SPORTSPIEGEL WAAROM Waalwijkse en Langs Courant ISit de Langstraat i.DE GRAAUWE HENGST" Denemarken - Nederland! Afscheid van de heer M. C. Rijken als hoofd der School m.d. bijbel Ie Capelle Orunen Vlijmen Raamsdonk Raamsdonksveer Op de keuze-commissie van de KNVB rust de weinig be nijdenswaardige taak om een paar maal per jaar een nationaal elftal het veld in te sturen, dat representatief geacht moet wor den voor het Nederlandse voet bal en dat bovendien de overwin ningsverwachtingen van voet- hallievend Nederland moet be vredigen. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 85 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WA AL WIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO' Drunen bood de gemeente Bever wijk een fraai smeedijzeren hek. In 1945 adopteerde de gemeente Beverwijk de gemeente Drunen met een flinke glas-actie, die aldaar voor het getroffen Drunen werd ge houden. Drunen kon het daarbij natuurlijk niet laten zitten en als dank wilde men Beverwijk gaarne een geschenk aanbieden. Dit heeft nog al wat tijd gekost, in verband met het feit dat men een fraai smeedijzeren hek wilde aanbieden voor het prachtige, oude, histori sche raadhuis aldaar. Daar dit ge bouw ook valt onder monumenten zorg, had dit uiteraard zijn tijd no dig. Maar het is dan eindelijk zover gekomen en namens de gemeente Drunen kon burgemeester Snels, vergezeld van zijn wethouders, Be verwijk dezer dagen vertellen hoe zeer Drunen zich verplicht voelt ui ting te geven aan zijn dankbaar heid, en kon hij 't fraaie geschenk aan Beverwijk overdragen. Deze overdracht had plaats op het ge meentehuis van Beverwijk, waarbij tegenwoordig waren het gemeente bestuur van Beverwijk, alsmede 't voormalig actie-comité. Wederzijds werden hierbij hartelijke woorden gesproken, waarbij burgemeester Snels nog eens dank bracht voor de hulp indertijd zo spontaan geboden, in herinnering bracht de moeilijke tijd van 1945 en hoopte dat het ge schenk dat hij mocht aanbieden 'n kleine getuige zou mogen zijn van de dankbaarheid van de Drunense bevolking. Het smeedijzeren hek, dat ver vaardigd is door de kunstsmid Kol- deweij uit Helvoirt, werd namens de gemeente Beverwijk aanvaard door de burgemeester aldaar, die in dit geschenk het tastbaar be wijs zag van de dankbaarheid der Drunense bevolking. Woningbouw. Van de 34 woningwetwoningen die alhier gebouwd worden in het uitbreidingsplan „Kom Drunen", zullen er de volgende week twaalf worden opgeleverd. De oplevering van een volgende serie van 10 stuks wordt begin december verwacht. Oefening B.B. De jaarlijkse grote oefening van de Bescherming Burgerbevolking met alle onderdelen, zal dit jaar plaats vinden op 12 november. Dit jaar zal het, naar wij vernemen, 'n avondoefening worden. Bal-avond. A.s. zondag zal in de zaal van ca fé Elshout alhier het jaarlijkse be vrijdingsbal worden gehouden. Voor nadere bijzonderheden, zie de ad vertentie in dit blad. H.K.W.-vergadering. De bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden St. Franciscus van Assisië houdt a.s. maandag avond in Hotel Vissers een algeme ne ledenvergadering. Rik-concours. De spaarclub Krasnapolsky al hier houdt a.s. zaterdag en zondag in hotel Vissers haar jaarlijks Rik- concours. Men verwacht hiervoor een flinke belangstelling. Gevonden voorwerpen. Bij de Rijkspolitie te Drunen is keninis gegeven van het vinden van de navolgende voorwerpen: ring met huissleutels; bankbiljet; wieldop van 'n auto (volkswagen); groene gabardine herenregenjas; leesbril; bruin kinderlaarsje (half afgewerkt); achterklep van een au to; sleutel, bevestigd aan een riem pje met label levensverzekering; zaag en schaar; bruin lederen heren glacé (rechter); zwarte regenbroek; medaille; vulpen; ijzeren trekstang met twee bouten. Inlichtingen omtrent het voren staande te bekomen, dagelijks van 9io uur aan het Postbureau van de Rijkspolitie (Gemeentehuis) te Drunen. K.A.B. afd. Vlijmen. Zaterdag 27, zondag 28 en; maan dag 29 oktober gaf de K.A.B. afd. Vlijmen een uitvoering. Medewer king verleende het Familie-cabaretL gezelschap Verleg uit Geldrop. Telkens om half 8 opende de voorzitter van de K.A.B., de heer Wijkmans, met een inleidend woord over de K.A.B., de centrale Volks bank, eigen verzekeringsbank Con cordia, enz. enz. Na de ongeorgani seerden aangespoord te hebben als nog lid te worden, stelde spreker 't familie-cabaret-gezelschap voor. Reeds bij zijn eerste optreden leefde het publiek met dit gezel schap mee, dat in een vlot afge werkt programma voor elk wat wils bood, o.m. 't Zingende Trio, komi sche voordrachten, en 't Muzikale Kwartet; voorts de conferencier, die bij het publiek goed in de smaak viel en de lachspieren telkens op wekte. Bij het muzikale gedeelte viel vooral de drummer op, en de accordeonist, die tevens over een prachtige stem beschikten. De da mes die in dit gezelschap meewerk ten mochten zeker eerst genoemd worden. Een extra compliment voor de prachtige zang, declamatie enz. Dit dames-trio was voor Vlijmen iets aparts. Een gezelschap dat in Vlijmen voor het eerst optrad, maar dat zeker niet de laatste keer zal zijn. De K.A.B. kan er trots op zijn, want deze avonden zijn schitterend geslaagd. Het dankwoord van adviseur v. d. Berg aan de familie Verleg, was zeker op zijn plaats. Jaarvergadering De Zwaluw Vlijmen. Zaterdag 3 november jaarverga dering van de Postduivenvereniging De Zwaluw in café (den Braai) A. Klerks. Zeer belangrijke agenda: o.m. tentoonstelling, jaaroverzicht voorz.-secretaris, jaarverslag pen ningmeester, overzicht van de vlieg- kas, bestuursverkiezing e,nz. enz. Maandvergaderingen. Zondag 3 november maandverga dering van Rozenjacht in café P. Gevers, Meliestraat alhier. Belang rijke agenda, zodat alle leden zeker worden; verwacht. Zondag 3 november maandver gadering van het kruisbooggezel schap Rozenknopje, in café H. Boom. Kampioenschappen biljarten. In café B. Oremans werden de wedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap voortgezet van de 4de klasse libre van het district Den Bosch. De uitslag is als volgt: G. Kiviets 75 car.; Chr. de Jong 74 car.; Th. Heiman 75 car.; Chr. de Jong 63 car.; Th. Heiman 75 car.; H. Kiviets 50 car.; G. Kiviets 75 car.; Piet Jankowski 73 car.; Th. Heiman 75 car.; J. v. Engelen 58 car.; Piet Jankowski 75 car.; H. Ki viets 69 car.; J. v. Engelen 75 car.; H. Kiviets 28 car.; Th. Heiman 75 car.; C. v. Buul 60 car.; J. v. Enge len 75 car.; G. Kiviets 75 car.; G. Kiviets 75 car.; C. v. Buul 73 car. Gemeenteraad. k - IvK lid-' i.a,l .u, i., '„IJ I Openbare vergadering van de raad der gemeente Raamsdonk, te houden op vrijdag 2 november 1956, des namiddags om half acht uur. Agendai 1. Ingekomen stukken en me dedelingen. 2. Benoeming lid van het Be stuur van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon van Raamsdonk we gens periodieke aftreding (1 ja nuari 1957) van de heer H. de Bruijn. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders H. J. de Bruijn, wonende te Raamsdonksveer, Prins Hendrik straat 10. 3. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot vaststelling van een nieu we uitkeringsverordening. 4. Voorstel met ontwerp-be- sluiten tot a. vaststelling van een nieu we wachtgeldregeling; b. 2e wijziging van de kinder toelageverordening, 5. Verzoek van het Bestuur der Ned. Hervormde school g.l.o. te Raamsdonksveer om beschik baarstelling van gelden voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de school voor ge woon lager onderwijs, te Raams donksveer, met voorstel en ont- werp-besluit om de gevraagde medewerking te verlenen. 6. Ontwerp-besluit tot: a. het vaststellen der vergoe ding voor de scholen voor ge woon lager en uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente als bedoeld in artikel 101 der Lager- onderwijswet 1920, over het jaar 1955; b. bepaling der over dat jaar Gestookt van verse citroenschillen. is1 o verheeri ijk Het beste paard van /SN. {^e Schiedamse) stal OPGERICHT 1714 voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven. 7. Ontwerp-besluiten tot a. het vaststellen der vergoe dingen voor vakonderwijs aan de scholen voor gewoon en uitge breid lager onderwijs in deze ge meente, als bedoeld in artikel 101- bis der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1955; b. bepaling der over dat jaar voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven. 8. Voorstel met ontwerp-be sluit tot 't aangaan van een geld lening, groot f 300.000, onder in trekking van het raadsbesluit van 5 oktober 1956, nr. 415. 9. Voorstel met ontwerp-be sluiten tot het aangaan van kas geldleningen en rekening-courant overeenkomsten gedurende 1957 bij door Burg. en Weth. bij af zonderlijk besluit aan te wijzen personen en instellingen. 10. Voorstel met ontwerp-be sluit tot wijziging van het raads besluit van 9 maart 1956, nr. 85, tot waarborging ener hypothecai re geldlening door een derde aan D. M. Eekhoorn verstrekt in ver band met woningbouw. 11. Voorstel met ontwerp-be sluit tot beschikbaarstelling van een krediet voor het maken van een verkéers-maquete. 12. Voorstel met ontwerp-be sluit tot beschikbaarstelling van een krediet voor de reconstructie van het Kadepad. 13. Voorstel met ontwerp-be sluit tot beschikbaarstelling van een krediet voor de doortrekking van de Raadhuisstraat. 14. Voorstel met ontwerp-be sluit tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanschaffing van een sneeuwploeg. 15. Voorstel met ontwerp-be sluit tot beschikbaarstelling van een krediet voor het plaatsen van enige straatlantaarns. 16. Voorstel met ontwerp-be sluiten tot aankoop gronden van N. A. van Seeters, W. H. J. J. v. Laarhoven, R. en W. A van der Made en J. E. A. M. van Strien. 17. Voorstel met ontwerp-be sluit tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van gronden in de Nieuwe Polder ter realisering van het uitbreidings plan. 18. Voorstel met ontwerp-be sluit, bepalende dat een herzie ning van het uitbreidingsplan wordt voorbereid. 19. Ontwerp-besluiten tot wij ziging van de gemeentebegroting 1956. Klaproos-actie. Van 5 tot en met 11 november wordt de jaarlijkse Klaproos-actie gehouden ten bate van het Nederl. Oorlogsgraven Comité. Evenals an dere jaren zal in onze gemeente de Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatie-kruis zich met de organisatie van deze collecte belasten. De collecte wordt gehouden op zaterdag 10 november. Eenmaal per jaar ons te bezinnen op het enorme offer, door onze ge allieerde vrienden voor onze zo vu rig begeerde vrijheid gebracht. Een maal per jaar een klaproos kopen tot steun en troost van vele duizen den nabestaanden, dat is, zoals onz; geëerbiedigde Koningin zo treffend zeide: „Toch wel het minste wat wij kunnen doen". Tonen ook wij onze grote dank baarheid voor de herkregen vrij heid, door een milde bijdrage in de collectebus. Collectanten kunnen zich tot en met 5 nov. opgeven, voor Raamsdonkvseer bij G. Olie slagers, Julianalaan 51; Raamsdonk(dorp) G. Roosenbrand, Raadhuisstraat 61. 1910—1956, 46 jaar een welbe steed leven, vol liefde tot het on derwijs ligt lachter U. Na een ambtsperiode van 30 jaar aan bovengenoemde school, nam de heer M. C. Rijken vrij dagmiddag 26 okt. afscheid van de leerlingen der school, wegens het bereiken van de pensioen ge rechtigde leeftijd. Met het oog op de ruimte werd het eerste gedeelte van de mid dag verzorgd door de drie laag ste klassen, terwijl de hogere klas sen het tweede gedeelte voor hun rekening namen. Om pl.m. kwart voor twee be trad de fam. Rijken de gezellig, versierde lokalen, waar inmiddels de bestuursleden der school met hun dames ook aanwezig waren. Onder leiding van onderwijzer J. P. de Vos wordt allereerst 'een welkomstlied aangeheven, waar na de heer de Vos opent met zang en gebed. Hij wijst er op dat er blijdschap mag zijn, omdat Mr. Rijken zovele jaren in goede ge zondheid zijn werk heeft mogen verrichten. Nu krijgen de kinderen uit de kinderen, hen dankend voor alles wat ze gedaan hebben. Dan sluit de heer de Vos met zang en ge bed het eerste gedeelte van deze gezellige middag en verlaten de kinderen, na ieder persoonlijk Mr. Rijken de hand gedrukt te hebben, blij en voldaan de school. Na een gezellige pauze krijgt nu onderwijzer de Kruijt de leiding over de hogere klassen. Met het laten zingen van Ps. 103 1 en ge bed opent hij het tweede gedeelte van de middag. Hij wijst er op hoe in deze zelfde psalm ook de vergankelijkheid van ons leven getekend wordt. Hier past ons dank voor zoveel ontvangen ze geningen. Verder schetst hij de prettige samenwerking die er steeds onderling heeft bestaan ten geeft dan aan de heer De Gunst gelegenheid met zijn klas op te treden. Eerst wordt een dank- en tevens afscheidslied ter ere van Mr. Rijken ten gehore gebracht. Daarna voert heel de klas een A, B, C-stukje op. Terwijl een koortje zingt, wordt bij iedere letter van het A-B-C, door de kinderen zelf, op humoristische wijze, iets uit het schoolleven ge demonstreerd. Het applaus be wees wel, hoezeer ook dit stukje in de smaak viel. Ter variatie worden nu door leerlingen uit verschillende klassen gedichten opgezegd, waarin ernst en luim elkaar afwisselen. Ook deze kin deren verdienen zeer zeker een komplimentje voor de wijze, waarop zij zich van hun taak kweten. Het afscheidslied gezongen bij een keurig verzorgd tableau komt ook heel goed tot zijn recht. Dan volgt nogmaals, nu door deze groep het aanbieden van de Pick-up. Na de traktatie neemt Mr. Rij ken weer het woord om ook van deze groep afscheid te nemen. Hij spreekt de hoop uit dat de band niet helemaal verbroken mag worden en zegt belang te blijven stellen in de vorderingen van zijn oud-leerlingen. Tenslotte wijst hij hen op de grootste Leidsman van ons leven, van wie ook zij altijd hun hulp mogen verwachten. Met het zingen van de zegen bede uit Ps. 134 en gebed sluit de heer van de Kuijt deze bijzonde re schoolmiddag, een middag, waarin alle moeite ruim beloond werd en waarop met groot genoe- gen mag worden terug gezien. Nadat ieder kind nog persoon lijk afscheid genomen heeft van Mr. Rijken, wordt het stil in de lokalen. 19101956 - 46 jaar. Een wel besteed leven, vol liefde tot het onderwijs, ligt achter U. DENEMARKEN Nielsen (AB) Joergonsen (AB) Larsen (Koege) Petersen (AI A) Olensen Ove Hansen (AGF) Es j berg) Hansen Pedersen Lundberg (Esjberg) (Horsens) (AB) Jensen (AB) Joergen Hansen (Naestved) Scheidsrechter J. Anderson (Zweden) Moulfjn (Feijen.) Lenstra (Enschede) Klaassens (Fortuna) Kutjs (NAG) Appel (Fortuna) v. d. Hart (Fortuna) Landman (SHS) Voges Hosselaar (Enschede) (Sparta) Notermans (VVV) Wiersma (PSV) NEDERLAND lagere klassen gelegenheid om hun speciaal voor dat doel inge studeerde stukjes en liedjes te la ten horen. De debutantjes uit de eerste klas openen met een juist voor die leeftijd zo geschikt „ka- bouterspel", waarin op duidelijke en natuurlijke wijze een echt „schooltafereeltje" wordt uitge beeld. 't Hartelijk applaus voor die kleine kleuters is dan ook iwel verdiend. Ook het komische „daar kwam een boer uit Zwitserland", ge speeld door leerlingen uit de tweede klas, oogstte veel bijval. Na volop genoten te hebben van de heerlijke tractatie, beelden en kele leerlingen van de derde klas het sprookje „Roodkapje" uit. In deze stukjes komen kleding en voordracht goed tot hun recht. Na het reciteren van gedichtjes volgt nu het aanbieden van het cadeau, een prachtige Pick-up. Mevrouw Rijken worden bloe men aangeboden, waarbij ook zij bedankt wordt voor alles wat ze voor school gedaan heeft. Daarna neemt de heer Rijken het woord en neemt op hartelijke wijze afscheid van deze groep Grensrechters de Zweden Johansson en Storck. Reserves voor Denemarken Leif Petersen (B 1909); Dan Ob- land Andersen (AB); Erik Terkelsen (Esjberg) en Aage Rou Jensen (AGF). Reserves voor Nederland: Pieters Graafland (Ajax); Kerkum (Feijenoord)Schaap ('t Gooi); Koopal (Willem II). Uiteraard is dit een taak, die men niet zonder kritiek kan ver richten. Er zijn mensen, wier voetbalchauvinisme zo ver gaat, dat zij er een eigen Ned. elftal op na houden, elke andere samen stelling is uit den boze. Dan zijn er nog zij, die het allemaal best vinden „zolang er maar gewon nen wordt." Bij een nederlaag zijn de eerste stenen voor de k.c. En dan tenslotte de categorie, die de knikkers van minder be lang acht dan het spel. Het zijn er echter helaas maar weinig, die de zaken zo zien, omdat objecti viteit en kennis van en inzicht in bet spel nergens zo ver te zoe ken is als bij de massa's, die el ke zondag de tribunes van onze sportvelden bevolken. Het samenstellen van een Ned. elftal dat aan alle verwachtingen voldoet, is dus een hopeloze on derneming en de k.c. kan dan ook niet beter doen dan drie kwart van alle kritiek van haar beleid rustig naast zich neerleg gen. Wij menen echter te mogen zeggen dat het elftal dat zondag tegen de Denen in het veld moet, wel aan zeer weinig verwachtin gen zal beantwoorden. Er zijn een aantal onbegrijpelijke muta ties aangebracht, ierwij 1 veran deringen die wenselijk zouden zijn geweest, achterwege zijn ge bleven. Op de eerste plaats waarom is Frans de Munck niet opge steld Zoals bekend, had onze nationale doelverdediger last van een lichte blessure, waardoor hij tegen de London Combination niet van de partij was. Ook in de wedstrijd tegen BW LI. zondag heeft hij wai rustig aan gedaan om zodoende tegen Denemarken weer van de partij te kunnen zijn. Mediscb onderzoek heeft uitgewezen dat de Munck in staat moet worden geacht zon dag het. Nederlandse doe' te ver dedigen en ook -Frans zelf heeft verklaard dat hij volkomen fit is. Toch is hij gepasseerd, omdat de k.c. geen enkel risico wilde nemen. Nu vragen wij wat is riskanter, een volkomen fitte de Munck onder de lat of een even eens fitte en betrouwbare Land man, die echter niet half zo gped is ingespeeld op onze verdediging als de Fortunaman. Van der Hart, die dikwijls de meest on waarschijnlijke terugspeelballen lanceert, moet zich met Landman achter zich minder veilig voelen dan met zijn clubgenoot de Munck. Ook bet spel van Wiers ma en Kuijs zal met Landman in het doel zeker niet aan zekerheid en rust winnen. Het afgument van de k.c. is dus op zijn min,;t genomen zeer twijfelachtig Op de tweede plaats waarom is Rinus Schaap gepasseerd Naar het argument mogen we in dit geval raden, want de k.c. bult zich in het diepste stilzwijgen, in de overtuiging blijkbaar dat dit niemand iets aangaat. Goed, dit is een vorm van dictatuur, waar aan we nog moeten wennen. Vast staat echter dat Schaap in de wedstrijden tegen Zwitserland en België voortreffelijk gespeeld heeft en zo ongeveer de enige was die met een voldoende naar huis ging. In zijn plaats heeft men Notermans opgesteld, met wie men zo'n beetje heeft geëx perimenteerd. Notermans is een Verdienstelijk speler, doch in geen geval de meerdere van Schaap. Het argument hij is zijn plaats waard, heeft men dus ^yel ten aanzien van Notermans laten gelden, doch niet tegenover

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5