WAALWIJK KAATSHEUVEL Waalwijkse en Langsiraaise Courani DANSSCHOOL MELTON voor pantalons D. v. d. HOUT, Koop een moderne BRIL Jaarverslag Levensschool 495 202 298 74 122 259 110 356 316 - 406 - 605. DAHPO GROOT BAL i. S. SCHAGEN Kaatsheuvel VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO W BEI ZODEN 79e JAARGANG No. 81 Abonnement 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco pp. Advertentieprii s 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" WAALWIJKS BELANG. Algemene vergadering op maan dag 29 oktober a.s. des avonds 8 uur in hotel „De Twee Kolom men". Aan de orde 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag penningmeester. 3. Bespreking herdenking 50- jarig bestaan in 1957. 4. Mededelingen. 5. Rondvraag en sluiting. ONTWIKKELINGSAVOND K. A. B. Opvoedingsmoeilijkheden met onze grote kinderen. In de gebruikelijke reeks van ontwikkelingsavonden der K. A. B. hield woensdagavond in „de Gecroonde Leersse" de heer H. v. d. Meijden een belangrijke cau serie omtrent de opvoeding onzer grote jeugd. Nadat de Heer van Mosselveld de vergadering had geopend, kreeg de Heer v. d. Meijden het woord. Volgens de leer van de Kath. Kerk is opvoeden vasthouden en zij tracht dit te bereiken met de goede jeugdorganisaties. Dat het vroeger anders was spreekt van zelf, men moet met de tijden reke ning houden. De verhoudingen van werkgever tot werknemer, de oorlogen, de politiek en vele an dere factoren hebben het opvoe dingsprobleem veranderd en niet minder bemoeilijkt. Zo ook heeft de film, die de jeugd van heden steeds meer zoekt, beïnvloed. Het is noodzaak de ons thans ten dienste staande middelen te ge bruiken voor de opvoeding, en dan alléén op een goede wijze, in het huiselijk verkeer, op het be drijf, in de verkering, bij het hu welijk, enz. Vooral in deze mo derne wereld is het dienstig de afstand tussen de ouders en de kinderen te verkleinen. Er moet getracht worden de kinderen in zicht bij te brengen, dat zij de moeilijkheden van de ouders kun nen begrijpen. Dit laatste geldt vooral voor de grotere kinderen. De verhouding tussen de kinderen onderling en het bijbrengen van meer liefde voor elkaar, ook ten opzichte van de ouders is iets wat op de dag van vandaag onont beerlijk is. Als de ouders hierin verstandig weten te handelen kunnen de kinderen hierop in hun later leven dankbaar terugzien. De school moet eveneens de lief de tussen ouders en kinderen verbreiden en gedurende de schooltijd moet zij dit opvangen. De toestand voor de kinderen in het bedrijfsleven aldus spr. is zeer moeilijk. Hier heeft de Levensschool een taak in aan sluiting op de zo pas verlaten lagere school. Ook de jeugdver eniging kan nu deze kinderen vormen. Op het ogenblik is het beroepskeuzebureau een noodza kelijk iets, want zo wil elke ouder weten wat er in zijn kind zit en waar het straks heen zal gaan. Het kind zal een vak moeten le ren waarvoor het bekwaam is. Meestal zal het kind een eigen vak kiezen, maar een goede voor lichting is hier zeer op zijn plaats. Als onze grote kinderen straks op zich zelf staan zijn ze er nog niet, want hoe groot zijn de ge varen van 't leven. Op de ouders rust de plicht de kinderen voor te lichten. Als zij zelfstandig staan geldt het punt en dit is van groot belang -het uitgeven van geld, dat immers zo goed als het kan moet aangewend worden. Het sparen en kostgeld werd ook hier door spreker weer onder de ogen gezien. Een punt van belang was ook het gemengd samenzijn van jon gens en meisjes bij diverse gele genheden, Hier is een zelfbeheer sing zeer op zijn plaats. Ook de ouders moeten hierin een goede voorlichting geven en toezien op het tijdig thuis komen der kinde ren. Wanneer zij verenigingen van godsdienstige aard bezoeken zal .oedÉ uaailiBai! J de taak van de ouders zeker wor den overgenomen, doch dit is slechts ten dele. Op hobbyclubs e d. zullen de kinderen geestelijke vorming krijgen. Spreker haalde diverse voor beelden aan van de opvoeding, waarbij het sparen, de verkering, de vrijetijdsbesteding, het straffen en voorlichting in het licht wer den gestald. Zeker moeten wij met de tijd mee, doch laat ons niet te overhaastig het nieuwe volgen. Als het moet, komt het geleidelijk, maar dan altijd met overleg. Al met al was deze avond een zeer leerzame avond. Mogen er zo nog meerdere volgen, want n goede, voorlichting is noodzake lijk. De kinderen zelf zullen dit ongetwijfeld inzien. Na een hartelijk woord van dank aan de spreker, dhr. v. d. Meijden, sloot de voorzitter de vergadering. Allen keerden vol daan huiswaarts. dubbel breed effen F 6.95 in ruit en streep 7.25 St. Antociusstraat 14 WAALWIJK. Erwten raden met als prijs een pop; aantal was 5763, geraden 5754, J. Kuisten, Laageinde 109, Waalwijk. Pot rozijnen, gewonnen bij lo ting door de heer Verhoeven, Victoriestr. 30, Waalwijk; aantal was 1267, geraden 2 x 1250. Wekker gewonnen door mevr. J. Wilhelm-v. Heijst, Baardw.str. 157, Waalwijk; tijdstip was 10.47,13, geraden 10.45 uur. DANSAVOND ST. CRISPIJN. Morgenavond zal in zaal Tha lia door de harmonie St. Cris pin een balavond worden gege ven. De opbrengsten hiervan ko nten ten bate van het uniformen- fonds. De muziek wordt ver zorgd door „The Melody Band" o.l.v. P. v. d. Hoven. De aanvang is bepaald op 7.30 uur. Inbreker bekent. W. v. V. uit Waawijk, die in de afgelopen week tezamen met zijn broer R. v. V. uit Vlijmen werd gearresteerd, verdacht van een groot aantal inbraken te Waalwijk, Kaatsheuvel, Sprang- Capelle, Vlijmen, Heusden en Drunen, heeft een volledige be kentenis afgelegd Hiermee zijn ook de inbraken opgehelderd wel ke de laatste weken te Waalwijk in een viertal fabrieken zijn ge- Dokterscabaret bracht 1000 op. Het batig saldo van het optre den van* het Utrechts Dokters cabaret bedraagt f 1000.—. Zo als bekend komt dit bedrag ten goede aan het Koningin Wilhel- minafonds. In de loterij zijn de prijzen ge vallen op de volgende nummers: 665 (radio) 589 690 256 N.C.V-B. AFDELING WAALWIJK EN OMSTREKEN. De Nederlandse Christen Vrou wen Bond afdeling Waalwijk en Omstreken heeft het nieuwe winterseizoen met grote activi teit ingezet. Onlangs werd de eerste excur sie gehouden en wel naar d'e Tim- tur fabrieken alhier, waar de da mes op bijzonder prettige wijze werden rondgeleid door de heer Vink en zijn assistenten. Vele, aanvankelijk raadselachtige ter men ais kantenschrooiers, zwik- kers en kantenlikkers werden tijdens deze rondgang duidelijk. Al met al een leerzaam bezoek. Op dinsdag 16 oktober j.l. werd een vergadering gehouden in de leraarskamer van het Wil lem van Oranje College. Ds. K. Schipper uit Waspik sprak hier over „Bijbellezen". In veel op zichten gaat het bijbellezen te rug Vroeger was de Bijbel een boek waar de mensen troost uit putten in nood; tegenwoordig ligt hij op de schoorsteenman tel, vaak ongelezen Ligt dit aan de Bijbel? Neen, de oorzaak ligt zij de mensen zelf. De mensen hebben haast, ze hebben geen geduld en geen tijd meer. De ploegensystemen op de fabrie ken, de jacht naar geld ver vreemden ons van de Bijbel. Zo komen we terecht in het moder ne heidendom. De reformatie, al dus inleider, stelde de Bijbel in het middelpunt. Waarom is het nodig dat we de Bijbel lezen Om God te kennen, lie grootheid van God kunnen we ook uit de natuur wel kennen, maar het ge loof kan alleen via de Bijbel ver worven worden. Wanneer de Bijbel gelezen wordt met een be hoeftig hart, vallen alle bezwa ren weg. Een geanimeerde discussie be sloot deze avond. en pijn weg- wrijven met Bazar t.b.v. uitbreiding N. H. Kerk Baardwijk. Wij laten hieronder nog de na gekomen uitslagen volgen van enkele bazar-attracties: Bij de verloting van 2 paar ski's I werd voor de grote ski's no. 278 en voor de kleine no. 496 ge trokken. pleegd. De man ontkende aan vankelijk hardnekkig, maar moest ten slotte zwichten voor de over stelpende bewijzen die de Waal wijkse recherche ter tafel bracht. De man is voor de Officier van Justitie te Den Bosch geleid en ingesloten in het Huis van Be waring aldaar. Schoorsteenbrand. Dinsdag brak bij de fam. van H. in de van Assendelftstraat een schoorsteenbrandje uit. Een te hulp geroepen brandweerman wist het vuurtje spoedig te blus sen. Agenda. Vrijdag 19 en zaterdag 20 ok tober Musis Sacrum, 8 uur: „De re gen kwam", 18 j„ Cinemascope. Luxor, 8 uur: „Rigoletto 18 j. Dezelfde voorstellingen op zon dag 21 okt. om 6 en 8.30 uur. Zaterdag 20 en zondag 21 okt.: Gemeenschapshuis, 8 uur: Op voering door Het Baardwijks To neel van het blijspel „Kapitein Venijn" van Jan Naaykens. Burgerlijke Stand. Geboren Antonia J C dv C J Laros-IJpe- laar Alice GMT dv J !C M Bohnen-Hustinx Cornelis J W M zv L Thelen-v Wezenbeek Dymphina A J M dv J F de Hart- Koks Petrus M G M zv P M Rijken-van Ham Johanna P M dv C A Brok-Verhoeven. Overlijdeny Henricus M de Brouwer 69 j echtg A H v d Pennen Corne lis W Leltz, 76 j echtg J M de Leur Catharina A M v Gin neken 80 j wed T C v d Sanden te Loonopzand. Huwelijks-aangiften B Oosting 24 j en G C de Fol- ter 25 j beiden te Waalwijk T A M v d Bergh 28 j te Gemert en P M M Slaats 23 j te Waal wijk -A J Kiebert 31 j te Bever wijk en E A M Speekenbrink 25 j te Waalwijk. Huwelijkenj C W M Vrinten 30 j te Loon opzand en A J M v d Water 27 j te Waalwijk H W v d Kind 42 j te Vught en J A M Zeegers 36 j te Waalwijk C W Snoe ren 24 j te Tilburg en M M J de Brouwer 23 j te Waalwijk. Ingekomen A A Vermeer en gezin van L.- opzand J Klootwijk van Den Bosch J C P Smolders van Hil- varenbeek EE Slootman van Drunen G H v Blijenburgh van Apeldoorn. Vertrokken T J M de Peffer en gezin naar Sprang-Capelle SE Fopma naar Bussum C van Nes en gezin naar Zeist 'AL Peters naar Veghel '"A Manders naar Cuijk c.a. M W J J Verhulst naar Nijmegen H v Soelen en gezin naar Dongen. (vervolg) De moeilijkheden in het eerste schooljaar, in ons vorig nummer ge noemd, waren het gevolg van ver schillende oorzaken, die bij elk be ginnend werk ontmoet worden. Daarnaast waren feiten te consta teren, die reeds direct hoopvol stemden, o.m. was b.v. de verhou ding van de deelnemers onder el kaar zeer goed, ook tussen de leer lingen uit de verschillende wijken. De verhouding tot de leiders groei de daarentegen slechts zeer lang zaam uit tot een band van vertrou wen; hoofdoorzaak hiervan was, dat er buiten de lesuren praktisch geen enkele mogelijkheid tot kon- takt was. Er was nog geen school raad, nog geen andere vorm van zelfbestuur, nog geen orgaan voor de deelnemers, nog-geen rapporten of diploma's. Het tweede schooljaar zette in met verschillende veran deringen. Van het programma der „Pater Fortisschool" te Maastricht werd definitief afgestapt. Nu werd een begin gemaakt met het behandelen van z.g. „lesgehelen", zoals: arbeid, loon, zakgeld, vrije-tijdsbesteding, film, omgang enz. Daar nog te wei nig tijd beschikbaar was, werd aan vankelijk nog weinig aandacht be steed aan kulturele ontwikkeling. In het kader der kulturele vor ming werd een les gegeven over: kerstliederen, lektuur, film, en Rembrandt. Er werd een excursie gemaakt naar de St. Jan in Den Bosch, na een voorbereidende lezing met lichtbeelden. Als aktualiteiten werden besproken: opening der Sta ten Generaal, een vechtpartij op 'n voetbalveld bij een 1ste klasser, het rumoer rond de finish van de Elf stedentocht, het 50-jarig bestaan van de K.A.B. Kaatsheuvel, de nieuwe Vastenwet, het Rembrandt- jaar en de kermis. Natuurlijk onderging ook de les rooster enige wijziging. Het grote aantal leerlingen maakte noodzake lijk, naast de dinsdag en woensdag ook de donderdag in te schakelen, terwijl daarnaast een half uur aan de lestijd werd toegevoegd. De va kantietij d bleef gehandhaafd met, als uitstekend geslaagd, een vakan tie-tocht en een verblijf in een r.k. Jeugdherberg met niet minder dan 35 deelnemers. de Heer en Mevr. v. RijSwijk zaal EUPHONIA Vanaf heden inschrijving voor beginnelingen Naar aanleiding van de zeer vele aanvragen, zijn wij ge noodzaakt nog een cursus voor beginnelingen te openen, zondags om 6 30 uur. Met de lesrooster onderging ook de methodiek enige wijziging: het theorielokaal onderging enige prak tische veranderingen; er werd een projectie-apparaat aangeschaft, dat de grote belangstelling had van de deelnemers; inplaats van het maken van vrije aantekeningen, wordt een korte samenvatting op het bord ge schreven, die de jongens letterlijk kunnen overnemen. De saamhorigheid, die in het eer- 'ste schooljaar gemist werd, begon in het tweede cursusjaar te groeien, wat speciaal bevorderd werd door het maken van excursies en de goed geslaagde vakantietocht. Voor al de tweedejaars sloten zich als 'n hechtere gemeenschap bij elkander aan, waardoor vanzelfsprekend ook de nieuwe eerstejaars steun bij el kaar gingen zoeken. Aan het eind van het tweede schooljaar werd aan 72 deelnemers een diploma uitgereikt, verstrekt in drie verschillende afleveringen, n.l „met voldoening", „met grote vol doening" en „met uitstekend resul taat". Van de 72 uitgereikte getuig schriften waren er 22 „met voldoe ning", 40 „met grote voldoening" en 10 „met uitstekend resultaat". Bij de lessen in handvaardigheid werden zeer goede resultaten be reikt, doch in hoofdzaak beperkt tot houtbewerking. Voor pitriet en boetseerklei was opvallend weinig interesse. De tentoonstelling han denarbeid, aan 't einde van 't twee de jaar gehouden, gaf een aardig beeld van wat er op dit terrein be reikt was. De sport was een bonte afwisse ling van spel en gymnastiek. Geen goede zaal en geen ideaal sportveld beperkten de mogelijkheden, die deze vormingstak ongunstig beïn vloedde. Naast de excursie naar de ,Sint Jan in Den Bosch werden ook ex cursies gemaakt naar verschillen de bedrijven, waardoor de blik van de jongens niet weinig werd ver ruimd. De huisvesting, noch wat betreft „binnen" noch wat betreft „buiten" is nog ver van ideaal. Het jaarrap port zet eerlijk de voor- en nadelen van de huisvesting uiteen en con cludeert: voor een gezonde uitgroei van de Levensschool is het drin gend noodzakelijk, dat wij de be schikking krijgen over een eigen gebouw, dat de nodige ruimte biedt en ook zo ingericht kan worden dat het geheel op dit speciale werk voor de jongens is afgestemd. Ruimte en sfeer zijn onmisbaar om een milieu te scheppen. JAN REIJNEN SPREEKT IN KREFELD. In Krefeld (Duitsland) heeft de heer Jan Reijnen, lid van de Com missie Buitenland van de K.V.P., voor de C.D.U.-bestuursleden uit Rheinland en Westphalen afgelo pen zondag een rede uitgesproken, getiteld: „Die Notwendigkeit einer christlichen Partei vom Standpunkt der Kommunalpolitik in den grosse Stadten betrachtet". De belangrijkste onderdelen die spreker behandelde, waren, naast een algemene politieke inleiding, 't onderwijs, de stadsplanning en wo ningbouw en de subsidie-politiek in de sociaal-charitatieve sector. Hij besloot zijn betoog met de hoop uit te spreken dat in 't kader van de pogingen om tot het ene Eu ropa te komen, meer dan in 't ver leden aandacht zal worden besteed aan een noodzakelijke uitwisseling van binnenlandse politieke vraag stukken en toestanden in de ver schillende landen. Tot slot ontwikkelde zich een de bat, waarin vooral over de verschil len tussen Duitsland en Nederland uitvoerig van gedachten werd ge wisseld. Emigratievoorlichtingsavond. Maandag 22 oktober a.s. zal in café ,,'t Hoventje" een voorlich tingsavond worden gehouden over emigratie naar Australië. Als spreker zal optreden de emi gratievoorlichtingsambtenaar de heer P. J. Vrij sen, die het leven in Australië uit eigen ervaring kent. Men kan dus verzekerd zijn van een uiterst deskundige voor lichting. Er zal ook een aantal films worden vertoond, terwijl er tevens gelegenheid zal zijn tot het stellen van vragen. De toe gang is vrij. Zie ook de adverten tie in dit nummer. DE K.R.O.-TOERNEE IN KAATSHEUVEL. De KR.O. brengt zijn jaarlijks bezoek aan de luisteraars in 't land en zal dit seizoen op dinsdag 23 ok tober om 8 uur Kaatsheuvel be zoeken in de zaal van de Gilden bond. De Cabaret- en Variété-show die op het programma staat, is gegroe peerd rond de populaire liedjeszan ger en chansonnier Herman Tholen. In de sketches zal de briljante Kit ty v. Dongen optreden. Zij heeft echter ook een paar leuke liedjes op het repertoir staan. Ook de vro lijke conferencier-musicus Pim Tho len behoort tot het gezelschap. De ontdekking van dit seizoen Sacha Dénisent komt zich vol char me en vrolijkheid aan het publiek voorstellen, terwijl het variété ver tegenwoordigd wordt door de vir tuoos-jongleur Joe Andy. Wat er met etensborden kan worden uit gespookt zonder dat ze breken, tóont U John Teller. Ook muzikaal valt er veel te ge nieten. Daarom zorgen George Bec king en Géo Zambeek, die in sa menwerking met Pim Tholen een trio vormen, dat o.a. een rumba- en samba-show voor het voetlicht zal worden gebracht. Costuums, décors en belichting plaatsen het geheel in een feestelijke omlijsting. De K.R.O. streeft er naar de jaarlijkse ontmoeting met zijn luisteraars tot een onvergetelijke te maken. Let er wel op dat U er bij bent wanneer de kaartverkoop begint Het is onvermijdelijk dat mensen wel eens geen plaats kunnen krij gen, maar dat kunt U zelf voorko men. Nadere gegevens vindt U in de advertentie in ons volgend nummer. re opgave die deze jonge toneel club te verwerken kreeg en wel om meer dan één reden. Immers, comische scènes, volgend op ont roerende momenten, muziek, dans, Bngelse taal, driekoningen-zan gertjes, wisselden elkaar af, zon der echter aan het geheel iets te kort te doen. Door het schitterend aangepast décor is Kunst en Kracht er in geslaagd de juiste sfeer te scheppen, die bij dit stuk paste. De rollen waren door de acteurs en actrices grondig inge studeerd, getuige de vlotte wijze waarop de tekst werd gebracht. ZONDAG 21 OKTOBER zaal W. SMIT A. B.C.-orkest Aanvang 7.30 uur n.m. Alleenverkoop van Uurwerken PONTIAC CERTINA OAZAL in grote keuze. Hoofdstr. 63 Tel. 2465 Dit stuk heeft ongetwijfeld 't brok realiteit in zich, waarvan we kun nen zeggen dat het niet onnodig is aangedikt. Kunst naar Kracht heeft hiermee weer eens laten zien dat met durf en doorzettingsver mogen iets te bereiken valt op het gebied van het amateurstoneel. Dat het gebodene in de smaak viel bij de toeschouwers, viel op te maken uit het langdurige ap plaus dat na afloop de acteurs en actrices ten deel viel. Kunst naar Kracht zal, als het zo door werkt, nog menig suk- ses oogsten, mede dank zij haar regisseur de heer v. d. Hoven, bij wie ongetwijfeld de regie in vak kundige handen was. Onze E.H-B.O. Onze EHBO, georganiseerd in de vereniging Damiaan, gaat weer concoursen. Zondag a.s. wordt met drie teams deelgeno men aan de wedstrijden te Boe kei, die een nationale naam heb ben. Het wordt voor onze Kaats- heuvelse eerste hulp-verleners weer een opgave, waartegen in deskundige kringen niet licht w ordt tegen aan gekeken. Boekei heeft de naam van een uitsteken de organisatie, waar de beste teams gaarne gaan werken. Mo menteel bestaat er in Kaatsheu vel een uitstekende teamgeest, die ook voor de deelname in Boekei wel op sukses rekenen kan. Er bestaat voor supporters nog gelegenheid zich voor de reis te 'melden, wanneer dit geschiedt voor a.s. vrijdagavond bij de hr. Beerens in de Mgr. Völkerstr. 14. bij PIET VAN E O O IJ Gasthuisstr. 44 KAATSHEUVEL Gedipl. Opticien. Leverancier van alle Ziekenfondien. „Mijn hart is niet hier". Zoals reeds eerder gemeld, heeft de K.A.B. Toneelvereniging Kunst en Kracht zaterdag 13 en zondag 14 okt. 1.1. twee uitsteken de uitvoeringen gegeven van het prachtige toneelspel „Mijn hart is niet hier" van Jan Naaijkens. Het was ongetwijfeld een zwa- De kegelronde. 't Is weer kegelfeest in Eupho- nia. Alle clubs van de TKB ver schijnen er deze wreek om in de gebruikelijke „Ronde langs de banen" hier prestaties te demon streren voor de vaststelling van de „meesters" op de baan. Woensdagavond waren nog niet alle clubs van de TKB ge- meest, doch er was al wel enige tekening in wat de TKB momen teel in de mars heeft. De stand was op woensdagavond bij slui ting: Vijftallen A-clubs: 1 NOP 022; 2 Natte Spons 585 3 Vrien denkring 547; 4 De Vereniging 540; 5 Zet 'm op 521 en 6 Onder Ons 512. Vijftallen B: 1 Reünie 55G; 2 TVK 526; 3 Vrolijke Poede laars 503; 4 TVK Dames 457 en 5 Strijdlust 461. Drietallen: 1 TVK (dames) 359; 2 NOP 1 347; 3 Irene 333; 4 TVK Heren 326; 5 Zet 'm op 324; 5 Vrolijke Poedelaars 322; 6 DNS 2 314'; 7 Zet 'm op 1 309: 8 DNS 1 305; 9 NOP 2 295; 10 Onder Ons 286; 11 Reünie 276. Agenda. Zaterdag inmanden voor de navlucht Breda, georganiseerd door de Vredesduif in Euphonia in café De Sportwereld. Zaterdag 8 uur n.m. Apoilo theater „Les Diaboliques'Toeg. 18 jaar. Zondag 2.30 uur n.m. voetbal wedstrijd DESKSarto in dr Efteling. Zondag 7.30 uur nm. balavond zaal W. 'Smit. Zondag 6. en 8.30 uur n.m. Apollo theater „Les Diabo: ques" toeg. 18 jaar. Maandag 8 uur n.m. repetitie Harm. Apollo zaal W. Smit. Maandag 8 uur n.m. repetitie Harm. St. Jan zaal P. v. Dun.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 9