WAALWIJK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 AUGUSTUS 1956 1 6 In verband met de sluiting op Maria Hemelvaart, deze week geen WOENSDAG- maar DINSDAG PRIJZEN. DINSDAG 14 AUGUSTUS Cll11 "III'Ê IZCIl bestellingen worden hierop 's-HERTOGENBOSCH KL W1 A TILBURG - HELMOND In eerste halfjaar 1956 28.405 woningen. Sedert bevrijding 468.382 nieuwe huizen. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn in juni 1956 6.258 nieuwe wo ningen gereed gekomen. In de zelfde maand van het vorig jaar werden 5.602 nieuwe woningen opgeleverd. In het eerste halfjaar van 1956 werden 28.405 wonin gen voltooid, tegen 23.771 in het eerste halfjaar van 1955. In de maand juni van de jaren 1945 tot en met 1955 werden vol tooid 65, 65, 784, 2.527, 3.471, 3.904, 5.340, 3.769, 5.221, 6.021 en 5.602 woningen. In juni 1956 werden dus meer nieuwe wonin gen aan de voorraad toegevoegd dan in enige andere junimaand sedert de bevrijding. Gerekend tot en met juni 1956 zijn sedert mei 1945 468.382 nieu we woningen opgeleverd. In juni 1956 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 9406 woningen, hetgeen een record is voor alle maanden na de bevrij ding. Doordat er met meer wo ningen een aanvang werd ge maakt dan er gereed kwamen, steeg het aantal in aanbouw zijn de woningen opnieuw en wel tot 87.664 aan 't eind van de maand. Nog nimmer waren zoveel wo ningen tegelijk in ons land in uit voering. In Brabant kwam in juni ge- gereed 867 woningen (in het eer ste halfjaar 3974). In de in juni 1956 gereed gekomen woningen zijn 217 systeemwoningen begre pen. Straaljager bij Ameland in zee? Een Hunter-straaljager van de vliegbasis Leeuwarden, waarvan de piloot opdracht had gekregen de geluidsbarrière te doorbreken, wordt sedert donderdagmiddag vermist. Vermoedelijk is de straal jager in zee gestort op 10 kilome ter ten noorden van Ameland, waar de bewoners om half zes een enorme knal hebben gehoord en daarna een waterzuil van 20 me ter hoogte zagen oprijzen. Dinsdag geien vasten of onthouding. Bij pauselijk decreet worden de gelovigen ontslagen van de plicht tot vasten en onthouding op 14 augustus, vigilie van Maria Tenhemelopneming. Bisschoppen uit verschillende landen hadden hiertoe een verzoek ingediend. Drie jdoden in verkeer. De 72-jarige wielrijder J. Koper is vrijdagmorgen om kwart voor 12 in de Klinkerstraat bij de jNi- colaas Beetsstraat te Amsterdam, aangereden door een auto, die hij geen voorrang verleende. Het slachtoffer is twee uur later aan de gevolgen van zijn verwondin gen in het Wilhelminagasthuis overleden. I De vierjarige Johanna de Jeger uit de Linnaeusstraat te Leeuwar den is vrijdagmiddag op slag ge dood toen zij, voor de ogen van haar moeder, plotseling de straat overstak. Zij werd gegrepen door een zware vrachtauto en over leed vrijwel onmiddellijk. De 61-jarige A. B. dié donder dag op de Noord-Esmarker-rond weg bij Enschede met zijn auto in botsing kwam met een Duitse wagen die geen voorrang verleen de, is gistermorgen in een zieken huis te Enschede aan de verwon dingen bezweken? I 1 Wanhopige pogingen in Belgische mijn. ,,Wij zijn doorgedrongen tot op 907-meter-verdieping. De lucht is hier naar omstandigheden goed." Dit telefoontje van een reddings ploeg uit de lift in de hoofd schacht van de rampmijn te Mar- cinelle, heeft vannacht de zwak ke hoop rond de schachtbokken doen herleven. De mannen kon den de lift niet verlaten vanwege een instorting, maar met zoek lichten hebben zij de galerijen afgetast. In de verte zagen zij een brandglöed hangen. De reddings ploegen zijn gisteravond versterkt door de aankomst van Duitse specialisten met hypermodern materiaal, die in allerijl uit Essen v/aren ontboden. Eén van hen is i nde vroege ochtend mee afge daald met de Belgen. Men ver wacht op de 907-meter-verdie- ping geen overlevenden te vinden. De meeste ingeslotenen bevinden zich in nog 300 meter dieper ge legen galerijen. De reddingsope raties worden thans versneld door Walkie-talkies, die uit een Fran se mijn zijn aangevoerd. Nasser voorlopig niet naar Moskou. De. Londense vergadering over het Suez-kanaal zal volgende week donderdag niet beginnen onder druk van Nassers aanwe zigheid in Moskou. Vrijdagavond kwam namelijk de verrassende mededeling, dat de Egyptische president zijn reis naar de Russi sche hoofdstad had uitgesteld. Het is niet bekend geworden wanneer hij wel gaat. Het uitstel van een bezoek, dat de Egyptenaren tot dusver graag hadden gezien als een krachtige demonstratie tegen de westelijke plannen, was het resultaat van dagenlange besprekingen met sovjet-ambassadeur Kisselef. Als enig Russisch vriendelijkheidsge- baar voor Nasser liet J^isselef een boodschap van partijleider Kroes- jef bij Nasser achter, waarin de Egyptische dictator gelukgewenst wordt bij het begin van het nieu we mohammedaanse jaar en hem „elk succes in de strijd van Egyp te voor zijn onafhankelijkheid" wordt toegewenst. Drie Griekse 'Cyprioten terechtgesteld. Drie Griekse Cyprioten zijn we gens het bedrijven van terreur daden op Cyprus opgehangen. De dood door de strop werd voltrok ken tegen het aanbreken van de ochtend, zoals tevoren was aan gekondigd, en vond plaats op de grimmig uitziende oude gevange nis te Nicosia, welke omringd was door met machinegeweren bewa pende Britse militairen, die op dracht hadden bij mogelijke re presaillemaatregelen van de Eoka onmiddellijk met scherp te schie ten. 1 De Britse gouverneur van Cy prus, Sir John Harding, heeft de doodstraf voor de drie jonge Cy prioten bevestigd. De Griekse re gering heeft zich tevergeefs tot op het laasste moment tegen de ten uitvoerlegging van de vonnissen I verzet, waarbij zij zich zelfs recht- j streeks in een nota tot de Britse I regering wendde. De drie gehangene zijn de 22- jarige Yianis Patatsou die een Turks - Cypriotische politieman doodschoot, de 25-jarige Andreas Zakos en de 22-jarige Charilaos Michael, die beiden deelnamen aan het leggen van een hinder laag voor Britse militairen, waar bij een soldaat om het leven kwam. 1 Wereldbevolking 2.692.000.000. De wereldbevolking is in de periode juni 1954 tot juni 1955 met 40 miljoen zielen gestegen, aldus bericht de Verenigde Na ties. De wereldbevolking wordt thans geraamd op 2.692 miljoen zielen. De Feestdag der Oud-strijders op 15 augustus te Waalwijk. Zoals reeds medegedeeld houdt het district Noord-Brabant van de Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis zijn feestelijke bijeenkomst op woensdag 15 augustus in onze ge meente. De plechtigheden hieraan ver bonden bestaan o.a. uit een grote districts-schietwedstrijd, welke gehouden wordt op de banen van hotel „de Twee Kolommen". De plechtige uitreiking van een districts-vaandel op 't Raadhuis plein. De uitreiking van mobilisatie- kruisen 1914—1918 aan de 16 Tilburgse militairen die enkele maanden geleden op uitnodiging van Z.K.H. Prins Bernhard voor 1 dag „herhalingsoefening" naar Amersfoort zijn geweest, even eens op 't Raadhuisplein. Kranslegging bij het Oorlogs monument aan de Burgemeester Moonenlaan. Prijsuitreiking van de schiet wedstrijden. Een en ander begint om half zeven vanuit „de Twee Kolom men". De heer H. Nieuwkoop Koninklijk onderscheiden. Op 9 augustus j.l. herdacht de heer H. Nieuwkoop de dag waar op hij voor 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Timtur. Vergezeld van zijn dochter werd de heer Nieuwkoop in de cantine ontvangen door zijn collega's, waar hem onder het genot van een kopje koffie door de heer H .v. d. Hoek met een hartelijk woord van felicitatie het cadeau namens de collega's werd aangeboden be staande uit een zeer fraaie porte- monnaie alsmede een grote kist sigaren. Op zeer bijzondere wijze dankte de heer Nieuwkoop voor de hulde hem gbracht en de zeer welkome cadeaus waarvan hij hoopte nog lang te mogen genie ten. j Hierna werd de jubilaris door Directie en staf der N.V. als mede de Edelachtbare heer Bur gemeester van Waalwijk, in de met planten versierde hal van het l kantoor ontvangen, waar de heer Klijberg, directeur, hem in een hartelijke speech huldigde met dit langdurig dienstverband, waarin de heer Nieuwkoop getoond heeft een zeer plichtsgetrouw werker en prima hakkenzetter te zijn. Spreker wenste de jubilaris toe dat hij nog enige tijd met plezier op de fabriek werkzaam zou mo gen zijn om daarna van een rus tige oude dag te gaan genieten. Hij bood de gebruikelijke gou den Timtur-medaille aan alsme de cadeaus onder couvert, terwijl hij z'n dochter in de hulde betrok met een bloembouquet. Vervolgens nam de heer Bur gemeester het woord, die het een eer noemde bij deze huldiging aanwezig te mogen zijn en door de directie in de gelegenheid ge steld te worden een woord van hulde en felicitatie tot de jubila ris te richten. Zich aansluitend bij de woor den van de heer Klijberg, prees hij de jubilaris om zijn langdurig en trouw dienstverband, wenste hem hiermede van harte geluk en kon tot zijn groot genoegen de zeer verheugende mededeling doen, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd de jubila ris te begiftigen met de ereme daille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, welke onderscheiding door de Burge meester eigenhandig werd opge speld, hetgeen op de gevoelige plaat werd vastgelegd. De heer Nieuwkoop dankte de Burgemeester voor de hem ge brachte hulde en speciaal H.M.vde Koningin voor de toegekende on derscheiding. Na het maken van een groeps foto bleef men op het privékan- toor nog enige tijd aangenaam bij een onder het genot van een glaasje, waarna de heer Nieuw koop de directie dankte voor de felicitaties en aangeboden ca deaus, waarna het gezelschap uiteen ging en meh het feest ver der in huiselijke kring vierde. MATER AMABILISSCHOOL Nieuwe leerlingen kunnen zich nog aanmelden. De Waalwijkse Mater Amabi- lisschool, die zich in een steeds groter belangstelling van de wer kende meisjes mag verheugen, staat voor een nieuw cursusjaar. Zoals bekend stelt de Mater Amabilisschool zich ten doel elk werkend meisje dus niet alleen meisjes die op fabrieken werk zaam zijn een bepaalde le vensvorm mee te geven en haar te wijzen op de verheven roeping en de schoonheid van haar vrouw zijn. Zij tracht dit te bereiken door lessen die gericht zijn op de Behoeften en de belangstelling van het meisje in de rijpende jeugd. Daarnaast heeft de Mater Amabilisschool ook nog een aan vullend program dat zich richt op die dingen die niet in 'een lessen- program te vatten zijn b.v. toneel voorstellingen, films, concerten, lezingen, het organiseren van feestavonden etc. Vele meisjes hebben de cursussen der Mater Amabilisschool reeds gevolgd en van hun enthousiasme en dank baarheid voor deze vorming blijk gegeven. Ook meerdere werkge vers hebben zich zeer gunstig uit gelaten over de resultaten van deze cursussen. Meisjes van 17 jaar en oudei kunnen zich nog opgeven voor de nieuwe cursus. Zie de adverten- tie in dit blad. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" WILDE VAART Door ALLAN PENNING. 40) „Ja, ja", zei Bill, terwijl hij zich uit ergernis voor zijn kop sloeg, „nou begrijp ik ook waarom ik het nooit verder heb gebracht, Als je zo'n kaffer bent, dat je niks ziet, al ligt het er duimen dik op, nou wat wil je dan eigenlijk ver wachten? Tjonge, jonge, dat een handjevol nassi meer of minder iemand zo bloot kan geven...!" Bill grinnikte in zichzelf. „Ik mot d'r om lachen, als ik denk an het spul, dat gebeuren gaat. Die gele smakker, die me daar denkt een fijn masseltje te kunnen maken, die ons hier als een paar toekomstige lijkies ziet rondtippelen, alsof er geen vu¥ltje aan de lucht is... Wat een kome die... daar was dat zakie met Arabella maar kinderspul bij." „Kalm afwachten, Bill. Wij zijn in ieder geval op alles voor bereid en dat kan je van de an dere partij niet zeggen. De djere- moedi gaat bij de lamp, jij neemt Seng voor je rekening en ik die andere gasten, die uit d'r houten kistjes te voorschijn zullen komen. Daarom is het zo goed, dat jij vlak bij me ligt. Één van ons tweeën is toch altijd op de wacht." Ook de tweede dag verliep rus tig. Het briesje was gaan liggen, waardoor het kwik in de thermo- meter langzaam, maar zeker, naar boven klom. De gladde ongebro ken zee kaatste de hitte van de Zonnestralen met verdubbelde kracht terug en in de hutten van de „Ping Ho" hing, niettegen staande de electrische ventilato ren, die op volle toeren draaiden, de stooftemperatuur, die het hart van de cactus zo vertedert. Voor alles, wat geen cactus was, bleef het een kwelling. Ping Yong Seng evenwel scheen een cactus-natuur te heb ben. Hij kwam althans niet uit zijn hut en de mysterieuze con ferenties gingen ononderbroken door. Onder het kleine gedeelte van de bemanning dat op de hoogte was van de dingen, die waarschijnlijk gebeuren zouden, hing een prikkelbare stemming. Zij leefden in een voortdurende spanning, want niemand wist na tuurlijk, wanneer het grote ge beuren voor de deur zou staan. Het was een gevoel, of ze geza menlijk op een vulkaan zaten, wachtende op de uitbarsting. En weer daalde de zon in een won dere straling van laaiend vuur in de wijde oceaanvlakte, weer heerste de enigszins benauwde stilte, die aan boord hangt, wan neer op een windstille dag de nacht is gekomen en weer waak ten, zwijgzaam, twee eenzame europeanen op de commandobrug van een nietig scheepje in het midden van de Zuid Chinese Zee, Vier glazen verbraken de on gerepte stilte. Het was twee uur 's nachts jen plotseling klonk als een vreemde herinnering aan de wal die een dikke honderd mijl van hen af lag, de roep van de tokèh door de vredige nacht. Peter Wins en Bill schrokken op. I ,,'n Tokèh?" fluisterde Bill, „Een tokèh aan boord van een schip! Da s geen zeeman „Sstt...",' zei Peter, bijna on hoorbaar, „het teken, Bill." En nog waren de woorden niet uit zijn mond of Bill sloop op kousenvoeten de gang in, die naar de hut van Ping Yong Seng voerde. In zijn rechterhand klem de hij een revolver, en een zwak J licht, dat uit de kaartenkamer kwam, toverde een zacht mollig glansje van hardblauw staal op de loop. Bill's ogen-waren op de deurknop gevestigd en heel voor zichtig, stootje na stootje werd de knop rond gedraaid. Tergend langzaam ging de deur open, maar toen de deurspleet eerst enkele centimeters was, schakelde het electrische contact, dat Bill had aangelegd in en klonk door de dreigende stilte rauw het geratel van een electrische bel. Bill stoot te de deur met zijn 'voet open, draaide de lichtschakelaar aan en terwijl de bel als een waanzinnige doorratelde, richtte hij lachend zijn revolver in aanslag op de Chinees. „Je had al lang in bed moeten liggen, Ping Yong Seng, maar nu je toch op bent, mag je wel gaan zitten. Ik wilde 's even met je smoezen en ik 'hoop, dat je mijn lingo zult verstaan, anders zou ik", en hij wees even op zijn re volver, „deze gast moeten laten spreken en die begrijpt iedereen." Voordat de Chinees een woord terug kon zeggen, schoot Bill's vrije hand uit ien zijn vuist sloeg met een doffe slag tegen de lin kerkaak van Seng. Als een zout zak zakte de Chinees in elkaar. Bill schoof hem even opzij, terwijl hij mompelde: „Het spijt me, Seng, dat ik niet langer bij je kan blijven, maar ik heb nog het een j en ander te doen." j Toen trok hij de deur achter zich dicht en sloot deze van bui ten af. „Ziezo", zuchtte Bill, „da's num- mer satoe." Op de commandobrug was het intussen ook feest geworden. Pe- ter had, zodra hij de electrische j bel hoorde, het contact van de i baklamp ingeschakeld en het j harde witte licht zette luik 2 in volle dagschijn. Met het automa tische geweer in aanslag, riep hij naar de zogenaamde bedienden van Ping Yong Seng, die tegen het schelle schijnsel van de lamp stonden te knipperogen: „Awas awas... tangan di antas... Lekas sekalih!" i En de chinese mannetjes, vol vertrouwen in hun heer en mees ter, Ping Yong Seng, hadden zo iets wel nimmer verwacht. Geheel overstuur volgden ze Peter's commando op en stonden, sidde rend van angst, met hun magere, gele armen in de lucht. En in< de kisten van de begrafenis-bagage, nu plotseling zonder deksels, zat nog ee:n viertal Chinezen met de armen in de hoogte. Het deed een beetje denken aan het duvel tje in de doos. „Bill", zei Peter, terwijl hij geen blik van de kerels afwendde, „als Seng veilig is, ruim dan dat zootje beneden op. De djeremoedi kan je wel helpen. Sla ze maar in de boeien en berg ze zo lang in het vooronder. Ik heb intussen een appeltje te schillen met mijn zeer geachte passagier." Binnen de tien minuten was het zootje, zoals Peter het genoemd had, beneden opgeruimd en dom pelde Peter door één draai aan de schakelaar, luik 2 weer in. het pikkedonker. „Ga mee, Bill, dan gaan we een praatje maken met vriend Seng. Ik ben net in de stemming. Hou die proppenschieter maar bij de hand, want het is een heer, die niet te best te vertrouwen is. Dat zal je zo langzamerhand ook wel gemerkt hebben." Heel voorzichtig wurmde Pe ter de sleutel in de deur. JDaarna draaide hij plotseling het slot om en gooide de deur zo' wijd moge lijk open. In z'n rechterhand klem de hij zijn revolver. (Wordt vervolgd). ALLEEN GELDIG jrff m SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE NIET AANGENOMEN. Gestreepte pyamaflanel, extra zware kwaliteit, 76 cm. breed, in moderne «I dessins Jacquard baddoeken, 48x95, frisse meerkleurige fantasiedessins 25 Prima interlock heren- singlets, sportbroeken of slips; maten 5, 6 en 7 60 Slopenknopen, 6 stuks op kaart; per C *3 c 2 kaarten Java-thee, prima huishoud- melange, «108 200 gram Gesorteerde koekjes, heerlijk bij de koffie; 250 gram Moderne sportieve da- mespullover, met driekwart mouw, in diverse mode- tinten, o.a. wit, turquoise, geel, rood, bleu en rose. Een pullovertje, dat U persé wilt hebbên, /25 voor Fraai damast zijden bed sprei, met ruime volant. Royale 2-persoonsmaat, in de kleuren groen, terra, goud en beige <f 90 Een parapluie kunt U niet missen. U kunt kiezen uit een chique penciimodel of de meer klassieke tompouce, beide in-zeer mooie streep- en ruitdessins. Compleet met foudraal Q50 Een prachtige aanbieding lederen dames-cosypan- toffels, heerlijk voor A 25 in huis, maten 36-42 Sportief jongensruithemd, in verschillende kleuren, met opgestikt borstzakje; was echt. Ideaal voor vacantie en school. *175 6 jaar Kleine stijging per maat Charmante kreukvrije ny lonshawl met modern ruit- effect. U kunt kiezen uit de kleuren vieux-rose, bleu, mandarin, lila, cognac, 045 geel en rood Snijboonmolen, met 2 gaten en vlijmscherpe messen, in diverse kleuren 335 Luxe spuitflacons, van fraai bewerkt glas, in diverse modellen 4L C c en kleuren O 3

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 6