Waalwijkse en Langs Courant WAALWIJK Wettelijke Aansprakelijkheid D, DITVOORST-SCH RIJ VERS De Russische Vrouw M KLEURECHTE CRETONNES BIOSCOOP-PROGRAMMA in het dagelijkse leven. 3.25 p. mtr. het meest geëxploiteerde werktuig van de Sovjet-Unie. Vroeg oud en verwelkt, maar met een hart waarin niets oorlogszuchtigs ie. MANNENWERK. Provinciaal Nieuws KLOKKEN LUIDEN OVER DEN BOSCH. VRIJDAG 13 JULI 1956 Uitgever Waalwijkae Stoomdrukker^ Ajitooa Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE rara HET ZUIDEN 79e JAARGANG No. 55 Abonnement 19 cent per week I 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per kul Contract-advertenties speciaal tariei BureauxGROTE STRAAT 2*5, WAALWIJS - TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2W2. Dr va» BEURDENSTRAAT OPGERICHT 1171 TELEGR.-ADRES „ECHO" Wij leven in een tijd, waarin Het autoverkeer een ongeluk in een klein hoekje zit. Dat was vroeger ook wel zo, maar tegenwoordig leven we bo vendien nog in een laten we maar zeggen, razende wereld. Alles gaat viug, de kinderen spelen en fietsen temidden van het drukste verkeer en zijn in de achter ons liggende oorlog gewoon geraakt aan dingen waarover ze daar vóór niet piekerden. Ontelbaar zijn de ongelukken. Onmeetbaar is de schade, daardoor per jaar, ja per dag veroorzaakt. En wist u, dat men in het ge wone dagelijkse leven, anderen schade kan berokkenen zonder dat u dat feitelijk wilde, maar waarvoor u in feite toch aanspra kelijk bent? Het kan gebeuren, dat u met de door u uitgenodigde gasten prettig hebt zitten praten en kof fiedrinken. U laat uw gast uit en belooft op die en die datum zijn bezoek te zullen beantwoorden, maaru hebt niet gedacht aan het gat in uw traploper, dat u al lang van plan was geweest te zul len herstelen en uw gewaardeer de gast valt van de trap, omdat hij erin is blijven haken. U bent verantwoordelijk voor alle scha de die hieruit ontstaat. Bewoners van bovenhuizen zitten soms erg verlegen met vui le ruiten, de glazenwasser laat op zich wachten en u besluit het uw dienstmeisje te laten doen, waar door zij zich buiten het raam moet begeven, zittende op de vensterbank. Gaat het goed, dan hebt u geboft, gaat het verkeerd dan bent u verantwoordelijk voor de gevolgen. De jeugd is nogal ruw en on voorzichtig. Met vuur spelen doet ze graag, doch als zij andermans goederen in brand steekt, draagt papa de verantwoordelijkheid, immers hij is het die de ouderlij ke macht uitoefent, ook al zijn de kinderen niet onder zijn onmid dellijk bereikt. Kleine oorzaken. In de zomermaanden pleegt men kermissen te bezoeken, ook uw kinderen zijn dol op de schom mel, of zweefmolen. U gunt hun dat pleziertje natuurlijk gaarne Indien er echter een ongeluk ge beurt doordat er iets breekt en u kunt aantonen, dat de eigenaar van de vermaakinstelling werkte met ondeugdelijk materiaal, dan is deze man verantwoordelijk voor de schade die uit het letsel voorkomt. is geweldig toegenomen, wielrijders en brom fietsers zijn er bij honderdduizen den enhonden ook. Als uw hond oorzaak is van een ongeluk, bv. doordat een autobestuurder snel wil uitwijken voor dat los lopende dier en het geval wil, dat hij daardoor de oorzaak is van een aanrijding, die door getuigen bevestigd kan worden, dan draagt u als eigenaar van dat lieve hondje de verantwoorde lijkheid en u moet betalen. Als er slachtoffers vallen, is het leed niet te overzien. Er kun nen in zulke gevallen bedragen met vijf nullen geëist worden. Smakelijk eten wenst men el kaar toe, als men begint met het ontbijt. Wederkerig wordt het zelfde u toegewenst, maar bij de eerste de beste hap bijt u op een steentje en uw gebit begeeft het. Wie zal dat betalen, zo vraagt u zich af. De bakker zegt natuur lijk, dat de groothandel hem dat meel geleverd heeft, ergo bewijs is moeilijk te leveren, dus zal men veelal berusten in zijn lot en laat men het gebit meestal maar ma ken en betaalt men de schade zelf. Het gevaarlijke spelletje. Stoeipartijen zijn er dikwijls in de huiselijke kring, maar als men stoeit terwijl er vreemden aanwe zig zijn en men trekt, terwijl zijn gast zijn plaats weer wil innemen plotseling de stoel weg, dan ge beuren er ongelukken, waarvoor de heer des huizes verantwoorde lijk is. Een goede buur is beter dan een verre vriend, ja accoord, zelfs als die goede buur u vraagt om een ladder of trapleer te mo gen lenen. Vergeet niet hem te waarschuwen, dat er (mogelijk) een sport wat slecht is, want doet u dat niet en valt die goede buur omlaag, dan bent u verantwoor delijk voor de gevolgen van uw verzuim. Hebt u hem gewaar schuwd, dan zijn de gevolgen voor zijn eigen rekening. Zo zijn er nog vele andere voorbeelden aan te halen, voor beelden uit het dagelijks leven, waarvoor met klem moet worden gewaarschuwd. Er is maar één middel om aan dergelijke kost bare gevalletjes te ontkomen en dat is een verzekering te sluiten tegen wettelijke aansprakelijk heid, dan bent u gedekt. (Nadruk verboden). krachten van vele vrouwen. De chauffeurs van de auto's blijven rustig op hun plaats zitten, terwijl de vrouwen, gehuld in dikke werk kleding en met zware schoenen aan, het zware werk doen. Ook in de fabrieken treft men veel meer vrouwen dan mannen aan. De bedrijfsleider van 'n staal fabriek bij Moskou vertelde Doro thy Thomson, dat 45 pet van het werk werd verricht door vrouwen. Zij zegt echter, dat één blik in het rond voldoende was om te kunnen vaststellen dat dit percentage veel hoger was. Of er ook vrouwen in de mijnen werken, kan zij niet zeg gen, daar zij geen mijn bezocht heeft. Wel bezocht zij een grote bankinstelling, waar alle employés eveneens vrouwen bleken te zijn. De portier van haar hotel was ook een vrouw. Het onderwijs wordt over het algemeen door vrouwen gegeven, doch de hoofden van scho len zijn altijd mannen. Leidende po sities worden aan de vrouwen nooit gegeven, althans niet wanneer zij daardoor boven mannen zouden ko men te staan. De Russische leiders worden slechts zelden vergezeld van hun vrouwen en de Amerikaan se merkt dan ook op, dat de plaats van de vrouw daar is, waar gewerkt moet worden. Dit bewijst trouwens ook wel het feit, dat op een collectieve melk boerder ij 65% van het werk door vrouwen werd verricht. De vrouw houdt de stallen schoon, melkt en voedert de dieren enz. Élke vrouw melkt zo een 10 koeien (met melk machine 30) en haar loon is afhan kelijk van het quantum melk dat de koe geeft. Op de kippenfarms is de vrouw eveneens de voornaamste werkkracht. Daarnaast moet zij ook nog al het huishoudelijke werk doen. Oud en verwelkt. SPECIALE AANBIEDING WONINGINRICHTING TILBURG TEL. NIEUWLANDSTRAAT 14 K 4250—24262 t het meest geëxploiteerde werktuig ||et Amerikaanse blad Ladies tto- dat Rusland kent, me Journal publiceerde onlangs een artikel, waarin de journaliste Dorothy Thomson haar visie geeft op de Russische vrouw. Uit deze visie, die het resultaat is van een bezoek aan Rusland, spreekt een diepe deernis met en 'n grote gene genheid voor de Russische vrouw, die, zoals de schrijfster zegt, niets oorlogszuchtigs in haar hart heeft en die in een beklagenswaardige positie verkeert. Het Westerse socialisme, aldus Dorothy Thomson, dat in Rusland aan het bolsjewisme vooraf ging, heeft aan de Russische vrouw tus sen 18 en 55 jaar niet alleen het recht gegeven, maar ook de plicht opgelegd om te werken. En deze plicht is ook onder het bolsjewisme op drastische wijze gehandhaafd. Dorothy Thomson noemt de vrouw Het vegen der straten bijvoor beeld ziet men nooit door mannen verrichten, doch altijd door vrou wen. Het salaris dat zij daarmee in Moskou verdienen, bedraagt 450 roebel per maand, hetgeen toch al tijd nog 300 roebel minder is dan dat van de gemiddelde Russische arbeider. Een dergelijk loon mag op het eerste gezich hoog lijken, de prijzen van kleding en voeding zijn in Rusland dermate hoog, dat het maar juist genoeg is voor de voe ding van de mens. Dorothy Thom- som constateert wel, dat de straten in Moskou schoner zijn dan in New York, maar zij voegt daar aan toe, dat zij graag wilde dat ze wat min der schoon waren, omdat deze rein heid wordt bereikt ten koste van de orothy Thomson zegt verder dat het harde werken de vrou wen zeer goed aan te zien is. En niet alleen de volksvrouwen, maar ook de vrouwen die zij in de dure theaters ontmoette zagen er oud en verwelkt uit, terwijl zij toch niet ouder dan even in de dertig konden zijn. Zij vormen dan ook een sterke tegenstelling met hun mannen, die er veel jon ger en gezonder uitzien. De Rus sische man vindt het beneden zijn waardigheid om zijn vrouw, die tot over de oren in het zware werk zit, een handje te helpen met de afwas. De Russische vrouw, aldus de Amerikaanse journaliste, ziet er niet gelukkig uit en maakt een onverzorgde en smakeloze indruk Zij schijnt er echter niet om te geven. De meesten hebben strak ke monden, die niet meer schijnen te kunnen glimlachen. In schouw burgen en theaters ziet men tij dens de pauze echtparen een kop je koffie gebruiken zonder dat zij één woord tegen elkaar zeggen, terwijl men bijna nergens jonge paartjes aantreft, die er min of meer verliefd uitzien. Dorothy Thomson merkt vinnig op, dat liefde blijkbaar in geen enkel vijf jarenplan is opgenomen en wel haast uitgebannen schijnt. In Oost-Duitsland las zij deze dicht regels: „Mijn liefste is mijn, trac tor..." De huidige huwelijkswetten zijn zeer veel strenger dan in het be gin van de revolutie, doch een huwelijksleven zonder vreugde en liefde drukt zwaarder op de vrouw dan op de man. Dorothy Thomson vertelt nog van een ontmoeting met een vrouw, die op een collectieve boerderij met de zorg voor de kinderen was be last. Er ging zo iets liefs van haar uit, dat elke moeder haar graag al haar kinderen zou hebben toe vertrouwd. Ze nam de van kou klappertandende journaliste mee naar een klein, verwarmd kamer tje, gaf haar zwart brood en war me melk (kindervoeding), wreef haar handen warm en stelde in tussen de meest kinderlijke vra gen over Amerika. Dorothy Thomson besluit met te zeggen, dat Rusland een matri archaat moest zijn. In dat geval zouden we werkelijk vrede heb ben, want in het hart van de Rus sische vrouw de speciaal opge leide partijvrouwen daargelaten is niets oorlogszuchtigs. Ik hoop, aldus de Amerikaanse, dat de dag van morgen voor de Russische vrouw gelukkiger mag zijn. ZONDAGSDIENST. Zondag 15 juli 1956. Arts P. J. A. Lenglet. Apotheek Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 15 juli 1956. 10 uur Ds. L. Schellevis. Extra collecte „Geestelijke Be langen". 18.30 uur Ds. L. Schellevis. Jeugddienst. Onderwerp: „Hel dienstmeisje wist het". Zang van Mej. N. v. d. Ham men en Mej. G. Scholt. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 15 juli 1956. 10 uur v.m.: Ds. J. Vink. H. Avondmaal. 2.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. Nabetrachting H. Avondmaal. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstraat 65. Zondag 15 juli 1956. 9 uur v.m.: Ds. C. B. Schuur man. Examens. Aan de technische hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur: J. T. M. Spapens te Waalwijk en J. G. Stokkermans te Loon op Zand. Concert „Vlijt en Eendrachlt". Zoals reeds meegedeeld zal de R.K. Harmonie „Vlijt en Een dracht" uit Rijen op zondag 29 juli a.s. op uitnodiging van Waal wij ks Belang een concert geven op de kiosk op 't Raadhuisplein. Het programma luidt als volgt: 1. Washington Grays, mars C. S. Grafulla 2. Elzenkoning, ouverture P. Benoit; arr. J. Ardenois 3. Mondnacht auf der Alster, wals, -O. Fetras; arr. A. Dreissen Pauze 4. Der 12, Regiment-Marsch Th. Furter 5. Postpolonaise, Svendsen, arr. Pala 6. Marinarella, ouverture J. Fucik; arr. P. Stalmeier 7. Imperial Echo's, mars A. Safroni 8. Mars met drumband. De harmonie zal vanaf het sta tion door Mr. van Coothstraat, Grotestraat, een mizikale mars maken en daarna 't concert be ginnen. i 1 Brandweergroep P,T.T. Bij de op maandag 9 juli gehou den examens voor Brandwacht 2e klas in het kader der Bedrijfsbe- scherming, slaagden voor PTT en Techn. dienst de volgende canddatencandidaten: A. J. van Beek, H. v. Baardwijk, S. Blam, C. P. J. de Jongh H. Klijn Th. de Leijer D. Smits, G. van Sleeuwen, D. de Rooij en B. v. d. Ven. De examens die werden afge nomen door de commandanten der Brandweren uit 's-Bosch en Oisterwijk en onder leiding ston den van de heer van Schendel, Inspecteur van het Brandweerwe zen voor Noord-Brabant en Zee land, werden ook bijgewoond door de Inspecteur P.T.T. Na 't praktische gedeelte wer den de geslaagden gecomplimen teerd door de heren v. Schendel en de Bont (directeur van het PTT kantoor te Waalwijk), die ook een woord van dank brach ten aan de heren Kobben en J. Pot, voor het beschikbaar stellen van de nodige materialen en de manier waarop de heer Pot de cursus heeft geleid en voltooid. Namens de geslaagden sprak de heer Blom nog woorden van dank aan het adres van de he ren Kobben en J. Pot, waarbij hij hoopte, indien dit nodig mocht zijn, nog eens hulp te kunnen ver lenen naast de vrijwillige brand weer uit Waalwijk. WAALWIJKSE KERMIS. 0 nze overtuiging, die we met zoveel voldoening en blijdschap in ons nummer van maandag j.l. hebben neergeschreven, namelijk dat de zomer begint met de Waalwijkse kermis, is niet van lange duur geweest. Maandag middag immers ontlaadde zich boven onze feestvierende stad een onweer, waarvan we niet alleen geschrokken zijn, doch dat tevens met ongekende slagregens en een grote temperatuurswisseling alle zomerse aspecten op de vlucht heeft gejaagd. Dit had natuurlijk zijn invloed op het kermisvermaak, doch dat de Waalwijkers uit het goede kermishout zijn gesneden, bleek maandagavond, toen de lucht weer wat opgeklaard was. Op 't Vredesplein heerste weer een ge zellige drukte en de diverse ver- maakcentra elders deden weer goede zaken. Dinsdag was het weer nog naar- geestiger dan maandag en het kermisvieren moest geschieden tussen de druppeltjes door. Het was winderig en guur weer, waardoor het aantal op de been zijnde feestgangers niet zo heel groot was. Woensdag was het nog wel geen zomer, maar het was toch droog en zodoende hebben velen de kans waargenomen om de schade der beide voorgaande da gen wat in te halen. Bij het ter perse gaan van dit nummer hield de Toneelvereni ging O.O.G. in de Gecroonde Leersse een kermismatinée, waar aan medewerking werd verleend door de bekende radioartisten Frans Vrolijk en Toby Rix met daarnaast een keur van speciale attrakties en muziek. Zoals altijd was het ook nu weer gezellig bij O.O.G. en de aanwezigen hebben genoten van een echt prettig en aantrekkelijk kermisprogramma. School-zwemwedstrijden. Op 25 juli a.s. zullen in het ge meentelijk zwembad „Het Hoefs- ven" zwemwedstrijden voor l.o. en b.l.o. scholen worden gehou den. Van elke school zullen hoog stens acht deelnemers mogen star ten, die echter wel aan alle drie de nummers zullen mogen deelne men, namelijk: 25 m schoolslag; 25 m vrije sag ;en 4 x 25 m esta fette. De wedstrijden zullen om 9 uur beginnen. Er is die dag geen schoolzwemmen doch de klassen 5, en 7 zijn als toe schouwers natuurlijk van harte kelkom. Op 18 juli a.s. zal in het zwem bad het diploma-zwemmen plaats vinden. Vorstelijk bedankje. In april van dit jaar zond Het ty Laarakker uit de Mgr. Luijben- straat, ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Rainier van Monaco en de filmactrice Grace Kelly, een gelukstelegram naar Monaco. Deze week ontving zij een dank schrijven, waarin de Prins en de Prinses haar hartelijk danken voor haar beste wensen ter gele genheid van hun huwelijk. „Klaveren Vijf" bracht „Tempo" in het Gemeenschapshuis. Morgenavond zal hetzelfde ge zelschap in 't Gemeenschapshuis met de cabaret-revue „Lachen is Leven" voor het voetlicht komen. Gezien het grote sukses van j.l. maandagavond zal het deze voor laatste kermisdag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. Het zou overigens geen overbodige luxe zijn indien de piano eens werd nagekeken, want in de la gere linkerhandregionen krijgt men de indruk van een verwijderd onweer, om over de onzuiverheid nog maar niet te spreken. Ziekentriduum. Het traditionele ziekentriduum zal dit jaar worden gehouden op 24, 25 en 26 juli a.s. De zieken, die aan dit triduum wensen deel te nemen, moeten zich zo spoedig mogelijk hiervoor opgeven aan de pastorie van hun parochie. MUSIS SACRUM „De privé-oorlog van Majoor Benson". Majoor Benson heeft ten ge volge van een verkeerde uitlating tegenover de pers te kiezen tus sen ontslag en de leiding van een school, waar reserve-officieren worden opgeleid. Deze school blijkt bevolkt te zijn door jochies van 6 tot 15 jaar en het gewone onderwijs wordt er gegeven door nonnen. Benson, die een echte vuurvreter is en van hard aan pakken houdt, maakt zich door zijn optreden allesbehalve tot een populaire figuur. Het wordt zelfs zo erg, dat de leerlingen een ver zoekschrift aan Washington stu ren om de majoor te ontslaan. Doch intussen slaagt een char mante vrouwelijke dokter erin om Benson tot andere inzichten te brengen, zodat ten slotte alles nog op zijn pootjes terecht komt. De school krijgt een officiële erken ning, die zij voordien niet had, en de majoor houdt er nog een aar dige vrouw bij over. Van vrijdag tot en met zon dag. Toegang alle leeftijden. „El Tigre, de vurige". Deze El Tigre is een gewezen Spanjaard, die in Nieuw Mexico een nieuw bestaan heeft gevon den, en die zich beschikbaar stelt om prinses Lucia, kleindochter van de op sterven liggende Philips III van Spanje, door 'n streek van vijandige Indianen-stammen naar de kust te brengen, waar zij zich zal inschepen naar Spanje om de regering op zich te nemen. De Spaanse onderkoning van Nieuw Mexico is echter helemaal niet ingenomen met Lucia's troonop volging en in het gevolg van Lu cia reizen dan ook enkele figuren mee, die allesbehalve betrouw baar zijn. Het wordt dan ook een tocht vol gevaren en sensationele gevechten. Aanvankelijk is het kwaad aan de winnende hand, doch tenslotte keren dank zij El Tigre de kansen. De prinses voelt ten slotte ook niet veel meer voor regeren en samen verlaten zij het schip om ergens als gewone men sen hun leven te slijten. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. aandagavond bracht 't Roo- sendaalse revuegezelschap „Kla veren Vijf" in het Gemeenschaps huis voor een goed bezette zaal een cabaretprogramma onder de titel „Tempo". Het was een avond in kermis- sfeer met veel kolder, leuke en pittige liedjes en zeer goede ac- cordeonsoli, die de aanwezigen enkele uren een gezellige ont spanning hebben gebracht. De waardering voor dit optreden kwam dan ook duidelijk tot uit drukking in een bijzonder hartelijk applaus. 1 HEERLIJK OM TE ROKEN VOORNAAM OM TE PRESENTEREN De plechtige omgang. Als a.s. zondag om 3 uur n.m. een harmonie van klokkentonen uit de grote Sint Janstoren zal klinken, is dit voor iedere Bos schenaar en voor de duizenden uit het Brabantse gewest en ve len uit het land het teken, dat de traditionele plechtige omgang gaat beginnen. Een indrukwek kend en feestelijk, een majestu eus schouwspel van ingetogen heid gaat aan de ogen van de toeschouwers-pelgrims voorbij.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5