FILMJOURNAAL WAALWIJK Waalwijkse en Langstraaise Courant V D, E R.K. Middenstand vergaderde Gemeente stelt 2 woningen beschikbaar voor Hongaarse vluchtelingen G. PULLENS, Stationsstr. 90 WAALWIJK. Tel. 2463 LE0DEB0NDT, Hoofdstr, 82 KAATSHEUVEL Tel, 2293 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO W HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 91 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal f 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" GEMEENTERAAD WAALWIJK wc oor de aanvang van de spoed eisende vergadering, waarvoor de gemeenteraad van Waalwijk j.l. dinsdagavond bijeenkwam (wet houder bmolders was wegens ziekt verhinderd), wijdde de voorzitter, burgemeester Teijs- sen, enkele woorden aan de ge beurtenissen in Hongarije. Deze korte herdenking werd door de raad staande aanhoord. „Met grote eerbied en piëteit herdenken wij de velen die voor de geestelijke en politieke vrijheid in Hongarije zijn gevallen. Zij hebben het schoonste en het rijk ste gegeven wat zij te geven had den: hun leven. Meer dan ooit be seften wij thans wat de vrijheid betekent.'' Aldus burgemeester Teijssen, die verder nog wees op de eendrachtige en eensgezinde samenwerking .van 't Nederlandse volk in de hulpverlening, waaruit duidelijk onze liefde voor de vrij heid spreekt. Burgemeester Teijs sen besloot zijn korte toespraak met de woorden: „Dat de Heer van leven en dood aan allen die in Hongarije voor de vrijheid ge vallen zijn het eeuwige geluk mo ge hebben geschonken." Hierna deelde de voorzitter mee, dat het gemeentebestuur had be sloten 2 woningen ter beschikking Van de Hongaarse vluchtelingen te stellen. Hij meende dat voor het inrichten yan deze woningen een beroep op het particulier ini- tatief zou mogen worden gedaan. Hiervoor zal nog contact worden opgenomen met de diverse orga nisaties. Vervolgens kwam als enig agendapunt ter taiel üe Douw van o woningwetwoningen aan üe Al- DerümgK T hijmstraat. Ueze Douw is mogelijk geworaen üoor de om- stanaigneid dat een viertal par ticuliere bouwplannen dit jaar geen doorgang zal vinden. L>e douw van deze vier woningen zal gecombineerd worden met het Douwplan van een woningwetwo ning aan de Meerdijk. hlet betreft hier flus geen extra bouwvolume. De bouw van deze vijf woning wetwoningen is gepland aan de noordzijde van de Alberdingk Thijmstraat. Zij zullen van het- zelfdp type zijn als de 46 en de 20 woningwetwoningen welke in dit gedeelte reeds in aanbouw zijn. De huurprijs zal f 10.55 per week bedragen. De raad ging met dit voorstel akkoord. Aan het slot van deze vergade ring deelde de heer A. Meijs na- men$ alle raadsleden mee, dat de raad'geheel achter het gemeente bestuur stond inzake de hulpver lening aan de Hongaarse vluchte lingen en dat verder alle raads leden unaniem hadden besloten het presentiegeld van deze ver gadering ter beschikking van het vluchtelingencomité te stellen. Met het voorstel van de (voor- zitte|, dat dit bedrag door de ge meente zal worden overgemaakt aan het nationaal comité, kon de raad zich verenigen. Hjierna werd deze vergadering geslbten. van die landen: Chinezen, Bosne gers, Indianen, Creolen en Ne gers. Een film ten slotte die toont hoe onze Koningin openstaat voor dit volk; aan haar warme en har telijke menselijkheid doet deze film recht wedervaren. Een film waarbij men vooral de schooljeugd tegenwoordig zou willen zien. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. LUXOR. „Rock Around The Clock". Eerder dan verwacht was kap ook Waalwijk de geboorte van de nieuwe „schud en schuurmu- ziek horen. Als men de opwin dende persberichten uit andere delen van de wereld mag geloven, is het de verdienste van „rock roll", dat de toehoorders vrij snel hun bezinning kwijt raken, waar na uiteraard de rest volgt. Deze film laat zovéél transpiratie en tot bersten^ toe oplopende benauwd heid zien, dat men zich al gauw van knellende kledingstukken gaat ontdoen. Het vomeerritme van deze muziek maakt dat men het op de stoel niet lang volhoudt en zich gaat voortbewegen als werd men geplaagd door tiental len lintwormen. De opvoedende waarde uit zich vooral in het ver schijnsel dat velen de neiging krij gen om alles wat los en vast zit tot de grond toe af te breken. Over de film zelf valt weinig te zeggen. De muziek is hoofd zaak, zodat het verhaaltje nog slechter is. Twijfelachtig massavermaak, natuurlijk uit Amerika. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. Stoelen extra vastschroeven! „De schrik der Sioux". Na „De schrik van Arizona" weer een nieuwe schrik, die ove rigens ook nu weer een suiker zoet einde vindt. Ditmaal zijn het weer eens de Indianen, die bij bosjes worden neergemaaid dank zij 'n nieuw soort repeteergeweer. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. MUSIS SACRUM. „Desiree". eze roman van Annemarie Selinko, spelende in Frankrijk ten tijde van de grote revolutie, heeft sinds haar verschijnen grote op gang gemaakt. Het is het verhaal van Dêsirée Clary, die in het jaar 1794 in Marseille kennis maakt met de Franse generaal Napoléon Bonaparte. Zij worden verliefd op elkaar en Désirée maakt de uitzet al gereed terwijl Napoléon naar Parijs jjaat om de Italiaanse veldtocht voor te bereiden. Als Napoléon niet terugkeert, gaat Désirée zelf naar Parijs en arriveert daar op het ogenblik dat de verloving van Napoléon met Josephine de Beauharnais wordt gevierd. Woedend werpt zij Jo sephine een glas champagne in 't gezicht. Enige tijd later trouwt zij niet Bernadotte, de maarschalk van Frankrijk. Als Bernadotte tot kroonprins van Zweden gekozen wordt, gaat zij als kroonprinses met' hem naar Stockholm, maar voelt zich aan het stijve Zweedse hof jpiet thuis en keert terug» naar Fraljkrijk. Als Napoléon in Rus land verslagen wordt, verzoekt Napoléon Désirée haar man over te halen hem te steunen. Berna- dottp weigert en trekt tegen Na poléon ten strijde, omdat hij Zweeds grondgebied geschonden heeft. Dan volgt Elba, de terug keer van Napoléon en zijn laatste vertwijfelde poging in de slag bij Waterloo. Ten slotte is het Dé sirée die Napoléon weet over te halen zich over te géven om ver der ijbloedvergieten te yoorkomen. Napoleon overhandigt haar zijn degen en g.aat Zijn levenslange verbanning nhar Elba tegemoet. Eén kleurrijk en onderhoudend verljaal in Cinemascope. .Man vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. De Koninklijke Reis. e Nederlandse filmindustrie heeft met de verfilming van de Koninklijke reis naar de West een ij buitengewoon goede beurt gemaakt. Deze film is een prach tige1! documentaire geworden met een overdaad van verrukkelijke kleuren, die de toeschou wer in ademloze aandacht gevan gen houdt. Een film die ons een prachtig beeld geeft van de over weldigende schoonheid van de natiiur in dat land en die ons in kennis brengt mét de bevolking ZONDAGSDIENST, Zondag 25 november 1956. Arts Dr. Langemeijer. Apotheek Geers. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 25 november 1956. 10 uur Ds. L. Schellevis. Bediening H. Doop. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 25 november 1956. V.m. 10 uur en n.m. 2.30 uur Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstraat 65. Zondag 25 november 1956. 11 uur v.m.Ds. C. B, Schuur man. Opheffing van onrendabele lijnen. In 't voorlopig verslag van de Tweede Kamer terzake de be groting van Verkeer en Water staat wordt aan de minister ge vraagd of hij niet te ver gaat met de opheffing van onrendabele lij nen der N.S. Nederland haalt hierin 't cijfer van 30 terwijl andere landen, o.a. België maar 10 opheffen en dergelijke voorbeelden zijn er meer. Wij dachten hier direct aan de opheffing der lijn 's-Bosch—Lage- Zwaluwe en de verkeerstekortko- mingen die daardoor zijn ont staan in zo n belangrijke indus triële streek, die ook wat het toe risme betreft toch zeker begint mee te tellen! verpakt en gesneden broodsoorten zjjn een KLASSE-APART. Neem eens 'n proef, U heeft keuze genoeg en U zult er vast geen spijt van hebben. WONDERWIT verpakt gesneden wit brood gemakkelijk, hy giënisch, voordelig KORENGOUD verpakt gesneden tarwe brood, rijk aan vitami nen. FAVORIET verpakt gesneden melk- brood melk in vaste vorm. Alleen verkrijgbaar in onze depóts O.Q.G, briengt Madame Tic Tac. Zaterdag en zondag komt de toneelvereniging Q.O.G. in „De Gecroonde Leersse" voor het voetlicht met „Madame Tic Tac" yan Gary en Weathers, een to neelwerk, dat na-grote successen geoogst te hebben bij het Engelse beroepstoneel, sinds kort in Ne derlandse vertaling Verschenen is. Het gegeven en de uitwerking van het conflict in dit werk zijn knap gevonden, maar terwillc van de spanning zou het jammer zijn er ook maar een onderdeel van te verraden. De actie immers verloopt niet langs de platgetre den paden die we uit zovele ro mans en toneelstukken kennen en waarin men, na het eerste bedrijf, gewoonlijk al kan vertellen hoe het afloopt. De O.O.G.-leiding meent met de keuze van dit werk, erin ge slaagd te zijn de reeks aparte to neelwerken die zij reeds bracht, voort te zetten. We zullen met'belangstelling gaan zien of ze hierin geslaagd is. Geslaagde Fancy-Fair van Drumband. De fancy-fair welke het afge lopen weekeinde werd gehouden ten bate van het uniformenfonds der Kajotters-Drumband, mag al leszins geslaagd worden ge noemd. In totaal hebben ca. 4000 bezoekers hun geluk beproefd in de zaal van De Gecroonde Leers- se. De netto-opbrengst wordt ge schat op ca. f 2000.hetgeen nog Wel niet helemaal voldoende is om de Drumband in uniform te steken, maar toch kan reeds nu wel worden gezegd dat 1957 een keurig geklede Drumband zal brengen. Ouderavond Meisjesschool. Hedenavond zal in de zaal van De Lindeboom een bijeenkomst worden gehouden van de ouders van de meisjes uit de 5e en 6e klas van de r.k. meisjesschool aan de St. Crispijnstraaf. Drs. H. v. d. Meijden, deskundige op het ge bied der beroepskeuze, zal spre ken over het onderwerp „Wat moet mijn dochter worden". Voor de ouders van de jongens werd een dergelijke ayond reeds met veel sukses gehouden. Deelname aan Turnwiedstrij dien door Chr, Gymn. Ver. K. V. Onze plaatselijke Gymnastiek vereniging Kracht en Vlugheid (v.m. Besoijen) nam j.l. zaterdag met een 24-tal turnsters en tur ners onder leiding van mej. Ans v. d. Hoven alhier en de heer J. van Gerwen, Tilburg deel aan de turnwedstrijden te Bergen op Zoom, uitgeschreven door het Ned, Chr. Gymnastiekverbond (Kring Zeeland). Hoewel aan de ze yedstrijden een groot aantal turnsters en turners deelnam, wisten de dames de 2e prijs te be halen en de heren de 4e prijs, wat alleszins een prachtig resultaat genoemd mag worden en hetwelk ongetwijfeld mede te danken is aan de voortreffelijke leiding. Bastaardputter van Waalwijkier won kampioenschap. Op een tentoonstelling met wedstrijd voor wildzangvogels, gehouden te Tilburg ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de V-V. „De Vink", hebben de Waalwijkse vogels een beste beurt gemaakt. Kampioen der tentoonstelling werd de bestaard- puttèr (90 pluspunten) van Fr. Vërhaaren uit Waalwijk. Er wa ren ruim 200 inzendingen uit alle delen van de provincie. De uitslagen luiden als volgt: Vinken: (1, 10) M. Smits, Til burg; (2, 7) L. Peijs, Tilburg: (3, .5), J. van Dun, Tilburg; 4 A. de Rooij, Tilburg; 6 H. van Beekom, Tilburg; 8 H. Michielse, Oirschot; 9 A. Engelen, Tilburg. Sijsjes: 1 M. Smits, Tilburg; 2 fac. van Elshout, Breda; 3 J. Eg- gélsj; Tilburg: 4 L. Peys, Tilburg; J.Schapendonk, Waalwijk. Kpeuën: 1 A. Snijders, Waal wijk; 2 H. Oostelbos, Tilbürg: 3 C. J. Bekkers, Tilburg; 4, 5 J. van Dun, Tilburg. Putters: 1, 4 Chr. v. d. Ven, Waalwijk; 2 F. Verhaeren, Waal wijk; 3 J. van Elshout, Breda; 5 J, Eggels, Tilburg; 6 M. Ma- chielse, Oirschot. Groenlingen: 1 Chr. v. d. Ven, Waalwijk; 2 H, Stokwielder, 'Waalwijk. Bastaard-putters: 1, 4, 5, 6 F. Verhaaren, Waalwijk; 2 P. de Kok, Tilburg; 3 P. Kollau, Til burg. Bastaard-kneuën: 1 H. Oostel bos, Tilburg; 2 A. v. d. Wiel, Ois- terwijk. Bastaard-sijsjes: 1 J. v. d. Els hout, Breda; 2 A. v. d. Wiel, Ois- terwijk. Kruisingen: 1, 2, J. C. Laurijs- sen, Tilburg met kneu-putter. Wat wil het C.N.V.? Over de wenselijkheid en nood zakelijkheid van het bestaan der vakbeweging wordt in onze tijd verschillend gedacht. Over de noodzakelijkheid van het bestaan ener christelijke vakbeweging wordt tegenwoordig wel zeer verschillend geoordeeld. Is 'er, zo vraagt menigeen zich af, vandaag nog wel een eigen taak voor de christelijke vakbeweging, en heeft die beweging nog wel een eigen programma, dat, zich baserend op j de belofte en de norm van het Evangelie, metterdaad een weg wijst uit de sociale problematiek van onze tijd? Het blijkt steeds duidelijker, dat door verhoging van het levens peil door toenemende welvaart de social problemen niet worden opgelost. Integendeel: de grotere welvaart roept zelfs nieuwe vraagstukken op. Hoe langer hoe meer komt Openbaar, dat het sociale vraag stuk in wezen een vraagstuk is van de verhoudingen tussen men sen onderling, tussen mensen en machines, tussen enkeling en col lectiviteit. En het blijkt elke dag duidelijker, dat wij aan de op lossing van deze problemen nog nauwelijks begonnen zijn. Wat wil het C.N.V., het Chris telijk Nationaal Vakverbond, vandaag? Wat willen de meer dan 200.000 christelijk georgani seerde arbeiders en beambten, leraren en ambtenaren nu in en door hun vakbeweging doen, om de vragen van de dag dichter bij een oplossing te brengen? Wat is vandaag eis van het Evangelie ten aanzien van de sociale kwes tie? Deze belangrijke vraag, die ieder van ons moet bezig houden, is het centrale thema van de gro te reeks propagandavergaderin- gen, die door de christelijke vak beweging in de komende weken wordt belegd. Ook hier vindt zulk een bijeen komst plaats en wel op dinsdag avond 27 november a.s. in de te kenzaal der Chr. H.B.S., aan de Floris V-laan. medewerking verleent, bewijst de unieke feestverlichting, die het ter beschikking van deze en andere acties heeft gesteld en nog zal stellen. De heer Fijneman achtte de acties van de middenstand voornamelijk van betekenis voor zover zij elke middenstander af zonderlijk winst opleveren. Het resultaat van het aandacht vesti gen op de middenstand in zijn ge heel kon volgens hem, gezien soortgelijke acties in omliggende plaatsen, niet groot zijn. De voorzitter achtte het wel degelijk van belang aan de buiten wacht te tonen wat de Waalwijk se middenstand te bieden heeft en ëen bezoek aan Waalwijk te sti muleren door het voeren van aan trekkelijke acties. Ook al worden in omliggende plaatsen dergelijke acties gevoerd, dan nog is dat geen reden om het in Waalwijk achterwege te laten, integendeel', dit zou een stilstand zijn die on herroepelijk achteruitgang bete kent. Aan het begin van deze verga dering wijdde de voorzitter nog enkele woorden aan de droeve en schokkende gebeurtenissen in Hongarije en spoorde de midden standers aan tot offerbereidheid in geld of natura ten behoeve van dit zo zwaar geteisterde volk. r zullen in het bestaan van de r.k. Middenstandsvereniging niet zo heel veel vergaderingen zijn geweest welke zo druk zijn be zocht als die van woensdagavond in de achterzaal van hotel Ver- wiel. Alles wat er aan stoelen en tafels was moest worden gere- kwireerd. Deze ruime belangstelling golld ongetwijfeld de spreker van deze avond, de heer Engelhard, inspec teur van de Onderlinge Midden stands Levensverzekering, een in stelling van de Katholieke Mid denstands Organisatie. Hij be lichtte zeer duidelijk de vele vor men van verzekering in het alge meen en die welke voor de mid denstander van belang zijn in het bijzonder. Ongetwijfeld zal de Waalwijkse middenstand hier door een beter en duidelijker in zicht hebben gekregen in de zo moeilijke verzekeringsmaterie en daar zeker zijn voordeel mee doen. Er ontspon zich naar aan leiding van de uiteenzetting van de heer Engelhard een levendige discussie. De voorzitter, de heer A. Meijs, dankte de spreker hartelijk voor zijn deskundige en bevattelijke uiteenzetting en sprak de hoop uit, dat hij in de toekomst nog eens bereid zou zijn voor de Waalwijkse Middenstandsver eniging een spreekbeurt te ver vullen. Wegens het vergevorderde uur werd de bestuursverkiezing naar de volgende vegadering verscho ven. Naar aanleiding van de St. Ni- colaas-actie deelde de heer Meijs mee, dat een aantal mensen er zijn teleurstelling over had uitgesproken dat in een aan tal winkels geen bonnen wor den uitgereikt. Daarom zij er nog eens de aandacht op gevestigd dat de deelnemers aan de St. Nicolaasactie te herkennen zijn aan het raambiljet. Overigens betreurde de heer Meijs het dat niet blle Waalwijkse middenstan ders: aan de St. Nicolaasactie deelnemen. Het betreft hier im mers een actie, die het belang van de middenstand in zijn geheel be oogt. Het gaat er om door een gezamenlijke actie de aandacht te vestigen op de gehele Waalwijkse middenstand, om deze midden stand in de belangstelling te bren gen van een zo breed mogelijk publiek. Dat het gemeentebestuur de betekenis van een dergelijke actie inziet en hieraan zijn volle Stalinisme versterkt? Vice-premier Molotof is be noemd tot minister van staatstoe zicht in de Sovjet-Unie, met be houd van zijn post als vice-pre mier. Dit heeft radio-Moskou j.l. woensdagavond meegedeeld. Diplomatieke kringen in Mos kou zeggen, dat deze benoeming zeer goed een nieuwe machtsver schuiving kan betekenen in het voordeel van de oude garde in het Kremlin. Demoralisering in Hongarije. Russische troepen in Hongarije zijn op een plaats onderling aan het vechten geslagen en het aan tal deserties neemt de laatste da gen sterk toe. In Zuid-Sllavië zijn reeds honderden Russen aangeko men, die zich hebben laten inter neren. De demoraliserende uit werking van het Hongaarse ver zet op de sovjettroepen is het sterkst bij de Russische eenheden die reeds voor de opstand in Hon garije waren gelegerd. Zuid-Sla- vië heeft zijn grenstroepen ver stekt -en in alarmtoestand ge bracht.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 9