WAALWIJK BAL SPORT ZONDAG 2 SEPT. HOLLANDIA ENKALONS Prinses Wilhelmina 76 jaar MET VIS zo gezond als een vis 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 10 26, worden ingediend, vergezeld van een door de candidaat gete kende verklaring, dat hij zijn can- didatuur aanvaardt. Duivensport. De K.P.V. hield zondag j.l. een wedvlucht met jonge duiven vanuit Orleans. Ingemand 405 duiven; afstand 475 km. Los 7 u. v.m. met sterke Westenwind; eer ste duif 11.48.04 u. v.m.; eerste 70 prijswinnaars: 1, 38 L. van Geel; 2, 10, 26, 40, 49, 59, 70 Fr. v. d. Assem; 3 W. Oomes; 4, 13, 53 Jac. Vloemans; 5, 54 P. Zijl mans; 6, 21, 61, 62, 64 D. Ma- teijsen; 7, 33, 56 M. v. Boxtel; 8, 14, 20 J. v. Riel; 9 C. Labee; 111, 27 M. Ligtvoet; 12, 41, 63 A. v. d. Hoven; 15 A. Duquesnoy; 16, 69 A. de Bie; 17 P. Dirksen; 18 L. v. d. Ven; 19 M. Brokx; 22, 39 L. de Bondt; 23, 36 P. Ligtvoet; 24 Th. Netten; 25 M. v. d. Ven; 28 M. Sulsters; 29, 31, 37 Jac. Klerkx; 30, 46 H. Snoeren; 32, 43 Fr. v. d. Linden; 34 Wim Ha mers; 35 Jan v. Dongen; 42 Jan Dekkers; 44 P. Adriaansen; 45 C. de Bondt; 47 A. Pijnenburg; 48 W. Molenschot; 50 L. Hamers; 51 'G. v. d. Linden 53 M. Kern- meren 55 H. Hesselmans; 57 Fr. Damen; 58, 60, 68 W. Jansen; 65 Cor Laros; 66 A. v. Dinteren en 67 H. v. Nieuwstadt. K. A. J. In verband met het feit, dat door de vakantie sommige K.A.J.- ers niet in de gelegenheid geweest zijn zich aan te melden, wordt de termijn voor aangifte voor de K. A. J.-danscursus verlengd tot en met zondag 2 september van 11 tot 1 uur in de Gildenbond. K.A.J.-Agenda. Maandag 7.30 ,uur nam. groep. Dinsdag 7.30 u. nam. bestuurs vergadering en 9 u. nam. pioniersgroep. Donderdag 7.30 u. nam. groep. Vrijdag 7.30 u. nam. Jonge K. A. J. Zondag-Dokters-Dienst Kaatsheuvel—Loon-op-Zand. De dienst wordt waargenomen door P. Wijtenburg, arts, Kaats heuvel, Hoofdstraat 4, tel. 04167- 2550. Agenda. Vrijdag 8.30 u. nam. inmanden wedvlucht Vilvoorde Café De Sportwereld. Zaterdag 7.30 u. nam. Volks concert harm. St. Jan o. d. Markt. 8 u. nam. Apollo Theater: ,,Ik was een Amerikaanse Spionne toegang 14 jaar. Zondag 6 en 8.30'u. nam. Apol lo Theater: „Ik was een Ameri kaanse spionne", toeg. 14 jaar. Maandag 8 u. nam. repetitie Harmonie Apollo zaal W. Smit. 8 u. nam. repetitie Harmonie St. Jan zaal Piet v. Dun. ZONDAGSDIENST. Zondag 2 september 1956. Arts Dr. Langemeijer. Apotheek Geers. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 2 september 1956. 10 uur Ds. L. Schellevis. Voorbereiding H. Avondmaal. N. H, KERK BESOIJEN. Zondag 2 september 1956. 10 uur v.m. Ds. J. Vink. 2.30 uur n.m. Ds. J. Vink. Bediening H. Doop. N. H. KERK BAARDWIJK. Zondag 2 september 1956.* Min. Loeffstraat 65. 9 uur v.m. Ds. C. B. Schuur man. VERKOOP ONROEREND GOED Woensdagavond werd in Ho tel Verwiel, ten overstaan van Notaris v. Gurp, de publieke ver koping (bij toeslag) [gehouden van het herenhuis en winkel woonhuis Grotestraat 176 en 178 Waalwijk, tegenover ons bureau. Eigenaar werd de heer Jos van de Ven voor de som van 60.000 voor beide panden, die als één koop geveild werden. Nader vernemen wij nog dat de heer Jos van de Ven een de zer panden, n.l. het herenhuis Grotestraat 176, inmiddels aan de gemeente heeft verkocht, die het benutten wil als tijdelijke huisvesting van Gemeentelijke Diensten. Zo zal vermoedelijk de Centra le Administratie van Gemeente bedrijven, die in de lokalen bij de voormalige gasfabriek aan de Stationsstraat over veel te be perkte ruimte beschikt, hierin worden ondergebracht. Het winkelhuis Grotestr. 178, waarin de heer Jos van de Ven reeds jarenlang een kledingwin kel heeft gevestigd, zal, speciaal ten behoeve van deze kleding winkel, worden uitgebreid en ge moderniseerd. VANAF ELKE ZONDAG in Dancing „THALIA" WAALWIJK „The Melody Band" o.l.v. P. v. d. Hoven. CIRCUS MULLENS. Het circus Mullens, dat woens dagmiddag al een goede entrée maakte door de ouden van da gen uit te nodigen en ook de jeugd een mooi programma te bieden, zal ook de bezoekers der avondvoorstellingen zeker heb ben voldaan met zijn uitnemend programma. Het is voor een circusdirectie zeker niet eenvoudig telkens nieuwe attraktieve nummers te brengen, maar daarin is circus Mullens zeer zeker geslaagd, mede door z'n bijzondere attrak- ties van 't Moscou-circus, waar mee verschillenden uit de TV- uitzending reeds hebben kennis gemaakt. Er waren woensdagavond voor een vol circus vele eerste klas nummers en een daarvan is on tegenzeggelijk de Waldosnev groep, de springplank-acrobaten uit 't circus van Moscou. Wat deze artisten presteren, grenst zeer zeker aan het onge looflijke en hun sukses in de gala-openingsvoorstelling van woensdagavond was dan ook overdonderend. Het volgende hoogtepunt, dat zich tevens in de hoogte afspeel de, komt ook uit het circus van Moskou. Dat waren de Tarzano- vas met gevaarlijke evoluties aan de vliegende trapéze. Maar ook de afdeling paarden mocht er zijn en wat voor 'n ede le dieren, prachtig gedresseerd door Willy en Henri Mullens. Mevrouw José Strassburger rijdt parforce op een ongezadeld paard en presenteert vol gratie haar prachtig bloemenpaard „Mustafa", terwijl de elegante hippoloog en hogeschoolrijder J. Spruijt een Arabische volbloed alsmede een Friese hengst laat dansen. Behalve paarden en ponnies zijn er ook duiven, die door de Russische dresseuse Francheska met ongelooflijk geduld moeten zijn afgericht. Dan is er ook nog een ezel, die de lachspieren des noods nog harder in werking stelt dan Alex en zijn partners van het Cirque d'Hiver in hun oerkomisch clownerieën en muzikale dwaasheden, die er toch ook wel mogen zijn. Wij willen voorts noemen de Ossenoffs Coinp. met een dolko misch reknummer uit het circus van Moskou, „Die Solweighs", een sensationeel rijwiel act van het Circus Barlay uit Oost-Ber- lijn en het gewaagde luchtballet van de Aerial Girls niet onver meld laten, evenmin trouwens als het onder leiding van kapel meester J. Boogaerts staande circusorkest. Al met al een circusprogram ma dat iedereen boeit en in de echte circussfeer brengt en dat ongetwijfeld overal groot succes moet hebben JUBILEUM AAN DE VAKSCHOOL. Zoals wij in een vorig num mer mededeelden, zal de heer M. C. v. d. Ven op 5 september het feit herdenken dat hij gedurende 40 jaren werkzaam is geweest aan het Lederinstituut T.N.O., terwijl hij tevens is verbonden a. d. Vakschool voor de Leder en Schoenindustrie De huldiging van deze jubila ris zal plaats hebben op 5 sept. om 11 uur in het gebouw van de M.V.L.S. in de Mr. van Cooth- straat 55 te Waalwijk. ALG. LEDENVERGADERING SANITAIRE INSTALLATEURS. De afd. Waalwijk en Omstre ken van de r.k. Bond van Sani taire Installateurs en Loodgie- tersbedrijven houdt maandag 10 september te Heusden haar al gemene ledenvergadering. Om ongeveer 9 uur zullen de leden de officiële opening van de stad huisfeesten bijwonen en de feest verlichting in ogenschouw ne men. Besproken zal worden een even tuele excursie naar Zutphen. veteranenvereniging W.S.C. De Veteranenvereniging van W.S.C. zal deelnemen aan het „Klokkenbergvoetbaltournooi" dat georganiseerd is door de E.V.V. „Eindhoven" afd. vete ranen op zaterdag 1 sept. a.s. Ten 1.30 uur,wordt van hotel „De Twee Kolommen" vertrok ken en ook de dames worden uitgenodigd de reis mee te ma ken. Uit een 15-tal spelers zal voor de wedstrijd het elftal wor den samengesteld. SUPPORTERSVERENIGING W.S.C. De supportersvereniging van W.S.C. zal haar jaarvergadering houden op maandag 3 sept. a.s. ten half negen in „De Koren beurs". Aan de orde komen de jaar verslagen van secretaris en pen ningmeester, bestuursverkiezing en bestuursmededelingen. BURGERLIJKE STAND. Geboorten Johannes M A zv A H Cou- wenberg-van Drunen Adriana J MJPdvAM Adriaanse-Ber- kelmans Adrianus W zv A W Pullens-van Boxel Johanna P dv M W Dingemans-Wijkmans Janine A P dv J Veltmeijer- van Dijk Cornelis J zv A J v d Pas-Klerks Josephus J M zv J A van Hulten-Termeer Anna M H L dv R L van Loon- van Woensel. Overlijden Johannes M A Couwenberg 1 dag Anna C Vloeimans 79 jaar wed A van Nooij Huiberdina Pullens 71 jaar echtg J. van Heesbeen. Huwelijksaangiften J M T van Os 22 jaar te Den Bosch en P H de "Vaan 23 jaar alhier H C van der Meijden 27 jaar te Vlijmen en G J M v Eg- gelen 22 jaar alhier - L C Luijkx 28 jaar te Kiel (VSA) en H Wijt- vliet 27 jaar alhier. Huwelijken A J Huijsman 29 jaar en A M J van de Griendt 21 iaar beiden alhier --AH Snoeren 25 jaar te Loonopzand en G P M Leijtens 26 jaar alhier A B J Jongene- len 24 jaar te Roosendaal ca en C H J Pullens 25 jaar alhier J G de Vos 32 jaar en P M Du- quesnoij 26 jaar beiden alhier. Ingekomen F Ottenhof en gezin v Vught L Hoebe van Rosmalen J J A van der Rijken van Wehl P W M Verhulst van St Michiels- Gestel A P A M van Laarho ven van Alkemade L J Trom melen van Oudenbosch MC C van der Meijs van Rosmalen T A M Minke van Oudenbosch B J M van Mierlo Van Tilburg J F M Verschuil ren van Nij megen J G A E Martherus en gezin van Drunen S Zwemer van Middelburg G H M van Engelen van Leende A H M Vos van Amersfoort. Vertrokken W A A M van Kempen naar Nijmegen C H J Pullens naar Roosendaal ca. N T J v Don gen naar St. Michiels-Gestel H W J Schrauwers naar Ouden bosch LM Zijlmans naar Eindhoven A B Krijnen .naar 's-Bosch ML Recker naar Vierlingsbeek - CM v Breugei en echtg naar Geertruidenberg M W A Schapendonk naar Heemstede A Schaap en echt- gen naar Nijmegon N M Drie sen naar 's-Hage J P Hendriks naar Amsterdam A Roomer naar Aalsmeer JA van der Schans naar Sprang-Capelle A Hoenderop echtg Kreugel en gezin naar Monster J J M Schilders naar Oisterwijk H M T Brok naar Drunen CM Kleijngeld naar Drunen CM van Tuijl naar St Oedenrode M W G Vissers naar 's-Bosch W P Brekelmans 'naar Amster- NIEUW! vanaf f 3.95. Diverse soorten. D. v. d. HOUT St. Antoniusstraat 14, Waalwijk. 70-JARIG BESTAAN SCHOEN FABRIEK „ARISTO" TE GILZE. Op 1 september viert schoen fabriek „Aristo" te Gilze haar 70-jarig bestaan, terwijl de he ren G. en C. Aarts het feit her denken dat zij op die dag 40 ja ren directeur dezer bekende fa briek zijn. ANWB ADVISEERT Weg OisterwijkLoonopzand te Udenhout voorrangsweg. Op verzoek van de gemeente Udenhout heeft de ANWB ad vies uitgebracht over de bij het gemeentehuis gelegen kruising van de weg OisterwijkLoonop zand met de weg Helvoirt-Ber- kel. Op dit punt hebben de laat ste jaren verschillende ongeval len plaats gehad. De ANWB heeft geadviseerd om het kruispunt in verband met het beperkte uitzicht aan te wijzen tot voorrangskruispunt met voorrang voor het verkeer op de belangrijkste weg, n.l. Ois- terwijk-Loonopzand. R.K.C. De regen was weer eens spel breker bij de vriendschappelijke ontmoeting tegen de 2e klasser Sarto uit Tilburg. Het was jam mer dat door een fikse stortbui de wedstrijd onderbroken moest worden, want tot op dat moment werd er zeer verdienstelijk ge speeld en had van Hilst uit een corner met een prima doelpunt RKC de leiding bezorgd. Door de overvloedige water massa was het terrein praktisch onbespeelbaar geworden, zodat bij de hervatting de grootste aardigheid er af was. Voor de rust kon Sarto van dichtbij tegenscoren, maar in de tweede helft zorgde de Nijs weer voor een voorsprong. Sarto liet dit niet op zich zitten, en door wat slordig spel in onze achter hoede slaagden zij er niet alleen in gelijk te maken, maar kregen kort voor tijd via een onnodig handsgeval de overwinning ca deau. Toch was 't geen slechte wed strijd, vooral gezien de diverse invallers in de RKC-gelederen. Het 2e elftal verloor ondanks een veldoverwicht met 21 van Sarto 2. De combinatie van 3 en 4 deed het beter in Tilburg. Door twee doelpunten van J. Duquesnoij wisten deze mannen met 21 van RKTVV te winnen en daar mee beslag te leggen op de eer ste prijs van het WSJ-tourixooi, zijnde een mooie beker. Het le elftal trekt zondag naar Stampersgat voor het nederlaag- tournooi van De Schutters. Liefhebbers om deze trip mee te maken, kunnen zich opgeven bij M. v. Hooff, St. Antonius- plein. MBeeiws PTT-KAMER VOOR BRABANT. Benoeming der leden. Bij beschikking van de minis ter van Verkeer en Waterstaat zijn benoemd tot leden van de PTT-kamer voor de prov. Noord- Brabant, gevestigd te 's-Herto- genboseh Hr R. J. Th. van derHIeijden, burgemeester van Loonopzand en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk N<»ord-Brabant Waal wijk te Kaatsheuvel, tevens voor zitter van de PTT-kamer voorde provincie Noord-Brabant; E. J. M. Hettema, namens de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Oostelijk Noord- Brabant te Helmond G. J. A. M. Sanders namens de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor 's-Hertogenbosch en omstreken, te 's-Bosch; G. F. H. C. Linnenbank na- qpens de Kamer van Koophandel eu Fabrieken voor Tilburg en Omstreken, te Tilburg; Mr. K A. M. Bastiaansen, na mens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant, te Breda; J. Ravmakers, namens de Ka tholieke Werkgeversvereniging fn het diocees 's-Hertogenbosch, te Helmond; Mr. J. J. G. M. Walenkamp, Tlamens de Katholieke Werkge versvereniging in het diocees Breda ëU namens het gemeente bestuur van Breda, te Breda; T. F. Praasterink, namens het Christelijk Werkgevers-Verbond, te Helmond. Drs. J. J Schouten, namens de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, te Tilburg; G. van der Beek, namens de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond Holland—Brabant, te Gen- deren J. M. Zegers, namens de Ge westelijke Raad voor de Land bouw, te Schayk; P. M. Gielisse, namens het ge meentebestuur van 's-Hertogen bosch, te 's-Hertogenbosch;' Mr. C. W. Marks, namens hei gemeentebestuur van Eindhoven te Eindhoven; J. A. van Broekhoven, namens het gemeentebestuur van Til burg, te Tilburg Algemene beriohten TV-REPORTAGEWAGEN NAAR SYDNEY. Binnen het raam van 'n grote order tot inrichting van een te levisiestation in Sydney heeft Philips, in samenwerking met Fernseh GmbH, dezer dagen een televisie-reportagewagen afgele verd, die maandag 3 september a.s. met 't M.S. „Tugela" scheep gaat naar Sydney. Deze wagen, die compleet met apparatuur 8,6 ton weegt, is be stemd voor de reportagestaf van de Television Corporation Ltd., een commerciële televisie-maat schappij in Australië. De bemanning van de rood gelakte auto, die voorzien is van de modernste hulpmiddelen voor de verzorging van televisie-uit zendingen, bestaat de camera mensen niet meegerekend uit acht personen een regisseur, een commentator, vijf technici en 'n chauffeur. De wagen, die de kentekenen van de maatschappij draagt, als mede de aanduiding van het ka naal waarin wordt uitgezonden, zal tegen het eind van dit jaar in gebruik genomen worden. PRODUKTIERESULTATEN BIJ HET LEVENSVERZEKERING- BEDRIJF le HALFJAAR 1956. Voorlopige gegevens betref fende de ontwikkeling van de levensverzekering hier te lande gedurende het eerste halfjaar 56, gepubliceerd door het CBS, ge tuigen van een aanhoudende gunstige gang van zaken. Bij 51 Nederlandse maatschappijen van i levensverzekering kwam in de eerste zes maanden van dit jaar voor 'n totaalbedrag van 1.747 miljoen aan nieuwe verzekerin gen tot stand. Vei'geleken met de overeenkomstige periode van 't vorige jaar, toen bij het geza menlijk bedrijf voor 1.459 mil joen werd afgesloten, komt dit neer op een vooruitgang van 288 miljoen, d.i. ongeveer 20% meer dan de produktie, die in de eerste helft van 1955 bereikt werd. Op grond van deze ontwik keling kan worden geconstateerd dat van de zijde van 't publiek een stijgende belangstelling voor de levensverzekering als middel om te sparen onder gelijktijdige dekking van de financiële ge volgen, voortvloeiende uit het risico van eerder overlijden, aan de dag wordt gelegd. Onderscheiden naar de drie branches: kapitaal-, rente- en volksverzekeringen blijkt dat de renteverzekering, onder welke rubriek behalve de klassieke da- delijk-ingaande lijfrente, ook de verschillende typen van pensi oenverzekering, alsmede ideaal-, opvoedings-, erfrenten e.d. val len, met 830 miljoen of 47,5% het grootste aandeel in de pro duktie over het eerste halfjaar 1956 heeft gehad (vorig jaar 745.6 miljoen of 51 Op de tweede plaats staat de kapitaalverzekering met bijna 803 miljoen of 46% tegen 597 miljoen of 41% in '55. De volks verzekering tenslotte sluit de rij met 114.3 miljoen of 6.5% (vo rig jaar 117 miljoen of 8%). Had in de eerste zes maanden van het vorig jaar bij de toevoer aan nieuwe posten de rentever zekering op de kapitaalsverzeke ring een voorsprong van 148.6 miljoen of 10%, thans liggen de produktiecijfers in deze twee voornaamste sectoren van het levensverzekeringwezen in el- kaars buurt. Het verschil be draagt slechts 27.3 miljoen of '1.5% ten gunste van de rentever zekering. Men zou hieruit kun nen concluderen, dat de kapi taalverzekering op het ogenblik bij het publiek meer in trek is. Afgewacht zal moeten worden of dit aan toevallige factoren moet worden toegeschreven dan wel of ef van een uitgesproken voorkeur voor dit soort verzeke ringen sprake is. De ontwikke ling op dit punt in het resteren de gedeelte van het jaar zal hier op het antwoord moeten geven. Met het bedrag van f 1747 mil joen aan nieuwe verzekeringen heeft de verzekeringsportefeuille van het gezamenlijk bedrijf in 't eerste halfjaar 1956 wederom 'n aanzienlijke uitbreiding onder gaan. Volgens opgaaf van het Centraal Bureau voor de Statis tiek werd door de hier bedoelde maatschappijen over het gehele .iaar 1955 tot een totaalbedrag van ruim 3.148 miljoen nieu we verzekeringen gesloten, wat een record betekende. Gelet op de voorsprong van 288 miljoen die 1956 nu reeds op het voor gaande jaar heeft, mag verwacht worden dat de dit jaar door het levensverzekeringbedrijf te be reiken resultaten die van 1955 zullen overtreffen. Vijf Nederlandse kinderen waren verstekeling op Engels schip. Vijf Nederlandse kinderen ma ken op het Engelse schip Orontes, eigendom van de British Orient navigation company, als gratis passagier de reis van Australië naar Londen. Zij waren in Fre- mantle, Australië, als versteke ling aan boord van het schip ge komen. Toen zij ver genoeg wa ren, meldde de oudste van het vijftal, de 21-jarige Anna Zand vliet, zich bij de kapitein van het schip, W. B. Thompson, en ver telde haar geschiedenis. Anna zei, dat zij met haar ouders en haar zusjes Adriane, 12 jaar oud, ien Paulina, 6 jaar oud en haar broer tjes Gerard (9) en Robert (8), twee jaar geleden naar Australië was geëmigreerd. Haar moeder was ziek geworden en was terug gekeerd naar haar vroegere woonplaats, Den Haag. Toen haar vader ook ziek werd, nam Anna de kinderen mee naar Fremantle, waar zij enige tijd ronddwaalden zonder een cent op zak. Anna besloot met haar zus jes en broertjes als verstekeling aan boord van een schip te krui pen dat naar Europa ging. Alles, dat zij op dat moment hadden, waren hun kleren. Kapitein Thompson heeft be sloten de kinderen mee naar 'En geland te nemen en hen daar in handen van de Nederlandse auto riteiten over te geven. „De kinderen zijn zo goed als goud geweest. Wij zullen hen in Londen van het schip laten gaan, waar de consul ben verder zal helpen", zei Thompson. Hij ver volgde: „Ze zijn minderjarig ien komen daardoor niet voor het ge recht. We zijn niet van plan het oudste meisje te vervolgen." Intussen is de moeder ,van het vijftal, mevrouw Zandvliet, van de komst van haar kinderen op de hoogte gesteld. Heden, 31 augustus hoopt Ha re Koninklijke Hoogheid prinses Wilhelmina haar 76ste verjaar dag te vieren. Al heeft H. K. H. zich dan vrij wel geheel uit het publieke le ven teruggetrokken, niet licht zal ons volk haar koninklijk be wind van 50 jaar vergeten, spe ciaal uit de dagen toen zij, ten gevolge van het optreden van de Duitse overweldigers, wreed van haar land en volk gescheiden, op vreemde bodem moest vertoe ven. Wij spreken de wens uit, dat het H. K. H. prinses Wilhel mina gegeven zal worden nog verschillende jaren in vrede te midden van haar familie en volk te leven. Wij herdenken Haar met grp- te liefde en dankbaarheid. De Orontes wordt op 15 sep tember té Tilbury verwacht. De Ned. autoriteiten zullen bij aankomst in Londen alle hulp verlenen, om hen direct naar Rot terdam te transporteren. DUITSE KATHOLIEKENDAG. Men verwacht 800.000 man. Woensdag is te Keulen de 77e Duitse Katholiekendag feestelijk geopend. Men verwacht een aan tal van 800.000 bezoekers uit Oost- en West-Duitsland en uit het buitenland. STEMFELPLICHT EIEREN AFGESCHAFT. In een woensdagmorgen te Utrecht gehouden bestuursver gadering van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren is mede gedeeld, dat binnengekomen is de ministeriële bekrachtiging van de verordening, die een ein de maakt aan 't verplichte stem pelen van eieren. Deze bestem peling zal thans facultatief zijn. De Ned. amateurs en stay ers hebben het in Kopenhagen zo maar dun laten liggen; ze werden al spoedig uitgeschakeld. „Zo gezond als een vis" geldt voor het dier alleen zolang hij zich in zijn element bevindt. Zodra het daar echter uitgehaald is, kunnen wij gezondheid met lepels opdoen door hem te eten. Vis is niet alleen gezond maar ook lekker en boven dien wanneer U niet uitsluitend de allerfijnste soorten kiest niet duur. Een vismaaltijd eens per week is dus geen luxe. Vergeet echter onder het genieten van Uw visje niet, dat ook een vis maal niet volledig is zonder groen te. Geeft U er de voorkeur aan al leen aardappelen en vis tezamen te eten, geef dan b.v. een sla vooraf of presenteer er een na de vis. Laat U de vis in een heerlijke, fluwelige saus zwemmen, dan kunt U er wel eens rijst of gort bijgeven in plaats van aardappelen. Overi gens zijn aardappelen met rijst (of gort) ook denkbaar, bij een zoute- visschotel bijvoorbeeld. Enkele vismenu's gebakken schol aardappelen rodekool sla botersaus. gestoofde moten of filets kabel jauw (van bevroren of verse ka belpauw) aardappelen wortelen (desgewenst gemengd met erwtjes). gekookte schelvis rijst sla van witlof, appel en rode bieten mosterdsaus. gebakken wijting stamppot van rauwe andijvie of savove- kool. gemengde schotel van gekookte zoutevis, aardappelen, rijst en gebakken uien kropsla. gebakken kabeljauwmoten of fi lets aardappelpuree spina zie. Heeft Uw vishandelaar onver hoopt geen verse of diepvries-vis naar Uw smaak in voorraad, dan kunt U met koelhuismaatjes of zure haring, met een gerookte of ge stoomde vissoort of met vis in blik een smakelijke maaltijd bereiden. Geconserveerde vis smaakt immers ook uitstekend bij aardappelen en bij de groenten, die wij noemden. Als besluit van een vismaal ko men er velerlei toetjes in aanmer king. Een stevig besluit voor hen, die gekookte vis wat te licht vinden is gebakken grutjes, pannekoek, drie-in-de-pan of een broodschotel tje. Anders kunnen heel goed een pudding, vla of fruit worden gege ven. Na een maaltijd met gebakken vis en sla zal vla of uudding wel in de smaak vallen, beter dan fruit, dat toch ook wat zuur is. Gaf U worte len of een andere niet-zure groente bij de vis, completeer het maal dan eens met vruchtensla, een gevulde appel, beschuit met appelmoes of yoghurt met vruchten. Vis kan ook als voorgerecht bij zonder smakelijk zijn koelhuismaatjes op geroosterd brood met wat sla erbij. gerookte vis, goed schoonge maakt en vermengd met mayo naise en tomatenpuree of -ket chup, sneedjes brood erbij. sla van koelhuismaatjes of zure haring of mosselen in azijn met blokjes aardappelen, appel en biet. ▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼vvtvvtTtVvwt

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 10