WAALWIJK KAATSHEUVEL ÖSZË LEVENSSCHOL EERSTE VOLLEDIGE CURSUS 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 JULI 1956 6 school alhier, benoemd tot lera res declamatie aan de Christelij ke Kweekschool te Gorinchem. Vandaag heeft zij. na 24 jaar in Raamsdonk als onderwijzeres te zijn werkzaam geweest, afscheid genomen van de kinderen', ou ders en oud-leerlingen. Op 1 september a.s. zal zij tevens haar 25-jarig jubileum bij het onder wijs vieren. Geertrui denberg Mater Amabilisschool. Aan 53 leerlingen van de Ma ter Amabilisschool werd in de afgelopen week een getuigschrift uitgereikt. Het tweede school jaar werd besloten met 'n avond in het parochiehuis, die werd bijgewoond door het bestuur, de docenten en de ouders en vrien dinnen der leerlingen. De heer Korsten, voorzitter van het schoolbestuur, prees het werk van docenten en leidsters en hij hoopte dat zij in het ko mende schooljaar hun werk met dezelfde overgave en toewijding zouden verrichten. Het Bergse Toneel oogstte met zijn opvoering van „Het Leentje uit het hemelrijk" veel applaus. GESLAAGD. Op 28 juli slaagden te Tilburg voor het aldaar gehouden examen Machineschrijven voor het Praflc- tijkdiploma de volgende kandida ten: Dames: Mej. Teunie Mersberger Frans Deurlo, beiden uit Heusden. Mar ga Langbroek, Joke Schoon- dermark ,Tonny Permings en Riki IJpelaar, allen uit Waalwijk. Heren: Roel Smits uit Heusden en Ad Koek en Henk Bruurmijn uit Waalwijk. Geslaagden genoten hun opleiding bij de heer L. van de Leur, Grote straat 238 te Waalwijk, waar vanaf heden weer nieuwe aanmeldingen kunnen geschieden. Voor het in juni gehouden exa men te 's-Hertogenbosch voor Associatie M.B.A. slaagde onze stadsgenoot de heer Th. Kelder. Voor het examen steno Engels slaagde mej. A. Kroot alhier. Zij genoot haar opleiding bij Insti tuut Spierings te 's-Bosch. Dr. v. Beurdenschool R.K. Middelbare Handelsavond school, Waalwijk. j Geslaagd voor Moderne Be drijfsadministratie (M.B.A.)de heren Th. Kelder, C. van Sluis- veld, J. Mimpen. Geslaagd voor practijk diploma Duits mej. H. Quik. Geslaagd voor practijk diploma Boekhouden: de heren B. v. Rooij, W. Vrijhoeven, C. Pulles. Geslaagd voor diploma Machi neschrijven: de dames Chr. v. Blijenburg en R. Keetels en de heren W. Haverhals en K. Kee- tels. Voor aanmelding van leerlin gen zie advertentie in dit nummer. RK HUISHOUD- EN INDUS TRIESCHOOL WAALWIJK. De volgende diploma's en ge tuigschriften werden behaald Diploma Vormingsklas: Ria Bakkers, Ria Bergman uit Waalwijk; Willy Capetti uit KaatsheuvelAns Dirks, Helma Dirks uit Waalwijk; Hanny Els- hout uit Drunen; Joke Govers uit Vlijmen; Clasien van Her wijnen, Anneke de Hoop, Nel Hordijk, Hanneke de Jong, Mar- got Knepflé, Willy van Laarho ven uit Waalwijk; Teuny van Mersbergen (met lof) uit Heus den; Anny van Nijnatten, Els Quik, Maria Raaijmakers, Jan ny Eibers uit Waalwijk. Diploma Coupeuse: Riet Blom uit Waalwijk. Diploma Costuumnaaister: Ria van Oosterhout uit Dru nen, Nel Rozenbrand uit Sprang- Capelle. Diploma Huisnaaister: Wil van Baardwijk uit Waal wijk; Ria de Bont uit Waspik; Doortje Fitters uit Nieuwkuijk; Nel Klerkx uit Drunen; Riek de Haan uit Waalwijk. Getuigschrift Primaire Oplei ding: Ans Beelo uit Drunen; Anny van de Besselaar uit Elshout; Diny Blom uit Waalwijk; Adri- ana van Gerwen (met lof), Anny Gijsman uit Waspik; Jo van der Hammen uit Waalwijk; Bertha Klijn uit Elshout; Agnes Laar akker uit Waalwijk; Els Meyer uit Waalwi.jk; Lies Mutsaers uit Loonopzand; Ria Ophorst uit Waalwijk; Annelies van de Pen nen uit Drunen; Lies Schuur- mans, Jo van Spijk uit Nieuw kuijk; Beppy Theijssen (met lof) uit Raamsdonk; Corry Thijs- sen, Erica Treffers uit Waal wijk; Nel Wagenmakers uit Waspik; Rina van Boxtel, Fia Biekens, Ria Dumoulin, Ria van Gelder, Ria de Haan, Betsy Klerkx, Wientje Kleyne, Greet Kuijpers, Ineke van Mierlo, Nel Rekkers, Diny Schümacher, Francien Slaats, Bertha Timmer mans, Riny Verhoeven, allen uit Waalwijk; Leny van de Berg uit Eethen; Truus Berkelmans, Nel ly van Haaren, Paula van Haa- ren; Anny Kooien, Anny Pol, Ria de Louw, allen uit Waal wijk; Ria de Rooij uit Sprang- Capelle; Maria van Engelen uit Waalwijk; Janny Sprangers uit Sprang-Capelle; Corry de Veer, Henny Verduijn, Anny Verhoof- stad, Tonny Versteeg, Nelly van Vliet, Toos van de Wiel, Nelly IJpelaar uit Waalwijk; Adri Nouwens uit Waspik. Diploma A Schoenstikken. Nel van Engelen (met lof), Anny Muskens (met lof) uit Waalwijk; Leny Veraa uit Loon opzand; Nel Tactor uit Spran- Capelle; Jeanne van de Velden, Leny Biemans uit Loonopzand; Mien van de Hoven, Jet Hurk- mans, Nel van Loon, Tony van den Heuvel, Rikie Brok, allen uit Waalwijk. Diploma B Schoenstikken. Mila van Noyen uit Loonop zand; Jeanne van de Mast uit Sprang-Capelle; Ria Dekkers, Bets IJpelaar (met lof) uit Waal wijk; Mien van de Wiel, Nelly Klerkx uit Drunen; Cobv Dal- meijer uit Sprang-Capelle; Guus van Engelen (met lof), Anny Fijneman uit Waalwijk; Diny Beerens uit Loonopzand; Mia Dekkers uit Drunen; Nel van Engelen (met lof), Anny Verha gen uit Waalwijk; Tony Jacobs uit Dongen; Leny Sulsters uit Kaatsheuvel; Corry Dekkers uit Waalwijk; Lien de Geus uit Raamsdonk; Tiny Snijders uit Waalwijk; Greet Dirksen uit Waalwijk. Bevorderd Naar de 2e klas vakopleiding Huisnaaister: Anny Berkelmans, Ria van den Hoven, Nel Timmers uit Was pik; Nel. van Delft, Nel v. Dru nen, Thea van Huiten, Riek Veltman uit Drunen. Een candidaat werd afgewe zen. Naar de 2e klas Primaire Op leiding: Ans Couwenberg, Jo van Dae- len, Diny Donkers, Marianne Dumoulin, Willy Gadellaa, Lia de Graaff, Trees Hamers, Mia v. d. Heuvel, Toos v. d. Houdt, Henny v. d. Kolk, Francis. Leen- heers, Henny Oversbergen, Jan ny van Velthoven, Willy Vughts, Adri de Werd, Ria de Werd, Gerry van Zon, Magda Schipper, allen uit Waalwijk; Sijke de Bie, Lia van Dongen, Gerry Maijers (met lof), Coby Maijers, Willy Ockers, Geertje de Roon, Anny Spierings, Leny van Veen, Betsy Rekkers, Ria v. Dam uit Sprang- Capelle; Ali Blom, Rina Bloni, Hanny van Drunen, Lotte Gou da, Corry v d. Schans, Nelly v. d. Schans, Ria Schoondermark, Nelly Wilhelm, Neeltje Reuvers, Diny van Beijnen, Diny Blom, Jeanne de Brouwer, Tiny van Esch, Joke de Jong, Joke Kuis, Anny Klerkx, Corry Leijtens, Janny van Oijen, Lucy Pulles, Anny Slaats, Anny Stevens Sjaan Verhoofstad, Sjaan van Daelen, José v. d. Berg, Anneke Bergmans, Ria Bergmans, Nel van Delft, Toos Ekels, Anny van Engelen, Hanny Fait, Sjaan v. d. Graaf, Thea v. d. Heijden, Co by v. d. Hoven, Thea v. d. Ho ven, Ria v. d. Leur; Hanny Ma-, hieu; Sjaan Papenhoven; Han ny Rekkers, Willy Fasol, Anny Vermeeren, Ans Vissers, Maria IJpelaar, allen uit Waalwijk; Ria v. d. Koog uit Raamsdonk: Sientje Pols, Raamsdonksveer; Jansje v. d. Mooren uit Dronge- Ien; Dirkje Paans uit Dronge- len; Leny de Bont, Sjaan v. d. Broek, Diny van Kuijk, Sjaan Meijs, Ria Pullen, Ria van Son uit Nieuwkuijk; Adri Seegers uit Waspik. Vier candidaten werden afge wezen. ER IS MET GULLE HAND GEGEVEN. Dat geheel Waalwijk meeleeft met het uitstapje dat haar Ou den van Dagen elk jaar maken, is weer eens mogen blijken tij dens de collecte welke zaterdag middag met veel muziek werd gehouden. De opbrengst was 815.80, hetgeen weer 'n nieuw record is. Met deze „portemonnee" op zak kan er dus morgen met een blij hart worden gestart. De „va kantiestoet" zal tussen 1 en half 2 van het Vredesplein vertrek ken en via Wilhelminastraat en Grotestraat in de richting Heus den rijden, 's Avonds om 8 uur zal de harmonie St. Crispijn bij de Putstraat present zijn om de stoet op muzikale wijze te ver welkomen en naar het Raadhuis plein te geleiden, waar het be sluit van deze heuglijke dag zal plaats vinden. AFSCHEID. Morgenmiddag om 4 uur zal de gemeente teh gemeentehuize afscheid nemen van de heer A. van Wel, die wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst zal gaan verlaten. VEERTIGJARIG AMBTSJUBI LEUM G. F. COUWENBERGH. Op 1 augustus 1956 zal de heer G. F. Couwenbergh het feit her denken, dat hij 40 jaar in dienst der gemeente werkzaam is. Met ingang van 1 augustus 1916 werd de heer Couwenbergh benoemd ter gemeentesecretarie van de. voormalige gemeente Be- soijen, welke gemeente hij tot de samenvoeging van Waalwijk, Besoijen en Baardwijk heeft ge diend. Op 1 januari 1922 werd de heer Couwenbergh benoemd tot ambtenaar ter secretarie der ge meente Waalwijk, waar hij di verse rangen heeft doorlopen en waar hij thans werkzaam is in de rang van hoofdcommies, hoofd van de afdeling algemene zaken. Bovendien is de heer Couwen bergh nog archivaris van de ge meente Waalwijk, een betrek king, welke hij met grote liefde en toewijding vervult. De heer Couwenbergh mag dus wel met recht een oud-gediende der gemeente Waalwijk worden genoemd, een persoon die 't wel en wee der gemeente heeft mee gemaakt en die de gemeente en haar noden kent als geen ander. In de elkaar opvolgende func ties heeft hij zich dan ook steeds met grote ambitie en ijver aan de belangen der gemeente ge wijd. Zijn grote verdiensten voor de gemeente Waalwijk hebben uitdrukking gevonden in de el kaar geleidelijk opvolgende pro moties, welke hem ten deel vie len, en welke tenslotte hebben geleid tot zijn benoeming tot hoofdcommies, hoofd van de af deling algemene zaken Op 1 augustus a.s. des voor middags te 11 uur zal de jubila ris in de raadzaal van het stad huis worden gehuldigd door het gemeentebstuur in tegenwoor digheid van het gehele secreta rie-personeel en van de hoofden van dienst. Ook in het maatschappelijk leven der gemeente heeft de heer Couwenbergh een jbetekenende plaats ingenomen De voornaam ste functies, welke hij heeft be kleed en waarvan er enkele thans door hem nog worden vervuld, zijn: Commandant van de vrij willige landstorm, commandant van de burgerwacht, blokhoofd bescherming bevolking, secreta ris-penningmeester van de Be- soijense woningbouwvereniging, voorzitter-bestuurslid van de al gemene rooms katholieke amb- tenarenvereniging afd. Lang straat en omgeving, voorzitter van de vereniging „Koninginne dag te Besoijen, vice-voorzitter van de heemkundige kring, lid van de St. Vincentiusvereniging. Het zal de heer Couwenbergh op 1 augustus a.s. ongetwijfeld niet aan de nodige belangstelling ontbreken. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren in een goede ge zondheid de belangen van de gemeente .Waalwijk te dienen. VISSCHERSLUST. Zaterdag j.l. hield „Visscherslust" haar 38e jaarvergadering. De op komst van de leden (met bestuur totaal 33 leden van de 310) is be paald zeer slecht te noemen. Men vraagt zich af of het nog loont, tijd, moeite en werk aan de vereniging te besteden bij zulk een geringe be langstelling en alle kopzorg voor de hengelarij over boord te zetten. We ontlenen aan het jaarverslag (en) dat het ledental, ondanks wis seling, zich stabiliseert rond de 310, de viswateren deels met anderen moeten worden bevist, deels 't vis recht daarop verloren ging, een an der deel door abrupte demping door de gemeente met vis en al verloren ging, terwijl de gemeente dood zwijgt over de aangebrachte schade van pl.m. 500.waardoor 't be stuur werd opgedragen hierover 'n rappel in te dienen en zich event, met Waalwijks Belang te verstaan. Ook op een voorstel een recreatie oord en viswater te scheppen door uitgraving van een oppervlakte zandgrond, werd niet door de ge- meente beantwoord. Men meent dat een kort antwoord met af- of toe wijzing het minst geboden was. Maarmisschien heeft de ge meente toch nog een extra verras sing voor Visscherslust in petto. Een ander deel van de viswateren werd zelfstandig in huur verkregen. De geldmiddelen, gecontroleerd door de kascontrole-commissie en m volmaakte orde bevonden, waar voor de penningmeester door de vergadering werd gedechargeerd zij zodanig, dat de vereniging zich kan bedruipen en nog een flink saldo op giro en spaarbank heeft uitstaan. Vastgesteld werd dat alle leden buiten Waalwijk woonachtig, dus ook waar nu nog een bode is, de contributie per giro tot het volle bedrag in de maand december, voorafgaande aan het jaar waarin de hengelvergunningen worden ver strekt, dient te worden voldaan. Overleg met het bestuur blijft open, doch dient uitzondering te blijven. Aftredende voorz. en le comm werden bij enkele kandidaatstelling herkozen, terwijl in de vakature wegens gebrek aan kandidaten, niet kon worden voorzien. Het adspirantenconcours zal bij voldoende deelname worden gehouden op zaterdagmiddag 25 au gustus a.s. Eventueel volgeh hier over nog convocaties. Besloten werd, indien mogelijk, het water van de karperwiel in Be- soyen aan te kopen. Alle contributies werden onver anderd vastgesteld. Door de slechte opkomst werd ook het rikconcours sterk beïnvloed. Hechts 4 tafels werden bezet. Toch werd er met animo gerikt. Aan zich zelf verplicht, won de voorzitter de le dagprijs, hetgeen de vorige maal de secretaris overkwam, die nu de laatste trok. Het zal de plicht van de penning meester zijn op het e.v. concours no. 1 te worden. Vóór en na de ver gadering was het echt gezellig bij Jan de Niis, tot ver over het nor male sluitingsuur. HEROPENING HERENKAPSALON. In het nieuwe gedeelte van Waalwijk zal op dinsdag 31 juli a.s. een geheel gemoderniseerde herenkapsalon worden heropend,. De heer M. W. Heesbeen, Victo riestraat 33, heeft zijn zaak ge heel naar de eisen des tijds laten moderniseren en deze mag met reden de modernste herenkapsa lon in onze stad genoemd wor den. Naast de kapsalon is in 'n speciale ruimte een afdeling in gericht voor de verkoop van bi jouterieën, parfumerieën en toi letartikelen, waarin deze firma zeer ruim is gesorteerd. Boven dien is 't voor 't damespubliek mogelijk rustig hun schoon heidsartikelen te kopen, zonder dat zij zich in de salon behoeven te begeven. Dit alles komt de koopsters ten goede. Als technische gegevens mag de exploitant de volgende firma's noemen, die naar volle tevreden heid hebben bijgedragen tot de magnifieke inrichting van deze zaak. Voor metselwerk de firma M. Kleijngeld, voor schilders werkzaamheden fa. H. Stokwiel- der en loodgieters de fa. Vissers, allen uit Waalwijk De elektriciteit is aangelegd door de fa. Kennis uit Tilburg, het sanitair door de fa. Vollè- max Zn. te Rotterdam, terwijl de uiterst moderne winkel- en interieurbetimmering verzorgd is door de fa. P. van Wanrooij en Zonen te Kaatsheuvel. Al met al is het een zaak die zich zeer goed aanpast in het nieuwe deel van Waalwijk. INTERESSANTE ZANGAVOND VAN LEERLINGEN VAN ANTOINETTE BLOM. Vrijdagavond hebben de leer lingen van de zangpedagoge mej Antoinette Blom te Waalwijk, in de zaal van Hotel Verwiel met een z.g. leerlingenavond hun cursusjaar officieel besloten. Het zaaltje was met een klei ne honderd bezette stoelen goed gevuld. En deze belangstelling was alleszins gerechtvaardigd. Het aantal leerlingen van de bekende zangeres is blijkbaar allengs groeiende, zo zeli's dat het amper meer doenlijk is om allen in 't bestek van één avond programma behoorlijk aan bod ie laten komen. Onder de zangamateurs waren kennelijk een respectabel aantal debutanten. Het had daarom op z'n minst aanbeveling verdiend om deze omstandigheid b.v. door middel van een indeling van het programma duidelijk te'laten uit komen. De geleverde prestaties liepen n.l. nogal ver uiteen. Maar het vergt dan ook jaren inplaats van maanden eer een stem zo ver gevorderd is dat het aange name natuurlijke geluid in de vereiste uitgebreidheid van het stemregister aanwezig is. Ver heugend en moedgevend was 't evenwel dat hij alle debutanten deze mogelijkheid tot ontplooi ing inderdaad aanwezig bleek. Vooral juist onder de mindere goden verborg zich hier vaak zeer bruikbaar stemmenmateri- aal. De leerlingen die het minst te kampen hadden met planken koorts, kwamen uiteraard .het gunstigst voor de dag. Dezen konden daardoor komen tot een acterende vertolking, iets wat we bij het lied onmogelijk kunnen missen. Het nodige acteertalent blijkt soms zelfs in staat een te kort aan zangtechniek te vergoe den. Hiervan was het optreden van de bariton Cor Ruijtenberg uit Waspik het levende bewijs. Boven de middelmaat verhief zich de sopraan Bertha van den Hoven uit Waalwijk, die een lied zong van Mozart. En dan moeten genoemd worden de bas Sjef Langerwerf en de bas-bariton Yyim van Gorp, beiden uit Was pik. Deze twee debutanten ble ken een bewonderenswaardig stemtimbre te bezitten. De eer ste zong „O Isis und Osiris" van Mozart, de tweede het wel wat moeilijke „Registoraria" van de zelfde componist Over het alge meen viel ook bij hen te veel een ingehoudenheid qua voordracht waar te nemen. De werkjes ble ven hierdoor te mat. Schone kan sen van contrastwerking en vo- lume-dynamiek, die in de parti tuur gelegen waren, bleven vaak onbenut. Deze te grote gereser veerdheid was bij de bariton P. van Wanrooij uit Kaatsheuvel, die Schumann's aardige „Zwei Grenadiere" ten beste gaf, wel 't meest hinderlijk, ofschoon hij beslist een aangenaam stemge- jd bezit. De enige die voldoen de dynamiek in het volume bracht, was de bariton Berths Berkelmans uit Waspik, die met de hogere registers ook geens- van hun kind hebben. Hij noem de die taak van de ouders niet zins moeite bleek te hebben. Hij was de enige die de zaal nu eens lekker vpl zong, iets wat bij zijn opera-aria uit Verdi's Traviata wel te pas komt. Een duet uit II Trovatore van Verdi werd gezongen door de sopraan Marg. van Kampen uit Waalwijk en de tenor Wim de Hond uit Waspik. De eerste zong haar partij met overgave, de tweede ook een debutant Yas, weer wat meer terughou dend, maar bezit voldoende' kwa liteiten om de verwachtingen hoog te spannen. Mozarts aria- „In diesen Heil'gen Hallen" werd gezongen door Jos van Heijst uit vY aalwijk, een mooie bas-bari ton met evenwel een niet onbe perkt register. Een aangename afwisseling in t programma vormden de num- mers die de leerlingen als koor uitvoerden. Dit musiceren ligt de mens toch blijkbaar wel het best. Een zanger moet over meer dan middelmatige kwaliteiten beschikken om op de duur het oor te bevredigen. Dat ervaren we zelfs bij beroepszangers nog herhaaldelijk. Ook menen we dat zulk een gezamenlijk optre den meer strookt met de preten tie van een gedeelte van deze leerlingen. Een groep leden van het Waspiks gemengde koor Polymnia neemt bij mej. Antoi nette Blom n.l. les om de koor- stem op hoger kwalitatief niveau te brengen. En dit bleek in dit gezamenlijk optreden zeer effec tief te zijn. Een dameskoortje, geformeerd uit Waspikse leerlingen, zong onder meer een mooi Ave Maria van Mendelssohn, waarin de so praan Miet van Strien zeer ver dienstelijk solieerde. Van het ge mengde koor van Waspikse leer lingen, dat ook het programma geopend had met Beethoven's canon „Dona nobis pasem", kre gen we tot slot nog te horen het Agnus Dei uit het Requiem van Verdi. Hierin wordt de sopraan solo gezongen door An v. Iersel en Luus Berkelmans. Ook dit koorwerkje trof ons oor aange naam, ondanks een enkel onzui ver plekje Het leeuwenaandeel van de be geleidingen was deze avond in veilige handen bij de nog jeug dige pianiste Finy Coesmans uit Waspik. Het zangprogramma werd op deze avond afgewisseld met het optreden van enkele jonge orgelleerlingen, die zich verdienstelijk van hun taak kwe ten. Al met al een zeer interessante avond, met veel beloften voor de toekomst, die dit keer gelukkig voor een deel reeds stande pede werden ingelost.è Aanrijding. Toen de bromfietser R. vrijdag avond omstreeks 6 uur een stil staande auto wilde passeren, kwam er vanuit tegenovergestelde richting een auto. R. raakte hier door blijkbaar van de kook, want hij begon te slingeren en botste tegen een stilstaande vrachtauto op. De schade beperkte zich tot een deerlijk beschadigd voorwiel. Storm. Tengevolge van de zware storm, die gisteren het zomerse weer heeft weggeblazen, kon de bromfietser H. op de 2e Zeine niet op het wiel blijven. I lij kwam ten val en liep daarbij een bloed uitstorting onder het rechteroog op. Per ambulance-auto werd hij naar zijn woning vervoerd. Gevonden en Verloren, Gevonden2 slagersmessen in etui; jongensjas met badhand doek en zwembroek; grijs jasje; witte handschoen; 2 vulpennen (rood en lila); groene regencape; wieldop van auto; bril. Verlorendamesportemonnaie met inhoud; rubberlaars; gouden armband; gouden ring met steen tjes; zwart-bonte pink; rode step; herenpolshorloge... damesvest; herenregenjas; zonnenbril; zwem- kaart. AGENDA. Woensdag 8 uur repetitie da meskoor Oefening en Vermaak in De Twee Kolommen. Zondag 12 uur repetitie man nenkoor in De Twee Kolommen Nieuwe Postzegeltentoonstelling in het Nederlandse Postmuseum. In t Nederlandse Postmuseum, Zeestraat 82 te 's-Gravenhage wordt momenteel een postzegel tentoonstelling gehouden, die alle uitgiften omvat van Noorwegen, Denemarken, Liechtenstein en Luxemburg. De verschillende se ries, die samengesteld zijn uit de museumverzameling, worden tel kens voorafgegaan door de ge specialiseerde collectie De Castro, die vanaf de eerste emissies tot 1924 de verschillende papiersoor ten, tandingen, kleurverschillen en plaatfouten toont. De zegels zijn in chronologische volgorde opgezet, terwijl opschriften en verklarende teksten zijn bijge voegd. Het geheel geeft tevens een interessant beeld van de es thetische ontwikkeling van de postzegel en de plaats, die dit kleinste aller waardebiljetten sinds zijn eerste verschijnen in het jaar 1840, in onze samenleving is gaan innemen. BESLUIT HAAR Aan 70 leerlingen werd het einddiploma uitgereikt. Donderdag werd de feestelijke sluitingsavond gehouden van het 1 cursusjaar 19551956 van de Levensschool voor Jonge Arbei ders, tevens de sluiting van de eerste twee-jarige cursus, waar aan 70 leerlingen hebben deel genomen. De Levensschool van Kaatsheuvel heeft een naam in Nederland. Zij was een der aller eerste, die gesticht werd door de spontane medewerking van een gemeentebestuur, dat de noodza kelijkheid van een vorming van de jonge arbeidende jeugd inzag, door de spontane medewerking van nagenoeg alle werkgevers, die hun jongens wekelijks een halve dag gelegenheid geven het onderwijs te volgen en daarnaast nog een bedrag van 15.per leerling per jaar storten tot in standhouding van de school; door een enthousiaste leiding, die haar taak ten volle begrijpt en er een levenswerk van maakt zich hiervoor met de volle per soonlijkheid op te offeren. Radio en pers schakelden reeds bij her haling de Levensschool van Kaatsheuvel in, om het publiek een kijk te geven, wat deze nieu we vorm van opvoeding voor de jonge man te betekenen heeft. Dat de feestelijke sluitings avond van donderdag j.l. be langstelling had, bewees de ge heel gevulde zaal van het Gil denhuis. 't Was de voorzitter van de school, de heer A. Wennekes, dan ook een aangename taak voor deze volle zaal een welkom te mogen spreken. Hij deed dat meer speciaal voor de ouders, wier grote belangstelling hij in het werk prees, dat de levens school verricht naast de verant woordelijke taak, die de ouders op de eerste plaats ten opzichte gemakkelijk. De jongen, direct na de school geplaatst in 'n om geving, die geen rekening houdt met het feit, dat hij van 't volle leven nog niet het minste begrip heeft, wordt plotseling beïn vloed door een massa problemen die hij niet verwerken kan. De Levensschool is het instituut ge bleken, dat de ouders hierin een hulp geworden is, die zij niet ge noeg kunnen waarderen. Spre ker is overtuigd, dat de ouders deze hulp thans weten te waar deren. Spreker richt zich vervolgens tot de werkgevers, die zo spon taan hun medewerking boden. Hij noemt ook hun taak niet zonder grote verantwoordelijk heid en hij prijst hen voor 'de spontaniteit, waarmede zij hun offer gebracht hebben. Nog niet allen zijn daartoe bereid gevon den, en spreker moet erkennen, dat het vaak niet gemakkelijk is, vooral bij kleine personeels bezetting, doch hij vertrouwt, dat de gegeven voorbeelden nog meer navolging zullen vinden. Dan leidt de voorzitter de uit reiking van de getuigschriften in. Aan niet minder dan 70 leer lingen, die twee jaren de Levens school gevolgd hebben, kan het diploma worden uitgereikt. Na- ü,-'k niet aan allen met het zelfde praedicaat. Er zijn jon gens die het praedicaat „met voldoening" hebben behaald jongens die het praedicaat ,,gro-' te voldoening" verwierven en jongens, die „cum laude" of met „uitstekend resultaat" bekroond werden. Met voldoening slaagden Mary Emmers, Jo Brouwers, K. Goedhart, H. Kemmeren, Jo v. d. Linden, Ad v. Ree, Tonny Em mers, Ad Korthout, Herman Nieuwdorp, Cor v. d. Wouw, Ad Leemans, Johan v. Osch, Jos Verhoeven en Jan v. Wanrooij. den e v°ldoening slaag- Kees Bergmans, Jo de Bondt, Lor Brok, Jan Grootswagers, Ad Hendriks, Jan v. Heijst, Jan van Laarhoven Ant. Laros, Hans Muscus, Jan Oerlemans, Hans v ~en' Jan de Vries, J. v. We zel, Cor Dingemans, Mart. v. d. Hoek, Ben Hoevenaars, jfac. v. cl. Louw, Jan Muscus, Andr. Musters, Tini Voogd, Harmen Damen Cor Ebbing, Tonny Em mers; Jan Goyers, Jo de Man, Herman van Riel, Henk Berg mans, Nico_Damen, Kees Laros, Loek van Boxtel, Gerrie Dinge mans Nico Damen, Keas Laros Jan Roestenberg, Gerard van Wanrooij Tjebbe Witteveen, Jos Grootswagers, Mary Hen- Rln,?' res Pjn' Theo Klijssen, Rinus Grootswagers, Sjel Qp- perman, Tinus van Rijswijk, Nol mJ; Helden' Harry v' Duin en Maiy Hoevenaars. Elf leerlingen verwierven het di ploma met „uitstekend resultaat" een „cum laude" voor deze jongens. Het waren: Kees Cuijsters, Frans Netten Petrus Netten, Willy van Beek Jan de Benis, Siegfried DÓ LT1"' ®ertus Kemmeren, Antoon de Man Piet Brekelmans, Frans v. d. Mortel en Jan Voogd. De heer Wennekes, die de diplo mas uitreikte, feliciteerde iedere jongen persoonlijk en richtte zich m een algemeen woord nog tot al len, er op wijzende dat dit diploma een herinnering moge blijven aan de Levensschool en wat deze voor het leven aan hen heeft meegege ven: een ruimere kijk op het leven en een groter besef van wat in dit leven waarde heeft, n.l. een groter verantwoordelijkheidsgevoel, een nuttige vrijetijdsbesteding en een meer waardevolle omgang met de evenmens. Hij herinnerde aan wat de school geboden heeft door het lichaam te ontwikkelen in een ge zonde sportbeoefening, zo noodza kelijk naast t vaak eentonige werk m eenzelfde lichaamshouding in' de iabriek. Na de uitreiking der getuigschrif ten kende de heer de Kort, leider van de Levensschool te Goirle, die op verzoek van de directie met de heren Pepping en Sips de produkten 'i 'ïl I

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 6