E i VROOM DREGIMAM BINNEN- EN BUITENLAND w woens dag «prijzen St. Christoffel viert op 15 dec. a.s. 40-jarig jubileum De President van LIBERIA D, E P, 1 32" 72" 130 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 OKTOBER 1956 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 17 OCTOBER •s-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND Buitenland Binnenland Een gast in Nederland Het is nog niet te zeggen wat er uit Liberia te halen valt wan neer dit land. eenmaal behoorlijk kan worden ontsloten. Ongetwij feld bergt de bodem belangrijke delfstoffen, misschien zelfs ura nium. Voorts is het als rubber producent belangrijk, maar hier speelt het vraagstuk der arbeids krachten een grote rol. e SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. 6 stukken prima toilet zeep, fris geparfumeerd in 3 verschillende geuren; ver pakt in y K c plastic zak Hen gevuld matrasdek, met zware kwaliteit iute overtrek, stevig doorgestikt, is het behoud van Uw kost bare bovenmatras, A, 90 120x1906.7580x190 Stevige kolenkit, in flinke maat, prima zwart gemoffeld. kantig model met 2 handvatten 75 Koopt nu pantoffels voor het hele gezin. Warme kameel haren pantoffels, in mooi ruit-dessin, met sterke rubber zool. 61-66 1.95 36-60 1.65 30-35 1.50 25-29 1.30 OQc 20-26 De sportafdeling brengt dit practische vijfdelige pad vindersmes, met mes, kurketrekker, blikopener, priem, schroevendraaier tevens flesopener 75" Modern bouclé karpet, Ideaal vovr het moderne Interieur, in mooie kleuren combinaties. 225x315 97.50 200x300 g5J Prima lakenflenel, in een donzige kwaliteit, heerlijk warm, ook zeergeschikt voor rheumapatiënten. 85 175 cm. 2.65 150 cm. 1 Machinegaren klossen, van 500 Yards, wit en zwart no. 36-60 en 50. fêO c 2 stuks voor Taai-taai; ook de koffie, 250 gram heerlijk bij "Dolly" heerlijk warme meiton meisjespantalon, in marine, grijs en bruin. Verkrijgbaar voor leeftijden van 2-16 jaar. 16 jaar 12.65 2 jaar iL 45 Kleine stijging per maat Vlotte en warme dames- en herenshawl, in de sportieve patentsteek, 26-naalds 3- draads, dus royale maat. Kies uit alle modetinten, *3 25 zuiver wol Belegen kaas, van smaak, 250 gram eer fijn Voor het natte herfstweer kiest U zich een chique pencii-parapluie, of een klassiek tompouce-model, ook met moderne koperen punt. Beide modellen 10- baans en compleet C90 met foudraal Mooi damesgarnituurtje van wit ribtricot. Hemd met bustevormen leuk kantje Broekje slipmodel met kant Maten 60 t/m 66. •j 80 Op 15 december a.s. zal de Ned. Kath. Bond van Handelsver tegenwoordigers „St. Christoffel", afd. Langstraat, het 40-jarig ver enigingsjubileum vieren. Deze da tum werd vastgesteld op de donder dag j 1. gehouden en goed bezochte vergadering. Op die dag zal er 's morgens een H. Mis tot intentie der leden worden opgedragen, waarna de leden gezamenlijk de koffietafel zullen gebruiken in ,,'t Hoventje" te Kaatsheuvel. Des avonds zullen de leden en hun da mes in Hotel Verwiel dineren, waarna zij de verdere avond in ge zellig samenzijn zullen doorbren gen. Verder werd er besloten om de cursus „Spreken in het openbaar" bij voldoende deelname doorgang te doen vinden. De leden zullen nog door middel van een circulaire om trent deelname worden gepolst. De cursus zal worden gegeven door de heer v. d. Griendt. Wat het verdere programma voor dit seizoen betreft, deelde de voor zitter, de heer v. Dongen, mee, dat nog voordrachten zullen worden gehouden door de heer G. Couwen- bergh, stadsarchivaris van Waal wijk, door de heer P. van Beers uit Loon op Zand en door de secretaris van de vereniging, de heer Brekel- mans, die zal spreken over zijn Rome-reis van dit jaar. In zijn openingswoord heette de voorzitter op de eerste plaats Pater Vesters van de Sociëteit van de Witte Paters hartelijk welkom en dankte hem voor zijn bereidwillig heid een voordracht te willen hou den over zijn missiegebied in Afri ka. Vervolgens ook een hartelijk woord van welkom voor de nieuwe moderator, kapelaan J. Verschuu- ren. De voorzitter hoopte dat ook de samenwerking met de nieuwe moderator vruchtdragend zou mo gen zijn en gaf kapelaan Verschuu- ren de verzekering, dat hij te allen tijde op de medewerking en steun van de vereniging mocht rekenen In een kort woordje wees kape laan Verschuuren op de zin van de naam Christoffel, die Christusdra ger betekent. Hij hoopte dat de le den dat ideaal dikwijls voor ogen zouden hebben op hun dagelijks reizen en trekken, zodat St. Petrus geen moeite zal hebben om hen in de gewone hemel onder te brengen. (In zijn openingswoord had de voor zitter het namelijk willen doen voorkomen alsof er voor handels reizigers een aparte hemel be stond!). Verder hoopte de modera tor dat de vergaderingen qualitatief goed, maar quantitatief weinig zou den zijn, want te veel vergaderen doet een vereniging geen goed en doet bovendien veel afbreuk aan 't gezinsleven. En juist het gezinsle ven komt tegenwoordig maar al te zeer in de verdrukking. Kapelaan Verschuuren was van mening dat er over het algemeen te veel ver gaderingen worden belegd, die wei nig of niets om het lijf hebben. Hierna hield Pater Vesters zijn „praatje" (een voordracht vond hij een veel te groot woord) over zijn missiegebied aan het Victoriameer, waar hij werkzaam is onder de Wassekoema-stam. Op prettige en zeer onderhoudende wijze vertelde hij over de grote moeilijkheden, waarmee de missionaris te kampen heeft. Allereerst zijn daar de taal moeilijkheden, die voor de wester ling nog des te zwaarder wegen, omdat de taal van deze negerstam geen enkele gelijkenis vertoont met enige Europese taal. Zo kent men voor de substantiva 9 declinaties, waarbij de adjectiva zich ook weer aanpassen. Verder kent men daar ca. 24 werkwoordstijden, hetgeen ons onbegrijpelijk voorkomt, maar dit wordt duidelijk door het vol gende voorbeeld; als wij zeggen: hij is weggegaan, dan blijkt daar uit niet wanneer hij is weggegaan, maar als een Wassekoema dit zegt, dan kan men hieruit precies opma ken wanneer hij is vertrokken: een uur geleden, vanmorgen, gisteren of 3 weken geleden. Onbegrijpelijk voor ons ook is 't zoeken van de neger naar de oor zaak van alles. Als iemand ziek wordt of sterft, dan heeft dat ie mand gedaan, en hij rust niet voor dat hij de oorzaak van het onheil gevonden heeft, waarbij de schuld meestal valt op de schoonmoeder, een of ander oud vrouwtje, of de een of andere geest. De vele waar zeggers maken van deze „angst psychose" een dankbaar gebruik. Verder zijn daar de huwelijkspro blemen, de geheel andere leefwijze en opvattingen, de strenge hiërar chische gezinsindeling, 't zeer sterk ontwikkelde gemeenschapsleven, enz, enz. Pater Vesters vond in de vele aanwezigen een dankbaar gehoor, hetgeen wel bleek uit de vele vra gen die hem werden gesteld. Ten slotte vertoonde hij ter illustratie van zijn praatje een interessante film. Een zeer leerzame en prettige avond. DE KWESTIES IN HET MIDDEN-OOSTEN. De jongste Israëlische vergel- dingsaanval op Jordanië, waarbij aan weerszijden tientallen doden vielen, heeft de sluimerende crisis in dat land verhaast en het aan de rand van een ineenstorting ge bracht. Om de troon vankoning Hoessein te redden, hebben Enge land en Amerika er mee ingestemd dat Irakese troepen in Jordanië ge stationeerd worden. Israël heeft reeds verklaard hierin een bedrei ging van zijn veiligheid te zien, maar Londen heeft Israël gewaar schuwd dat het zich nog steeds ge bonden acht aan het verdrag van 1948, waarbij Engeland zich ver plicht Jordanië bijstand te verlenen in geval van agressie. De Irakese troepen wachten op de uitslag van de onderhandelingen die in de Jor daanse hoofdstad gevoerd worden. Irakese vliegtuigen brengen echter reeds munitie, dat koning Feisal zijn neef geschonken heeft, via een luchtbrug naar Jordanië. BASIS-AKKOORD OVER SUEZ. De ministers van buitenlandse za ken van Engeland, Frankrijk en Egypte Selwyn Lloyd, Pineau en Fawzi hebben inzake de kwestie om het Suezkanaal een basis gelegd van zes beginselen, waarop verdere onderhandelingen kunnen worden voortgezet. Wat deze beginselen inhouden, is niet bekend gemaakt. De Veilig heidsraad is vrijdagavond achter gesloten deuren bijeen geweest om een verslag te horen van de be sprekingen, die de drie ministers twee dagen lang in de afzondering op de 38ste verdieping van 't UNO- hoofdkwartier hebben gehouden. Nationalisten kenen zich tegen Britten, 44 Chinezen gedood. Duizenden Chineze nationalis ten hebben op Brits gebied bij Hongkong onlusten veroorzaakt, waarbij tot dusver 44 personen om het leven zijn gekomen en tiental len gewond. De relletjes, donder dagmiddag uitgegroeid tot de ernstigste anti-Britse demonstra tie in de kroonkolonie sinds het begin van deze eeuw, begonnen woensdag, op de nationale feest dag van nationalistisch China. De feestvierende Chinezen in Kow- loon tegenover Hongkong waren kwaad omdat zij niet genoeg vuurwerk naar hun zin hadden ontvangen en de straten niet mochten versieren. Auto's werden in brand gesto ken, gebouwen bestormd en voor bijgangers aangevallen. Britse troepen konden het ru moer met traangasbommen tijde lijk indammen, maar toen de na tionalisten bij Tsjoen Wan slaags raakten met Chinese communisten was het hek van de dam. De Brit ten zijn de situatie weer meester. Mgr PEROSI (83) OVERLEDEN. Mgr Lorenzo Perosi (83), be roemd componist en een grote au toriteit op het gebied van gewijde muziek, is gestorven. Hij leed se dert drie maanden aan een hart- aandoening. „HOEDJES-NINA" OP WEG NAAR RUSLAND. Nina Ponomareva, de Russische discuswerpster, is aan boord van de „Wiatsjeslaf Molotof" op weg naar de Sovjet-Unie. Haar vijf hoedjes, die staatshoofden in beweging brachten, zijn achtergebleven op 'n tafel in de politierechtbank van Marlborough Street. Nina is schul dig bevonden aan diefstal van de vijf niemandalletjes, maar zij werd tegen betaling van drie guinea's 35 harde roebels van rechtsver volging ontslagen. De sport-heldin van de Sovjet-Unie kwam vrijdag morgen vrijwillig uit de onschend bare cantine van de Russische am bassade, waar zij zich 44 dagen had schuil gehouden voor de mannen van Scotland Yard, die met een ar restatiebevel zwaaiden. Bende op Borneo geeft zich over. Het bendehoofd Hadjar, die de leider was van het „Onderdrukte Volksfront" op Borneo en tegen het leger op Zuid-Borneo heeft gevochten, heeft zich vrijdag met al zijn volgelingen, ten getale van 5200 personen familieleden in begrepen aan het leger over gegeven. Vliegtuig vermist met 59 man. Een Amerikaans vliegtuig met 59 militairen aan boord wordt vermist tussen Engeland en de Azoren. Het toestel was van de Ame rikaanse luchtbasis in Laken- heath (Engeland) vertrokken met bestemming Lagens op de Azo ren. Reddingsvliegtuigen hebben noodseinen opgevangen, die mo gelijk afkomstig zijn van het vermiste toestel. 700 CARABINIERI LEVEREN SLAG MET TWEE KRANKZINNIGEN. Het nauwelijks duizend inwo ners tellende plaatsje Terrazzana gelegen aan de grote weg naar Milaan, is woensdag getuige ge weest van woeste tonelen. Een volledig bataljon carabinieri, 700 man, heeft onder aanvoering van de Milanese chef van politie, Mo- dica, zich de toegang moeten for ceren tot de plaatselijke school, waarin 95 schoolkinderen en vier onderwijzeressen werden opge sloten gehouden door de gebroe ders Arturo (27 jaar) en Oswal- do (22 jaar) Sampato, waarvan de oudste onlangs uit 'n krank zinnigengesticht voor misdadi gers was ontslagen. De beide broers hadden, met revolvers zwaaiend, de school 's morgens bezet en eisten als losgeld voor de kinderen 200 miljoen lire, tv- toestellen en filmapparaten. Zij dreigden de kinderen met zuur te overgieten en de school in de lucht te laten vliegen met dynamiet, als hun eisen niet in gewilligd werden. Na een beleg van zes uur slaagde de politie er in de woestelingen te overmecs- teren. School bezet en op slot. Het tweetal, waarvan de jong ste geheel onder de invloed van zijn gevaarlijke broer stond, was 's morgens uit het nabijgelegen dorpje Rho per scooter naar Ter- razzano gereden, waar zij de school binnendrongen en het ge hele gebouw, met hun revolvers zwaaiend, in bezit namen. Zij bonden een der onderwijzeressen vast en beloofden de kinderen 'n mooie poppenvertoning te laten zien als zij zich rustig hielden. Na tevoren alle deuren op slot te hebben gedaan, begon een van de bandieten uit het raam de toegesnelde menigte touwen en eten voor de kinderen te vragen. De bandieten eisten ook televi sietoestellen en filmapparaten en voorts een som van 2Ó0 miljoen lire. Een hunner riep de angstig wachtende menigte toe: „Wij hebben geen haast, als jullie een stap doen, zullen wij al de kin deren dood maken. Wij hebben dynamiet." Daarna toonde hij een fles, waarin naar hij zei bijtend vocht zat waarmee zij de kinderen zou den overgieten als hun eisen niet werden ingewilligd. Enige ouders waren, voor de komst der politie, wild van angst om het lot hunner kinderen, de school binnen gegaan, doch wer den door een kogelregen terug gedreven. Een hunner, 'n vrouw, werd daarbij door een kogel aan het been gewond en moest, ter wijl zij huilend om haar dochter tje riep, de school haastig uitge dragen worden. Op eigen zuster geschoten. Aanvankelenk kon het hele bataljon politiemannen weinig uitrichten tegen de woestelingen daar zij dreigden de hele school in de lucht te laten vliegen. On der de woedende menigte, die Voor het schoolgebouw te hoop liep, bevond zich ook de vader van het tweetal krankzinnigen. Hij riep: „Zij hadden Arturo nooit uit het gesticht moeten la ten". Kort voor de politie tot dc slotaanval overging, schoot Ar turo twee kogels af op zijn eigen zuster, die hem smeekte zich toch over te geven en de kinde hen vrij te laten. De heldin van de dag was in Terrazzano een der onderwijze ressen in de belegerde school van dit plaatsje. Baola del Carratorc. Dc nolitie buiten een teken ge vend, viel zij onverwacht één der woestelingen aan, ofschoon zij ongewapend was. Zij ontrukte hem zijn mes en stak hem er mee neer. Toen de oudste, Artu ro, zijn broer te hulp wilde ko men, drong juist op tijd de poli tie met rokende revolvers het ge bouw via stormladders binnen. In het daarop volgend gevecht met de jeugdige boeven zagen deze n,og kans een 23-jarige jon geman, die zich als vrijwilliger hij dc politie had aangesloten, dodelijk te treffen met een revol verkogel. Een der politiemannen werd gewond, evenals de oudste der bandieten, Arturo. Diens broer Oswaldo liep slechts wat schrammen op. De woedende menigte trachtte tevergeefs heide bandieten te lyn chen. toen Oswaldo, in de boeien en Arturo op een baar uit het ge itouw werden gebracht. Daarna begonnen de kinderen, uitgehon gerd, naar buiten te hollen, récht in de armen hunner van vreug de huilende moeders. Tiidens het beleg hadden de bandieten, telkens wanneer zij voor een raam hun eisen stelden, de onderwijzeressen als 'n schild voor zich geplaatst. Eerste Kamer in „nieuwe stijl". De verkiezing voor de Eerste Kamer waarvan het aantal le den, gelijk bekend, van 50 op 75 is gebracht -heeft tot resultaat gehad, dat de KVP van 17 op 25 leden, de P.v.d.A. van 15 op 22, de A.R. van 7 op 8, de C.H. van 6 op 8, de V.V.D. van 4 op 7, de C.P.N, van 1 op 4 en de j S.G.P. van 0 op 1 gekomen is. De valse tientjes. Valse munter meldt zich bij de politie. Gistermorgen omstreeks elf uur heeft zich de voortvluchtige 34- jarige A. H., die, zoals gemeld, door de politie werd gezocht, ver dacht van het vervaardigen van valse bankbiljetten van tien gul den, vrijwillig bij de politie te Amsterdam aangegeven. De man, die in de omgeving van Amsterdam heeft vertoefd, legde een volledige bekentenis af. In verband met het verdere on derzoek in deze zaak kon de po litie voorshands geen nadere in lichtingen verstrekken. De avond tevoren leverde een oom van H. bij de politie een kof fertje in. Zijn neef had het bij hem in bewaring gegeven en gezegd dat er gereedschappen in zaten. Het koffertje bevatte... 4000 valse biljetten van f 10.—. 30 mille verduisterd van jeugdbeweging. Een administrateur van een ka tholieke jeugdbeweging, geves tigd in Utrecht, heeft een bedrag van dertig mille verduisterd. De dader, die heeft bekend, is H. de' K., wonende in Houtem. Tot op dit ogenblik is het een raadsel, wat hij met het geld heeft ge daan. Het wapen van de republiek Liberia draagt de spreuk „Liefde tot de vrijheid bracht ons hierheen President Tubman, die van 15'48 oktober ons land be zoekt, is president van een republiek, die werd gevestigd om van de Amerikaanse plantages weggelopen slaven weer een vaderland te bieden. werden gezet op de plantages. En ais men in de naburige vreemde koloniën arbeidskrachten te kort kwam, wisten ze er in Liberia wel aan te komen. Dit liep zo hoog, dat uiteindelijk de Volkenbond, toen nog in volle glorie, zich er mee bemoeide. Aan de ergste mis standen is toen wel een einde ge maakt, maar een en ander was natuurlijk allesbehalve bevorder lijk voor een. goede verstandhou- j ding tussen de „heren" in Mon rovia en de „inboorlingen" in het Binnenland! ie „De Negerhut van Oom Tom" gelezen heeft, weet ook van de pogingen der slaven om de vrijheid te zoeken in de Noorde lijke staten, waar de slavernij on bekend was Men denke maar aan Eliza's vlucht over de ijs- schotsen van de Ohio! In de Noordelijke staten vroeg men zich echter af, wat men met die weggelopen negers moest doen. Hen teruggeven aan hun vroegere eigenaars? Daartegen verzetten zich de Abolitionisten (afschaffers van de-slavernij) ten sterkste. Hen terugbrengen naar hun vaderland? Wanneer men hen in Afrika aan wal zette, zouden ze waarschijnlijk binnen korte tijd opnieuw aan boord van een sla venschip zijn! Zo kwam men op de gedachte een kolonisatie maatschappij te stichten, zich de eigendom te verzekeren van een groot stuk land aan de Ivoorkust en daar een neger-republiek te stichten. Het was een interessant experiment, want nu kon men meteen eens zien hoe de neger, aan slavernij gewend, zich als vrij man gedroeg. Door deze wel zeer vrijgevoch ten toestanden had het Land der Vrijheid lange tijd 'n zeer slechte reputatie. Er kwamen ook weinig negers uit Amerika binnen toen daar de slavernij eenmaal was af geschaft. Ondanks alle nadelen aan de positie van de neger in Amerika verbonden, bleven ze lie ver waar ze waren, dan naar Li beria te trekken, waar b.v. wa terleiding noch riolering bestond. Vlegeljaren voorbij. Slaven werden slavenjagers. rg enthousiast kon men niet zijn over het gelukken van de pioef. Op papier liep alles best. Er werd een hoofdstad (Monro via) gesticht, die naar de Ame rikaanse president Monroe werd genoemd. Maar Liberia was niet zo erg gezond, het Land der Vrij heid werd geteisterd door de gele koorts. Daarbij woonden in dit gebied talrijke wilde stammen, die er wei nig voor voelden hun onafhanke lijkheid op te offeren ter wille van de zwarte broeders die uit Amerika waren geïmporteerd. En dat werd er niet beter op toen die zwarte broeders meteen in de beste tradities der blanken be gonnen de inheemsebevolking aan het werk te zetten. Zware belas tingen werden geheven, een soort „arbeidsdienstplicht" ingevoerd. In wezen was dit niet veel anders dan slaven-exploitatie. De grote Amerikaanse rubbermaatschappij Firestone legde plantages aan en het gouvernement van Liberia zorgde voor intensieve „werf- campagne" om daarheen arbei ders te trekken. Allerlei misstan den tierden welig, zo waren er negers die met honderden in heemse vrouwen tegelijk trouw den. die dan door hen aan 't werk ie „vlegeljaren" zijn nu wel grotendeels voorbij, al is Liberia nog lang geen model-staat. En het spreekt welhaast vanzelf, dat de energieke president Tubman juist Europa bezoekt om dat ide aal een stapje dichterbij te bren- gen. Plannen zijn er genoeg, maar wat op papier staat, is inmiddels nog geen werkelijkheid. De jongste Wereldoorlog maakte Liberia plotseling tot een strategisch belangrijk land en de Amerikanen legden er grote vlieg velden en een marinebasis aan. Dank zij deze werken werd de hoofdstad Monrovia te water be ter bereikbaar en werd ook het wegennet uitgebreid. Er is een tijd geweest, waarin Liberia tienmaal zo veel besteed de aan de militaire kapel als aan de gezondheidsdienst, en die is juist in dit klimaat van het groot ste belang. De President. resident William Vacanarag Shadrach Tubman, die reeds zijn

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2