Waalwijkse en Langstraatse Courant Uit da Lang Amerikaanse Chinchilla-expert bezocht Waalwijk E D, Drunen Elshout Vlijmen S/tra ng Capelle Waspik t MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: Dit blad JAN TIELEN verschijnt 2x per week I ECHO W HEI ZÜIDE» 79e JAARGANG No. 71 Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal ƒ2.70 franco p.p. Advertentieprij s 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WA ALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Gemeenteraad. Openbare vergadering van de raad der gemeente Drunen op vrijdag 14 september 1956 om half 8 n.m. ten gemeentehuize. Agenda: 1. Vaststelling notulen raadsver- gadering van 29 juni 1956. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van 't bestuur der r.k. kleuterschool te Elshout om gel den beschikbaar te stellen voor aanschaffing van nieuwe meu belen en leermiddelen. 4. Verzoek tot het verlenen van medewerking t.b.v. de r.k. meis jesschool tg Drunen: a. voor de bouw van 2 nieuwe schoollokalen; b. voor de bouw van een over dekte fietsenbewaarplaats. 5. Aanvragen van de besturen der r.k. kleuterscholen te Drunen en te Elshout om voorschot op vergoeding exploitatiekosten voor 1956. 6. Verzoek om beschikbaarstelling van gelden voor de r.k. jongens school te Drunen voor aanschaf fing van nieuwe leermiddelen. 7. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de aansluitings- kosten van het pand van H. v. Huiten, "Scheidingstraat 28, op het waterleidingnet. 8. Voorstel tot het garanderen van de rente en aflossing van een hypothecair bouwkrediet. 9. Voorstel tot benoeming van een ambtenaar van de Burgerlijke Stand. 10. Voorlopige vaststelling van de rekening 1953/1954 van het ge meentelijk woningbedrijf, goed keuring van de rekening 1954 van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg en voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1954. 11. Voorstel tot: a. vaststelling van een verorde ning tot heffing van reini gingsrechten b. tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aankoop van vuilnisemmers. 12. Voorstel tot herziening van de grondprijzen in 't uitbreidings plan. 13. Voorstel tot verkoop van grond in het uitbreidingsplan. 14. Voorstel tot verkoop van 4 wo ningen in de Stationsstraat, 2 op de Schans wijk en 2 in de Grotestraat. 15. Voorstel tot; a. aanwijzing van de Dienst Ge meentewerken als tak van dienst, bedoeld in art. 252 der Gemeentewet; b. vaststelling van een beheers- verordening voor de sub a be doelde tak van dienst; c. wijziging van de controle- regelen. 16. Voorstel tot wijziging van de Salarisverordening. 17. Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding i.v.m. onteigening van gronden in het uitbreidings plan. 18. Voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan Elshout. 19. Voorstel tot wijziging der begro ting 1956. Interlokale fokveedag. Op donderdag 13 september a.s. zal de Fok- en Contrólevereniging van Drunen en Elshout, in samen werking met de Fok- en Controle- verenigingen van Nieuwkuijk, Vlij men, Haarsteeg, Herpt, Hedikhui- zen en Waalwijk een interlokale fokveedag houden. Aan deze fok veedag wordt ook medewerking verleend door de K.I.-vereniging Drunen en omstreken. Er zijn pl.m. 140 deelnemers. Deze fokveedag wordt gehouden op de tuinen van de K.I.-vereniging aan de Parallel weg en wordt om 10 uur geopend door burgemeester Snels. Maatschappelijk werkster. Mej. Bos, voorheen maatschappe lijk werkster in Delden (Overijsel), is per 1 september als maatschap pelijk werkster in dienst getreden van het Interparochieel Charitatief Centrum. Mej. Bos heeft zich ge vestigd in het voormalige kantoor van de Boerenleenbank, alwaar zij ook haar kantoor heeft. Ter zijner tijd zal Mej. Bos op bepaalde da gen op haar kantoor zitting hou den. Dagen en uren zullen nog na der worden bekend gemaakt. Kerkorgel. Enige tijd geleden werd aan de firma Adema Schreurs te Amster dam opdracht gegeven tot de bouw van een orgel voor de nieuwe kerk alhier. Het werk is thans zover ge vorderd, dat het eerste materiaal is aangekomen en dat deze maand met het plaatsen van het orgel kan worden begonnen. Verwacht wordt dat het werk in de maand decem ber gereed zal komen. Buurtfeesten. Door de buurtschap De Wolfs- hoek werden de jaarlijkse buurt feesten gehouden. De jeugd werd zaterdagmiddag bezig gehouden met diverse volksspelen en royaal getracteerd op diverse versnape ringen. Zondagmiddag werd door de veteranen een voetbalwedstrijd gespeeld die gevolgd werd door een gezellige avondbijeenkomst, waarbij muziek, zang ,en dans el kaar afwisselden. Tafeltennis. j Donderdag 13 september houdt de tafeltennisclub De Smashers een algemene ledenvergadering in café Klerks. Samenstelling teams, Bestuursverkiezing, enz. enz. Kruisboogsport. Uitslag van het tournooi ,,Na Arbeid jVermaak" te Rosmalen, van zondag 9 sept. 1956, waar aan 5 verenigingen van de Lang straatse Kruisboogbond deelna men. ,1 Corps IA 1 Rozenjacht Vlijmen 83 pt.; 2 Onderlinge Vriendschap Haar steeg 81 pt.; 3 Recht door Zee Schijndel 80 pt; 4 Willem Teil Vlijmen 78 pt.; 5 De Heidebloem Schijndel 76 pt. i Corps B 1 Rozenjacht Vlijmen 81 pt.; 2 Recht door Zee Schijndel 80 pt.; 3 De Heidebloem Schijndel 75 pt.; 4 Rozenknopje Vlijmen 71 pt.; 5 Willem Teil Vlijmen 68 pt. Corps C 1 Heidebloem Schijndel 77 pt.; 2 Rozenjacht Vlijmen 76 pt.; 3 Rozenknopje Vlijmen 73 pt.; 4 Willem Teil Vlijmen 71 pt. Extra Beker: Recht door Zee Schnijdel 55 pt; Koningskruis: M. v. Ravensteijn Haarsteeg 22 pt; Ereteken A. v. d. Heiden Schijn del 23 pt. I Personeel A: 1 G. v. d. Hout 25 pt.; 2 M. van Ravensteijn 23 pt.; 3 A. v. d. Dungen 25 pt.; 4 Hellings 25 pt.; 5 P. v. Erp 24 pt. Personeel B: 1 B. v. Erp 24 pt.; 2 M. v. d. Broek 24 pt.; 3 W. Hellings 24 pt.; 4 M. v. d. Broek 24 pt.; 5 C. v. d. Heijden 23 pt. Personeel C 1 H. v. d. Broek 24 pt.; 2 P. v. Engelen 23 pt.; 3 v. d. 'Wens 23 pt. 4 G. v. d. Wiel 22 pt.; 5 M. Stok 21 pt. Burgerlijke Stand over augustus 1956. Geboren: Adrianus C. J. M., zv. J. de Pinth-Vesters; Dorothea E. M., dv. A. v. Halder-Vugts; Hubertus W. M., zv. A. Boom-Mommersteeg; Johannes M., zv. J. v. Bokhoven- Kuis; Johanna B. M., dv. P. van Baardwijk-Coppens; Adriana R., dv. J. v. Esch-v. Drunen; Maria J. Th., dv. L. van de Griendt-van de Wiel; Adrianus H. M., zv. A. de Vaan-de Hart; Hubertus A. M., zv. L. v. Weert-Fitters; Maria J. P., dv. P. Wolfs-van de Grient; Henricus C. M., zv. H. Kivits-v. d. Lee; Jo hannes L„ zv. H. Vermeulen-van Mook; Marinus J., zv. H. Henskens- van de Goorberghe; Adriana M. M., dv. M. Branten-Mommersteeg; El len V., dv. E. Joosten-v. Gelder; Antonia M., dv. H. Bloemendal-van der Pas; Brigitte M. C dv. A. van Wagenberg-de Beer; Adriana P., dv. A. v. Delft-Boons; Haijo W„ zv. E. Bodde-Huijsman; Christianus H. M. C., zv. J. Verrijt-v. d. Ham. Overleden: Andreas Maria, zv. J. v. Mierlo-v. Kuijk, 5 jaar; Catharina v. d. Griendt 73 jaar, echtg. van J. v. Loon; Cornelia Koks 79 jaar, we duwe van A. v. Engelen. Gehuwd: Hendrikus C. Wijkmans 30 jaar en Elisabeth M. v. Assel- donk 26 jaar; Hubertus F. v. Son 28 jaar en Joanna H. T. M. van de Ven 23 jaar; Jacobus J. Heeffer 28 jaar en Wilhelmina A. v. Esdonk 26 jaar; Marinus v. Bladel 27 jaar en Theodora J. Timmermans 25 j. Postduivenver. De Zwaluw. Zaterdag 8 september hield de postduivenvereniging De Zwaluw haar maandvergadering in café A. Klerks (Den Braai); de opkomst was matig. Na een welkomstwoord van de voorzitter volgde presentie, waarna de notulen volgden, die on veranderd werden goedgekeurd. Er volgden mededelingen over Natio naal Parkestone (Engeland) op 23 sept. as. Hierna werden een 5-tal bekers uitgereikt van de vlucht jon ge duiven en een presenteerblad. Dit laatste was voor Jos Kuys, de eerste Vilvoorde-beker voor Diep straten W. v. Vugt, H. Pelders en A. Parijs (tweemaal). Deze werden met een hartelijke toespraak van de voorzitter aan de winnaars uitge reikt. Dan volgde bekendmaking kam pioenschappen 1956; deze waren als volgt: Vitesse duif 1 H. Mommer- steeg; 2 H. de Vaan; 3 D. Stupers; opvolgers 1 L. Alosery; 2 M. Li- bregts. Hokkampioen 1 D. Stupers; 2 M. Libregts; 3 J. v. d. Dungen; opvolgers 1 Diepstraten; 2 M. Ni- cols. Midfondduif 1 M. Nicols; 2 H. Pelders; 3 Th. v. Overdijk; op volgers 1 Jos Kuijs; 2 M. Libregts. Hokkampioen 1 Th. v. Overdijk; 2 C. v. Heivoort; 3. H. Pelders; op volgers M. Libregts; 2 M. Nicols; Fond-duif 1, 2 J. Oosterwaal; op volger H. Mommersteeg. Hok Fond 1 J. Oosterwaal; 2 H. v. d. Heijden; opvolger H. Mommersteeg. Gene raal 1 M. Libregts; 2 M. Nicols; 3 H. Pelders; opvolger J. Oosterwaal. Jonge duiven: 1, 2 J. v.. d. Wiel; 3 H. Pelders; opvolger W. v. Ra vensteijn; 2 Th. v. Esdonk. Hok kampioen 1 J. v. d. Wiel; 2 M. van Dal; 3 H. Kiviet; opvolger 1 A. Pa rijs; 2 J. Oosterwaal. Hierna kwamen nog enkele me dedelingen over Orleans jonge dui ven, waarna rondvraag en sluiting met een dankwoord van de voor zitter. Collecte „Draagt Elkanders Lasten". Deze week wordt in de ge meente Sprang-Capelle een col lecte gehouden ten bate van het T.B.C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het Christelijk Nati onaal Vakverbond in 'Nederland. In deze week wordt dus weer een beroep gedaan op de offervaar digheid en barmhartigheidszin der ingezetenen. Hoewel het aantal t.b.c.-geval- len de laatste jaren aanmerkelijk terugloopt is het toch nog altijd noodzakelijk voor de volle 100 de strijd tegen deze ziekte te blij den voortzetten, want nog tevea patiënten worden jaar in jaar uit in de sanatoria en thuis verpleegd die ons aller hulp dringend nodig hebben. Wanneer wij zelf gezond zijn, kunnen wij dit niet genoeg waarderen en daarom moet het ons allen een aangename plicht zijn iets voor onze zieke mede mens te doen. W4j wekken eenieder gaarne op deze collecte te steunen door Uw gave in de bus, wanneer de col lectanten U daarvoor bezoeken. Er is véél hulp ènzeer veel geld nodig. Veel kan worden be reikt, mits allen hun steun geven. Geref, Kerk. Ter vervulling van de vacatu res voor ouderling bij de Geref. Kerk alhier, wegens het vertrek van de heer C. van Nes en het bedanken van de heer P. v. Vugt, zijn door de kerkeraad als dub beltallen gesteld resp. de heren C. Braspenning en W. Slender, en H. Dekkers en J. W. Genuit. Beroep ontvangen. De predikant van de Ned. Herv. gemeente aan de Loonsedijk, ds. A. G. Haring, is beroepen tot predi kant bij de Ned. Herv. gemeente te Ter Aa. Verjaringsfoinds. Het op initiatief van de Nederl. Hervormde Dameskrans gestichte verjaringsfonds mag zich wel in de belangstelling van de gemeentena ren verheugen, want over de maan den juli en augustus bedroeg Tie totaal-opbrengst f 564.63. Opening kleuterschool. De opening van de nieuwe kleu terschool aan de Loonsedijk is door het bestuur van de Prinses Wilhel- minaschool vastgesteld op donder dag 13 sept. e.k. 's avonds om half acht. De openingsplechtigheid zal in het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente worden gehouden, waar na de officiële opening gele genheid bestaat het schoolgebouw te bezichtigen. In' functie. Mej. Ruitenberg, lerares A.V.O. aan de Christelijke Landbouwhuis- houdschool aan de Neuwevaart, heeft haar benoeming tot lerares bij het Chr. Huishoudonderwijs te Den Haag aangenomen, en hoopt, naar we vernemen, per 1 oktober e.k. aldaar in betrekking te treden. Ere-lid. De heer A. Meijer te Sprang, die ongeveer een halve eeuw zitting 'heeft gehad in het bestuur van het departement „Langstraat" van de Mij. tot Nut van 't Algemeen en zich gedurende die tijd zeer ver dienstelijk voor 't Nut heeft ge maakt, is tot erelid van dit depar tement benoemd. Overgeplaatst. De wachtmeester Jansen van de groep Sprang-Capelle van de Rijks politie, standplaats Waspik, is over geplaatst naar Dongen. Benoemd. Met ingang van het nieuwe schooljaar zijn aan de R.K. Lage re Meisjesschool te Waspik tot onderwijzeres benoemd mej. Brou- wer uit Tilburg en mej. Van Don gen uit -Raamsdonk. Baggerwerk Haven. Woensdagavond arriveerde de baggermolen met zuiginstallaties te Waspik voor het uitbaggeren van de Kerkvaartse haven. Met de werkzaamheden is inmiddels reeds een aanvang genomen. Benoemd. Met ingang van 't nieuwe school jaar is aan de r k. jongensschool te Waspik als onderwijzer aangesteld de heer F. Maas. Burgerlijke Stand over augustus '56 Overleden: Thomas J. Lambooy, 70 jaar; Cornelia A. C. Zwaans, 58 jaar. Geboren: Cornelis J. Th., zv. J: B. Mateijsen-v. Oosterhout; Philip- pina M. Th., dv. W. H. Donks-van Tilborgh; Maria J. L F., dv. R. H. v. Döngen-van de Ven; Wilhelmus J. A., zv. G. E. J. M. Akkemans- Merkx; Adriana C„ dv. J. M. Quist- Kuijsten; Mechelina C. J., dv. L. Smits-Schapers. Gehuwd: Franciscus L. Broos en Petronella M. Kamp; Jasper Boe- zer en Arnoldina v. Griethuijsen. Ingekomen: A. H. Keijnemans van Ammerzoden; C. H. v. Strien van Raamsdonksveer; J. J. van de Mor tel van Sprang-Capelle; J. Batist van Loon op Zand; J. G. de Jong van Dongen. Vertrokken: P. M. Kamp naar Berlicum; Th. Rekkers naar Don gen; G. H. M, v. Onzenoort naar Breda; A. M. v. Oiizenoort naar Breda; M. L. Wijffels naar Tilburg; C. W. van de Wouw naar Loon op Zand; H. H. Jansen en ghzin naar Dongen; H. P. C. Schoenmakers naar Huijbergen; A. de Ruijter en gezin naar Oosterhout. GROOT VERTROUWEN IN NEDERLANDSE FOKKERIJ begerenswaardige door hun voor treffelijke kwaliteiten. De nerz- industrie is ongeveer 30 jaar ou der dan de chinchilla-industrie en dat is dan ook de reden dat eerst genoemde momenteel nog een voorsprong heeft. Van een wer kelijke strijd tussen de beide in dustrieën kan men echter niet spreken. Beide pelzen zijn voor treffelijk van kwaliteit en een voorkeur voor een van 'beide is louter een kwestie van smaak, zo als ook de een het eerst het po litiek hoofdartikel van een krant opslaat, terwijl de ander het eerst naar „De Wereld Rond" grijpt. Gaan we beide industrieën ech ter tegenover elkaar zetten wat de voeding en verdere verzorging der diertjes betreft, dan blijkt dat de chinchilla-fokkerij heel wat aantrekkelijker is. De nerz im mers is een carnivoor (vleeseter) en hij houdt van een flinke maal tijd. Lang niet iedereen echter is in de gelegenheid regelmatig vrij grote hoeveelheden vlees machtig te worden, afgezien nog van het feit dat een dergelijke voeding vrij kostbaar is. Een ander „maat schappelijk" nadeel van de nerz is dat hij een beslist onaangena me en scherpe geur om zich heen heeft. Ten slotte nog is hij een venijnige rakker, die zich niet zon der handschoenen laat aanpak ken. Een beestje dus dat zijn huid i zo duur mogelijk verkoopt, i Heel wat gewilliger is de chin- r. Wyllis Parker, hoofd van de „International Chinchilla Headquarters", is niet alleen een man die de chinchilla-industrie van 't prille begin af - zo'n 25 jaar geleden kent en wellicht 's we relds grootste chinchillakenner is twee standaardwerken over chinchilla's staan reeds op zijn naam hij is ook Amerikaan. En dit laatste betekent dat hij vanuit bussiness-oogpunt de za ken met Amerikaanse voortva rendheid aanpakt en over zijn plannen geen sprietje gras laat groeien. Schreven wij in ons num mer van 20 augustus dat in Waal- wijk de „Eerste Nederlandse Chinchilla-farm" van start was gegaan onder leiding van de he ren D. Roxs en P. Bakkers, nu, j 3 weken later, kunnen wij melden dat mr. Parker een bezoek heeft gebracht aan dit tweede Europe se agentschap van de „Internati onal Chinchilla Headquarters" aan de Smeelelaan. En zoals hef een goed verslaggever betaamt hebbén wij met Waalwijkse voort varendheid de heer Parker een interview afgenomen. WAAROM CHINCHILLA. en van de eerste vragen die j zich opdringt is: waardoor heb- j ben de chinchilla- en mink (nerz)- industrie in de laatste decennia zo'n grote vlucht genomen? Dit is dan een Edel- of Koningchinchilla, waarmee ook de „Eer ste Nederlandse Chinchille-farm werk. De haarhoogte van deze edelste aller pelsdragers is 3 cm. De ondergrond van de pels is diep blauw, naar de kroon overgaand in zilvergrijs. Het midden- ruggedeelte is aan de spitsen der kroonharen bedekt met een don kergrijze kleur, op zwart af. De buik is wit met een dunnere haar- beplanting. J ,J Ten eerste omdat de voorkeur j van de vrouw zich meer en meer richtte op de kortharige pelzen, (Het waarom van deze vrouwe lijke preferentie roeren wij maar niet aan, omdat wij dan op deze rustige maandagmorgen te veel 1 raadsels krijgen te ontwarren.) En van deze pelzen waren de nerz en de chinchilla wel de meest chilla. Hij heeft weinig pretenties ten aanzien van de dagelijkse pot. Hij is de koning te rijk met wat hooi en gedroogde klaver en wat hij daarvan eet kan in een holle kies. Zes chinchilla's eten even veel als een konijn, waaruit dus wel blijkt dat hij niemand de oren van het hoofd eet. Een belangrijk financieel aspect dus. En alsof dit nog niet voldoende is hem de voorkeur te geven boven de nerz, heeft de chinchilla ook nog een zeer zachte aard. Hij blijft rustig op uw arm zitten en koestert geen vijandige gedachten. Een „maat schappelijke" volmaaktheid be reikt hij door een absolute reuk loosheid en een volkomen vrij zijn van welk ongedierte dan ook. De chinchilla-fokkerij is dus Wel zeer aantrekkelijk, zowel uit financieel oogpunt alsook wat het karakter van de diertjes betreft. Dit is echter niet de enige re den waarom men de voorkeur aan de chinchilla-fokkerij moet geven, want het is uiteraard de kwaliteit van de pels die te dien aanzien doorslaggevend is. En ook op dit punt slaat de chin chilla alle records. De heer Par ker demonstreerde de sterkte van de chinchillapels op een wijze die geen enkele andere pels zou ver dragen. Hij begon met alle macht te rukken aan 't vederlichte pels je, waarvan men het gewicht op de hand niet voelt. De heer Par ker liep rood aan, maar het pelsje gaf geen krimp. Geen scheurtje, geen barstje, geen gebroken ha ren. Hij vouwde het pelsje dub bel, ging er toen met zijn gewicht van 218 pond op staan en maakte toen met zijn hak enkele draaien de bewegingen. Voor elke andere pels zou een dergelijke proef fu nest zijn, maar ook hier bewees de chinchillapels haar voortreffelijke kwaliteit. Niets, maar dan ook geen enkele schade. Ook niet toen de heer Parker met alle macht op het pelsje begon te 'beuken tot zijn vuisten gloeiend stonden. Het pelsje lachte er om! Het bewijs dus dat de chin chilla de beste pelsdrager ter we reld is. Als mevrouw in haar chin chilla-bontmantel van de trap valt, kan men er van op aan dat de bontmantel in ieder geval on beschadigd is! Omdat bont heden ten dage niet alleen als bescherming tegen felle kou gedragen wordt, maar ook als versiering, wordt de vraag naar chinchillabont steeds groter. De pels van chinchilla is niet alleen vederlicht maar ook zeer warm, zodat zij voor beide doeleinden uitermate geschikt is. Het is dus niet verwonderlijk dat alle grote modehuizen een grote belangstelling aan de dag leggen voor de chinchillapels. En als men dan weet dat de bont industrie zich niet langer vol- idoende kan bevoorraden .met de pels van in het wild levende die ren, doch 40 tot 60 percent van haar bont moet betrekken van de farms, dan wordt het duidelijk dat de chinchilla-fokkerij zeer gun stige aspecten biedt. GROOT SUKSES VERWACHT. e heer Parker heeft grote verwachtingen van de chinchilla fokkerij in Nederland, omdat, zo als hij zeide, de Nederlanders een grote bekwaamheid bezitten in 't fokken van dieren en bovendien leggen zij in alles wat zij onder nemen een grote arbeidzaamheid aan de dag. Het bezoek van de heer Parker aan ons land gold natuurlijk niet alleen de farm in Waalwijk. Tezamen met de heren Roxs en Bakkers heeft hij nog een groot aantal-andere plaatsen in ons land bezocht de heren Roxs en Bakkers waren ietwat buiten adem van deze snelle Ame rikaanse werkwijze om ook daar belangstelling te wekken voor de chinchilla-fokkerij. Er zijn diverse nieuwe contacten ge legd en in de toekomst zal de heer Parker tweemaal per jaar een bezoek aan ons land brengen om zich op de hoogte te houden van de gang van zaken. Het is niet onwaarschijnlijk dat de heer Roxs in de nabije toekomst behalve voor Nederland België en Luxem burg de vertegenwoordiging voor een nog uitgebreider gebied zal krijgen. Een van de vragen die door belangstellenden altijd gesteld wordt is deze: wat voor soort die-

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1