dag- VROOM DREES91AM BINNEN- EN BUITENLAND woens prijzen 69° 69c HAKT DE KNOOP DOOR 6 DB ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 SEPTEMBER 1956 neBSBBSBEBBI ALLEEN GELDIG WOENSDAG 5 SEPTEMBER DEN BOSCH TILBURG - HELMOND Binnenland gesneden en ver pakte broodsoorten. WILDE VAART Buitenland ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Leuke poppenjurkjes, met schortje, om te borduren, «ardige zig-zag garnering, slechts Verkoop: Handwerkafdeling. Door vroegtijdige inkoop, brengen wij nu reeds extra voordelig uni zwanendons, in alle nieuwe najaarstinten; extra zware kwaliteit 4 10 80 cm. 1.25 70 cm. Kri;,iaiheldere bitter- bekertjes, fraai uitgewerkt model. Een zeer voordelige aanbieding, /Re 6 stuks voor O 3 Onze bekende vetlederen werkschoenen, met dubbel houtgepende A rt75 lederen zool V Lederen veters 43 c Bezuinig op Uw schooluit gaven. Dictaatcahier, prima houtvrij papier, 100 bladz., stevige omslag, O E e 3 stuks voor O*» Sterke halfwollen sport kousen, voor de. school gaande jeugd, in mooie blok- dessins, maat 4 «g 75 Kleine stijging per maat Herenalpino's, met lederen band en zijden kap; wateraf stotend en absoluut kleur echt, in mauve, A 95 bruin en zwart Stevige kleerhangers, beukenhout gelakt, drie hoekmodel, met broeklat en patenthaak, Q g™ c 3 stuks voor Brusselse kermis, knap pend cocosbiscuitje, O C c 250 gram <3 J Belegen kaas, vet, 250 gram Gouda vol- Solide basketbalschoenen, met verende binnenzool, ventilatiegaten en anti-slip loopzooi, in zwart/wit en blauw/wit, in de maten 43-45 5.45 A 45 36-42 4.95 29-35 Verkoop: Sportafdeling. Het bekende leuke boodschapmandje, tinten rood, geel, blauw, wit en groen plastic Schootkussens, voor baby, goed gevuld, in kleuren en aardige dessins de Leuke suèdine pothoed- veel jes, verschillende modellen, A 25 in rood, beige, bruin, A 25 groen, grijs en zwart keningen eiste enige tijd. Bij eerste vrije stemming kreeg niemand de volstrekte meerderheid; bij de twee de vrije stemming werden de heren Groots wagers met 8 en Wennekes met 7 stemmen gekozen; de heer Elshout had had 5 stemmen en de heren IJpelaar, Broeders en De Cock ieder 4 stemmen. Er volgde een stemming tussen de laatste drie heren, waarvan er de heer IJpelaar 7 ontving, de heer Broeders 3 en de heer De Cock 2. Bij stemming tus sen de heer Elshout en de heer IJpelaar behaalde de heer Elshout de eindzege met 9 tegen 3 stem men en 1 ongeldig. De gekozen heren verklaarden op vraag van de voorzitter hun benoe ming te aanvaarden. Het laatste agendapunt was het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake de gasvoorziening in Zuid-Neder land. In verband met een goede gas distributie wordt deze regeling van groot belang geacht. De raad gaat met het voorstel akkoord. De rondvraag wordt, zoals steeds, gewijd aan wegen en waterlopen. De heer Bossers bepleit wegverbe- tering in de omgeving van scholen en kerk aan de Loonse Dijk, waar de toestand zeer slecht is. Daar het. hier ook de gemeente Sprang-Ca- pelle betreft, is men, volgens de voorzitter, nog niet kunnen komen tot een overeenkomst, die beide be vredigt. Er bestaan plannen om voorlopig een voetpad aan de zuid zijde van deweg aan te leggen, zo dat bij slecht weer droogvoets kerk en scholen kunnen bereikt worden. Hij verwacht met het gemeentebe stuur van Sprang-Capelle wel tot overeenstemming voor verdere ver betering te zullen geraken. De heer v. d. Lee attendeerde op de onmogelijke toestand waarin de verlengde weg van de Bernse- hoef naar Huis ter Heide verkeert. Voor geen voertuig, noch voor geen fiets is er meer door te komen. Daarbij vraagt hij de aandacht van de voorzitter voor de schouwing der waterlopen. De toestand is bij de tegenwoordige hoge waterstand onhoudbaar. Pe voorz. zegt toe er direkt werk van te laten maken. De heer IJpelaar vraagt de aan dacht voor de slechte toestand waarin bij herhaling het westelijk gedeelte van de Hilsestraat ver keert. De voorz. is het met spreker eens. In de kortste tijd is daar door het gebruikmaken van auto's van deze weg, het wegdek in desolate toe stand. Hij zal trachten voor dit ge deelte, dat feitelijk een permanen te verharding nodig heeft, een be ter dekmateriaal te laten gebrui ken. De heer v. d. Lee merkt op, dat de witte paaltjes, die langs verschil lende wegen de weg aangeven, op meerdere plaatsen overgroeid zijn door het hoog opgroeiende gras en dan onzichtbaar een gevaar voor 't verkeer opleveren. Hij vraagt het gras en onkruid daar tijdig te laten wegmaaien, waaraan de voorz. zijn aandacht zegt te zullen schenken. De bemerking van de heer Van Kuijk, dat de waterloop vanaf de Sweensstraat naar het westen op sommige plaatsen door het instel len van sparren wordt verstopt, ter wijl, naar hij meent, deze waterloop door het Waterschap De Beneden Donge tweemaal in het jaar moet worden geschouwd, heeft de aan dacht van de voorzitter, die toezegt hierop het Waterschap attent te zullen maken. Hierna volgt sluiting met de chris telijke groet. SURINAME'S GOUVERNEUR GEPOLST ALS PREMIER. De informateur, prof. de Gaay Fortman, heeft de gouverneur van Suriname, de heer van Til burg (een socialist) telefonisch gevraagd of hij minister-presi dent wil worden. De heer Van Tilburg oud-wethouder van Rotterdam en oud-lid van de Eerste Kamer -— is per vliegtuig op weg naar Nederland en zal waarschijnlijk zondagavond arri veren. Vrijdagochtend heeft de infor mateur een gesprek gehad met de aftredende ministerpresident dr. Drees. Hij heeft hem toen op de hoogte gebracht van zijn plan nen voor de samenstelling van het kabinet en met name voor het premierschap. De socialisten zullen zich spoedig over de nieu we situatie beraden. Vrijdag avond was in PvdA-kringen al enige activiteit te bespeuren. De heer Van Tilburg heeft zich nog niet bereid verklaard het aanbod van de informateur te aanvaar den, maar het feit dat hij van Paramaribo naar Nederland komt, duidt er natuurlijk op, dat .hij de suggestie niet zonder meer van de hand wijst. De informateur wil de heer Suurhoff (PvdA) het departe ment van Sociale Zaken weer la ten beheren. In zijn schema zijn ook de ministers Luns (KVP, buitenlandse zaken), Cals (KVP, Onderwijs), Zijlstra (AR, Eco nomische Zaken) en Staf (CHU, Oorlog), opgenomen. Deze aftre dende ministers zouden dus te rugkeren, maar voor het overige is bijna alles onzeker. Men houdt er in politieke kringen rekening mee, dat prof. De Gaay Fortman zelf in het kabinet zitting wil ne men. Hij voelt wel voor het mi nisterschap van Justitie. Minisiter Algera als eerste onder Noordzeekanaal door. Donderdag is de verbinding tot stand gebracht tussen het noorde lijk en het zuidelijk deel van de autotunnel onder het Noordzee kanaal bij Velsen. Men moet zich daarbij overigens bepaald niet voorstellen dat deze tunnel nu meteen berijdbaar is ook. Verre van dat. Er is nog slechts een gat van 2,5 meter gebroken in de muur die de twee in aanbouw zijnde helften nog scheidt. Noch tans echter een „mijlpaal", een vierenswaardig feit. Het werd dan ook gevierd, want Z.Exc. minister Algera van Verkeer en Waterstaat, was de eerste die donderdagmiddag om omstreeks kwart over drie, in gezelschap overigens van een groot aantal waterstaatsautoriteiten en journa listen, door het gat in de muur een betonnen bakbeest van 33,5 meter breed, 6,5 meter hoog en 9 cm dik „kroop". En de feeste lijkheden, die nauwelijks als zo danig mochten worden aange duid, werden met een rondlei ding langs de werken en een kop je thee besloten. Want er moest meteen weer worden doorge werkt. Tegen het einde van dit jaar immers hoopt men het werk aan de autotunnel in zijn geheel te hebben voltooid. Wind en weder dienende kan dat reeds tegen het einde van oktober zijn. Er moeten nog 17 a 18 betonnen „moten" worden gestort. Wat de spoor wegtunnel betreft: men werkt daaraan vrijwel gelijk op met de autotunnel. Het gehele karwei zal in 1957 gereed zijn en kost 125 miljoen. BAGGERMOLENS BIJ SUEZ- De Nederlandse ambassade te Caïro zal de Egyptische regering officieel om opheldering vragen over het oponthoud van de twee baggermolens hij Port Said. De en neem vandaag nog een proef met U hebt keus genoeg WONDERWIT verpakt gesneden witbrood KORENGOUD verpakt gesneden tarwebrood FAVORIET verpakt gesneden melkbrood KRENTENBROOD in cellofaan verpakt. Heerlijk I I Voor Kaatsheuvel en Waalwijk alleen verkrijgbaar bij Li. DE BONDT, Hoofdstraat 82, Kaatsheuvel Tel. 2293 C. PULLENS, Stationsstraat 90, Waalwijk Tel. 2465 molens, eigendom van de firma Hplma, hebben hun werk in het Suezkanaal reeds een week ge leden voltooid. NIEUWE SECRETARESSE VAN KONINGIN. Bij Koninklijk Besluit van 1 mei is aan mevrouw N. Smitt- Avis, particulier secretaresse van koningin Juliana, met ingang van 1 september op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit haar functie, met de betui ging van dank voor de bewezen diensten. Met ingang van 1 sep tember 1956 is benoemd in de functie van particulier secreta resse mej. Mr. M. de Jong. Met ingang van 1 september zal mej. mr. M. Meurs haar func tie van particulier secretaresse van prinses Beatrix aanvaarden. Tot dusver werd deze functie waargenomen door de particuier secretaresse van de koningin. KOUDSTE AUGUSTUS IN 250 JAAR. De afgelopen maand augustus heeft een triest record opgele verd. Het was de koudste oogst maand sinds twee en een halve eeuw. Met een gemiddelde tem peratuur van slechts 14 graden was augustus 1956 nog iets kou der dan de harre augustusmaan den van 1912 en 1920. Men moet tot de oudste in Delft verrichtte temperatuurwaarnemingen terug gaan om te vinden dat in 1714 een nog iets koudere augustus maand is voorgekomen. Uitspraak inzake veediefstal te Wijk en Aalburg. De slager M. uit Wijk en Aal burg is door de Bredase recht bank veroordeeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf wegens het plegen van veedief stallen uit de weide. De zaak te gen zijn zoon, die van medeplich tigheid was beschuldigd, werd aangehouden tot 25 oktober voor het inwinnen van een reclasse- ringsrapport over de gedragingen van de jongeman op zijn tegen woordig werk. Vader en zoon pikten in april drie runderen uit de weide en verkochten ze in hun winkel. Tegen de vader had de officier acht dagen geleden twee jaar gevangenisstraf gevraagd; tegen de zoon een jaar jeugdge vangenis. 7 DECEMBER-DESERTEUR LID VAN PARLEMENT. De Indonesische vice-president Mohammed Hatta heeft de be noeming bekrachtigd van J. C. FEUILLETON va» „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door ALLAN PENNING. 47). Ik heb gelukkig bijtijds gestopt, maar toch was ik een vette vijf honderd pop kwijt hèmaar, die arme bliksem van een Jantje hèhoe die jongen dat voor elkaar moet boksendaar gaat zijn spaarduit aan, hè Nu ging Peter een licht op en geïnteresseerd vroeg hij „Jantje van Everdingen van de bank, bedoel je toch? Hoeveel heeft dat knaapje ver loren?" „Verlorendat zal die van morgen pas uitgevonden heb benhij was niet tot staan te brengen hèzo zat als een slak hè, en maar door hè Op het laatste hebben we d'r een stokkie voor gestoken, hè... want er zijn grenzen". „Alles goed en wel, Dozer, maar hoeveel heeft ie verloren? Of was jij ook in de foesel?" j „D'r was niemand brand- r schoon, behalve dan dat manne tje uit het hotel, die ons alle maal zo'n beetje heeft uitge kleed, hèJantje was zeker een paar duizend pop kwijt „Da's niet best, Dozer, voor zo'n jonge snuiter. Daar hadden jullie toch voor moeten zorgen, dat zo iets niet gebeuren kon. Tenslotte weet je niet eens of die jongen wel zoveel heeft en dan in zijn baantje! Nee, Dozer, dat is geen mannenwerk en wie is dat mannetje, dat jullie zo tuk gehad heeft?" „Van Bransbergen heet ie, maar verder weten wij ook niets. Aankomen waaien hègek mannetje, dat een stevige borrel kan verdragen, hèmaar met een kop als een pot, hèniet tegen te spelen gewoonZit je met een full house, dan heeft hij vieren en Jantje zat met vier heren, hèvier heren, be grijp je en daar ging die hoor.... met een smoel alsof er geen vuil tje aan de lucht is, hè, legt die andere gast vier azen op tafel Nou, hèdaar zat Jantje daar is geen pokeren tegen, hè.... die smakker leek wel een goo chelaar, wat?" ,,'n Goochelaar?" zei Peter, „ik i-i ben benieuwd om dat mannetje eens te zien. Ik heb wel eens meer zo'n knaap ontmoet die me ook aan een goochelaar deed denken, maar Dozer, dat was 'n heel doodgewoon oplichter t je. Een handig oplichtertje, maar met dat al toch een gewoon één- twee-drie-klaveremaasje. Goeie genade, daar is niks aan met 'n beetje oefening. Sommige men sen, doodeerlijke mensen hebben het geleerd uit een grapje om de kinderen na tafel te laten la chenJe moet Bill McLeod eens een pak kaarten zien han teren en dat met zijn tengels. Je zoudt er verbaasd van staan. Die verraadt en verkoopt je waar je zelf bij bent. Maarhij is te eerlijk ofte stom, als je het zo noemen wilt, om er misbruik van te maken, dat is maar hoe je het bekijken wiltWas 't misschien geen zuivere koffie, Dozer?" „Tja", grijnsde Dozer met zijn bete lach, „Peter, hè, daar heb ik geen verstand vanIk heb wel eens een goochelaar gezien, maar gespeeld heb ik altijd met eerlijke mensendan weer eens een paar lappies verdiend, hèeen andere keer weer 'n tik voor mijn hoofd gehad, maar vals spelen, hènou ja, daar heb ik geen kijk op, Peter dat komt niet bij een gewoon mens opMaar een mirakel was het, hènou ja, in het begin heeft ie een paar potjes van niks verloren, maar toen 't in de papieren liep, hè.... tjonge, tjonge, slag na slag was raak...." „Dozer, ik kan het niet helpen, maar het klinkt mij alles een beetje verdacht in de oren. Stel je voor, dat het dezelfde smak ker was die ik in Rangoon de soos heb zien uittrappenIk deed die avond niet mee, zodat hij mij niet kent, maar zijn ge zicht kan ik me nog voor de geest halen, alsof het gisteren gebeurd is Intussen waren ze bij het ho tel aangekomen. Een paar grote petroleumlampen wierpen een betrekkelijk flauw schijnsel in de voorgalerij. Als een spook achtige schim zagen ze een in landse bediende rondlopen. Va ge stemmen klonken op van een paar mensen, die blijkbaar weg gedoken in hun krossih malas lui converseerden. Toen Dozer en Peter Wins binnenkwamen, schoten ze over eind als een duiveltje in een doos, met de nieuwsgierigheid van Indische gasten, die lang in de binnenlanden zijn opgesloten en in elk onverwacht geluid een gebeuren zien, dat de dorre een tonigheid van hun bestaan kan breken. De baas van het hotel letje, die zich in de dertig jaren die hij in Pontianak had doorge bracht, zo merkwaardig aan In- dië had aangepast, dat hij, als tastbaar bewijs van zijn acclima- tisatie, op een vijftal roetzwarte kinders kon bogen, kwam hen tegemoet met een gastvrijheid en een zekere mate van extase, als redde dit bezoek hem van een sinds lang dreigend faillisse ment. „Aha, kijk eens Dozer, en wat zie ik, kapitein Wins Nee maar, dat is prachtig! Enorm zeg, alleen, waarom zijn jullie nou weer zo lang in de soos blijven hangen? We had den toch gezellig hier een borrel kunnen drinken. De kruik staat op het ijs, hoor! Zie zokom er nou eens gezellig bij zitten, dan nemen we de laatste Het eten vanavond is enorm, kap'tein, al zeg ik het zelf. Ik heb een kakap, nee, zoiets heb je in jaren niet gegeten.... Neem me niet kwalijk, dat zou ik toch nog bijna vergeten. Mag ik jé Princen tot lid van het Indone sische parlement. Princen is een voormalige Nederlandse militair die in 1948 uit het Nederlandse leger deserteerde en zich bij de Indonsische guerilla-strijdkrach- ten voegde. Franse troepen naar Cyprus. De eerste Franse militaire een heden zijn donderdag per vlieg tuig op het eiland Cyprus aan gekomen. Uit Algiers zijn drie duizend Franse militairen en le den van het vreemdelingenlegioen onderweg naar het eiland. Vrij dag en zaterdag vertrokken uit Marseille vijf duizend man troe pen naar Cyprus. In de Cyprioti sche haven Famagusta is een Frans vrachtschip met militaire uitrusting aangekomen. Parijs en Londen hebben donderdag volle dige overeenstemming bereikt over de militaire maatregelen, die in verband met de kwestie-Suez moeten worden genomen. Uit Washington meldt Reuter, dat Amerikaanse regeringskrin gen verontrust zijn over de Brits- Franse troepenconcentraties. Vol gens hóge functionarissen is Was hington bevreesd, dat deze mili taire druk de houding van presi dent Nasser ongunstig zal beïn vloeden en de tegenstand onder de Arabische en Aziatische rege ringen tegen het plan tot interna tionalisatie van het kanaal zal doen toenemen. Ook de financiële wereld toont zich verontrust. Canadees vliegtuig neergestort Vijftien idodien. Een passagiersvliegtuig (DC- 6B) van de Canadian Pacific Air line is met 14 passagiers en een bemanning van acht te Cold Bay op de- Aleoeten neergestort. Er zijn 15 doden. Het toestel was van Vancouver op weg naar To kio. Van de zeven overlevenden zijn enkele ernstig gewond. Soekarno is in Moskou en thousiast ontvangen, dat spreekt vanzelf, en hij is ook nog ere doctor in 't Russisch recht ge worden. even voorstellenmijnheer Van Bransbergen, een sinkeh, in onze kampong althans, kapitein WinsZo, kapitein, ga hier zitten; da's een beste stoel ennewat zal het zijn'n paitje, hè?" Dozer wilde het afzwaaien, maar hij was er van overtuigd dat Peter Wins, die als regel slechts een enkele borrel dronk, er niet aan zou denken. Maar 't tegendeel bleek. Peter Wins liet zich zonder bedenken in de aan geschoven stoel neerploffen en was blijkbaar erg verguld met Van Bransbergen, de vreemde eend in de bijt, kennis te maken. Dozer kon er geen touw aan vastknopen, want het was ge heel tegen Peters gewoonte, zich zo snel te geven. Maar een paitje was een paitje voor de oude doorgewinterde Indischgast en en met een „Nou, vooruit dan maar weer, hè", schoof hij bij. Peter Wins lachte en gaf hem een daverende klap op zijn knie. „Kom, ouwe heer, doe niet of je bang bent van een borrel. Nie mand heeft jou er ooit in zien spugen". (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 6