m 1 SfRAAÊfÊSDONKl ideale positie door nieuwe mregenplan 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 2 Uitbreidingsplannen beogen riante komvorming Voor industrievestigingen bijzonder aantrekkelijk Jedere leerling van de lagere school, die trouw zijn aard rijkskundelessen leert, zal weten te vertellen, dat de gemeente Raamsdonk in Noord-Brabant ligt, ten zuiden van de Bergse Maas en ten oosten van de Don- ge, vlak bij de samenvloeiing van deze twee rivieren. Vroeger was dat anders, toen werd de kinderen desnoods met behulp van de plak ingepompt dat Raamsdonk deel uitmaakte van het gewest Holland, in het bijzonder van het baljuwschap Zuid-Holland. En zo was het ook inderdaad tot aan de verdeling van de Bataafse Republiek. Als gevolg van de Staatsregeling van 1798 werd het toezicht op de mu- nicipaliteit van Raamsdonk op gedragen aan 's-Hertogenbosch. Daarna is de gemeente Raams- de nieuwe kerk gelegd. Men hoopt deze nieuwe kerk 't vol gend jaar op het feest van Maria Hemelvaart in gebruik te nemen en dan zullen ook de resten van de oude kerk spoedig onder slo pershanden vallen. Voor het ove rige is men de oorlogsschade ge heel te boven en is men al lang en breed weerin een volgende fa se aangeland, n.l. die van uit breiding. RIANTE KOMVORMING. Het gemeentebestuur van Raamsdonk heeft vlak na de oorlog niet alleen het herstel der oorlogsschade met kracht ter hand genomen, het is er te vens direkt toe overgegaan om reeds lang bestaande ongewenste toestanden uit de weg te ruimen. donk enige malen als willige pi on op het politieke schaakbord heen en weer geschoven tussen Holland en Brabant om bij be- j sluit van de Soevereine Vorst van 20 juli 1814 voor goed bij I Brabant gevoegd te worden. Thans is Raamsdonk een van i de zich snel ontwikkelende Langstraatse gemeenten, ge- vormd door de dorpskernen Raamsdonk (dorp) en Raams- j donksveer, met 8500 inwoners, j en een oppervlakte van 2301 ha. i En deze ontwikkeling zal in de j toekomst ongetwijfeld nog een j grootser karakter aannemen, wanneer de nieuwe provinciale i weg van Den Bosch naar West- j Brabant en de verbinding Noord- j Zuid via de nieuw te bouwen j brug bij Sleeuwijk zullen zijn ge- j reaiiseerd. Het knooppunt van deze verkeersslagaders zal name- lijk komen te liggen tussen Raamsdonk en Raainsdonksveer in. Dit gevoegd bij het feit dat de gemeente over uitstekende verbindingen te water beschikt, zal de vestiging van nieuwe in dustrieën bijzonder aantrekkelijk maken. Zonder op de verdere ontwik keling vooruit te lopen, mag dan ook gezegd worden dat de toe komst der gemeente Raamsdonk zich uitermate gunstig laat aan- j zien. VERNIELING EN HERSTEL. Evenals zovele andere ge meenten heeft ook Raams donk het in de laatste fase van de oorlog bijzonder hard te ver duren gehad. Gelegen op de grens tussen bezet en bevrijd Nederland, heeft de gemeente aan voortdurende beschietingen bloot gestaan, die telkenmale 'n spoor van vernietiging en ellen de achter zich lieten. Raamsdonk heeft haar tol aan doden, gewon den en verwoesting wel betaald en als macaber gedenkteken uit deze dagen staan nu nog over eind de trieste resten van de eens zo imposante O. L. Vrouwekerk, welke door de wanhopig vernie lende Duitsers werd opgeblazen. Maar deze ruimte is dan ook het enige dat nog aan deze ban ge tijd herinnert en ook zij zal er niet lang meer staan, want on langs werd de eerste steen voor FEUILLETON Nieuwbouw aan de Beatrixstraat met plantsoen. Zo waren de wegen op vele plaat sen namelijk zeer slecht en ook stedebouwkundig waren er situ aties aan te wijzen die dringend om verbetering vroegen. En deze verbeteringen zijn er gekomen, zowel ten aanzien van de bestrating als in het stede bouwkundig aspect. Wie thans door Raamsdonk rijdt, heeft zeer goede, verahrde wegen onder zich en kan vele doorbraken con stateren, die het stedebouwkun dig beeld een veel ruimer aan zicht geven. Burgemeester J. H. M. Prins- sen, die ons op onze tocht door zijn gemeente vergezelde, is een groot voorstander van ruimteen licht in de gemeentelijke bebou wing. Niet alleen in de nieuw bouw blijkt dit zeer duidelijk, doch ook in de sanering der ou de gemeentedelen heeft hij met sukses getracht deze voorkeur met behoud van het specifieke karakter van zijn gemeente zo veel mogelijk te verwezenlijken. En ook als hij spreekt over de toekomstige saneringsplannen, treedt deze voorliefde heel stérk op de voorgrond. Deze gerichtheid op ruimteen openheid heeft ook op voortref felijke wijze gestalte gekregen in de uitbreidingsplannen van de gemeente Deze gemeentelijke uitbouw is geheel gericht op een ruime en riante komvorming en men kan hierin tot nu toe vier fasen onderscheiden. Daar is al lereerst de reeds geheel gereed gekomen Schilderswijk in de Bo- terpolder met een groot aantal lichte en moderne woningen. Vervolgens de Prinsessenwijk, die met de bouw van 10 grotere- gezinswoningen in de Beatrix straat en 12 bejaardenwoningen in de Margrietstraat haar vol tooiing nadert. Door de aanleg van kleurige plantsoenen en een fraaie beplanting beantwoordt deze wijk in alle opzichten aan de hoogste eisen ten aanzien van ruimte, licht en fleurigheid. Het derde onderdeel van het gemeen telijk uitbreidingsplan is de Om- schoorwijk aan de noordzijde, waar binnenkort nog 32 wonin gen zullen verrijzen, met het uit zetten waarvan men onlangs is begonnen. Als vierde onderdeel van dit totale fraaie uitbreidings- j plan is voor de toekomst de Nieuwe Polder, gelegen tussen Julianalaan en Wilhelminalaan bestemd. De in al deze uit breidingsplannen geprojecteerde straten zullen door een aantal doorbraken meerdere aanslui tingen krijgen op de bestaande wegen. Tezamen zullen deze uit breidingen de gemeente een veel rianter en moderner aspect ver lenen en in staat zijn de uitgroei der gemeente voorlopig in vol doende mate op te vangen. In dit verband mogen we ook noemen het nieuwe riolerings plan (de tijd van open riolering is gelukkig ook achter de rug), dat IV2 miljoen zal gaan kosten. De plannen hiervoor zijn geheel gereed en behoeven alleen nog de goedkeuring der bevoegde in stanties. Voor de lozing in de Donge is reeds goedkeuring ver kregen van de minister van Wa terstaat. Het electriciteitsnet is reeds, in '48'49 omgebouwd tót een geheel ondergronds net Ook de streekgasvoorziening zal in 1950 een feit worden. Door een aantal deelnemende vereni gingen zullen binnenkort de 110- j dige besluiten hiertoe genomen worden. MEER WERKGELEGENHEID. De tijd dat Raamsdonk 'n zui ver agrarisch karakter had, ligt al ver achter ons. Evenals in een aantal andere Langstraatse gemeenten heeft ook hier de in dustrie zich een betekenender plaats verworven en momenteel is de verhouding tussen de ar- beidssterkte, werkzaam in de agrarische en industrieëie sector ongeveer fiftv-fifty. Het agrari sche deel der bevolking heeft i zich voor het merendeel gecon centreerd in Raamsdonk (Dorp), terwijl in Raamsdonksveer een behoorlijk aantal industrieën 'n belangrijke plaats in de samen- j leving zijn gaan innemen. Zo telt Raamsdonk enkele scheeps- i werven, enkele machinefabriek jes, een tegelfabriek, een me- taalwarenfabriek in het voorma lige slachthuis, de Rami-metaal- warenfabriek die in aanbouw is, een schoenfabriek en een nog in aanbouw zijn de schoenfabriek, de Holland Heating, een bedrijf dat met Amerikaanse lisencie R.K. Meisjesschool. ventilatoren en verwarmingsin stallaties vervaardigt, en een aantal grote aannemers. En bij deze beroepsbevolking mogen we ook rekenen het beroepsper- soneel van de pontonnierskazer ne, waarvoor reeds een 50-tal woningen zijn gebouwd en nog steds nieuwe aanvragen binnen komen En dan niet te vergeten de schipperswereld, die voor Raamsdonk van zeer grote bete kenis is. Raamsdonk is de tien de schippersgemeente van Ne derland, Amsterdam en Rotter dam meegeteld. Talrijk zijn in de gemeente Raamsdonk dan ook de schippers, waarbij er zijn die doen. Daarnaast zijn ook een aantal bijzonder fraaie nieuwe scholen tot stand gekomen: een nieuwe landbouwschool, een ka tholieke meisjesschool en een jongens u.l.o.-streekschool. Op het program staat nog een nieu we Christelijke u.l.o.-school, ter wijl met de bouw van een nieu we Christelijke l.o.-school on langs een begin is gemaakt. In dit verband mag ook wor den vermeld het prachtige nieu we wijkgebouw van het Wit-Ge- le Kruis, dat het vorig jaar is gereed gekomen en waardoor de gemeentelijke gezondheidszorg de beschikking kreeg over een VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER". Deze lijn geeft aan, hoe het snel verkeer de bocht naar links moet nemen. Dit z.g. voorsorteren be vordert een vlot verkeer en voor komt opstoppingen. Een achter- opkomer moet in dit geval rechts De rustige Margriet straat met leuke ber keboompjes. 200 schepen bezitten, die daar 'n huis op de vaste wal trachten te krijgen. Deze industriële uitbouw wil echter niet zeggen dat de indus triële sector ook aan alle eigen mensen werkgelegenheid bieden kan. Dat deze sector toch nog te gering van omvang is, blijkt wel uit het feit dat velen dagelijks elders gaan werken, waaronder 250 meisjes, 't Gemeentebestuur is er dan ook diep van doordron gen dat er voor de eigen mensen meer werkgelegenheid binnen de gemeente moet komen en dat 'n textiel- of schoenfabriek toch zeker aan de 250 meisjes werk moest kunnen bieden. De activi teit van het gemeentebestuur is scherp gericht op de mogelijk heden die een verbetering in de ze toestand kunnen brengen en men hoopt in de toekomst het geboorteoverschot, dat er in Raamsdonk nog altijd is, in ei gen gemeente te kunnen te werk stellen. En men zal o.i. de toe komstige ontwikkeling met een gerust hart tegemoet kunnen zien, omdat er factoren aan te wijzen zijn, die de verwachting van een grotere industrieëie uit bouw rechtvaardigen. Als voor naamste factor zouden wij wil len noemen de ideale positie wel ke Raamsdonk in de toekomst zal gaan innemen als knooppunt van twee grote verkeersslag aders: de provinciale weg Den BoschWest-Brabant en de ver binding Noord-Zuid via de nieu we brug bij Sleeuwijk. De uitste kende verbindingen te water zul len deze positie nog aanmerkelijk versterken. De aantrekkelijkheid van een nieuwe industrievesti ging wordt momenteel door de gemeente belangrijk verhoogd door de aanleg van een 8 ha. i groot industrieterrein in de Bo- terpolder, vlak tegen de haven aan, waardoor tevens uiterst gunstige vervoersmogelijkheden geschapen zijn. Voor industrievestigingen moet Raamsdonk dan ook bijzonder aantrekkelijk genoemd worden. VOORBEELDIGE SCHOLENBOUW. Naast de woningbouw heeft scholenbouw na de oorlog de volle aandacht van het ge-, meentebestuur gehad. De oude scholen zijn praktisch geheel j gemoderniseerd, zodat zij aan alle redelijk te stellen eisen vol- accomodatie die tot dan toe had ontbroken. Ten aanzien van de bejaarden zorg heeft Raamsdonk ook zijn taak begrepen en op voorbeeldi ge wijze ten uitvoer gebracht. Men heeft momenteel de beschik king over drie bejaardentehui zen, tweë in Raamsdonksveer en een in Raamsdonk (dorp), ter wijl binnenkort de 12 ruime be jaardenwoningen in de Margriet straat gereed zullen komen. NOG VEEL OP STAPEL. j Het feit dat het zeer fraaie gemeentelijke gymnastieklo- kaal avond aan avond bezet is, i bewijst zowel dat aan een derge- I lijk gebouw zeer grote behoefte I bestond, alsook dat het vereni- I gingsleven in Raamsdonk een gunstige ontwikkeling door- maakt. Onlangs is dan ook door de gemeente in Raamsdonkdorp een gebouw aangekocht dat als tweede gymnastieklokaal zal in gericht worden. Drie sterke en florerende voet balverenigingen telt Raamsdonk én deze clubs zitten zogezegd te springen om beter sportterrei nen, want de bestaande accomo datie moet onvoldoende worden genoemd. De gemeente kan ech- passeren. Het is voor de automo bilist, die hier linksaf gaat, na tuurlijk wel zaak zijn voornemen tijdig kenbaar te maken. De ach- teropkomer moet er zeker van zijn, dat hij inderdaad aan de rechterkant veilig kan passeren. bieden. Deze belangrijke aan winst aan zaalruimte zal o.i. voor het verenigingsleven en het uitgaansleven van grote beteke nis zijn. Tegenover het bloeiende vere nigingsleven staan de minder gunstige aspecten van 't jeugd werk. Geen noodtoestand, verre van daar, maar toch zit men hier dringend verlegen om een aantal leidsters om aan het jeugdwerk die zorg te kunnen geven die het noodzakelijk behoeft. Een voortreffelijk rustpunt in de gemeente is het nieuwe park. Ruim en prachtig van aanleg en beplanting, al zouden wat meel bloemen de aantrekkelijkheid en de bekoorlijkheid nog belangrijk verhogen. Een vijver met zwa nen en een zandbak maken dit park tot een ideale plaats voor de jeugd, terwijl de ouderen zich kunnen verpozen in een plezie rige wandeling langs de fraai aangelegde paden. Binnenkort zal een tweede park worden aan gelegd in het "kader van 'n door braak van de kerk over de spoor lijn heen naar Raadhuisstraat en vandaar naar de Schansstraat. \7eel is er dus in het na-oor- logse Raamsdonk tot stand gekomen. En deze verrassende uitgroei vormt wel het beste be wijs dat Raamsdonk een gemeen tebestuur heeft dat door voort ter geen ijzer met handen breken doch in de nabije toekomst zal ook de aanleg van nieuwe ter reinen een feit zijn, want dit punt heeft de volle aandacht van het gemeentebestuur. Ook het zwembad nabij de spoorwegover gang staat in het middelpunt der belangstelling. Verder kan Raamsdonk bogen op twee grote bekwame harmo nieën, een' toneelvereniging en een zangvereniging, die herhaal delijk van een verheugende vita liteit blijk geven en menige avond gezonde en goede ontspan ning brengen. Uit welingelichte bron hebben wij vernomen dat hotel-café-restaurant Huis Ten Deijl in de nabije toekomst de beschikking zal krijgen over een nieuwe moderne zaal, welke aan ca. 500 personen plaats zal Het kleurige gemeen teplantsoen. durende en belangwekkende ac tiviteiten voor de gemeente de mogelijkheden wil scheppen die binnen haar bereik liggen. Deze mogelijkheden zijn, vooral wan neer Raamsdonk door de reali sering van het nieuwe wegenplan een ideale positie heeft ingeno men, bijzonder groot. Men kan er van overtuigd zijn dat Raamsdonk in de toekomst onder de Langstraatse gemeen ten een zeer belangrijke plaats zal gaan innemen. Daarvoor staan de bekwaam heid en de voortvarendheid van het gemeentebestuur in de ach ter ons liggende jaren zorg. Maar daarvoor staat ook borg de sta pel werk die dit bestuur zichzelf in het vooruitzicht heeft gesteld. In een gemeente waar 't werk hoog ligt opgetast, gaat 't goed van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" WILDE VAART door ALLAN PENNING. 46). De schriele lichtjes van de soos pinkelden in het nachtelijk duister als knipperende sterre tjes in een donkere hemel en slechts het zachte regelmatige geplons van de riemen, die in de starre cadans 't water in domp- ten, verbrak de stilte. En voor dat Peter er zich goed en wel re kenschap van had gegeven, was hij de soos zo dicht genaderd, dat de stemmen, die eerst als on definieerbare klanken uit de nacht waren aangedreven, nu verstaanbaar waren. Een lach klonk op en enkele ogenblikken later kon hij zelfs het klikken van de ivoren biljartballen dui delijk horen. Het was te laat en toch weer te vroeg. De borrelaars waren naar huis en de verstokte vrij gezellen, die hun leven vrijwel in de soos doorbrachten, waren na tafel nog niet komen opda gen. Een paar planters, die de troosteloze verlatenheid van het armzalige hotelletje nog meer drukte dan de gewone eenzaam heid van de Borneose binnen landen, hingen nog rond het bil jart met de enige man, die reeds jaren een vaste kostganger van het hotelletje was. Alles wat ook maar één enkele maal voet aan wal had gezet in Pontianak, ken de hem. Dozer heette hij en het bleef een nog steeds onopgelost raadsel, hoe deze kerel, die eens planter geweest was en van de rente van een zeer bescheiden kapitaaltje leefde, in Pontianak was aangespoeld en gestrand. Zo ver ging de historie niet te rug, maar hij had hier wortel ge schoten en was langzaamaan ge groeid tot een instituut. Pontia nak, zonder Dozer, zou Pontia nak niet geweest zijn. Reeds lan ge jaren scheidden hem van zijn jeugd; voor'Indië was hij een oud man, want de overlevering wilde, dat Dozer reeds meer dan twintig jaar geleden voor de eer ste maal in Pontianak werd ge signaleerd en dat hij zelf toen geen broekje was. Zodra hij Peter Wins in het vizier kreeg, schreeuwde hij met een ietwat overdreven joviali teit: „Ha, die kappieben je weer eens op onze kust gestrand, ouwe zeerover, hèHa, ha, die ouwe Kapoewas leren ze nooit kennen, hèmoet je mij maar eens als loods nemen, kap, als je weer hier moet zijn, hè Ik heb 'm in mijn zak, hoor, de Kapoewas, ik hem 'm nog le ren lezen en schrijven", en zijn lach om eigen mop schalde door het berookte zaaltje. ,,Zo, Dozer, ouwe toengkoe matih. Ik dacht, dat ik deze keer toch zeker een bos melatie op je graf had mogen poten. Beste brave mensen heb ik zien ster ven als ratten, maar jou verge ten ze, geloof ik". „Niks vergeten, hè", grijnsde Dozer, waarbij zijn prachtig re gelmatig gebit tussen de dor- strakke lippen uitkwam. „Zou je willen, hè kappieMaar Dozer krijgen ze niet, hoor. Dat komt, omdat je als een fatsoen lijk mens leeft, hèNetjes hè, rustigen systeem, hè..." lachte hij, „da's het geheim, hè kapsysteemhè". „Reuzensysteem", schamper de Peter Wins, „tien of twaalf borrels per dag, 's middags een paar uur op je nek staan en 's avonds nog eens een partij drankreuzensysteem, voor Tjong Hi de kedeh-houder". „Tjong Hi, of geen Tjong Hi, hèmaar Dozer krijgen ze nooit, hènooit!" „Wedden, Dozer; dat ik nog aan je graf sta, wanneer ze de moppen steen op je kist mikken 0111 'm onder water te houden, zoals ze in dit gezellige landje doenMaar schei uit drink een borrel met me, al ben je me er ook een stuk of acht voor". „Da's nou weer jouw begrafe nis, PeterhèDan moet je maar niet zo waanzinnig laat aan komen zetten. Waar heb je in vredesnaam gezeten? Je bent nou toch zeker niet de Kapoewas op komen stomen?" Peter zakte op een bank langs de wand van de biljartkamer neer en bestelde een paar bor rels. De mede-biljarters kwamen op hem aangeslenterd als een stille dreiging tegen iemand, die tegen de etiquette heeft gezon digd. Wins had eenvoudig niet gepiekerd over het grondprinci pe der Indische „beschaving". Hij had zich notabene niet voor gesteld Hij sprong van de bank af, alsof er een zevenklapper on der lag. „Mag ik eens evenmijn naam is Peter Wins", en hij stak een hand uit als een klein presenteerblad, maar de dikke rood opgeblazen kerel, die de eerste was om te grijpen, presen teerde een poezelig handje, dat meer het formaat van een gevin gerd pisangblad had. Er is blijk baar altijd baas boven baas j „Aangenaam", bromde de ei- genaar van het pisangblad en mompelde een naam, die volko men onverstaanbaar was. Aan de eer was voldaan en iedereen schoof rond een tafel. De djonr gos achter de bar kreeg het weer opnieuw druk en de stemmen klonken luider en luider op, tot dat plotseling Dozer vastbera den een besluit nam. „Nou, mannen-broeders, het is mooi, hèIk ga 'm smeren, anders krijg ik niks meer te eten en gisterenavond was het in ieder geval al terlaloe, hè „Kom, geen spelbreker zijn Blijf nou even rustig zitten en als je wat wilt eten, kan je toch altijd hier wat krijgen". Maar Dozer was niet te hou den en Peter, die er ook al meer dan genoeg van had, greep de gelegenheid aan om er tussen j uit te komen. S „Wijze daad, Dozer. Wacht even, dan ga ik niet je mee en als je d'r niks op tegen hebt, j eten we samen". „En jij geeft de wijn, hè Afgesproken, want na gisteren avond ben ik voor een paar maanden financieel gebroken, hè". Na elke zin klonk het irrite rende „hè", dat Dozer met een ietwat béte grijns aan zijn woor den toevoegde. „Wat heb je het toch te pak ken over gisterenavondWat is er dan eigenlijk voor ver schrikkelijks gebeurd?" „Man, schei uit, hèWacht maar, man, als we in het hotel zijn, dan zal je wat meemaken.... 'n Mooi nummer, hèeen smakker, die hier binnen is ko men rollen, God weet waar van daan, hèmaar hij heeft ons gisterenavond allemaal uitge kleed, hèeen kalm pokertje noemde die gast dat, hè (Wordt vervolgd). Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds ST-y-i erger. De helder vloeibare UltSilafF D-D-D- dringt diep in de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN" HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50ZEEPÖ90

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2