helft be taal ik met EDAH- a* Geschenken die welkom zijn vindt U bij D. v. d. HOUT! D. v. d. HOUT Clubs uit het betaalde voetbal Adverteert in dit blad. Een Gelderse Rookworst Vers van de pers zullen grotere belangstelling moeten hebben voor juniorenvoetoai. aardige cadeauverpakking Komt U eens kijken, U vindt beslist iets naar Uw zin St. Antoniusstraat 14 WAALWIJK 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 14 Heustten Vlijmen voerde handschoenen van f 15.' Oeze moderne, ge kosten MIJ maar f 7.50 eigen geld. Kasteel-Appelstroop, ca Chocolade Hagel, ca Amandelspeculaas, 250 s1*"1 75 Strooigoed, 250 gram 53 Banketstaven, Per stuk 50 en 25 Theekransjes,'n flJn koekie- 250gr. £|2 Samzn voor.... 95 cent! - Leuke zakdoeken o.a. SWAN en TIP TOP vo0r dames en heren. Ook in orginele su prise verpakking In Handschoenen in wol en glacé en shawls voor dames en heren hebben wij iets moois. Ook zijn onze verpakte baddoeken, keukendoeken en ontbijtlakens leuk om te geven. In nylons onze bekende kwaliteiten reeds v a. f 2.75 De Arwa kousen brengen wij nu echter in een Ook voor onze zelfbinders hebben wij een mooie verpakking En natuurlijk onze pullovers en Vesten worden zo wel door heren als door dames als cadeau ten hoogste gewaardeerd A. de GrootA. v. d. Wiel 75-53 Jo van Asseldonk F. v. Liempde 75-58 J. MeestersB. Verreyt 75-59 G. AchtenH. v. d. Heijden 37-75 Uitstag 64 voor 't Hoekje. A.s. donderdag komen de B-vijf- tatien in actie en wel 't Hoekje CDe Hut B Juliana B't Hoekje B. Het nederlaagtournooi van de biljartclub DVk, dat momen teel in cale M. Heuser wordt ge houden, werd maandagavond voortgezet met een wedstrijd van bet B-vijftal tegen het A- vijftal van De Gevertjes Vlijmen. De organiserende vereniging wist ook ditmaal bet ongeslagen record te handhaven. De uitslag was als volgt DVk (B)De Gevertjes (A). H. Willems-Jo Hermans 6ü49 A. v. Helvoirt- A. v. d. Griendt 2960 Jos Koks-J. Broeren 6051 J. Treuren-K. Hermans 6042 A. v. d. Brandt- W. v. d. Wiel 60— 30 Totaal 269—232 of in net volgende seizoen over Kannen gaan naar net semoren- voeinai, netst net oe entai, aan gevuld met de nesten van net „vorigede team, terwijl de zo genaamde „acuiermyvers" van net de entai verspreid moeten vvoruen over de lagere semoren- eu tanen. Het 2e juniorenelftal moet weer het reserveteam zyn voor het le juniorenteam, aus enitel en alleen spelers met nenooriy- ive capaciteiten, die ae verwacn- ting wettigen uat zij eenmaal tot de netaaide kern gerenend kun nen woruen. Op deze nasis zuilen alle be- taaiue ciuns over moeten gaan, wiiien zy niet, zoais mans net geval is, met eiiKeie prominente ..uiueijjive ciuns, m ue verdruk king ivoineii. ivien neeit te laat bet jeugd- ^ronieeni ouder de ogen gezien; in en net de ouderen, „oiuuat zy net steeus goed gedaan nennen maar staan in net le entai. Het 2e entai nestond uit „aivaiiers terwijl men geen voiuoenue aan- uacui hesieeuue aan net de entai en nog minder aan dé voetnai- capacneiten van de jeugd. ivien net de jeugd voetballen louter uit vrije tyosnesteuing iets wat zeer te roemen viel, uocnnu men over is gegaan naar net he- taaide voetnai, moet men de con sequenties ook voor het jum- oreuvoetnal aanvaarden. De twee hoogste junioren-elf- tanen zyn louter en aueen „de tanriekvoor net tweede, derde, en naar genoopt wordt, ook voor net eerste elftal. Burgerlijke Stand der gemeente Heusden over de maand oktober '56 Geboren: Arnoldina Jacoba Ma ria, dv. F. P. Kuis en A, J. A. Wal- ravens; Antonia Arendina, dv. W. PI. G. v. Drie! en A. Duister; Johan na Goclelriüa Maria, dv. J. G. v. d. ötaaK en A. v. d. Heuvel; Gerardus Bernarüus Wilhelmus Maria, zv. A. N. M. Mulder en G. P. B. Welle; Jozef Johannes, zv. M. Storchart en G. H. v. Wijk; Pieternelia WiJhel- mina, dv. C. Schaap en A. Hoek; Aüriana, dv. L. Verheij en M. H. Blom; Miranda Astrid Patricia ln- grid, dv. K. A. M. Veltman en H. P. Clerkx. Gehuwd: Antonius Johannes van den Broek 26 j. te Engelen en Ma ria Jacoba Buijs 27 j. aimer; Anto nius Theodorus Maria Schomaker 34 j. te Waalwijk en Stefame An toinette Maria Grijns 35 j. alhier; Franciscus Christian us de Gouw 29 jaar te Waalwijk en Johanna Maria Kuijs 24 j. alhier; Hendrikus Petrus Johannes Leijten 39 j. en Johanna Elisabeth van den Broek 32 j., bei den alhier; Zeger v. Son 37 jaar te Vlijmen en Clasina Maria Kuijpers 28 j. alhier. Overleden: Martinus Johannes Josephus Cuijnen 60 j., echtg. van M. A v. Scheepers. Lustrum-viering R.K. Toneel vereniging „Utile Dulci". Zaterdag 10 november werd een receptie gehouden in het patronaat, waar bijna alle verenigingen ver tegenwoordigd waren en die „Utile Dulci" feliciteerden met het 7de lustrum. Naast de vele verenigin gen waren vele personen, die even eens gelukwensen aanboden. Zondag werd de dag begonnen met een H. Mis om 9 uur, opgedra gen door de geestelijk adviseur voor üe overleden en levende leden van „Utile Dulci". Om half 12 was er feest vergadering, tevens jubileum herdenking. De voorzitter opende de vergadering en sprak een woord van welkom, waarna de secretaris de notulen van de vorige vergade ring voorlas. Hierna sprak de gees telijk adviseur een inleidend woord. Vervolgens vond de huldiging plaats van de heer Jam Nicols, regisseur van de vereniging. De voorzitter van het comité, de heer Croese, sprak de jubilaris toe en roemde 't vele wern, steeds voor „Utile Dul ci" gedaan. Hierna volgde een kort dankwoord van de jubilaris. Dan werd het woord gevoerd door de Zeereerw. Heer Pastoor, die de vereniging feliciteerde met 't lus trum. Hij prees 't vele goede werk dat „Utile Dulci" steeds heeft ge daan; altijd stond de vereniging klaar, voor welk doel dan ook. Hiervoor mijn oprechte dank. Na de scheidende regisseur nogmaals te hebben toegesproken, sloot spre ker zijn rede. Hierna sprak burgemeester Van Hout, die eveneens trots is op zo'n vereniging, die steeds paraat is om voor welke instelling dan ook, zijn medewerking te verlenen, en steeds met sukses. Vervolgens sprak de Zeereerw. Heer Pastoor Serrarens, mede-oprichter y:.;r „Utile Dulci", die verschillende gebeurtenissen in het bestaan naar voren bracht. Hier uit blijkt de goede geest in de ver eniging. Dan sprak de heer de Wit, oud-jeugdleider. Uit eigen onder vinding kon hij meedelen wat Utile Dulci ook voor de jeugd heeft ge daan. Vervolgens kwam de rondvraag, waarvan geen gebruik werd ge maakt. Door Mej. Dina van Bokhoven werd aan de scheidende regisseur, de heer J. Nicols, een cadeau aan geboden, afkomstig van de leden. De voorzitter dankte voor de gro te opkomst voor deze feestvergade- ring en bracht eveneens dank aan de sprekers, waarna op de gebrui kelijke wyze de vergadering werd besloten. Om 7 uur was er feestavond, die in de puntjes was verzorgd en waar het aangezelligheid niet ontbrak. De eerste dag is schitterend ge slaagd. „Straf bejegening" Uitgave Staatsdrukkerij, Den Haag. Dit is een heel interessante studie, waarin door een weik- groep verslag wordt uitge bracht over de strafbejegening van jeugdige personen in de jeugdgevangenis en andere pe nitentiaire inrichtingen. Het geschrift behandelt de verwaar lozing en de criminaliteit der jeugd en spreekt verder over de middelen tot reëducatie, tot her opvoeding. Een van de hoofdproblemen van deze tijd, zegt het rapport, is de „maatschappelijke verwilde ring der jeugd". Wij hebben hier te maken met het potentiële re servoir, waaruit het allergroot ste deel der bevolking van op- voedings- en strafgesticht voor komt. Men moet daarbij voor ogen houden, dat het verschijn sel der maatschappelijke verwil dering geenszins beperkt blijft tot bepaalde minder goed ge situeerde -bevolkingslagen. Het „betere" milieu begint die ver wildering brengende „verwahr- losung" ook te vertonen. Opval lend is, dat er eigenlijk zonder uitzondering in het individuele geval gesproken mag worden van een opgroeien van het be trokken kind in een milieu, dat de geborgenheid van het bij va der en moeder thuis zijn, slechts zeer ten dele en dan nog wel ge brekkig kent. Het kind krijgt dan zo gaat het rapport verder nauwelijks de gelegenheid om zich bij moe der en vader werkelijk „thuis" te gaan voelen. Daar is voor 't kind nooit „tijd" en ook geen „eigen plaats". De wijze waarop de ou ders zich met hen bemoeien, is onevenwichtig en onnadenkend, afhankelijk van de inval van het moment. Zij doen nu zus, dan zo met het kind, zijn het ene mo ment kortaf en snauwerig, hét andere moment overlopend van hartstochtelijke tederheid. Meest al loopt het kind de ouders te veel voor de voeten. Telkens wordt de kleine jongen op zij ge zet. Zodra mogelijk moet hij he lemaal uit de weg. Hij trekt dc straat op, aanvankelijk nog on der de bescherming van 'n zusje of een broertje, later alleen. Lang voor het zesde jaar is 't kind reeds straatkind. Het kan zich in de wereld van de straat wenden en keren, leert tussen 't verkeer door te glippen, weet gevaren te vermijden. Het be weegt zich met gemak buitens huis en slaagt er thuis vinding rijk in om een grillige moeder en een onberekenbare vader uit de weg te gaan. De communicatie met de volwassene is niet die van een continugesprek. Het con tact is abrupt en vindt plaats naar aanleiding van kleine ont sporingen van het kind. Het kind dat de reacties van de ouders niet voorziet, krijgt er handig heid in om voor zichzelf conflict situaties te vermijden en om gunstige situaties in verband met conflict tussen de ouders zo veel mogelijk uit te buiten. Emotioneel rustgevende situa ties worden vroegtijdig buitens huis gezocht, waar zij overigens slechts op gebrekkige wijze ge vonden kunnen worden. Het kind dat op straat thuis is, is immers „nergens thuis". Hiermee komt de basis voor een gediffentieerde gevoelontwikkeling te ontbre ken. De eerste voorwaarde daar- tqe dat het kind rustig, met zichzelf alleen, in de buurt van moeder bezig kan zijn is in 't dagelijks leven niet gegeven. Maar ook de weg voor de intel lectuele vorming is ai dadelijk afgesneden, wanneer de emotio nele grondgesteldheid onrustig is. In de eerste klas van de lage re school brengt het kind de on rust van de straat mee. Het kan niet stil zitten. Het laat zich door de onderwijzers zeer moeilijk richten. Uit zichzelf heeft 't geen gerichtheid op een taak, maar 't is overgeleverd aan alles wat er te zien en te horen is, aan de on rust die de kinderen mee helpen te onderhouden. Tot zover dit citaat uit het rapport. U ziet, welk een conse quenties het al meteen heeft, vvanneer een kind de rust geven de geborgenheid in het milieu moet missen. En hier zijn we dan nog in het beginstadium. In de latere leeftijdsfrasen komen de déraillementen, de criminalitei- ten etc. en dat veelal omdat er bij de ouders praktisch nooit sprake is geweest van enige op- voedingskracht. De in een milieu zonder gebor genheid opgegroeide jongere is inderdaad maatschappelijk ver waarloosd en hij verwildert meer, en meer. Het laat zich begrijpen hoe belangrijk in dit verband de heropvoeding is van de jeugdige delinquenten. Het boek is van zeer veel be lang voor ouders en opvoeders. Het zij hun dan ook met klem aanbevolen. i"~"rTrrr fir'i iTmwu.i „i ARlE VAN PAS. Er zullen vijf top-elftallen gevormd dienen te woraen. Met de invoering van het se- mi-prox voetbal zyn voor veie ciuijs aspecieu naar voren geire- oen voor een goeue .Oasis van üun vereniging, oi liever gezegd, een goeu geiunueerti eersie eii- tai, uai ue viag oer vereniging voeri en uai ook üe Oaten om- lien orengl. v oor net invoeren van het Oe- taaiue voemai 111 ons land nam uien zoveel leuen aan ais er zien aaiiiiiciuueii. ivu, na twee seizoe nen, is uu geneei anders. umcieei neeit men geen leden- stop, uoeii wanneer er nieuwe le uen zien aanmelden, dan kykt men eerst wat voor capaciteiten liet aospiranuid neeitzyn deze OeOoonyK oi ziet inen „er Orood in dan volgt natuuriyK de aan neming. Dat dit niet alleen het senio- renvoetoal Oetrelt, doch ooK bij junioren het geval is, is heus geen puülieK geheim. liet Junioren voetbal eist dan ooK nu geheel andere aspecten. Vroeger liet men de jeugd 2 x oü minuten spelen, nu Komen de hoogste junioreneiitailen 2 x 45 minuten üinnen de lynen. Er zyn reeds voorstellen bin nengekomen, de hoogste afdelin gen van het jumorenvoetbal ook Oy slechte terreingesteldheid te laten spelen, om de capaciteiten bij een minder goed veld te kun nen opvoeren. Waarom hebben vooral de clubs van het betaalde voetbal zo'n grote belangstelling plotse ling voor het juniorenvoetbal Wel, dat kan men in drie punten samenvatten 1. Door 't invoeren van trans fersommen heeft men de beste spelers bijeen gebracht. Om een nieuwe, oi liever gezegd een un- niiiiKer te coinraeieien, zullen m de toeKomst zeer hoge finan ciële eisen gevraagd worden. Het is zelfs zo, dat Pinnen enKele ja ren de spelers niet meer zuilen „verhuizen" van de ene betaalde vereniging naar de andere in de ere-divisie spelende ciun. Reden: wat de speler de ene vereniging waard is, betaalt de andere ook gaarne. Er zuilen dus minder spelers op de translerlyst ko men, of die er komen, zyn niet van die der topklassers. 2. Hierdoor moet men de eigen kweek opvoeren, vooral door jeugdige speders techniek en tactiek bij te brengen. 3. Elke vereniging in het be taalde voetbal zal een basis van vyf top-elftallen moeten vormen. Punt 3 wordt bij verschillende verenigingen reeds toegepast. Behalve het eerste team Komen in het 2e elftal spelers uit, die ook in het bezit van een contract zijn; verder de reserves voor het eerste elftal, welke regelmatig moeten rouleren, daar elke club over 17 eerste-elftal spelers moet beschikken. in het derde elftal komen de spelers die overgegaan zijn van de jeugd en redelijkerwijs capa bel geacht moeten worden dat zij een kansje maken voor het 2e of le team. De andere lagere senioren-elf tallen bestaan uit voetballers, die het spel louter en alleen spe len uit tijdverdrijf en ambitie voor het voetbalspel. Behalve dus de 3 top-elftallen bij de senioren zal men 2 andere zogenaamde top-elftallen moe ten formeren bij de jeugd. Het eerste jeugdelftal zal spe lers moeten bevatten die in dat Edah verdubbelt spaar geld I Elke gespaarde 5 gulden worden 10 gul den. Elke 10 worden 20, elke 50 worden 100 gul den enz. Een spaargeld verhoging dus met per beker 00- Ju de echte! 200 gram DO Met dit extra geld, dat Edah geeft, wordt alles de helft goedkoper De Edah-prijzen zijn net to-gezinsprijzen. Dus vrij van elke prijstoeslag om kortingen te kunnen „ge ven". Bij Edah steeds di reet voordeel van laagste prijs en prima kwaliteit. Elke week verrast Edah met extra-voordeel-aan biedingen. van 170 gram en 500 gram Zuurkol Laat Edah ook UW spaargeld verdubbelen. Kom profiteren!

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 14