Waalwijk verdeeld ii vijl melksectoren GEMEENTERAAD WAALWIJK Gemeenteraad Heusden 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 JULI 1956 2 Sanering van de melkhandel. Agenda en Prae-adviezen WILDE VAART die reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn, is het noodzakelijk gebleken een perceeltje grond nabij de z.g. Gan- zewiel aan de Julianalaan, in eigendom van J. Leijten, aan te kopen. Het is een strook van 84 m2 en de raad had hiertegen dan ook geen bezwaar. Ten behoeve van de bouw van een dubbele woning en winkel woonhuis besloot de raad tot ver koop van bouwgrond aan de Vin cent van Goghstraat/Rubenstraat aan C. F. Pagie (171 m2)), H. H. van Schijndel (165 m2) en aan M. C. de Jongh (205 m2) tegen een prijs van f 5.50 per m2. Bij besluit van 2 mei 1956 be sloot de raad tot verkoop van 't voormalig slachthuis en bijbeho rende grond ter grootte van 2100 m2 aan de N.V. Almevi. In dit raadsbesluit werd tevens bepaald dat ook tot de verkoop van de resterende grond, eveneens ter grootte van 2100 m2, zou worden overgegaan, indien dit binnen de twee jaar door de N.V. Almevi zou worden verzocht. Een des betreffend verzoek is thans bin nengekomen, omdat genoemd be drijf voorziet deze grond binnen het half jaar nodig te zullen heb ben. Deze resterende grond zal aan de N.V. worden verkocht te gen een prijs van f 0.75 per m2. Tevens hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning Oosterhoutseweg 14, die zelfs door middel van reparaties niet zodanig meer hersteld kan worden dat zij aan redelijke eisen van bewoonbaarheid voldoet. Zoals bekend heeft de raad in een van zijn vorige vergaderingen besloten tot de aanschaffing van een moderne roltrommelvuilnis- wagen (f 35.000.— en uniforme vuilnisemmers (12.000.G.S. hebben te kennen gegeven dat zij, alvorens hieraan hun goedkeuring te hechten, inzage willen hebben van een verordening regelende de heffing en invordering van reini gingsrechten. Een ontwerp-veror- dening kwam thans ter tafel. De ze rechten zullen geheven worden in de vorm van een retributie (dus geen belasting) en wel zo, dat voor het ophalen van het huis vuil een bedrag van pl.m. f 3.— per jaar betaald zal moeten worden en voor 't gebruik van 'n vuilnisemmer pl.m. f 2.—. In totaal dus pl.m. f 5.—. Voor het gebruik van een tweede en volgende emmers zal waarschijn lijk een reductie van 25en meer worden gegeven. Deze in ning zal in twee halfjaarlijkse ter mijnen geschieden. In dit verband deed de heer v. Woerden het voorstel om het ge bruik van vuilnisemmers verplicht te stellen, omdat z.i. het gevaar anders groot is dat men, om f 5.- uit te sparen, het huisvuil op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen gaat deponeren. Hiermee waren de voorzitter en de overige raads leden het volkomen eens en de voorzitter kon dan ook meedelen dat een wijziging van de Alge mene Politieverordening inzake dit punt in de pen is. De heer van Seters vroeg of voor het gebruik van die emmers een zekere tijd was gesteld. De voorzitter antwoordde dat hierin is voorzien en dat bij het zoekra ken van een emmer of bij abnor male slijtage een bepaald bedrag bepaald zal moeten worden dat afhankelijk is van de gebruikspe- riode. In de verordening, is een bepa ling opgenomen waarin wordt be paald dat met grote inrichtingen, bedrijven, instellingen etc. een bijzondere overeenkomst kan wor den getroffen. Overigens zal deze gehele verordening aan de prak tijk moeten worden getoetst. Ten slotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan een aantal ont werpbesluiten tot wijziging van de gemeentebegroting 1956, waar na de voorzitter de openbare ver gadering sloot. Benoeming stedebouwkundige. Crediet voor feestelijkheden in verband met het bezoek van H. M. de Koningin. De Raad der gemeente Heusden kwam woensdag 25 juli in open bare vergadering bijeen. De heren Rijke en Brink hadden kennis gegeven dat zij verhinderd waren deze vergadering bij te wo nen. Na opening door de voorzitter, de edelachtbare heer A. v. Delft, wer den de notulen van de vorige ver gadering vastgesteld. Bij de ingekomen stukken waren diverse goedkeuringen van reeds eerder genomen raadsbesluiten. Een schrijven was ingekomen van twee bewoners aan de Wieldijk, n.l. Couwenberg en Dijkstra, waarin deze enkele gebreken opsommen in de door hen bewoonde woningen. De voorzitter zeide toe de techni sche ambtenaar van Welstandstoe zicht een onderzoek hiernaar te zul len laten instellen. Verder was er een schrijven in gekomen van de bewoners van de 15 gemeen te woningen te Oudheus- den. Hierin werd verzocht maat regelen te treffen voor een betere achteruitgang en voor ophoging van de stukjes grond achter de Wonin gen. De voorzitter zeide dat met de verharding van de achteruitgangen een begin is gemaakt, maar dat met de ophoging van de stukjes grond achter de woningen nog even ge wacht moet worden, daar momen teel nog geen grond daarvoor be schikbaar is. Punt 4. Op verzoek van het Wit- Gele Kruis te Haarsteeg om subsi die, stelden B. en W. voor, hierop afwijzend te beschikken. In zijn toe lichting merkte de voorzitter op, dat deze subsidie gevraagd werd, omdat tien gezinnen, die op Heus- dens grondgebied wonen, door het Wit-Gele Kruis te Haarsteeg wor den verzorgd. Daar volgens spreker de wijkverpleegster alhier te ken nen heeft gegeven dat het voor haar geen bezwaar zou zijn om de ge zinnen te verzorgen en daar het Groene Kruis alhier toch ook de kerkdorpen Heesbeen en Doeveren verzorgd, waarvoor ook nimmer aan de gemeente Eethen om subsi die is verzocht, waren B. en W. tot dit voorstel gekomen. Na enkele onmerkingen hierover door de he ren Verschuur en Roza, werd be sloten ingevolge het voorstel van B. en W. Punt 5. Door twee ingezetenen dezer gemeente was een verzoek in gediend tot aankoop van elk een perceel grond van de gemeente. Eén verzoek kwam van de heer G. A. van de Pol, die een perceel grond heeft aangekocht van de heer Prin- se en aan welk perceel een perceel tje grond van de gemeente grenst. Wanneer aanvrager dit perceeltje van de gemeente zou kunnen ko pen, zouden door hem daarop drie woningen worden gebouwd. B. en W. juichen de particuliere woningbouwers toe en stelden daar om voor over te gaan tot verkoop van dit perceel (gelegen hoek Pel- sestraat-Putterstraat) groot 62 m2, tegen de prijs van 3.— per m2. Het tweede verzoek was van de heer P. v. Haren jr, die een perceel grond, gelegen achter de voormali ge school te Hedikhuizen, zou wil len kopen. B. en W. stelden voor dit perceel, groot 0.16.15 ha., te ver kopen voor 636.50. Voor beide percelen verleende de raad zijn goedkeuring om tot verkoop over te gaan. Punt 6. Besloten werd aan de Stichting Rembrandt-Herdenking 15.subsidie toe te kennen. Punt 7. Inzake het voorstel van B. en W. tot wijziging van de Alge mene Politieverordening, vroeg de heer v. Herpt of het niet wenselijk was om deze verordening ineens in zijn geheel te herzien, daar door al die wijzigingen, welke reeds zijn aangebracht en mogelijk in de toe komst nog zullen worden aange bracht en die als losbladige aanvul lingen worden bijgevoegd, deze ver ordening erg onoverzichtelijk is ge worden. De heer Verschuur was de zelfde mening toegedaan en ver zocht ook om een algehele herzie ning. De voorzitter stelde echter voor te wachten op een voorstel hiertoe van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Hierop besloot de raad tot wijzi ging van deze verordening over te gaan. Punten 8, 9 en 10, resp. vaststel ling verordening marktgeld, veror dening regelende de rang-indeling en bezoldiging van het vrijwillige brandweerpersoneel en de voorlo pige vaststelling onderwijs-uitgavcn voor het openbaar en bijzonder on derwijs over 1955, gingen vlot on der de hamer door. Punt 11. Tot gemeente-arbeider in vaste dienst werd met algemene stemmen benoemd A. G. Couwen berg. Punt 12. Benoeming stedebouw kundige. Hieromtrent zag de heer Te Vruchte zich gaarne wat nader toegelicht. De openbare vergade ring werd hiertoe gesloten. Na her opening van de vergadering werd tot stemming overgegaan. Twee candidaten werden voorgedragen, n.l. de heer v. Maurik en Baron v. Asbeck. Dé heer Maurik werd met algemene stemmen benoemd. Punt 13. Wijziging gemeentebe groting 1955 en begroting Burgerlijk Armbestuur Herpt. De wijziging in de gemeentebegroting '55 vermeld de een renteloos voorschot a 6000, te verlenen aan de Harmonie „De Eendracht" te Herpt voor aanschaf fing van nieuwe instrumenten, af te lossen in 150 jaarlijkse termijnen van 400.en een renteloos voor schot aan de Heusdense Fanfare a 1900.af te lossen in 7 jaarlijk se termijnen a ƒ250.en een ter mijn a 150. De heer v. Herpt opperde bezwa ren tegen het feit als zou de Har monie „De Eendracht" al reeds in het dienstjaar 1956 de eerste aflos- singstermijn moeten voldoen, waar op de voorzitter antwoordde, dat dit in het belang van de vereniging zelf gedaan was; immers, hoe vlugger men begint af te lossen, hoe eerder men uit de schuld is. Daar volgens spreker deze vereniging dit jaar 600.subsidie is toegewezen, houdt zij toch nog 200.over voor bestrijding van andere onkosten enz. De raad besloot hierna tot wij ziging van beide begrotingen over te gaan-. Hierna werden nog enkele agen da-punten toegevoegd, n.l. het on derzoek van de geloofsbrieven van het te benoemen raadslid, de heer J. G. Deurloo (vacature Geerlings); hiertoe werd door de voorzitter een commissie aangesteld, bestaande uit de heren Ad Buys, Te Vruchte en Roza. Na het onderzoek bracht de heer Roza als rapporteur dezer commis sie verslag uit, waarin deze mee deelde dat de stukken door hen werden onderzocht en in orde be vonden. Verder ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet a 7.450.- voor de feestelijkheden in verband met de officiële opening van Heus- dens nieuw stadhuis. Door de familie Buys te Oudheus- den werd een aanbod gedaan om gronden, die gelegen zijn in het uit breidingsplan te Oudheusden, wel ke gronden de gemeente in de na bije toekomst toch in haar bezit zou moeten zien te krijgen, te ruilen tegen enkele andere percelen, die thans eigendom zijn van de gemeen te, n.l. de Hoge en Lage Brink. Na enige discussie werd besloten tot ruiling over te gaan. Op verzoek van de heer Nieuwe- link, besloot de raad hem een tege moetkoming van 30% in de buskos- ten te doen toekomen, in verband met schoolbezoek van een zijner kinderen aan de school te Gende- ren. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. In ons vorig nummer vermeld' den wij dat op 6 augustus a.s. elke melkslijter of melkbezorger een vaste wijk toegewezen zal krijgen. In reeds meer dan 200 plaatsen is de melksanering doorgevoerd en met sukses zelfs, terwijl nog plm. 30 gemeenten zullen volgen. Om tot de uitvoering van een goede sanering te komen zijn drie factoren van belang, n.l. de rege ring, die al het mogelijke doet de melkwinning op te voeren; de melkverwerkende industrieën, die al het mogelijke doen de hygiëne en de kwaliteit zo hoog mogelijk op te voeren, en de weg van de fabriek naar de consument, welke zo kort mogelijk zal moeten zijn. De eerste twee factoren zijn duidelijk genoeg, doch het laatste zal enige toelichting behoeven. De regering en de industrie doen alles wat mogelijk is, doch als de kwaliteit van de melk op peil zal moeten blijven, dan zal ook de handel op zijn manier zo produk- tief en efficiënt mogelijk moeten zijn en dat kan alleen bevorderd worden door een doelmatige inde ling der wijken. Keuringsrappor ten hebben een en ander wel heel duidelijk uitgewezen. Zo vermin dert de kwaliteit van de melk elk uur, bij lang venten. Een belangrijk gevolg van de sanering is, dat de minister na de oorlog aan de melkhandelaren 'n extra winstmarge heeft toege kend, die mogelijk was, doordat er controle was op de in- en ver koopsprijs der melk, die door hem werden vastgesteld. De slijters (zelfstandig) en de bezorgers (dienstverband) worden hierdoor aangespoord ook hun kosten zo laag mogelijk te houden. De Nederlandse Melkhandel heeft dit besproken met als resul taat: te komen tot een sanering die inhoudt o.a. verkorting der routes en vermindering van per soneel bij de melkbezorging, be tere kwaliteit bij aflevering en 'n groter winstpercentage. Min. Mansholt heeft dit plan dat later nog wel wat is gewijzigd, gefiateerd. Vroeger was het de wijkindeling; thans is het door Min. Zijlstra gekomen tot een sector-indeling. Wat verstaat men onder sec tor-indeling: De consument be houdt de vrije keus tussen twee of drie slijters of bezorgers. Elke bezorger krijgt een hoofdwijk, die hij eerst van melk moet voorzien, daarna kan hij zijn andere klan ten bedienen in zijn sector. De klant kan dus een keuze doen uit de bezorgers. Waalwijk is thans verdeeld als volgt A. Baardwijk geheel t.m. de Groensteeg. B. Putstraat en het gedeelte ten Oosten daarvan. C. Centrum, Stationsstraat O. en W. met de Grotestraat tot aan de Haven. D. Besoijen geheel, met Her tog Jan Park. E. St. Antoniusparochie met Loons Hoekje. Opm. De sectoren A, B, C en D hebben elk 3 bezorgers; sector E heeft er vier. De voordelen van een sanerinq zijn a. voor de Consument dat hij sneller van goede melk wordt' voorzien; I b. voor de bedrijven en melk handel: dat deze met minder per soneel en minder materieel de klanten kunnen bedienen; c. voor de fabrikant van zui- velprodukten, dat het bezorgings apparaat zo klein mogelijk wordt. Ten behoeve van de consument is er een „Regelingscommissie" in het leven geroepen, welke event, klachten behandelt. Zij bestaat voor Waalwijk uit de heren v. d. Heijden (Dir. Toe komst), J. v. Oversteeg, Zuid- Hollandse Dijk (slijter Kaatsheu vel), A. Pullens (slijter Waal wijk) en P. Brouwer, Poolsestr. 24, Adviseur). Over deze Regelingscommissie staat weer een „Vertrouwens commissie", die in elk der drie gemeenten, Waalwijk, Loon op Zand en Kaatsheuvel, en Sprang- Capelle zal worden opgericht. Als Voorzitter zal één raadslid worden aangesteld. Voor Waal wijk is deze Vertrouwenscommis sie als volgt Dr. E. van Rooij, arts; C. van Mosselveld, K.A.B.; C. P. v. d. kloven, Raadslid en Fr. Kemper man. Om de melksanering in goede banen te leiden, moeten elke drie maanden 'aan het Min. van Ec. Zaken rapporten worden inge zonden omtrent de gang van za ken. De Sanerings- en Regelings commissie hebben hierbij een goed overzicht van de gemiddelde omzet der bezorgers, en tevens een intensieve controle op hen en de klanten. Alles is in het werk gesteld een betere uitvoering der melkleveranties te bewerken. Thans gaat de bezorging hier zeer goed, doch na de sanering zal 't nog beter moeten zijn. Het is immers een eis, de klanten steeds goed te bedienen. Dat kan alleen wanneer de melkhandel ge zond wordt opgezet. Wij willen nog opmerken, dat een en ander nog per circulaire aan de bevolking wordt meege deeld. De Saneringscommissie heeft de volgende maatregel voor het publiek moeten treffen: Vanaf za terdag 4 augustus a.s. zal voor alle flessen voortaan statiegeld worden berekend. Moge de bovenstaande maatre gel voor deze gemeente veel nut afwerpen. De Directies der drie Melk- en zuivelfabrieken in de Langstraat hebben zulks ingezien en ongetwijfeld zal door deze combinatie economischer en effi ciënter kunnen worden gewerkt, het produkt op hoger peil worden gebracht en het publiek sneller en beter bediend worden. m nt voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Waal wijk op donderdag 2 augustus 19o6 te 19.30 uur ten gemeente huize. 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, ge houden 28 juni 1956. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor de aanschaffing van twee roltrom- melauto's. Reorganisatie huisvuilophaal dienst Door de aanschaffing van een roltrommelauto door de gemeen te in 1950 en de invoering van uniforme emmers is het moge lijk geworden om de huisvuil emmers der inwoners tweemaal per week te ledigen. Voordien had lediging van de vuilnisem mers en -bakken slechts eens per week plaats. Volgens de algemene normen kunnen bij een stedelijke bebou wing maximaal 340Ó emmers door 2 laders geledigd worden. Het aantal in deze gemeente in gebruik zijnde emmers bedraagt thans pl.m. 4200. Dit had aanvankelijk tot ge volg, dat door het personeel van de huisvuilophaaldienst per dag ongeveer 2 uur moest worden overgewerkt. Aan deze onge wenste situatie is een einde ge,- maakt door het inschakelen van een vrachtauto gedurende de laatste uren van elke ophaaldag. Aan de inschakeling hiervan zijn echter zeer grote nadelen verbonden, zoals; a. deraillering van de normale diensten; b. onhygiënische toestanden; c. beschadiging van de huis vuilemmers. De hiervoor genoemde bezwa ren zouden ten dele kunnen wor den ondervangen door het huis vuil inplaats van 2 maal, slechts 1 maal per week te doen opha len. Dit houdt echter tévens in, dat door de inwoners meerdere huisvuilemmers moeten worden aangeschaft. Een en ander komt ons niet gewenst voor. Een andere mogelijkheid is nog aanwezig door de woensdag en zaterdagmorgen bij de reini- gingsdagen te betrekken. Bij het in gebruik nemen van de in aan bouw zijnde woningen zal men dan echter toch weer direct met FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door ALLAN PENNING. 36) Als de Oosterling op dreef komt, is het einde nog niet di rect in zicht. Zij hebben de tijd en leven zich uit in beeldspraak met een weelde van woorden, die aan een volgeladen druiven rank doet herinneren. En als eu- ropeaan sta je daar tegenover met een mond vol tanden, want wie probeert mee te doen, krijgt aldra een gevoel of hij de ander voor het lapje houdt. Peter had tenslotte zijn buik vol van de tijdrovende plicht plegingen en wilde eindelijk wel eens weten wat de dikke com- pradore van hem wilde. „En, Lauw Wong, vertel me nu eindelijk maar eens waar 't om gaat. Als de grote Lauw Wong zich verwaardigt in eigen persoon de rivier op te komen, dan is er toch zeker wel iets be langrijks." „De wijsheid van de heer van de „Ping Ho" is onuitputtelijk en komt die van de grote Confu cius nabij. De betrouwbaarheid en het stilzwijgen van de koene zeevaarder Peter Wins zijn spreekwoordelijk", antwoordde Lauw Wong en nogmaals boog hij het waardige bovenlijf in een iets diepere neiging. Het werkte aanstekelijk op Peter en, zonder er zichzelf re kenschap van te geven, ant woordde hij in een soortgelijke rede. „De vriendschap van de mach tige Lauw Wong is voor mij als de zoete koestering van de och tendzon", zei hij ernstig. Maar toen voelde hij weer de belache lijkheid van zijn poging en ver volgde; „Maar, zullen we nu 'ns tot zaken komen, Lauw Wong? Gewone zakentaal, daar ben ik tenslotte veel beter in thuis, of schoon zulke verzen in proza, proza, zoals we zojuist tegen el kaar hebben opgezegd, ook wél eens aardig zijn om de tijd door te komen. Maar, op de duur wordt het mij een beetje te ver moeiend". Toen kwam de aap uit de mouw. Lauw Wong kwam een gunst vragen voor een vriend van hem, een rijk handelaar, die op een dagreis afstand van Can ton in het binnenland woonde en bericht had ontvangen dat zijn broeder, de grote en opper machtige Tjong' Yong Seng, die iedereen in Shanghai ongetwij feld kende en hoogachtte, naar zijn voorvaderen was opgeroe pen. Zijn broeder, Tjong Yong Seng, dat zou kapitein Wins, z'n achtenswaardige vriend, indien Lauw Wong hem zo mocht noe men, begrijpen, moest met alle eerbetoon en praal, die een zo groot man rechtens toekwam, begraven worden en zijn broeder Ping Yong Seng, moest zo spoe dig mogelijk naar Shanghai om bij de begrafenis te zijn, daar hij nu, na de dood van zijn broeder, de oudste van het geslacht was en derhalve de verantwoordelijk heid van de gehele familie op z'n onwaardige schouders kwam te rusten. En daar Lauw Wong gehoord had zoals hij alles hoor de, wat in Canton om ging, dat de „Ping Ho" nog diezelfde dag naar Shanghai zou afvaren, zon der 'n tussenhaven aan te doen, smeekte de compradore de kapi tein, hem de gunst te bewijzen, zijn vriend, Ping Yong Seng, als passagier mede te nemen. Wel iswaar had hij enige onbedui dende bagage en enkele getrou we bedienden bij zich, zonder welke een groot man als Ping Yong Seng moeilijk reizen kon, doch hij twijfelde er niet aan of daartegen zou geen bezwaar be staan. Peter Wins voelde er machtig weinig voor. Zijn schip, hoewel comfortabel, was nu eenmaal niet voor passagiers ingericht en de enkele hut, waarin hij 'n pas sagier zou kunnen bergen, lag naast zijn eigen hut. Peter had weinig lust om de rust op zijn eigen terrein aan boord te doen verstoren door een invasie van Chinezen. Hij wist maar al te goed, wat die paar woorden „én kele getrouwe bedienden" bete kenden. Hij verontschuldigde zich. „Lauw Wong, ik zou u gaarne van dienst zijn, indien het mij mogelijk was, maar werkelijk, het gaat niet. De „Ping Ho", die door haar vreemde uiterlijk mis schien aan een jacht doet den ken is inderdaad maar 'n vracht bootje en accomodatie voor pas sagiers hebben wij ongelukki gerwijze niet. Was Ping Yong Seng een man van geen beteke nis, dan zou hij zijn matje aan dek kunnen uitrollen, maar een vriend van Lauw Wong kunnen wij onmogelijk die gemakken aanbieden, waarop zijn geboorte en zijn plaats hem recht geven. Ik kan u niet zeggen, Lauw Wong, hoe zeer het mij spijt, dat ik zelfs deze onbetekenende dienst niet aan mijn vriend kan bewijzen, maar ik zou u beledi gen, indien ik Ping Yong Seng een hem onwaardig verblijf zou aanbieden." In stilte zuchtte de gezagvoerder: „Tjonge, tjonge, Peter, dat heb je netjes gezegd. Het lijkt wel of het uit 'n boekje is voorgelezen." Maar Lauw Wong was niet uit het veld te slaan. Hij verze kerde Peter, dat hij de achting, die hij voor z'n vaderlijke vriend Ping Yong Seng had uitgespro ken, op hoge prijs stelde, maar dat omstandigheden het soms noodzakelijk maakten, dat men de plaats in het leven, waarop men recht meende te hebben, vergat en dat Ping Yong Seng ongetwijfeld genoegen zou ne men met de nederige plaats die hem kon worden afgestaan. Ja, zelfs wanneer Ping Yong Seng temidden van zijn bedienden, die slechts de kinderen van varkens waren, op het dek zou moeten met zegeningen van de hemel worden overladen. Zijn vriend moest en zou mede en hij, Lauw Wong, zou de kapitein en de ge hele bemanning van de „Ping Ho" voor het verdere leven tot dank verplicht zijn, afgezien nog van de beloningen, die hen in 't hiernamaals zouden wachten. Bovendien wilde Ping Yong Seng met alle liefde de dubbele pas- sageprijs, namelijk 250 dollar per persoon, betalen, onafhan kelijk van de plaats die hen op 't schip zou worden toebedeeld. „En hoeveel personen zijn er dan wel?" vroeg Peter, in wie de materialist weer kwam boven drijven. „Mijn zeer hoog geschatte vriend heeft drie bedienden bij zich, buiten de bagage, die, naar ik meen, nogal omvangrijk is, doch natuurlijk tussendeks kan worden gestuwd. En dan is er nog een tweetal koelies, dat voor de bagage te zorgen heeft." „Hm", zei Peter, „da's vijftien honderd dollar, buiten de ba- rangTja, Lauw Wong, ik kan nog niets zeggen, want ik moet 't eerst eens even met m'n eerste officier bespreken. Geef me een uurtje tijd en dan zal ik uitsluitsel geven." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2