Waalwijkse en Langstraatse Courant WAALWIJK Uit de Langstraat mm. Gemeenteraad Heusden 1 GOEDE WIJN BEHOEFT GEEN KRANS Aanschaffing vuilnisauto en invoering reinigingsrechten Vrijstelling vermakelijkheidsbelasting gedurende de feestweek Sprang - Capelle Capelle verpakte en gesne den broodsoorten Provinciaal USeuws I .VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956- Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: Dit blad JAN TIELEN verschijnt 2x per week ECHOLUI HEI ZÜIDEH 79e JAARGANG No. 70 Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" De raad der gemeente Heus den kwam vrijdag 31 aug. j.I. voltallig in openbare vergade ring bijeen. Na opening door de Voorzit ter, de Edel ach tb. Heer A. van Delft werd het nieuw benoemde raadslid, de heer Deurloo, be ëdigd. Bij de ingekomen stukken wa ren diverse goedkeuringen van vroeger genomen raadsbesluiten, welke alle voor kennisgeving werden aangenomen. Punt 5. Op voorstel van B. en W. werd de bouwverordening enigszins gewijzigd. Punt 6. Omtrent het aangaan van een gemeenschappelijke re geling „Gasvoorziening Zuid- Nederland" informeerde de heer Roza welke financiële conse quenties er aan deze regeling zitten voor de gemeente. De voor zitter moest het antwoord hier op schuldig blijven, daar dit niet uitvoerig in de regeling is ver werkt. Spreker verwees echter naar art. 24 van de regeling, waaruit blijkt dat de aangeslo ten gemeenten geen nadeel hier uit zullen hebben. De raad besloot tot toetreding over te gaan. Punt 7. Het verzoek van het R.K. Kerkbestuur tot aankoop van de percelen sectie A 321 t.m. 323 gelegen in de Putterstraat, naast het Patronaatsgebouw, werd op verzoek van de Raad aangehouden tot een volgende vergadering. Uit het verzoek van het R.K. Kerkbestuur bleek n.l. dat deze op deze percelen een verenigingsgebouw wil plaatsen, alsmede een gebouw welke de beide kruisverenigingen (Wit- Gele en Groene Kruis) voor hun werkzaamheden zouden kunnen gebruiken. B. en W. stelden voor deze percelen aan het R.K. Kerk bestuur te verkopen voor 1.50 per m2. De heer Rijken juichte het ten zeerste toe dat op die plaats ge bouwd zou worden, maar vond het wonderlijk dat in het ver zoek van het R.K. Kerkbestuur gewag gemaakt wordt van een gebouw bestemd voor de beide kruisverenigingen, want het Groene Kruis is hiervan geheel onkundig gelaten. Spreker zag liever dat de beide kruisvereni gingen zelf een verzoek indien den voor aankoop van die per- celen. De heer van Herpt vond het een bijzonder goed idee van het R.K Kerkbestuur om een ge bouw te plaatsen waar de beide kruisverenigingen in zouden kunnen worden ondergebracht. De financiële draagkracht van de verenigingen maakt het hun immers toch onmogelijk zelf iets te kopen of te bouwen. De heer Ad Buijs meende dat onderling overleg tussen het R.K. Kerkbestuur en de beide kruisverenigingen toch wel goed zou zijn. Spreker is zelf voorzit ter van het Wit-Gele Kruis en hij hoopte dat de goede verstand houding tussen de beide kruis- De heer Rijken was vol lof voor B. en W. voor hun beleid, maar in deze had hij toch liever gezien dat werd aangesloten bij de vuilophaaldienst van de C. T.D., waartoe de mogelijkheid toch ook openstond. De heer Verschuur was er ook voor het heft in eigen hand te houden, op een ander aangewe zen te zijn brengt ook dikwijls narigheid mee. Spreker vroeg of de vuilophaaldienst meteen ren dabel moet zijn, daar er voort aan reinigingsrechten geheven zullen worden en wel liefst 10 per vuilnisemmer. De heer Brink vond het be drag van 10 per vuilnisemmer erg hoog Ook de heer Verschuur vond 10 te veel, zag hier liever 7.50 van gemaakt. Dit bedrag kan, indien nodig, altijd nog verhoogd worden. Nadat de voorzitter de vragen stellers had beantwoord, werd met 10 tegen 1 stem (de heer Rijken tegen) besloten een cre- diet beschikbaar te stellen. Punt 10. Met een wijziging van de Algemene Politieverordening ging de raad accoord. Verder was er nog aan de or de een begrotingswijziging in verband met verbetering van de riolering in de Binnenstad. Een verzoek was nog ingeko men van een hotelier om gedu rende de a.s. feestweek in ver band met de officiële opening van het stadhuis, vrijgesteld te worden van vermakelijkheidsbe- Jasting voor bal, cabaret en der gelijke. Besloten werd de gehele week geen vermakelijkheidsbelasting te heffen. Hierna volgde sluiting. Fokveedag. De Vereniging tot bevordering der Kunstmatige Inseminatie „De Langstraat" houdt op donderdag 13 sept. a.s. op de terreinen gele gen achter het K. I. station, aan de Heistraat te Sprang-Capelle de eerste interlocale fokveedag. Om half tien wordt begonnen met 'n keuring op afstammelingen der stieren „Swetwyck Sikkema" en „Swetwyck Piet". Hieraan wordt deelgenomen door melkvaarzen, dragend en guist jongvee boven de leeftijd van 1 jaar; in totaal 160 dieren. Om 10 uur heeft de officiële opening plaats door de Edelachtb. heer A. Smit burgemeester der gemeente Sprang-Capelle. Dan zullen in de ring verschij nen dieren uit Elshout en Oud- Heusden Waalwijk Kaatsheuvel, Sprang-Capelle, Waspik en Raamsdonk. Het zal voor de jury bestaande uit de heren Ir. M. Veldman, adjunctrijksveeteeltcon- sulent voor N.-Brabant, Th. Booyink, inspecteur v. h. N.R.S., Adr. Klijs, Gilze-Rijen en Adr. v. Tichelen te Wouw, een zware taak zijn al deze koeien te rang schikken naar gelang exterieur, kwaliteit en productie. Gezien uit het oogpunt der voorlichting zal na het plaatsen van elke rubriek 'n mondelinge toelichting worden gegeven, aan gaande de uiterlijke hoedanighe den en de reden waarom de die ren in deze volgorde werden ge plaatst. i Dat deze dag, waarop voor de eerste maal de wapenschouw verenigingen, zoals deze thans plaats vond in de vorm van een heerst, gehandhaafd zou kunnen j keuring Qp exterieur van de af worden. Hierop verzocht de raad dit punt tot een volgende vergade ring aan te houden. Punt 8. Op verzoek van de heer Lith tot aankoop van per ceel sectie A 1704 met opstal (woonhuis Burchtplein) stelden B. en W. voor dit perceel met opstal aan aanvrager te verko pen voor de prijs van 18.500. De heer Verschuur kon zich niet met de prijs verenigen, het bedrag was naar zijn mening te laag. Spreker, was van mening dat de gemeente zich niet te kort mocht doen. De heer van Herpt was de me ning toegedaan, vooral met het oog op de komende feestelijkhe den, dat hierop het beste maar niet verder moest worden inge gaan. De heer Rijken speet het dat er over deze kwestie nog iets gezegd moest worden, maar spr. was het niet eens met de heer Verschuur. De prijs is nu een maal in een der voorafgaande vergaderingen door ons zelf be paald en daar moeten wij niet hieer op terugkomen. Het bedrag vond de heer Roza ook wel aan de lage kant, doch hij zou er zich bij neerleggen. De heer Ad Buijs zou een een parig besluit in deze ten zeerste toejuichen. Na gehouden stemming werd het voorstel van B. en W. met 10 tegen 1 stem aangenomen. De heer Verschuur stemde tegen Punt 9. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een crediet voor de aanschaf van een vuilniswagen. stammelingen der beide oudste stieren van voornoemde vereni ging, een zeer leerzame dag zal worden voor de ruim driehonderd leden, behoeft geen betoog Doch niet alleen voor de leden, maar voor elke veehouder in de I,angstraat en omgeving is het ten volle verantwoord, ondanks de zeer drukke werkzaamheden thans door de slechte weersom standigheden nog drukker dan normaal, een dag vrijaf te nemen om kennis te nemen van de fok kerij der K.I. stieren, van het aan wezige fokmateriaal in de Lang straat en de wijziging der fok- richting. I Elke weldenkende boer van he den weet, dat hij de goede melk koeien niet kan kopen, doch zelf moet fokken en werken voor de veefokkerij is werken aan de wel vaart der gehele gemeenschap. Chr. Landbouwhuishoudschool- „Zonnebloemcursus". Aan de Chr. Landbouwhuis houdschool te dezer plaatse zal donderdag 13 sept. e.k. een nieu we cursus beginnen, de zg. „Zon nebloemcursus", die uitgaat van het Nationaal Centrum, vorming Bedrijfsjeugd. Een voorlopig be stuur, dat te zijner tijd. door een definitief bestuur zal worden en iedereen weet, dat in Waalwijk en Kaatsheuvel geweldig in trek zijn, Probeer dit week-end ook een der sooiten. vervangen, heeft deze cursus voorbereid. De cursus wordt gegeven voor meisjes, die op de fabrieken wer ken,'met de bedoeling bij te dra gen tot hun geestelijke, zedelijke en praktische vorming. De meis jes worden door hun werkgevers in de gelegenheid gesteld deze cursus gedeeltelijk in de werk tijd te volgen. Aan de Landbouw huishoudschool alhier zal dit zijn 's maandags van vier uur 's middags tot tien minuten na acht uur 's avonds. De cursus duurt voorlopig één jaar, maar kan twee jaar doorgaan. Zij om vat verschillende vakken, die er alleen op gericht zijn het meisje een grotere kennis bij te bren gen, doch ook om haar persoon lijkheid te ontwikkelen. Hier door zal zij gemakkelijker haar houding tegenover haar omge ving kunnen bepalen, zowel in de fabriek als in haar persoon lijk leven, nu en later. Aan deze cursus wordt onder wijs gegeven in naaien, koken, inrichting van de woning, be steding van het inkomen, alge mene ontwikkeling, kinderver zorging en opvoeding, handen arbeid, medische voorlichting, ziekenverpleging, enz. De lessen worden gegeven door leraressen van plaatselijke landbouwhuis houdschool, dokters, verpleeg sters e.a. Rijk, provincie en ge meente subsidiëren deze cursus en doordat de Sprang-Capelse fabrikanten bereid zijn gevon den een gedeelte van de bedrijfs tijd, met behoud van loon, ook nog een financiële bijdrage in de kosten van de cursus te ge ven, behoeven de meisjes zelf slechts 30 centen per week voor dit onderwijs te betalen. We prijzen in dezen de hou ding van allen, die het mogelijk niaken deze cursus te houden, in het bijzonder die van de werk gevers en we hopen, dat de meis jes ten volle van het onderwijs aan de cursus zullen profiteren. Beroepen. Ds. A. Vroegindeweij, eertijds predikant bij de Ned. Herv. ge meente aan de Loonsedijk, thans te Yeenendaal, ontving een be roep naar de Ned. Herv. gemeen te te Nijkerkerveen. P.V. De Luchtvaart. Evenals voorgaande jaren zal de postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in café Cové-van der Haart, ook dit jaar tot besluit van haar vliegpro- gramma een z.g. kasvlucht hou den, waarvoor naast de gewone prijzen tal van extra-prijzen in de vorm van luxe- en huishoude- lijke voorwerpen en gebruiksar tikelen worden beschikbaar ge steld. Met het oog op de organi satie van deze vlucht wordt za- ■terdag 8 sept. e.k. des avonds 8 uur in het clublokaal aan de Nieuwevaart een algemene le denvergadering gehouden. Het bestuur verwacht, dat alle leden zullen zorgen ter vergadering aanwezig te zijn. Floralia. Reeds vroeger is in deze ko lommen mededeling gedaan van het uitreiken van jonge planten en bloemen ter opkweking aan de leerlingen van de Koningin Julianaschool. Daarbij werd er mede op gewezen, dat ook tal van ouderen zich van een plant je of bloempje ter verzorging hadden verzekerd. Naar we ver nemen, zal de tentoonstelling van deze planten en bloemen waarschijnlijk nog in de loop van deze maand plaats hebben. Als datum wordt genoemd za- WONDER Wl T verpakt en gesneden witbrood FAVORIET verpakt en gesneden melkbrood KORENGOUD verpakt en gesneden tarwebrood KRENTENBROOD in cellofaan verpakt. Iets heerlijks 11 Voor Kaatsheuvel en Waalwijk alleen verkrijgbaar bij L. DE BONDT, Hoofdstraat 82, Kaatsheuvel Tel. 2293 C. PULLENS, Stationsstraat 90, Waalwijk Tel. 2465 terdag 29 sept. a.s, We hopen te zijner tijd hierop nog nader terug te komen. DONGEN Vertrek uit idle Vakschool, De heer Vesters, die meer dan 30 jaar leraar geweest is aan de Vakschool voor Schoenmakers, heeft 1.1. vrijdag als zodanig af scheid genomen van bestuur, le raren en leerlingen. Hem werden hartelijke woor den van hulde en dank gebracht door de directeur de heer J. Klerx, de heer P. Ligtenberg, voorzitter van het schoolbestuur, de leraar Opperman, kapelaan van Eekelen de adviseur en de leerling Klomp; ook werden hierbij geschenken aangeboden. KONINKLIJKE HULDE op Internationaal Concours Hippique te Rotterdam. Zondag had te Rotterdam het In ternationaal Concours Hippique plaats. Bij deze gelegenheid was Hare Majesteit Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de beide princessen Beatrix en Irene verte genwoordigd. De hoge gasten waren speciaal gekomen om een echte Brabantse Vendelhulde der aloude gilden in ontvangst te nemen. De vererende uitnodiging aan de beide gilden St. Catharina en Barbara te Vught is uitgebreid met alle vende liers van de Gilden van Berlicum, St. Michielsgestel, Nuland, Rosma len, Loonopzand, Vorstenbosch en de Standaardrijder van de O. L. Vrouwe Schuts van Elshout. Na de Landenwedstrijd van het concours volgde de pauze waarin onze Brabantse gilden de eer te beurt viel voor Hare Majesteits loge op traditionele wijze een vorstelijke hulde te brengen. Na een défilé, bestaande uit pl.m. 50 vendeliers, 6 tambours en een tiental gilde- bestuurderen, w.o. Koning, Hoofd lieden, Dekenen en Standaardrijder, verspreidden allen zich over 't ge hele concoursterrein. De heer v. d. Mortel, voorzitter der Kring Maas land, leidde met een korte toelich ting op het grote voorrecht, om hier voor de Landsvrouwe het vendel te mogen zwaaien, deze groet in. Op de sonore roffel der Gildetrommen zwaaiden alle vendeliers hun ven del tegelijk, als kleurige golven, 't Was een ware manifestatie. Na de demonstratie volgde een tweede défilé over het terrein, waarbij de vendeliers al vendelend de ring verlieten. Het concours werd hier na voortgezet, doch het koninklijk gezin verliet na enige tijd de tribu ne. Reeds meerdere malen heeft onze Vorstin een zodanige hulde in ont vangst mogen nemen. Hierut blijkt dan ook de voornaamheid van het edele spel der oude Brabantse gil den. Deze vereenzelving van gilde en het vendelzwaaien op deze grote paardenwedren, heeft een klein idee gehad van het Paliofeest van Siena in Italië. 's-Bosch, Het Bisdom 's-Hertogenbosch telde op 1 januari 1956 exclusief het dekenaat St. Geertruidenberg, dat op 2 februari 1956 naar 't Bis dom Breda overging, 1.073.098 katholieken. Daaronder zijn be grepen 894 seculiere Priesters, 1745 reguliere Priesters, 2420 Broeders en Fraters en 9678 Zus ters. BRABANTS HALFUUR. Schippers in Brabant. Op zondag 16 september a.s. 's middags van 15.00 tot 15.30 u. zal de K.R.O. in zijn programma „Brabants Halfuur" een reporta ge-klankbeeld uitzenden over Schippers in Brabant. In dit programma, dat onder auspiciën van de Stichting „Bra- bantia Nostra" wordt gebracht, wordt nuttige aandacht gewijd aan het bezige bedrijf van de Brabantse schipper in het alge meen, via reportages met schip pers te Drimmelen, Made en voor de sluizen van Hansweert. Ook het onderwijsprobleem voor schip perskinderen wordt aangesneden, middels een vraaggesprek met Br. Theophile, directeur van het in ternaat voor schipperskinderen te Oud-Gastel, alsmede de zielzorg onder de varende schippers door n uitvoerige reportage met schip- perspastoor Hamerlynck te Wil lemstad. De productie en regie is in han den van Frans Evers. De repor tages worden' verzorgd door Cor Meerbach. Het geheel is samen gesteld door de letterkundige Lambert Melissen. Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken. Als leraar Maatschappij-leer enz. aan de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken is aan de minister van O.K.W. voorgedragen de weleerw. heer C. A. Meeuwissen, kapelaan in de parochie van St. Antonius, in de ontstane vacature door de ont slag-aanvrage als zodanig van de weleerw. heren J. Verheijen, ka pelaan van St. Jan te Kaatsheu vel en H. de Kroon, kapelaan in de parochie van St. Clemens al hier. i Meisjes Ulo - Teresiaschool. Voor de cursus 1956—'57 zijn aangegeven 66 nieuwe leerlingen; in totaal wordt gestart met 184 leerlingen. j Jongens Ulo St. Michaël. Aantal nieuwe leerlingen 65. Totaal aantal leerlingen 138, Middelbare Vakschool voor de Schoen- en Lederindustrie. Ie klas Schoerimakers 20 leerl. 2e klas Schoenmakers 13 leerl. Ie klas Looierij 8 leerl. 2e klas Looierij 4 leerl. Totaal 45 leerl. Dit jaar waren er dus 28 nieu we leerlingen. WAALWIJKSE KUNSTKRING opent seizoen met blijspel. De Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap zet het nieuwe seizoen in met de opvoe ring van het blijspel „Het eeu wig misverstand" van J. |M. Bar- rie door „Het Rotterdams To neel" op 20 september a.s. Persstemmen hebben zich over dit stuk bijzonder gunstig uit gelaten. De Linie schrijft o.m.: „Het Rotterdams gezelschap deed een gelukkige keushet publiek heeft zich buitengewoon vermaakt en was enthousiast, wat zonder twijfel nog vaak het geval zal zijn". Er is dus alle aanleiding om de opening van het nieuwe sei zoen van de Kunstkring bij te wonen. Medewerkenden zijn Marian ne Rector, Manfred de Graaf, Ria Vroemen, Eugenie van Nie- velt, Jetty van Dijk-Riecker, Ann Hasekamp, Adolf Rijkens, Peter Holland, Marianne van Waveren en Peter van Ingen. Na afloop zal een extra bus in de richting Geertruidenberg rijden. De heer Duquesnoy, f Maandagavond is te zijnen huize de heer A. Duquesnoy, op 't moment dat hij zich naar een bijeenkomst van het Gilde „St. Crispijn en St. Crispinianus" wil de begeven, plotseling overleden. De heer Duquesnoy was in den 1 lande bekend als fabrikant van fraaie rijlaarzen en gemakschoe nen, waarmee hij op vele tentoon stellingen tal van onderscheidin gen verwierf. De overledene werd dit jaar on derscheiden met de Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, wegens zijn grote verdiensten voor het Gilde „St. Crispijn en St. Crispinianus", waarvan de heer Duquesnoy 40 jaren het penningmeesterschap vervulde. I Hedenmorgen vond de begrafe nis met gilde-eer plaats. ZONDAGSDIENST. Zondag 9 september 1956. Arts Edm. v. Rooij. Apotheek Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 9 september 1956. 10 uur Ds. L. Schellevis. Viering H Avondmaal. 18.30 uur Ds. I». Schellevis. Viering en Dankzegging H. Avondmaal. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 9 september 1956. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 9 september 1956. Min. Loeffstraat 65. 9 uur v.m.Ds. C. B. Schuur man. Geslaagd. Voor het te Tilburg gehouden examen Nederlandse Handels correspondentie van de Ver. van Leraren voor Praktijkexamens, slaagde o.m. mejuffrouw Mieke Trimbach, alhier. Toneelvereniging D.V.S.V. Op zaterdag 6 en zondag 7 oktober a.s. worden door de toneelvereniging DVSV 'n twee tal opvoeringen gegeven van „De vier jaargetijden" van Antoon Coolen. Op 3 november wordt de jubileumvergadering van de r.k. Fabrieksarbeidersbond opgeluis terd met het_toneelspel „Het meis je met de rode strik". Het toneelconcours, dat ter ge legenheid van het 40-jarig be staan van D.V.S.V. zou worden gehouden kan wegens te gering aantal inschrijvingen niet door-, gaan. Harmomie Sit. Crispijn. Een belangstellende uit Am sterdam schrijft ons, wel wat laat, naar aanleiding van ons artikel

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5