Waalwijkse en Langstraatse Courant DE TWEE HARTEN lVOROLDeTandpasfa von standing*»» H m 3 St. Nicolaas zegt en zijn knecht beaamt Een St. Nicolaasvertelling voor de jeugd 0 „catöeatus van standing" COR VAN DE WIEL Buitenland Wilt U morgen even bestellen C. PULLENS, Stationsstraat 90, Waalwijk, Telefoon 2465 LEO DE B0NDT, Hoofdstraat 82 Kaatsheuvel Telefoon 2293 Binnenland VRIJDAG 30 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO WHEI ZEIDEN 79e JAARGANG No. 93 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Ze lagen naast elkaar in de verlichte etalage van het kleine bakkerswinkeltje: het prachtige hart van gele marsepein met rode roosjes er op en het eenvoudige zachtrose hart van suikergoed. In het marsepeinen hart was een kaartje geprikt waarop f 1.50 stond. Bij het suikerhart was de prijs niet vermeld, zó goedkoop was het. Het was een klein paradijs, die kleine, warme bakkersetalage, want behalve de twee harten la gen er nog drie grote speculaas poppen, volgestoken met geurige amandelen; een chocoladehuisjes met een besneeuwd dak en rode venstertjes; een taaipop die een beetje ongelukkig was, want hij had een groot gat in zijn been; twee dikke chocoladesigaren en een doosje chocoladesigaretten; biggetjes en worteltjes van rode, groene en rose marsepein; witte, rose en bruine poppetjes van sui kergoed en wel dertig chocolade- Pasen in de etalage kwamen. Je bent acht maanden te laat of bij na vijf maanden te vroeg, beest!'' En het lachte daverend om zijn eigen grappigheid. De kikker hield zijn dikke buik vast van het lachen. Hij verslikte zich een paar keer en zei toen met zijn schelle kwaakstem: „Kippen zijn deksels taaie beesten. Ik heb eens een kip gekend, die zelfs zonder kop Opeens werd het doodstil in de verlichte etalage van het kleine bakkerswinkeltje. Voor het raam stond een klein meisje met haar neusje tegen de ruit gedrukt. Haar adem maakte een wazige plek op het glas. Het suikerhart begon te bonzen van verwachting en fluisterde zachtjes: „Nu word ik misschien 1 gekocht en „Sssssstl", deed de taaipop met het gat in zijn been. Iedereen hield zijn adem in, want ze voelden allemaal dat er lage niet verstaan, omdat deze van de winkel was gescheiden door een hoog glazen schuif raam, maar ze konden wel zien dat het meisje naar de etalage wees. De bakker knikte, school het schuifraam open ennam het marsepeinen hart en het sui kerhart uit de etalage. „Dat is dan samen precies twee gulden", zei de bakker lachend. „Dan kost jij dus maar vijftig cent", zei het marsepeinen hart minachtend tegen het suikerhart. Maar het suikerhart hoorde het niet eens. Het voelde zich zo ge lukkig dat het wel had kunnen zingen van blijdschap. Het meisje legde haar kleine handje op de toonbank en daaruit rolden twee warme, blinkende guldens. De bakker nam een groot stuk papier en pakte de twee harten daar keurig in. En daar zaten ze dan samen j in één papier, het marsepeinen hart met de rode roosjes en het eenvoudige suikerhart. Ze voel den dat ze weggedragen werden in de warme handjes van het meisje. „Ik schaam me dood om met jou in één pakje te zitten", zei het j beestjes. Helemaal aan het einde van de etalage stond een grote chocoladekip met een mandje met suikereieren op haar rug. Het was stil in het kleine bak kerswinkeltje dat helemaal door trokken was van de warme, zoete geur van versgebakken knapper- broodjes en gekruide speculaas. In het achterhuis zong de bakker het hoogste lied, want met St. Nicolaas had hij altijd bijzonder veel schik in zijn werk. Buiten brulde de wind alsof hij verschrikkelijk boos was en deed de dode bladeren opstuiven tot tegen het verlichte etalageraam. Hij floot door de kale takken en door de kieren van vensters en deuren. Soms greep hij een stuk papier dat op straat lag en blies het hoog de lucht in. De meeste mensen liepen haastig voorbij, met rode neuzen en diep in de kraag van hun jassen ien mantels gedoken. Slechts af en toe bleef er iemand staan om naar de heer lijkheden in de etalage van het bakkerswinkeltje te kijken. Maar er kwam niemand binnen. „Het zal mij benieuwen of wij de deur nog uitgaan", bromde het marsepeinen hart tegen een dikke chocoladekikker naast zich. „Ach, zonder water is het voor een kikker nergens wat ge daan", antwoordde de kikker geeuwend. „Ik zou het heerlijk vinden als iemand mij kocht", zei het suiker hart met een van verwachting trillend stemmetje. „Ha, ha!", brulde het marse peinen hart en het hield zijn roos jes vast van het lachen. „Moet je dat horen!" Het keek minachtend naar het suikerhart en vervolgde toen luid, zodat iedereen het ho ren kon: „Je bent niet eens ge prijsd, zó verschrikkelijk goed koop len alledaags ben je. Suiker goed, bah!, wie koopt er nu een hart van suikergoed!" Er ging natuurlijk een geweldig gejoel op onder de suikerpop petjes. Ze balden hun vuistjes en werden bijna rood van kwaad- eigenwijze opschepper! Je bent niets meer dan wij hoor, ook al ben je nu van marsepein! Vinden jullie ook niet?", en ze keken daarbij vol verwachting naar de chocoladebeestjes. Maar de chocoladebeestjes ko zen de partij van het marsepeinen hart en zeiden dat suikergoed in derdaad niet veel bijzonders was. Het was een kabaal van jewelste en als de bakker niet zo hard gezongen had, zou hij het zeker gehoord hebben. Eén was er ech ter die niets zei en dat was de kip, want ze droeg suikereieren op haar rug en er is nog nooit een kip geweest die haar neus op trok voor haar eigen eieren. „Wat moet die kip hier eigen lijk?", riep het marsepeinen hart. „Ik dacht dat kippen alleen met nu iets gebeuren ging, iets heel bijzonders. Er lag een wonderlijke en blijde glans in de ogen van j het kleine meisje, terwijl zij heel langzaam de hele etalage rond- j keek. Zelfs de kikker die altijd het hoogste woord had, werd er i stil van. „Nu zal je het hebben bromde een grote chocoladebeer. Het meisje keek en keek en ten slotte bleven haar ogen rusten op de twee harten. Het marsepeinen hart, dat dacht dat ze alleen naar hem keek, trachtte zich nog groter te maken. Het suikerhart was zo 1 in de war door de schittering in de ogen van het meisje, dat het helemaal vergat de aandacht van i het meisje te trekken. „Die komt voor mij", zei het marsepeinen hart en deed zijn roosjes nog roder gloeien dan anders. Het meisje aarzelde nog even en liep toen plotseling naar de deur en drukte de klink naar be neden. De koperen bel klingelde vrolijk door de winkelruimte en marsepeinen hart. „Weet je wel dat je maar vijftig cent kost. Goedkopere harten bestaan 'er vast niet." Het suikerhart glimlachte en was zo gelukkig dat het niet boos kon worden op het marsepeinen hart. „Ach, je moet je niet zo druk maken over hoe je er uit ziet. Het belangrijkste is toch waar voor je gemaakt bent en wij bei den zijn gemaakt om de mensen gelukkig te maken. Dat is toch heerlijk!" „Je kletst!", antwoordde het marsepeinen hart, „en je bent verschrikkelijk dom." „Ik kost ook maar vijftig cent", zei het suikerhart en met een ge lukkige glimlach liet het zich wie gen op de snelle voetstap van het kind, dat hen beiden steeds verder wegbracht van de verlichte eta lage van het kleine bakkerswin keltje. for Christmas, ftp* phials of Blue Grass Bath OB in pretty package' Beautiful My Love Flower Mist, a fragrant gift Voor Uw vrouw, verloofde of kennissen Onze schoonheidsspecialiste geeft U graag alle inlichtingen. Alleenverkoop van dit wereldvermaarde huis voor de Langstraat en omgeving Haute Coiffure Grotestraat 174 Tel. 2623 Waalwijk oe lang ze in het pakje ge- „Nu komt het grote ogenblik", fluisterde het suikerhart. „Doe toch niet zo vreselijk op gewonden", antwoordde het mar sepeinen hart waardig, maar er gens voelde het toch ook een grote spanning en het was ver schrikkelijk benieuwd wat er zou gaan gebeuren. Toen viel het papier open en de beide harten keken in het ver rukte, lachende gezicht van het kleine meisje. Het suikerhart wil de iets zeggen, maar het kon geen woord uitbrengen, want dit was wel het grootste ogenblik van zijn leven en het voelde zich het ge lukkigste hart van alle Sinter klaasharten. Straks zou het meis je hem aan een ander geven en dan was zijn taak volbracht, dan zouden er twee gelukkige mensen zijn: het kleine meisje en de an der aan wie zij het hart zou ge ven. Zo was het in de verlichte etalage van het kleine bakkers winkeltje verteld en zo was het ook goed, vond het suikerhart. Het meisje streek voorzichtig met haar vingertje over de roos jes van het marsepeinen hart en toen over het gladde suikerhart. „Ik geloof dat ze mij heel wat mooier vindt", zei het marsepei nen hart en het deed zijn uiterste best om wat meer naar links te gaan liggen, zover mogelijk van het suikerhart verwijderd. Maar toen gebeurde het ver schrikkelijke Door die plotselinge beweging gleed het marsepeinen hart naar de rand van de tafel, wiebelde daar even heen en weer en viel toen met een bons op de grond... In. wel twintig stukken lag het daar, heel stil, en er was niets moois meer aan. Voorzichtig raapte het meisje de stukken van het gebroken marsepeinen hart op en legde ze huilend naast het suikerhart op tafel. Toen vouwde ze langzaam het papier dicht en het werd weer donker rondom het suikerhart, dat daar nu lag naast het dode marsepeinen hart. En ofschoon het marsepeinen hart nooit lief en aardig was geweest voor het sui kerhart, huilde het suikerhart toch heel erg, want het zijn altijd de eenvoudige harten die schreien om het ongeluk van anderen. Alb. J. M. ten Bokum. toen stond het meisje achter de toonbank. Even later kwam de bakker naar voren. Zijn handen zaten vol met meel en ook zijn haar was helemaal wit. Hij leek net een sneeuwman. Wat het kleine meisje tegen de I bakker zei, konden ze in de eta- zeten hadden wisten de twee harten niet, want van tijd begre pen ze niets en ze hadden ook nooit op de klok leren kijken. Plotseling echter bemerkten ze dat ze voorzichtig werden neer gelegd en dat het papier van het pakje werd losgemaakt. Engeland gaat Egypte ontruimen. De Britse regering heeft in prin cipe besloten de troepen binnen vier weken uit Egypte terug te trekken. De definitieve beslissing zal worden genomen als Selwyn Lloyd, minister van buitenlandse zaken, woensdagavond aan het kabinet rapport uitbrengt over zijn ervaringen in Amerika. President Eisenhower en zijn naaste medewerkers blijken niet bereid te praten over een drin gend noodzakelijke nieuwe con structieve politiek voor het Na- bijè Oosten, zolang nog Britse of Franse militairen op Egyptisch grondgebied staan. Washington wil evenmin antwoorden op Brit se vragen over het doel en de ef fectiviteit van de UNO-politie- macht. „De aanwezigheid van buitenlandse troepen saboteert de onderhandelingen, die de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammerskjöld, met kolonel Nasser voert", zo is de officiële Amerikaanse opvatting. „Van Egypte kan niet verlangd worden besprekingen te voeren onder directe bedreiging met ge weld." Vliegtuig tegen berg; 25 doden. Vijf en twintig mensen vonden dinsdagmorgen de dood, toen een Venezolaans verkeersvliegtuig, van New York op weg naar Ca racas, dicht bij de Venezolaanse hoofdstad tegen een bergwand vloog. Kadar verwerpt de eisen van de arbeiders. Premier Kadar van Hongarije heeft alle eisen van de arbeiders raad van Boedapest verworpen BANKET IS EXTBA FIJN BOTERLETTERS met roomboter gebakken, extra kwaliteit f 5. BANKETLETTERS alleen zeer fflne kwaliteit ROOMBOTERSTAVEN HEERLIJKE BANKETSTAVEN MARSEPEINLETTERS 500 gram TAAIREUZEN ca. 500 gr. Keurig verpakt in patentaak GROTE TAAIPOPPEN ca. 230 gr Keurig verpakt in patentaak SPEELGOEDTAAI per pakje BRILLANT TAAI per pakje U voorkomt dan teleurstelling f 3.50 f 2.50 t 1.75 f 5.- f 0.75 f 0.40 f 0.40 f 0 45 en hun als enige concessie toege staan een orgaan uit te geven. Kadar heeft de arbeiders dui delijk te verstaan gegeven, dat er geen sprake kan zijn van terug keer van Nagy, dat waarnemers van de Ver. Naties niet zullen worden toegelaten, dat tegenstan ders van de regering zullen wor den behandeld als „contra-revo- lutionnaire agitatoren" en dat er geen andere partijen zullen ko men buiten de nieuwe communis tische partij. Een woordvoerder van de arbeidersraad heeft ver klaard, dat de arbeiders niet zul len opgeven en zullen blijven eisen, dat Nagy terugkeert. Maar terzelf der tijd heeft de raad de ar beiders opgeroepen „in het be lang van het volk door te wer ken". 3000 Hongaren tijdelijk Welkom. De Nederlandse regering heeft besloten, het maximum aantal Hongaarse vluchtelingen, dat blijvend in ons land zal worden gehuisvest, blijvend op 2000 te handhaven. Er zullen nog 3000 vluchtelingen worden toegelaten, wanneer vast staat dat deze bin nen korte tijd door andere landen zullen worden overgenomen, Voldoende huisbrandolie voor normaal gebruik. Indien iedere verbruiker van huisbrandolie of petroleum nor male hoeveelheden afneemt dan zal hij in het komende wintersei zoen normaal kunnen blijven sto ken. De voorraden en de aan voer van de verschillende olie maatschappijen kunnen in de be hoefte voorzien, aldus vertegen woordigers van enkele grote olie maatschappijen. Hieraan werd echter toegevoegd, dat zich wel moeilijkheden met de aanvoer zullen voordoen, indien 't publiek zoals dat de afgelopen dagen geschiedde, extra voorraden blijft aanleggen. Naar schatting is de vraag naar huisbrandolie de af gelopen weken ruim dertig per cent gestegen. De hamsteraars van huisbrandolie en petroleum storen zich niet aan het strenge verbod van brandweer en politie 'n voorraad olie in huis (of tuin) op te slaan. Draadomroep duurder. De draadomroep wordt met 1 januari f 5.— per jaar duurder, en ook de andere posttarieven worden verhoogd; hoe hoog, zal binnenkort bekend gemaakt wor den. Vluchteling herkende zijn vrouw op foto. Dank zij foto's die een Utrecht se fotograaf van de aankomst der groepen vluchtelingen heeft ge maakt en die hij in de hal van het vluchtelingencentrum te Utrecht exposeert, is maandag 'een Hon gaars echtpaar verenigd. Een jonge Hongaar, van onge veer 20 jaar, keek maandag met belangstelling naar de foto's van vorige vluchtelingengroepen, toen hij op een der foto's zijn vrouw herkende. Direct vervoegde hij zich met een aantal tolken bij de admini stratie van het Roode Kruis. Het bleek dat zijn vrouw met 't twee de transport was meegekomen en in het vacantiecentrum „Herper- duin" te Ravenstein is onderge bracht. De jongeman, Mihaly Weisz, had samen met een gróót aantal vrienden tegen de Russen ge vochten. Toen zij zonder wapens kwamen te zitten werd de vlucht genomen. Hij probeerde zijn vrouw over te halen mee te gaan, maar zij weigerde. Ze was bang voor de Russen, die overal de weg naar de vrijheid bewaakten. Hij is toen alleen gegaan en na veel omzwer vingen in Wenen aangekomen. Daar meldde hij zich bij de Ne derlandse afdeling van het inter nationale vluchtelingencentrum en werd ingedeeld in de derde groep die naar Nederland ging. Hij kon toen niet vermoeden dat zijn vrouw al in Nederland was aan gekomen, nadat ze op haar aan vankelijk besluit was terugge keerd en toch naar Oostenrijk vluchtte. Zij kreeg direct de gelegenheid met een transport naar Neder land te vertrekken en werd on dergebracht in het vakantiecen trum „Herpenduin" te Raven stein. Daar is het echtpaar maan dagavond herenigd. De gang van zaken bij Philips. Over de 3 kwartalen van 1956 is de omzet bij Philips gestegen met 17 De winst was 99 mil joen, tegen 93 miljoen vorig jaar. Vijf doden op de weg. Met inbegrip van het ongeluk te Standaarbuiten, heeft het ver keer in ons land dinsdag vijf do den geëist. Te Amsterdam is 'een tienjarig meisje op de fiets, toen zij werd ingehaald door een vrachtauto met aanhangwagen, in aanraking gekomen met het achterwiel van de wagen. Zij viel en werd op slag gedood. Te Yllecoven bij Sittard is een drie en twintigjarige bromfietser in botsing gekomen met een mo torrijwiel. De bromfietser werd op slag gedood. De motorrijder werd ernstg gewond. Te Huizen is een zeventienja rige jongeman aangereden door een autobus. Hij is in het zieken huis aan de opgelopen verwon dingen overleden. Te Wassenaar is een 49-jarige automobilist bij een botsing zo ernstig gewond, dat hij onmiddel lijk overleed.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 9