groot op f 2500. Ten behoeve van de bijzon dere lagere school aan 't Vaartje voteerde de raad een bedrag van f 270.- voor de aanschaffing van de nodige leermiddelen. Het voorstel om medewerking te verlenen tot de bouw van een 7e leslokaal ten behoeve van de bijzondere lagere jongensschool in de Schoolstraat, ontmoette be zwaar bij de heer van Dongen in zoverre, dat dit toch al niet fraaie gebouw nog meer aan ooglijkheid j zal inboeten door de aanbouw van een extra lokaal. Aesthetisch vond hij het niet verantwoord en gaf B. en W. in overweging een •andere oplossing te zoeken. Hij meende dat de overdekte speel plaats tot lokaal zou kunnen wor den omgebouwd. i De heer Kamp meende dat men beter tot de bouw ,van een geheel nieuwe school aan de andere zij- s de van de spoorlijn kon over gaan, ook al in. verband met de snelle groei van Waspik-Boven. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente alleen medewerking j kan verlenen m.b.t. de aankoop j van de benodigde grond, doch dat zij in het bouwplan geen zeggen schap heeft. Hij zegde echter toe, dat zal getracht worden in deze een gunstiger oplossing te be werkstelligen. Het voorstel tot onbewoon baarverklaring van de woningen Veerstraat 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51 en 53 deed de heer v. d. Broek met enige verontwaardi ging opmerken, dat de raadsbe sluiten inzake onbewoonbaarver klaring tot een aanfluiting wor den gemaakt. Op de eerste plaats worden vele van de onbewoon baar verklaarde woningen nog steeds bewoond, op de tweede plaats zijn voor vele door onbe woonbaarverklaring gedupeerde mensen nog steeds geen andere woningen beschikbaar gekomen, en op de derde plaats blijven ve le onbewoonbaar verklaarde wo ningen maar rustig staan ,en vor men op die manier beslist geen verfraaiing van het straatbeeld. De heer v. d. Broek meende dat Waspik inzake de woningbouw wel heel stiefmoederlijk wordt bedeeld, terwijl er tussen Geer- truidenberg en den Bosch geen andere gemeente is die zozeer met de woningnood te kampen heeft als juist Waspik. Hij vond dat hieraan met de grootste spoed iets gedaan moet worden en hij achtte het onverantwoord wonin gen onbewoonbaar te verklaren Zolang er geen nieuwe woningen beschikbaar zijn. Men kan de mensen ten enenmale niet op straat zetten. 1 De voorzitter antwoordde dat al het mogelijke wordt gedaan om voor de gemeente meer bouwvo lume los te krijgen. Wat de voor gestelde onbewoonbaarverklaring betreft, de raad kan hieraan na tuurlijk zijn goedkeuring onthou den, doch dan zullen deze wo ningen ongetwijfeld door G.S. worden afgekeurd. De heer van Dongen zei hier op, dat G.S. dan ook maar de verantwoording op" zich moesten nemen. De onderhavige wonin gen zijn pas 30 jaar oud en hij vond het bedroevend dat deze onder de huidige nijpende wo ningnood worden afgekeurd. Hij zeide zijn stem hieraan niet te kunnen geven en stelde voor de eerste 3 onbewoonbaar te ver klaren en de overige voor bewo ning te behouden.. Dit voorsetel werd met 9 tegen 2 stemmen door de raad aangenomen. Goedgekeurd werden hierna een aantal voorstellen inzake toe kenning van een uitkering aan het gemeentepersoneel over het 1ste halfjaar 1955, tot vaststelling van een voorschot op de exploitatie vergoeding van de bijzondere kleuterscholen voor het jaar 1956, tot vaststelling der heffingsper centages straatbelasting 1956 en tot afschaffing der markten. Naar aanleiding van het voor stel tot financiële medewerking aan de stichting „St. Jozefhuis" in de bouw van een bejaardente huis zei de heer v. d. Broek, dat ongetwijfeld iedereen in Waspik de stichting van een nieuw Be jaardenhuis met vreugde zal be groeten. Het door B. en W. ge dane voorstel bevatte z.i. echter nogal veel vage punten, vooral wat de financiële zijde van de zaak betreft. De raad kan nu wel goedkeuren, maar weet niet waar hij financieel aan toe is. De voorzitter lichtte een tipje van de financiële sluier op door mede te delen dat de kosten wor den geraamd op f 500.000, waar van na aftrek van de Rijkspremie nog ongeveer f 400.000 zal over blijven. Het bestaande gebouw, JUNKER* RUH Fa. E.M. DEKKERS Stationsstraat 77 WAALWIJK dat op f 88.000 is geschat, zal voor f 40.000 kunnen overgeno men worden. De heer van Dongen bewon derde de voortvarendheid van B. en W., doch betreurde de afwe zigheid van een wat uitgebreider toelichting en informatieve stuk ken. In verband met de grootte van het te voteren bedrag achtte hij het gewenst, dat de gemeente in het stichtingsbestuur vertegen woordigd zou zijn, opdat de raad te allen tijde met de gang van za ken op de hoogte zou blijven. Hij wenste het voorstel van B. en W. dan ook in deze zin gewijzigd te zien, dat de raad zou besluiten tot beschikbaarstelling van een bedrag van f 5000 m.b.t. de noodzakelijk te maken voorberei dende kosten, op voorwaarde evenwel dat 2 door de raad aan te wijzen personen in het stich tingsbestuur zitting zouden heb ben. Het principe-besluit zou daarmee komen te vervallen. Zowel de voorzitter als de heer de Glas meenden, dat dit alleen maar stagnerend zou kunnen wer ken, terwijl juist de grootste spoed geboden is, omdat het defi nitieve plan uiterlijk begin sep tember in bezit moet zijn van de Hoofdingenieur-Directeur van de Volkshuisvesting. De heer van lersel merkte op, dat van, bis schoppelijke zijde ongetwijfeld be zwaar zou worden gemaakt tegen deze gang van zaken die z.i. veel op gemeentelijke inmenging leek. Het voorstel van de heer van Dongen werd met 7 tegen 4 stem men verworpen, Nadat in de rondvraag de heer v. d. Broek had aangedrongen op wat meer vergaderingen, opdat de raad beter met alles op de hoogte blijft, en de heer van Ier- $el de aandacht had gevestigd op de dringende noodzaak van een voetbalveld, waarop de voorzitter mededeelde dat dit zeer spoedig zijn beslag zal krijgen, werd deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Tilburg is enthousiast De zaak-Schokking in de Kamer. De socialisten, liberalen en communisten, die donderdag in de Tweede Kamer over „de zaak- Schokking" spraken, zijn van mening, dat de Haagse burge meester moet heengaan -nu meteen of over enige tijd, op eigen initiatief of op aandringen van de regerng. De drie groe pen hebben in de nieuwe Kamer 47 van de honderd zetels. De pro- testanse en katholieke partijen (samen 53 zetels) drongen niet aan op het ontslag van mr Schok king. Het debat ging allereerst over de vraag, of het beleid, dat mr Schokking tijdens de oorlog als burgemeester van Hazerswoude heeft gevoerd, verkeerd is ge weest. De heer Roosjen (anti-re volutionair) zei, dat mr Schok king nooit de SD had mogen op bellen, nadat het Joodse gezin Pino was gearresteerd. De woordvoerders van de Ka tholieke Volkspartij, de Christe- lijk-Historische Unie en de Staat kundig-Gereformeerde Partij ont hielden zich van een oordeel over het beleid van mr Schokking. Mr van Rijckevorsel meende dat de Kamer geen rechter mag spelen na de uitspraak van de Hoge Raad. Andere fracties meenden dat door mr Schokking een ernstige fout is gemaakt, speciaal door de gevolgen, al wilde men zijn va- derandse gezindheid niet in 't ge ding brengen, en achten de be noeming tot burgemeester van mr Schokking een grove fout, vooral ten aanzien van mr Kesper in Zuid-Holland. SOCIALISTISCHE MOTIES OVER ZAAK-SCHOKKING VERWORPEN. De Tweede Kamer heeft geen uitspraak gedaan dat mr. Schok king als burgemeester van Den Haag moet aftreden. Een inotie- Scheps (PvdA) waardoor de re gering zou worden gevraagd om haar standpunt (geen reden voor ontslag) in nadere overweging anneer het u gaat als ons, dan zult u zich bij het zien van Maxi en Ernst Baier's Ijsballet, dat tot en met 12 juli voorstellin gen geeft op het Stuyvesantplein te Tilburg, op een gegeven mo ment met een schok bewust wor den, dat de gehele fantastische wereld, die zich daar voor uw ogen op de ijsvloer ontrolt, u wordt voorgetoverd op de schaats. Natuurlijk, zult u zeg gen, want daarvoor is het een ijs ballet. Inderdaad, maar dan toch een ballet dat u op de schaats tot op dat ogenblik niet voor moge lijk had gehouden. Het is bijna ongelooflijk, zó licht en moeite loos vloeien de bewegingen van deze volleerde kunstenaars want dat zijn de dansers en dan seressen van dit Ijsballet bijna allen zonder uitzondering in een tot taferelen die men adem loos over zich laat komen. En dat alles gaat in een tempo, dat geen tijd laat de vele indrukken te verwerken, zodat men min of te nemen, werd met 47 tegen 28 stemmen verworpen. Vóór wa ren socialisten en communisten, KVP en CH verenigden zich met de verdediging van minister Beel. De anti-revolutionairen stemden tegen, omdat de motie- Scheps hun mening niet volledig weergaf. Hun woordvoerder, de heer irtoos.jen, zei: de benoeming zou anders uitgevallen zijn, als de minister toen de feiten ge kend had. De heer Schokking heeft ont- slaf genomen als burgemeester van Den Haag. Dr. Drees 70 jaar. Dr Drees, de minister-presi dent, is 1.1. donderdag 70 jaar ge worden en naar waarde door de ambtenaren van zijn departement en z'n partijgenoten gehuldigd. •Ook anderen bleven niet achter in uiting van waardering voor de ze waarlijk nationale figuur. 't Best werd hij getypeerd door de voorzitter der Tweede Ka mer, Dr. Kortenhorst, die o.m. zeide: dat er maar weinig Neder landers zijn, van wie zoveel goeds is te vertellen. Hij kent Dr. Drees al dertig jaar en hij ver klaarde, dat de jarige van van daag voor hem altijd dezelfde is gebleven. „Mijn eerbied en mijn, sympa thie zijn steeds meer gegroeid en er is geen gebeurtenis in zijn lan ge leven aan te wijzen, waarvan ik zou moeten getuigen: hij is mij tegengevallen." Allen die Dr. Drees hebben le ren kennen, zullen hetzelfde over hem verklaren, aldus de heer Kor tenhorst. j „Door zijn eerlijkheid, eenvoud, verdraagzaamheid en hartelijk heid veroverde hij de harten van talloos velen. Hij is tot een natio- nale figuur in ons midden ge- groeid". j De gehele Nederlandse pers was unaniem in z'n waardering voor de persoon en 't werk van i Dr. Drèes, waarbij wij ons gaar- j ne aansluiten. MELKPRIJS NIET OMHOOG. De melk wordt maandag niet duurder. De ministers Zi.jlstra terstond het verschil op tussen de eerste en de laatste. Irene Braun is een en al dyna miek, vitaliteit en onstuimigheid, waarvoor de ijsvloer soms wel haast te klein is. Charlotte Ballauf daarentegen is, wij zouden haast zeggen, liever, ingetogener en vol overgave gericht op het klassieke in de dans. Friederike Schropp toonde zich een voortreffelijke ijs- acrobate en een danseres met een hartveroverend temperament. Bij de heren u moet eens opletten welk een formidabele prestaties deze dansers leveren was Sönke Jensen, topleerling van Maxi en Ernst Baier, in „Circus liefde" de ongelukkige, verliefde clown, die hij op voortreffelijke wijze gestalte gaf. In „Olympi sche Reis" danste hij op prachtige wijze de snelvoetige Hermes, de Olympische bode. En daarnaast zagen we nog Leopold Bierer, kampioen van Oostenrijk, als Hades, de sombere god van de onderwereld; Lothar Müller, kam pioen van Europa, als de opper- meer verbijsterd het theater ver laat. Het programma, dat uit drie delen bestaat: Circusliefde, Ofyrii"- pische Reis en Onsterfelijke Wals, hebben wij reeds in een van onze vorige nummers uitvoe rig gepubliceerd. Maar zonder meer zegt dit programma niets, men moet het gestalte zien krij gen in dit fantastisch knappe bal let, in de volmaakte gratie en souplesse en vooral ook en dit al even bewonderenswaardig na een toernee van 5 jaar de volledige overgave en de in tensiteit waarmee elk der artisten zich inzet om dit programma tot een gaaf en glanzend geheel te maken. Het zou onbillijk zijn om ten aanzien van de voornaamste me dewerkenden een bepaalde voor keur te laten gelden, omdat zij allen uitzonderlijke prestaties le veren. En als wij de dames dan eerst noemen, dan wijst dat niet op haar betere prestaties, doch al leen op onze kennis van het ge zegde dat dames (nu eenmaal al tijd) voorgaan. Zij zijn: Irene Braun, tweemaal kampioene van Duitsland, Friederike Schropp, internationale jeugdkampioene en Charlotte Ballauf, ijsballerina uit München. Als men deze danse ressen aan het werk ziet, dan valt god Zeus, en Herbert Reeck, kampioen van Hamburg, als de kostelijke maharadja. Het Ijsballet van Maxi en Ernst Baier beschikt verder over een onuitputtelijke schat van prachtige costuums en fraaie decors. Voor elk tafereel heeft men een andere costumering en men moet dan ook zeggen dat kosten noch moeiten gespaard zijn om dit ijsballet tot een werke lijk uniek theater te maken, i Het ijsballetorkest beschikt over uitstekende krachten en een bekwame dirigent in de persoon van Heinz Adolph. Een grootse apothese bereikt het programma in de Onsterfe lijke Wals, die een ovationeel applaus aan het bijna uitver kochte theater ontlokte. Aan het slot kregen de drie bovengenoem de dames bloemen aangeboden en moesten Irene Braun en Lothar Müller nog eenmaal terugkomen voor een toegift. 1 i Wij kunnen u tot slot alleen maar dit aanraden: laat u deze kans om drie uur lang van weer galoze schaatskunst te genieten, niet ontgaan, want wij geloven te mogen zeggen, dat u dit geen tweede maal te zien zult krijgen. Tot en met donderdag kunt u er nog heen. (Economische Zaken) en Mans- holt (Landbouw) hebben een prijsstop afgekondigd. Die houdt in dat de maximale verkoopsprij zen voor losse melk en melk in flessen, voor karnemelk, yog hurt, vla, pap en chocolademelk niet mogen uitgaan boven die van 30 juni van dit jaar. DE KABINETSFORMATIE. De kabinetsformateur en de fractieleiders zijn in beginsel tot overeenstemming gekomen over het huurvraagstuk, doch niet over het probleem der defensie- lasten. In verband met het laat ste stond dr. Drees op het punt om de opdracht terug te geven, doch de fractieleiders hebben hem daarvan in de bespreking van vrijdagochtend, die ruim een uur duurde, teruggebracht. Men wil alsnog trachten overeenstem ming te bereiken over de alge mene grondslagen van een meer afgerond program om tussen de bedrijven door de defensiezaak nog eens onder de loupe te kun nen nemen. Daartoe zal dr. Drees maandag een aantal nieuwe pun ten van regeringsbeleid aan de fractieleiders doen toekomen om vervolgens woensdagavond met hen tot een nieuw gesprek te ko men. HUREN IN JULI 1957 25 pCt. OMHOOG. Helft wordt tijdelijk geblokkeerd Op de eerste juli van het vol gend jaar worden de huren van woningen, die vóór mei 1940 ge bouwd werden en die niet slecht zijn onderhouden, met 25 percent verhoogd. Dit werd vrijdagoch tend in beginsel besloten op een conferentie tussen formateur Drees en de fractieleiders Burger (PvdA), Romme (KVP), Zijlstra (AR), Oud (VVD) en Ti'lanus (CHU) een gezelschap, dat in de uitgebreide Tweede Kamer kan rekenen op ongeveer 140 van de 150 stemmen. LAAT DE LAATSTE N.O.C.- LOOTJES NIET ZWAAR WEGEN De grote nationale loterij, die het Nederlands Olympisch Co mité thans entameert om fond- Vele voordelen o.a. dubbele spacfrbranders uittrekbaar morsblad beveiligde kranen is in

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5