D. WAALWIJK HARTVEROVERENDE LUSTRUMVIERING van Mater Amabilisschool 1.000.000 Wrijf Kou en Pijn NEEMT DE PROEF OP DE (brood) SOM Abonnementsprijs. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 minstens twee mitrailleurs is geschoten. EEN VIJFLING. Tc Wad Medani in de Soedan heeft een Soedanese vrouw het leven geschonken aan een vijf- Iing. Zij was vier jaar getrouwd en had nog geen kinderen. BUS IN RIVIER 22 DODEN. Twee en twintig mannen, vrou wen en kinderen werden gedood en drie gewond toen maandag een passagiersbus in de Pakis taanse rivier de Jhelum viel. De bus daalde een smalle berg pas af, toen een van de banden sprong. De chauffeur verloor de macht over het stuur en de bus schoot in de rivier, die 50 meter lager ligt. Het ongeluk werd vijf uur later pas ontdekt, toen een andere bus dezelfde weg pas seerde. v/e9 met DAM PO EMIGRATIE IN 1955 GERING. De netto emigratie is in 1955 opvallend gering geweest. Deze beliep slechts 7000 beroepsoefe naren tegen 1200Ö en 14000 in 1954 en 1953. Dit is mede veroor zaakt door de repatriëring van vele Nederlanders uit Indonesië en door de gunstige conjunctuur. De toeneming van de beroeps bevolking in 1955 kon echter zonder enige moeite in het ar beidsproces worden opgenomen. PRINS BERNHARD NAAR V. S. Z. K. H. Prins Bernhard zal eind oktober voor een week naar de Verenigde Staten gaan. Hij zal op 30 oktober in New York tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koop handel spreken over de verant woordelijkheden der westelijke landen tegenover de onontwik kelde geliieden. Voorts zal hij op uitnodiging van de Amerikaanse marine een oefentocht van een nieuw vliegkampschip meema ken. De prins zal zich ook naar New Orleans begeven. Indonesische schulden. Drie landen uiten „bezorgdheid". Uit goed ingelichte bron wordt vernomen, dat Frankrijk, België en Australië bij de Indonesische regering uitdrukking hebben ge geven aan hun bezorgdheid over het feit, dat Indonesië op 4 augus tus heeft verklaard zijn schulden aan Nederland niet langer te er kennen. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken weigerde com mentaar op dit bericht te geven. JAARVERSLAG „PENSIOENFONDS VOOR DE BEAMBTEN IN DE SCHOENINDUSTRIE". Onlangs is verschenen het jaarverslag over 1954 van het „Pensioenfonds voor de Beamb ten in de Schoenindustrie", waarin deelneming bij ministe riële beschikking per 1 januari 1954 werd verplicht gesteld voor alle beambten in de schoenindu strie, onder welke categorie blij kens de statuten van het fonds worden verstaan het admini stratief en hoger technisch per soneel, de handelsreizigers en het leidinggevend en toezicht houdend personeel. De regeling van dit fonds is bedoeld als een aanvullende pensioenvoorziening voor de beambten op een alge mene basisregeling voor alle werknemers in de schoenindu strie. Het fonds heeft zijn verplich tingen herverzekerd bij een com binatie van vier verzekerings maatschappijen en voert dus geen eigen beheer. Op 31 december 1954 waren, blijkens het verslag, 165 onder nemingen bij het fonds aange sloten en 1008 beambten in het fonds verzekerd. In totaal belie pen de verzekerde ouderdoms pensioenen op het eind van het jaar 710.989.hetgeen dus een gemiddelde van ruim 700 per deelnemer betekent. Deze pensioenen zullen onverminderd worden uitgekeerd boven de naar verwachting per 1 januari 1957 tot uitkering komende wettelijke ouderdomspensioenen en naast de door de beambten in de schoenindustrie te verkrijgen pensioenen uit de algemene ba sispensioenregeling voor deze in dustrietak. Provinciaal Nlmuws EREDOCTORAAT VOOR Mr. B. VAN SPAENDONCK. Aan mr. B. J. M. van Spaen donck te Tilburg zal bij de 29ste dies-viering van de Kath. Econo mische Hogeschool op 29 novem- ver a.s. het eredoctorat in de eco nomische wetenschappen worden verleend wegens zijn vele ver diensten op sociaal en econo misch terrein Als promotor zal optreden prof. dr. F. J. H. M. van de Ven. Tot dusverre verleende de Til- burgse Hogeschool drie eredoc toraten, te weten aan mgr. H, A. M. Poels (1947), Robert Schuman (1952), prof. F. de Vries 19531 Mr. B. J. M. van Spaendonck werd op 22 november 1896 te Tilburg geboren. Sedert de op richting van de Katholieke Eco nomische Hogeschool iu 1927 fungeert hij als secretaris van 4 curatorium, bijna 37 jaren (tot 1 maart 1956) was hij tevens se cretaris van de katholieke Leer gangen te Tilburg. Mr. van Spaendonck is voorts algemeen secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken te Tilburg en omstreken, se cretaris van de Vereniging van Tilburgse fabrikanten voor woï- lenstoffen, secretaris van de fe deratie van Nederlandse schoen fabrikanten, directeur van di verse pensioenfondsen in de tex tiel- en schoenindustrie, secre taris van de algemene katholie ke werkgeversvereniging, dioce saan secretaris van de katholie ke werkgeversvereniging in Bre da en Den Bosch en secretaris van de algemene vereniging voor de wolhandel en wolindustrie in Nederland. Gedurende de oor logsjaren was hij directeur van het rijksbureau wol en lompen. De heer Van Spaendonck is voorts ridder der orde van Sint Gregorius de Grote, officier in de orde van de Nederlandse Leeuw. Voorts werd hij onder scheiden met l'Ordre du mérite commerciant de France GEMEENTEBEGROTING TILBURG. Nadelig saldo van 1.643.491. In hun nota van aanbieding van^ de gemeentebegroting voor 1957 berekenen B. en W. het na delig slot op 1.643.491. Het oorspronkelijk geraamde tekort bedroeg 2.343.000, maar B, en W. zijn van oordeel dat dit tot vorengemeld bedrag kan te ruggebracht worden door mid del van een verhoging der gasta- rieven en een opvoering van de rioolbelasting. Een avond die alle verwachtingen ver heeft overtroffen Als wij de meisjes van de Waalwijkse Mater Amabilis school zeggen, dat wij het schrij ven van het verslag van de eer- ste-lustrumviering in de „Ge croonde Leersse" met even veel plezier ter hand hebben geno men als waarmee zij ons dins dagavond verslag hebben gedaan van haar dankbaarheid en blijd schap om het bestaan van de school, dan weten zij dat wij ge noten hebben op een wijze zoals ons die slechts zelden ten deel valt. Wij moeten inderdaad ver in onze herinnering teruggrijpen om ons een feestavond voor de geest te halen, die ons met even veel ambitie en zo enorm veel plezier werd gebracht als de feestavond, waarmee de meisjes van onze dit bezittelijk voor naamwoord hanteren wij nu met een hele berg trots Mater Amabilisschool haar eerste lus trum vierden. Maar er is meer met deze ijver en deze vreugde hield de kwaliteit van het gebo- dene gelijke tred. En dit zijn twee pluspunten, die men als recen sent slechts zelden op het beoor delingsbriefje van dergelijke eve nementen kan noteren, omdat men gesteld wordt tegenover de prestaties van krachten, die zich uiteraard zelden op het toneel bewegen. Het was een zeer prettige en buitengewoon smaakvolle feest viering, met prestaties op het gebied van toneel, zang, decla matie, ballet en ritmische gym nastiek, die de verwachtingen van de aanwezigen (bestuur, do- C. PULLENS, Stationsstr. 90 WAALWIJK - Tel. 2465 LEO DE B0NDT, Hoofdstr. 82 KAATSHEUVEL - Tel. 2293 centen, werkgevers, organisatie vertegenwoordigers en verdere genodigden) verre hebben over troffen. Dit grote sukses is mo gelijk geweest door de toewij ding en de ambitie van de meis jes enerzijds, en de bijzondere bekwaamheid van de docenten anderzijds. Op de eerste plaats noemen we dan Tini v. d. Heijden, wiens uitzonderlijke regie-capaciteiten een zeer dankbaar arbeidsveld vonden in de toewijding en bet plezier hebben-in van de meis jes. Daardoor kregen „Het Dui- velsbruggetje" en „Zij kwam in de avondeen zuivere en vlotte weergave, met een dikwijls verrassend goede dictie; daar door kreeg ook het hele pro gramma een vaart en een varia tie, die men bij gezelschappen van rijker ervaring vaak tever geefs zoekt; daardoor ook was er tussen toneel en zaal een con tact, dat een zeer bijzondere en prettige sfeer schiep. Met Tini v. d. Heijden delen in dit eclatante sukses Marianne Keser, die een charmante en ca pabele balletgroep heeft weten te vormen; Toos Baars, onder wier leiding de gymclub een aan tal ritmische gymnastiekoefe ningen had ingestudeerd, die per fect werden uitgevoerd; Mej. van Laarhoven, die ons een smaak volle en prettige modeshow voor zette met japonnen, combinaties en schortjes die door de leerlin- gen zelf waren vervaardigd; en de heer Jo Verhoeven, die op 1 voortreffelijke wijze de muzika- 1 le hegeleiding verzorgde. Het is niet doenlijk om de na men van alle meisjes te vermel den, die aan deze féestavond hebben meegewerkt en hebben doen slagen op een wijze die alle waardering verdient. Een kleine opmerking zouden wij alleen nog willen maken over de declama ties van Truus Steenbergen. Een genuanceerder dictie en wat meer stem zouden deze overi gens goede voordrachten nog beter tot hun recht hebben laten komen. Tenslotte moet nog worden vermeld dat men ten aanzien van de costumering voor deze avond diep in de beurs had ge tast de 75 fraaie en afwisielen- de costuums van D. v. Noo.yen uit Rotterdam gaven deze avond een wel zeer bijzonder feestelijk karakter De grime was zeer goed verzorgd door Charles v. d. Heuvel uit Dongen, terwijl het geluid door E. v. d. Hammen goed was geregeld. -Ook de be lichting verdient waardering, hoewel de balletgroepen wel wat meer kleurvariatie hadden kun nen hebben. SUBLIEME LEIDING. de overige docenten en bestuurs leden dankte de voorzitter oprecht voor het vele dat zij in het belang j van de leerlingen en de school i hebben gedaan. Ook de werkge- I vers, die in de afgelopen jaren hun steun aan de school hebben gegeven, mochten de dank van de voorzitter in ontvangst nemen. Ten slotte deed burgemeester Teijssen een klemmend beroep op alle werkgevers, die nog niet tot het geven van steun hebben kun nen besluiten. Hij hoopte dat ook zij tot andere en betere gedachten zullen komen. Als zij de school kennen, zullen zij de resultaten weten te appreciëren en constate ren dat deze ook aan het bedrijf -eelnemers! eze feestelijke lustrumviering werd geopend met een welkomst woord van burgemeester Teijssen, voorzitter van het, bestuur der Mater Amabilisschool. In het kort belichtte de voorzitter de oprich ting, het doel en de betekenis van de Mater Amabilisschool. Vijf jaar geleden werd zeer schoor voetend het initiatief genomen voor oprichting van een Mater Amabilisschool te Waalwijk. De reden tot oprichting was de zorg voor het werkende meisje, dat el ke dag in haar werk te maken krijgt met de vraagstukken van het leven. Het werd als een be hoefte gevoeld voor dit meisje de toekomst te traceren en haar te begeleiden naar een geestelijke en maatschappelijke volwassenheid. De voorzitter zei verder, dat men bij deze oprichting allerwege sympathie had ontmoet. Verschil lende werkgevers gaven hun fi nanciële steun en lieten ook op andere wijze hun belangstelling blijken. Ook de stands- en vak organisaties werkten mee, terwijl ook het gemeentebestuur finan cieel en op andere wijze belang rijke steun verleende. Dat de Mater Amabilisschool tot iets levends in de Waalwijk- se gemeenschap is geworden, is voor een belangrijk deel te dan ken aan de sublieme leiding van mej. M. Hoffmans, die vijf jaar geleden met de leiding van de school werd belast en deze thans nog in handen heeft. Zonder haar toewijding en activiteit zouden niet de resultaten zijn bereikt, waarop men thans kan wijzen, Het leerlingental is belangrijk ge groeid en de school is van bijzon dere betekenis geworden. Er is zeer beduidend werk verricht om het doel naderbij te komen. Bij zondere dank bracht de voorzitter ook aan dr. Lenglet, de enige do cent die vijf jaar aan de school verbonden is geweest. Mej. van Slobbe, het enige bestuurslid dat nu vijf jaar in functie is, dankte hij voor haar bijzondere toewij ding en voor het feit dat zij de Mater Amabilisschool altijd be reidwillig onderdak heeft ver leend in de huishoudschool. Ook ten goede komen. Ook de ouders spoorde de voorzitter aan om de ze school alle steun te verlenen welke zij nodig heeft. De voorzitter besloot met het uitspreken van de verzekering dat leidster en docenten zullen zorgen dat de Mater Amabilisschool in Waalwijk nog veel zegenrijk werk zal verrichten. Hij sprak de wens uit dat ook in de toekomst Gods zegen op het werk van de school zou mogen rust. Voor de aanvang van het pro gramma richtte Riki Klerkx zich namens de leerlingen tot mej, Hoffmans, die zich in de afgelo pen vijf jaar niet alleen een uit stekend leidster heeft getoond, maar ook een echte vriendin. Als waardering voor haar werk over handigde zij mej. Hoffmans na mens de leerlingen een klein ge schenk. Na de pauze voerde Rector van Helden, voorzitter van het dio cesaan bestuur en lid van het na tionaal bestuur, het woord. In 1955 telden de gezamenlijke lan delijke Mater Amabilisscholen 17.000 leerlingen. Men had ver wacht dat dit jaar het aantal tot 20.000 zou stijgen, doch het laat zich' aanzien dat dit aantal de 25 duizend zal bereiken. Rector van Helden onderstreepte nog eens het doel en de betekenis van de Mater Amabilisschool. Hij wenste bestuur, docenten en leerlingen van harte geluk met dit eerste lustrum en hoopte dat de school spoedig een eigen huis zou mogen vinden en dat er dan ook een assistentie voor de leidster zou komen. Aan het slot van de avond dankte burgemeester Teijssen de leerlingen voor het bijzonder fraaie programma, dat, naar hij Zei, elke verwachting ver had overtroffen. In het bijzonder nog dankte hij Tini v. d. Heijden, die zo buitengewoon veel voor het welslagen van dit feest heeft ge daan. Ook Riki Klerkx zei namens de leerlingen, dat zonder Tini v. d. Heijden deze avond nooit zou hebben plaats gehad. Hij heeft niet alleen de regie gevoerd, maar ook de liedjes zelf geschreven en uren en uren aan deze feestviering besteed. Als dank mocht hij een klein geschenk in ontvangst ne men. Ook mevr. v. d. Heijden deelde in deze dank en waarde ring en kreeg een geschenk aan geboden. Woorden van bijzonde re dank en bloemen aan Marian ne Keser, Toos Baars, mej. van Laarhoven en Jo Verhoeven (si garen), die ook allen zo veel tot het welslagen van deze avond hebben bijgedragen. En daarmee was het einde ge komen van een kostelijke lustrum viering, die men pas goed kan waarderen als men weet hoeveel, hoe ontzettend veel werk er is verzet om dit mogelijk te maken. Daarvoor past ons een grote waardering en dankbaarheid. zondagsdienst. Zondag 30 september 1956. Arts Dr. L. van Daal. Apotheek Geers. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 30 september 1956. 10 uur Ds. L. Schellevis. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 30 september 1956. 10 uur v.m. en 2.30 uur n.m. j Ds J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK. Zondag 30 september'1956. 9 uur v.m.: Ds. G. B. Schuur man. De provinciale weg door de polder. Van de zijde van 't gemeente bestuur vernemen we, dat het nog heel wat tijd in beslag zal nemen aleer in de gemeenteraad een voorstel ter tafel zal komen tot uitvoering van het eerste deel van een groot havenplan. Dit havenplan is in concept nog zelfs niet gereed, evenmin als de begroting daarvan. Is dit voor el kaar, dan moet een ien ander nog in de provinciale havencommissie aan de orde komen, waarna het aan de gemeenteraad ter behan deling en goedkeuring zal worden voorgelegd. Uit deze hoofde is juist de overkluizing van de haven niet opgenomen in het project dat op 1 oktober in den Bosch zal wor den aanbesteed, n.l. de provincia le weg door de buitenpolder van Baardwijk, Waalwijk en Besoijen. De haven is daar dus buiten g'è- laten, met het oog op later te nemen beslissingen daaromtrent. De aanleg van dit stuk weg is geplant op een tijdsduur van 2 jaar en de weg op een 4 baans- weg, waarvan 2 banen direct worden betonneerd en 2 zand- lichamen in reserve worden ge houden. Afscheid. Vrijdag a.s., 28 oktober, ten 5J/2 uur, zal ten stadhuize alhier, officieel afscheid genomen wor den van de heer Hesselmans te Kaatsheuvel, die gedurende 33 jaren aan de dienst van 't slacht huis te Waalwijk als hulpkeur meester is verbonden geweest en nu met pensioen deze dienst ver laat. Na afloop zal er gelegenheid zijn persoonlijk van de scheiden de afscheid te nemen. Collecte Wilhelminafonds. De straatcollecte 1.1. zaterdag en zondag in onze gemeente gehou den ten bate van 't Wilhelmina fonds voor de Kankerbestrijding heeft f 235.78 opgebracht. Dit bedrag is aanmerkelijk min der dan 't vorig jaar, waar vooral 't Centrum ditmaal een slecht fi guur heeft geslagen. Gelukkig kan men deze fout binnenkort nog goed maken, wan neer het Dokters-cabaret uit Utrecht een avond komt geven ter gelegenheid van 't eerste lus trum van de Vrouwengilde en wel ten bate van 't Wilhelmina-fonds. Door algemeen bezoek of door algemene steun bij de kaarten- verkoop, kan men het mooie doel krachtig steunen. EEN ADVIES DAT OOK U AANGAAT. Het bevolkingsonderzoek door middel van de röntgendoorlich- ting is nu in volle gang. De be langrijkheid en het grote nut van dit mooie werk schijnt nu wel tot de grote massa te zijn door gedrongen, want de opkomst is tot nu toe beslist goed te noe men. Van 't feit, dat zoveel „plichts getrouwe" mensen in de door lichtingslokalen komen, hoopt ook de Waalwijkse bloedtrans fusiedienst gebruik te kunnen maken. Hij heeft daarvoor een zeer overtuigend foldertje laten ma ken, dat daar aan de bezoekers ter hand gesteld wordt. Dit foldertje begint met aan de lezer(es) de persoonlijke vraag te stellen, of zij wel eens een operatie hebben ondergaan. Is dit niet zo, dan wordt er op gewezen, dat het lang niet on mogelijk is, dat dit alsnog gebeu ren kan. Heeft men dit wel reeds mee gemaakt, dan weet men ook dat bij operaties of bij ernstige on gevallen het spoedige herstel, vaak zelfs het levensbehoud van bloedtransfusie afhankelijk kan zijn. Dan wordt er op gewezen, dat bloed dat voor de transfusies no dig is, afkomstig is van andere mensen, van mensen die toch wel iets voor hun medemensen heb ben over gehad, die zich de moei te hebben willen geven iets van hun heilbrengende bloed af te staan om daarmee andere men sen te helpen, ja, misschien wel te redden. Het foldertje wijst er verder op, dat men toch werkelijk geen angst behoeft te hebben dat men eigen gezondheid zal schaden met iets van zijn bloed af te staan, want dat men beslist niet als do nor zal worden opgeroepen voor aleer men grondig gekeurd is en is vastgesteld dat men zelf in een zodanige conditie is, dat er geen enkel bezwaar tegen de bloédaf- gifte bestaat. Tenslotte geeft men de lezer en lezeres de raad, eens eerlijk bij zichzelf te overleggen of het eigenlijk wel verantwoord is nog langer te aarzelen of zich aan deze morele plicht te blijven ont trekken. Met het dringend verzoek niet langer uit te stellen, doch direct het aangehechte formulier klaar te maken en weg te zenden, om zich voor de keuring voor do nor aan te melden, eindigt dit overtuigende foldertje. Wij kunnen U slechts de raad geven: als U nog geen foldertje gekregen hebt, haal er dan even een in het doorlichtingslokaal ol in 't St. Nicolaasziekenhuis), lees het door, vul het in en zend het weg. Ieder mens heeft toch heus wel iets goed te maken tegenover zijn medemensenis dit mis schien niet een mooie gelegen heid Oproep aan Katholieke jonge mensen. Hedenavond, om precies t<= zijn kwart voor negen, zal door de Capucijner Pater Telesphorus aan jonge Waalwijkse Katholieke mensen boven de 16 jaar een dui delijke uiteenzetting worden ge geven van het doel en streven van de Derde Orde van Sint Franciscus. Ongetwijfeld weten zeer velen reeds van het bestaan van de Derde Orde, doch zijn er niet van op de hoogte welk enorm doel de orde nastreeft. Er zullen zeer zeker ook mensen zijn, die nooit eerder van de Derde Orde van Sint Franciscus hoorden. Voor al deze mensen komt Pa ter Telesphorus vanavond spre ken. Hij zal daar duidelijk uiteen zetten, dat de Derde Orde een actuele en eigentijdse beweging, dat de Derde Orde werkelijk een kerkelijke Orde is voor mensen in de wereld, voor mensen die in 't leven staan als bewuste Chris tenen. Pater Telesphorus zal ze ker ook spreken over de stichter van de Orde, Sint Franciscus van Assisië, die wel ooit de „geheel Katholieke man" genoemd wordt. De geest van de Derde Orde is de geest van haar Stichter, de Franciscaanse geest, die, zoals de Paus in een encycliek vaststelde, in geen enkel opzicht maar iets verschilt van de geest en de le- Dat moet U doen. Neemt de proef op de som. Keopt U morgen eens een ver pakt gesneden brood van en U zult bemerken dat het Zondagavond of Maandag morgen nog even smakelijk en vers is als toen U het kocht. Neemt de proef en vraagt onze depothouders keert de Onderlinge Levensverzekering- Mij s-Gravenhag te 's Gravenhage aan U allen uit als winst óver het afgelopen tijdvak Uitgesloten aansprake- De abonnementsprijs van ons blad wordt per 1 oktober a.s. gesteld op 21 cent per week of f2.70 per kwartaal (per post f2.95 per kwartaal.) De geringe verhoging, van 2 cent per week welke in deze prijs is besloten, dient om een deel van de aanzienlijke kos tenstijging, waarvoor wij ons gedurende de afgelopen pe riode van meer dan twee jaren gesteld zageD, op te vangen. In de hoop op een gunstige ontwikkeling voor wat betreft de prijs van het couranten papier hebben wij tot dusver deze kostenstijging geheelvoor eigen rekening genomen. Nu gebleken is, dat op een derge lijke gunstige ontwikkeling niet te rekenen valt, zien wij ons ten behoeve van een ren- dabeleexploitatie genoodzaakt de gestegen kosten ten dele in de abonnementsgelden te verdisconteren, daarbij de abonnementsprijsverhoging tot het uiterst verantwoorde minimum beperkende. m 'i*'1itti*i'i*ii^iVl'LrijWw1|*lAlJ I

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2