Waalwijkse en Langst Courant mm r D RUNEN: Uit de Langstraat DITVOORST-SCHRIJVERS WELVAREND, NIJVER EN VOORUITSTREVEND Si. Nicoiaasgeschenken V- -J Voor Uw handen Gemeente neemt jeugdzorg met kracht ter hand. wP rii mNm Drunen NUTTIGE WONINGINRICHTING VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO W HET ZUIDEN 79e JAARGANG No. 91 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 r Het hart van de gem eente het raadhui». Qaat men zeven eeuwen terug, dan vindt men in de oude annalen nog nergens de naam Drunen vermeld, maar wel stuit men in het begin van de 13e eeuw op de naam Giersbergen. Dit Giersbergen was niet meer dan een nederzetting van enkele boe renhoeven, waar uiteraard land bouw de enige vorm van bestaan was. Geleidelijk aan ontwikkel de zich uit deze nederzetting de gemeente Drunen, die aanvanke lijk ook een zuiver agrarisch ka rakter had, dat door geen enkele industriële opbloei werd be dreigd. Zo is het vele eeuwen ge bleven. Eerst veel later zien we dat in Drunen, waarvan Giersbergen dan nog maar een zeer beschei den deel is, de handschoenmake rij zich begint te ontvvikkelen. Deze vorm van (huis)industrie ging zich allengs sterker uitbrei den en nam grote vormen aan, voornamelijk omdat de gemeen te vele bekwame vaklieden telde. De werkplaatsjes werden al spoe dig te klein en geleidelijk aan verrezen er kleine fabriekjes, die zeer goed werk leverden en dus tot bloei kwamen. Hiermee had Drunen zijn industrie gevonden, een industrie die zeer gunstige aspecten vertoonde en waarin steeds meer vraag kwam naar bekwame vaklieden. Vooral dit laatste was zeer belangrijk en omdat men in Drunen wel be greep dat de goede reputatie op het gebied van het schoenmaken alleen gehandhaafd kon worden door het aantrekken van bekwa me vakmensen, ging het parti culier initiatief over tot 't stich ten van een vakschool voor schoenmakers. Daarmee hm'cl men de opleiding in eigen hand en kon men er zeker van zijn dat men ook inderdaad de beschik king over bekwame vaklieden kreeg. Deze school bestaat thans 45 jaar en wordt nu gedirigeerd door de gemeente. In de na-oorlogse jaren heeft het industriële aspect van de ge meente Drunen, evenals in zove le andere Brabantse gemeenten, zich belangrijk versterkt. En wie dan ook vandaag de dag een be zoek aan Drunen brengt, wordt getroffen door de sterke indus triële uitbouw, die zich voorna melijk manifesteert in een groot aantal betekenende uitbreidin gen van bestaande bedrijven, ter wijl zich daarnaast ook enkele nieuwe ondernemingen hebben gevestigd. Deze verschuiving van 't zui ver agrarische karakter naar een meer industriële inslag zou de indruk kunnen wekken dat de agrarische sector in Drunen naar de achtergrond gedrongen is. Niets is minder waar. Evenals elders heeft ook hier de agrari sche sector terrein moeten prijs geven en ziet men vooral bij de jongeren in het agrarische leven een overgaan naar de industrie (voornamelijk in grote gezinnen wier grondbezit te klein is om aan alle zoons een bestaansmo gelijkheid te bieden), van de an dere kant kan men Drunen ech ter nog steeds bestempelen als het agrarische centrum van de Langstraat, zodat men moet c<m- cluderen dat de land- en tuin bouw zich in de industriële groei op voortreffelijke wijze heeft weten te handhaven en men der- hauve mag spreken van 'n even wicht tussen de industriële en agrarische sector. Bij dit evenwicht vaart de ge meente bijzonder wel en het ligt dan ook niet in de bedoeling van 't gemeentebestuur om dit even wicht door een overhaast en in grote getale aantrekken van nieuwe industrieën te verstoren. Wel werkt de gemeente mee 9111 door ruilverkaveling en de in breng van gemeentegronden gun stiger aspecten voor de agrari sche sector te verkrijgen. Dit verzekerde ons burgemees ter A. Snels, die met grote voort varendheid, maar ook met grote voorzichtigheid het gemeentelijk beleid voert, waarbij hij zich ge steund weet door wethouders en raadsleden. INDUSTRIEEL ASPECT. £)e industriële activiteit van Drunen richt zich voorna melijk op de schoenindustrie, de lederwarenindustrie en de me taalverwerkende industrie. Zo op het oog is dit een weinig ge varieerd beeld, doch als men weet dat een aantal afdelingen van de scheepsschroevenfabriek van de firma Lips even zovele kleine zelfstandige industrieën zijn, die bepaalde produkten kant en klaar afleveren, dan moet men constateren dat er toch vol doende differentiatie aanwezig is. In het afgelopen jaar werd genoemd bedrijf nog uitgebreid met een walserij en een ijzerraf finage- en regeneratiebedrijf. De grote vlucht welke dit bedrijf neemt, komt voldoende tot uiting in de personeelsaanwas in 1948 waren bij dit bedrijf 100 man werkzaam, thans ruim 1000. Ook de schoenindustrie neemt een steeds groter vlucht. In het afgelopen jaar werden door ze ven van de plaatselijke schoen fabrieken aanzienlijke uitbrei dingen tot stand gebracht, waar door de produktie aanmerkelijk kon worden verhoogd. Sinds 1948 verdubbelde zich in deze indus trie de personeelsbezetting en steeg van 500 naar ruim 1000. De lederwarenindustrie ont wikkelde zich eveneens gunstig in het afgelopen jaar. Eén be drijf onderging een aanzienlijke uitbreiding, terwijl ook 'n nieuw bedrijf werd opgericht. Ook de zuivelfabriek levert 'n belangrijke bijdrage tot de indus triële activiteit in de gemeente. De gemeente is voorzichtig met h.et aantrekken van nieuwe industrieën om het onttrekken van arbeidskrachten aan de be slaande industrieën die reeds met 'n tekort aan werkkrachten te kampen hebben te voorko men. Wel is in het uitbreidings plan-West een industrieterrein geprojecteerd voor kleine indus trieën. AGRARISCH ASPECT. Zoals gezegd kan men Drunen bestempelen als het agra risch centrum van de Langstraat. De betekenis van de Drunense veiling blijkt wel heel duidelijk uit de grote jaarlijkse omzet aan groenten en fruit, die in 1955 de 3.000.000.— overschreed. De Boerenleenbank, waarvoor on langs een nieuw gebouw in ge bruik werd genomen, verwerkt per week ca. 1.000.000..waar bij echter mag opgemerkt wor den dat ook steeds meer indus triële bedrijven hun betalingen; via deze bank laten lopen. Zeer belangrijk voor het agra- OI *r- risch aspect van de gemeente is de op handen zijnde ruilverkave ling, waaraan door de gemeente alle mogelijke medewerking ver leend wordt door de inbreng o.a. van gemeentegronden. Momen teel wordt de land- en tuinbouw in haar bloei belemmerd door 'n groot aantal versnipperde perce len, waardoor een volledig effi ciënte bebouwing niet mogelijk is en de gronden dus veel min der rendabel zijn. Straks, als de land- en tuinbouwers de beschik king zullen krijgen over meer aaneengesloten percelen, zal hier in ongetwijfeld een belangrijke verbetering komen, zodat de agrarische ontwikkeling der ge meente met vertrouwen tegemeet gezien mag worden. WONING- EN SCHOLENBOUW. Drunen heeft een bijzonder zware tol aan de oorlog be taald. Niet alleen hebben de laatste uren van de strijd om de vrijheid aan 40 inwoners het leven ge kost, maar zijn ook 100 huizen totaal vernield, een paar hon derd zwaar en vrijwel alle ande re licht beschadigd. Bij de wederopbouw van de zo zwaar geteisterde gemeente heeft men enorm veel steun ondervon den van de gemeente Beverwijk, die in de zo bekende „glasactie" 3000 m2 voor de gemeente Dru nen bijeenbracht en verder nog een belangrijk geldsbedrag voor de aankoop van glas. Hoe groot de dankbaarheid van Drunen voor deze steun en hulp is mocht onlangs blijken uit de aanbie ding van drie fraaie smeedijze ren hekken voor het monumen tale raadhuis van Beverwijk door bet college van B. en W. aan het gemeentbe%tuur van Beverwijk. Door deze wederopbouw, die thans geheel voltooid is, heeft Drunen een jonger en ruimer aanzien gekregen door een groot aantal geheel nieuwe wijken, zo als de Scbanswijk in Elshout, het tweede deel van de Station straat, de Burg. v. d. Heijden- straat, de Julianastraat, de Bern- hardstraat, de Irenestraat en de Marijkestraat. Een geheel nieu we en zeer fraaie dorpskern heeft Drunen gekregen in het Plein met de monumentale St. Lambertuskerk, het imposante gemeentehuis en de fraaie win kelgalerij. Van het bouwvolume '52'56 (180 woningen) zijn onlangs de laatste 27 woningen aanbesteed. Dat men in Drunen toch nog met een ernstig woningtekort te kam pen heeft, vindt voornamelijk zijn oorzaak in de sterke uitbrei ding van de metaalverwerkende industrie en de schoenindustrie. Uiteraard heeft ook de scho lenbouw alle aandacht van het gemeentebestuur. Gebouwd kon den reeds worden een meisjes school, een kleuterschool en een De fraaie en moderne ontvangzaal van „De Klinkaert". semi-permanente jongensschool. Op stapel staat een nieuwe huis houdschool, waaraan zeer grote behoefte bestaat in verband met de zeer grote belangstelling voor deze school, vooral voor de avondcursussen; verder nog een jongens- en kleuterschool te Els- hout en een jongensschool te Drunen. De semi-permanente jongensschool zal dan door de vakschool in gebruik genomen worden. SOCIAAL EN CULTUREEL WERK. Zeer dringend behoefte be staat er in de gemeente Dru nen aan een gebouw voor soci aal en cultureel werk. Het ge meentebestuur is zeer terecht van mening dat het sicoale en culturele leven gelijke tred moet houden met de groei van de ge meente. Daarom stelt het ook al les in het werk om vooral voor de jeugd een verantwoorde, nut tige en prettige vrije tijdsbeste ding mogelijk te maken. In dit verband zijn er in de vergadering van de raad van 30 oktober j.i. belangrijke besluiten genomen. De gemeente zal ten behoeve van de Stichting „Maatschappelijk Cultureel Centrum" te Drunen garant blijven voor de betaling van rente en aflossing van een door deze Stichting aan te gane geldlening groot 126.232.-. De ze geldlening is bestemd voor de stichting en inrichting van een z.g. jeugdhuis. Aan het r.k. kerk bestuur te Elshout werd 'n sub sidie toegekend van 1500.— per jaar, terwijl aan de parochi ële vereniging „Elshout Voor uit een jaarlijkse subsidie werd toegekend van 450.Hieruit blijkt wel dat het gemeentebe stuur de jeugdzorg met kracht ter hand neemt, een activiteit die ongetwijfeld verheugende re sultaten zal hebben. RECREATIEGEBIED. De steeds groeiende belang stelling, welke Midden-Bra bant als recreatiegebied en va kantiecentrum geniet, heeft het gembeentebestuur doen besluiten tot opening van een kampeer- centrum, dat dit jaar onder de naam „De Klinkaert" officieel werd geopend. Hoe juist dit be sluit is geweest, heeft niet alleen de afgelopen (slechte) zomer be wezen, waarin dit prachtige kam- peercentrum 20.000 overnachtin- ben boekte met bezoekers uit al le landen van West-Europa, maar blijkt ook uit het feit, dat voor het volgend seizoen reeds nu vele aanvragen zijn binnen gekomen. Het ligt dan ook in de bedoeling om het aantal bunga lows voor het volgend seizoen met 20 te vermeerderen, terwijl ook een uitbreiding van 't grond gebied tot 3035 ba. wordt over wogen. Het zwembad, gelegen ten noorden van het afwateringska naal, zal dan ook gereed zijn. Met dit unieke kampeercen- trum zijn in niet geringe mate de belangen van de middenstand gediend, een middenstand die, getuige de vele fraaie winkel panden en aantrekkelijke etala ges, een zeer gunstige ontwikke ling heeft doorgemaakt. De Dru nense middenstand is meege groeid met de plaats en dit is 'n verheugend en waardevol teken. XJit dit summiere overzicht moge blijken dat Drunen 'n welvarende, nijvere en vooruit strevende gemeente is, waar de industrialisatie zich op een rus tige wijze voltrekt, daarbij dank zij het deskundige beleid van het gemeentebestuur en het aanpas singsvermogen der inwoners vol doende ruimte latend aan de bloei van wat eens haar voor naamste bestaansbron was de land- en tuinbouw. Deze welvaart zal ongetwijfeld nog toenemen als straks de ge meente voldoende en goede aan sluitingen krijgt op de nieuwe provinciale weg, waardoor bete re en snellere verbindingen ver kregen zullen zijn met de andere delen van de provincie. De vrees dat deze aansluitingen er mis schien niet zullen komen, is in Drunen al uitgesproken, maar wij geloven dat men deze aange legenheid met een gerust hart aan het gemeentebestuur kan overlaten, dat de belangen van de gemeente tot nu toe steeds op zo voortreffelijke wijze heeft be hartigd. TELEGR. - ADRES„ECHO" men rond de bonenteelt eens extra te belichten, bestond van de zijde der tuinders veel belangstelling. Speciaal werd aan een onderzoek onderworpen de rassen, de afzet mogelijkheden en de ziekte. De slotconclusie De slotconclusie was, na uitvoerige besprekingen over de bonenteelt in het algemeen, dat de normale bonenteelt met de oogst tijd van augustus langzaamaan van het tuinbouwbedrijf zal gaan ver dwijnen, om over te gaan naar het landbouwbedrijf. De mechanisatie die door een pas aan de markt ge brachte bonenplukmachine in de toekomst nog meer zal kunnen wor den verhoogd, zal hiertoe naar ver wachting ook een belangrijke bij drage aan leveren. Voor de tuin bouw zal de bonenteelt beperkt blijven tot soorten die als oogsttijd een vroegere of latere periode heb ben. De aandacht van de tuinbouw zal daarom scherp gericht blijven op de verscheidenheid van rassen die er bestaat. Wel was men van mening dat het nog wel 10 a 15 jaar zal kunnen duren alvorens men aan bovengenoemde verschuiving op gebied van bonenteelt toe is. Op deze forummiddag werden al le problemen rond de bonenteelt zeer diepgaand besproken; ziekte, afzet, rassen en de teelt van dit pro duct in het algemeen teeltplan, kreeg de aandacht aan de hand van de vele vragen en opmerkingen, die uit de vergadering naar voren kwa men. Het forum bestond uit Ir. Vught, J. Nijssen, H. Jehoel, E. van Beurden, J. M. Bruistens en J. Vin den vleugel. Voorzitter van het fo rum was Ir. H. J. Slits, Rijkstuin- bouwconsulent. De bijeenkomst werd geopend door de heer J. v. Hooren, voorzit ter der tuinbouwvereniging, en ge sloten door de heer J. den Hollan der, voorzitter der Veilingvereni ging. Het ligt in de bedoeling dat nog Zondagsdienst. Voor spoedgevallen neemt waar Dr. v. d. Wouw. Winkelactie. De St. Nicolaas-Winkelactie Dru- nen-Elshout is in volle gang. De eer ste dagen werden, naar wij verne men, goede omzetten geboekt. De deelnemende winkeliers hebben aan hun etalages extra zorg besteed en zowel de jeugd als de ouderen kan men geregeld langs deze keurig verzorgde etalages zien gaan. A.s. dinsdagavond zal in café v. Huiten te Elshout de eerste prij zen avond worden gehouden. Volleybal. A.s. zondag speelt het eerste zes tal van Wilhelmina in de hoofdzaal van het stadion „De Vliert" in de eerste afdeling haar eerste twee competitiewedstrij den. W ilhelmina komt zondag uit tegen BAVOB 1 en VCT 2. Wilhelmina promoveerde 't vorig jaar naar de eerste afdeling en het is de eerste maal dat zij nu in deze afdeling uitkomt. Wilhelmi na speelt om 20.30 uur en om 21.30 uur. Wij wensen onze jongens veel sukses. Concert. De harmonie „Beatrix" zal a.s. zondag in de Harmoniezaal van ca fé v. Delft een concert geven voor haar donateurs en begunstigers. Het orkest zal onder leiding staan van haar eerste dirigent, de heer Ton Kotter. Dit is het eerste concert van „Beatrix" na haar promotie naar de superieure afdeling. Verwacht mag worden dat voor dit concert van de zijde der donateurs dan ook een grote belangstelling zal bestaan. Bal-avond. Blijkens de in ons blad voorko mende advertentie, zal a.s. zondag avond in de Harmoniezaal van café Elshout een bal-avond worden ge geven. De bal-avonden bij Elshout die werd opgedragen door Deken Rooyackers. In de zaal van café Els hout zat men hierna aan een ge zellige koffietafel aan, waarna men nog geruime tijd bijeen bleef. Het gehele kerkkoor bracht hierna een bezoek aan het in aanbouw zijnde nieuwe orgel in onze nieuwe kerk, waar door een van de orgelbouwers een en ander werd verteld over dit nieuwe orgel en bij wijze van proef reeds een concert werd gegeven. Later op de dag zaten de leden met hun dames nog aan een diner voor oen modern interieur bi/ TILBURG NIEUWLANDSTRAAT 14 TEL. K 4250—24262 staan bekend om zijn sfeer en ge zelligheid, zodat men ook ditmaal over belangstelling niet te klagen zal hebben. St. Caecilia-feest van het kerkkoor. Het kerkkoor van de parochie van de H. Lambertus alhier, vierde maandag j.l. haar jaarlijks Caecilia- feest. Het was dit jaar geen feest waarop men een jubilaris kon hul digen, maar het feest was niet min der betekenisvol, nu men n.l. vijf nieuwe leden kon welkom heten, die de rijen der zagers kwamen ver sterken, nadat zij enige tijd geleden hiervoor een examen hadden afge legd. De dag begon met een H. Mis, aan, eveneens in café Elshout. De avond werd zeer gezellig doorge. bracht met muziek, zang en decla matie en werd geheel door eigen krachten verzorgd, terwijl het pu bliek als jury optrad. Het jongenskoor zal op donder dag 22 nov. de eigenlijke feestdag van St. Caecilia, haar feestdag hou den. Bonen-forum. De kring Langstraat van de Tuin- bouwbond der N.C.B. hield dinsdag middag in de zaal van café Elshout in samenwerking met de Veiling vereniging „De Langstraat" een Bonen-forum. Voor deze forum middag, die tot doel had de proble- in koud seizoen PUROL meerdere gewassen op een forum middag of -avond zullen worden besproken. Veilingvereniging en Tuinbouwbond werken hieromtrent zeer nauw samen. Omtwikkelingsavond K.A.B. Op de eerste ontwikkelingsavond van de K.A.B. afd. Drunen, sprak voor een goed bezette zaal van de heer H. v. Delft, Pater Sebastianus over het onderwerp „Ons dorp ver andert". Hoewel spreker niet spe ciaal sprak over „ons dorp", maar meer over „het dorp, het verander de platteland", was deze causerie daarom toch niet minder interes sant. De urbanisatie, de versteding van het platteland, aldus spreker, is ook, en vooral in Brabant, in vol le gang. De realiteit van de veran deringen die op onze dorpen plaats vind, dringt echter nog niet vol doende tot ons door. Wij leven te veel in het ogenblik, en wat om ons heen gebeurt, glijd soms te veel over ons heen, zodat wanneer wij stelling willen gaan nemen, het te laat is. Spreker schilderde de versteding van het platteland, welke verste ding zijn oorzaak vind in de alge-' mene technische vooruitgang in de wereld en in de sterke industrialisa tie, helemaal niet zwartgallig. De versteding heeft zeer vele voorde len; alleen moet gewaakt worden dat oude goede gewoonten en tra dities behouden blijven. De goede gewoonte, o.a. bijv. van burenhulp bij geboorte, sterfte en ook bij bruiloft, moet behouden blijven, omdat zij een uiting zijn van het gemeenschapsgevoel van de mens. De eenvormigheid die de stadsburgers kenmerkt, mag niet doordringen tot de dorpsmens; men zal moeten trachten het goede te behouden, zonder de aansluiting op de nieuwe tijd te missen. Spreker schilderde het verander de dorp tegen de achtergrond van de gehele wereld. Niets kan er op de wereld gebeuren of wij weten het, en het raakt ons zelfs. Pers, radio en televisie heeft de wereld in de huiskamer gebracht. Het is, aldus Pater Sebastianus, de jeugd die straks meer nog dan wij met de versteding van 't platteland te ma ken zal krijgen. Met klem wees spreker dan ook op de harde nood zaak de jeugd zo te vormen, dat zij straks geestelijk weerbaar zal zijn. De versteding van het platteland eist van de bevolking en straks van de jeugd een scherp onderscheids- vermogen, gesteund door een groot geloof. Tot slot werden nog verschillende vragen gesteld aangaande deze zeer interessante inleiding. Agenda. Vrijdag 23 november: 7.30 uur repetitie leerlingen Harmo nie „De Volharding", zaal café Els hout; 8.30 uur repetitie Harmonie „De Volharding". Zondag 25 november: 11.30 uur repetitie Harmonie „Bea

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5