Waalwijkse en Langs Courant ELECTRA grootste keus m be d^ube ®ooé Met vacantie naar Canada 51 Uit de Lang SCHEERAPPARATEN 1 STOFZUIGERS KORENGOUD JAN VAN LOON 80 JAAR 79e JAARGANG No. 81 Z D Q£ heeft de Grotestraat 207 Vlijmen Heusden Haarsteeg is naast de zon de beste vitaminebron. C. PULLENS, Stationsstr. 90 WAALWIJK - Tel. 2465 LEO DE B0NDT, Hoofdstr. 82 KAATSHEUVEL - Tel. 2293 Bekende en geziene figuur in Waalwijkse gemeenschapsleven Op zichzelf is het bereiken van de 80-jarige leeftijd geen feit dat bijzondere vermelding verdient, er zijn immers tegen woordig talrijken die deze eer biedwaardige ouderdom berei ken. Pas wanneer iemand zijn leeftijd met drie cijfers gaat schrijven, gaat men over tot hul digingen en leuke, vlotte, opbeu rende stukjes in de kranten, waarin de betrokkene doorgaans met een infantiele bonhomie wordt voorgesteld als een oud karkas, dat het toch nog maar aardig doet. Waarschijnlijk wordt dit de scribenten op cursussen zo ingepompt! Fraai is anders. VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentiepr ij s 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WA ALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR. - ADRES„ECHO" VII. Putjesschepper werd multi-milliomair. Met Mr. De Jonge hebben we enkele bedrijven bezichtigd, waar Nederlanders de leiding hebben. En dan worden we direct gecon fronteerd met de wonderlijke, ty- pisch-Amerikaanse levensgeschie denis van de thans 55-jarige heer Bram Dees, die in 1901 te Krab- bendijke werd geboren. In 1926 kwam hij met 4.— op zak in Canada aan, waar hij in Winni peg direct aanpakte wat hij kon vinden, en dat was... putje-schep pen. Lang heeft hij dit echter niet gedaan. In 1930 begon hij -— zij het in het klein met groente teelt. Zijn producten verkocht hij direct aan de consumenten. Dit is het begin geweest van een won derbaarlijke loopbaan, want thans nauwelijks 30 jaren later is de heer Dees de leider van ver scheidene grote tuinbouwonder- nemingen in Canada, maar niet alleen dat, hij is ook geïnteres seerd bij diverse groothandelsbe drijven en filiaal-winkelbedrijven in Canada. i. i i Deze ondernemende en ge slaagde Nederlandse immigrant heeft thans in de omgeving van Montreal een zeer groot object aangepakt. In Sherington, 35 mij len van Montreal, is hij in 1954 begonnen met het ontginnen van de woeste veengronden, die hier bij duizenden hectaren braak lig gen. Deze grond bleek, na gron dige bewerking, uitstekend ge schikt voor groenteteelt. Het is de grootste particuliere onderne ming welke op dit gebied ooit tot stand werd gebracht. Reeds zijn thans pl.m. 300 acres (1 acre is 40 are) in cultuur gebracht en binnen 3 jaren zullen er nog il 600 acres bij komen. Aan deze farm is 'een verpak kingsindustrie verbonden. De ver se groenten, die 's ochtends vroeg van de tuinen worden gehaald, worden hier gewassen, gesor teerd, gedroogd en in plasticzak jes verpakt. Zó worden zij nog dezelfde morgen naar de zelfbe dieningszaken van Montreal ver voerd. Een zeer interessant bedrijf, dat aan talrijke handen werk geeft. Het wassen, drogen, enz., ge schiedt automatisch. Verder wor den de groenten als wortel, spi nazie, uien, enz., enz., langs een lopende band gevoerd, waar meis jes met gummihandschoenen voor sorteren en afwegen zorgen. Ook het verpakken en dichtbranden der zakjes geschiedt weer auto matisch, Het ligt in de bedoeling van de ondernemer om straks pok in New York zijn verpakte groenten af te zetten. De ligging der industrie ten opzichte van de ze wereldstad is zeer gunstig. Dit is dus een bedrijf dat rijk perspectief biedt. Ook de leiden de figuren er in zijn Nederlan ders, o.a. de heer Klaas de Jong, die in Winnipeg is geboren, doch wiens vader Leeuwarder was en in het begin van deze eeuw emi greerde. Ook de superintendant op het veld, ,Harry Engelager, is een Nederlander. Hij emigreerde 7 jaren geleden uit Emmererf- scheidenveen naar Holland Mars, waar de heer Bram Drees een -soortgelijke onderneming had op gericht, n.l. de Holland River Gardens Co. in Bradfort. Zijn oog viel op Engelager, aan wie hij voorstelde de leiding in She rington op zich te nemen. De heer Dees zoekt zijn mensen in de lei dende functies zelf uit en hij doet dit met een zuivere feeling. In dit bedrijf is voor talrijke Nederlanders werk. Speciaal de grote gezinnen met opgroeiende kinderen (vooral meisjes) kun nen er een rijk bestaan vinden, daar voor de meisjes altijd iwerk in de pakkerij is te vinden. Nederlandse tabaksfarmer. Met 'een ander geval van Ne derlandse ondernemingslust maakten We de volgende dag kennis. De Groninger Dirk Roe lof Woudstra heeft zijn hart ver- .-Ja t-1 pand aan de tabaksbouw. Acht jaren geleden trok hij naar On tario (New Castle), waar hij toe valligerwijze in de tabaksbouw kwam te werken. Vorig jaar is hij naar Quebec vertrokken om dat de mogelijkheden voor ta baksbouw hem hier gunstiger le ken. Thans beheert hij een farm, waarvan hij 60 acre met tabak bebouwt, terwijl de resterende 240 acre voor grondverbetering met rogge worden bebouwd. Ook hij liet de verzuchting naar Nederlandse werkkrachten horen, want met de Frans-Cana dezen die hier wonen, kun je, zo zegt hij, beter bier drinken dan tabak verbouwen. Zij zitten des morgens om 9 uur al achter h it bier en lopen, als hun daarover een aanmerking wordt gemaakt, subiet van het werk weg, hun vrouwen en kinderen die ook bij de tabaksplub meehelpen meenemend! j Maar nu moeten wij de terug- i reis aanvaarden, i We kunnen node afscheid ne men en het lijkt of ook Canada ons moeilijk kan loslaten, want er valt een trieste, koude regen als we met een limousine van de K. L. M. naar het vliegveld rijden. Voor het eerst deze vacantie moet de regenjas er aan te pas komen. We worden uitgeleide gedaan door een van onze in Montreal wonende nichten. Toch wel fijn als je overal familie hebt wonen! Ons vliegtuig staat al klaar; het is de D.C. 6 „Prinses Mar griet". Weer een stukje Neder land in Canada, zoals we er deze maand zoveel hebben gezien. Het is ongeveer 1 uur (6 uur 's avonds Nederlandse tijd) als ons, weer geheel bezet, vliegtuig Montreal onder zich laat. Veel uitzicht hebben we niet, want de zware regenwolken hangen laag. Spoedig echter zijn we er door heen en koesteren we ons heerlijk in de zon, die hel weerkaatst op de sneeuwwitte wolkenzee onder ons. UJ UI UI UJ PHILIPSHAVE PNIO BRAUN-REMINGTON Waalwijk HOLL. ELECTRO BUTON EXCELSIOR n Hier liggen nog duizenden acres grond klaar voor de tabaksbouw, vertelde de heer Woudstra ons. Tientallen Nederlanders zouden hier nog wel een eigen bedrijf kunnen stichten. Aan alle dingen komt een eind. Oók aan onze vacantie in Ca nada. Wij hebben ontzettend veel nieuwe indrukken opgedaan tij dens deze reis! In de provincie Quebec, in de omgeving van Montreal, waren we verrast door de prachtige melkfarms, de z.g. 1 „dairybedrijvenHet landschap kwam hier meer overeen met het Nederlandse dan in Ontario. Het weiland was groener en frisser. De boerderijen verzorgder. Nog op deze laatste dag hebben we eg genoten van dit werkelijk prachtige land zo direct onder de rook van een wereldstad. Het wordt ook nu weer een fantastisch mooie tocht. Gander is de enige stopplaats en dan gaat het non-stop naar Amsterdam. Na een opvallend korte nacht zagen we een onbeschrijfelijk mooie zonsopgang (de mooiste die we ooit hebben gezien) de schitterendste kleurenmengeling verven op de eindeloze wolken massa's waarover we vlogen. De bediening aan boord was weer geweldig. Het genieten van een welverzorgde lunch en een heerlijk diner op 5200 m. hpogte is een bijzondere sensatie, die een ieder waardeert. Precies 13 uur na onze start in Montreal zette de gezagvoerder de „Prinses Margriet" op Schip hol neer. We hadden 2 uren op ons vliegschema gewonnen. Een vogel was op zijn nest terugge keerd enwij waren weer thuis. (Nadruk verboden). In een circulaire die het bestuur heeft verspreid, wordt o.m. gezegd: Als we in deze huiverige dagen te rugzien op de voorbije zomer, die praktisch in het water viel, era we bedenken dan dat de winter spoedig z'n intrede doet, dan zal iedereen misschien even zuchten om de na derende koude, regenachtige en gu re dagen. De natuur neemt afscheid. Maar toch, de winter heeft zijn eigenaardige bekoorlijkheden. De lange avonden bieden volop gele genheid tot ontspanning en ontwik keling, aldus de circulaire. Aan de ontwikkeling, de bevordering van wat goed en schoon is, heeft de cul turele vereniging haar aktiviteit gewijd. Ook dit seizoen biedt zij 'n programma aan, dat ongetwijfeld de goedkeuring van haar aanhang zal wegdragen. Eigenlijk heeft dit geen aanbeveling nodig, want de namen 'die op het programma voor komen era dit jaar hun medewer king zullen verlenen, spreken voor zich zelf. De vaste bezoekers kun nen weer kennis maken met be langrijke sprekers en kunstenaars. Op 21 oktober vertelt de marine officier Legrand, een der overleven den uit de slag in de Java-zee, van deze belangrijke gebeurtenis. Op 18 november treedt op. de be faamde voordrachtkunstenares Ju lia de Gruyter. Op 16 december spreekt de al lengs bekerde journalist A. van Hoek over betekenis en taak van de journalistiek. Wellicht hebben velen wel eens gehoord van Cia v. Boort en haar poppentheater; welnu, zij die haar in eigen omgeving eens aan 't werk willen zien, kunnen daarvoor op 13 januari terecht, want dan verplaatst Cia v. Boort haar theater naar het klooster Mariënkroon. Een declamatie-avond, waarvoor telkenjare zoveel belangstelling be staat, staat ook dit seizoen, weer op het programma; ,op 27 januari zul len de eigen leden elkaar' weer be kampen en strijden om de eerste prijzen. Als laatste spreker is geënga geerd de alom bekende vliegenier schrijver Venendaal, over de ro mantiek van de beginperiode der burgerluchtvaart, terwijl Het Bra bants Orkest op 10 maart deze cy clus besluit. Teneinde het culturele peil dezer streek te dienen en op te voeren, organiseert de vereniging voor hen die houden van voordrachtkunst, een; cursus, waaraan de leden prak tisch zonder kosten kunnen deel nemen; deze cursus zal vijf lessen omvatten. De heren A. v. Hoek, H. v. d. Meijden, J. Kouten en Eg. v. d. Heijden hebben zich bereid ver klaard als docenten op te treden. Deze winter zal hij voldoende deelname ook een cursus in muziek gegeven worden. Al met al een pro gramma dat er zijn mag en waar mee de culturele vereniging haar naam alle eer aandoet. Lezend in oude, dikwijls vergeelde „Echo's" van 25, 50 en 75 j'; jaar geleden, komen ons soms dingen onder ogen, die wij u jj niet willen onthouden, omdat wij graag onze glimlach met u jj delen. Zo lezen wij in De Echo van jj 16 OKTOBER 1881. In het paleis Aunitchkoff te St. Petersburg, een lievelings- verblijf van den Czaar, neemt men allerlei maatregelen voor de veiligheid van zijn persoon. Men heeft rondom het paleis een onderaardschen gang gegraven, dien men naar willekeur door sollaten kan bezetten of door water uit den omtrek kan laten onderlopen. Voorts is men in onderhande ling over den aankoop van al de huizen in den omtrek van het paleis. j Hierbij hebt u niet in onze glimlach kunnen delen, want wij j kennen de rode nachtmerrie, die de geschiedenis nog voor de Czaar in petto had. 18 OKTOBER 1906. BAARDWIJK. Zoals nog al dikwijls gebeurt, hingen Maan dagavond weer eenige deugnie ten aan de tram. De conducteur, die dit opmerkte, kreeg er een van te pakken, en stopte hem in een goederenwagen, hem te ken nen gevende dat hij mee naar Tilburg moest. Voor deze maal is hij er goed afgekomen, daar hij nog al spoedig werd losgela ten. Als men ze eens in Tilburg nederzette, zou hen voortaan de lust niet zoo gauw bekruipen nog meer zulke streken uit te halen. Rakkers daar in Boarek Gewoon in Tilburg nederzetten 21 OKTOBER 1906. DRUNEN. Dat de mensen al hier ook met den tijd meegaan blijkt hieruit dat een grondwer ker, die ten laste der gemeente de vaarsloot mee opgraaft, gere geld per fiets naar zijn werk gaat. In die dagen telde Drunen i 3000 inwoners, thans ruim 6000. Wie nu een bezoek aan deze ge meente brengt, zal constateren dat deze gemeente harder met haar tijd is meegegaan dan me nige andere plaats van die om vang. 17 OKTOBER 1931. Na een zitting, die 14 uren duurde, heeft de Spaanse Cortes met 178 tegen 59 stemmen be sloten tot uitwijzing der Jesuie- ten uit Spanje en inbeslagneming der eigendommen van de Jesuie- ten-orde. Een afzonderlijke wet zal wor den uitgevaardigd voor de ande re religieuse orden en gemeen schappen, waarbij hun het geven van onderwijs en het aan den staat onttrekken van hun bezit tingen wordt verboden. Deze wet zal de mogelijkheid bevatten, al le kerkgoederen te confiskeeren. Hierover hebben wij in zo verre moeten glimlachen, omdat al zo dikwijls vóór 1931 is ge tracht de Kerk de nekslag te ge ven. Het lukt niet en zal ook nooit lukken. Dat konden ze in 1931 toch ook al weten. 21 OKTOBER 1931. Zondagmorgen is Thomas Al- ya Edison te West-Orange op 84- jarige leeftijd overleden. Met Edison is een der grootste gees ten der latere eeuwen heenge gaan; een der geesten aan wie het nageslacht ontzettend veel te danken zal hebben. Onder al zijn roem bleef Edison eenvoudig en bescheiden. Omdat wij inderdaad ont zettend veel te danken hebben aan de „Tovenaar van Menlo Park", willen wij, zijn heengaan hier nog even memoreren. De Hitlerianen zetten hun meeting tegen het kabinet Brü- ning onverminderd verder. Zon dag werd te Brunswijk weer een grootse betooging gehouden, waaraan door 75000 nationaal- socialisten werd deelgenomen. Hitier vermaalnde zijn volgelin gen hun hoofd koel te houden, nu zij nog slechts op ,,'n meter afstand van het doel zijn." Het zou nog veel erger wor den en deze koelheid van hoofd zou ontelbaren het hoofd gaan kosten. Maar eens zullen we toch ook weer over dit mannetje kun nen glimlachen. Burgerlijke Stand over september 1956. Geboren: Michiel A., zv. C. van Buul-Brok; Robert S., zv. D. Dijk- Bedier-Prairie; Marinus, zv. M. Bie- zemans-Krouwels; Hendnka J. L. M., dv. C. v. Lamoen-S weer e; Hen- rica J„ dv. M. Janssens-Damen; Cornelia C. J., dv. Th. v. d. Lee- Boelen; Johannes C. N„ zv. H. v. Bijnen-MichelsMarinus A. J., zv. A. v. Son-v. Son; Hendrikus, zv. J. Henskens-v. Engeland; Mathilde H„ dv Ph. de Poorter-Dechering; Jo- sephina M. A. M., dv. J. Zeeuwen- Beekmans; Theodorus, zv. F. van Bokhoven-v. d. Wiel; Adriana H. C., dv. A. Verschuren-de Vaan; Ma rinus A., zv. H. Mömmersteeg-Mom- mersteeg; Wouterina M. J. A., dv. J. Klerks-de Laat. Overleden: Arnoldus v. Kuijk 82 jaar, wedn. van M. v. d. Putten; Jo hannes M. Vromans 69 jaar, echtg. van G. de Vaan; Hendrikus Smits 74 jaar; Johanna Meesters 85 jaar. Gehuwd: Lambertus J. Kuijpers 34 jaar te Vught en Walthera M. J. v. Heivoort 25 jaar te Vlijmen; An- tonius J. Klerkx 38 jaar en Catha- rina E. M. Boom 32 jaar, beiden te Vlijmen. Grote Middenstandstentoonstelling? In de dezer dagen gehouden ver gadering van de beide midden standsverenigingen, werd besloten een grootscheepse St. Nicolaas-actie te organiseren. Ook de a.s. maand- markt, die thans 25 jaar bestaat, werd besproken; hieraan zal ook al le mogelijke medewerking worden verleend. Verder werd unaniem besloten in het komende voorjaar weer een grote middenstandstentoonstelling te organiseren, gelijk aan de „Mer- curius" van 1948. Burgerlijke Stand sept. 1956. Geboren: Gijsberdina Gertru- da Maria dv G H J v d Linden- Stevens Anna Maria dv A A v Hooft-Couwenberg Hendri kus Antonius Josephus Maria zv J A M Buijs-Paauw Maria Engelina Christine dv A P J Vreeburg-Calis Hendrik Ca- tharinus zv G v Loon-v Rijswijk i Godefrida Antonetta dv M J v d Staak-v Sprang Cornelia Johanna Laurentia dv A M de Vaan-Slegers. Gehuwd Bertus Cornells Nieuwkoop 36 jaar alhier en Cor nelia van Giessen 39 jaar te Poe- deroijen. Overleden Petrus van Ooyen echtgenoot van D. Verkuijl 91 jaar. Culturele vereniging Onsenoort. Op zondag 21 oktober a.s. opent de culturele vereniging Onsenoort weer haar poorten. Evenals andere jaren zullen weer een aantal per sonen op velerlei gebied een zeer leerzaam onderwerp behandelen en het staat al wel bij voorbaat vast dat de belangstelling ook deze win ter weer groot zal zijn. (verpakt gesneden tarwebrood) Nam U reeds een proef. Alleen verkrijgbaar in onze depots WEER NIEUWBOUW-WONIN- GEN IN TILBURG AFGEKEURD Een achttal woningen .van het grote complex aan Broekhoven III te Tilburg werden opgeleverd aan de gemeente Tilburg. Een controle van de gementeopzich- ter bracht aan het licht dat het schilderwerk aan een der schuur tjes niet volgens eis was gedaan en hierdoor hij (de gemeente opzichter) de woningen niet kon goedkeuren. De aannemer enerzijds beweert dat het schilderwerk perfect in orde is, terwijl de gemeente be weert dat het schilderwerk aan een der schuurtjes niet geheel in orde is. De acht woningen worden dus voorlopig niet opgeleverd, daar eerst uitgezocht moet worden wie er gelijk heeft. De woningen waren dus goed, alleen een der schuurtjes is dus oorzaak dat acht gezinnen van een woning verstoken blijven. Wel ver gezocht nietwaar Wanneer die 80ste verjaardag I echter iemand betreft die een be kende en geziene figuur in het gemeenschapsleven is, dan krijgt dit feit toch wel een bijzonder tintje. En zo'n figuur is Jan van Loon, die morgen zijn 80ste ver jaardag viert, ongetwijfeld. Ge durende vele jaren heeft hij be tekenende posities in het Waal wij kse gemeenschapsleven inge nomen en met name bijzonder veel gedaan voor de behartiging van de belangen der boeren bin nen die gemeenschap. Van 1925- 1948 was de heer van Loon voor zitter van de Boerenbond afd. Waalwijk; voor de tweede we reldoorlog was hij gedurende een aantal .jaren lid van de gemeen teraad; 24 jaar lang is hij be stuurslid geweest van de Buiten polder; meer dan 20 jaar secre taris-penningmeester van de On derlinge Paardenverzekering H. Clemens, een functie die hij kort na de oorlog heeft neergelegd; ongeveer 20 jaar was hij be stuurslid, waarvan ook enige ja ren als voorzitter, van de Cen trale Boerenleenbank; meer dan 25 jaar heeft hij de functie van rijksschatter vervuld. Hoewel Jan van Loon ons zei: „U moet dat nou maar niet alle maal in de krant zetten, want dat is allemaal voorbij", vinden wij dat het toch wel heel wat is, ook al is het dan voorbij. En daarom mag dit aan de voor avond van dit feest nog wel eens gezegd worden, omdat de mensen zo vergeetachtig zijn. Wat pio niers en harde werkers in vroe ger jaren gepresteerd hebben, raakt gauwer in het vergeetboek dan wel goed is. Jammer, maar waar Voor iemand, die het geluk heeft om zijn 80ste verjaardag in goed gezondheid te vieren, moet het bijzonder prettig zijn om op die feestdag te ervaren dat hij, ook al is hij dan niet meer actief werkzaam in het verenigings- en organisatieleven, nog in het mid delpunt van de belangstelling staat. Over die goede gezondheid van de heer v. Loon mogen we misschien nog dit zeggen hij is nog steeds lid van de biljartclub H.K.B., een lidmaatschap dat nu al 30 jaar oud is en waarvan hij 28 jaar als voorzitter is opgetre den. Het hanteren van de keu gaat uiteraard niet meer met de zelfde vlotheid als vroeger, maar een moyenne van 3.50 krijgt Jan van Loon er toch nog uit en daarmee kan hij heel wat jonge ren een lesje geven. Wij wensen Jan van Loon van harte geluk en hopen dat de waardering en de dank voor het vele en belangrijke werk dat hij voor het Waalwijkse gemeen schapsleven heeft verricht, mor gen nogmaals tot uitdrukking komt in een overgrote belang stelling.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5