EeieaawiostvQorde Waalwijkse en Langs Courant EGYPTE K, H 0 Grote Fordshow in Waalwijk Arabi en Nasser TWEE KOLONELS Maandag 13 augusltus 1956 .IIPBHMBMMHMMMBtk' Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: 76c jaargang no. 63 Dit blad verschijnt ..2 x per week. v Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal ƒ2.70 franco p.p. Ad vertentiepr ij s 10 cent per m.m. Oontr act-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WA AL WIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" oionel Nasser, practisch dic tator van Egypte,, heeft triomfan telijk het laatste restant Wester se in&loed uit zijn land weggebe- zemd door plompverloren de Suez-kanaalmaatschappij te naas ten. Hij heeft getriomfeerd, waar zijn voorganger, Arabi Pasja, faalde. Maar de vraag is alleen of Nassers ovèrwirining op de duur méér effect zal sorteren dan Arabi's nederlaag? Op de 1 I e juni 1882 was Alex- andrië 'n heksenketel. Meer dan 50 Europeanen werden vermoord, huizen in brand gestoken. Het Egyptische nationalisme was ont waakt en keerde zich tegep de blanken. De Khedive van Egypte, de spilzieke Ismaël, had zijn land op, de rand van het bankroet ge bracht. Hij vermeerderde de schuld met zo'n 75 miljoen gulden per jaar, en had dat geld van Engelse en Franse banken ge leend. Om deze belangen veilig te stellen en te proberen een beet je orde in de financiële chaos te brengen, was een Engels-Franse commissie met het beheer van de schatkist belast. Egyptische nationalisten, ge leid door een zekere' kolonel Ara bi Pasja, zagen met ergernis hoe Engeland en Frankrijk de koor den van de beurs hielden, en dit was onverdraaglijk voor hun na tionale trots, al wisten ook zij njet hoe ze uit het faillissement moesten komen. Maar waar het sentiment de overhand heeft, zwijgt het verstand. Het kwam tot bloedige relletjes, de Engelse admiraal Seymoer bombardeerde Aiexandrië en zette troepen aan land. Kolonel Arabi, in uiterste nood, dacht ook al aan het Suez-kanaal en besloot deze waterweg door vernietiging te blokkeren. Dit was althans het motief van de Engel sen om met grote spoed een mili taire expeditie naar het kanaal te sturen en dit te bezetten. Tegelijk werd afgerekend met Arabi, die bij Tel el Kebir beslissend werd geslagen en de rest van zijn dagen in ballingschap moest doorbren gen Zo kwamen de Britten in Egyp te. GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH. t et is wel opvallend hoe hier de geschiedenis zich herhaalt. Wéér is er een vor^t, wiens spil zucht de natie in 't moeras dreigt te sturen. En weer zijn het de sol daten, die dit pogen te verhinde ren. Het is wéér een kolonel, Na- guib, die de leiding neemt bij de revolutie en de koning (Faroek) het land uitjaagt. Maar het is een andere kolonel. Nasser, die dan de teugels overneemt, Naguib op sterk water zet (de voormalige leider staat onder streng huisar rest) en zichzelf aan het hoofd stelt van de nieuwe staat: de Egyptische republiek. Maar dan zijn de bordjes ver hangen. Want de .tijd van krui sers en landingsdetachementen is voorbij, Engeland, dat voorheen met zulke middelen zijn belangen kon veilig stellen, durft ze thans niet meer gebruiken. Het weet dat een gewapend conflict in het na bije Oosten de hele Arabische we reld, hoe ook verdeeld, in een heilige oorlog naar de wapens zou doen grijpen, en hoe dat ko ren op de molen zou zijn van de Sovjet-Unie. En van die situatie weten de nieuwe Egyptische leiders ge bruik te maken om de laatste Brit se soldaat uit de zone van het Suezkanaal te doen evacueren. Het laatste restant van de Wes terse dominatie is dan het kanaal zélf, eigendom van een particu liere maatschappij, grotendeels bestuurd door Franse directeuren, het aandelenkapitaal grotendeels in handen van Fransen en Engel sen. NASSERS HOOGSTE TROEF N asser moet, als alle dictato ren, het ene sukses op het andere stapelen. Maar de toekomst ziet er niet zo suksesvol uit. Want Nasser heeft twee pijlen op zijn boog, hij wil Egypte tot een ster ke, gezonde staat maken, maar hij wil daarmee ook de suprematie verkrijgen in de Arabische we reld, en droomt van een Arabi sche alliantie met Egypte aan het hoofd. Daarbij is zijn militaire ego geraakt door de smadelijke neder laag der Egyptenaren tegen de Israëliërs en ook daarvoor gaan zijn gedachten naar een sterk le ger. Hij weet wapens te kopen van de Russen, want ook deze dictator stelt de kanonnen vóór de boter, maar dat is niet bepaald het aangewezen'middel om de Egyptische economie weer op de been te helpen. Daarvoor moet heel iets anders gebeuren, en een der voornaamste middelen is de verhoging van Egypte's produc tiviteit door de bouw van een kolossale stuwdam in de Nij 1 bij Assoean. Nasser heeft daarvoor geen geld, maar geen nood! Hij kent het spelletje! Hij bouwt op de antagonie tussen het Westen en Rusland. Zoals hij (en zovelen zijner Arabische collega's) zo vaak en niet zonder sukses heb ben gedaan, speelt hij ze bedie te gen elkaar uit. Maar hij is toch wel een beetje benauwd om zich met huid en haar aan de Sovjets uit te leveren. Hij gebruikt de Russen om het Westen te chan teren. Maar hij heeft nét iets te hoog gespeeld. Als puntje bij paal tje komt, doen noch de Russen, noch Engeland en Amerika mee. Nasser staat met lege handen en een zak vol schuldbrieven op zijn rug HET FEESTGESCHENK. 1 nmiddels nadert de feestdag van de Revolutie en moet de dic tator het verhitte volk kunnen tonen dat hij iets heeft bereikt. Dan grijpt hij naar het laatste symbool van de Westerse in vloed het Suez-kanaal. De mas sa geeft er zich geen rekenschap van, dat het dit kanaal aan het Westen dankt, dat het nog woes tijn zou zijn geweest wanneer Tur ken en Egyptenaren het voor het zeggen hadden gehad. Zij ziet al leen maar, dat hier nog het Wes ten zetelt. Vandaar het gejuich, de vlaggen, de feesten, als Nas ser, gelijk een goochelaar, een ko nijn uit een hoge hoed tovert, daar plotseling twee vliegen in één klap slaat: Hij graait het Suez- kanaal naar zich toe, en vertelt de mensen dat hij daarmee tege lijk de bouw van de Assouan- dam heeft veilig gesteld! Een kat in nood doet rare sprongen, en dat Nasser deze sprong heeft gemaakt, demon streert hoe zeer hij in nood zat. Het is alleen maar de vraag of die sprong hem werkelijk uit de nood zal helpen. Want niet alleen blijkt het niet zo eenvoudig, de Suez-kanaal maatschappij „achterover te druk ken maar het is ook nog zéér de vraag of Nasser de enorme kosten, aan de bouw van de As- souan-dam verbonden, ook zelfs maar voor een deel uit de op brengst van het kanaal kan ha len, zonder deze waterweg die twee zeeën verbindt en twee con tinenten scheidt, onherstelbare schade toe te brengen. En daarom moet men nog maar afwachten of Nasser uiteindelijk fortuinlijker zal blijken dan zijn voorganger Arabiof hij niet, ondanks zijn suksessen, uiteinde lijk in de woestijn belanden zal! (Nadruk verboden) Lk. In het begin van dit jaar werd te Waalwijk een gecombineerde Nederlands-Amerikaanse fabriek opgericht onder de naam Stahl Chemical Industries Holland N.V. Dat deze vestiging in Waalwijk heeft plaats gevonden is voor een zeer groot deel te danken aan de intensieve bemoeiingen van bur gemeester Teijssen, die he gro te belang van deze vestiging te Waalwijk als centrum der schoen en lederindustrie heeft ingezien en deze uiteindelijk ook heeft we ten te bewerkstelligen. Hoewel in de vakkringen der lederfabrikanten de naam „Stahl- finish" een vertrouwde klank heeft, is het voor buitenstaanders en geïnteresseerden wellicht nut tig in het; kort een inzicht te ge ven in dit moderne bedrijf. Want iedere Nederlander heeft waar schijnlijk in de afgelopen 10 jaren wel eens een Stahlprodukt bij zich gedragen. Soms op de sechoen, soms op de tas en vaak ook als -kleding. Stahl Chemical Indus tries maakt namelijk lederdekverf voor de lederfabrieken en neemt op dit gebied een vooraanstaande plaats in. SNELLE GROEI. In Waalwijk werd enige Europese fabriek van Amerikaans miijoenenbedrijf gevestigd de bruikbaarheid van lederverven verbeterden. Het was Stahl Finish Company, Peabody, Mass., die op dit gebied de toon aangaf en dit heden nog doet. Opgericht omstreeks 1930, door de heer Harry Stahl, thans presi dent directeur van de verschil lende Stahlfabrieken. e tijd, dat de meeste leer looiers zelf hun finishes maakten, is voor velen reeds lang voorbij. In de Ver. Staten ontstond nl. kort voor 1939 een gecompliceer de kunsthars industrie, waarbij men door het polymeriseren van monomeren onder bepaalde spe ciale omstandigheden, kunsthar sen verkreeg, die door hun bij zondere elastische eigenschappen, De oprichter, zelf looier, wist in de jaren 1930 tot 1940 reeds bijzonder mooie lederfinishes te ontwikkelen, die aan de veelal moeilijke eisen van de Ameri kaanse fabrikanten voldeden en bovenal een natuurlijke dekking van het leder gaven. Het juiste gevoel voor dit laat ste speelt nl. een grote rol en het was daarom niet verwonderlijk, dat de producten van Stahl zich snel over de Ver. Staten ver spreidden. Vóór 1939 waren „permatex" en „permadry" al overbekend en vonden de eerste exporten reeds plaats. Thans bestaat een nieuwe permatex serie, terwijl „camotex" de Nederlandse en vele andere markten heeft veroverd. Deze laatste belangwekkende finish vond zijn oorsprong in onderzoe kingen op kunstharsgebied voor z.g. „camouflage" verven op le deren kleding en o.a. voor sche pen (ca-mo-tex) waarmede Stahl tijdens de oorlog haar bijdrage leverde in de strijd tegen de duit- se onderzeeërs. De opdracht van de Ameri kaanse regering aan de Ameri kaanse chemische industrie luid de een finish samen te stellen, welke zowel in de Poolstreken gebruikt kan worden bij tempe raturen van 30° C als in de Tropen bij zeer hoge temperatu ren. Stahl Finish Company was de enige fabrikant, welke erin slaag de een finish samen te stellen, j welke aan beide eisen gelijktijdig voldeed. UITBREIDING. De invloed van de grote kleur- ontwikkeling na de oorlog kon natuurlijk niet ongemerkt voorbij gaan. Naast de fabricage taak, werd de staf te Peabody gecon fronteerd met tal van wensen, speciaal op het gebied van de kunstharsen, service en kleur-sa- menstellingen. Dit had al spoe dig tot gevolg, dat de fabriek toonaangevend werd voor de z.g. mode-tinten, die door grote con cerns zoals Trostel, Rueping en Colonial Tanning ieder half jaar opnieuw werden uitgebracht. Al spoedig breidde de verkoop zich uit naar Canada, waar men een fabriek te Montreal opricht te, die thans pl.m. 90 van de Canadese behoefte dekt. Het eigenlijke kunstharsbedrijf, waar de research mede geschiedt en thans een basis vormt, waarop de lederfinishes zijn opgebouwd, is eveneens te Peabody gevestigd. Deze betrekkelijk jonge indus trie met haar ingewikkelde ap paratuur en schier onbegrensde mogelijkheden (20 nieuwe leder kunstharsen per dag!!) staat on der leiding van twee toonaange vende chemici op dit gebied: Dr. Harold Naidus en Ir. Max Pot ash. Van beider hand verschenen in de vakpers belangwekkende ar tikelen op het gebied der polyme risatie, terwijl eerstgenoemde re gelmatig lezingen houdt op dit gebied voor het Congres der Ame rikaanse fabrikanten. Naast le derkunstharsen, vervaardigt men vele producten o.a. voor textiel, papier en lijmen. Dit in tegenstel ling tot Stahl Finish Company, waar men zich uitsluitend en al leen specialiseert op lederfinishes, terwijl men voor iedere leder soort nu over de speciale kunst hars beschikt. Een van de oorz,aken van het grote succes van Stahl is, het feit, dat men zich uitsluitend concen treert op de fabricage van finis hes voor de lederindustrie, terwijl Stahl bovendien haar eigen kunst harsen fabriceert en daardoor de grootste fabrikant in Amerika is op het gebied van de lederindus trie. EXPORT. Sedert 1946 nam de export sterk toe; een der oorzaken was, dat Europa zich op de vervaardi ging van „gecorrigeerde" box ging toeleggen, waarbij de oor spronkelijke nerf licht wordt af geslepen, teneinde een egale op pervlakte te verkrijgen. In de Ver. Staten was dit reeds jaren lang de gewoonte. Onder de doeltreffende leiding van de Nederlandse importeur M. Levenbach N.V., Waalwijk, breidde het Stahlproduct zich in de jaren 1946 tot 1956 snel over Europa uit. Tenslotte werd de vraag naar een Europese fabriek zo urgent, dat men besloot over te gaan tot vestiging hier ter lande. Hierbij Werd veel medewerking onder vonden van de industrialisatie-af deling van het ministerie van Eco nomische Zaken, terwijl het aan het uitstekende inzicht van de Waalwijkse gemeentelijke autori teiten te danken was, dat deze stad werd uitgekozen als cen trum voor de export naar de Eu ropese laijden en die van het Midden Oosten. Voor vele van die landen, die tot dusver van dollars verstoken waren, was het van groot belang thans in Neder landse valuta te kunnen kopen. Bovendien kwamen de prijzen door het ontbreken van hoge transportkosten nu aanmerkelijk lager te liggen. STAHL CHEMICAL INDUSTRIES. Wij brachten een bezoek aan de fabriek aan de Zomerdijkweg. Al direct is de ligging zeer gun stig te noemen, daar deze zich vlak naast de geprojecteerde snel weg bevindt, terwijl een deel van het terrein begrensd wordt door de Waalwijkse haven, op welks verbetering de autoriteiten thans zo zeer aandringen. Behalve twee productie-afde lingen en de verzendhal, bevat de fabriek verschillende kantoren en een laboratorium. Op een aparte afdeling worden vellen leder door de technische adviseurs af gewerkt. Zo zagen wij Engelse box-helften naast Italiaanse scha pen, Finse split naast geiten uit India. Men beschikt hier over de mo dernste apparatuur voor de af werking. In het bedrijf zijn momenteel 15 deskundige arbeidskrachten werk zaam. Dit geringe aantal wordt begrijpelijk als men weet dat dit bedrijf slechts zeer weinig ar beidskrachten vereist. Ten behoe ve van toekomstige uitbreidingen heeft dit zeer kapitaalkrachtige bedrijf de optie verkregen over belangrijke gronden in de omge ving. 1 Regelmatig worden speciaal voor Nederlandse en Belgische looiers contact-avonden op de fa briek gehouden, waarbij voorko mende problemen zowel van de kant der bedrijfsleiding als door de adviseurs worden bekeken, men vertelde ons dat in de eerste drie productiemaanden de export dermate is toegenomen, dat thans reeds uitbreiding wordt overwo gen. i De directie van dit Nederlands- Amerikaanse bedrijf wordt ge vormd door de heren W. Leven bach, P. E. Petit, J. F. Bernards en L. E. Stahl. Ter gelegenheid van deze ope ning zal de heer Louis Stahl, Ame rikaans directeur van de fabriek, op 20 augustus a.s. zijn afnemers en vele andere belangrijke perso nen uit het bedrijfsleven een cocktailparty aanbieden in het kasteel „Maurick" te Vught. Met die oprichting van Stahl Chemical Industries is thans ein delijk voorzien in de grote be hoefte, die altijd bestaan heeft, de behoefte aan een Nederlandse finishfabriek, die steunen kan op research in het belangrijkste daarvoor in aanmerking komende land, de Ver. Staten. Men is thans in staat aan de vele moeilijke eisen van de mo derne Nederlandse looierij (te vol doen, waarbij wij Stahl Chemical Industries het beste succes toe wensen. i Er is feest in Waalwijk. Hon derden muzikanten uit liefhebberij zullen op het Concours hun uiter ste best doen voor hun vereni ging een prijs in de wacht te sle pen. De stemming in Waalwijk zal vrolijk zijn en iedere inwoner zal trachten daartoe zijn steentje bij te dragen. De Official Ford Dealer, het Automobielbedrijf De Langstraat N.V. aan de Grotestraat 349 draagt bij tot de feestvreugde door iedereen die maar komen wil welkom te heten in haar bedrijf om daar haar automobielshow te zien. Een show, die inderdaad een bezoek alleszins waard is. Alle Fordproducten staan daar in een decoratieve omlijsting opge steld en komen daar op hun paas- best uit. Heeft men uitsluitend in teresse in een grote klasse wagen, men komt niet te vergeefs. De grote Amerikaanse Fords zijn alle indrukwekkend door hun vorm, hun kleur en hun interieur. Wij kunnen ons zo goed indenken dat zij de wens opwekken om bezitter te worden van één van deze prachtige wagens. Maar niet iedereen kan een grote wagen bezitten en daarvoor heeft deze Ford Dealer ook de wagens uit de middenklasse en de kleine klasse opgesteld. Zij staan daar te kust en te keur en het is ondoen lijk voor ons ze allemaal te be schrijven. Hetgeen allerminst wil zeggen, dat wij niet onder de in druk van deze show zijn gekomen. Elke wagen, gezien in de klasse waarin zij thuis hoort, is een ju weel op zichzelf. Neem nu b.v. de nieuwe Consul 1700, Zephyr 2500 en Zodiac 2500, die in maart van dit jaar voor het eerst op de R.A.I. in Nederland werden ten toongesteld. In één woord juwe len van wagens en zo begeerd in Nederland, dat de Nederlandse Fordfabriek te Amsterdam met man en macht werkt om de vraag zo veel mogelijk te kunnen be vredigen. Dit zijn wagens die mo dern van lijn zijn, zeer aantrekke lijk van kleur en technisch af. De Versailles die ook in de middel klasse thuis hoort en behoort tot de Franse producten, is een char mante wagen. Echt Frans zouden wij willen zeggen. Ruim, bijzon der goed van bekleding, aantrek kelijk in kleur en te oordelen naar de aantallen die men hiervan op de weg tegenkomt zeer gewild. Wij mogen niet verzuimen in de kleine klasse de Anglia te noe men. Waar men ook rijdt in Ne derland, deze wagen komt men overal tegen. Duizenden kruisen door ons land. Leuke vlotte wa gentjes, juist iets voor hen die het allerbeste zoeken in de kleine klasse. Wij zouden ook de com binatie-wagens in de kleine klasse niet willen vergeten. Er zijn twee verschillende modellen, de Escort en Squire. Het zijn zeer aanlok kelijke wagens en uitermate ge schikt voor hen die eigen zaken doen. In de week geladen met monsters, koffers, gereedschappen enz. om de zaken af te doen en gedurende het weekeind in de wagen met de familie naar bui ten. i Ook de yracht- en bestelwa gens staan in allerlei soorten op gesteld en het zou een wonder zijn wanneer deze Official Ford Dealer geen kans zag, speciale wensen in samenwerking met de Fordfabriek op te lossen. Alles tez amenvattend, deze show past in de sfeer van feeste lijkheden van Waalwijk en is ge opend van zaterdag 11 augustus t/m dinsdag 14 augustus, 's Mor gens om 10 uur gaan de deuren open en 's avonds om 10 uur doet men ze dicht. Wij wensen de di recteur van dit bedrijf, de heer P. Pot, veel succes met deze show, welke men gezien moet hebben om op de hoogte te zijn van de eisen van deze tijd op au- tomobielgebied. KRACHTIG PROTEST IN DJAKARTA. Neder 1. regering vraagt Indonesië schulden te blijven erkennen. De Nederlandse regering heeft haar zaakgelastigde in Djakarta, H. Hagenaar, opdracht gegeven om op het Indonesische departe ment van buitenlandse zaken een nota te overhandigen waarin krachtig wordt geprotesteerd te gen de flagrante schending van de door Indonesië vrijwillig aanvaar de overeenkomst betreffende de gedeeltelijke overname van de overheidsschuld van het voorma lige Nederlands-Indië. De Neder landse regering acht het voorts in strijd met internationaal aanvaar de normen betreffende het ver keer tussen soevereine staten, dat zij door Indonesië niet officieel in kennis is gesteld van het besluit om deze verplichtingen niet lan ger te erkennen. De mededeling van de Indonesische regering dat de heer Hagenaar officieel zou zijn ingelicht is onjuist, omdat hij slechts verwezen werd naar reeds gepubliceerde berichten. De Ne derlandse regering protesteert derhalve eveneens tegen de wijze waaroj^de beslissing der Indone sische regering te harer kennis is gekomen. 1 I 1 m o JAN TIELEN I

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5