Ois kooiokfijk is esn achterlijk land w BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langsiraatse Courant T D. Gemeenteraad Vlijmen Raad handhaaft standpunt inzake kwestie Luijben. Steeds méér Brillendragers F geven toch de voorkeur aan een VAN MA AREN's BRIL I! Buitenland Binnenland MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen 79e JAARGANG No. 71 Hoofdredacteur: Dit blad JAN TIELEN verschijnt 2x per week Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentiepr ij s 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WA ALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Geen miljarden voor onder-ontwikkelde gebieden (van onze econ. medewerker) Esche relaties met die landen wil- r is in ons land de laatste tijd een discussie gaande over de hulp !en uitbreiden. Dit is een noodza- kelijk gevolg van onze industriali- achteraebleven gebieden in satiepolitiek. Ons grootste vakver bond, het N.V.V., heeft zich der halve uitgesproken voor hulp aan achterlijke landen. De regering met haar internationale verplich tingen voelt zich in het kader der Ver. Naties ook verplicht tot bij dragen. Dit is een irreëel standpunt. Wij vergeten, dat wij als koninkrijk zelf tot de achterlijke landen be horen. Nog altijd behoort het ge weldige Nieuw-Guinea bij Ne derland. Het is een van de ach terlijkste streken ter wereld. De investeringen, die wij daar doen, zijn zonder meer [onvol doende. Wij kunnen meer doen en wij zouden meer doen, wan neer wij wisten dat wij Nieuw- Guinea zouden behouden. Maar terwijl wij enerzijds staatkundig ons vastklampen aan het behoud van dit onmetelijke land, zijn wij bezig er economisch reeds afstand van te doen. Waarom praten we over het afstaan van grote sommen aan de ontwikkeling van aziatische en afrikaanse landen zolang we bin nen de grenzen van het koninkrijk de handen nog vol hebben?? Dit gebeurt alleen omdat we met de grote mogendheden meehuilen, terwijl we nooit met hen zullen meelachen, omdat Nederland plotseling een te verwaarlozen stipje op de wereldkaart is wan neer het gaat om vruchten pluk ken. We moeten internationaal op economisch terrein in de schoenen gaan staan die ons pas sen die van kleine natie. Geld? Graag! aan de wereld. Men heeft na de oor log ingezien dat er een aantal lan den zijn, die economisch zo ver achter staan bij de gecultiveerde delen van de wereld, dat men vreesde hier een chaos te veroor zaken wanneer men ze aan hun lot overliet. Tot die landen behoort o.m. In donesië, een eilandenrijk, waar wij miljarden hebben geïnves teerd. Wij hebben daar veel goeds verricht en al misten wij ook de middelen om in korte tijd de archipel op een peil te brengen, dat gelijk is aan het westen, wij waren op de goede weg. Slechts kan worden vastgesteld dat na t vertrek van de Nederlanders de economische en culturele opbloei in vele streken aanzienlijk is te ruggevallen. Ook deze hulp aan economisch achterlijke gebieden is ten offer gevallen aan politieke sentimen ten. De strijd tussen oost ien west, militair nog in de ijskast gehouden is uitgegroeid tot een loven en bieden met gunsten en gaven aan aziatische en afrikaanse landen met het doel, deze of in westerse of in oosterse invloedssfeer te brengen. Hierbij dient nog te wor den aangetekend, dat het sukses op politiek gebied geenszins ver zekerd is, wanneer de oosterse of westerse landengroep het pleit inzake economische hulpverlening heeft gewonnen. Wat brengt de toekomst? ropa betreft, wij behoeven ons hier ook nog niet op de borst te slaan en de trompet te schallen als natie, die economisch aan de top zit. Wij hebben technisch nog een enorme achterstand in te ha len en willen wij binnen een men senleeftijd een industrieland zijn van de eerste orde, dan geldt het parool: investeer toch miljarden in eigen land. Derinvesteringen in achter ge bleven gebieden moeten worden overgelaten aan het bedrijfsleven. Slechts dan is er een kans dat zij rendabel zullen zijn. Het voor beeld van de Indische archipel moet voor ons boekdelen spreken wanneer het gaat om miljarden- plannen voor onderontwikkelde staten, die spoedig in de politieke sfeer getrokken worden, zodat de schenking als kolonialisme wordt uitgekreten. Voor zover deze men kreet verouderd is, kan spoedig gaan spreken van econo mische exploitatie. En mochten er nochtans voor standers overblijven van investe ringsplannen door westelijke sta ten in jonge landen, dan is daar het Engelse voorbeeld van het mislukte grondnotenplan. De ma chines staan nog in Tanganyika te roesten. Het gaat niet aan om ons moeizaam neergetelde belas tinggeld aan speculaties te ver knoeien, en in eigen land is ook nog voldoende nood te lenigen. Wij denken aan kanker-, reu ma- en t.b.c.-bestrijding, aan de ontheemden enz. Daarbij komt nog dat deze on ontwikkelde gebieden bijna steeds tegenover ons staan in internati onale vraagstukken in de Uno en elders. (Nadruk verboden). z ,v?' en eerste is het mogelijk dat de opgeheven landen na hun ver heffing van koers veranderen, om dat men nu reeds streeft naar een zelfstandige aziatische en afri kaanse blokvorming. Vervolgens kunnen die landen zich op een neutraal voetstuk gaan plaatsen en nu eens naar het westen lon ken, terwijl ze anderzijds vrijen om de gunst van het oosters blok, met als resultaat nog meer tegen stellingen en een vergroting van de politieke problematiek met een derde en zelfs een vierde macht, die door de bestaande politieke blokken eerst zelf op het paard zijn geholpen. Met dat verlenen van econo mische hulp dient men dus zeer voorzichtig te zijn. Bovendien heeft de vooruitgang van de tech niek in Noord-Amerika die van Europa zo ver overtroffen, dat wij. op menig terrein in ons oude werelddeel zelf al voor achterlijk worden uitgekreten. Het pleizier dat de Europeanen zullen beleven van hun collectieve investeringen in Afrika en Azië is dus nogal twijfelachtig. Bezien wij deze zaak eens van uit de Nederlandse gezichtshoek. Wij leven in een land, dat aan een ernstige structurele verande ring bouwt. Van een gemengd a- grarisch-industrieel land met een sterke neiging als internationaal financier op te treden, zijn wij bezig ons te vervormen tot een zuiver industriële natie. De ont wikkeling van de laatste jaren wijst in die richting. De sterke groei van onze bevolking dwingt ons er toe. i 1 -1 Irreëel. In dit land leeft een grote groep van voorstanders van hulp aan achterlijke landen. Wij kunnen 't als ontwikkelde mensen niet aan zien, dat de negers in Afrika geen radio bezitten en geen auto kun nen besturen. Een brok schiet ons in de keel, wanneer wij lezen dat in een deel van China de honger duizenden in de dood jaagt en wij willen graag helpen. Dat is onze christenplicht, ter wijl wij evenzeer onze economi- DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstr. 25 Harkt 32 Nw. Ginnekenstr. 23 Secuur! Niet duur! Grote service! Prettige bediening! Én alle Ziekenfonds kortingen! e kunnen dichter bij huis blijven. Zijn wij van mening dat Suriname en Curasao zich eco nomisch op een peil bevinden; dat zij mee kunnen in de moderne wereld? De moeizaam ontworpen plannen tot ontwikkeling onder vinden vertraging door gebrek aan geld. Wanneer wij dus door grote mogendheden worden benaderd met de vraag of wij voelen voor de bijstand aan achtergebleven gebieden, dan kan ons antwoord alleen maar luiden: wij 'zijn daar grote voorstanders van en wij nodigen u uit ons geld ter be schikking te stellen voor de ver heffing van Nieuw-Guinea en Su riname. Is het zo dat wij kapitalen ter beschikking kunnen stellen voor de achterlijke landen, welnu, la ten we die aan ons koninkrijk be steden en Suriname tot een bloei end land maken of Nieuw-Gui nea als een economisch proefveld exploiteren voor het oosten. Het is in dit verband onbegrijpelijk dat wij snikkend staan aan het kraambed van donker Afrika of achterlijk Azië en onze eigen rijksdelen in de zorgen laten zit ten. I Het is mogelijk dat de advie zen van deskundigen uit het be drijfsleven pleiten voor een ver heffing van andere delen in de wereld. Ziet men daar mogelijk heden dan kan een combinatie van bedrijven of kunnen enkele concerns daar investeringen doen. Daarin zijn zij vrij. Daarvoor zijn zij ondernemers. Ons land zal er slechts van profiteren. Enorme achterstand. e vraag of wij als natie moe ten investeren in achtergebleven gebieden kan bevestigend'worden beantwoord. Maar dan binnen de rijksgrenzen. Nemen wij het nog steeds ontzaglijke gebied van het koninkrijk als geheel, dan zijn wij als rijk een achtergebleven ge bied. En wat het grondgebied in Eu- CONFERENTIE IN CAIRO VOLLEDIG MISLUKT. UNO laatste uitweg? De besprekingen van de com missie - Menzies met president Nasser zijn volledig mislukt. Dit hebben leden van de commissie in Cairo meegedeeld. De westelijke diplomaten zullen vandaag afscheid nemen van pre sident Nasser en zondag naar Londen terugkeren. De onder handelingen hebben geen enkel uitgangspunt opgeleverd voor verdere besprekingen over de toekomst van het Suezkanaal De oorlogsdreiging is opnieuw op de voorgrond geplaatst. Cairo is in staat van grote opwinding. De Egyptische leiders proberen het uiterste, om de Amerikaanse re gering er toe te brengen, snel te interveniëren en Engeland en Frankrijk te weerhouden van het gebruik van militair geweld. De mislukking in Cairo heeft ook in Londen diepe indruk gemaakt. Volgens de Londense corres pondent van de Volkskrant werd in Britse regeringskringen vrij dagavond voor het eerst in alle ernst gesproken over de mogelijk heid, de Verenigde Naties in te schakelen. Gromyko wijst Duits verzoek om hereniging af. De regering-Adenauer heeft 'n beroep gedaan op de Grote Vier, opnieuw te onderhandelen over de hereniging van Duitsland en een definitief vredesverdrag. Aan deze onderhandelingen wenst West-Duitsland zelf deel te ne men. De sovjets hebben op het verzoek niet gunstig gereageerd. Toen de Westduitse ambassadeur in Moskou, dr Wilhelm Haas de nota en een daarbij behorend me morandum aan de vice-minister van buitenlandse zaken Gromyko overhandigde, zei deze, dat een hereniging van Duitsland op de mocratische basis nu onmogelijk was. Hij verwees daarbij naar de herbewapening in W est-Duits- land, naar het verbod van de com munistische partij, en naar het reeds bekende Russische stand punt, dat hereniging alleen tot stand kan komen in onderhande lingen tussen Oost- en West- Duitsland. In In nota's aan Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, en in een afzon derlijk memorandum aan de sov jet-regering, verklaarde de West duitse regering: „Hereniging is niet alleen een zaak van nationaal belang voor het Duitse volk, maar het is ook van het grootste be lang voor het Russische volk en van eenzelfde belang voor de vei ligheid van Europa en de wereld vrede." f De nota bevat vier nieuwe pun ten: i 1De Grote Vier moeten eerst langs de normale diplomatieke ka nalen tot overeenstemming met West-Duitsland zien te komen, zodat het sukses van een confe rentie verzekerd kan zijn. 2. West-Duitsland moet aan de onderhandelingen deelnemen. 3. Om de Russische vrees voor een gewapend Duitsland weg te nemen, kan een gedeeltelijk ge demilitariseerde zone worden in gesteld langs de Oder-Neisse- grens. (Verleden jaar heeft Sir Anthony Eden een soortgelijke voorstel gedaan op de conferen tie van Genève). 4. Het herenigd Duitsland en de Sovjet-Unie kunnen worden opgenomen in een gezamenlijk Europees veiligheidsstelsel. De Sowjets hebben het verzoek reeds afgewezen. Negerkindieren naar school Amerikaanse soldaten moesten ze met pantserwagens beschermen. Met bajonetten, karabijnen en machinegeweren uitgeruste Ame rikaanse soldaten hebben donder dagochtend te Sturgis in de staat Kentuckey een weg moeten ba nen door 'n opgewonden menigte van 500 blanken om negerkinde ren te begeleiden naar de middel bare school van het stadje. Tot dusver was deze school alleen toegankelijk voor blanke leerlin gen. i Voor de school boden de blan ken vijf minuten lang verzet. Vijf van hen werden gearresteerd. De soldaten waren Sturgis woens dagavond binnengetrokken. Langs de gehele weg van huis naar school werden de negerkin deren uitgejouwd. De soldaten grepen in, toen 'n aantal blanken trachtte de jon gens te mishandelen. Nadat de negerkinderen de school waren binnengegaan, om singelden de militairen de school, terwijl er pantserwagens voor het gebouw werden opgesteld. De menigte spoorde blanke kin deren, die nadien bij de school kwamen, aan, het gebouw niet binnen te gaan. Onder gejuich van de betogers verlieten enkele blanke kinderen de school, on middellijk nadat de bel voor het begin van de lessen had geluid. De kabinetscrisis. Prof. De Gaay Fortman heeft spoedig ondervonden dat met de socialisten niet veel land te be zeilen is. Ze blijken niet de gou verneur van Tilburg (ook P. v. d. A.) te willen, maar dr. Drees, willen Mansholt niet laten gaan, ze willen de formule over bezitsvorming thans weer niet aanvaarden en ga zo maar door! De formateur heeft H. M. de Koningin daaromtrent rapport uitgebracht en gezegd dat er van een kabinet op brede basis niets kan komen. Wat gaat er nu gebeuren? Een rechts kabinet, een zaken kabinet, een noodkabinet, recon structie van het demissionaire ka binet? We weten 't niet en wachten af. PROF. VAN DER GRINTEN GEPOLST VOOR MINISTERSCHAP. De informateur prof. De Gaay Fortman heeft vrijdagavond de katholieke prof. Van der Grinten, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Tilburg, ontvan gen. In politieke kringen is men er zeker van, dat de informateur de heer Van der Grinten heeft gevaagd zitting te nemen in het nieuwe kabinet. Prof. Van der Grinten is staatssecretaris van 't departement v. Economische Za ken geweest, maar de laatste ja ren heeft hij niet meer midden in het politieke leven gestaan. Dit en zijn bekwaamheden op velerlei gebied maken hem een goede kandidaat voor de positie van „top-figuur" in het nieuwe kabi net, dat de informateur nastreeft: een kabinet zonder al te nauwe bindingen met de fracties, maar met kundige katholieken en pro testanten er in. Het is niet bekend welke por tefeuille de informateur aan prof. Van der Grinten heeft aangebo den. Tijdens de eerste poging van prof. De Gaay Fortman werd de katholieke hoogleraar genoemd als de man, die drie taken tege lijk op zich zou moeten nemen: minister van Binnenlandse Zaken, minister voor de Bezitsvorming en de PBO en vice-premier. Prof. Van der Grinten zou echter ook het departement van Economische Zaken kunnen leiden, aldus de Volkskrant. Rijkspensioenen worden verbéterd. De regering heeft bij de Twee de Kamer twee wetsontwerpen ingediend tot verbetering van de ambtelijke pensioenen: een alge mene toeslagwet voor reeds ge- pensionneerde ambtenaren en een wijziging van de pensioenwet '22, die betrekking heeft op de pensi oenen van het nog in dienst zijnde personeel. De regering heeft deze wetsontwerpen ingediend zonder dat er in de „centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken" overeenstem ming was bereikt. De onderhan delingen werden afgebroken. Met de verbetering van de oude pensioenen is een bedrag-ge moeid van 75 miljoen gulden (voor rijksambtenaren en spoor wegambtenaren samen). De ver betering van de nieuwe pensioe nen kost 7,5 miljoen gulden per jaar voor de rijksambtenaren en 750.000 gulden voor de spoor weg-ambtenaren. Voor de militai ren zullen nog aparte wetsont werpen worden ingediend. Medisch rapporit over de voeding en huisvesting in het Ambonezen kamp te Vught. Op verzoek van de stichting „Door de Eeuwen Trouw", heb ben dr. W. A. Roessingh, dr. A. H. Wiebenga, internist en mej. H. A. Kenter, diëtiste (allen uit Eindhoven) een onderzoek inge steld naar de medische en soci aal-medische toestanden en enige nauw daaraan verbonden facet ten in het Ambonese woonoord Lunetten te Vught (2500 bewo ners) en het strafkamp te Heijt- huijsen. Er zijn in totaal ongeveer 70 kampen met een totale bevol king van 17.000 personen). Aanleiding tot dit onderzoek was de verontrusting bij de stich ting over de consequenties van de afkondiging der z.g. zelfverzor- gingsregeling van 13 mei jl. voor de Ambonezen in ons land. De Stichting wilde een inzicht hebben in de mogelijke gevolgen op so ciaal-medisch gebied voortvloei ende uit deze situatie. Dit rapport zij evenwel reeds een aanwijzing, dat er zich in de woonoorden van het Ambonese bevolkingsdeel in Nederland toe standen hebben ontwikkeld, die reeds nu onaanvaardbaar zijn en in de nabije toekomst ernstige ge volgen zouden kunnen hebben. De condities waaronder deze vrije Zuid-Molukkers moeten le ven, stellen eisen aan het moreel en de innerlijke discipline, waar bij reeds thans bijna de grenzen van het weerstandsvermogen be reikt zijn. In het rapport wordt bij de al gemene conclusies t.a.v. de voed selvoorziening opgemerkt dat zelfs reeds nu ondervoeding te vrezen is. Over de behqizing wordt o.a. gezegd: de inrichting der keu kens te Vught is onvoldoende en onoordeelkundig opgezet. De in richting te Heijthuizen is in dit opzicht redelijk. De behuizing te Vught voldoet in geen enkel opzicht aan de mi nimum eisen voor 'n menswaar dig bestaan en is in hygiënisch opzicht ontoelaatbaar. Geadviseerd wordt een com missie van sociaal-geneeskundi gen en hygiënisten te vermen, om objectief vast te stellen of het le ven in de kampen aan menswaar-* dige voorwaarden op dit gebied voldoet. Tenslotte wordt betoogd, dat 't achterwege blijven van overleg met de daarvoor in aanmerking komende leiders, door de Zuid- Molukkers zelf verkozen, in strijd is met de elementaire beginselen de democratie, recht en vrijheid. finder voorzitterschap van wet- houder Berkelmans kwam de raad der gemeente Vlijmen vrijdag avond j.l. in openbare vergadering bijeen. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering en kennis neming der ingekomen stukken hechtte de raad allereerst zijn goed keuring aan een voorstel tot wijzi ging van de verordening op de hef fing en invordering van reinigings rechten. Eveneens zullen enkele wijzigingen worden aangebracht in het gemeentelijk ambtenarenregle ment, de arbeidsovereenkomstver ordening, de wachtgeldregeling en de kindertoelageverordening. Voor 't leveren, leggen en plaat sen van een kabel en 13 stalen mas ten voor de openbare verlichting in de Deken van Baarstraat voteerde de raad een bedrag van 7860. Door het R.K. Kerkbestuur te Nieuwkuijk is ten behoeve van het bijzonder lager onderwijs aldaar gedurende het tijdvak november 1955 t.m. januari 1956 de toneel ruimte van het patronaat beschik baar gesteld. In verband hiermede werd door B. en W. voorgesteld aan genoemd kerkbestuur een vergoe ding toe te kennen groot 1313.34. Dit bedrag was gesplitst in 283.34 voor het aanbrengen van een nood voorziening en 1030.voor huur- en winstderving. De heer v. d. Meerendonk kon zich met dit laatste bedrag niet ver enigen en noemde het buitensporig hoog, te meer daar de gemeente de jeugdbeweging toch altijd behulp zaam is geweest. En dit bedrag wordt nog vreemder in het licht van de verklaring dat deze ruimte graag pro deo zou zijn afgestaan in dien men niet dringend om geld verlegen had gezeten. De heer v. d.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5