Waalwijkse en Langsiraaise Courani 1U is DE GRAAUWE HENGST' INTERIEUR MATRAS Fa.AJ.J, NEEFS&Zonen Uit de Langstraat f 7f@ OUDE GENEVER vrijman DE WERELD ROND afgedekt met de origin. W0LWARME WATTEN. Verwerstr. 5 en 14 Tel. 7831 's-HERTOGENBOSCH. Bsraanen Elshmut VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN DE ECHO \WI HET 21 cent per week per kwartaal 1 1-7# 2.95 franco p.p. Dit blad verschijnt 2 x per week. Advertentieprijs 10 cent L-m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 197» TÏLJKrR.-ADRES: „ECHO" ES Met het Hongaarse drama en de spanningen in het Midden- Oosten op de achtergrond willen ons de leuke stukjes niet meer uit de pen komen. Bij een open graf en aan de rand van een afgrond verliezen de gedachten al hun speelsheid. Misschien komen er na deze duistere dagen wat onbe zorgder tijden, waarin de lach ons dichter bij de lippen ligt. Wat ons en iedereen op dit ogenblik bezighoudt is de vraag: vrede of oorlog? Zal de wereld na ruim 10 jaar koude oorlog weer ge dompeld worden in de onbekende verschrikkingen van een derde wereldbrand? Als goedwillend en redelijk mens zegt men tegen elke vorm van ge weld: neen, duizendmaal neen! En men zou dan ook mogen verwach ten dat de regeringsleiders van elk land alles doen wat in hun vermogen ligt om de wereld nu eens eindelijk een werkelijke vre de te schenken. De jonge mens van vandaag heeft nog nooit ech te vrede gekend en het is toch deze die de wereld van morgen zal regeren. Beziet men echter de ontwik kelingen in Hongarije en vooral in het Midden-Oosten, dan moet men wel tot de conclusie komen dat de chantagepogingen van de Sovjet-Unie geheel gericht zijn op het doen uitbreken van 'een derde Koopt dan een WQLWARME Voorkomen koud slapen! zjjn wettig gedeponeerd! LET OP.... AL onze matrassen zijn geheel vlak, dusgeen nop pen of knopen. Hierdoor een VEEL BETERE en SOEPELER LIGGING Al deze matrassen zijn 15 jaar schriftelijk gegarandeerd ABSOLUUT NERGENS BETER, WEL DUURDER 2-persoons 4 4 G 2-delig I»'" wereldoorlog. Met alle duivelse middelen waarover de boze mens beschikt, trachten de leiders van het Kremlin het sovjet-regime in Hongarije te handhaven tegen de wil van het gehele volk. Men noemt dat „het regelen van een binnenlandse aangelegenheid", waarbij de organisatie van de Verenigde Naties machteloos blijft toezien, omdat men elke aanleiding tot oorlog wil vermij den. Maar men mag toch met recht de vraag stellen: is de vrede deze prijs wel waard? Mag de vrije wereld dulden dat een heel volk weerloos wordt afgeslacht? Het deporteren van duizenden jonge Hongaren naar de doden kamers van Siberië is geen bin nenlandse aangelegenheid meer. Hier worden de vrije mensen van een land tegen hun wil als slaven weggevoerd naar een ander land. Iedereen weet dat hier de funda mentele rechten van de mens worden vertrapt, hetgeen nooit een binnenlandse aangelegenheid kan zijn, maar een zaak die het wereldgeweten raakt. Maar niemand durft dat ene woord uit te .spreken: oorlog. Niemand durft dat vertrapte volk te liulp te snellen, niemand durft de duivel de voet dwars te zetten. Waarom niet? Is het vertrouwen in God zo klein of hebben we ons zelf te lief? Eén ding heeft de Hongaarse opstand echter aangetoond: de dagen van het communisme zijn geteld. En wel hierom: omdat de mens geen angst meer heeft voor bet middel waarmee het commu nisme zijn macht heeft gevestigd: het meedogeloos geweld. Het Hongaarse volk heeft dit bewe zen, anderen zullen volgen. In het Midden-Oosten heeft president Nasser, die zonder de interventie van Rusland volko men in de pan gehakt zou zijn, weer een even grote mond als voor de vijandelijkheden. Het doel van deze schreeuwende stropop van Moskou, die sinds zijn staatsgreep alleen maar ellende over het Egyptische volk heeft gebracht, is duidelijk: het uitban nen van alle westerse invloed in Afrika en het Midden-Oosten en natuurlijk de volkomen vernieti ging van de jonge Israëlische staat. Hij wordt daarin natuurlijk trouw bijgestaan door de andere ja-broers van het Arabische blok, die allen dansen naar de pijpen van Moskou. Het zal een zeer bitter ontwaken zijn voor deze lieden, indien het de sovjets mocht gelukken de touwtjes in het Mid den-Oosten geheel in handen te krijgen. Polen, Hongarije, Tsje- choslovakije, Roemenië en Bul garije hebben deze Arabische domkoppen niets geleerd. Nu de Russen momenteel al het mogelijke doen om bij het Oosten in het gevlei te komen, zou men misschien geneigd zijn te conclu deren dat Moskou geen belang meer heeft bij het Westen. Het tegendeel is echter waar, het grote doel van de sovjets blijft de vernietiging van de westelijke democratiën. Het zou niet vreemd zijn als Moskou trachtte het Wes ten in een oorlog in het Midden- Oosten te verwikkelen om dan zelf in het Westen met meer suc- ses te kunnen toeslaan. Het zwakke, slecht bewapende en door een oorlog verscheurde Mid den-Oosten zal dan later gemak kelijk een prooi worden van de communistische horden. Het Westen late zich niet in slaap sussen door het verhaaltje dat de Russen zich niet aan een aanval tegen het Westen durven wagen. Nu het communisme in MiddenEuropa aan het wankelen gaat, moet men van de in het nauw gebrachte Moskouse kat de gekste sprongen verwachten. Daarom is het verheugend dat generaal Gruenther een duidelijk antwoord heeft gegeven op het gebrul van chanteur Boelganin. Als de president van Amerika eenzelfde taal sprak en daarbij enige noodzakelijke voorzieningen in het Westen trof, zouden de oeroepsmoorüenaars van bet ivremnn waarscmjnnjK wel een toontje lager zingen, iviaar presi dent msennower neeit nog niet anaers geaaan aan Israel op een heel nare manier in ae stee*, la ten. Ue sovjet-ambassadeur in Cai ro xan nu ongeninaerd in een au to ronürijaen en baat zaaien te gen de westelijke democratien. riet toezicnt van de ponuetroe- pen van de Verenigde iNaties zal dan ooK wel beel spoedig op een tiasco uitlopen. Eaar zullen de oproerkraaiers van bet Kremlin wel voor zorgen. Zaj zuilen ma rionet iNasser wel de bete com munistische duimschroeven aan zetten ot hem paaien met belet ten, die zij natuurlijk nooit zuilen nakomen. Want beloften hebben voor Moskou geen enkele waarde. Hongaren in staking tegen massale deportaties. Radio-Boedapest heeft beves tigd, dat de Russen massa-depor taties uitvoeren niet alleen van jonge Hongaren, die aan de vrij heidsstrijd hebben deelgenomen, maar ook van vrouwen en kinde ren. Op een station 20 kilometer buiten Boedapest zijn al verschil lende treinen vertrokken in de richting van Rusland. De gede porteerden worden vervoerd in goederenwagons, die onder zwa re bewaking staan en afgesloten worden. Lit de steden Szolnok, Debrecen, Nyiregyhaza en Pues- poekladany zijn de massa-depor taties al vijf dagen aan de gang. Het gevolg hiervan is geweest, dat alle Hongaarse spoorwegar beiders, voor zover zij weer aan het werk waren gegaan, opnieuw in staking zijn. Alle andere Hon gaarse arbeiders hebben hun voorbeeld gevolgd. Radio-Boedapest heeft aange kondigd, dat de secretaris-gene raal van de UNO, Dag Ham- marskjöld, vrijdag of zaterdag in Boedapest wordt verwacht. Ham- marskjöld had de regering-Kadar verzocht dit bezoek te mogen brengen. Zoals de toestand thans is, is het niet Kadar, die de UNO- secretaris-generaal deze toestem ming heeft verleend, maar zijn het de Russen. De Hongaren zelf, die in het algemeen niets geloven van alles wat de regering-Kadar be kend laat maken, staat nogal sceptisch tegenover het aange kondigde bezoek van Hammars- kjöld. Zij zullen het pas geloven, als hij inderdaad in Boedapest aankomt en daar in het openbaar wordt gezien. Hongaren in Nederland aangekomen. In Venlo kwam de eerste trein met 650 vluchtelingen in Neder land aan. Na enig oponthoud en enige voorzieningen, ging het door naar Utrecht, waar zij in de ruime gebouwen van de Jaar beurs werden ontvangen, gevoed en gekleed. Zo spoedig mogelijk zullen zij hun verdere bestemming volgen en zij waren zeer blij met de hartelijke ontvangst. Vanavond zal H.M. de Konin gin hen toespreken. Grote algemene oefening der B.B. te Drunen. Maandag j.l., op een koude, mis tige novemberavond, bracht om on geveer 10 uur de brandweersirene het gehele apparaat der Bescher ming Burgerbevolking in actie voor een grote algemene oefening, welke o.l.v de commandant, de heer Por tier, werd gehouden. De algemene oefening, die meer nacht- dan avondoefening is geworden, werd bijgewoond door de kringcomman dant, de heer Bijvoet, door burge meester Snels en verschillende an dere autoriteiten. Het is op deze oefening, aldus burgemeester Snels, dat weer naar voren is getreden de goede teamgeest die er heerst onder de leden van de B.B. en de bereid heid zich in te zetten voor een goe de zaak. Deze twee dingen noemde burgemeester Snels primair voor 't slagen van de B.B. en de georga niseerde hulp. Met deze' oefening, die rond 10 uur begon, werd verondersteld dat vijandelijke vliegtuigen boven Dru nen cirkelde, die brand- en brisant bommen afwierpen. De B.B. was hierdoor in staat van alarm ge bracht. De blokploegen, bestaande uit brandweermannen, É.H.B.O.-ers en redders waren op hun post, de mobile brandweer was in de brand weerkazerne gereed om op het eer ste sein uit te rukken en de reserve- rij kspolitie stond gereed om, waar nodig, voor afzetting te zorgen. De plaatselijke verbindingspost bezette het gemeentehuis, van waaruit de commandant de hulp kon leiden. Lang behoefde men niet te wach ten, want al spoedig kwam bericht binnen dat brandbommen gevallen waren nabij P. Klerkx, waarbij te vens gewonden waren. Onmiddel lijk werd Blokploeg II, welke zich op dat moment op het verzamel punt bij A. Brok, Bosseweg, bevond, ingezet. De commandant van deze blokploeg moest bij het zien van de ravage en de gewonden al spoedig de hulp inroepen van een tweede blokploeg, die via de plaatselijke verbindingspost werd gestuurd. Het was de blokploeg uit Elshout, die hier hulp kwam bieden. Ook de brand nam een dergelijke omvang aan, dat de hulp van de mobile brandweer moest worden ingeroe pen en met man en macht ging men ter plaatse aan het werk. Inmiddels was de brandweerkazerne ingericht tot noodhospitaal. Nadat de gewon den ter plaats verzorgd waren, wer den zij afgevoerd naar het noodhos pitaal. De E.H.B.O. deed dit werk onder toezicht van Dr. v. d. Wouw. Inmiddels waren ook brandbom men gevallen in de Torenstraat, waar dringend om hulp werd ver zocht, gezien het aantal gewonden dat daar was. Onmiddellijk werd blokploeg III ingezet, die eveneens met brandweermannen, EHBO-ers én redders spoedig ter plaatse was. Ook hier moest de mobile brand weer hulp verlenen, die, toen het gevaar bij Klerkx bezworen was, onmiddellijk naar de Torenstraat werd gestuurd, waar de branden werden geblust en de gewonden verzorgd en afgevoerd. De sociale diens t der B.B. zorgde bij deze avondoefening voor een extra ver sterking voor de leden der B.B. met lekkere warme erwtensoep. Rond 12 uur liep deze oefening ten einde, waarna in hotel Vissers een bijeenkomst plaats had waar warme koffie en worstebrood werd aangeboden, die men zich goed liet smaken. Tijdens deze bijeenkomst bracht burgemeester Snels dank aan allen die hadden meegewerkt om deze oefening te doen slagen. Bur gemeester Snels dankte de heer Portier, de geestelijk vader van deze oefening, onder wiens leiding deze ook werd gehouden en speciagjl ook dankte burgemeestér Snels de so ciale dienst, die deze avond voor versterkingen had gezorgd. De kringcommandant, dhr. Bij voet, had alle lof voor deze oefe ning. Natuurlijk waren er wel en kele foutjes, maar wanneer die niet gemaakt werden, hoede men ook geen oefening te houden, terwijl men er rekening mee moest houden dat, wanneer men echt zou moeten ingrijpen, er ook wel eens geïmpro viseerd zou moeten worden. Wat spreker bijzonder trof, was de goe de teamgeest die er heerste en de goede samenwerking die er bestond tussen de verschillende groepen. Spreker hoopte dat deze vooral be houden zouden blijven en dan was er al veel gewonnen. Collecte-opbrengst. De geldinzameling voor Honga rije, die dezer dagen in onze 'ge meente werd gehouden, bracht 4014.— op. K.A.V. De Katholieke Arbeiders Vrou wen organisatie hield deze week een algemene ledenvergadering, welke zeer druk bezocht was. De Eerw. pater Adam sprak deze avond over het goede gezinsleven. In een boei end en suggestief betoog, doorwe ven met de nodige humor, wist spr. duidelijk te maken de betekenis van een goed gezinsleven. De geestelijk adviseur, kapelaan Vogels, spoorde de leden in een al gemeen opwekkend woord aan tot gebed voor Hongarije. Spr. stelde voor dat ieder lid er voor zorgde dat minstens elke dag een gezinslid de H. Mis bijwoont. Binnenkort zal onder de leden van de K.A.V. nog een inzameling worden gehouden voor Hongarije. Het bleek dat een loterij t.b.v. het Lourdes-fonds 75.had opge bracht. S.V Zondagsdienst. Voor spoedgevallen neemt Dokter Verhaak waar. Schoorsteenbrand. Woensdagmiddag werd Drunen opgeschrikt door brandalarm. Het betrof hier een schoorsteenbrand bij J. v. Heeswijk, Torenstraat. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist 't vuur spoedig te doven. Ook werd in een slaapkamer door het vuur schade aangericht, maar door kordaat optreden van een ge zinsverzorgster die daar hulp ver leende, werd binnenbrand voorko men. Bal-avond. A.s. zondag is het bal-avond in de zaal van café P. Klérks „Remi se". Caecilia-feest. Het kerkkoor viert a.s. maandag 19 november haar jaarlijks Caecilia- feest. Dit feest begint met een ge zongen H. Mis des morgens om half 10, waarna koffietafel en gezellig samenzijn, 's Avonds is het voor de leden met hun dames diner. Dit jaar heeft het kerkkoor geen jubilarissen. Ledenvergadering Vee-centrale. De Vee-centrale van de N.C.B., afd. Drunen, houdt a.s. dinsdag 20 november in café P. Klerks een al gemene ledenvergadering. Aanvang half 8. Bonen-forum Kring Tuinbouwbond. De Kring tangstraat van de Tuin bouwbond der N.C.B. heeft, in sa menwerking met de Veilingvereni ging „de Langstraat" een Bonen forum georganiseerd. Dit wordt ge houden a.s. dinsdagmiddag om 2 uur in de zaal van café Elshout. Het forum bestaat uit de heren Ir Slits, Ir Vught, J. Nijssen, H. Je- hoel, E. v. Beurden, J. M. Bruijs- tens en J. B. Vinken vleugel. Ontwikkelingsavond K.A.B. De K.A.B., afd. Drunen, houdt a.s. maandag haar eerste ontwikkelings avond van een serie, die deze win- slaagden de heren M. u A. Couwenberg alhier le graad. Feestavond. De R.K. Toneelvereniging Vol harding zal op zaterdag 17 nov. haar jaarlijkse feestavond vieren in café B. Oremans. Traditiege trouw kan op een gezellige avond gerekend worden. Volharding. In het vorige nummer werd gemeld dat de Volharding in stu die heeft voor haar tweede win- teruitvoering „De schipper van de Maart je Jacoba". Dit moet zün „Als het verleden spreekt", drama in drie bedrijven door A. Mes jr. Ongeval met dodelijke afloop te 's-Bosch. Bij de Grasso-fabriek deed zich dinsdagmiddag een ernstig onge val voor. Bij het afpersen van 'n compressor was door onbekende oorzaak lucht vrijgekomen. Deze Dekkers en voor de Op moutwijnbasis gestookt met jeneverbessen. Geurig, zeldzaam zacht. f. 7.— per literkruik. f. 3.40 per halve literkruik. Zo'n Graauwe Hengst op x'n tijd brengt uit en thuis gezelligheid. beste paard van(de Sthiedamsestak OPGERICHT 1714 ter nog zal volgen. De spreker van deze avond is de Eerwaarde pater Sebastianus O.F.M., die zal spreken over het onderwerp „Ons dorp ver andert". Een voor onze gemeente, die sterk industrialiseert, wel een zeer actueel onderwerp. Deze avond is vrij toegankelijk voor iedereen. Aanvang 8 uur precies in de Har moniezaal van H. v. Delft, Station straat. Opbrengst collecte. De huis-aan-huis-collecte ten ba te van de slachtoffers in Hongarije heeft het zeldzame bedrag van ruim 900.opgebracht. Voor de gehe le gemeente bedroeg dit ruim 4000 gulden. Vergadering. In café Klerks hield het Festival comité haar afrekeningsvergadering met bestuur en leden der kerke lijke fanfare „Eendracht maakt Macht". De voorzitter van het comité, de heer J. v. Venrooy, opende met de christelijke groet, heette allen har telijk welkom en gaf daarna een overzicht van het verloop van de werkzaamheden en van het festival zelf. Hij prees de prettige samen werking die er bij de comité-leden en bestuur en leden der fanfare steeds had geheerst. Hij hoopte dat het de fanfare goed zou gaan in de toekomst en beloofde dat bü een volgend festival het comité gaarne weer zijn hulp zou aanbieden. Daarna gaf de secretaris van het comité, de heer G. Knippels, een goed verslag van de vergaderingen, het verloop van de werkzaamheden, de moeilijkheden die moesten over wonnen) worden enz. Hij releveerde nog in het bijzonder de geslaagde concerten, speciaal het keurig ver zorgde avond-concert, dat welwil lend was aangeboden door de Kon. Erk. Harmonie „De Volharding" uit Drunen. Daarna gaf de heer G. Schapen donk de penningmeester van 't co mité zijn keurig verzorgd financieel verslag. Doordat allen hadden ge daan wat in hun vermogen was «i door een uiterst zuinig beheer, was het comité in staat aan de fanfare ruim 327.af te dragen. Het fes tival is dus cultureel en financieel een sukses geweest. Namens de fan fare dankte de voorzitter, de heer PJ. Janssen, het comité voor haar werkzaamheden en sprak de hoop uit dat in de toekomst nog meer een beroep op de heren gedaan mocht worden. Als tegenprestatie bood hjj de heren enkele verversingen aan. Daarna werd nog een algemeen woord van opwekking gesproken door de Zeereerw. Heer Pastoor, die met de Weleerw. Heer Kape laan ook aanwezig was. Men bleef nog een tijd gezellig bijeen. lucht veroorzaakte een zodanige luchtdruk dat drie leden van het personeel werden weggeslingerd. Hierbij was onze dorpsgenoot B. van Engelen, die er het ernstigst aan toe was. Hij was gewond aan het hoofd en klaagde over in wendige pijnen. Hij werd naar 't ziekenhuis Johannes de Deo te 's-Bosch overgebracht, waar bij 's nachts om half vier aan de be komen verwondingen overleed. Hij laat een vrouw en zes kinde ren na. Burgerlijke Stand oktober 1956 Geboorten: Josephina C M dv M Schelle-v Gestel Paulina M dv F Verboord-de Vaan Jo hanna P C dv F v d Dungen- Smetsers Johanna G M dv H v Engelen-Kivits Antonius J G zv J Boom-Boom Henricus A M zv J Verboord-Derksen Henrica H M dv N Oerlemans- Timmermans Martina J H dv F Verdiesen-van Weert Ar- noldus F M zv N v d Wiel-Schoo- nis Wilhelmina C M dv R van Vugt-van der Laak Marinus P J zv J v Peer-van Tilborgh Henrica A M dv M Boelen-Brands -Wilhelmina H M dv P Pulles- v Mierlo. Overlijden: Johanna M van Bokhoven 67 jaar echtg van M J v Heivoort Adrianus Kuijpers 92 jaar echtg van M van Vugt - Mechelina van Kuik 84 jaar wed van A v d Udenhout Hendrik A v d Brandt 76 jaar echtg. van H Vugts. Huwelijken: Hendrieus C Velt- huizen 56 jaar te 's-Bosch en Francisca C J A Suys 48 jaar al hier Michiel Moonen 28 jaar en Anita I K Mach 19 jaar bei den alhier Petrus de Bever 32 jaar te Cromvoirt en Adriana W A Mommersteeg 27 jaar alhier Hubertus J v d Linden 24 jaar en Antonia W v Esdonk 24 jaar beiden alhier Antonius C van Horen 26 jaar te Heusden en Wilhelmina M v d Bosch 22 jaar beiden alhier Jan Roeters 26 jaar te Ammerzoden en Helena H v d Wiel 25 jaar alhier. Judo en Jiu Jitsu. Op het te 's-Bosch gehouden examen voor Judo en Jiu Jitsu Toneel. In de zaal De Harmonie gaf j.l. zondag de toneelvereniging Ernst en Luim haar eerste winteruit- voering. Voor het voetlicht werd gebracht het prachtige toneelstuk in 3 bedrijven „Het meisje van de Arnefjord", door Arie van der Lugt. Inderdaad heeft Ernst en Luim met de keuze van dit stuk, dat zich afspeelt op de eilandengroep tussen Noorwegen en IJsland een zeer goede keus gedaan. Met vol le teugen hebben de aanwezigen genoten van de inhoud van dit toneelstuk. Ieder bedrijf begint in een bijna

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 9