BINNEN- EN BUITENLAND HEROPENING KANTOORBEDIENDE ip 90% van de taxatie 4l/270 Vrijdag 2 november a.s. Extra Openingsreciames vraagt een VROUWELIJKE 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 OKTOBER 1956 2 k; t I r Binnenland WILDE VAART Buitenland Schroeiend-brandend Maagzuur kunt U blussen. i A.VAN KEMPEN. fj L -5 C 1 e V I c 5 z r c 1 s i d a V F L I II h F v v 'I O l V b l v V e Dr. Drees over kwestie-Soestdijk. In de vergadering der Tweede Kamer is de ministerpresident, dr Drees, donderdagmiddag inge gaan op de daags tevoren afge legde verklaring der vijf fractie voorzitters, de heren Oud (VV D), Bruins Slot (AR), Burger (P vdA), Romme (KVP) en Tilanus (CH) nopens de „kwestie-Soest dijk" en de opmerkingen dienaan gaande van de heer De Groot (CPN), De minister-president zei het volgende „Tegen de achtergrond van uiterst betreurenswaardige bui tenlandse perspublikaties, waarop ook reacties van binnenlandse zij de zijn gevogd, geeft de afgeleg de verklaring blijk van een grote terughoudendheid. Ook in mijn antwoord stel ik er prijs op terug houding te betrachten. Men name omdat, hoewel inderdaad ernstige verontrusting in den lande is ver wekt, hiermede aan de orde zijn aangelegenheden, die ten nauw ste 't privéleven van ons Konink lijk Gezin raken. Op 15 oktober is medegedeeld, dat Hare Majesteit de Koningin zich rustig wenst te beraden op de voorzieningen, welke zullen moe ten worden getroffen tot het be reiken van een doelmatiger coör dinatie van de verschillende dien sten van het Koninklijk Huis. Krachtens artikel 25 van de Grondwet behoort dit tot de taak van de Koningin. Ik verwacht, dat deze voorzie ningen binnenkort zullen leiden tot mutaties in genoemde dien sten. Het is mijn overtuiging, dat dit zal moeten worden afgewacht, alvorens men zich een mening terzake kan vormen, Het kabinet is zich bewust van zijn verantwoordelijkheid het mo gelijke te doen tot het hooghou den der monarchie en van Hare Majesteit Koningin Juliana, die zozeer de liefde geniet van de be volking van het Koninkrijk. Wat; de opmerkingen van de geachte afgevaardigde; de heer De Groot betrèft.' kan ik medede en, dat het kabiniét met Hare Ma jesteit de Koningin overlegt op welke Nvijze het best kan worden vastgesteld hoe bepaalde perspu blikaties tot stand zijn gekomen. Indien zou blijken, dat deze van uit Nederland zijn geïnspireerd, zo zullen maatregelen niet achter wege blijven. In verband met de veelal fan tastisch onjuiste voorstellingen in sommige publikaties gegeven, stel ik er prijs op, zij het ten over voede, nog eens uit te spreken, dat al wat Hare Majesteit de Ko-. ningin in de loop der jaren op pu bliek terrein gezegd en gedaan heeft natuurlijk ten volle komt voor verantwoordelijkheid van de ministers." Zoveel mogelijk handen vrij voor woningbouw. De minister van Volkshuisves ting laat geen middel onbeproefd, geen suggestie onbestudeerd, geen kritiek zonder reactie, wanneer dit alles er toe kan bijdragen de woningnood aan een snel einde te brengen. Een nieuw middel is het veranderde toewijzingsbeleid, dat in maart van dit jaar werd door- Igevoerd. De grondgedachte van dit beleid is: waar bouwcapaciteit is, moet die benut worden. Ge meenten, die kunnen aantonen, dat ze de beschikking hebben over bouwcapaciteit, kunnen meer wo ningen gaan bouwen dan ze op grond van hun toewijzing eigen lijk mogen bouwen. De nieuwe beleidslijn lijkt succes te hebben. Einde september waren 'er niet minder dan 91.000 woningen in aanbouw, een getal, dat voordien nooit is bereikt. f Nieuwe Kamerleden benoemd. De voorzitter van het centraal stembureau heeft benoemd ver kaard tot lid van de Tweede Ka mer, dr M. A. M. van Heivoort (KVP) te Boxtel. Deze benoeming was noodza kelijk geworden door het niet aannemen der benoeming tot lid van de Tweede Kamer door dr G. J. M. Vedkamp, die staatssecre taris is gebleven. Voorts zijn benoemd verklaard jhr mr. Ruys de Beerenbrouck (KVP), Holtum, in de vacature Moorman, die eveneens staatsse cretaris is gebleven, de heer M. van Buij tenen (KVP) te Leeu warden, in de vacature Cals- Klompé, mevr. de Roos, Oude geest (PvdA) te Amsterdam in de vacature mej. Tendelo en de heer T. Schorer (PvdA) in de vacature prof. Samkalden. Vrijaf op 24 en 31 december. Dit jaar vallen 24 en 31 decem ber tussen een zon- en feestdag. Aangenomen mag worden, dat verscheidene bedrijven de arbeid op deze brugdagen stopzetten en het verlet willen laten inhalen. Teneinde hierin tegemoet te ko men, heeft de staatssecretaris v. Sociale Zaken algemene vergun ning verleend om de verzuimde uren tot een maximum van 17, onder bepaalde voorwaarden door arbeiders van 16 jaar en ouder te laten inhalen in het tijdvak Van 1 november 1956 tot 15 januari '57. Kardinaal Feltin in Nederland. In een begeesterend betoog heeft de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, voor de leden van de Amities Catholiques Fran- ?aises uit Tilburg en Den Bosch een overzicht gegeven van vijftig jaar katholisisme in Frankrijk. De pauselijke nuntius, mgr. Paolo Giobbe ?n de bisschop van Den Bosch, mgr. Mutsaerts, hadden de kardinaal, die gekleed was in de rode cappa, de aula van het Missiehuis van de paters van het H. Hart binnengeleid. Honderden belangstellenden uit Tilburg en Den Bosch juichten mgr. Feltin, die vriendelijk lachte, toe en on derbraken zijn rede meermalen door handgeklap. Kardinaal Feltin, die in zijn herderlijk ambt in, de voetsporen treedt van z'n onvergetelijke voor ganger kardinaal Suhard, betoog de dat Frankrijk, ondanks een dikwijls ontstellende onkerkelijk heid, in wezen christelijk is <en blijft. Hij liet zich dan ook opti mistisch uit over de toekomst van de Kerk in Frankrijk. Zij blijven overal hun invloed doen gelden. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door ALLAN PENNING. 63). En het was niemand minder dan de oude kapitein Bornsen, Eve's vader, die hem daaraan hielp. De oude Bornsen had van de grote maatschappij, die hij zo vele jaren met trots had gediend, intussen pensioen gekregen en verveelde zich nu krom in een pietluttig villa-tje in het Haagje. Peter en Eve hadden er een deftig bezoek afgestoken, dat, volgens de regelen der kunst, net jes was aangevraagd en de oude Bornsen, die nu een schoonzoon in bonus in Peter zag, waaraan de schandevlek van het vracht- zoekertje niet meer kleefde, was bijgetrokken en had zich ontpopt tot een ideale schoonvader, voor zover de combinatie van deze twee begrippen een mogelijkheid schept. En voordat ze er zich re kenschap van hadden kunnen ge ven, waren ze de dikste vrienden geworden en sjouwde de oude Bornsen, wanneer hij de kans maar kreeg, rond met Buddy, zijn kleinzoon. Hij kwam niet over 't kind uitgepraat, zodat zijn kennis sen, man voor man, rond liepen met ernstige moordplannen, voor het geval ze dit onvergeeflijk stukje kinderlijk intellect te pak ken zouden kunnen krijgen. En Eve's voornaamste kopzorg was om de oude piepa te verhinderen, de kleine Buddy tot in de grond toe te verwennen. En toen Peter, die nu inder daad de oude Bornsen met „va der" aansprak, hem op een goede dag vertelde van zijn moeilijkhe den om een behoorlijke belegging te vinden, had Bornsen zich voor het hoofd geslagen en uitgeroe pen „Stommeling, die ik ben,.. Zie In negen maanden 1,5 miljard eieren uitgevoerd. In de 'eerste drie kwartalen van dit jaar heeft Nederland 1 mil jard 435 miljoen 248.000 kippe- eieren voor consumptie uitge voerd, of wel 14 miljoen 456.000 méér dan in de overeenkomstige periode van 1955. Aan slacht- pluimvee (levend én gesacht) ging 23 miljoen 213.000 kilo de grens over; dat betekgnd een uit breiding van de export met 1 mil joen 391.000 kilo. In geldswaarde vertegenwoordigde deze uitvoer van eieren en pluimvee een be7 drag van 271 miljoén 468.000 gul den; vergeleken met de negen eerste maanden van 19fj5 is dat 23 miljoen 45.000 gulden méér. Lonen moeten binnen arbeids- produktiviteit blijven. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft voor het congres van het Verbond van Nederlandse Werkgevers betoogd, dat op lange termijn de lonen, globaal gesproken, zich moeten blijven bewegen binnen het kader van de arbeidsproduk- tiviteit en dat daarnaast het prijs niveau in 'een juiste verhouding moet staan tot het niveau van lo nen (en overigens ook van andere kosten). Hierdoor zal Nederland meer kunnen produceren en lo nend kunnen exporteren, aldus minister Zijlstra, omdat de ongun stiger wordende verhouding tus sen middelen en bestedingen dan kan worden doorbroken. Beperkingen zijn mogelijk als |de overheid uitgaven inkrimpt. „Wanneer het mogelijk is in 1957 de lonen en salarissen te stabiliseren, zal het bedrijfsleven daartegenover ook een zekére stabilisering van 't prijsniveau moeten stellen. Maar onderne mers en arbeiders zullen slechts dan begrip kunnen opbrengen voor beperkingen die zij zich moe ten getroosten, wanneer ook de overheid haar uitgaven weet in te krimpen." Dit verklaarde donder dagmiddag de heer T. Tuynstra, voorzitter van het verband van Nederlandse Werkgevers op de algemene ledenvergadering van dit verbond te Arnhem. MAN VERMOORDT ZIJN ECHTGENQTE. De 53-jarige De J. heeft vrij dagmorgen in zijn woning aan de President Steinstraat te De venter ziin echtgenote (eveneens 53 jaar) om 't leven gebracht. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd in het begin van de middag door haar 20-jarige dóchter gevonden. Het slachtof fer was gewurgd met twee ny lonkousen. Aanvankelijk werd aan zelfmoord gedacht. Bepaal de aanwijzingen leidden tot ar restatie van de echtgenoot van het slachtoffer. De man, die to taal overstuur is, heeft een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. Het is nog niet bekend wat de aanleiding geweest is tot deze moord. Wel staat vast, dat de echtgenoten getwist hebben over overigens onbelangrijke dingen. Opstand in Hongarije blijkt niet onderdrukt. De gevechten in de Hongaarse hoofdstad duren nog steeds voort. Donderdagavond demonstreerde een grote groep Hongaren voor 't gebouw van het Amerikaanse ge zantschap te Boedapest, waar men riep: „help ons!" Toen verscheen een aantal Russische tanks, die het vuur op de demonstranten openden, waarna deze laatsten 't vuur beantwoordden. Het staat vast, dat 'een groot aantal Hon gaarse militairen, eveneens inge zet tegen de opstandelingen, wei gert te strijden tegen landgeno ten, terwijl hardnekkg geruchten blijven circuleren, dat Hongaarse legeronderdelen naar de rebellen zouden zijn overgeopen en aan deze zijde aandeel nemen in de strijd. On-mid-del-lijk - met Rennies. Gewoon een of twee Rennies laten smelten op de tong en alle leed is geléden. Water of zo komt er niet aan te.pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U steken. Een prettig middel en sma kelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd gewapend. Voor Uzelf ook om een disgenoot-in-nood uit de brand te helpen. In de stad woeden talrijke bran den, die de brandweer poogt te bestrijden. Met name het Natio naal Museum, dat ontzaglijke kunstschatten bevat, zou verschil lende brandhaarden tellen. Imre Nagy, de nieuwe premier heeft in een radio-toespraak mee gedeeld, dat hij onmiddellijk wil de onderhandelen over het terug trekken van de Russische troepen, wanneer de revolutie wordt be ëindigd. Hij beloofde dat Honga rije met betrekking tot Rusland zou staan op volledige nationale onafhankelijkheid en gelijkheid op vriendschappelijke basis. Het blijkt meer en meer dat de opstand in Hongarije niet in hoofdzaak tegen de Sovjets, maar tegen het communisme is gericht, want ook de Titoist Nagy kan de gemoederen niet tot tot bedaren brengen, te meer omdat hij de Ru.s^che troepen heeft te hulp geroepen. i Maaw deze laatsten zullen de op stand tenslotte wel met hun tanks in 't^ bloed der burgers smoren, zoals dat overal 't.geval is ge- V">B we est. Maar er komèri tekenen aan de wand. v ,i' •-.< Later bericht. GEHEEL HONGARIJE IN OOR- LQG TEGEN RUSSEN EN REGERING. Dé opstand in Hongarije, vier dagen geleden begonnen als een plaatselijk straatgevecht in Boe- dapést, is thans uitgegroeid tot een bloedige oorlog van Honga ren tegen Russen over het gehele land". Het gehele westen van het land is thans in handen der re- bellqn, op een ongeveer 30 kilo meter brede strook na aan de Oostenrijkse grens. Tenminste vier regimenten van het Hon gaarse leger hebben zich aan de zijde der opstandelingen ge schaard. Onder meer uit de ste den Györ, Szeged, Szolnok en Pec^ worden bloedige gevechten gemald. Russische vliegtuigen hebben bommen gegooid op de slad Boedapest. Terwijl de sov jets (uit Roemenië nieuwe divi sies jnaar Hongarije sturen, ruk ken duizenden rebellen in vracht auto's, waarop de Hongaarse vlaggen wapperen, naar de bran- denqe hoofdstad op. In Boeda pest; heeft het leger een tegen regering gevormd, die waar schijnlijk nog communistisch is. Een) democratische tegen-rege- ringjis gevormd in de industrie stad! Pees. De rebellen beschik ken 'over ten minste twee radio- lexers, die telkens van golf- zenc je, dat heb je er nou van, als je oud en aftands wordt ien als een schoolmeestertje van een pensioen leeft/in plaats van met je schuit naar de kelder te gaan... Dat ik daar nou niet eerder aan ge dacht heb... Jongen, dat is ge knipt voor je!" „Wat?" vroeg Peter, „Wat is er nou weer geknipt voor me?" „Wel, Peter... Beukers en Van der Waal, natuurlijk... Stom, dat ik je dat niet verteld heb... Ja, Beukers en Van der Waal, de cargadoors, zoeken iemand. Ik weet het uit zeer betrouwbare bron, maar je begrijpt, dat ze er niet mee leuren. De oude Beu kers wil er uit en daar bestaat een mooie kans om je in te ko pen... Een beste oude zaak, niet te groot, niet te klein en dan na tuurlijk in jouw richting... Ge knipt voor jou en ze zullen je het vel niet over de oren halen, ook!" En zo werd Peter Wins, de nooit rustende vrachtzoeker, die jaren lang tussen Shanghai en Rangoon de gehele kust onveilig maakte, een gezeten burger, fir- Waél, cargadoors in Amsterdam. De rust was in zijn leven geko men, de rust als een, nieuwe fac tor in datzelfde leven, waar de liefde van man en vrouw nog steeds op de eerste plaats troon de. i Maar Peters hart trok toch nog steeds naar het water en ofschoon hij zjch niet de luxe kon permitte ren van een 1000 tons jacht, stortte de jonge lentezon toch haar. weldaad uit over een rank en hoog gepiekt zeilbootje, dat over de Loosdrechtse plassen scheerde, bestuurd door de mees terhand van Peter Wins. In zalig nietsdoen lag Eve op een paar grot?, weelderige kussens in de stuurstoel, terwijl Buddy en Bob by óp de plecht als uitkijk fun geerden. Ze stevenden op de kleine landingssteiger af van het buitenhuisje, dat Peter hier aan de plas gekocht had. Plotseling sprong Buddy op: „Mammie, pap pie..., kijk 's wie daar op de stei ger staat... Zie je wel, grootva der!'' en juichend zwaaide hij lengte verwisselen. Zij eisen on der meer nieuwe en vrije verkie zingen, vrijlating van kardinaal Mindszenty, het aftreden van de rode regering en een volledige aftocht der Russische troepen. Volgens ooggetuigen hebben zelfs Russische soldaten de rode ster en liun epauletten van het uni form gerukt om mee te strijden met de rebellen. In het gehele land is een algemene staking van kracht. Er rijden geen treinen meer dan uitsluitend voor troe penvervoer. De weg Boedapest- Wenen wordt door rebellen be heerst. OOK IN NOORD-AFRIKA SPANT HET. De gevangenneming der vijf Algerijnse bendehoofden, die met hun vliegtuig tot dalen werden gedwongen en welke arrestatie door de Franse regering is be vestigd, heeft in Marokko en Tunesië veel kwaad bloed gezet, omdat deze heren rebellen op reis waren om te gaan onder handelen over hun voorwaarden terwijl de Fransen menen met hen een sterke troef in handen te hebben. Er zijn talrijke demonstraties gehouden en liefst 29 Europea nen zijn gedood, terwijl Franse en Tunesische troepen in gere gelde gevechten zijn gewikkeld. Ook hier dus staat Frankrijk weer voor moeilijke problemen De enige die aanbiedt HYPHOTEEK Vrijblijvend inlichtingen. J. W. D. VAN LOON Beëd. makelaar en taxateur Boerliaavestraat 65 TILBURG. Tel. 24495. Pauselijke maandintenties van het Apostolaat des Gebeds. NOVEMBER 1955. Weinig katholieken zullen na gedacht hebben over de vérstrek kende betekenis van het decreet van de H. Paus Pius X over de veelvuldige H. Communie. Dank zij het onvermoeibaar zwoegen van onze pastoors en kapelaans is dit in ons land gemeengoed geworden. De zegen hiervan uit gegaan, is onpeilbaar. Tengevol ge van dit alles is langzaam ont staan de Liturgische Beweging, de zorg voor de paramenten, de aandacht voor de kerkenbouw en gregoriaanse zang, het mis saal is in handen van de gelovi gen gekomen, waardoor dezen vertrouwd werden met de mooie gebedenschat van de Kerk. Lang niet alle landen hebben het be lang van dit decreet begrepen. Vele hebben de uitvoering er van lang tegengehouden, zodat nu 'n belangrijke achterstand ingelo pen moet worden. Is het niet opvallend hoe onze H. Vader de Paus, na in septem ber gevraagd te hebben om te bidden voor de Huwelijkstrouw, in oktober voor de rechten der ouders in de opvoeding der kin deren, nu in deze maand dit al les a.h.w. samenvat in het sacra ment dat allen één maakt en waar wij allen huisgenoten wor den van het éne grote Godsgezin de H. Eucharistie. Dat allen dit meer mogen be grijpen en beseffen, moet de ge bedsintentie zijn van deze maand waarin de Kerk ons leert, heen te zien over dit leven heen naar de eeuwigheid en wij ons verbon den en één moeten voelen met hen die ons hierin zijn voorge gaan. Intenties voor de maand no vember L Eucharistie. 2. Indonesië. van onze geheel verbouwde en gemoderniseerde levensmiddelen- en textielzaak. Zie folders U beleefd tot een bezoek uitnodigend •«Ti Aanbevelend, J Levensmiddelen- en Textielzaak St. Antonlusstraat 66 Tel- 2585 - WAALWIJK. 20 jaar, met behoorlijke kantoorervaring. Aanmelden aan de fabriek. naar de oude heer, die hen lach end stond op te wachten. Het zeilschuitje zwierde met een elegante draai langszij en Pe ter greep de steiger. „Spring er in, vader", riep hij, „dan maken we nog een paar sla gen voordat we gaan lunchen." Met een koene sprong, die me nig jongeling hem zou kunnen be nijden, wipte de oude heer in de boot... „Ha, ha", lachte Peter, „dat had je in het hotel de 1'Europe niet gedacht hè Eve, dat je vader nog eens in de „Ping Ho" zou zitten..." In milde overdaad wierp de lentezon haar koesterende stralen op de steven van het zeilbootje. Als een regen van gouden von ken spatten ze weer terug uit de koperen lettertjes van de naam... „Ping Ho" EINDE. 1 Een geheimzinnige figuur, die steeds komt opdagen waar men hem liefst niet ziet verschijnenEen onbekende, die onverwacht in de openbaarheid treedt, maar daar even onverwacht en spoorloos uit verdwijnt. Een vriend Of een vij and d'Argenty houdt u lange tijd in spanning met zijn boeiende vertelling rond 'n al even geheimzinnig ge geven van onverklaarbare misdaden. Detectives strij den met moordenaars op lichters ontsnappen aan de politie een straatrover be drijft rustig zijn praktijken. Het is een criminele roman met spanning van begin tot einde. Wie is de mysterie man Welke figuur ver schuilt zich achter de niets zeggende naam Jan Pijper In ons volgend nummer be ginnen wij met deze span nende roman.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2