w, u V Doofstomme meisjes dansen ballet met gratie en zwier FILMJOURNAAL GEMEENTERAAD WAALWIJK Pracht handen Deel van Buitenpolder wordt watervrij gemaakt 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 2 genindustrie uitstekende kansen en verdiensten, ook voor de be tere arbeidersgezinnen die een kamer beschikbaar hebben. Met eventueel zeer weinig kosten is deze kamer zo in te richten dat hij tijdens het seizoen ter beschik king kan worden gesteld van va kantieganger of toerist. Ondanks de geringe belangstel ling van de zijde van de midden stand blijft het gemeentelijk beleid gericht op een stimulering van het vreemdelingenverkeer. Er zijn te dien aanzien een aantal zeer in teressante plannen in voorberei ding die in de komende jaren grote eisen zullen stellen aan het gemeentebestuur. Indien de plaatselijke midden stand ten aanzien van de vreem delingenindustrie zou kunnen ko men tot meer initiatief en inzicht, dan zou hier voor een belangrijk deel der bevolking een goede en aantrekkelij ke bestaansmogelij k- heid liggen. De steeds groeiende toeristische belangstelling voor Midden-Brabant is een niet ge ringe waarborg. OPENBARE WERKEN. De verdere ontwikkeling van de straatverlichting zal ook ruime aandacht krijgen, waardoor het gemeentelijk aspect in belangrijke mate aan sfeer zal winnen. Het gehele gemeentelijk beleid is ove rigens gericht op het aantrekkelij ker en vrolijker maken van de plaats: aangenaam wonen in nieuwe woonwijken, betere we gen en bebouwing, verfraaiing van de plaats en intensieve aan dacht voor onderwijs en ontwik- keling van de bevolking, i En dan niet te vergeten, het nieuwe gemeentehuis, dat voor deze bloeiende gemeente zo drin gend noodzakelijk is. BLOEIEND VERENIGINGSLEVEN. an de openbare werken wel ke de gemeente momenteel in uit voering heeft of zal nemen, is wel het belangrijkste object: de aan leg van 2 stamriolen voor Kaats heuvel en Loon op Zand met de benodigde pompinstallaties voor de zuivering van het rioolwater, waarmee een bedrag van bijna 1 miljoen gemoeid zal zijn. Niet minder belangrijk is de nieu we wegverbinding Kaatsheuvel De Moer, die binnenkort in uit voering zal komen. Een veelom vattend object is ook het verhar den tot bitumenwegen van de 20 km sintelweg door de dienst Ge meentewerken met eigen arbeids krachten en materiaal. Men stelt zich voor om op deze efficiente wijze elk jaar een aantal kilome ters te verharden. 'ij mogen dit summiere over zicht besluiten met de vaststelling dat de gemeente Loon op Zand een bloeiend verenigingsleven kent en daardoor verenigingen bezit, die telkenmale van bijzon dere prestaties blijk geven. Zo telt de gemeente (we kunnen niet alle verenigingen noemen) 6 harmo nieën (3 in Kaatsheuvel, 2 in Loon op Zand, die beide in de hoogste afdeling uitkomen, en 1 in De Moer), die belangrijke gebeurte nissen in het maatschappelijk le ven met muzikale fleur omgeven; 3 goede zangverenigingen en een toneelvereniging met een aantal zeer goede krachten. Tesamen met de andere verenigingen geven deze gezelschappen het gemeen schapsleven een betekenend cul tureel aspect. it het bovenstaande blijkt wel, dat de gemeente Loon op Zand zich gesteld ziet voor opga ven, die slechts zelden het deel zijn van een gemeente met 'n in wonertal van ruim 14.000 zielen", opgaven, die inzicht, doortastend heid en grote inspanning van het gemeentebestuur eisen. Uit wat tot nu toe is tot stand gekomen blijkt wel zeer duidelijk dat het gemeentebestuur de tijd en zijn taak verstaat op een wijze die de gemeente tot geluk en zegen is. Dat zijn activiteiten piet altijd en overal weerklank vinden is jam mer, omdat daarmee de rem wordt gezet op een vooruitstrevendheid die voor de toekomst van de ge meente van vitaal belang is. Men mag dan ook van harte hopen, dat gemeentebestuur en bevolking elkaar zullen vinden in 'een nog hechter samenbundeling van eens gezinde activiteitten tot bloei en voorspoed van de gemeente en dat zij daarbij de volle steun van de overheid zullen mogen ontvan gen. dedeling doen, maar vast staat wel dat deze een zeer onderge schikte functie zal krijgen. De op hoging der industrieterreinen zal geschieden met z.g. „zwarte grond". Hierover zijn besprekin gen gevoerd met de belangheb bende (Bloch en Stibbe-Hollan- dia) en de architecten, waarbij is gebleken dat dezen tegen opho ging met deze grond geen enkel bezwaar hebben. Hoe de kade zal worden ge legd is nog niet te zeggen, omdat dit een provinciale aangelegen heid is. Zeker is echter wel, dat de noordelijke landweg buiten de ka de zal komen te liggen en de zui delijke landweg buiten de ringka- de. Woensdag a.s. zal de gunning van deze werken door Gedepu teerde Staten worden gedaan. Tevens hechtte de raad zijn goedkeuring aan een voorstel tot het aangaan van een geldlening. ST MICHIELSGESTEL. Om het doofstomme kind te le ren, gebruik te maken van de spraakorganen, is er meer no dig dan alleen onderricht in de uitspraak van letters en woorden. Ter ondersteuning van het taalverwervingsproces, wordt ook aan de kinderen les gegeven in ballet. Het resul taat van deze lessen is verbazingwekkend. Zonder er ook maar een ogenblik aan te denken, dat hier doofstomme meisjes dansten, zagen wij enkele leerlingen van net insti tuutgestoken in fleurige kledij, verschillende dansen uit voeren. Het frappeerde ons, hoe deze meisjes, die van de muziek toch alleen de trillingen opvangen, de moeilijke en gecompliceerde figuren uitvoerden. Nieuwbouw in de Leliestraat. In een spoedeisende vergade ring hechtte de raad maandag avond zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van een krediet voor uitvoering van verschillende openbare werken in de buitenpol- clers. Deze werken zullen omvat ten a) het graven van een slijk- bassin voor de installatie tot zui vering van rioolwater en het ma ken van een oprit naar die zuive ringsinstallatie; b) het bouwrijp maken van industrieterrein I, ge legen ten oosten van de Groen- steeg, en van industrieterrein II, gelegen ten oosten van de Haven; c) het watervrij maken van het gedeelte van de Buitenpolder, ge legen tussen de nieuw aan te leg gen provinciale weg en de IWin- terwijk; d) het leggen van een ringkade om het gehele complex van terreinen ten oosten van de Haven, met inbegrip dus van in dustrieterrein II. Met de Provinciale Waterstaat werd overeengekomen dat de di verse werken, welke de gmeente heeft uit te voeren in de Buitenpol der, door de Provincie zullen worden aanbesteed tegelijk met de werken van de provincie. Ten laste van de gemeente zal komen een bedrag van f 321.000. In verband met dit voorstel be treurde de heer Meijs het ten zeer ste dat B. en W. met dit voorstel zijn moeten komen en dat geen betere oplossing gevonden is kun nen worden, hetgeen z.i. een be sparing van kosten zou hebben betekend. Verder informeerde hij naar de bestemming van de Win terdijk, die door de aanleg van een kade langs de nieuwe provin ciale weg overbodig zal worden. De Winterdijk zal dan z.i. kunnen worden gemist, waardoor tevens een betere aansluiting op het noorden verkregen zal worden. Tevens vroeg de heer Meijs waar mee de industrieterreinen zullen worden opgehoogd, dit in ver band met een vroegere ervaring, toen het ophogingsmateriaal niet doeltreffend was gebleken en ver wijderd had moeten worden. In dezelfde geest liet de heer van Leeven zich uit en tevens wenste hij nader te worden inge licht omtrent de ligging van de kade. De heer Duyvelaar informeer de naar de juiste ligging van de noordelijke landweg. Het pre-ad- vies maakte z.i. niet duidelijk of deze binnen of buiten de kade zal komen te liggen. Ten slotte vroeg hij of een kleilaag wel het geschikte basis is voor het indus trieterrein. De voorzitter antwoordde dat B. en W. de zaken niet zo som ber zien als de heren Meijs en vajn Leeven. De aspecten en perspec tieven hebben zich ten aanzien van de omstandigheden in het verle den gunstig gewijzigd. De uitvoe ring van het Deltaplan (de af sluiting van het Haringvliet en de afsluiting van de Donge en het Oude Maasje van het buitenwa ter) zullen straks deze gehele streek watervrij maken, dus ook het overblijvende deel van de buitenpolder. Deze afsluitings plannen, die destijds nog niet be kend waren, liggen nu vast blij kens een op de rijksbegroting voor 1957 voorkomende post voor het graven van een afwate ringskanaal Donge—Oude Maas je. De gronden ten noorden van de provinciale rweg zullen t.z.t. dan ook worden opgenomen in een ruilverkavelingsplan. Ten aanzien van dc bestem ming van de Winterdijk kon de voorzitter nog geen nadere cme- Dansen bezit geheel eigen charme. Reeds wanneer de kinderen in 't instituut de leeftijd van 5 jaar hebben bereikt, wordt er begonnen met balletoefeningen. De bewegingsvormen worden dan steeds meer bij de pantomi mische expressie der speellied- jes en andere muzikale uitingen ingelast. Er wordt aan de com binatie muziek- en dansopleiding vooral veel waarde gehecht, om dat daarvan een diepe invloed uitgaat op het gemoedsleven. Bovendien mist de geluidloze dans zijn eigenlijke betekenis voor doofstommen, omdat deze een volkomen stilte vereist, wat een bewijs is dat ze toch eigen lijk niet abstraheert in het ge luid. Deze volkomen stilte nu is voor doofstomme kinderen niets bijzonders en dus zonder beteke nis. Ondersteuning taalverwerving. Het voornaamste geneesmid del voor een doofstom kind is en blijft de taalverwerving. Wanneer deze slecht is, kan het ontbrekende onmogelijk door muziek en dansopleiding worden aangevuld. De bedoeling van de ze opleiding is dan ook primair ofschoon niet uitsluitend het taalverwervingsproces te on dersteunen, te verbreden en te verdienen. Hoe meer 't kind mu ziek in zijn ademhalings- en spreekorganen „verwerkt", hoe beter het die in dans kan uit drukken. Verband met spreektaalexpressie. Rerst moeten de ademhalings- en spreekorganen „dansen" en los komen. Dan komt de rest van het lichaam, de beweging van armen en benen „als van zelf". Wanneer het kind aldus dansen wordt geleerd, dan komt dit meer van binnenuit, ook li chamelijk gezien, en gaat het dieper door de psyche heen. Om dat de dansen van de doofstom me kinderen in nauwe betrek king staan met de spreektaalex pressie, staat expressieve dans voorop. Zij is daardoor ook voor al individueel ingesteld. Aan echte reidansen wordt minder waarde gehecht. Dansen op trillingen. JJoe is het nu mogelijk, zo zal de lezer zich afvragen, dat doofstomme meisjes een ballet kunnen dansen, terwijl zij toch in het geheel geen muziek boren? Zoals bekend mag worden ver ondersteld, is een doofstomme zeer gevoelig voor trillingen en leert hij deze als „taal" te ver staan. Het doofstomme meisje nu, dat een balletdans uitvoert, danst feitelijk niet op de muziek want die hoort ze niet, maar op de trillingen van de lichte en zware tonen, die zij in haar li chaam opvangt uit de luidspre kers die op de grond zijn opge steld. Hoewel de leek geen on derscheid zal zien in het dansen van horende en doofstomme kin deren, is er voor deskundigen toch wel degelijk een verschil merkbaar. De danseres mevr. van Dalsum, die aan enkele le den van het personeel van het doofstommeninstituut een op leiding gaf en dit verschil her kende, zei over het dansen van doofstommen: „Hun dansen is totaal anders dan het dansen van niet doofstommen. Het is aan zienlijk langzamer en bedeesder. Maar juist daardoor bezit het 'n geheel eigen charme. (Intrapress) MUSIS SACRUM. „A. C. IN STOFZUIGERS". Ais de twee filmkomieken Abbott en Costello in stof zuigers gaan doen, dan kan men er van verzekerd zijn dat er een berg onzin op het witte doek komt. De kolder stijgt ten top, wanneer blijkt dat Costello de gave van het gedachtenlezen blijkt te bezitten en hiervan bij 'i verkopen van zijn stofzuigers gebruik maakt. Kolder in het kwadraat Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „DE SPELBREKERS". Doofstomme meisjes dansen ballet. Ren uitzonderlijk ruwe ge schiedenis uit de tijd dat de halve wereld zich naar Alaska repte om in één dag rijk te wor den van het goud dat daar op gehoopt scheen te liggen. Op ze kere dag arriveert een regerings commissie in Nome, die de op dracht heeft de eigendomsrech ten der verschillende concessies te regelen. Het blijkt echter al spoedig dat men te doen heeft met een stelletje oplichters en daarmee is het hek van de dam voor veel vuur- en vuistwerk. De laatste knokpartij begint op de eerste etage van een café en ein digt buiten in de modder. Dat de oplichters tenslotte aan het kortste eind trekken, spreekt vanzelf. Een film met veel vaart en spanning uit een omgeving waar iedereen in goud denkt. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. LUXOR. „ZIJ WAREN ALLEN SCHULDIG". Wat gaat er om in een man, die een bezoek brengt aan een gehucht in de woestijn om een vriend te bezoeken en dan ervaart dat de gehele bevolking zich in vrees van hem afkeert, zodra hij de naam van die vriend heeft genoemd Wat is de sfeer van een woestijndorp, dat gebukt gaat onder de terreur van één man In de film „Zij waren allen schuldig", die bekroond werd op het filmfestival te Cannes, zijn deze dreiging en deze angst voor treffelijk gerealiseerd. Regisseur John Sturges heeft de geladen sieer van dit verhaal zeer knap op het witte doek gebracht, mede dank zij briljant camerawerk. Een boeiend filmwerk. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „HET MISDAAD SYNDICAAT". E^n keihard politieverhaal, zoals dat alleen in Amerika mogelijk is. De twee broers Ed die en Chris zijn beiden bij de politie. Op zekere avond is Ed die toevallig getuige van een moord in zijn wijk. De dader weet te ontkomen, maar Eddie js in staat hem te identificeren. Chris is echter een corrupte de- tectieve en als de gangster Beau- monte contact met hem opneemt en zegt dat Eddie de moordenaar tijdens het vooronderzoek niet mag herkennen, tracht hij zijn broer om te praten om daarmee vijftienduizend dollar in de wacht te slepen. Eddie weigert en hij wordt door de mannen van Beau- monte doodgeschoten. Chris wordt er van verdacht steekpen ningen te hebben aangenomen. Voordat hij echter zijn ontslag aanvrage indient, gaat hij de moordenaars van zijn broer ach terna. Een boeiende politiefilm. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „DE ECHO" geeft IX voor Waalwijk, Kaatsheuvel en de Lang straat DE BESTE RECLAME! FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" WILDE VA A 1 T door ALLAN PENNING. 58) Aan de verre horizon gleed Penang uit het gezicht. Peter Wins had besloten naar Djambi op te stomen, daar was wellicht kans zijn partij rijst met een beetje winst van de hand te zetten jen vandaar kon hij het prutsje la ding, dat dan zou overblijven, naar Singapore overbrengen, om daarna de „Ping 1H0 aan de nieu we eigenaar over te dragen. Hij stak nu de Straat van Ma- lakka dwars over zodat hij meer onder de Sumatra kust kwam te liggen. Dat kan soms een kwaad water zijn en menig schip dat een Sumatra „squall" in volle kracht op het lijf kreeg, dacht, dat het een uitloper van een typhoon was, die in de Chinese Zee thuis .hoort. Er staat daar in de Straat van Malakka een venijnig korte golfslag en in de West-moesson gaat er vrijwel geen enkele dag voorbij, dat niet tegen het vallen van de avond een flinke Suma- trastorm komt opzetten. Zij zijn als regel kort, maar doen niet onder voor een storm van formaat op de Atlantische Oceaan. De korte huizenhoge gol ven zwiepen het schip omhoog, zodat telkens weer de schroef boven water komt. Dan slaat ze met een dolle snelheid door de lucht en het lijkt alsof het schip aan stukken zal worden gerameid.. De schuit zou bijna even goed zonder roer kunnen zijn, te oor delen naar het practisch effect, dat dit bereikt. De avond was gevallen, maar bij het ondergaan van de zon badden er aan de gezichtseinder al een paar kleine kopwolkjes ge zweefd, die niets goeds voorspel den. Peter had ze niet gemist en tegen Bill opgemerkt: „Tjonge Bill, het zou me niks verwonde ren, als we vanavond spul kre gen. Daar in h'et Westen zitten een paar van die kleine donder- kopjes, die ik niet vertrouw. Als ik jou was, zou ik nu maar een paar uurtjes gaan pitten, ;want als er wat van komt, dan zal ik je toch uit je kooi moeten laten halen. En wat je gehad hebt, dat kan ik je niet meer afnemen." „In! orde, kap, u (weet, dat het mij net om het even is, wanneer ik in mijn bunk kruip. Slapen doe ik zonder meer, als ik horizontaal sta... Nou, dan ga ik maar." In de verte rommelde het on- weer. Het leek een doffe roffel, maar telkens hoorde je het nader bij komen. De werkelijke donder slagen waren nog niet hoorbaar en misschien, dacht Peter, zou het nog weer overwaaien. De wind, die eerst als een ?oet briesje spelenderwijs de zee had geaaid, nam langzamerhand in kracht toe. Het water, aanvan kelijk onheilspellend zwart, doch ongebroken als een weibeschut bergmeertje, werd nu opgezweept totdat er niets over was dan één massa van fel-wit gekopte gol ven. En, in de verte hoorde je de storm aangieren In luttele ogenblikken stond de furie van de storm rond het schip. Huizenhoog werd het nietige scheepje opgetild om dan weer als een speelbal in een onmetelijke diepte te worden neergeslingerd. Bergen water stortten zich als een horde overweldigers op de arme „Ping Ho". Bruisend en schui mend kwakten de zeeën op het voorschip neer en zodra de ste ven werd gelicht, stortten de wa termassa's zich weer als gigan tische watervallen omlaag. On meedogend beukte de woedende oceaan tegen het schip. Diep-dof klonken de slagen van de aan stormende golven tegen de zij den, als werd het met reuzenmo- kers gerameid. En daarboven gierde de wind in hoog-jankende tonen, als waren alle duivels uit de hel los gebroken. Nog was het dag, maar de duisternis was die per dan die van de donkerste nacht. Geen hand voor ogen was er te zien en op de commandobrug stond Peter Wins evenals de twee roergangers vastgesjord, zo dat de wilde stortzeeën hen niet van hun post zouden kunnen ruk ken. Hij trachtte zoveel mogelijk de kop van het schip in de wind te leggen, maar het was onbe gonnen werk. Als een dolleman tolde de storm in het rond en van alle zijden vielen de geniepige val winden op hen aan, zoals een wol venpak de eenzame reiziger van alle zijden aanvalt. Willoos werd de „Ping Ho" het speeltuig van de golven; de kompasnaald tolde als een bezetene in het rond. Tel kens weer werd het roer uit het kokende water gelicht. Dan, niet meer te weerhouden door de te genstand van de zee, sloeg de schroef door als en waanzinnige, zodat de schuit over haar gehele lengte trilde als een espeblad. Toen brak het onweer los Met een oorverdovend gekraak, als werden een duizendtal spie gelruiten tegelijkertijd aan gruzel- menten gesmeten, knetterde de eerste bliksemslag door het lucht ruim. Als bij toverslag lag de ko kende zee van briesende golven hel verlicht, maar slechts voor een enkel ogenblik. Dan daalde het gitzwarte floers van diepste duisternis weer over de hel, die zich rond de „Ping Ho" uit strekte. En nog voordat het blik semvuur van de hemel verdwenen was, barstte de donderslag los als een kanonnade van monster- geschut. Het overstemde alles ten slag na slag kwam neer en rolde in lange diepe roffels in de verte weg. Toen scheurde één van de overslaande zeeën met een don derend gekraak een reddingsboot uit de davids, alsof het een stuk je van een broze loot was, die werd afgeknapt. De zware ijzeren staven van de davids waren af gebroken als lucifers en de boot werd onmiddellijk tegen de wand van het schip tot een luttel zootje wrakhout geslagen... Acht uur lang hield de storm met onverminderde kracht aan. Acht uur lang dacht de beman ning van de „Ping Ho", dat dit inderdaad de laatste reis zou zijn, acht uur lang stond Peter Wins machteloos op de commandobrug, acht uur lang stond de oude trou we Bill op wacht in de machine kamer, elk ogenblik verwachtend, dat de schroefas/tot puin zou ge slagen worden, of één van de zuigerstangen van zijn karretje aan diggelen zou zijn. Met stoïcijnse kalmte zat het grootste gedeelte van de beman ning in het vooronder. Er was eenvoudig geen kans aan dek te komen om een wacht af te lossen. Niettegenstaande de stormlijnen zouden zij in zee zijn geslingerd op het moment, dat zij voet aan dek zouden zetten. (Wordt vervolgd) Het is de Hamamelis die 't 'm doet Krabben en peuteren W««.i «1 maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare llïtCÏÏlfE D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF i.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 «3

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2