Waalwijkse en Langstraatse Courant WAALWIJK ®[tt be €>ttbe ÏDoos Luitenant Legrand over de Slag in de Javazee Voor het WINTERSEIZOEN Gemeenteraad Sprang-Capelle Grotestraat 1 55 HUREN y A N BRUiöSIOlLETTEN Prae-advlezen Familiedrukwerk Handelsdrukwerk V er enigingsdruk werk VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 83 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WA ALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.- ADRES„ECHO" ZONDAGSDIENST. Zondag 28 oktober 1956. Arts Dr. Langemeijer. Apotheek Geers. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 28 oktober 1956. 10 uur Ds. L. Schellevis. 18.30 uur Ds. L. Schellevis. Jeugddienst. Onderwerp: „Twee geloven op één kussen Aan deze dienst wordt meege werkt door het Ned. Hervormd Kerkkoor en enkele solisten, on der leiding van dhr. H. Nieuw koop. Aan de uitgang extra collecte voor het Ned. Bijbelgenootschap en de G. Adolfvereniging. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 28 oktober 1956. 10 uur v.m. Ds. J. Vink. Voorbereiding H. Avondmaal. 2.30 uur n.m. Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK. Zondag 28 oktober 1956. 11 uur v.m. Ds. C. B. Schuur man. Heilig Avondmaal. Gilde St. Crispinus en St. Crispi- nianus van Besoijen. Maandagochtend verzamelden de leden van het Gilde St. Crispijn van Besoijen zich in de Gildeka mer van de heer J. v. d. Meijs om gezamenlijk naar de kerk te trek ken met vliegend vaandel en slaande trom, voorafgegaan door het nieuwe vaandel. Voor de H. Mis werd 't vaandel gewijd door de ZeerEerw. Heer pastoor Ver biesen. De H. Mis werd opgedra gen voor de overleden en lévende leden van het Gilde. Na deze ge bruikelijke opening van een sta— tiedag gingen allen naar de Gilde- kamer terug waar de koffietafel reeds gereed stond. Tegen elf uur trok het gilde naar het gemeentehuis, allen in vol ornaat, met alle attributen en het nieuwe vaandel. De Burge meester mocht als beschermheer van dit gilde door de vendelier een vendelhulde in ontvangst ne men, als hernieuwing van de trouwbelofte aan het wereldlijk gezag, en als dank voor de mede werking verleend bij de totstand koming van dit nieuwe vaandel. Hierna werd het vaandel getoond aan burgemeester Teijssen, die het gilde complimenteerde met zo n schitterende aanwinst. De heer de Louw, zei, dat de laat ste vier jaren veel gedaan is om het gilde aan te kleden en wat voornamer is, om de eensgezind heid onder de mensen te bevor deren. Het vaandel. i Jubilaris. Na de vendelhulde ging het gilde naar de jubilaris dhr. Ant. j v. d. Gouw, om ook hem bij zijn 40-jarig lidmaatschap te eren. De j hoofdman en de leden feliciteer den hem met dit jubileum en ble ven tot dinertijd bij hem, om ge zamenlijk weer terug te keren naar de Gildekamer, waar om 2 uur alles weer klaar stond. 's Avonds, toen de dames der gildebroeders ook in de zaal wa ren, hield de heer de Louw, j hoofdman, een uiteenzetting over het afgelopen jaar, waarbij hij de hun zo pas ontvallen heer !Du- quesnoij memoreerde. De jubilaris Toon van de Gouw werd op passelijke wijze gehul digd. In zijn rede zei de hoofd man, dat Toon een gildebroeder is in de meest rechte zin des woords en hij kwam steeds meer tot die overtuiging, want Toon heeft veel voor zijn gilde gedaan en voor de goede zaak gestreden. Als lid was v. d. Gouw niet al leen een voortreffelijk mens, maar als bestuurslid heeft hij steeds zijn beste krachten gege ven. In commissies en op con coursen kon men op hem rekéhen. Leden zo zei spr. Toon is ons voorgegaan in het gildewe- zen, wij zijn hem er zéér dank baar voor. Ook zijn ega, werd bij de huldiging betrokken, want ook zij, als bovenstebéste gildezuster, stimuleerde het werk van haar man. Daarom mocht de Hoofd man namens het gilde een blijvend geschenk, in de vorm van een tafelkleed, aan beiden overhan digen. Verder op de avond werden de jaarprijzen uitgereikt aan de lei den, waarvan hier de uitslag volgt: 1 H. Mulders 188 p., wisselbe ker: 2 W. de Louw 177 p.: 3 W. v. d. Broek 172 p.; 4 J. Hoeve- naars 167 p.; 5 Fr. Mulders 161 p.; 6 Sj. Klerks 157; 7 B. Hamers 155 p.: 8 H. de Louw Jr. 150 p.; 9 A. de Gouw 142 p.; 10 H. van Dongen 140 p.; 11 Wim de Louw 136 p.; 12 N. v. Dongen 131 p.; 13 J. v. d. Meijs 113 p.; 14 J. v. Huiten 112; 15 A. Schalken 83 p.: 16 H. de Louw 64 p.; 17 Fr. Ver- j hoeven Extra. 1 De dagprijs werd geschonken door W. v. d. Broek: 'een vet ko nijn, dat gewonnen werd door H. de Louw Jr. De rest van, de dag werd in gezelligheid doorgebracht. St. Crispijn mag met trots terug zien op deze statiedag, welke in alle opzichten zeer geslaagd is. ber a.s. De show vangt aan om 8 uur precies. Indien het publiek de show wenst te bezoeken, dan moet het zich zeer tijdig van toegangskaar ten voorzien, die kunnen worden aangevraagd bij de deelnemende firma's n.l. Fa. A. Holtgrefe, Fa. M. van Loon en Fa. H. Speet. Gaarne zullen; zij de kaarten ver strekken, doch alleen aan perso nen boven de 16 jaar. Tevens kan worden deelgenomen aan de lan delijke prijsvraag, waaraan vele mooie prijzen zijn verbonden. Jdet materiaal wat geshowd zal wor den zijn speelgoederen op allerlei gebied, voor jong en oud en voor elke beurs. Als wij de merken Jumbo, Meccano, Schuco en Din ky Toys noemen, dan geloven wij wel, dat Sinterklaas hier een goe de keuze zal kunnen maken. Voor bizonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. Trekking loterij O.V.O.V. De trekking van de Ontspan ningsver. O.V.O.V. zal morgen avond plaats hebben in café De Lindeboom. De trekking zal wor den opgeluisterd met een bal avond. Geslaagd. I Bij het door de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, geves- tigd te 's-Gravenhage, gehouden examen voor het „Vakdiploma Aannemer Burgerlijke- en Utili- teitsbouw" slaagden o.a. de he- ren: W. L. M. v. d. Akker en O. J. G. Puls, 's-Hertogenbosch; G. A. J. Bekkers en P. H. M. Vro- mans, Vught; J. A. J. de Bonth, j Nieuwkuijk; P. C. M. Boons, 1 Boxtel; L. M. F. Drijvers, C. J. M. Remmers en L. A. M. Vlems, Tilburg; M. J. de Groot, P. W. van Oort en H. A. Vrenssen, Uden; G. Kamerbeek, Zaltbom- mel; G. Leijtens, Waalwijk; H. J. den Otter, St. Michielsgestel; H. C. F. Roozen, Moergestel; J. Ver stappen, Berlicum en W. K. M. de Wit, Schijndel. Voor het „Vakdiploma Aan nemer Grond-, Water- en We genbouw slaagde o.m. de heer Th. C. Verwater, Breda. Zij genoten hun opleiding aan de Aannemerscursus te 's-Herto genbosch. Lezend in oude, dikwijls vergeelde „Echo's" van 25, 50 en 75 jaar geleden, komen ons soms dingen onder ogen, die wij u niet willen onthouden, omdat wij graag onze glimlach met u delen. Zo lezen wij in De Echo van Het nieuwe gildevaandel, sym bool van het gilde is gemaakt naar het voorbeeld van het oude dat versleten is. Het medaillon op een witte ondergrond, als te ken van reinheid, is omgeven door twee takken van laurierbladen, welke zinnebeeldig de overwin ning van de patroonheiligen bij de prediking van het geloof ver beelden. Deze Crispinus en Cris- pinianus hebben hun leven met bloed bezegeld, vandaar de don kerrode rand van het vaandel. Deze laatste is immers de kleur van het gilde. De voorkant van het vaandel bevat in het medaillon het wapen van de voormalige gemeente Be soijen en aan de achterzijde de afbeelding van de patroonsheili gen, naar voorbeeld van het oude vaandel. Zij zijn er waardig inge- schilderd. Het jaartal 1838 in de hoeken is het oprichtingsjaar van het gilde. Zo vertegenwoordigt het vaan del het gehele gilde, zolang het bestaan zal. Het is ook het hei ligste goed wat een gilde verde digen kan en elk lid moet dit doen; houdt het vaandel hoog! Het zwaaivendel is een eenvou dige weergave van het Gildeven- del, doch bevat altijd de hoofd kleuren van het gilde. Het laatste zal dan ook altijd worden ge zwaaid; de vendelier vecht er mee om het te tonen op elk ge wenst ogenblik en in elke hou ding. Wat een schone traditie heeft het gilde, houdt ze allen hoog!i 11 1 j I I HOEDENDe Beste Merken in HAAR en WOLVILT HOE DEN HEREN-VESTEN en SPORTTRUIEN SHAWLS en HANDSCHOENEN PETTEN, ALPINS en VILTPETi;EN In alle artikelen grote keus. Pil. houdster Mevr. v.d. Brand-Hens St. Nicoliaas gestart. Speelgoedshow. De Sinterklaastijd staat voor de deur en het is daarom nodig een goede voorlichting te verkrijgen bij de aankoop van speelgoederen voor de jeugd. De Fa. Hause- mann Hotte te Amsterdam heeft een speelgoedshow georganiseerd waarbij haar speelgoeddeskundige dhr. Jacques Henskens een cause rie zal geven over „De waarde van het Speelgoed bij de opvoe ding van het kind". Hij zal te vens het nieuwste demonstreren op dit gebied. Diverse soorten speelgoed zullen igetciond worden in zaal Thalia, aan de Stations straat alhier op vrijda g 2 jnovtem- Als de belangstelling voor be paalde kulturele uitingen als graadmeter kan dienen voor het kulturele peil van een streek, dan kan de „Kulturele Vereni ging Onsenoort" zich gelukkig prijzen volledig aan haar doel te beantwoorden. Zeer bescheiden in 1947 begonnen, is de vereni ging jaar na jaar zeer sterk in ledental toegenomen, zo sterk zelfs dat de aula van het kloos ter Mariënkroon, waarin deze avonden worden gehouden, reeds spoedig te klein zal blijken te zijn. De grote toename van het ledental is zeker te danken aan de grote activiteit van het be stuur, dat dan ook niets onbe proefd laat de leden de helpende hand te bieden bij het verwerven van kennis kuituur en ontspan ning. In een beknopt program maboekje staat nader omschre ven wie deze winter voor de kul turele kring zullen verschijnen. De leden kunnen weer kennis maken met belangrijke figuren, die hen confronteren met het verleden en het heden. Voor de eerste maal in dit sei zoen verscheen zondag j.l. op het podium luitenant ter zee M. Le grand, een der weinigen van Hr. Ms. kruiser Java, die de slag in de Javazee op 27 februari 1942 overleefden en die een der roem rijkste maar tevens een der droe vigste episoden behandelde uit Nederlands aandeel in de tweede wereldoorlog. Bij afwezigheid van de voor zitter van de vereniging werd de avond door pater Radboud met de chr. groet geopend. Na een woord van welkom tot allen te hebben gericht, verzocht hij al lereerst degenen die deze winter willen deelnemen aan de decla matie- en muziekcursus, zich deze maand te willen opgeven. Ook zullen leesportefeuilles wor den opgericht, waarvoor hij eveneens belangstelling vroeg. Na deze meer zakelijke punten te hebben aangegeven, heette hij de heer Legrand hartelijk web kom en sprak de hoop uit dat hij die zoveel heeft meegemaakt, zijn gehoor ook veel zou weten te vertellen. Luitenant Legrand heeft de aanwezigen dan ook niet be schaamd en in een düidelijk en helder betoog een overzicht ge geven van de oorlog in de Indi sche Archipel, de feile strijd die ei is gevoerd met het dramati sche gevolg dat bijna de gehele Nederlandse en een gedeelte van de geallieerde vloot in de grote zeeslag tegen de Japanse over macht ten gronde ging. Spreker begon met de ontwik keling van dé toestand te schet sen, 'zoals die na het uitbreken van de oorlog in Europa, in de Indische Archipel kwam te ver keren. Uitvoerig behandelde hij de politieke toestand; hoe Italië de zijde van Duitsland koos en later ook Japan zich aan die zij de schaarde. Het was toen dui delijk dat ons eilandenrijk over zee in een zeer gevaarlijke toe stand kwam te verkeren en het was al spoedig te begrijpen dat Japan grote vitale belangen had, als hij de eilanden kon bezetten en de zeewegen beheersen. De Nederlandse vloot kreeg dan ook direct opdracht om te trachten de zeewegen open te houden, wat zoals te verwachten was, op de lange duur niet lukte. Het duur de dan ook niet lang of de Ja panse vloot drong gevaarlijk bin nen, daarbij gesteund door een oppermachtige heerschappij in de lucht. Hier memoreerde lui tenant LejfDind het ten onder gaan van de grote slagkruisers de Repulse en de Prince of Wa les, die door Engeland naar het bedreigde gebied waren gezon den om te trachten in samenwer king met de Nederlandse vloot de val van Singapore te beletten, hetgeen evenwel niet mocht ba ten. De gevechten ter zee waren langdurig en zwaar en de gehele vloot weerde zich dapper, voor al de zware kruisers brachten de Japanners gevoelige verlie zen toe, al kon de stelselmatige verovering niet worden voorko men. De slag bij Bandoeng was voor de Nederlanders reeds fa taal. Hr. Ms. kruisers Piet Hein en de Kortenaer, tesamen met 'n aantal torpedobootjagers gingen hierbij reeds verloren. Na de pauze behandelde luite nant Legrand de slag in de Java zee, die de algehele vernietiging van onze vloot en de capitulatie tengevolge had. Hij vertelde als commandant van Ilr. Ms. kruiser Java, dat admiraal Helffrich het bevel tot de strijd gaf en hoe dit bevel onverbiddellijk werd uit gevoerd; het was een roemruch te strijd, die eindigde in 'n over winning van Japan. Bijna onze gehele vloot ging verloren, waar onder ook Hr. Ms. kruiser Java, die door een treffer in de achter steven langzaam in de diepte verdween; 29 van de 560 koppen tellende bemanning wisten zich te redden. Hier wijdde luitenant Legrand enige aandacht aan het heldhaftige optreden van vloot- aalmoezenier v. Ravenstein, die ondanks totale uitputting, na zoveel mogelijk geestelijke bij stand te hebben verleend, met 't schip ten onder ging. De 29 overlevenden hebben op enkele vlotjes 26 bange en lange uren op de Javazee rondgedob berd, totdat zij eindelijk door een Japanse torpedobootjager aan boord werden genomen. Drie en een half jaar hebben zij toen nog in krijgsgevangenschap doorge bracht, vooraleer de terugreis naar het moederland kon worden aanvaard. Spreker bracht aan het einde van zijn causerie een eresaluut aan alle dappere bemanningen van de schepen, die onversaagd hun plicht hebben gedaan tot het bittere einde. Een minuut stilte, gevolgd door het Wilhelmus, was het slot van deze hoogstaan de kulturele avond. 23 OKTOBER 1881 Met het boren van de spoor wegtunnel onder het Nauw van Ca lais wordt, zoo zonder veel ophef of geraas, goed voortgang gemaakt. Aan de Franschen kant is men reeds 1800, aan den Engelschen 1600 me ter met het werk gevorderd: dat is meer dan een tiende van den ge- heèlen afstand, die ruim 29.000 m. bedraagt. Het boren door de onder- zeesche kalkbedekking gaat zeer vlug, en schijnt tot dusver geen bij zondere hinderpalen op te leveren. Omdat wii nog steeds geen op hef of geraas horen, vragen wij ons af: waar die lui in 's hemelsnaam naar toe aan het boren zijn. Het wil er bij oais namelijk n'iet in dat die kalkbedekking plotseling zoveel hinderpalen heeft opgeleverd. Voor zoover bekend, zal de eerste telephonische verbinding tus- schen twee plaatsen in Noordbra bant binnenkort plaats hebben. De directie der Zuider Stoomtramweg- Maatschappij te Breda heeft name lijk besloten een telephoon langs hare lijn Breda—Dongen te leggen, teneinde daardoor de meerdere vei ligheid van den weg te doen ver zekeren. De directie komt voorze ker hiervoor lof toe, te meer daar het aantal ongelukken, die in het geschiedboek der jonge maatschap pij zijn opgeteekend, niet weinig zijn. Dat het sinds de ihvoering van de telefoon nu veiliger op de weg is gewordennee, maar in ie der geval kunnen Breda en Dongen de vlag uitsteken bij dit jubileum. 27 OKTOBER 1881. Volgens berichten van de Daily Telegraph uit Pieterma- ritzburg worden zoowel aan de zijde dér Engelschen als van die der Boeren ijverig oorlogstoebe reidselen gemaakt. Men verwacht dat, wanneer de overeenkomst den 3 November niet door de Transvaalschen is goedgekeurd, de Britsche troe pen 'voorwaarts zullen rukken. Volgens de conventie hebben ze daartoe reeds twee dagen vroe ger het recht. In de Boerenoorlog is het recht o i. nimmer aan Engelsche zijde geweest, alle beweringen van de Daily Telegraph ten spijt. 25 OKTOBER 1906 Een koe op het dak Dat hoogst vermakelijke geval is Woensdag bij Vlijmen voorgekomen, 't Was in Den Bosch de wekelijksche vee markt geweest en zekere K. M. uit Nieuwkuik keerde met een beestje huiswaarts. De weg naar Nieuw kuik is nu juist niet kort, vooral niet als je zoo'n ongezelligen vier poter bij je hebt. Daarom werd in de bekende „Vlijmensche Hut" even aangelegd. Daar werd het „Skeune bist" bewonderd en betast, op welke behandeling 't dier min der gesteld scheen. En als was het 'n jonge musch, sprong het op een afdak, om vandaar zijn klimtocht voort te zetten naar den nok van 't woonhuis. Niet onaardig zoo'n le vende dakversiering! En als alleen- heerscher op dit gebied van roode pannen, zag het spottend-uitdagend neer op zijn plagers van straks, neerwerpend projectielen in den vorm van pannen van het dak, dat bij de bestorming geheel ontred derd was. Eindelijk werd alle moed en kracht bijeen gezameld en de koe van het dak verwijderd, het geen natuurlijk niet zonder moeite en niet zonder stukken geschiedde. Hieruit blijkt wel dat koeien reeds heel lang een zwak voor zol ders hebben. 28 OKTOBER 1906. i CAPELLE. Bij raadsbesluit d.d. 25 October j.l. is de jaarwed de van onzen veldwachter J. L. van der Linden met 50 ver hoogd en alzoo gebracht op 1 475. Daar konden ze in die tijd van leven. 24 OKTOBER 1931 Op Cyprus is een opstand uit gebroken tegen het Engelsche ge zag. De woning van de gouverneur is verbrand en er heerscht overal groote spanning. Oorlogsschepen zijn derwaarts vertrokken. De antipathie tegen de Engel sen is dus niet van vandaag of gis teren. Nöar wij vernemen heeft gis teravond in de achterzaal van hotel Verwiel op initiatief der pastoors van St. Jan, St. Antonius en O L. Vrouw een bijeenkomst plaats ge had, waar tot oprichting van een voorloopig centraal crisis-comité werd overgegaan. Voor velen waren dat dagen, waaraan liever niet wordt terugge dacht. Het is echter misschien wel goed dit toch even te doen, om de welvaart van thans beter te kun nen waarderen. Bruidsmeisjesjaponnen, Sluiers, Kapjes, enz. Tevens grote collectie GELEGENHEIDSKLEDING VOOR HEREN. BOSSCHE KLEDING-SERVICE - De enige SPECIAALZAAK voor DEN BOSCH e. o. - VUGHTERSTRAAT 205 - Tel. 5385 - DEN BOSCH PRINS REIKTE MEDAILLE UIT. Prins Bernhard heeft dinsdag tijdens een gala-diner in het She raton Carlton Hotel te Washing ton de gouden medaille van het Willem de Zwijgerfonds over handigd aan Don Cook, hoofd van het Londense bureau van de New York Herald Tribune, die een artikel schreef „Holland again fights back the sea". Dit artikel verscheen in het Ameri kaanse zondagsblad This Week (oplage elf miljoen) en werd be kroond door het Willem de Zwij gerfonds. De uitreiking van deze medaille had plaats in tegen woordigheid van minister Dul les, kardinaal Spellman en vele vooraanstaande figuren uit de Amerikaanse diplomatieke en journalistieke wereld. Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN. Voorstel tot verkoop van grond aan de N.V. P.N.E.M. t.b.v. de bouw van een transformator station. j De N.V. Provinciale Noord- brabantsche Electriciteits Maat schappij heeft zich bij schrijven j van 4 september j.l. tot de raad gewend met het verzoek te be vorderen dat aan haar, t.b.v. een, op het industrieterrein, gelegen langs de westzijde van de Dick Flemmingstraat, te bouwen trans formatorstation, wordt verkocht een perceel groot plftn. 130 m2. Genoemde N.V. is bereid de voor deze grond vastgestelde kostprijs ad f 2,33 per m2 te be talen, terwijl zij voorts bereid is de verplichting op zich te nemen om het te verkopen gedeelte naar genoegen van B. en W. van een behoorlijke afrastering te voor zien. Aangezien het bedoelde trans formatorstation noodzakelijk is voor de aldaar gevestigde indu- j stieën, stellen B. en W. voor tot verkoop van genoemde grond te besluiten. Voorstel tot de bouw van 14 woningwetwoningen. In de vergadering1 van 21 sep tember 1956 besloot de raad op grond van het pre-advies, tot de bouw van een 12-tal woningwet woningen als voorschot op het richtcontingent 1957, een en an der overeenkomstig het schrijven van de Hoofdingenieur-Directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting te 's-Hertogen bosch. Slechts enkele dagen na Uw bovengenoemd besluit en nog voordat het betreffende bouwplan was ingezonden, bereikte B.enW. via de heer Hilderink van de pro vinciale directie van de wederop bouw en volkshuisvesting te 's-Hertogenbosch het bericht, dat de gemeente alsnog de beschik king zou krijgen over 'een zoge naamd additioneel woningcontin gent 1956, waaruit de 12 wonin gen zouden kunnen worden ge bouwd. Achteraf is deze gemeente dus nog een extra-bouwvollume van 12 woningen toegekend! Uit een en ander volgt, dat thans een nieuw bouwplan ter re alisering van een voorschot op het richtcontingent 1957 kan wor den ingezonden. In verband daarmede stellen B. en W. voor te besluiten tot de bouw van een 14-tal' woningwet woningen, zijnde 20van h'et over de jaren 1954/1956 toege kende woningcontingent ad '71 woningen, en wel 2 blokjes van 4 woningen aan de Wilhelminastraat; 1 blokje van 4 woningen aan de Beatrixstraat; 1 blokje van 2 woningen aan de Beatrixstraat. Daartoe ware 'een krediet te voteren van f 180.846,25. i

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5