FILMJOURNAAL Radio Televisie OE MYSTERIEMAN en electrische huishoudelijke apparaten I. C. MORTIER N.V. WAALWIJK JAN VAN DONGEN ELEM Geef een nuttig geschenk 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 NOVEMBER 1956 2 Vergadering van Coöperatieve aankoop^ereniging te Sprang-Capelle Voor nuttige en goede geschenken OP ELK GEBIED GEREEDSCHAPPEN voor vakman en amateur KUNSTSCHAATSEN Hudora en Nooitgedagt KINDERSCHAATSEN Nooitgedagt RENSCHAATSEN Nooitgedagt HET AANGEWEZEN ADRES VOOR Radio Televisie Stofzuigers Wasmachines Scheerapparaten Strijkijzers Verlichting enz ELECTRISCHE NAAIMACHINES training in de avonduren geen doorgang kan vinden. Gezien deze situatie heeft het bestuur van genoemde vereniging gemeend nogmaals een beroep op de raad te moeten doen om een tegemoetkoming te verlenen in bovenomschreven kosten, welke naar raming rond f 2000 zullen bedragen. Voorstel ,tot uitbreiding van 't gasnet tot het dorp Capelle. In september j.l. hebben B. en W. het gemeentelijk gasbedrijf te Loon op Zand opgave verzocht van de financiële consequenties bij doortrekking van de hoofdgaslei ding vanaf de Nieuwevaart tot en met het dorp Capelle Om een goede gasvoorziening in het dorp Capelle te realiseren is het noodzakelijk, dat een mid- dendrukleiding wordt gelegd van af het gasbedrijf over de Loonse- dijk tot aan de Nieuwevaart. Aan het einde van deze middendruk- leiding, dient een hogedruk-regu- lateur te worden geplaatst, waar op het in Capelle aan te leggen distributienet wordt aangesloten. Genoemde uitbreiding vraagt van het gasbedrijf een investering van ruim f 95.000. Rekening hou dende met een maximum aantal aansluitingen van 250, waarvan 160 direct aansluiten, is een ren dabele exploitatie van deze uit breiding voor het gasbedrijf niet gegarandeerd. Nu geniet deze gemeente op grond van de aan Loon op Zand voor de levering van gas verleen de concessie per jaar een vergoe ding van 1 cent per m3 gas, wel ke boven de door Sprang-Capelle gegarandeerde minimum-afname van 100.000 m3 per jaar wordt afgenomen. Ten einde in de onrendabele kosten van bovengenoemde uit breiding tegemoet te komen stelt het gemeentelijk gasbedrijf te L. op Zand voor, dat de vergoeding aan de gemeente Sprang-Capelle niet van toepassing zal zijn op de uitbreiding in het dorp Capelle, d.w.z. dat gedeelte van Capelle, dat ten noorden van de spoorweg overgang over de Wendelnesse- weg is gelegen, i Uitgaande van 160 aansluitin gen, welke onmiddellijk zullen plaats vinden, zal de gasafname voor dat gebied 72000 m3 per jaar zijn. De vergoeding aan de ge meente Sprang-Capelle zou dus f 720.per jaar bedragen. Wan neer hiervan afstand wordt ge daan betekent dit, gekapitaliseerd a4fo rente per jaar, een bijdrage van f 18.000 in de onrendabele kosten. Maar wanneer niet tot uitbrei ding van het gasnet wordt over gegaan, zal de gemeente Sprang- Capelle bedoelde f 720 per jaar evenmin ontvangen. Waar de uitbreiding overigens geen lasten met zich meebrengt en uitbreiding van het gasnet zeer gewenst is, stellen B. en W. voor op het voorstel van het gemeente lijk gasbedrijf in te gaan. Bede van de heer G. de Waard Waard aan het woord. Hij ver klaarde stom verbaasd te zijn ge weest over de insinuaties aan zijn adres in de pers. Het was volgens spreker absoluut onwaar dat hij eigenaren van gronden zou hebben geadviseerd ver koop uw grond niet Het is on ze taak voorlichting en advies te geven en het is zeker nooit en nimmer de bedoeling daarbij de gemeente „een poot uit te trek ken", aldus drukte de- heer De Waard zich uit. Maar... de grond dient betaald te worden naar de waarde, geen cent imnder, en de boer dient volledig, maar dan ook volledig schadeloos te wor den gesteld. Spreker betoogde dat dit rechtvaardig en eerlijk is. Hij vond het misdadig, wanneer men trachtte een te laag bedrag te bieden. Wij hebben het afge lopen jaar voor verschillende ge meenten grond aangekocht en er is tot nu toe geen enkel geval ge weest, waarin wij er niet in zijn geslaagd de partijen tot overeen- slemimng te brengen. Minnelijk aankopen is volgens spreker al tijd zijn grootste sukses geweest. Maar ik heb een boerenhart, zo ging hij verder, en ik kom te al ten tijde voor de boeren op en ik zal er voor waken dat ze krijgen wat hun volgens recht toekomt. Het is goed dat de gronden ge taxeerd worden door mensen die zelf een boerenhart hebben. Daar moet men, zo zei dhr. De Waard, geen ambtenaren op afsturen. Hij adviseerde met klem zich steeds wanneer het althans gaat om grote bedragen con tact op te nemen met hem, wiens adviezen altijd pro deo, dus gra tis zijn. Komt ge dus straks 'met grondaankopen in moeilijkheden, wij uw organisatie zullen het voor u oplossen en wij zul- en dat doen op een strikt recht vaardige wijze, aldus spreker. Of u een pachtcontract hebt of niet doet er niets toe, u krijgt toch Op de agenda van de Coöpera tieve Landbouw Aankoop Vere niging „Sprang-Capelle en Om streken" kwamen vrijdag 23 nov. j.l. een paar belangrijke punten voor, namelijk een inleiding van de heer W. G. de Waard, voor zitter van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, en een lezing van Ir. J. Cornelissen over Rundveevoeding en de CL. O.-controle. Uiteraard was de komst van de heer De Waard naar Sprang- Capelle voor ons reden deze ver gadering te bezoeken. U hebt in ons blad kunnen lezen over hel geschil dat er ontstaan is tussen wethouder Winkelman en de heer De Waard met betrekking tot de grondaankoop ten behoe ve van de woningbouw voor de gemeente Sprang-Capelle. In zijn ingezonden stuk in ons blad van maandag 5 november heeft dhr. De Waard reeds het een en an der uiteengezet over de juiste gang van zaken bij de aankoop van gronden. Dit ailes werd door hem op deze vergadering nog maals met veel nadruk onder streept. De ruime zaal van café ,.'t Bruggetje" bleek overvol en het auditorium heeft met inten se aandacht kunnen luisteren naar het enthousiaste en gloed volle betoog van dhr. De Waard. Met open vizier. Het was de voorzitter, de heer B. J. Elsman, die de vergadering opende en een hartelijk woord van welkom richtte tot de vele aanwezigen, inzonderheid tot de beide sprekers van deze avond, de heren De Waard en Ir. Corne lissen. Hierna was de beurt aan de secretaris, de heer J. den Hollan der, voor het lezen der notulen en aan de heer Haveman voor zijn financieel verslag. Vervolgens kwam de heer De FEUILLETON van DE ECHO VAN HET ZUIDEN Oorspronkelijke detectiveroman door d' ARGENTY. 8) In het vuile, ongeschoren ge laat blonken twee staalblauwe ogen. Dat viel brigadier Bel ter stond op, toen hij door de bede laar staande gehouden werd, twee dagen later. „Bent u niet brigadier Bel?" „Zeker ben ik dat, wa,t wil je van me?" „Heeft u het onderzoek naar de zaak Wellers in handen?" „Dat heb ik". Bel begon zijn ondervrager in teressant te vinden en vroeg snel: „Ben je soms getuige van die moord geweest?" „Geen kwestie van, maar ik stel altijd veel belang in politie werk." „Ha zo! Nu wil je van mij een paar bijzonderheden weten, niet?" „Als u zo vriendelijk wilt zijn, ik interesseer rw d'r erg voor". bedrijfsschadevergoeding, waar op u recht heeft. Het is geens zins de bedoeling dat ik zou optreden tegen de gemeente Sprang-Capelle, doch ik meende het nodig en noodzakelijk te vin den hierop in te gaan, om alzo schoon schip te maken. Ik ben geen voorstander van al dat ge kibbel en geschrijf in de kranten, maar ik ben een man die zich ook niet laat ondersneeuwen. Ik wens steeds recht door zee te gaan en ik wens niet anders dan rechtvaardig te handelen. Ik zou hier niet gekomen zijn als ik niet met opënvizier had kunnen strij den. Het was ongeveer in deze be woordingen dat spreker zich uit drukte. Op enkele echnische bij zonderheden zullen wij hier niet verder ingaan. Wij mogen u indien dat nodig mocht zijn - daarvoor verwijzen naar de heer De Waard te Werkendam. Géén vergissing Spreker zei aan het begin van zijn oratie, dat de heer Winkel man had gezegd, dat noch dhr. De Waard, noch de Maatschap pij van Landbouw op de gemeen teraadsvergadering genoemd zijn. De heer De Waard kon dit niet begrijpen. Hij opperde de moge lijkheid dat de verslaggevers van „De Echo van het Zuiden" en het „Nieuwsblad voor het Land van Heusden en Altena, de Lang straat en de Bommelerwaard" zich zouden hebben vergist. Maar het was het gemeeneraadslid de heer H. Maijers, die na afloop van de rede van de heer De Waard verklaarde, dat op dc raadsvergadering wel degelijk de heer De Waard en de Maatschap pij van Landbouw zijn genoemd geworden eri dat de verslagen in de pers volkomen juist waren. De voorzitter dankte de spre ker voor zijn uiteenzetting, die met bijzondere attentie door al len was aangehoord. Hij wees de leden er op dat de hier uiteenge zette materie niet zozeer behoort tot de coöperatie, maar tot de standsorganisatie. Tenslotte kreeg de heer Ir. Cornelissen gelegenheid zijn le zing te houden over de rundvee voeding etc. Speciaal voor de landbouwers gold dit onderwerp als uitermate nuttig en leerzaam. LUXOR. „Koning der Manege". Omdat zingen misschien ook j gaat vervelen, heeft men de Duit- j se tenor Rudolf Schock in deze film het circuspak aangetrokken en zo verricht hij (zijn double) adembenemende toeren aan de trapeze. Onder de bedrijven door wordt hij verliefd op het danse resje Susi, hetgeen tegen het zere been van Jack haar partner is. Deze bruut gaat uit nijd zo ruw met het lieve kind om dat hij door de directeur van het circus op straat wordt gesmeten. Dit zou gevoeglijk het einde kunnen zijn, maar als Fritz (Rudolf Schock) ook het circus de rug toekeert, omdat hij plotseling ontdekt heeft dat hij met zingen veel meer kan verdienen, komt Susi zonder vrijer te zitten. De filmmakers hebben echter wel voor heter vuren ge staan. Zij laten Fritz zoveel heim wee krijgen naar het circus dat hij het niet meer harden kan, Maar Jack is nog steeds niet dood en grijpt zijn kans om Fritz een loer te draaien. Op het laatste ogen blik echter wint zijn goede in borst, zij het dan ook dat hij daardoor een paar weken het zie- kenhuis in zal moeten. Omdat er dan al 2512 meter gedraaid is, wordt het hoog tijd dat Fritz en j Susi gaan trouwen. Een braaf verhaaltje voor een avond als men werkelijk niets j beters te doen heeft. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. Heidien in het wit. In deze Duitse film wordt het leven geschilderd van de grote chirurg prof. Sauerbruch. We zien hem hier echter niet alleen als de grote, wereldberoemde arts, maar ook en vooral als een goed mens. Het verhaal ontwikkelt zich rond de dramatische zelfmoordpoging van een jonge vrouw, die ten slot te dank zij Sauerbruch weer ge heel genezen aan het leven wordt teruggegeven. De hoofdrollen worden vertolkt door Ewald Bal- ser en Heidemarie Hatheijer. Maandag jen woensdag. Toegang 14 jaar. MUSIS SACRUM. „De man met de gouden arm." In ons vorig nummer bespraken wij voor u het boek „De man met de gouden arm". Wij zeiden dat het een grauw, uitzichtloos ver haal was, waarin de schrijver ons voorhoudt dat iemand diè aan verdovende middelen verslaaft is, daaraan onherroepelijk ten onder gaat. Het einde van de film, die naar dit boek gemaakt is, is hoop voller en wil ons ervan overtui gen dat er wel een uitweg is voor degene die werkelijk wil. Deze film, gemaakt door Otto Preminger, is vooral dank zij het weergaloos knappe spel van Frank Sinatra geworden tot hui veringwekkend monument. Ook in deze film wordt gebruik ge maakt van een telkens terugkeren de melodie, een soort boogie-woo gie thema, dat uitgroeit tot de hartslag van ontstellend grauwe en verworden wereld waarin het verhaal zich afspeelt. Een film die obsedeert van het begin tot het einde en die niets onbedekt laat van de verschrikkelijke ellen de van hen die aan de morfine verslaafd zijn. Ongetwijfeld kan men „De man met de gouden arm" als de beste film der laatste jaren bestempelen. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar met enig voor behoud. „Het Roversïiest". In de boeken van de bekende schrijver Zane Grey wordt altijd een flink robbertje gevochten. Zo ook in de verfilming van „Rob bers Roost", die onder de titel „Het Roversnest" in Nederland werd uitgebracht. Als we u ver tellen dat er twee benden veedie ven in voorkomen, dan begrijpt u wel dat er heel wat kruit ver schoten Wordt. Het mag dan ook een wonder heten dat de held aan het eind van het verhaal nog leeft. Maar ten slotte moet het lie ve meisje, dat ook hier niet ont breekt, ook iets hebben. Een film om het warm van te krijgen. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „Vertel me dan eerst eens wie je naar mij toegestuurd heeft!" „Ik hoorde er van Jan Pijper van ontweek de zwerver, „Waar is Jan Pijper?" vroeq Bel vlug. „Ik heb 'm de laatste dagen niet meer gezien, brigadier. Ik ge loof, dat ie spoorloos verdwenen is." „Dat geloof ik al lang. Maar luister, Wellers deed zijn avond wandeling en werd op straat neergeschoten, in de rug, van 15 m afstand. Op een oude tabaks doos na waren zijn zakken leeg- j gehaald. Een agent hoorde het schot vallen en liep toe. Twee be- i kende zwendelaars liepen hem j hard voorbij, maar de agent zocht het lijk op. De huishoudster werd' ongerust over het lange uitblijven van Wellers en liep de straat op. Met behulp van de agent en en kele burgers droeg zij Wellers het huis in. Ik heb dadelijk vin gerafdrukken genomen en ze ver geleken met die van de betrok kenen". „Wie waren dat?" viel de be delaar hem in de rede. „Dat waren natuurlijk de huis houdster, de agent en de buren." „En die zwendelaars zeker?" „Nou je 't zegt", weifelde de kleine brigadier. „Zijn die kerels dan niet op gespoord?" „Jawel, ze zijn verhoord in bij zijn van detective Peters, maar wegens gebrek aan bewijs en wegens een kloppend alibi moest de commissaris hen in vrijheid stellen. Ik geloof niet, dat ik om hun vingerafdrukken gedacht heb." i „Is dat alibi gecontroleerd?" i „Ze beweerden de nacht of lie ver de avond in de nachtclub van De Bas doorgebracht te hebben en deze de Bas bracht als getui ge nog een kellner Pollins mee." j „Wie zijn die zwendelaars?" 1 „Wallach en Tolman, zeer bekend in de Blijsteenstraat." i „Ik ken ze", knikte de bedelaar. „Zou je mij hun vingerafdruk ken kunnen bezorgen?" vroeg Bel. ,,'t Is in 't belang van het po- litie-onderzoek en ik zou u een voorwerp kunnen brengen, dat zij aangeraakt hebben" zei de have- loze. „Als je dat gedaan krijgt, ben je zeker van een aardig centje. Lever mij zoiets, wanneer kan ik j het krijgen?" „D'r zal enige tijd mee heen gaan, maar ik zie u nog wel eens in deze buurt". „Prachtig, afgesproken. Hier heb je vast een voorschotje". „Dank u wel, brigadier." De bedelaar stak het geld in zijn zakdoek en vervolgde lang zaam zijn weg. Bel wreef zich in de handen. „Zo meneer de detective, we zullen eens zien wie er eerder een spoor te pakken heeft, jij of ik". De detective bevond zich op dat ogenblik op zijn gebruikelijke morgenwandeling door de stillere achterbuurtstraten van Blijsteen en moest om in de Voorstraat te komen, elke dag 'een plantsoen doorwandelen. Het paadje was door hoog struikgewas van de straat afgescheiden, een welkome schuilplaats voor struikrovers. Er was niemand te zien of te horen en Peters liep in gedachten ver zonken. Opeens klonk er echter een geritsel in de struiken, de de tective wendde zich met een ruk om en daardoor miste de kogel, welke uit het duister op hem af gevuurd werd, doel. Meteen liet Jack zich vallen en vuurde twee maal met zijn eigen wapen op de struiken. Electro- en Radiotechnisch Bureau H. v. d. Heuvel Grotestraat 267 WAALWIJK Telefoon 2935 Voor St. Nicolaas brengen wij ook dit jaar weer een uitgebreid sortiment in de bekende merkartikelen als BELZER, NOOITGED AGT enz. enz. BIJ ONS SLAAGT U ZEKER Electrische apparaten koopt U bij de man die ze óók repareren kan. ELECTRICITEIT OP ELK GEBIED. Stationsstraat 65 WAALWIJK compleet in koffer vanaf Fl295 Desgew. gem. bet. M. BL IJ LEVENS ZN. Stationsstraat 29 WAALWIJK. Een agent kwam het paadje op rennen, de revolver in de hand. Een gezamenlijk onderzoek in de struiken leverde niets op. „Ik geloof, dat u zelf driemaal geschoten heeft", veronderstelde de agent. „Je kunt m'n paffertje onder zoeken, je zult zien dat er maar twee patronen verschoten zijn". „Heeft u wel een wapenver gunning?" informeerde de man .wantrouwend. Peters overhandigde hem het betreffende formulier en na het lezen van de bekende naam ver anderde de houding van de po litiedienaar. „Ik dien natuurlijk een aan klacht in", zei Peters, „de zaak moet onderzocht worden". „Ik zal het rapporteren, me neer." „En zoek vooral naar voetspo ren in het plantsoen". De agent noteerde een en an der in zijn zakboekje. Peters liep snel naar het politiebureau, waar hij alleen brgadier Bel aantrof. „Ze willen me uit de weg rui men", sprak de detective naden kend. „Ik geloof, dat ik me teveel bij Jones laat zien". „U kunt beter de route van uw I ochtendwandeling veranderen", j stelde Bel voor. „A propos, brigadier, hoe staat l u met de zaak Wellers?" „Ik heb een nieuw spoor, maar daar kan ik nog niets over uitla ten in verband met het onderzoek, begrijpt u". „Hm", zei Peters naar de tele foon lopend. „Vordert u intussen reeds, me neer Peters?" vroeg de kleine. „Ja, ik heb de dader te pakken, maar kan u de naam niet noemen in verband met het onderzoek begrijpl u?" Zonder zich aan de boze briga dier te storen belde Peters een taxi op en verliet hij met een vriendelijke groet het bureau van district 10. „Naar het hoofdbureau, chauf feur", beval de detective. Tien minuten later betrad Pe ters de monumentale hal en begaf hij zich naar de loge van de agent portier. Hij legde zijn linkerhand tot vuist gebald op de balustrade en wees er met de rechterwijs vinger op. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2