Waalwijkse en Langs Courant Het Circus der Conventies BINNEN- EN BUITENLAND HET ADVIES Amerika gaat stemmen (il) van de Commissie van Drie Knoopt in Uw oren MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 NEDERLANDSE BANK VERHOOGT RENTE. Buitenland Smarius Speculaas eon ware traotatie Binnenland Provinciaal nieuws Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 76e JAARGANG No. 67 Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentiepr ij s 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WA ALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" De candidaat voor het presidentschap der V.S. heeft een dubbele strijd te voeren. Eerst moet hij door zijn eigen partij als candi daat worden erkend, daarna moet hij door het volk tot president worden gekozen. Het verkiezingsgevecht, gevoerd binnen de eigen partij, komt tot een hoogtepunt en wordt beslist in de partij-conventie. Ieder der strijdende partijen heeft divers candidaten op de nominatie staan. Daarvan zijn de meesten out- siders, enkelen favorieten. Meestal spitst de eigenlijke strijd zich toe rond twee, soms drie mannen. In een andere grote stad wordt de conventie gehouden en afgevaar digden uit alle staten spoeden zich daarheen. Ze zitten in de grote conventiehal, groepsgewijze, aange duid door borden met de naam van hun staat. Achter hen herhaalt zich dit schouwspel,daar zitten de plaats vervangers. Wanneer een afgevaar digde om een of andere reden de hal verlaat, wordt zijn plaats direct door zo'n plaatsvervanger ingeno men. Die afgevaardigden gaan niet naar de conventie met een bindend man daat. Waar het op aankomt is, dat zij zo spoedig mogelijk (en zo op vallend mogelijk) wedden op het winnende paard, en dus tijdig de bakens weten te verzetten. Want wanneer straks de candidaat zou worden gekozen tot president, zal hij zich behoren te herinneren Wel ke staten het zijn, die hem het eerst en het krachtigst hebben gesteund en zullen de vertegenwoordigers van die staten voor de belangen van die staten bij hem een open oor moeten vinden. Want principes en idealen, allemaal goed en wel, maar uiteindelijk gaat het toch om de eigen belangen HET CIRCUS. Die conventiehal heeft vaak veel weg van een circus. De eerste dag gaat het een beetje plechtig. Presentielijst. Officiële opening, meestal met gebed, zo mogelijk door een protestantse, een katholieke en een joodse geestelijke, om alle par tijen te bevredigen. Dan krijgen de afgevaardigden kans hun candidaten naar voren te brengen. Dat zijn er oorspronkelijk heel wat. Voor iedere candidaat mag een „demonstratie" worden gehouden, hetgeen betekent, dat een zo groot mogelijk aantal van zijn aanhangers in optocht met mu ziek, spandoeken en allerlei ander reclamemateriaal door de hal trekt. Aan de grootte en het spektakel van die demonstratie moet men dan afmeten hoe sterk de kansen van de candidaat zijnmaar dat is toch lang niet altijd betrouwbaar Want de oude rotten in de conven tiehal hebben oren en ogen de kost gegeven en hun plaatsen zijn het, die het eerst door „plaatsvervan gers" worden bezet. Want terwijl 't conventiecircus voortgaat, wordt over de stemming buiten de con- ventiehal beslist. Daar zitten in hun diverse hotels de promotors van de diverse candidaten en proberen hetzij steun te verkrijgen, hetzij hun eigen steun over te dragen op een meer favoriete candidaat. Het gaat er tenslotte immers om op^ het winnende paard te wedden. Dat is uiteindelijk de richtlijn voor heel de conventie ZAKEN DOEN. En wanneer dan bijvoorbeeld een sterke candidaat voelt aanko men, dat hij weer een en ander, nóg sterker, tegenover zich heeft, dan kan men toch wel tot zaken komen. Wanneer deze candidaat dan be looft, bijvoorbeeld zijn tegenstander straks vice-president te zullen ma ken, dan gaat die in ieder geval niet met lege handen heen, dan hebben zijn aanhangers tenminste een be hoorlijk aantal vingers in de pap en dan gaat het er alleen om het psy chologisch beste moment uit te kie zen waarop men de „bekering" zal annonceren, zodat die voor de uit verkorene het grootst mogelijke ef fect heeft. En zo is het overal een peilen en proberen, totdat de politieke bazen weten wat ze aan elkaar hebben en wat ze gaan doen. De eerste stemming is dan meest al al geweestde outsiders hebben daarin gemerkt, dat hun kansen ge ring of nihil zijn. Heeft men een heel fijne neus of waagt men het er op, dan kan men nog zijn stem wijzigen ten gunste van een andere candidaat. Doet men dit tijdig en op de juiste man, dan kan men een hele verschuiving gaan veroorzaken, en zichzelf feli citeren met de wetenschap, dat de candidaat nimmer vergeten zal, kan en mag, wie het geweest is die het getij deed keren Inmiddels gaat de strijd nu nog alleen tussen de favorieten, die het soms tot het bittere einde uitvech ten, soms ook tot overeenstemming komen, natuurlijk ook weer tegen „concessies". De braintrust die de candidaten omgeeft, moet dus de gang der conventie voortdurend in het oog houden, weten aan wie en waar en hoe men concessies moet doen, en er voor zorgen, dat men de grootste concessies tot het laatst bewaart, wanneer ze met meest no dig zijn. CANDIDAAT. Han komt het beslissende ogen- blik, waarop de uitslag der conventie bekend wordt gemaakt en in een geweldige ovatie alle af gevaardigden de „candidaat der partij" huldigen. Die merkt dan al meteen, dat er voor hem iets veranderd is. Want een candidaat Voor het president schap is niet langer een privé per soon. Onmiddellijks vatten voor zijn deur post de wantrouwende, stren ge rechercheurs van de Federale Politie, die hem van dat ogenblik af niet meer los zullen laten lopen. Niemand worflt tot de candidaat toegelaten zonder dat hij de politie is gepasseerd. Zijn escorte vergezelt hem op al zijn tochten. Want de man, die nu nog de can didaat is van een partij, kan straks de president der Verenigde Staten zijn (Nadruk verboden). Lk. f gen: 6 percent (daling: 5 percent), Friesland: 4 percent (daling 3 per cent), Zeeland: 4 percent (daling: 7 percent). De Nederlandse Bank heeft m:et ingang van 25 augustus haar rente tarieven over de gehele linie met een kwart procent verhoogd tot drie-en-een-kwart percent. Aanlei ding hiertoe heeft de Bank gevon den in de disconto-verhoging van donderdag in New York en in de overweging dat het disconto voor driemaands schatkistpapier in de open markt te Amsterdam reeds sedert geruime tijd gelijk was aan het officiële bankdisconto van drie percent. SCHULDENKWESTIE EEN BINNENLANDSE ZAAK. Een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat In donesië het niet langer erkennen van zijn schulden aan Nederland als een „zuiver binnenlandse Indo nesische aangelegenheid" be schouwt. Het besluit van Indonesië om niet langer de schulden aan Ne derland te erkennen noch te beta len, was slechts „de uitvoering van de nationale wetgeving". In een commentaar op berichten uit Den Haag, dat Nederland van plan is de kwestie van de schulden aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voor te leggen, zei hij slechts, dat ieder land het recht heeft te trachten een kwestie op de agenda van de algemene ver gadering te plaatsen. VIJF LANDEN MET PLAN NAAR NASSER. Een vijf-landencomité onder lei ding van de Australische premier Robert Menzies, zal het plan-Dulles voor de beveiliging van het Suez- kanaal aan kolonel Nasser persoon lijk voorleggen. De vijf handelen in opdracht van de achttien zeemo- mengdheden, die de voorstellen van de Amerikaanse minister hebben herkende bij een van deze lijken als dat van zijn zoon. Er worden nu nog 31 mijnwerkers vermist. EOKA VERWERPT ULTIMATUM. Vlugschriften, ondertekend door de Eoka-leider Digenis, zijn donder dagmiddag in Limasol verspreid. Hierin wordt de oproep van de re gering van Cyprus tot de opstande lingen, om zich met hun wapens over te geven, verworpen. De Eoka-leider zegt in het vlug schrift zijn vrijheid van handelen te zullen hernemen (d.W.z. het door de Eoka een week geleden afgekon digde bestand zal opheffen) als de eisen tot overgave van de Cypri sche regering niet worden inge trokken en de onderhandelingen „op de grondslag van aartsbisschop Makarios' voorwaarden" niet tegen 27 augustus te middernacht zijn hervat. PETER WEINBERGER WERD VERMOORD. j Een 31-jarige Amerikaanse taxi- chauffeur, Angelo John Lamarca, heeft bekend dat hij op 4 juli de 4 Weken oude baby Peter Weinber- ger heeft ontvoerd uit de tuin van het ouderlijk huis in Long Island, en dat hij het jongetje daags na de ontvoering vermoord en begraven heeft. De laatste weken heeft de pers weinig aandacht meer aan de kwes- tie-Weinberger besteed. De moeder van Peter meent, dat door de grote publiciteit in de eerste dagen na de verdwijning de kansen om het kind terug te krijgen verspeeld zijn. Lamarca is taxi-chauffeur. Hij is 31 jaar, gehuwd en hij heeft twee kinderen. Als hij schuldig bevon den wordt aan de ontvoering, kan hij ter dood Veroordeeld worden. De taxichauffeur ontkende het kind te hebben gedood. Hij heeft beweerd het jongetje op 5 juli de dag na de kidnapping naar 't bos te hebben gebracht en te heb ben bedekt met wat takken en bla deren onder een boom. Daar moet de baby van kou en honger omge komen zijn, aldus de taxichauffeur. Hij gaf de politie na zijn arrestatie aanwijzingen om de stoffelijke res ten te kunnen vinden. dat nu in KAATSHEUVEL en WAALWIJK gesneden en verpakte broodsoorten kunnen worden geleverd. Verkrijgbaar in onze depots C. Pullens, Stationsstr. 90, Waalwijk, Tel. 2465 L. de Bondt, Hoofdstraat 82, Kaatsheuvel Tel. 2293 Vraagt ook eens naar KONINKLIJK PAAR NAAR KORFOE. H M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard vertrokken vrijdag naar Korfoe, waar zij enkele dagen de gasten zullen zijn van Koning Paul en Koningin Frederika van Grie kenland. In het begin van deze week zullen zij met hun dochters Prinses Beatrix en Prinses Irene naar Nederland terugkeren. PROF. DE GAAY FORTMAN (AR) WIL BREED KABINET. Koningin Juliana heeft de anti revolutionaire prof. De Gaay Fort man, hoogleraar in het privaatrecht en het arbeidsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, be noemd tot informateur. Hij begon met te onderzoeken of het toch nog mogelijk is een kabinet van brede samenstelling te vormen: een m,i- nisterploeg met leden van de socia listische, katholieke en protestantse partijen er in. Vrijdag begon de elfde week van de formatie. Prof. De Gaay Fortman is in wij de kringen een gewaardeerd, bijna populair man, bekend om zijn eer lijkheid en zijn bekwaamheid bij onderhandelingen. Hij kent zowel dr. Drees als prof. Romme goed, want hij heeft als hoofdambtenaar op het departement van Sociale Za ken onder hen gewerkt. De socia listische leden van Eerste en Twee de Kamer hebben donderdag ver gaderd. Ook zij kunnen de „voor uitstrevende" prof. De Gaay Fort man - adviseur van het Christelijk Nationaal Vakverbond en lid van de Sociaal-IEconomische Raad niet anders dan welwillend tege moet treden. WONINGTEKORT: 258 DUIZEND. Nederland heeft op het ogenblik (per 30 juni 1956) rond 258.000 wo ningen te weinig. Dit is de belang rijkste uitslag van de algemene wo ningtelling, waarvan het voorlopige resultaat vrijdag door het Centraal Bureau voor de Statistiek is gepu bliceerd. Het woningtekort is sinds mei 1947 slechts met 40.000 wonin gen verminderd (mei 1947: 298.000 woningen te kort). In percentages uitgedrukt: in 1947 bedroeg 't wo ningtekort 14 percent van de hele woningvoorraad, thans bedraagt 't 10 percent. Het tekort is, in vergelijking met de woningvoorraad, het grootst in Limburg: 15 percent (daling sinds 1947: 12 percent). Dan volgen: Zuid-Holland: 12 percent (daling: 2 percent), Utrecht: 12 percent (da ling: 3 percent), Gelderland: 12 per cent (daling: 6 percent), Overijsel: 11 percent (daling: 3 percent), Nrd.- Brabant: 11 percent (daling: 6 per cent), Noord-Holland: 9 percent (daling: 1 percent), Drente: 9 per cent (daling: 10 percent), Gronin- onderschreven: de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk, West- Duitsland, Nederland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Italië, Span je, Portugal, Australië, Nieuw-Zee- land, Japan, Turkije, Pakistan, Per- zië en Ethiopië. Dit is het belang rijkste resultaat van de Wereldcon ferentie over de waterweg, die don derdag uiteen ging zonder een slot communiqué achter te laten. Nasser heeft al gezegd dat hij de heren met genoegen zal ontvangen, maar dat hij hun voorstellen bij voorbaat verwerpt. GEEN OVERLEVENDEN IN BELGISCHE RAMPMIJN. In totaal 263 slachtoffers. Het drama van de Bois du Cazier in Marcinelle is nu volledig. Geen overlevenden. Minister Rey kwam deze tragische afloop donderdag middag om twaalf uur voor de Bel gische radio officieel bevestigen. Daarvoor hadden de luisteraars al zekerheid gekregen. Het NIR had de hele ochtend gezwegen, uit rouw voor de 263 slachtoffers van de grootste mijnramp uit de Belgische geschiedenis. Donderdagavond heeft een red dingsploeg op de verdieping van 1035 meter van de mijn „Bois du Cazier te Marcinelle de lijken van 42 mijnwerkers gevonden. De leider van de reddingsploeg NIEUWE OPLEIDINGEN EN BENOEMINGEN AAN HET BRABANTS CONSERVATORIUM TE TIBURG. Vrijdag hebben de Koningin en de Prins der Nederlanden het volgende communiqué laten be kendmaken „De heren prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhr, mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer heb ben ons ter voldoening aan de opdracht van 28 juni j.l. hun be vindingen voorgelegd en van raad gediend. Wij betuigen hun onze oprechte dank. Hun advies is voor ons zeer waardevol ge weest bij het oplossen van de gerezen moeilijkheden. Met ver trouwen zien wij thans de toe komst tegemoet". w.g. Juliana, w.g. Bernhard. De Koningin en de Prins had den aanleiding gevonden tot het verlenen van bovenstaande op dracht in de betreurenswaardige publikaties van buitenlandse bladen, welke het oorbaar had den geacht in het openbaar het leven van het Koninklijk gezin en verhoudingen in de naaste omgeving van de Koningin en de Prins op voor hen teleurstel lende en grievende wijze te be handelen. De Nederlandse pers heeft daartegenover, uit eigen overtuiging omtrent hetgeen het journalistieke fatsqen met be trekking tot particuliere om standigheden van het Koninglijk 'Huis meebrengt, zich in het al gemeen onthouden van een be handeling van zulke omstandig heden; deze terughoudendheid werd mede ingegeven door de overweging dat het aan de Ko ningin en de Prins moest worden overgelaten, op de door hen inge roepen voorlichting en het ad vies van de genoemde drie voor aanstaande Nederlanders, hun particuliere aangelegenheden naar eigen inzicht en op eigen initiatief te regelen. Voorzover de bedoelde onver antwoordelijke publikaties on der ons volk ongerustheid mocht hebben gewekt, wordt dit gevoel door bovenstaande mededeling gelukkig weggenomen. Het com muniqué moet worden be schouwd als een bewijs dat de Koningin en de Prins een oplos sing voor hun moeilijkheden hebben gevonden, welke hen in staat stelt de toekomst met hoop en vertrouwen tegemoet te zien. Wat deze moeilijkheden aan gaat, was in de buitenlandse perspublikaties gewezen op de positie van mej. G. Hofman die meende door de kracht van het gebed onze jongste prinses van haar oogkwaal te kunnen gene zen. Na al hetgeen daaromtrent op sensationele wijze is gepubli ceerd, heeft de Koningin het j wenselijk geoordeeld met mej. Hofman te verbreken, niet voor een bepaalde termijn, doch voor onbepaalde tijd. Deze beslissing impliceert niets ten aanzien van de persoonlijke integriteit van mej. Hofman. Ook overigens hebben de Ko ningin en de Prins ten aanzien van hun persoonlijke relaties bepaalde voorzieningen getrof fen, terwijl andere nog genomen zullen worden. Zo kan men re den hebben om aan te nemen dat in de naaste omgeving bin nen afzienbare tijd mutaties zul len worden tot stand gebracht. De Koningin heeft voorts beslo ten niet langer deel te nemen aan de godsdienstige bijeenkom sten welke op het oude Loo ge houden worden. Aangezien ook de laatste da gen weer berichten in de buiten landse pers zijn opgedoken als zou de Koningin ten behoeve van haar dochter prinses Bea trix afstand van de troon doen, is het nuttig mede te delen dat dergelijke geruchten, zowel voor het heden als voor de toekomst naar het rijk der fabelen moeten worden verwezen. De prinses zal binnenkort haar universitaire studie te Leiden aanvangen en haar positie blijft zoals deze door de Grondwet wordt om schreven voor de vermoedelijke erfgename van de Kroon. Voor zover de buitenlandse publika ties de schijn hebben kunnen wekken dat constitutioneel niet verantwoordelijke invloeden werkzaam zouden zijn, wordt door een en ander, stellen wij, elke feitelijke grond aan zelfs zulk een schijn ontnomen. Zo als wij ook nog eens herhalen dat er van een constitutioneel conflict lussen Koningin en mi nisters geen sprake is, evenmin als van een troonsafstand. De laatste dagen is in buiten landse bladen ook gesuggereerd, dat de Prins in verband met de gerezen moeilijkheden, van plan zou zijn, enige maanden te gaan vertoeven op een landbouwonl- wikkelingsbedrijf in Tanganjika, waarin hij geïnteresseerd is. Wanneer de Prins een of meer van zulke reizen zal onderne men, staan deze geheel los van de onderhavige kwestie, welke met de voltooiing van de taak van het driemanschap haar ge deeltelijke afsluiting reeds heeft gevonden en in de naaste toe komst nog verder zal vinden. Het rapport van het drieman schap zal uiteraard niet worden gepubliceerd, aangezien dit het karakter van een intern advies voor de Koningin en de Prins draagt zulks stond van het mo ment waarop de opdracht werd verleend, ook onomstotelijk vast. Vorenstaande mededelingen zijn echter ruimschoots voldoende om door de buitenlandse pers publikaties wellicht verwekte ongerustheid weg te nemen. Ons gehele volk zal hierover van gan ser harte verheugd zijn. De hou ding, welke het in de afgelopen weken heeft aangenomen, heeft wel het bewijs geleverd, dat het in zijn vertrouwen in, zijn eer bied en liefde voor en aanhanke lijkheid aan ons Vorstenhuis en zijn leden niet te schokken is. De verheugende opbloei van het Brabants Conservatorium (op 28 juni j.l. door de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen als hoger opleidingsinstituut voor muziek erkend) heeft geleid tot een aantal nieuwe studiemoge lijkheden, waarvoor speciale aan dacht wordt gevraagd. Gebleken is, dat naast de volle dige opleiding tot Schoolmuziekle- raar aan Gymnasia en Hogere Bur ger Scholen, behoefte bestaat aan teen praktijk cursus, die gericht is op 't muziekonderwijs aan Kweek scholen, instellingen voor U.L.O., Nijverheidsonderwijs e.a. Een der gelijke cursus zal in sept. a.s. aan vangen. Deze cursus, die evenals de volle dige schoolmuziekopleiding, onder leiding staat van Adr. Heerikens, is wat de instrumentale opleiding be treft, gebaseerd op de theoretische en praktische eisen, zoals die ge formuleerd zijn voor het Staats examen A (L.O.) voor blokfluit of gitaar. Teneinde misverstanden te voorkomen, wordt er op gewezen, dat de Staatsexamenopleiding voor blokfluit of gitaar, welke opleidin gen aan het Brabants Conservato rium nieuw zijn, natuurlijk ook kunnen worden gevolgd los van de zo juist bedoelde schoolmuziek-op- leiding. Twee vooraanstaande figuren, resp. Joannes Collette en Ries de Hilster zijn voor deze instrumenta le vorming als docent aangesteld. Een verdere nieuwigheid aan het Brabants Conservatorium is de in sentember as. te vormen oplei dingsklas voor toekomstige vakstu denten. De bedoeling hiervan is voor deze jongelui de mogelijkheid te scheppen zich volledig te oriën teren op een komende Conservato rium-opleiding. Van grote waarde is hier bovendien, dat de tijd welke in de opleidingsklas wordt doorge bracht belangrijke gegevens zal opleveren betreffende de begaafd heid van de kandidaat-vakleerlin- gen inzake hun verdere studierich- ting. 1 Wat de uitbreiding van het do centencorps betreft voor de reeds bestaande opleidingen, kan het Bra bants Conservatorium zich sinds enige tijd verheugen in de mede- werking van de volgende promi nente musici: Hein Jordans (Orkest-directie). i Pierre Jetteur, concertmeester j van het Brabants Orkest (Viool). Dick Vos, altviool)). Tibor de Machula en Michel Re- nard, beiden solo-cellist, dé eerste bij het Concertgebouworkest en de laatste zojuist benoemd in dezelfde functie bij het Brabants Orkest. i Te meer nu de opleiding tot or- kestmusicus zulke uitstekende per spectieven biedt en, speciaal in de sector van de strijkers de kansen op een vaste positie zeer gunstig liggen, is een opleiding bij een eerste-rangs musicus met grote er varing als solist en groepsleider in het orkest van de allergrootste waarde. Naast deze docenten zijn per 1

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5