Kindje FILMJOURNAAL Utt be be ®ooö D, R De avonturen van Bim en Bam e 1.000.000 OE MYSTERIEMAN 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 2 toegang tot het park vanuit de Grotestraat. Momenteel maken de fietsers hiervan nog steeds ge bruik, zodat de moeders met hun kinderen hier niet rustig kunnen wandelen. Hij verzocht het be stuur om bij de gemeente stappen te ondernemen voor afsluiting van deze inrit voor alle verkeer. In zijn antwoord zei de voor zitter dat de gemeente voor de af wijzende beschikkingen op ver zoeken van Visserslust ongetwij feld gegronde redenen zal hebben gehad. Het bestuur zal deze aan gelegenheid evenwel met het ge meentebestuur opnemen. Dr. van Laarhoven bracht nog maals het ontbreken van een wachthuisje bij het station ter sprake. Hij noemde het een zielig gezicht de mensen hier tegen de regen te zien schuilen in portie ken of plat tegen de muur ge drukt. Het is z.i. een toestand, die beneden de waardigheid van een gemeente als Waalwijk is. De voorzitter zegde toe ook deze aangelegenheid met het ge meentebestuur te zullen bespre ken. Ten slotte wees de heer van Mill er op, dat de aanwijzingen, van het parkeerverbod in de Gro - testraat niet voldoende duidelijk zijn. Het blijkt herhaaldelijk dat vertegenwoordigers hun wagen verkeerd parkeren, omdat het verbod hun niet opgevallen is. Ook deze aangelegenheid heeft de aandacht van het bestuur. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, die vrij goed be zocht was. „Ik wil mijn kind terug' 1 eze vreselijk melodramatische titel, in het bedenken waarvan de BABYDE RM MUSIS SACRUM. „De vrolijke Vagebond". I ondom de bekende Duitse te nor Rudolf Schock heeft de Duit se filmindustrie met eveneens Duitse kundigheid een echte Duitse romance gecreëerd, die overigens enigszins anders ver loopt dan men zou verwachten. Schock speelt hier voor zang leraar op een internaat. De een tonigheid van dit baantje vindt haar compensatie in het feit dat de dochter van het schoolhoofd meer in hem ziet dan een zangle raar, hetgeen de zangleraar best vindt. Aan deze idylle komt een eind als een beroemde operazan geres de zangleraar in de gaten krijgt. Ze neemt hem niet alleen mee naar de directeur van de opera om hem te laten proefzin- gen, maar wordt ook op staande voet verliefd op hem. Deze nieu we idylle wordt echter ook niet wat men er van verwacht. Wel wordt de zangleraar beroemd, maar zijn ogen worden er door al dat zingen niet beter op. De zang leraar voelt niet veel voor een operatie en omdat de felle lampen op het toneel zijn ogen steeds meer kwaad doen, besluit hij de opera de rug toe te keren. Hij raakt aan lager wal. Een oude vriend overreedt hem ten slotte de oogoperatie toch te laten uit voeren, die voortreffelijk slaagt, maar met de juffrouw van de ope ra wordt het niets meer. Hij keert terug naar het internaat. Wie echter denkt, dat de dochter van het schoolhoofd al die tijd braaf heeft zitten wachten, komt bedro gen uit. Zij heeft een andere Hen drik gevonden en er schiet voor de zangleraar dus niets anders op dan maar weer zangleraar te worden. j Toch wel prettig amusement. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. Nederlandse filmbureaus buiten gemeen sterk zijn, verbergt een zuiver en ontroerend volksver haal, waarin de Duitse filmactri ce Maria Schell een zeer knappe rol speelt. Het oorspronkelijke toneelstuk is getiteld „Die Rat ten'' en is geschreven door de grote Duitse schrijver Gerard Hauptmann. Uit vrees haar echtgenoot te verliezen weet 'n vrouw een ande re volkomen gedesillusioneerde en ontredderde vrouw (Maria Schell) te bewegen haar kind aan haar af te staan. Deze stemt toe, maar kan haar verlangen om haar kind nog eenmaal te zien, alvo rens zij uit Berlijn verder naar het Westen trekt om haar ver loofde te zoeken, ten slotte niet meer onderdrukken. Dit leidt tot een catastrofale climax in het verhaal, dat op zeer knappe en suggestieve wijze is verfilmd. En kele concessies aan goedkoop sen timent neemt men daarbij graag op de koop toe. I Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. LUXOR. „Beklemmende uren". Wat er allemaal kan gebeuren wanneer drie uit de gevangenis ontsnapte misdadigers een vrien delijke burgerwoning binnenval len om zich daar schuil te houden tot een handlangster hun het no dige geld heeft overgemaakt, wordt door Joseph Hayes voor treffelijk beschreven in de span nende, dikwijls beklemmende ro man „Beklemmende uren". Van dit boek is door William Wyler Bim en Bam ien de eerste prijs. Bim en Bam, de beide beertjes, wonnen in de loterij de eerste prijs: een zak vol toffees; o, wat zijn de beertjes blij. Alle dieren komen kijken, met een zeer begerig snuit. „Hier", zegt Bam, „voor jullie ook wat!" en hij strooit maar rondom uit. Dan opeens... hij voelt de bodem. Beide beertjes schrikken zeer. Alles is nu weggegeven voor hen zelf is er niets meer! „Geeft terug", zo roept Bim nijdig, „Niets voor ons... da's een i schandaal!" Maar de and'ren, met hun toffees, die gaan ijlings aan de haal! een knappe film gemaakt, die een indringend beeld geeft van de ter reur, waaronder dit gezin gebukt gaat, en van de niets ontziende methoden van deze gangsters. Ogenschijnlijk gaat het leven van dit gezin gewoon door, Vader, zoon en dochter gaan elke dag normaal naar hun werk, maar zij j weten, dat, als zij ook maar één woord tegenover de politie zullen reppen, moeder en de kleine Ral- phie onverbiddellijk door de gang sters zullen worden neergescho ten. De rol van gangster no. 1 wordt voortreffelijk gespeeld door Humphrey Bogart. Ten slotte vinden de drie mis dadigers toch de dood door een moordend politievuur. i Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „De wraak van Toriano". t De Apachen hebben al heel wat stof voor filmverhalen geleverd, waarbij het voor deze jongens wel bijzonder sneu moet zijn tel kenmale door brave bleekgezich^ ten in de pan gehakt te worden. Op de film zijn op deze wijze al meer Indianen gesneuveld dan er ooit op de wereld geweest zijn. Maar dit is voor Hollywood geen beletsel om het telkens weer opnieuw te proberen met verha len, die als twee druppels water op elkaar lijken, en waarin de goegemeente telkens weer even veel plezier heeft. jj Lezend in oude, dikwijls vergeelde „Echo's" van 25, 50 en 75 jj jaar geleden, komen ons soms dingen onder ogen, die wij u jj niet willen onthouden, omdat wij graag onze glimlach met u jj delen. Zo lezen wij in De Echo van „De wraak van Toriano" is 'n nogal rommelig verhaal, [Waar in we de Indianen van hun slechtste kant té zien krijgen. Er zitten natuurlijk ook weer een paar meisjes tussen, die niet weten hoe of wat. Ten slotte zijn de bleekgezichten weer de brave ke rels, die het spelletje winnen. Onschuldig maar misleidend volksvermaak. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. I nemers! UIT DE OUDE DOOS. 30 OKTOBER 1881. AMERIKA. Het standbeeld der vrijheid, waarvan de kosten door vrijwillige bijdragen bijeenge bracht zijn en dat bestemd is voor de haven van New York, om te dienen als lichttoren, is van het hoofd tot de voeten niet minder dan 32 meter hoog, ter wijl de ene arm, die de lantaren met het licht draagt, 12x/2 meter boven het hoofd uitsteekt. Re kent men daarbij dat het voet stuk 25 meter hoog is, dan krijgt men in 't geheel een hoogte van 69y2 meter. Toch wachten de negers in de zuidelijke staten nog altijd op de vrijheid, die dit beeld bij de voordeur van Amerika met zo veel bombarie aankondigt. Waar schijnlijk reikt het licht in die opgeheven arm niet zo ver. 3 NOVEMBER 1881. Met de werken aan de tun nel onder het kanaal heeft men moeten uitscheiden wegens het i ruwe weder. Verleden week werd aan de Fransche zijde nog ge werkt, maar aan de Engelschen kant had men reeds het werk gestaakt, om het eerst in het voorjaar te hervatten. Het is daarbij niet gemakkelijk mannen te vinden die bereid zijn aan den onderzeeschen doortocht te wer ken. Vandaar dat we niets meer hoorden. j De gemeente Loonopzand zal krachtens raadsbesluit voort- I aan genoemd worden de ge- meente Loonopzand-Kaatsheuvel 1 NOVEMBER 1906. j DUSSEN. H.H. Gedeputeerde Staten hebben het gemeentebe stuur alhier bericht gezonden van hun voorstel de salarissen van heeren Burgemeester en se cretaris alhier resp. met 250 en 200 te verhoogen en alzoo te brengen op 700 en 850. De verhoogde levensstandaard zoowel als de groote vermeerde ring van werk, genoemden amb tenaars in de laatste jaren van wege het rijk opgedragen, doen ons die aanzienlijke verhooging 31 OKTOBER 1931. billijk acbten. Inderdaad, maar wat wij niet billijk vinden is, dat de Burgemeester (met hoofdletter) maar 700 en de secretaris (met kleine letter) 850 kreeg. DE FEDERATIE VAN SCHOEN FABRIKANTEN VRAAGT EEN „SCHOENENWETJE". (In een adres aan de Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid zegt de Federatie o.m. „Met klem verlangt onze Fe deratie van de Regeering, dat zonder verder verwijl de invoer van buitenlandsch schoeisel bin nen redelijke grenzen wordt te ruggebracht, zoodat aan de Ne- derlandsche schoenindustrie het voortbestaan wordt mogelijk ge maakt. De ervaring, eenige jaren ge leden met de zgn. Schoenenwet opgedaan, heeft uitgewezen, dat langs den weg van een goed ge organiseerde invoerbelemmering normale toestanden voor de schoenindustrie in Nederland te verkrijgen zijn. De buidige toestand van ons bedrijf motiveert ten volle, dat thans een zelfde maatregel wordt genomen." Gelukkig zijn de toestan den in de Nederlandse schoenin dustrie nu zodanig, dat we aan deze tijd kunnen terugdenken als aan een bange droom. Overigens was er op de 31e oktober 1931 toch reden tot te vredenheid, want op die dag werd de nieuwe brug bij Keizersveer officieel door de Minister van Waterstaat, Mr. P. J. Reijmer in gebruik gesteld, waarmee een be langrijke schakel werd toege voegd aan de verbinding Noord- Zuid. 4 NOVEMBER 1931. Door 't bestuur van „Waal- wijks Belang" is namens de ver. eeniging het volgende telegram verzonden Aan Z. Exc. den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te 's-Hage. Vereeniging „Waalwijks Be lang" doet krachtig beroep op regeering voor onverwijlde maat regelen tot redding onzer schoen en lederindustrie, waar toestand in deze gemeente, door stopzet ting fabrieken, ontslag, arbeids- beperking zeer precair is steunt krachtig adres der Federatie van Schoenfabrikanten. Wiesman, voorzitter Tielen, secretaris rin@§&aB S$i@tsws 40-JARIG BESTAAN KON. LEDERFABRIEK OISTERWIJK Directeur F. de Jong ridder Oranje Nassau. Het 40-jarig bestaan van de Koninklijke Lederfabriek Óist^- wijk heeft enige verrassende ge volgen gehad. In de eerste plaats ontving elke werknemer de som van 5.voor elk dienstjaar met een minimum van 25. En de burgemeester van Oister- wijk kwam met de heuglijke tij ding, dat de directeur, dhr. Fr. dc Jong, was benoemd .tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In tegenwoordigheid van de he ren Hans en Erich Adler en com missarissen overhandigde de bur gemeester de onderscheidene het ereteken. Des avonds waren er serenades door de Drumband van Taxandria en harmonie „Kunst kring". Tweede Plan West in Den Bosch B. en W. van Den Bosch hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend tot vaststelling van het ontwerp tweede uitbrei dingsplan West. Dit plan omvat naast 90 ha industrieterrein, die deels voor grote industrieën en handelsbedrijven en deels voor kleinere ondernemingen met kan toren bestemd zijn, nog drie woonwijken, die aan plm. 17.000 personen woonruimte zullen bie den. In aansluiting op deze woon wijken is ook aan de behoeften voor recreatie, sport en onder wijs een ruime plaats toebedacht. In het plan is ook de weg opgeno men, die van Vlijmen over de Dieze de Langstraat rechtstreeks met de rijksweg naar Utrecht zal verbinden. FEUILLETON van DE ECHO VAN HET ZUIDEN Oorspronkelijke detectiveroman door d' ARGENTY. 1) I. Tommy Essink voelde zich in t geheel niet zenuwachtig, toen hij de roerloze gestalte, welke op de straatstenen lag uitgestrekt, van de inhoud van zijn zakken ontdeed en een oude, versleten portefeuille ervoor in de plaats stopte. Hij trok zich niets meer van de man aan en kuierde op zijn gemak enkele straten door. Een lange man in overjas hield hem staande: „Wat ga jij doen, Tommy?" „Ik ga een kop koffie drinken." Op dat ogenblik weerklonk een fluitsignaal en snelde de onder vrager naar de overkant. Meer mannen in overjassen doken uit de omliggende portieken op en drongen een huis aan de overzij de binnen. Alles geschiedde in een dusdanig snel tempo dat de een- voudige straatrover beduusd j bleef staan kijken. Doch geen ge luid verstoorde de nachtelijke stil te. „Bah", zei Tommy tenslotte; „een inval!". Hij wendde zich af en vervolg de zijn weg trekkend met het rechterbeen en leunend op de eenvoudige wandelstok, welke bij hem als ploertendoder fungeerde. Commissaris Schoten bladerde de volgende dag ijverig in een Jij— vig dossier. Een gezette heer van middelbare leeftijd, die aan het hoofd stond van politiedistrict nummer tien, een echte misdadi- gersbuurt volgens hem. Hij zat op een draaibare leunstoel achter een groot bureau en was niet be paald in een erg goede stemming. Een bode bracht hem een ver slag over de moord. Schoten snauwde de kerel af, maar nam zich toch de moeite het rapport door te lezen. Het was opgesteld door een pas aangestelde agent, die in de (Molenstraat een mans persoon gevonden had, wiens hoofd waarschijnlijk met een ploertendoder verbrijzeld was. Identiteitsbewijzen ontbraken en het enige wat de politiedienaar gevonden had, was een oude, versleten portefeuille. Vermoede lijk was de heer beroofd. „Zoek Tommy Essink op, die heeft meer van die straatroven op zijn geweten" sprak de com missaris tot de bode, die beleefd stond te wachten. Juist trad de lange gestalte van rechercheur Karper de kamer binnen. „Die Tommy Essink zag ik gis teravond 12 uur, ivoor de inval in Blijsteenstraat", zei Karper onge vraagd. „Kwam hij van de Molen straat?" i I „Best mogelijk". j De commissaris gaf de bode een wenk, waarop deze de kamer verliet. Karper nam een sigaar uit het kistje, dat Schoten hem voor hield. Werktuigelijk. „Heb je hem nog gesproken?" vroeg de laatste.I „Ik begon juist een praatje met hem, toen we naar binnen moes ten", antwoordde Karper. „Hij beweerde zoals altijd een kop koffie te willen gaan drinken!" „Wat is 't 'eigenlijk voor een type?" „Nou, niet bepaald van dat soort struikrovers. Als ik niet wist, wat ie al voor daden op z'n kerfstok had, hield ik 'm voor een fatsoenlijk man". De commissaris knikte naden kend. Pas later op de dag trad de machinerie van politiedistrict 10 in werking om Tommy ,Essink op te zoeken. Doch de straatrover werd niet gevonden. Nog op zoek in zijn wijk liep rechercheur Karper een oude be kende tegen het lijf. „Hé, meneer Peters, u hier?" „Halloi Karper, blij je te zien. Is er iets loos?" j /Och, die lamme straatrover is weer nergens te vinden en als je hem niet gebruiken kunt, loop je hem tegen het lijf." „Wie, Tommy?" „Ja meneer, Tommy Essink j met z'n wandelstok. Gisteravond is nummer drie van de week neer- geslagen en uitgeplunderd." „Kop koffie?" „Dat sla ik niet af, meneer". In het eenvoudige koffiestalletje I hoorde Jack Peters, van beroep particulier detective van het bu- reau Peters Russ, zijn bewon- deraar uit. 1 Jan Pijper zag hen binnengaan f en bespioneerde het tweetal van achter, het zeil. Jan kende de de- tective en de rechercheur zeer 1 goed, reden waarom hij zich zelf niet dorst te laten zien. Niet dat Jan bang was voor 'een stille. Hij vond zelf, dat hij niets te vrezen had en beoefende zijn spionage meer uit sport dan uit angst. Maar niemand kwam in die tijd op de gedachte om Jan Pijper er gens van te verdenken. Ja, hij had rustig mee aan kunnen schuiven voor de lage toonbank van het koffiegeur verspreidende stal letje. j Onbewust van de luistervink achter het zeil vertelde Karper de nieuwsgierige detective voorval len uit de laatste weken, waarbij uiteraard het optreden van Tom my Essink de belangrijkste plaats innam. „Dat zo'n kerel spoorloos ver dwijnen kan", glimlachte Peters. „Die loopt nu natuurlijk in een totaal andere gedaante rond!" „In de lucht opgelost", ver klaarde Karper. „Kijk eens uit of er iemand an ders opgedaagd is waar Tommy verdween", raadde de detective aan. „Och, meneer Peters, daar is in de onderwereld niet uit wijs te worden. Nu eens zie je de één, dan zie je een ander bekend ge zicht. Elk berucht type duikt op een moment op en allemaal ver dwijnen ze op hun tij3, zonder dat je twee personen zou kunnen combineren. Ik weet geen mens in m n district, die alleen opdaagt als Tommy verdwijnt en weer spoorloos is als Tommy een slag slaat." Achter het zeil stak Jan Pijper in zich zelf grinnikend een sigaret op. Hij ivond, dat hij genoeg ge hoord had en slenterde, diep in halerend, in de richting van de Molenstraat. Bij de plek, waar de drie moorden gepleegd waren, bleef hij een ogenblik staan om zijn sigaret opnieuw aan te ste ken. Van onder zijn oogharen nam hij intussen de omgeving scherp op, waarbij de twee poli tiemannen in burger, die hier schijnbaar toevallig rond tippel den, hem niet ontgingen, „Kom", zei Karper na zijn laatste slok koffie; „ik geloof, dat ik maar weer naar de Molen straat wandel, want een misda diger keert toch altijd naar de plek van de misdaad terug." „Een stelling, die niet altijd op gaat glimlachte de detective. De beide mannen stonden op en lie pen de straat uit. „Tot ziens, Karper, en veel succes", zei de detective. „Dag meneer Peters, ik dank u wel". (Wordt vervolgd) - i A gaaf huidje Poeder - Zalf - Olie - Zeep V\W«. \VU- ^kW[ i Cbpyright P. I. B. Box 6 Copenhogen 1 C HEERLIJK OH TE ROKEN VOORNAAM OM TE PRESENTEREN Ivïllnlr rt/tlilnn ït*£l keert de Onderlinge ensverzekering - s-Gra venhag te 's Gravenhage aan U allen uit als winst over het- afgelopen tijdvak: Uitgesloten aanspralte Js...

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2