I Uit Loon-op-Zand's verleden. Onassis Niarchos tricotage voor het H-E-L-E gezin koopt U het beste bij V D ledereen spreekt er over. twee rijke zwagers DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 OKTOBER 1956 Loonopzand Steeds méér Brillendragers geven tóch de voorkeur aan een VAN MAAREN's BRIL li Wonderwit Korengoud Favoriet C. PULLENS, Stationsstr. 90 WAALWIJK - Tel. 2465 LEO DE B0NDT, Hoofdstr. 82 KAATSHEUVEL - Tel. 2293 en Jaarvergadering R.K. E.H.B.O. St. Rafaël. Op de jaarlijkse vergadering bij het beëindigen van het sei zoen, welke een feestelijk karak ter droeg, waren vele leden met introducees aanwezig. De voor zitter de heer J. Toorians opende de vergadering en heette allen har telijk welkom. De opkomst was matig, doch het mocht geen be lemmering zijn, de plannen tegen te houden. Als eerste punt besprak de voor zitter de uitslag van de wedstrijd en gaf zijn visie daarop, opdat daardoor een juist oordeel kon worden gegeven op het wedstrijd ongeval. De behandeling van dit ongeval werd uiteengezet. Spr. duidde hier op de belangrijkheid van het volgen der lessen en oefe ningen. Ook zei hij ,,bij" te blij ven met de è.h. verlening. Hierop aansluitend reikte Dr. de "Vries de wedstrijd-diploma's aan de groepen over, met een kleine attraktie voor elk lid. De dokter gaf nog een uiteenzetting omtrent het begrip: goede en ge vorderde eerste helper en zijn op leiding. De voorzitter sloot zich hierbij aan i.v.m. de nieuwe kursus op 2 oktober a.s. Een 15-tal personen gaven zich reeds op. Voor de ge diplomeerde leden zal jaarlijks 'n aantal lessen worden gegeven, die beslist zullen moeten worden gevolgd. Ook zal de Geestelijke EHBO door de Z.E. Heer Pas toor Mommers tijdens de kursus worden ingelast. Als blijk van erkentelijkheid en dank voor de docering in dit sei zoen werd dokter de Vries na mens de leden een automatische thermometer aangeboden, verge zeld van een rokertje. In zijn dankwoord besprak de dokter zijn plannen voor de ko mende lessen. Vervolgens werd dokter Ten Horn met een presentje verrast, als dank voor zijn medewerking bij de laatste wedstrijd. Ook Pas toor Mommers, die zijn voorgan ger als adviseur opvolgde, toon de veel belangstelling voor deze vereniging. Aan hem werd even eens een doos sigaren aangebo den, waarna hij in passende woor den het geestelijk werk der E H B O weergaf voor elk eerste hel per. In de rij der jubilarissen der jonge vereniging mocht de voor zitter namens de leden aan dhr. Jan Biemans een elektrisch scheer- apparaat aanbieden vanwege zijn 10-jarige sekretarisfunktie, die hij met veel voldoening heeft uitge oefend. Aan Mevr. Biemans werd een bloemboeket overhandigd. De sekretaris beantwoordde deze geste met een hartelijk woord van dank aan allen. Tot besluit nam dokter de Vries het woord, om de belangrijkheid van de EHBO nog eens onder ogen te zien in onze gemeenschap. Hij dankte het bestuur voor zijn pogingen, welke zij deed om dit werk uit te breiden en te verste vigen. Met een genotvol samenzijn en een goede traktatie werd het ver dere verloop van de avond door gebracht, waarna allen tevreden huiswaarts keerden. Geslaagd. Op de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken te Waalwijk slaagden op 28 septem ber j.l. de volgende plaatsgenoten. Voor elektriciën: N. van Loon. Hij ontving ook nog de derde prijs. Voor metselen: Frans Mut- saerts met een eerste prijs .en ver melding deelgenomen te hebben aan de metselwedstrijd te Rotter dam, en P. A. Kemmeren. Voor schoenmaker: C. W. H. M. Beerens, Corn. A. J. M. van Leeuwen, Jan B. C. A. van Leeu wen, Ger. J. Ligtenberg en Jan Ligtenberg. Voor smeden-bankwerker: H. G. M. Steer en Fr. v. Venrooij. Voor timmerman: Adr. v. d. Brand uit St. Joachimsmoer. Burgerlijke Stand Loon-op-Zand. Geboren Petrus H M zv J Ver- boven-de Jong -Maria C dv P de Nijs-v Deutekom Johanna F M dv J Hamers-Vromans Maria Th dv M Dingemans-van Loon Huberdina J M dv C >v Esch-v Summeren. Huwelijken Henricus M de Haar 35 j alhier en Maria W C v Vugt 30 j te Waalwijk Din- geman Dingemans 40 j en Johan- na M Verboven 34 j beiden al hier— Henricus E C Bergmans 25 j en Henriëtta J M v d Heijden 26 j beiden alhier. Huwelijksaangiften: Gijsbertus A v Rooij 29 j te Boxtel en Petro- nella M Th v Riel 25 j alhier Jacobus W v Woensel 32 j en Petronella J Schoenmakers 30 j beiden alhier -Marius J W A v d Put 25 j en Elisabeth M v d Dungen 22 j beiden alhier Adrianus J F v Dongen 28 j te Oisterwijk en Francisca J Leer- makers 30 j alhier. Ingekomen P A Marcelissen van Dongen W A Hilkhuijsen van Sprang-Capelle. Vertrokken: S Mateijsen naar Weert A Matteo naar Italië H Luiten en gez naar den Helder S Ansems en gez naar Bruns- sum H de Haar naar Tilburg. De meest gevreesde der „guade ziëktens". Lite, Geen groter ramp kon oudtijds de bevolking treffen dan de pest. Geen wonder dan ook dat onze voorouders haar de naam geven van „de zwarte dood" en zeker zullen de vroege middeleeuwers de hemel gesmeekt hebben: „van pest, hongersnood en oorlog, ver los ons Heer." Meestal ontstond de gevreesde ziekte dan ook tengevolge van een der twee andere genoemde rampen. Het Brabantse land, dat als geen ander gewest de zegeningen van de langdurige oorlogen on dervond, werd dan ook tussen de jaren 1600 en 1750 gedurig door de pest geteisterd en wat ons dorp aangaat, Loon werd in ge noemd tijdvak niet minder dan driemaal en wel in hevige mate door de zozeer gevreesde ziekte bezocht en wel in 1625, 1664 en 1748. I Vielen in het jaar 1604 de eer ste slachtoffers van de pest in het nabije Alphen, waar in genoemd jaar reeds 500 pestlijders stierven, in Venloon gold 1625 als een jaar van verschrikking, niet alleen om dat de legeraanvoerder van Re- ticum alle ten velde staande ge wassen had onder de voet doen lopen, doch vooral om het grote aantal doden tengevolge van de zwarte dood. Pastoor Gerardus Otten, die de Loonse parochie diende van 1607—1627, tekende in zijn overlijdensregister in 1625 niet minder dan 350 sterfgeval len aan tengevolge van de pest, onder welke de namen voorkwa men van kapelaan Joannes Ha vens en diens huishoudster, als mede van Mathias zijn koster. Bereids had het Hof van Bra bant te Brussel uitgebreide maat regelen genomen om de ziekte tegen te gaan, althans deze tot zo eng mogelijke kring te beperken. Zoals iedere belangrijke medede ling, werd het betreffende placaat door een afgevaardigde van het Hof op iedere plaats bekend ge maakt. Dat gebeurde 's zondags na de vroegmis en vóór de Hoog mis, „ad platsani", d.i. op „de plaats" (het kerkplein of kerk hof), Met luider stem las de afge vaardigde het placaat dan voor, wat ongeveer het volgende in hield 1 „Hij die met >de pest besmet is, DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstr. 25 Markt 32 Nw. 'Ginnekenstr, 23 Secuur! Niet duur! Grote service! Prettige bediening! Én alle Ziekenfonds kortingen I Verpakte en gesneden brood, soorten zQn een KLASSE APART. U beeft keus genoeg. verpakt gesneden witbrood verpakt gesne den tarwebrood verpakt gesneden melkbrood Vraagt onze depothouders „moet met een witten stok lopen, „indien hij zich op straat begeeft „en voor iedereen ver genoeg uit „de weg gaan. „Wie in een huis heeft verble- „ven dat door de pest besmet is, „moet veertien dagen uit het volk „wegblijven. „Huizen van hen, die met „pestlijders hebben omgegaan, „worden beschouwd als „vuile „huizen". Voor de gevel van zulk „een huis moet een bos stro wor- „den geplaatst, opdat men ze her kennen en „schouwen" kan. „Samenscholing is streng ver- „boden. Bruiloften en andere bij- eenkomsten moeten lang genoeg „tevoren aangevraagd zijn. „Wie op andere plaatsen, (an- „dere gemeenten), huizen waar de „pest heerst heeft bezocht, ze „heeft uitgeruimd, er zieken heeft „verpleegd of terplaatse dode „pestlijders heeft begraven, moet „zes weken in die plaats blijven „en daarna nog veertien dagen „tussen het volk van eigen woon plaats wegblijven." Genoemde maatregelen waren volstrekt niet zonder zin, immers men stond tegenover dergelijke ramp vrijwel machteloos. De me dische hulp in dergelijke gevallen (zo er die al was) ,was zeer ge brekkig. Zonder dringende nood zaak mocht daarom ten tijde van de pest niemand het dorp verla ten. Verder was op iedere over treding een boete gesteld van 15 Philipsguldens (gouden munt). De ene helft der boete was voor het staatshoofd, de andere voor de heer der heerlijkheid. Met zulk een grote afkeer ,en angst werd de pest benaderd, dat zelfs de lijken der slachtoffers op vele plaatsen en ook naar alle j waarschijnlijkheid hier in Ven- loon, niet op het kerkhof, doch op een perceel grond buiten het dorp begraven werden. Het 'i pestkerkhof, een perceel grond in de Klokkenberg te Loonopzand, houdt nog de gedachtenis leven dig aan de verschrikkelijke jaren bovengenoemd, I Van de drie bovengenoemde rampjaren was dat van 1625, wat sterfgevallen betreft het ergste. Tengevolge van de pestepidemie i van 1664 was alle handwerk en de landbouw komen stil te liggen. De akkers werden niet meer inge zaaid, en het weinige wat er nog gegroeid was werd door de legers der Staten opgeëist. Zo groot was de armoede in en rond Venloon dat de heer der heerlijkheid, Char" les van Immerseel, tweemaal een zeer groot bedrag aan geld liet uitbetalen voor brood en „mena ge" voor de huisarmen. Voor 1625 wordt geen genees heer genoemd. Voor 1647 noe men de cijnsboeken van Loon Jo hannes Brons, predikant te Sprang, dezelfde dominé wiens grafzerk met die van zijn echt genote bij de restauratie van de kerk van Sprang gevonden werd, tegen de muur van het noorder- trancept. Volgens genoemde cijnsboeken verleende de predikant genees kundige hulp aan de domnastie- ken van de heer op het kasteel van Loon. De derde en laatste pestepide mie die Loon teisterde was die van 1748. Bij deze gelegenheid stierven ter plaatse 141 volwas senen en 124 kinderen. Het jaar 1748 was bovendien voor de bevolking een dubbel rampjaar. Het dorp geleek een legerkamp, doordat er waren on dergebracht de Nederlandse en Duitse hulptroepen onder Prins Willem IV van Oranje Nassau en zijn Veldheer Maurits van Nas sau, welk leger letterlijk alles voor wat aangaat mondvoorraad van de bevolking opeiste. Een en ander was wel in staat de toch reeds arme bevolking in dubbele rouw te dompelen. Loonopzand, P. A. v. B. Wie mocht menen dat de tijden der legendarische mil jonairs als Ford en Rockefeller voorbij zijn, wordt wel uit die droom gewekt als hij de namen hoort van de twee Griekse reders, Aristoteles Onassis en Stavros Niarchos. Deze beide Grieken, op een schoen en een slof begonnen, zijn multi-miljonairs, eigenaars van de grootste privé-vlo- ten ter wereld en met al hun vingers in talrijke potjes. Toen indertijd de 45.000 ton ner „Tina Onassis" te water ge laten werd, sprak men van het grootste tankschip ter wereld. Het was genoemd naar de doch ter van de schatrijke Griekse re der Aristoteles Onassis, eigenaar van een grote tankvloot plus een walvisvloot, die hij, zoals hij zei, hield voor zijn pleizier, omdat de walvisvaart zulk een uiter mate specalutief bedrijf is. Mocht zijn zwager Stavros Ni- achos al met genoegen veststel- len, dat zijn tanker „Spyros Ni archos" nog een dikke 2000 ton méér kon meenemen, ook die maten zijn al uit de tijd. Want Niarchos heeft in Duitsland reeds twee nieuwe 65.000 tonners op stapel staan En dat is nog het einde niet. Want een concurrent, de „vrije" Amerikaanse reder Ludwig heeft in Japan een schip in aanbouw dat bijna 85.000 ton meet en de trotse naam „Universe Leader" (aanvoerder van het heelal) zal dragen. Zullen Onassis en Niar chos daar nog boven uit gaan? Het is een zeer actuele vraag, nu de Suez-kanaal-kwestie opnieuw de mogelijkheid doet overwegen door het bouwen van supertan kers zonder veel meer kosten de weg door het kanaal te vermij den. ARISTOTELES ONASSIS. Onassis en Niarchos hebben allebei een dochter getrouwd van de Griekse reder Stavros Liva- nos, die er ook een behoorlijke eigen vloot op na houdt. Het verhaal gaat dat Onassis, verweesd, vluchtend voor de Turkse furie, die woedde in het veroverde Smyrna, met nauwe lijks een hemd aan 't lijf als sto ker aan kwam in Buenos Aires. Het is een romantisch verhaal en het is zeer de vraag of het waar is. Wel staat vast, dat de heer Onassis op allerlei manieren in Argentinië een kapitaaltje bijeen wist te schrapen, waarmee hij 'n stel oude vrachtboten kocht. Met dat schamele vlootje heeft hij heel handig gemanoeuvreerd, vol- 9P geprofiteerd van de oorlogs jaren en de daarop gevolgde hoogconjunctuur, en momenteel heeft zijn particuliere vloot een tonnage van pl.m. 1.300.000 ton. Hij brengt een groot deel van zijn tijd door op de tot walvis jager omgebouwde torpedojager „Ari", welks krachtig radiosta tion de tijdingen ontvangt van zijn schepen die de wereldzeeën bevaren. Hij heeft verscheidene riante villa's en samen met zwa ger Niarchos kocht hij de aan deelhouders van het befaamde Casino te Monte Carlo uit, dat men hem eerst niet wilde verhu ren. Het is waarschijnlijk niet al leen de schoonheid van de Azu ren kust die hem trekt. De beide zwagers hebben een onfeilbaar instinct voor belastingfacilitei tenreden waarom de meeste van hun schepen varen onder de vlaggen van republiekjes als Li beria, Panama en Honduras. Tal van maatschappijen met goed klinkende namen verbergen als een roodgordijn de namen van de beide Griekse miljonairs. STAVROS NIARCHOS. Van Niarchos zijn niet zulke bloemrijke jeugdverhalen gepu bliceerd als omtrent Onassis. Van hem is slechts bekend dat hij rechten kon studeren, bij een j oom in de meelhandel kwam en weldra uitstapte om evenals zijn zwager wat oude boten te kopen, waarmee hij zeer gelukkig wist te manoeuvreren. Zit Onassis op de „Ari", Niar chos is het meest in zijn element op de prachtige, slanke driemas ter „Creole", waarmee hij on langs nog deelnam aan de zeil wedstrijd Engeland-Spanje. Ove rigens heeft ook hij villa's en buitenplaatsen genoeg, waar hij met vrouw en kinderen de tijd kan verwijlenwanneer hij tijd heeft. Niarchos gedraagt zich als een maecenas, een rijke kunstbe schermer. Hij was het die drie honderdduizend dollar contant neertelde voor de beroemde „Pi ëta" van de schilder El Greco, en die met royaal gebaar het luxe schip „Aagamemnon" be schikbaar stelde, opdat een hon derd vorstelijke personen (onder wie Koningin Juliana) er mee konden gaan spelevaren in de Griekse wateren. Hij breidde zijn vloot uit op 'n simpele manier. Hij wist van de grote oliemaatschappijen, die 't geld te hard nodig hadden dan dat ze het in tankvloten konden investeren, langlopende contrac ten voor olievervoer los te krij gen. Met die contracten gewa pend, kreeg hij. makkelijk cre- dieten los voor de bouw van nieuwe tankers Hoewel zowel Niarchos als Onassis zich niet storen aan de internationale overeenkomsten die de rechtspositie van de zee- han regelen, en hun mensen min der betalen dan de Amerikaanse rederijen moeten doen, geven ze toch hogere gage dan in de mees te landen gebruikelijk is. Daar bij zijn hun tankers uitermate luxueus ingericht en de verblij ven van bemanning en officieren uitstekend. Voor allerlei ont spanning is gezorgd, want op tankers is de verveling de groot ste vijand. GEVAARLIJKE MANOEUVRES Zeer handig hebben Onassis en Niarchos geprofiteerd van de na-oorlogse situatie, toen de Verenigde Staten „overschot"- tankers voor een prik beschik baar stelden aan Amerikaanse maatschappijen Zij sloegen hun slag, maar de tankers voeren weldra onder vreemde vlag wat niet de bedoeling was. Merkwaardig was, dat deze zaak publiek werd gemaakt toen Onassis net een contract had af gesloten met koning Saoed van Arabië, dat hem het complete vervoer van de Arabische olie verzekerde. De olie-maatschap- pijen waren van zulk een mo nopolie-positie niet gediend en ziedaarjuist tezelfder tijd werd Onassis (en met hem Niar chos, die het Saoed-contract een vuile streek noemde) voor de rechtbank gedaagdHoe de he ren zich draaiden, ze konden zich alleen met een miljoenen-boete aan de straf onttrekken. Het was een zware aderlating, maar het geld was inmiddels al lang terug verdiend met de zo goedkoop op de kop getikte tankers! Voortdurend breiden de beide zwagers hun vloten en daarmee hun invloed uit. Zij weten dat in de moderne economie het trans port de bottleneck vormt, en zij zitten dus altijd goed. Hun po gingen om de Griekse nationale luchtvaartmaatschappij, hoe wei nig die ook betekent, in handen te krijgen, zouden er op kunnen wijzen dat ze ook in de lucht plannen hebben. Tussen Onassis en Niarchos is de concurrentie groter dan de vriendschap die ze elkaar als zwagers zouden moeten toedra gen. De een is er voortdurend op uit de ander te overbluffen, en aangezien concurrentie de ziel van de negotie is, varen ze daar beiden wel bij. Ze kunnen elkaar soms zeer scherp in 't vaarwa ter zitten, maar als er geld te verdienen valt, vinden ze elkaar en doen samen. Dan kan schoon papa Livanos somtijds nog als derde man meedoen. Onassis is nu 50, Niarchos 47 jaar oud. Ze zijn in hun beste ja ren Ze leven er goed van. Geld speelt geen rol. Beiden zijn naar schatting goed voor vijfhonderd miljoen guldenze weten het niet op een miljoen na, want ie der moment gaat er af en komt er bijhet laatste 't meest Lk. (Nadruk verboden). „Tito naar Sovjet-Unie om Kroesjef te redden". Woordvoerders van de com- munistische partij in Belgrado hebben verklaard, dat partijsecre taris Kroesjef in ernstige moeilijk heden verkeert en dat Tito daar om naar Rusland is gegaan. Bijna alle groten van het „collectieve leiderschap" in de Sovjet-Unie hebben zich nu naar Sochi aan de Zwarte Zee begeven voor een geheimzinnige conferentie. Uit de schaarse berichten uit Moskou blijkt, dat de volgende leiders zich thans, met maarschalk Tito en zijn gevolg, op de Krim bevinden: partijsecretaris Kroesjef, premier Boelganin, president Worosjilof, het hoofd van de geheime politie, generaal Serof, minister van bui tenlandse zaken Sjepilof, vice- premier Mikojan, uit Pekngi te ruggeroepen van het congres van de communistische partij, en de leden van de Opperste Sovjet Ki- ritsjenko en mevrouw Foertzema. TWEE BEKENTENISSEN IN MOORDZAAK. Twee van de drie gearresteer den, die er van verdacht worden de 47-jarige slikarbeider Pieter Steegstra te Anjum te hebben doodgeslagen, hebben vandaag een bekentenis afgelegd. Een van hen is een van de twee D.'s, de andere de 25-jarige A. S. De eer ste bekentenis kwam woensdag morgen los, in de loop van de avond volgde de tweede. Prima interlock meisjes hemdjes en broekjes van 2 tot 13 jaar, K C leeftijd 2 jaar 30 (10ct. stijging per maat) Meisjesgarnituurtje, van mooi wit rib tricot (Jansen en Tilanus) goed passend model. Hemdje 2 jaar Broekje 2 jaar kleine stijging per maat) Jongenshemdje en broekje, in wit rib- end model. Hemdje 2 jaar tricot prima afsluitend model. 110 Broekje 2 jaar (kleine stijging per maat) DEN BOSCH - EINDHOVEN TILBURG - HELMOND WAREN

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3