Waalwijkse en Langstraafse Courant 60 Jaar auto in Nederland De N.C.B. 60 jaar Gemeenteraad Loon op Zand 25 JAAR Katholiek Verbond voor Kinderbescherming VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2x per week 79e JAARGANG No. 68 Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal ƒ2.70 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WA ALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Heden, donderdag, herdenkt de Noordbrabantse Chr. Boerenbond in Casino te 's-Bosch zijn 60-jarig bestaan, waaraan wij in ons vo rig nummer reeds enige regelen hebben gewijd. Het grote belang voor de boeren in deze organisa tie gelegen en de grote bind- kracht en activiteit die van haar uitgaat, eist dat wij daarop nog eens meer breedvoerig terug ko men, niet zozeer op de feestelijke herdenking, maar meer op de kijk die het bestuur heeft op de toe komst en de problemen waarvoor deze organisatie word* gesteld. Wij doen dit aan de hand van een brochure over de uitbouw en werkwijze van deze organisatie, na eerst enige cijfers te hebben gegeven over ledental enz. In de NCB met 31.500 leden is 96 percent van alle bedrijfsleiders in Brabant georganiseerd. Een achtste van alle georganiseerde boeren in Nederland is bij de NCB aangesloten, ook een acht ste van alle cultuurgrond is bij NCB-leden in gebruik. Ruim 5000 jonge boeren en boerinnen zijn bij de culturele vorming betrokken, 8000 doen aan sport en spel in ge organiseerd verband. Er zijn bij na 8000 ruiters; 25.000 georgani seerde boerinnen en 11.000 leden van de jonge boerenstand. De grote macht van deze getal len en de kracht van de economi sche instellingen en coöperaties geeft de NCB ook voor de toe komst een grote verantwoorde lijkheid niet alleen ten opzichte van de eigen leden, maar zelfs ten opzichte van het katholieke volks deel, dat zeer gebaat is bij het be houd van een krachtige en ge zonde boerenstand. Voor de noden en wensen van de boeren wie 't rechtvaardig aan deel in de huidige hoogconjunc tuur ontgaat, wordt dan tevens een economisch, sociaal en maat schappelijk „agrarisch welvaarts plan" ontwikkeld, dat ronduit ook de hand in eigen boezem steekt. Een van de grote zorgen van de NCB-bestuurderen anno 1956 is de grote trek van het platteland naar de stad, waar de levensom standigheden in vele opzichten materieel veel beter liggen. In het tegengaan van een on verantwoorde en wilde trek naar de stad zal een belangrijke taak voor de NCB liggen! Dit vraagt een actie via de politieke organen voor meer inkomen van de boe' ren, die öp een goed geleid be. drijf recht hebben op een gelijke (financiële) waardering als an dere groepen. De 'NCB zal grpte aandacht gaan besteden aan de huisvesting van de boeren op het platteland, dat verder ontsloten moet worden. Er zal geijverd worden voor beter ingerichte woningen, die ook het noodzakelijke comfort moeten hebben. In een streeksge' wijs onderzoek naar de woontöe standen in enkele Oostbrabantse Peeldorpen zijn al ontstellende woontoestanden vastgesteld. Meer dan de helft van de ge zinnen leefde hier onder zeer on gunstige omstandigheden. Geen wonder, dat geijverd zal worden voor 'n krotopruimingsplan, liefst nationaal, waarvoor ook in de ko mende ruilverkavelingen goede mogelijkheden liggen. De NCB ontwikkelt ook voor de ontspanning en culturele ver heffing al grote activiteiten. Bete re accommodatie in zalen en, ge bouwen staat op het verlanglijstje van de jubilerende boerenorgani- .satie, die ook het landbouwonder wijs een meer algemeen vormend karakter wil geven. De boer zelf, zal ook meer rationeel moeten gaan werken. Nog geen 35 percent van de be drijfsleiders in het NCB-gebied, dat standsorganisatorisch per 1 oktober met Zeeland wordt uitge breid, heeft een lagere landbouw school gehad. De bond zal dus in de komende jaren alle steun ge ven aan de opleiding van goede bedrijfsgenoten. Slechts de ratio neel werkende boer, die door het onderwijs meer economisch moet eren denken, kan eisen stellen. Een nuchtere plattelandspas toor uit het Oostbrabantse land voegde aan zijn traditionele „bid en werk" altijd toe: lees, reken en houd boek. En aan dat laatste ontbreekt het nog wel eens op de Brabantse zandgronden, waar de geleverde prestaties vaak in geen verhouding staan-tot de financi ële uitkomsten. Ongetwijfeld kan een zeker vertrek van het Brabantse platte land de economische positie van de resterende boeren, die dus een meer rendabele bedrijfsoppervlak- te krijgen, ten goede komen. De huidige industrialisatie kan een belangrijk middel worden om bij voorbeeld het kleine boerenpro- bleem dichter bij een oplossing te brengen. De bezwaren gaan te gen de onverantwoorde wilde trek. Vele honderden stappen van achter de ploeg de fabriek binnen. Ouderen noch jongeren worden opgevangen. Wel zijn er in Bra bant rijkswerkplaatsen en levens scholen, maar beide kunnen hier geen oplossing brengen. In een goede combinatie van rijkswerkplaats en levensschool (op levensbeschouwelijke basis) heeft 't NCB-bestuur een kans om dit aanstormende probleem op te vangen. In deze „scholen" zijn lichaam en geest gescheiden. De migrerende boer heeft ook een mentale omscholing nodig. Een probleem dat NCB en KAB ter harte moet gaan Overigens vraagt de stormach tige ontwikkeling van het nieuwe Brabant meer gespecialiseerde krachten en ook meer vrijgestel de priesters voor het vormings werk. Ook bij de geestelijkheid op het platteland is nog wel eens on voldoende begrip voor de moder ne problemen en opvattingen, al dus de brochure. Er is zeker alle reden om !met grote dankbaarheid dit 60-jarig jubileum te herdenken, als men zich realiseert wat de N.C.B. in die 60 jaren voor de boerenstand heeft gedaan en bereikt op mate rieel, maar ook op cultureel en godsdienstig terrein en daarom is een hartelijke gelukwens hier zeer zeker op z'n plaats. Ooggetuige verslag van eerste proefrit in 1896 Wie zich heden ten dage met een superautomobiel over Neer- lands. autowegen spoedt, zal zich zelden of nooit de intrede van de eerste auto in Nederland rea liseren. Alhoewel de geschied vorsers - zoals te doen gebrui kelijk zowel over de impor teur als over de .juiste datum van mening verschillen, neemt men in het algemeen hiervoor toch wel de maand september van het jaar 1896 aan, dus nu juist 60 jaar geleden. Ter gele genheid van dit diamanten jubi leum stuurden wij onze verslag gever terug naar het jaar 1986 en hieronder treft u dus een verslag aan, zoals de journalist aan het einde der 19e eeuw dit heugelij ke feit gezien heeft. Niemand van de duizenden aanwezigen op het marktplein van onze goede, oude stad Nijme gen heeft zich waarschijnlijk ooit in kunnen denken, welk 'n paniek de intrede van het eerste paardeloze voertuig in Neder land gisteren zou veroorzaken. Weken sprak men er reeds over als over een te Verwachten Laat ste Oordeel, en ook gisterenmor- Stijf en Stram? Nu hier - dan daar? Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig kli maat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op nor male kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van Uw rheumatische pijn. gen ontdekte men, wanneer men zijn oor onder het publiek te luisteren legde, een stemming waarin men alleen geheimzinni ge zaken bespreekt. Het platte land was te hoop gelopen en de koddebeiers repeteerden gloeiend van dienstijver hun beste pro ces verbaalstijl. Doch hoe anders heeft het uitgepakt. Het grote moment naderde met de minuut en toch weer eerder dan het pu bliek verwacht had, klonk een vervaarlijk geplof, waarop het publiek onmiddellijk de halzen rekt Met een zwaai verschijnt er om 'de hoek een voertuig, dat zich op het eerste gezicht het beste laat beschrijven als een loslopende wagen. Op hetzelfde moment wint de angst het van de sensatie. Koddebeiers duiken neer achter bomen in de weg berm en een paard protesteerl met de raarste capriolen tegen zijn nieuwe concurrent. Het is, alsof de man, die met een rode vlag in de hand voor de koperen radiateur uitfietst, boeren, bur gers en buitenlui door middel van het symbool der revolutie waarschuwt voor het nakend gevaar. De snelheid, waarmee de wagen rijdt, bedraagt die van een hard dravend paard, doch aan gezien de ene gemeente rappere dravers bezit dan de andere, is het moeilijk een snelheidsbe grenzing aan te geven. Naar ooggetuigen later verklaarden, sprongen boeren in de Lange- straat van hun bok en vluchtten de polder in, terwijl een Jan Ple zier met inzittenden in de vaart terecht kwam. Met geweldige krachtexplosies, die men door zijn hele lichaam voelt, snelt het voertuig de Marktstraat door en het geraas van de machine en van de drijf kettingen wordt re gelmatig tegen elke boom terug gekaatst. Het is niet eenvoudig een beschrijving van het voort- donderende monster te geven, doch naar wat wij er ons van herinneren, was het voertuig voor twee personen ingericht en zaten de twee inzittenden op een rechtlijnige langwerpigvierkante zitting met een ijzeren, gallerietje er om heen en daarvóór 'n recht opstaand vierkant dashbordje. Midden lussen de zitting en 't dashbord stond een loodrech te stuurkolom, van boven ge kroond door een vaste ring, die waarschijnlijk als grondplaat dient voor een horizontaai ge plaatste handel. Deze handel ein digde aan het voorste gedeelte in een pijl, die schijnbaar de richting der beweging moet aan geven. Aan beide zijden der zit ting prijkten twee rijtuiglan taarns van klein model, waarin een kaars tot verlichting dient. Intussen heeft het voertuig de helling midden in het dorp be reikt en met een onbegrijpelijke vaart gaat het er tegen op, tot dat de wet der zwaartekracht zich doet gelden Langzamer en langzamer kruipt de wagen ver der en het aantal explosies daalt tot angstwekkende loomheid. Wat nu gebeurt tart iedere be schrijving. Terwijl de wagen nog de snelheid van een paard heeft dat stapvoets loopt, stapt een der passagiers uit en, ontlast van het gewicht, gaat he monster on middellijk weer veel sneller, zo dat de uitgestegen passagier op een draf er naast moet gaan lo pen. Met donderend geraas den dert het voertuig de stad uit en komt bij een fietsenreparateur tot stilstand. Niemand waagt het bij de automobiel in de buurt te komen. Integendeel, moeders met kinderen, vergezeld van vaders met grote jongens en meisjes, spoeden zich naar huis om in de stilte van de huiskamer de op gedane ervaring te bespreken. In onze stad heeft de wieg van het eerste paardeloze voertuig gestaan en is de eerste Automo biel de Nederlandse maatschap pij binnengereden. ELLENDE VAN INWONING. Een dode en 3 zwaar gewonden. De ellende van de inwoning, die men ook in Domodossola in Noord-Italië kent, heeft daar maandag een dode en drie ern stig gewonden geëist. Twee bij elkaar inwonende gezinnen kre gen ruzie, die op het balkon uit gevochten werd en tenslotte zo hoog liep, dat de balustrade be zweek en de vechtenden drie me ter in een tuin omlaag tuimelden met het vermelde droevige ge volg. Agenda en Prae-adviezen Openbare vergadering van de raad der gemeente Loon op {Zand. te houden op donderdag 30 aug. 1956, des avonds om 7 uur ten gemeentehuize. A 9 e d 1. Vaststelling openstaande no tulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot benoeming van een commissie van advies als be doeld in de Woonruimtewet 1947. De commissie, wier mandaat per 1 oktober a.s. is beëindigd, werd gevormd door Kamer I (Kaatsheuvel) de he ren Jac. Stokkermans, voorz.; P. A. van Laarhoven, C. Nouwens, B. van Pelt en C. van Rooij. Kamer II (Loon op Zand) de heren J. W. van Noije, voorz.; J. B. Brands, W. C Ligtenberg; J. v. d. Lee en mej. C. van Veldho ven. 4. Voorstel tot het aangaan van een leningsovereenkomst met de N.V. Waterleiding Mij. „N.- W.-Brabant" te Oudenbosch. 5. Voorstel tot het vaststellen van data, waarop de algemene toelating van kleuters, die de leeftijd van 4 jaren hebben be reikt, zal plaatsvinden. Voorgesteld wordt 1 septem ber en 1 april. 6. Voorstel tot wijziging van de gemeente-begroting en de be groting van het gemeentelijk gas bedrijf voor het jaar 1956. 7. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 I der Lager Onderwijswet 1920. Voorgesteld wordt, tot een be drag van f 2.376.40. Verzoek van het bestuur van de R.K. Meisjesschool „St. Her man Jozef", Sweensstraat 27 al hier, om medewerking ex artikel 72 der lager onderwijswet 1920 voor de kosten van inrichting van een noodlokaal. De grote toename van het aan tal leerlingen is voor de Minister van Onderwijs aanleiding ge weest om de aanstelling van een zesde leerkracht goed te keuren. In verband daarmede is het nood zakelijk gebleken om naar een noodlokaal uit te zien, waartoe men de beschikking heeft kunnen krijgen over een gedeelte van het patronaat. Met het inrichten als leslokaal van de beschikbare ruimte is vol gens de ingediende begroting een bedrag gemoeid van f 4701,25. 8. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 50 der Kleuteronderwij swet. Voorgesteld wordt medewer king ingevolge art. 50 der Kleu teronderwijswet te verlenen aan de Vereniging tot stichting en in standhouding van een school 'met de Bijbel te 'Kaatsheuvel voor de aanschaffing van meubelen en de eerste inrichting van de op te richten kleuterschool. Na het aanbrengen van enige wijzigingen van practische aard is het bedrag van de kosten, uit deze aanschaffing voortvloeiende, vastgesteld op f 5.800,—. 9. Voorstel tot verharding van de Venloonstraat. i In het kader van de uitvoering van het partiële uitbreidingsplan Loon op Zand bestaat het voor nemen om de Venloonstraat van een verharding te voorzien, waar door de oppervlakte bouwterrein wordt uitgebreid, en waardoor 't in de toekomst beter mogelijk is de geprojecteerde woonstraten- aan te leggen tussen de v. Rijcke- vorselstraat en de Venloonstraat. In oorsprong hadden B. en W. het plan om een rijweg met een breedte van 6 meter aan te leg gen, waarlangs aan beide zijden groenstroken en trottoirs. Om echter de kostprijs te drukken hebben zij het wegprofiel doen veranderen in dier voege dat de breedte van de rijweg voorlopig is teruggebracht tot 4.50 m en de groenstroken met 0.75 m aan bei de zijden zijn verbreed, zodat het in de toekomst steeds mogelijk blijft de rijweg te verbreden tot 6 meter. Bovendien zijn B. en iW. van mening dat voorlopig kan worden volstaan met aan één zij de van de straat, n.l. aan die zij de waar bebouwing aanwezig is, een voetpad aan te leggen. Voorts maakt de ligging van 't riool in dit weggedeelte 't nood zakelijk, dat voor een behoorlijke afvoer, het rioolwater wordt op gepompt en wordt afgevoerd door de bestaande oude riolering van het Oranjeplein en de Hoge- steenweg. Waar de Venloon straat overgaat in Oranjeplein dient een pompgemaal met een kleine capaciteit te worden opge richt. Wanneer de vernieuwing van de riolering in Loon op Zand een feit is geworden kan een na tuurlijke lozing van rioolwater plaats vinden en kan dit gemaal- tje vervallen. De kosten van uitvoering van deze werkzaamheden, waarin zijn begrepen de kosten voor aanleg van gas, water en elektriciteit, worden geraamd op f 144.000,—. 10. Voorstel tot waarborging van tijdelijke betaling van rente en aflossing van een geldlening door de Nationale Levensverze kering Bank N.V. te Rotterdam aan een derde te verstrekken. 11Aanbieding gemeentereke ning met bijbehorende bedrijfsre- keningen over het dienstjaar 1954 en benoeming van een commissie tot onderzoek dier rekeningen. De gemeenterekening sluit a. gewone dienst inkomsten f 2.174.548.21 uitgaven f 2.286.878,27 nadelig slot f 112.330.06 b. kapitaaldienst inkomsten f 8.503.086.15 uitgaven f 9.177.590,10 nadelig slot f 674.503,95 De navolgende rekeningen le verden over 1954 een batig c.q. een nadelig slot op tot de daar achter vermelde bedragen j j gasbedrijf batig slot f 3.075.20 drainagevelden nadelig slot f 6.713.73 woningbedrijf nadelig slot f 71.460.33 Ten aanzien van dit laatste be drag merken B. en W. nog op dat de van het rijk ontvangen bij drage ad f 55.119,94 hierop nog in mindering moet worden ge bracht. 12. Voorstel tot het aangaan van de „Gemeenschappelijke Re geling Gasvoorziening Zuid-Ne derland". De evolutie in de Nederlandse gaswereld noodzaakt tot een goed gefundeerde organisatie, waartoe de Minister van Economische Za ken het initiatief genomen heeft door de instelling yan de Com missie Landelijke Gasvoorziening. Dit initiatief zal resulteren in de oprichting van 'n Nationale Gas maatschappij, waarin alle bij de gasproductie en gasdistributie be trokkenen kunnen gaan deelne men, voor wat de gasdistribuan- ten betreft, via daartoe op te rich ten regionale samenwerkingsor ganen. B. en W. hebben zich evenals de andere deelnemers met de ent worpen regeling kunnen vereni gen, zodat zij voorstellen om tot het aangaan van deze gemeen schappelijke regeling, overeen komstig het ter inzage liggende ontwerp, te besluiten. Op woensdag 5 september zal te 's-Hertogenbosch het 25-jarig bestaan herdacht worden van het Katholiek Verbond voor Kinder bescherming. i Het thans jubilerende verbond is de grootste van de elf groeps- organisaties die tesamen de na tionale federatie, de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming, vor men. Het Katholiek Verbond omvat 42 procent van alle pupil'en d;e in een of andere vorm de zorg van de Kinderbescherming onder vinden. Het telt drie afdelingen: de afdeling Voogdijverenigingen, de afdeling Internaten en de af deling Gezinsvoogdij en Patrona ge. Het werkterrein omvat vier kringen: kring West (Noord- en Zuid-Holland en Zeeland): kring Nrd.-Brabant, de zuidelijke 1. ing (Limburg) en de kring Oost (overige provincies)Het cen trale kantoor is gevestigd aan de buitenhaven nr. 6 te Den Bosch. Vijftig verenigingen. Van het bestuur vernemen wij nog dé volgende actuele situatie schets i Afdeling Voogdij-verenigingen: de 50 bij het Katholiek Verbond aangesloten Voogdijverenigingen voeren de voogdij over 9500 pu pillen. Hiervan verblijven er cir ca 4000 in pleeggezinnen en pl.m. 5500 in internaten. De verenigin gen onderhouden met al deze kin deren een levendig contact. Zij streven ernaar de kinderen, waar voor internaatsopvoeding niet om bepaalde redenen vereist is, in 'n gezin te plaatsen, maar vele kin deren moeten nog naar een inter naat omdat er te weinig goede pleeggezinnen zijn. Afdeling Internaten: in de 100 internaten, aangesloten bij het Katholiek Verbond voor Kinder bescherming, worden gemiddeld 9200 kinderen verzorgd en opge- goed. De internaatsopvoeding heeft de laatste tijd sterke wijzi ging ondergaan. De tijd van massaopvoeding is voorbij, leder kind wordt het meest geëigende opvoedingsmilieu gegeven. Dit brengt mee dat getracht zal 'moe ten worden voor een normaal kind een pleeggezin te vinden. Het hoort als regel in een inter naat niet thuis. Behalve interna ten voor normaal opvoedbare kin deren zijn er ook internaten voor kinderen met opvoedingsmoeilijk heden: observatietehuizen; over gangshuizen: tehuizen voor onge huwde moeders; tehuizen voor werkende jeugd en internaten voor psychisch gestoorden en li chamelijk gebrekkigen. Verticaal systeem. Tegenwoordig wordt veel toe gepast het zogenaamde verticale systeem, d.w.z. in een bepaald internaat worden groepjes bijeen gebracht van jongens en meisjes van verschillende leeftijd, broer tjes en zusjes, om zodoende het gezinsleven zoveel mogelijk te be naderen. Na de laatste wereldoorlog heeft het Katholiek Verbond zich bijzonder verdienstelijk gemaakt op het vlak van de gestichtsdiffe rentiatie. Het in 1951 uitgebrach te differentiatie-rapport van het Mgr. Hoogveldinstituut vormt het uitgangspunt voor de aanpak van deze zeer moeilijke kwestie. Afd. Gezinsvoogdij en Patro- nagle: (landelijke vereniging voor R.K. Gezinsvoogdij en Patrona ge): op het ogenblik zijn bij het Katholiek Verbond voor Kinder bescherming 27 verenigingen Voor Gezinsvoogdij en Patronage aan gesloten. Zij omvatten tezamen circa 12000 pupillen. Het systeem van gezinsvoogden (door de kin derrechter benoemd voor gezin nen waar kinderen met lichame lijke of zedelijke ondergang "wor den bedreigd) wordt de laatste jaren steeds meer toegepast. Het voorkomt yaak een ontheffing of ontzetting uit de ouderlijke macht en heeft het voordeel dat het ge zinsverband gehandhaafd blijft. DE ECHO W HEI ZUIDEN

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1