AGENDA Pre-adviezen A. COPPENS ADVERTEERT IN DIT BLAD Uitbreiding gemeentehuis noodzakelijk en een assistent voor de Technische Directeur Fa CASTELIJN EN BEERENS STIKSTERS, PLAKSTERS, JONGENS EN MEISJES, BIJTUIGER LEERLING OVERLEDERSTANZER. HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR AGENTSCHAP BAKFIETS DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 OKTOBER 1956 LEDERWAREN ATELIER St. Antoniusstraat 122 W A A L W IJK. Gunstige aflossingsvoorwaarden. STEENKOLEN- en OLIEHANDEL Benzine- en Petroleum Handelmaatschappij N.V. Verkooporganisatie voor Nederland van THE BRITISH PETROLEUM COMP. LTD. GARAGE C. J. VOSSEN Co. 3 voor de openbare vergadering van de gemeente Waalwijk op donder dag 25 oktober 1956, ten stadhuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling ❖an de notulen der openbare vergaderingen, gehou- den 28 september en 8 oktober 1956. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel inzake wijziging van t beschikbaar gestelde krediet voor aanschaffing roltrommel- auto's.. 4. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van woningen. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van 30 flatwoningen te Besoyen. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanleg straten in de St. Antoniusparo- chie. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanleg straten in Baardwijk. 8. Voorstel tot wijziging der markt- verordening. 9. Voorstel tot vaststelling van een regeling inzake subsidieverle ning aan sociaal-caritatieve cen tra. i i i i 10. Voorstel tot aankoop gaskachels voor de r.k. kleuterschool te Baardwijk en in-bruikleen-ge- ving aan 't bestuur dier school. 11. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Waal wijk. 12. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Baard wijk. I 13. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Besoyen. 14. Voorstel tot aankoop van grond- stroken aan de Meerdijk. 15. Voorstel tot ruiling van grond in de Binnenpolder van Besoy en. i 1 16. Voorstel tot aankoop van on roerend goed aan de Grotestraat te Waalwijk. 17. Voorstel tot verkoop van indus trieterrein aan de Zomerdijk- weg. 1 i 18. Voorstel tot wijziging verwaar- borgingsregeling met de Frau- de-risico-Onderiinge van Ge meenten. 19. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet ter voorberei ding van plannen tot uitbrei ding van het stadhuis. 20. Voorstel inzake beoordeling pro vinciale regeling met betrek king tot de uitkering ineens van 6% salarisverhoging aan secre tarissen, ontvangers en ambte naren van de burgerlijke stand. 21. Wijziging begroting 1956. Krediet aanschaffing roltrommelauto. Bij preadvies van 27 juli 1956 stelden B. en W. voor een krediet beschikbaar te stellen voor de aan schaffing van een 2-tal roltrommel- auto's voor de gemeentelijke reini gingsdienst. Door de raad werd 2 augustus d.a.v. dienovereenkomstig besloten. Bij schrijven van 29 augustus 56, deelden gedeputeerde staten mede niet geheel overtuigd te zijn van de noodzaak om het aantal roltrom- melhuisvuilauto's te brengen van 1 op 3. Gedeputeerde Staten gaan na melijk van de veronderstelling uit, dat de thans in gebruik zijnde auto nog niet als onbetrouwbaar kan worden aangemerkt, gezien de be trekkelijk hoge boekwaarde, welke zij in de administratie van de dienst gemeentewerken nog heeft. Deze boekwaarde is inderdaad aan de hoge kant. De auto heeft namelijk veel te lijden gehad van aanrijdin gen en andere ongelukken, alsook door de omstandigheid, dat verschillende vuilnis-stortplaatsen slechts te bereiken waren langs slecht berijdbare toegangswegen. In de omstandigheden, geschetst in het praeadvies van 27 juli 1956, is intussen een niet onbelangrijke wijziging gekomen. De mogelijkheid doet zich thans voor een nieuwe vuilnisstortplaats in gebruik te ne men in onze gemeente, waardoor voorlopig voor geruime tijd kan worden afgezien van vervoer naar Waspik. De afstanden worden nu zeer aanzienlijk bekort, hetgeen 'n aanmerkelijke tijdsbesparing geeft. De bedoelde stortplaats is gelegen aan de Veldsteeg, nabij het Afwa teringskanaal. Aldaar zal door de P.N.E.M. een zogenaamd K.V.-sa- tion worden ontgrond. Door gede puteerde staten is aan de P.N.E.M. de nodige ontheffing van het ver bod, vervat in de Ontgrondingsver ordening Noord-Brabant verleend, echter o.m. onder voorwaarde, dat de te graven put wederom wordt aangevuld met stadsvuil of ander daarvoor geschikt materiaal. Met de P.N.E.M. is inzake de demping van de put overeenstemming be reikt. Op grond van een en ander is het thans mogelijk, dat met aanschaf fing van één nieuwe roltrommel auto wordt volstaan. De ingebruik zijnde auto moet dan zoveel als no dig is normaal dienst doen. Deze ware evenwel af te schrijven in 3 woonbare staat zullen zijn te bren gen. Het betreft hier de woningen: a. Grotestraat llld en b. Kloosterwerf 17. .i Bouw van 30 flatwoningen Hertog Janpark. De mogelijkheid bestaat nog om een, bouwplan van 30 woningen te realiseren. Met het oog op de steeds toenemende vraag naar te huren middenstandswoningen te Waal wijk, is door de Provinciale Direc tie van de Wederopbouw en Volks huisvesting toestemming gegeven hiervoor premiewoningen te bou wen. Door deze toewijzing bestaat de mogelijkheid om de plannen voor de verdere bouw van flatwoningen in het Hertog Janpark te verwezen lijken. Het voornemen bestaat om in dat gedeelte der gemeente een 108-tal flatwoningen te bouwen. De capaciteit van de aan de 18 flats gebouwde centrale verwar mingsinstallatie is op dit grote aan tal flats gebaseerd, zodat bij de bouw van dé bovenbedoelde 30 flat woningen de rentabiliteit van het ketelhuis met verwarmingsinstalla tie weer meer de maximale moge lijkheid benadert. Van dit complex bevatten 20 wo ningen 3 slaapkamers en 10 wonin gen 4 slaapkamers, ieder met dou che-ruimten en 2 vaste wastafels. Op het uit drie woonlagen bestaan de complex is een! centrale televi sie-antenne gepland. In het sous terrein zijn de bergingen geprojec teerd die te bereiken zijn vanuit de trappenhuizen. Overigens is gepro fiteerd van de ervaringen, opgedaan bij de bouw en bewoning van de 18 flats. B. en W. stellen voor: a. kredieten voor de bouw dezer woningen en voor 't aanbren gen van een blokverwarming (leidingen, radiatoren e.d.) be schikbaar te stellen; b. aan te vragen en te aanvaar den uit 's-Rijks kas een premie op grond van de Premie- en Bijdrageregeling woningbouw 1953"; c. de gemeentebegroting en de begroting van het woningbe drijf in verband met het bo venstaande te wijzigen. p. Uitbreiding stratenplan St. Antoniusparochie. In de vergadering van 23 april voteerde de raad een tweetal kre dieten, onderscheiednlijkbenodigd voor de aanleg van de Vondelstraat en de uitbreiding van het straten plan in de St. Antoniusparochie. Deze straten zijn geprojecteerd in het uitbreidingsplan St. Anto niusparochie, in welk deel der ge meente een grote behoefte aan ar beiderswoningen bestaat. In enige jaren tijds zijn hier verschillende complexen woningwetwoningen ge realiseerd of thans nog in aanbouw. Van fundamentele betekenis voor de verdere uitbouw van deze wijk is de noodzaak de aldaar gelegen gronden bouwrijp te maken. Thans is geen voldoende bouwrijpe grond meer beschikbaar om toewijzing van bouwvolume aan onze gemeen te op te vangen. Wil onze gemeente dan ook terzake niet in ernstige moeilijkheden geraken, dan dient met de nodige voortvarendheid voor bouwrijpe gronden te worden gezorgd. Uitvoering van de plannen, zoals oorspronkelijk gedacht, voldoet niet aan de zich thans openbarende be hoeften. Ook het onderwerpelij ke plan dient daarom, evenals 't plan „Baardwijk", ineens in zijn geheel in uitvoering te worden gebracht. Hierdoor zal een snellere verwezen lijking kunnen worden bereikt, het geen B. en W. van zeer groot be lang achten. jaren. Onbewoonbaarverklaring van 2 woningen. 't Is noodzakelijk gebleken maat regelen te treffen tot onbewoon baarverklaring van twee woningen alhier, die in een zodanige staat verkeren, dat zij ongeschikt zijn ter bewoning en door het aanbrengen van verbeteringen niet meer in be- Wijziging marktverordening. Óp 31 maart 1955 werd door de raad besloten tot instelling van een avondmarkt, te houden op de eer ste vrijdag van iedere maand. De instelling van deze markt is een sukses geworden en de avondmarkt op de eerste vrijdag heeft de volle belangstelling van het publiek en van de marktkooplieden. Als uitvloeisel van de instelling van deze markt behoort evenwel de marktverordening te worden gewij zigd in dier voege, dat de artikelen 2 en 5 dezer verordeningen met be palingen aangaande dagen en uren en uitzonderingsbepalingen worden aangevuld. Van deze gelegenheid zou gebruik kunnen worden gemaakt, in de marktverordening een bepaling op te nemen, houdende machtiging aan burgemeester en wethouders om in bijzondere gevallen in de dagen waarop volgens de verordening de markten worden gehouden, veran dering te brengen. Een dergelijke bepaling is gewenst om te voorko men, dat de markt zou samehval- len met andere niet te voorziene ge beurtenissen ofwel zou vallen op ongeschikte dagen (b.v. daags na St. Nicolaas, daags na tweede kerst dag, enz.). Medewerking ingevolge art. 50 der Kleuteronderwijswet. Het bestuur der r.k. kleuter school, Min. Loeffstraat 48a al hier, verzocht de raad om over eenkomstig het bepaalde in ar tikel 50 der kleuter onderwijswet de benodigde gelden beschik baar te stellen c. q. de gewenste voorzieningen tot stand te bren gen voor de aanschaffing van gaskachels ten behoeve van ge noemde kleuterschool. Voorziening in de toestand der bestaande lokalen vóór de win ter is noodzakelijk en wel op de eerste plaats, omdat de capaci teit van de gasverwarmingsm- stallatie in de gymnastiekzaal beslist onvoldoende is voor een leslokaal. In genoemd lokaal is tijdelijk één leslokaal van de kleuterschool ondergebracht. Voorts zijn in beide andere leslokalen nog grote kolom-ko- lenkachels aanwezig, die voor de zich vrij in het lokaal bewegen de kleuters gevaar opleveren en tevens veel nuttige ruimte in be slag nemen. Om aan de hiervoor geschet ste bezwaren tegemiet te komen kunnen twee oplossingen wor den gevonden en wel a. Voor een behoorlijke voor ziening dienen 5 drugasars aan geschaft te worden. De comple te aanleg, gebruiksvaardig op geleverd," bedraagt 2160. b. Een noodvoorziening met gebruikmaking van oude gere viseerde kachels. De kosten be dragen 900. Aanvankelijk werd door B. en W. de voorkeur gegeven aan do hiervoor sub a voorgestelde voorziening en wel met de bij bedoeling de gasverwarnnngs- radiatorèn t.z.t. over te brengen naar de nieuw te bouwen kleu terschool in dat gedeelte der ge meente, welke bouw zeer urgent is te achten. Door de Inspectrice van het kleuteronderwijs wordt de voor keur gegeven aan centrale ver warming. De enige oplossing blijft dan nog een noodvoorziening met ge bruikmaking van oude gerevi seerde gaskachels. Blijkens me dedeling van de directeur dei- gemeente licht- en waterbedrij ven kunnen de gebruikte gaska chels nog drie a 4aren dienst doen. De Inspectrice van het kleu teronderwijs gaat akkoord met deze tijdelijke noodvoorziening, daar voor de bouw van 'n nieu we kleuterschool onder de hui dige omstandigheden met enige jaren wachttijd rekening moet worden gehouden. In verband met het voren staande stellen B. en W. voor de gevraagde medewerking te ver lenen door de hiervoor genoem de gereviseerde gaskachels van de gemeente in bruikleen af te staan aan het bestuur van voor noemde kleuterschool. De ka chels kunnen naderhand gevoeg lijk door de gemeente lichtbedrij- ven weer worden teruggenomen. Daar bovendien de onderwer- pelijke kleuterschool een zgn. „ingebouwde school" is, is dit een' reden temeer om de kachels in bruikleen te geven, daar het bestuur anders na een paar jaren daarvoor geen emplooi meer zou hebben. Het bestuur gaat met een en ander akkoord. Waalwijk, oktober 1956 L.S. i In verband met het 40-jarig jubileum van onze filiaalhoudster, Mej. J. van Delft, en het 25-jarig jubileum van onze medewerker, de Heer A. Leijrtens, zullen belangstellenden in de gelegenheid worden gesteld de jubilarissen geluk te wensen in een der zalen van Hotel Verwiel en wel op woensdag 24 oktober van half 1 tot 2 uur namiddag. Directie André van Hilst N.V. Uitvoering stratenplan Baardwijk. 'In de vergadering van 23 april 1956 voteerde de raad een drietal kredieten, onderscheidenlijk beno- digd voor de aanleg van een zestal straten, in de hoek, gevormd door de N. Parallelweg en de Baardwijk- sestraat, voor de aanleg van een nieuwe straat, evenwijdig aan de Baardwijksestraat en voor de aan leg van een aansluitriool op 't stam- Deze straten zijn geprojecteerd in het uitbreidingsplan Baardwijk en dienen ter ontsluiting van de dringend nodige bouwterreinen voor particuliere bouw en voor overheidsbouw. Uitvoering van deze plannen, zo als oorspronkelijk geprojecteerd, is thans echter niet wenselijk meer. De stijgende behoefte aan bouwter reinen in onze gemeente, alsmede de voorgenomen wijze van bebou wing van de beschikbaar komende gronden (een groot complex in z.g. continu-bouw), maakt het noodza kelijk, dat het onderwerpelij ke plan op korte termijn in uitvoering kan worden gebracht. Om ontsluiting van de beoogde bouwterreinen zo economisch mo gelijk te doen plaats vinden, is het noodzakelijk, dat het onderwerpe- lijke plan in zijn geheel kan wor den aanbesteed. Hierdoor wordt be reikt, dat op verschillende plaatsen tegelijk met het werk een aanvang kan worden gemaakt, waardoor een snelle verwezenlijking van het pro ject verzekerd is. Uitvoering ineens heeft tal van voordelen op splitsing in verschillende phasen. Nu het aantal bouwterreinen in dit gedeelte der gemeente tot prac- tisch nihil is geslonken, zal onze ge meente mede gelet op het nog steeds bestaande ernstige tekort aan woonruimte met een spoedige uitvoering van het onderwerpelij ke plan ten zeerste gebaat zün. J)e uitbreiding van het stad huis wordt steeds meer ur gent. De verschillende afdelin gen zowel van de administratie ve als van de technische dienst (gemeentewerken) breiden zich gestadig uit en worden noodwen dig samengedrongen in veelal te kleine werkruimten. Anderzijds is er een absoluut tekort aan lo kalen voor besprekingen en klei ne bijeenkomsten. Voor deze laatste is alléén nog beschikbaar zaal 13, welke echter evenals de raadzaal en de trouwzaal zeer vaak tijdelijk in gebruik is voor ambtelijke diensten. 1. Het scheppen van meer ver gaderruimte is daarom dringend noodzakelijk. Voor wat betreft de dienstlokalen moge het vol gende worden opgemerkt 2. De gementesecretarie is - voor wat betreft de afdeling so ciale zaken en bevolking te bekrompen gehuisvest, zowel met het oog op de ruimte nodig voor het personeel, als voor de ruimte, nodig voor plaatsing van machines, opbergkasten, enz., welke laatste vooral op de ka mer voor de administratie van bevolking, burgerlijke stand en militaire zaken veel plaats inne men. Een algehele afsplitsing van de afdeling sociale zaken en bevolking in twee afdelingen is bovendien gewenst. De mogelijk heid moet dan tevens geschapen worden om de maatschappelijke werkster een kamer beschikbaar te stellen nabij de afdeling soci ale zaken. Ze is thans gehuisvest in een vertrekje van de dienst Bescherming Bevolking, gelegen in het sous-terrain. 3. De dienst van gemeentewer ken is mede onvoldoende ge huisvest. Verschillende vertrek ken zijn te klein (tekenkamer, administratie) en bovendien niet practisch gelegen, zodat voor het bereiken van sommige kamers men een andere kamer moet passeren. Speciaal in perioden, waarin veel personeel op de bu reaus aanwezig moet zijn, is de toestand vaak onhoudbaar. 4. Het archief is weliswaar on dergebracht in een ruimte, wel ke 'behoorlijk is ingericht, doch daaraan zijn zoals gebleken is praktische bezwaren ver bonden. De ruimte is gelegen in het diepste gedeelte van het ge bouw. Bij plotselinge sterke re genval, wanneer de straatriole ring de grote toevloed van wa ter' niet kan verwerken, komt 't archieflokaal telkens onder wa ter te staan. In verband daarme de is het niet mogelijk iets op de vloer te laten staan, doch al wat hogerop in de rekken is op geborgen, wordt door de sterk bevochtigde lucht aangetast. De omstandigheid, dat in 1953, bij de grote watersnoodramp, des nachts het gehele archief uit voorzorg naar hoger gelegen lo kalen moest worden overge bracht, mag zij het dan ook uitzonderingsgeval toch wel even genoemd worden, omdat er mede'uit blijkt, dat het projes- teren van archiefruimte in de kelder in deze streek eigenlijk uit den boze is. 5. Voor de politie zijn reeds voorzieningen voorbereid in het pand Raadhuisplein 4 en 5. Hiervoor zijn door de raad kredieten toegestaan. De tegen woordige ruimten van de politie zijn bestemd voor de dienst Be scherming Bevolking en zijn ten dele reeds door laatstgenoemde dienst in heslag genomen. Met de politie behoeft dus bij de voorgenomen uitbreiding verder geen' rekening te worden gehou den. 6. De Centrale Administratie van de gemeentebedrijven ten slotte is 'mede, door uitbreiding van personeel zowel als door bij plaatsing van machines, zéér onvoldoende gehuisvest. Uitbrei ding van de kantoren ter plaat se ïs niet wel mogelijk. Boven dien echter is het uit een orga nisatorisch oogpunt alleszins ge wenst deze tak van dienst onder te brengen in een gebouw, zo dicht mogelijk gelegen bij de overige administratieve diensten en ook bij de zetel van het be stuur, dus bij het gemeentehuis. Om al deze redenen achten B. en W. thans een uitbreiding van het gemeentehuis zeer urgent. In deze ruimte is dus mini maal ruimte te scheppen voor a. de gehele dienst gemeente werken (directeur, administra tie, tekenkamers; kantoren voor de diverse technische afdelin gen) b. de gehele centrale adminis tratie der gemeentebedrijven; c. het archief met archief-bi bliotheek en werkkamer. In het bestaande gebouw komt dan de nodige ruimte vrij voor een grote en een kleine vergader zaal, welke aanvankelijk in de bijvleugel ook bzschikbaar wa ren, doch thans bij gemeente werken in gebruik zijn, terwijl voorts beschikbaar zullen ko men op de verdieping van de zij vleugel een tweetal vertrekken voor een vierde afdeling der ge meentesecretarie. De uitbreiding van 't gemeen tehuis hebben B. en W. zich voorgesteld aan de westzijde van het gebouw, namelijk in de turn van het zo pas aangekochte pand van de familie Wiesman. B. en W. stellen de raad voor het benodigde krediet beschik baar te stellen tot dekking van de kosten van voorbereiding van deze uitbreidingsplannen, welke globaal begroot zijn op 25.000. Deze kosten omvatten het ho norarium van de architect, de kosten van het opmaken van be grotingen en tekeningen, reis kosten, kosten van opmetingen, van eventueel grondonderzoek enb. Het ligt volgens B. en W. voor de hand, dat voor de beoogde uitbreiding als architect zal aan gezocht worden de architect van het gemeentehuis, de heer A. J. Kroiiholler. De uitbreiding van het stadhuis, of die zal geschie den door onmiddellijke aanbouw van het bestaande gebouw dan wel door het optrekken van een meer op zichzelf staand bouw werk, in de nabijheid van het bestaande, in beide gevallen dient de nieuwbouw architecto nisch één geheel te vormen zo wel met het stadhuis als met de overige gebouwen rond 't Raad huisplein, welke alle tot stand zijn gekomen onder architectuur van 'de heer A. J. Kropholler. LEDERVERVEN-FABRIEK vraagt voor direct deze functie omvat in hoofdzaak laborato rium-werkzaamheden, doch daarnaast wordt verlangd dat men in staat is de productie zelfstandig en accuraat te leiden bij afwezigheid van de bedrijfsleider. enige ervaring in het finishen van leder is gewenst. brieven met volledige inlichtingen, ver langd salaris e.d. te richten onder no. 981 9 bureau van dit blad. VRAAGT EN PRIMA WERKKRING. HOOG LOON vanaf f 3000,- op woonhuizen, woon-winkel- huizen en boerderijen. Voor nieuwbouw, tot 85°/0 van de netto stichtingskosten; aan bieding op tekening. N.V. „BOHAN" Brigittenstr. 1 7, UTRECHT. Tel. 0 3400-19727 InspecteurJ. Peetoom, Baronielaan 306, BREDA. Tel. K 1600 - 5117. Medewerkers: C.H.Colet, Hoofdstr. 16, GENDEREN Tel. K 4165 - 103 J. v. Nispen, St. Antoniusstr. 41 WAALWIJK Gratestraat 189 a Tel. 2015 WAALWHK TE KOOP AANGEBODEN een in zeer goede staat verkerende Wilhelminastraat 5, Waspik Tel. K 4160-236

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3