„Hoe Bestaoget w Hartveroverend PLUIMVEE LANDBOUW wordt het 7e schot in de roos van 't Kaatsheuvels Revuegezelschap 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 OKTOBER 1956 2 INLOSSING VAN EEN OUDE BELOFTE. Het -heeft enkele jaren geduurd, maar nu staat de inlossing van een oude belofte van de Kunstkring toch voor de deur: het tweede op treden van het fameuze Salzburger Marionettentheater. Op 30 okt. a.s. zal deze wondere wereld van prof. Aicher weer het toneel van Musis Sacrum vullen in de opvoering van Mozarts charmantste opera „Die Zauberflöte". Het zal ongetwijfeld een avond van uniek poppenspel worden, waaraan men nog lang met grote blijdschap zal terugdenken. De zang is een originele opname van de Salzburger Festspiele met namen van wereldreputatie, o.a. Irmgard Seefried, Wilma Lipp, An ton Dermota, Erich Kunz e.a. Het orkest is de Wiener Philharmoniker en het koor dat van de Weense Staatsopera. Wie een avond lang van hartver- overende muziek en verrukkelijk poppenspel wil genieten, moet niet verzuimen op 30 okt. a.s. een be zoek aan Musis Sacrum te brengen. GILDE ST. CRISPINUS EN CRISPINIANUS VAN BESOYEN Het op kultureel terrein goed be kend staande gilde St. Crispijn van Besoyen, houdt vandaag zijn jaar lijkse statiedag. Dit jaar zal het een heel bijzondere dag zijn, niet alleen omdat het gilde een 40-jarige gilde- broeder onder zijn leden heeft, n.l. de heer A. v. d. Gouw, die daarmee gehuldigd wordt, maar vooral om dat een nieuw gildevaandel wordt aangeboden. Onder de H. Mis, in de parochiekerk van O.L. Vrouw Onbevlakt OntVagnen te Besoyen, zal het prachtige nieuwe vaandel worden gewijd. Na de wijding wordt het vaandel gepresenteerd door de burgemeester, die er een groot aan deel in heeft gehad om het vaandel aan te schaffen. Het gehele programma laten wij hierna volgen: 8.30 uur bijeenkomst in de gilde- zaal bij J. v. d. Meijs; 9 uur plechtige, gezongen H. Mis, waaronder het nieuwe gildevaan gewijd wordt; 9.45 uur koffietafel bij J. van der Meijs; 10.30 uur tocht naar het Gemeen tehuis, om het nieuwe vaandel te presenteren. Daarna afhalen van de 40-jarige jubilaris, de heef A. v. d. Gouw; 14.00 uur gezamenlijk diner; 15.00 uur sluiting van het schiet- seizoen; 18.00 uur dames afhalen voor de feestavond; 20.00 uur opening feestavond en huldiging van de jubilaris, door de hoofdman; 02.00 uur sluiting. BALAVOND HERWONNEN LEVENSKRACHT. Op 27 oktober a.s. geeft Her wonnen Levenskracht in de Ge croonde Leersse haar jaarlijkse balavond, waaraan diverse at- trakties zijn verbonden. De mu ziek zal verzorgd worden door The Melody Band o.l.v. P. v. d. Hoven. We mogen deze gelegenheid wellicht benutten om nog even te wijzen op de grote betekenis van het werk van Herwonnen Levenskracht, want de opbrengst van deze balavond is ook weer bestemd voor de Waalwijkse pa tiënten, waarvoor deze vereni ging in de loop der jaren al zo enorm veel heeft gedaan. Enkele cijfers mogen nog eens duidelijk de veelomvattende activiteiten van Herwonnen Levenskracht illustreren. In 1955 werd uitge geven aan Sanatorium- verpleging ƒ123.911.55 Ziekenhuisverpl. 5.288.71 Thuisverpleging 245.995.24 Reiskosten bezoek t.b.c.-patiënten 44.602.16 Uitzetvergoeding 15.000.89 Rust- en herstellingsoord 127.675.98 Rheumaverpleging 2.000.36 Kinderuitzending asthma, enz. 21.462.50 Dieetvoeding suiker zieken, gezinshulp 57.406.02 Uw geld aan deze balavond besteed, is goed besteed Zaterdag 27 oktober dus. Zie ook de advertentie in dit nummer. AGENDA. Woensdag 24 oktober 8 uur schaakavond voor de leden en belangstellenden in de boven zaal van de Korenbeurs. R.K. CURSUS- EN VORMINGS CENTRUM TE BOXTEL IN GEBRUIK GENOMEN. Donderdagmiddag is te Boxtel het R.K. cursus- en vormings centrum „Moorwijk" door de vi caris-generaal van het bisdom Den Bosch, mgr. M. Oomens, plechtig ingezegend, waarna het door de commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Bra bant, dr. J. de Quay, officieel ge opend werd. Dit vormingscentrum, dat is opgericht en wordt geëxploiteerd door de H. Joannes Bosco Stich ting, staat allereerst in dienst van de kadervorming der man nelijke jeugdbeweging in het bis dom Den Bosch. Daarnaast zal ook het vormingswerk voor de ketholieke mannelijke jeugd in het algemen met kracht ter hand worden genomen door het orga niseren van vormingsbijeenkom sten voor de jeugd in de bedrij ven, handenarbeid, spel en dans- cursussen, daarnaast studiedagen voor maatschappelijke werkers, cursussen tot inleiding in 't vol le leven in het kader van de schoolverlaters-actie, en voor zover mogelijk zal aan organisa ties van volwassenen de gelegen heid worden geboden Moorwijk als cursushuis te benutten. anneer zaterdag a.s. de 7e Kaatsheuvelse Revue „Hoe Be staoget" van start gaat, heeft het Kaatsheuvels Revuegezelschap daarmee een prestatie geleverd die recht heeft op de grootste be wondering. En deze bewondering geldt dan niet op de eerste plaats het aantal, maar de qualiteit. Het telkenjare opvoeren van een re vue is immers niet zo'n heksen toer, met goeie wil komt men al een heel eind. Het in elkaar zet ten echter van een revue, die avonden achtereen een uitver kochte zaal trekt, met belangstel lenden vanuit zeer wijde omtrek, is een opgave, die zowel be kwaamheid als toewijding eist. Het Kaatsheuvels Revuegezel schap mag zich gelukkig prijzen dat het deze beide eigenschappen bezit, ook al is de eerste dan voornamelijk in één persoon ver enigd: Piet Borsten, die de teks ten schrijft, de decors ontwerpt en vervaardigt, de regie voert, kortom: zonder Piet „bestaoget" niet. Vanaf september is Piet nu avond aan avond in touw ge weest, omdat er enorm veel komt kijken voordat een revue stevig op haar benen staat. Van na schooltijd tot 's avonds 12 uur is Piet al die tijd in de weer ge weest met schilderen, timmeren, schrijven, experimenteren en "nog veel meer vieren en vijven, waar van een gewoon mens geen be nul heeft. Zijn vrouw zag hem alleen 's zondags, zodat zij onge twijfeld een zucht van verlichting zal slaken as we een paar weken verder zijn. Maar ook is is Piet nu de grote pijler waarop alles rust, de overige medewerkers voor deze 7e revue, die wij een zeer groot sukses voorspellen, mogen niet vergeten worden. En dan willen we op de eerste plaats de onzichtbare me dewerkers noemen: middenstan ders en fabrikanten. Ieder jaar hebben zij royaal hun steun en medewerking verleend om een grootse opzet en enscenering mo gelijk te maken. We beweren dan ook niets te veel, wanneer we zeggen, dat zonder deze steun en medewerking het hele spul al lang op z'n achterste had gelegen. Een revue zoals die elk jaar in aatsheuvel wordt gebracht kost natuurlijk handen vol geld, zo veel geld, dat de opbrengst en die steun net voldoende zijn om de onkosten te dekken. Van een pot je is geen sprake. Dat is ook niet belangrijk, hoofdzaak zijn de vreugde van het spelen en de waardering natuurlijk. Misschien zouden de zaken wat gunstiger liggen als men kon be schikken over een wat groter zaal. De huidige zaalruimte is be slist onvoldoende, terwijl ook met de toneelruimte gewoekerd moet worden. Zolang er echter die ver heugende samenwerking bestaat tussen de middenstand en de fa brikanten enerzijds en het Kaats heuvels Revuegezelschap ander zijds hoeft men zich over de fi nanciële zijde van dit jaarlijkse evenement geen zorgen te maken. Als deze revue slaagt en we durven er een maandsalaris onder te verwedden dat ze dat doet dan is dat toch ook in zeer be langrijke mate te danken aan Elly de Jong, die vanaf juli 2 x per week van Eindhoven naar Kaats heuvel is gekomen om de baletten in te studeren. Verder de ge- luids-technici Henk Knuivers en Piet Heijda, die heel wat hebben moeten uitdokteren om de idee- en van Piet uitvoerbaar te ma ken. Bij de Antwerpse firma Al- mo heeft men de beste costuums gehuurd die er te krijgen waren, de fa. Reichardt heeft voor de verlichting gezorgd en de heer B. v. d. Hoven heeft de requisie- fcen ontworpen. En dan ten slotte de medespe lenden (30), die zich ook avond aan avond hebben vrij gemaakt voor telkens weer nieuwe repe tities, zodat moeders wel eens FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" WILDE VAART door ALLAN PENNING. 61). En zo gebeurde het, dat Peter 9830 picol rijst aan de kapitein- Chinees van Bagan Si Api Api verkocht voor de civiele prijs van f 6 per picol. Met liefde offerde hij een aardige extra-winst op om Feng Tjong een hak te kunnen zetten. „Wel", dacht Peter, „geen gek zaakje. Die akelige 170 picol moet ik maar als commissie beschou wen, want anders was het nooit in mijn hersens opgekomen om dit gat aan te doen. En tenslotte bijna 14 mille winst op één reisje, is zo'n slechte belegging niet!" Een uurtje, nadat hij aan boord terug was, kwam de lichter van Ho Feng Tjong langszij, maar reeds ratelden de winches om de rijst voor de kapitein-Chinees overzij te werken. Ho Feng Tjong, die zelf was mee gekomen, was te stom ver baasd om een woord uit te bren- gen. Glimlachend hingen Peter en Bill over de railing van de „Ping- Ho". Joviaal riep Peter naar be neden: „Ho Feng, ik hoop, dat je even tijd hebt, want we moeten eerst een kleine 10.000 picol voor kapitein Lauw Tjing Hap lossen; Dan komt jouw lading aan de beurt... Maar voor vanavond zal je nog wel een bordje nassi heb ben, hoop ik.'* HOOFDSTUK 18. Hetgeen een waardig besluit js van een veelbewogen leven en waarin wij kapitein Rornsen ten slotte toch nog aan boord van de „Ping Ho" aantreffen. De imposante „Shinjo Maru" sneed fier haar weg door 't hard blauwe water van de Rode Zee. De hitte was onbeschrijfelijk. De dekwanden straalden een laaien de brand uit, als waren ze gereed om onder een (hydraulische ha mer tot nieuwe vormen te worden gestampt. Tussen de zorgvuldig blank geschuurde delen van het promenadedek borrelde, in dikke zwart-vette blazen, het pek op. De middagzon, die loodrecht aan de hemel troonde, striemde de zee met haar verzengende gesel en de gloed kaatste met verdubbelde kracht uit het watervlak terug, zodat het gehele luchtruim, tot aan de gezichtseinder toe, sidder de, als was alles door een pani sche schrik bevangen. Maar de „Shinjo Maru" gleed door de on draaglijke hitte verder, trots en fier als een vorstinne, die ver verheven is boven alle aardse teisteringen. Aan boord scheen alles uitge storven. Geen menselijk wezen waagde het een beweging te ma ken, die niet absoluut noodzake lijk was. In lange files stonden de dekstoelen op het promenade dek gereed en op het eerste ge zicht leek het schip verlaten. Maar stuk voor stuk herbergden die stoelen een amechtig mens, een mens die niet meer wist waar zich te wenden of te keren en die nu slechts smachtend wachtte op de verlossing, die het dalen van de zon met zich mee zou brengen. Sommigen hadden nog getracht de nodige energie bijeen te schrapen om een boek te lezen maar na een paar bladzijden wa ren ze in een loodzware slaap gezonken. Het boek, als een weg geworpen vod, lag ergens naast de stoel, ontsnapt aan de hand, waarover geen wil meer heerste. Even roerloos, even amechtig als de andere passagiers, lagen in twee naast elkaar geplaatste dekstoelen, Peter Wins, een ka pitein van de „Ping Ho" en zijn vrouw Eve. De knoop was doorgehakt. Na een hartroerend afscheid van de trouwe Bill McLeod, was dan de „Ping Ho" in andere handen overgegaani. De meubeltjes uit 't huis in Tanglin, eens met zoveel vroegen of dat nu nooit afgelo pen was, waarop Piet met onder- wijzerstact de gemoederen moest sussen. En dat ging nogal gemak kelijk, want uiteindelijk is toch elke moeder niet weinig trots wanneer haar dochter zaterdag a.s. en volgende dagen op de planken staat in een revue die klinkt als een klok. Een aansporing om deze revue te bezoeken is eigenlijk overbo dig, want de reputatie die Kaats heuvel op dat punt heeft is meer dan voldoende. Lees nog wel De heer L. J. M. te Dordrecht. Wyandottes zijn niet zo zwaar als Orpingtons, doch zijn eerder wat men noemt legrijp. De Wy andotte mag ongetwijfeld tot de goede winterlegsters gerekend worden, vooral in het eerste leg- jaar, mits vroeg gefokt. De Wy- andotte-hen met enkele kam moet u het volgend jaar niet als fokhen gebruiken, want ze is niet zuiver. Daarom kan ze echter toch wel een eerste klasse eier- producente wezen, maar als fok- dier deugt ze niet, daar we maar moeten afwachten, welke jongen er uit geboren zouden worden. Alle kleurslagen van Wyandot tes moeten roze kam hebben. Of u de donkerst gekleurde eieren voor de bebroeding moet nemen Niet altijd. Als de kip pen lang en veelvuldig gelegd hebben, wordt de ei-kleur lich ter, even goed als de pootkleur. Na een rustperiode ziet men al tijd, dat de kleur der eieren en dér poten weer donkerder wordt. Vooral na een lange rusttijd (de rui b.v.) liefde gekocht, waren uit het huisje gesleept en hadden hun weg naar de veiling gevonden en nu was het echtpaar Wins op weg naar huis, vol van plannen, vol van verwachting, om al dat vertrouwde uit hun eerste jeugd weer terug te zien en stilletjes ook vol angst, dat die toekomst, waarvoor ze zo hard en bitter hadden gestreden, teleurstelling zou brengen. Wel had Eve nog voorgesteld, dat Peter trachten zou te Singapore, Batavia of Soe- rabaja wat aan de wal te vinden, dat hem kon bevredigen, maar hij vond het tenslotte beter om radicaal met alles te breken en af te wachten wat het moeder land zou brengen. De eerste dagen aan boord, als werkloos man, als echt betalend passagier, waren moeilijk voor hem geweest, hij die gewend was een schip alleen maar van de commandobrug te zien. Telkens en telkens weer had bij zich in moeten houden om niet 'n com mando te schreeuwen of zich met een of ander te bemoeien, dat hem als passagier geen biet aanging. Maar geleidelijk, aan was hij tot rust gekomen en had hij zich geschikt in het leventje, dat gevuld moest worden met lezen, slenteren, drinken, eten en slapen. En als een waardig huis vader kortte hij de tijd door spel letjes met „Bully", legde hij des avonds een kaartje met gezeten even de in dit nummer voorko mende advertentie. „Hoe bestaoget", zult U zeggen als u deze revue hebt gezien, want ge waant u nog in Texas (meer verklappen we niet). Hoe bestaat het inderdaad! En het zal nog lang bestaan, daar kunt u zeker van zijn, want wij nemen van Piet Borsten alles aan behalve wan neer hij zegt „Ik wil er nooit meer iets van horen!" i Wedden dat Piet het volgend jaar komt met: „Dè wik nooit mir heuren war!" De heer T. M. te F. Diarrhee bij kippen kan ook z'n oorzaak hebben in te veel dierlijk voed sel, even goed als in bedorven, zuur geworden voedsel. Als het erg is, moet u ze goed warm en droog houden en gemakkelijk verteerbaar voedsel geven: ge kookte rijst, waarin wat houts koolpoeder gemengd is. Kippen, die aan diarrhee lijden, onthou- de men tijdelijk het groenvoer. De heer P. J. te Epe. Als uw kuikens bleke kammen hebben, lellen en aangezicht, moet u ze wat levertraan onder het zacht- voer mengen. Levertraan toch werkt versterkend bij bloedar moede. Kippenvrienden, voor heden voldoende, Geen enk'le vraag beantwoord ik meer, U moet nu heus maar even wachten, Heel spoedig ben ik er immers weer. KIPPENVRIEND. en deftige burgers, die met Eu ropees verlof gingen en voor ta fel dronk hij keurig met zijn vrouw één enkele cocktail. Peter herkende zichzelf niet meer en Eve, die hem slechts bij hoge uitzondering in deze rol had ge zien, moest zo nu en dan verge noegd in zichzelf grinneken. „Peter, Peter", lachte ze on deugend, toen haar heer en ge maal een conventioneel praatje met een oude en gewichtige ma trone beëindigde met een halve buiging, waarbij een hoed met een „panache" niet zou hebben misstaan, „wat ben je een keu rig mens geworden Bill zou zich doodschamen voor je." Peter, die nu eenmaal slecht acclimatiseerde, was een ogen blik verontwaardigd. Slechts een enkel moment voelde hij zich min of meer belachelijk ge maakt. „Wat is er?" vroeg hij ietwat bits, „wat doe ik voor bijzonders dat je het nodig vindt me uit te lachen?" Maar, nog voordat zijn woorden uit zijn mond waren, voelde hij hetzelfde als Eve en moest hij om al die gewilde def tigheid onbedaarlijk lachen. „Mens nog an toe, Eve", fluis terde hij haar grinnekend in het oor, „geloof jij, dat ik die rol zal kunnen blijven spelenKind, daar komt op de lange duur niks van terecht en dan zeg ik dat ou we mormel wat ik werkelijk van De foto van Prinses Marijke is één van de 13 exclusieve foto's, die H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins hebben willen bestem men voor de 10e Prinsessenka- lender van „Pro Juventute". De waarlijk nationale Prinses- senkalender 1957 is door zijn charmante foto's van alle vier de Prinsessen werkelijk hartverove rend. Ook het werk van „Pro Ju ventute": Kinderen in moeilijk heden beschermen en steunen en dit met eerbiediging van de le vensbeschouwing der ouders, is alleszins waard om de kalender aan te schaffen. Niet alleen U zelf, familie, vrienden en bekenden, maar ze ker ook zieken en geëmigreerden kunt U een groot genoegen met de kalender bereiden. Wist U, dat H. M. de Konin gin destijds bij het eerste ver schijnen van Pro Juventute's Prinsessekalender een wens uit sprak „Ik hoop, dat deze kalen der een plaatsje in vele gezinnen krijgt". Wij wekken onze lezers dan ook op te helpen bij de verwe zenlijking van die wens. Hoe U dit kunt Allereerst door zelf één of meer kalenders te bestellen en verder door U op te geven als medewerker/ster voor de ver koop. U kunt zich hiertoe wen den tot een der vele Verenigin gen en Afdelingen „Pro Juven tute" of tot het centrale adres Kalenderactie „Pro Juventute" Prinses Margrietstraat 17 Amsterdam-Z. II Postgiro 51.74.00 Telefoon (020)-79.09.49. De prijs van de opvallend goed verzorgde kalender is 2.75. Kinderen-in-moeilijkheden gaan U ongetwijfeld ter harte. Daar om Als wilt helpen, doe het snel. Doe het nu Voorkomt rot in voederbieten- kuilen Jaarlijks treden in de bieten- kuilen grote verlieen op door het spruiten en rotten van de bieten. Niet alleen is dit 'een verlies in gewicht, maar ook een verlies aan voedingswaarde. Door de voederbieten tijdens het opmaken van de kuil te be handelen met Conserbeta is het mogelijk gebleken de bovenge noemde verliezen tot een mini mum te beperken, doordat dit het rotten en spruiten van de bieten tegengaat. Bovendien worden door deze behandeling de in de bietenkuilen overwinterende bladluizen ge dood. Dit laatste is van belang voor de bestrijding van de verge- lingsziekte. Resumerend kan gezegd wor den, dat het de bewaring van bieten verbetert door het tegen gaan van kuilrot en spruitvorming en een indirekt bestrijdingsmiddel is tegen de gevreesde vergelings- ziekte in de bieten. Praktijkproefnemingen hebben dit bewezen. Verenigingsdrukwerk Familiedrukwerk Handelsdrukwerk in het betere genre Waalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tieten - Waalwijk huar denk!Je hebt groot gelijk, stel je voor, dat Bill me zo eens zagIk ben er zeker van dat ie een stille beroerte kreeg en direct weer aan de drank zou slaan". Met de gemoedelijkheid waar over Eve steeds op het juiste mo ment wist te beschikken, kal meerde ze hem „Maak je maar niet ongerust, Peterlief. Je loopt misschien een beetje te hard van stapel, maar dat went alles weer en over een tijdje heb je vanzelf de juiste middenweg gevonden. Dan is 't zaakje voor elkaar, dan maak je geen révérences meer en je zegt de oude juffrouw ook niet recht uit wat je denkt. Alles moet wen nen, jongenlief, maar neem me asjeblieft niet kwalijk als ik zo nu en dan eens moet giechelen, want ik moet ook wennen... Je doet het keurig, ik kan niet an ders zeggen, maar het is mijn Pe ter niet." En, zoals Eve het had voor speld, zo kwam het ook uit. Langzaamaan kwam Peter in het gareel en vond hij zijn even wicht in dit nieuwe leven, dat zo ontzettend ver stond van het le ven van Peter Wins van de „Ping Ho". (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2