10°/ï:korting Let op de extra koopjes in de SpOAt Tot en met zaterdag 4 augustus TONEELAVOND Huishoudschool 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 JULI 1956 7 OSS - WAALWIJK VEGTIEL L@anopzan& Waalwijk Waspik De laatste RESTANTEN moeten weg OJ'-.-Di t van de handenarbeid beoordeeld had, de prijzen voor dit werk toe. De eerste prijs werd toegekend aan de jongeheer Ebbing, de 2de aan M. Stevens en de 3de aan A. Musters. Ook hierin bleek weer dat de schooi de jongens iets bijbrengt, wat voor nagenoeg allen iets betekent, dat zij zonder de Levensschool nooit zou den gepresteerd hebben. De ver schillende voorwerpen die tentoon gesteld waren, gaven bewijs dat de vrije tijd ook in het latere leven voor het gezin van grote waarde kan zijn. Na een kleine pauze, waarin, in verband met het warme weer, een iisie" gepresenteerd werd, kwam de heer Quadvliet op het podium met een groep „levensschoolgym nasten". In tempo werd een demon stratie gegeven, waaruit bleek dat ook nog andere sport dan voetbal de jongens een ontspanning kan bieden en tevens het lichaam traint en in conditie houdt. Het is een goede gedachte geweest van directeur Annegarn om het le ven op de school nu en dan ook eens in een opname vast te leggen. Van deze verschillende flitsen uit het schooljaar was een filmstrook gemaakt, die, op het doek vertoond, de aanwezigen een kijk gaf hoe het in de lessen toegaat. Daar waren opnamen van de sportbeoefening, van de lessen in handenarbeid, van de theorielessen en van verschillen de andere momenten, die in de school gepasseerd zijn. Met veel be langstelling werd deze vertoning gevolgd, ook door de jongens zelf, die niet eens wisten dat deze „kiek jes" gemaakt werden. Het slot van de mooie avond kwam natuurlijk met enkele woor den van dank, felicitatie en af scheid. Kapelaan v. Oort Was de eerste die zich tot de jongens richt- te met een woord van felicitatie tot de jongens en de ouders. Hij sprak de hoop uit, dat het geleerde in be oefening zou worden gebracht en voor het latere leven zijn vruchten zou afwerpen. Hij verwacht, dat de onderlinge band, die in de school tussen de jongens gevormd is, zal blijven bestaan, waartoe de „vrije clubs" welke onder leiding van de K.A.J. in wording zijn, een mooie gelegenheid bieden. Loco-burgemeester Beerens voer de het woord namens het gemeen tebestuur. Ook hij wenst de jon gens 'geluk. Hij wijst er op dat de school de gemeente zeer grote of fers vraagt, doch dat deze gaarne gegeven worden, waar geconsta teerd mag worden dat zij resultaten opleveren. Hij brengt dank aan de vele werkgevers, zonder wiens me dewerking en steun het niet moge lijk is de school in stand te houden; hij dankt vooral de leiding van de school, die met een volledige over gave van de gehele persoonlijkheid hun taak opvatten en uitvoeren. Hij sluit met de hoop uit te spreken dat de jongens in hun latere leven de vruchten zullen plukken, van wat hen op de Levensschool is bij gebracht. Het was vanzelfsprekend dat di recteur „Annegarn" het laatste woord voerde. Hij deed dat meer speciaal tot de jongens en hij deed dat zoals hij dagelijks gewoon is met „zijn" jongens om te gaan. Hij kent hun verlangens en hobbies, hij begrijpt ze ook, hij voelt hun noden en moeilijkheden aan; hij kent hunne verlangens en hobbies; hij weet met hen te leven, te wer ken, te spelen en te praten. En hij sprak het laatste woord met hen, zoals hij dat dagelijks in de omgang gewoon is en dat doen kan en doen mag. Hij verbloemt niets, hij vleit niet, doch is eerlijk en vaak raak; doch van hem wordt dat genomen, juist omdat de jongens aanvoelen dat hij een der hunnen is, waar zij hun volle vertrouwen aan geven. In deze geest sprak hij tot zijn jon gens. Beter weergeven kunnen wij het niet. Hij betrok er de ouders, broers en zusjes van de jongens in; hij waarschuwde voor overmoed, nu de school af is en het volle lever kan aanvaard worden; hij wees op de steun die de K.A.J. en de K.A.B. in de verdere groei naar de volwas senheid kan bieden en hij sloot met te wijzen op de omgang met God, - die alleen de volledige bevrediging kan geven. Mochten we in ons vorig nummer gewag maken van de diploma-uit reiking van het cursusjaar 1955 1956 van de R.K. Huishoud- en In dustrieschool St. Angela, vrijdag avond volgde op deze uitreiking een toneelavond in het Apollo-theater, waarop de toneelclub der school de kinaer-operette „De Prins van Sind" opvoerde. De heer J. Reijnen, secretaris van het schoolbestuur, opende de avond. Hij sprak: Bij afwezigheid van de voorzitter, heet ik U namens het bestuur der R.K. Huishoudschool St. Angela allen van harte welkom. Wij zijn erg verheugd te mogen constateren, dat onze school zich nog steeds uitbreidt door het grote aantal leerlingen, dat zich ook voor het komende schooljaar weer heeft aangemeld. Maar het geeft ons nog meer voldoening, als wij kunnen opmerken dat onze school steeds meer een belangrijke plaats gaat innemen in het leven van Kaatsheu vel. De belangstelling van de moe ders neemt zichtbaar toe; wij heb ben dit in de afgelopen week be leefd bij gelegenheid van de jaar lijkse diploma-uitreiking en wij zien het ook vanavond weer hier in d.0 Zcicil Van de andere kant wordt het steeds meer duidelijk dat er ook van de zijde van de niet direct be langhebbenden een grote interesse bestaat. Het is begrijpelijk dat dit niet in het minst een gevolg is van de medewerking die de school nu al enkele jaren geeft b.v, aan het zie- kentriduum, bij het innen van de donateursgelden, van Gezinszorg en bij de z.g. gemeenschapsdienst, die op het tehuis van bejaarden „Rosa- gaerde" wordt uitgeoefend. Wij zijn erg dankbaar voor 't ver trouwen dat wij van Uw kant steeds mogen ondervinden en wij zullen er naar blijven streven om, zover dat mogelijk is, de plaatselijke gemeen schap met onze mogelijkheden van dienst te zijn. Ik moge hier in het openbaar nog eens onze erkente lijkheid betuigen aan de directrice, Mej. Gedden en haar leerkrachten voor de onnavolgbare wijze waarop zij kans hebben gezien om in drie jaar tijd en met de U allen bekende moeilijkheden, waarvan we zeker de huisvesting mogen noemen, de school te maken tot wat ze nu is. Zonder het enthousiaste corps do centen, dat wij thans tot onze be schikking hebben, zou dit zeker niet mogelijk zijn geweest. Tenslotte, dames en heren, moge ik U dan uitnodigen om te zien en te luisteren naar de kinderoperette „De Prins van Sind", die door de kinderen van de toneelgroep geheel vrijwillig in hun vrije tijd is inge studeerd een prachtige wijze van Vorming buiten schoolverband en een uitstekend middel om de onder linge band te versterken. Onze bij zondere dank gaat in dit verband uit naar de dames Peil en v. Dom melen, die al hun vrije tijd hebben opgeofferd om dit stuk met de kin deren te kunnen instuderen. Door het plotseling uitvallen van twee actrice's, zijn deze rollen moeten vervangen worden door andere speelsters, die hiervoor slechts een paar dagen tijd gehad hebben. Wij vragen voor deze meisjes een wei nig clementie. Het stuk zal U her inneren aan het sprookje, dat in de Efteling door de man met de lange hals wordt vertolkt. Er leefde eens in het verre land van Sind een ko ning, die een zoon had waarvan hij veel hield. Deze Prins, Mahmed, had genoeg van het studeren en wilde de wijde wereld intrekken. Op ze kere dag kwam hij bij het paleis een troubadour tegen, die vertelde dat de Sultan van Chodadad een dochter had die zeer schoon was, doch ook zeer boosaardig. Wanneer de jongeman kans zag de drie moei lijke opdrachten te vervullen die de prinses hem opgaf, zou hij haar als bruid verwerven. Reeds velen had den een poging gewaagd, maar het was hen te duur te staan gekomen; zij waren allen onthoofd. In Cho dadad treurde nu al maanden de Sultan en het volk rouwde om de vermoorde prinsen. Prins Mahmed, belust op avon tuur, ging direct welgemoed op weg. In het bos, waar hij door moest, woonde een dwergen volkje. Juist toen de dwergenkoning klaagde dat hij niets voor zijn dwergen te eten had, passeerde de prins met zijn schildknaap. Hij deelde zijn voedsel met de dwergen en kreeg als belo ning een toverring, die hij bij ge vaar aan zijn vinger moest steken om dan direct hulp van de dwergen té bekomen. Toen de prins in Cho dadad aankwam, raadde eenieder, ook de Sultan, hem aan van zijn plan af te zien. De prins liet zich niet afschrikken; hij raadde 't eer ste raadsel; het tweede bracht hem in moeilijkheden: hij stak de ring aan zijn vinger en de dwergen kwa men hem vertellen wat hij weten moest. De derde opdracht luidde dat hij in één nacht een kasteel moest bouwen en ook nu brachten de dwergen uitkomst. Toen ontving hij van de dwergenkoning een ring waarmee hij de prinses uit de boze tovermacht kon verlossen en Mah med voerde toen met trots zijn bruid mee naar zijn land, waar hij geluk kig met haar leefde. Het was een handig sprookje, dat ook aardig en verzorgd gespeeld werd. Er was zeer veel werk ge maakt van de costumering, iets wat de Huishoudschool wel bijzonder goed ligt. Aan de zang en het spel was ook alle zorg besteed, doch de bescheidenheid welke hierbij be tracht werd, kwam niet steeds de vlotte uitvoering ten goede. Zo nu en dan hadden de meisjes zich ge rust wat meer mogen uitleven. In het geheel echter een leuke vertol king, waarnaar met grote aandacht geluisterd werd. De woorden van dank aan het einde, door de heer R. gesproken, waren alleszins ver diend, wat door het instemmend ap plaus van de zaal bewezen werd. De leerkrachten, die belangeloos het grote werk op zich genomen had den, ontvingen als vergoeding een kleine verrassing. Het was een leuk slot van het schooljaar 19551956. Geslaagd. Voor Hoofdakte A slaagden o.m. nog de eerwaarde broeder Castulus (J. Neteson) en de heer B. Burger, beiden onderwijzer aan de St. Jans- school alhier. Benoemd. Tot onderwijzer aan de St. Jans- school is benoemd de heer J. de Hondt uit Waspik. Mooie suksessen van onze E.H.B.O.-ploegen. Zondag 29 juli namen drie E.H. B.O.-ploegen van de B.B. deel aan de landelijke wedstrijden, welke te Tegelen in Limburg gehouden wer den en zowel de dames als de heren hebben daar een uitstekend figuur geslagen. De heren-ploeg, onder lei ding van de heer Spapens, werd eerste in een box van 2025 vier tallen en werd zodoende geplaatst in de finale om het landelijk kam pioenschap waarin Kaatsheuvel de derde plaats verwierf. Het viertal heren, onder leiding van de heer Beerens, werd derde in de box waarin het geplaatst was en het dames-viertal, onder leiding van Mej. M. Rombouts, werd eveneens derde in de groep waarin deze da mes uitkwamen. In totaal een suk- ses waarop de E.HB.O. in het al gemeen en de groepen die hun me dewerking geven aan de B.B. met recht trots mogen zijn. Melksanering. Iedereen weet dat van Rijkswege ontzettend veel gedaan wordt om de melk in zijn hoogste waarde aan 't publiek te bezorgen. De eerste stap is daarvoor gezet in de T.B.C.-be strijding van onze veestapel. De strijd hierin, door de regering ge-, voerd, heeft millioenen gekost, doch de resultaten zijn dat wij nu over een veestapel beschikken die t.b.c.- vrij is. De tweede stap is een zo hy giënisch mogelijke bewerking van de melk en de diverse produkten, die hieruit geproduceerd worden. Een zeer strenge keuring en con trole is hiervoor in het leven ge roepen en in dit opzicht wordt door de verschillende melkfabrieken een medewerking geboden, die alle lof verdient. De derde maatregel is de melksanering van de slijters. Reeds in meer dan 200 plaatsen is deze reeds in werking en het ligt in de bedoeling in de gemeenten Waal wijk, Sprang-Capelle en Kaatsheu vel met 6 augustus a.s. met deze sa nering te beginnen. De bedoeling hiervan is, de melk in de kortst mo gelijke tijd bij de consument te be zorgen. Hiervoor zijn de diverse wijken onder de melkbezorgers ver deeld, wat inhoudt, dat in een wijk niet drie of vier, doch slechts één slijter de melk bezorgt, met het ge volg dat deze bezorging in veel kor ter tijd kan geschieden dan tot he den het geval is. Voor 2 uur in de namiddag moet de bezorging ge schied zijn. Vooral in de zomer is dit voor de houdbaarheid van de melk van grote betekenis. De sane ring houdt niet in dat men absoluut verplicht is de voor de wijk aange duide slijter te nemen, doch door dit niet te doen, werkt men niet spon taan mede om tot het resultaat te komen wat met deze sanering be reikt wordt. Daarom betreurt het bestuur van de bond van slijters het dat in Kaatsheuvel, ondanks alle pogingen welke daartoe in 't werk zijn gesteld, één slijter buiten de onderling getroffen organisatie ge bleven is. Dezer dagen wordt de burgerij door een circulaire, die huis-aan-huis verspreid wordt, met de werking van de sanering op de hoogte gesteld. Ook de slagers houden hun vakantie-week. En waarom ook niet, zouden we willen vragen, waar iedereen zijn vrije dagen krijgt of neemt. In over leg zijn de slagers van Kaatsheuvel in dit opzicht ook tot een regeling gekomen. In de week van 6 tot en met II augustus houden zes slagers hun vrije week, terwijl de andere zes in de week van 20 tot en met 25 augustus hun vakantie houden. In de advertentie in dit nummer, staan de eerste vakantie-houders gemeld. Men houde er rekening mee. Vakantie-kamp Jonge K.A.J. De a.s. vakantie nadert wederom met rasse schreden en iedereen maakt zich klaar voor de komende vakantie. Ook de jonge Kajotters van de afdeling Kaatsheuvel van de K.A.J. treffen momenteel de laat ste voorbereidingen voor het va kantiekamp dat deze groep in de a.s. vakantie-week gaat organiseren. Het was vrijdagavond een drukte van belang in de K.A.J.-vergader- zaal in de Gildenbond. Er werd n.l. door de jonge K.A.J.-groep een kampnvergadering belegd, waarop de laatste instructies gegeven wer den voor de goede gang van zaken op dit kamp. Een 20-tal jonge arbeiders heeft zich reeds opgegeven voor dit kamp dat onder leiding zal staan van een gebrevetteerde kampleider. Wij zijn er vast van overtuigd dat dit kamp, dat zo belangrijk is voor de jeugd- vorming, ten volle zal slagen. Wij wensen de jongens, maar vooral de leiders die zich zulke grote opoffe ringen moesten en nog moeten ge troosten om de jongsten onder de jonge arbeiders een werkelijk goe de en verantwoorde vakantie te bieden, van harte alle sukses en een prettige vakantie toe. Vakantie-inlichtingendienst besloten. Gisteren hield de vakantie-inlich tingendienst, georganiseerd door de gezamenlijke Kaatsheuvelse jeugd beweging, op initiatief van de KAJ, haar laatste zitting in het patronaat, teneinde de jeugd de laatste richt lijnen te geven over de komende vakantie. Hiermee is ook dit jaar weer een einde gekomen aan deze instelling, die ten doel heeft de jeugd alle ge wenste inlichtingen te geven voor een goede en nuttige vakantie-be steding. Het geeft voldoening dat steeds meer jongelui van deze speciale va kantie-inlichtingendienst gebruik maken en zich zo verzekeren van een goed besteedde en waardevolle vakantie. Ofschoon nadere gegevens nog niet konden worden verstrekt, mo gen wij toch zeggen dat ook voor dit jaar weer de vakantie-inlichtin gendienst volkomen geslaagd mag worden genoemd. Wij wensen allen vanaf deze plaats nog een prettige vakantie toe en hopen hen volgend jaar weer behulpzaam te mogen zijn bij het uitstippelen van hun vakantie en trips. Agenda. Maandag 8 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia, zaal Euphonia; 8 uur n.m. repetitie Harmonie Apol lo, zaal W. Smit; 8- uur n.m. repetitie Harmonie St. Jan, zaal P. v. Dun. Dinsdag 8 uur n.m. repetitie r.k. Par. Zangkoor St. Jan, in de school; 8.30 uur n.m. repetitie Mannenkoor Semper Vivens, zaal ,,'t Hoventje". Woensdag 8 uur n.m. Apollo-thea ter „Ruiters van de Nacht", toegang 14 jaar; 8 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Mu ziek Gezelschap Euphonia, zaal Eu phonia. Donderdag 8 uur n.m. repetitie Dameskoor Bel Canto; 8.30 uur n.m. repetitie Gem. Koor Bel Canto, zaal P. v. Dun. iZiekentriduum. Het comité van 't Ziekentriduum is met de Voorbereidende werk zaamheden gereed en kan berich ten dat voor pl.m. 30 zieken a.s. dinsdag, woensdag en donderdag, 31 juli, 1 en 2 augustus a.s, 't eerste triduum zal worden gehouden. Onder de bekwame leiding van de zeereerw. heren pastoors Mommers en Ras en de eerwaarde Zuster Jo- vita, zullen onze zieken enige aan gename dagen worden bereid. Met een 20-tal dames uit onze plaats als assistenten, hopen wij deze men sen, die toch al zoveel moeten mis sen, het ziekbed te verlichten. Het programma is dezer dagen aan de deelnemers toegezonden. De predikatie in de H.H. Missen zal verzorgd worden door de zeer- eerwaarde heer Rector Heeren uit Tilburg. Moge dit triduum naar wens ver lopen en dat het de zieken zeer in de smaak zal vallen, is de hoop van het organiserend comité. (SCHIETWEDSTRIJDEN. De door de oud-strijders geor ganiseerde schietwedstrijden op 15 aug. a.s. achter De Twee Ko lommen zullen beginnen om 11 uur v.m. en eindigen om 6 uur n.m. Er zullen 15 verenigingen aan deze wedstrijden deelnemen die op korps zullen schieten (5 man). Daarnaast zal er ook per soonlijk geschoten worden Te vens zijn er nog geluksbanen en damesbanen. Iedereen kan aan deze wedstrijden deelnemen. Per kaart betaalt men 10 cent. Men zal echter minstens 3 kaarten moeten verschieten om in de prijzen te kunnen vallen. De wis selbeker is uiteraard alleen voor de deelnemende verenigingen bestemd. De prijsuitreiking zal om 8 uur in De Twee Kolommen plaats hebben en zal worden ver richt door gen.-ma j. b. d. .1. A. A. Sitsen. Tussen 6.30 en 8 uur zal op het Raadhuisplein de vaandeloverdracht plaats hebben aan de districtsvoorzitter lt.-kol. b.d. Vorselaars. Onder begelei ding van de Drumband zal de stoet naar het Raadhuisplein trekken. Daarna zal het mobili- satiekruis 1914-1918 worden uit gereikt aan de 15 oud-strijders, die onlangs op verzoek van Prins Bernhard één dag op „herha lingsoefening" zijn geweest. Op het gemeentehuis zullen de deel nemers worden ontvangen door burgemeester Teijssen. Tot slot zal de stoet via Grotestraat en Mr. v. Coothstraat naar het mo nument trekken. Hier zal de „Last Post" worden geblazen, 'n krans worden gelegd en een mi nuut stilte worden betracht. UITSTAPJE 6e KLAS VAN DE CHRISTELIJKE SCHOOL. Zaterdag 28 juli maakte de 6e klas der Chr. School te v.m. Be- soijen een fietstocht naar Bos en Duin onder leiding van de heer en mevr. van de Veen. Bij café „De Roestelberg" was het verza melpunt. Om half 11 was ieder een present, zodat direkt ver trokken kon worden. Eerst ging men de Roestelberg over en zo verder naar het zuiden. Al gauw was een gezellig plekje gevon den. Hier werden de fietsen neer gezet, en ging men spoorzoeken. De eerste tocht mislukte doordat men verschillende valse sporen aanlegde. Tegen half 1 ging men eten, waarna nog even in de om trek gespeeld werd Plotseling ontdekte men dat A. V., die de weg en omgeving niet kende, omdat hij pas in Waalwijk woon de, weg was. Na een minuut of tien, toen hij nog niet terug was werden 3 groepen van 2 jongens uitgezonden om hem te zoeken. Na een kwartier kwamen ze ein delijk een voor een terug en een groep bracht A. V. mee. Toen werd vertrokken naar café Bos en Duin, waar een consumptie gebruikt werd. Na drie kwartier in de speeltuin te hebben door gebracht, ging men weer naar de oude plek terug. Van daaruit werd een grote tocht onderno men de duinen in, waar in een grote plas gezwommen werd. Om 5 uur keerde men naar huis terug. Het was een prettige dag on der zeer goede leiding. Fancy-Fair, Het afgelopen weekeinde orga niseerde de missienaaikring Was- pik-Boven een fancy-fair ten ba te van de missie van Pater Patria cius O.C.D., die naar Brazilië gaat vertrekken. Zware brand in Benedenkerk. Vanmorgen om 8 uur ontstond brand in de woning van G. Tim- mers in Benedenkerk. De families Timmers en Brekelmans-Timmers moesten zondr noemenswaar dige huisraad te hebben kunnen redden de woning verlaten. Door de sterke wind stond de oostelijk aangrenzendén boerderij van de fam. Zwaans ook binnen het kwartier in lichter laaie. De branweer kon van genoemde twee huizen niets meer redden. Ze begon dadelijk met het nat houden van het rieten dak van de boerderij van M. Kuysters. Op het moment dat onze persen gin gen draaien was het nog niet ze ker of deze boerderij behouden zou kunnen blijven. Ondanks de vier stralen, die de brandweer voortdurend op het dak gericht hield, zag men van tijd tot tijd toch nog een rook- pluimpje uit 't rieten dak omhoog komen. De brandweer had intus sen assistentie gekregen van haar collega's uit Raamsdonk en Ca- pelle. TOUR DE FRANCE. Roger Walkowiak won 43ste Ronde. Dat de Nederlanders geen tijd- rijders zijn is weer eens overdui delijk gebleken in de 20e etappe van St. Etienne naar Lyon over een afstand van 74 km tegen het horloge. Jan Nolten kwam het beste voor de dag, maar hij ver loor toch nog altijd 5 min. op de fenemonale Spaanse rouleur Mi guel Bover, die alle andere speci- aisten achter zich liet. De Groot volgde op 5, Voorting op 5,47, van der Pluijm op 8,9, Wagtmans op 8.16 en Lahaye op 15.4. Door deze zwakke prestatie van Wagt mans hij kwam bij de start te vallen en kreeg daardoor de pech- prijs van f 200.— zakte hij van de 3e naar de 5e plaats. Na deze etappe behield Wal kowiak in het algemeen klasse ment de leiding met 1.25 voor sprong op Bauvin. De Belg Adri- aenssens nam de 3e plaats van Wagtmans over op 3.7 en de Spaanse klimkoning Bahamontes schoof naar de 4e plaats op 10.14. Wagtmans werd 5e op 10.56, Voorting 11e op 27.50, de Groot 15e op 38.3, Nolten 28e op 1.09.24, van der Pluijm 29e op I.23.33 en Lahaye 91e op 4.01.45. In het öloegenklassement be zetten de Belgen onbedreigd de le plaats met ruim 1 uur voor sprong op Italië. Ook in de voorlaatste etappe van Lyon naar Montlucon over een afstand van 229 km is de Ne derlandse ploeg er niet in ge slaagd om onze beste Nederlan der Wout Wagtmans dichter bij de gele trui te brengen. Wout miste de aansluiting bij de juiste groep en moest daardoor zijn 5e plaats afstaan aan de Italiaan Defilippis. De etappe zelf werd een overwinning voor de onbere kenbare Elzasser Roger Hassen- forder, die in een solorit van 200 km als eerste Montlucon binnen stoof. Pp een gegeven ogenblik bedroeg zijn voorsprong zelfs 17 min., doch deze werd terugge bracht tot ruim 7 min., doordat de Spanjaard Botella een achtervol ging inzette, gevolgd door Ockers en alle andere favorieten. Als beste Nederlander plaatste zich Voorting op de 7e paats op 8.8. De overige Nederlanders kwa men binnen met een groot peloton dat als 20e ex aequo werd ge klasseerd op 8.45. In het algemeen klassement be hield Walkowiak de leiderstrui, op het wiel gevolgd door Bauvin op 1.25; 3 Adriaenssens op 3.44; 4 Bahamontes op 10.14; 5 Defilip pis op 10.59; 6 Wagtmans op II.33; 7 Lauredi op 14.1; 8 Oc kers op 17.26. Voorting behield de 11e plaats op 27.50, de Groot de 15e op 39.40 en Nolten de 28e op 1.10.01. Van der Pluym ging naar de 30e plaats op 1.24.10. De voorlaatste plaats (88e) werd be zet door Lahaye op 4.02.22. De 43ste Ronde van Frankrijk is weer een Franse overwinning geworden. Het was echter geen Fransman uit de nationale ploeg die het begeerde tricot in triomf het Pare des Princes binnendroeg, daarvoor hadden de nationalen te weinig eensgezindheid getoond en hadden zij ook de man gemist die de maillot jaune over 22 slo pende etappes in een moordend tempo kon grijpen en verdedigen. Winnaar geen grootse win naar werd de regionaal Roger Walkowiak, die voor de aan vang van de Tour door Marcel Bidot uit de nationale ploeg was geweerd. Met een gemiddelde van 36,512 km brak hij het oude re cord van Louison Bobet, dat de ze in 1954 vestigde: 34,632 km. Zoals immer heeft de laatste etappe van Montlucon. naar Pa rijs over een afstand van 331 km geen grote wapenfeiten laten zien. De posities waren al verdeeld en zelfs de geringe afstand tussen Bauvin en Walkowiak (1,25 min.) kon de Franse nationaal niet verleiden een aanval op de vesting van „Walko" te onder nemen. In de sprint zegevierde de Italiaan Nencini vóór Le Ber (West)), Mirando (£.0.) en Desmedlt (B). Twee minuten la ter viel een peloton met alle gro- ten de wielerbaan binnen, waar onder ook Wagtmans, Voorting en Nolten. Op 2.34 weer een groep, waaronder zich de overige Nederlanders bevonden. Alle renners werden door het publiek onthaald door een bijzonder har telijk applaus. De Nederlandse ploeg heeft zich in deze waanzinnig snelle Tour uitstekend geweerd en alge meen wordt Kees Pellenaars ge prezen als de beste ploegleider van dezè 43e Rond, waarin niet zoals in andere jaren de overwin ning is ten deel gevallen aan een renner van uitzonderlijke klasse.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 7