DE MYSTERIEMAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 DECEMBER 1956 voor het buitengewoon lager on derwijs op 60.—. Voor het houden van een pluimvee- en konijnententoon stelling op 5 en 6 januari a.s. ver leende de raad een garantie van f 200.—. Grond zal worden aangekocht in de Binnen- en Buitenpolder van Besoijen en langs de Meerdijk. Verkocht zal worden: bouw terrein aan de Tweede Zeine voor de bouw van 42 woningen; industrieterrein aan de Zomer- dijk,weg aan de fa. van Gent Co.; industrieterrein aan de El- zenweg aan A. J. Bakkers voor de bouw van een handschoenen fabriek en aan M. C. Schapen donk voor de bouw van een Le- derwarenfabriek; en bouwterrein op de hoek van de Thorbecke- laan ten behoeve van Automo bielbedrijf van Mossel. Een tweetal voorstellen tot ver koop van onroerend goed ont moette bezwaar bij de heren Kem perman, v. d. Hoven en Eibers. Zij kantten zich tegen verkoop op basis van stichtingskosten c.a. en spreken zich uit voor taxatie. De voorzitter wees er op dat de gemeente dit in het verleden nooit had gedaan en dat het ook niet op de weg van de gemeente ligt om deze wijze te volgen. De bedoeling van deze en nog ko mende verkopen is de bevorde ring van het eigen woningbezit. Hiermee kon de raad zich ver enigen, doch de heer v. d. Hoven wenste in de verkoopacte dan wel graag de clausule opgenomen te zien, dat bedoeld onroerend goed niet binnen vijf jaar in andere handen mag overgaan. Aldus werd besloten. Voor de aanschaffing van een luidklok voor de gemeentetoren te Baardwijk voteerde de raad een bedrag van f 8060.-. Door het rijk zal hiervan f 7400 ^wor- den vergoed. Een voorstel tot aanschaffing van een schrijfmachine met elek trische dubbele voorstekinrich- ting ten behoeve van de afd. fi nanciën ter gemeentesecretarie werd door de raad goedgekeurd. Aan de St. Radboudstichting te Nijmegen werd een subsidie toe gekend van f 100.— per student, afkomstig uit Waalwijk. Voor de bestrijding van hout worm, huisboktor en andere in secten in gemeentegëbouwen werd een bedrag gevoteerd van f 4115.Tevens voteerde de raad een krediet ter realisering van de doorbraak Hoekeinde/ hoek Grotestraat. Ten slotte werden nog goed gekeurd een aantal voorstellen betreffende het aangaan van een kasgeldlening en een rekening- courant-overeenkomst en de wij ziging van de begroting 1956. Niemand heeft kunnen vermoeden dat het onderwerp „kermis" in een tijd dat iedereen alleen aan Sinter klaas denkt, plotseling aan de orde zou worden gesteld. Het ware in verband met de eeuwen-oude traditie der 8-daagse Waal wij kse kermis, die door de raad zo unaniem om hals is gebracht, wel interessant geweest wanneer in dit bijzonder geval de publieke opinie ware geraadpleegd in casu, de or ganisaties van werkgevers en werk nemers, de middenstand, de afd. van Hocres, Waalwij ks Belang e.d. Dan pas had men een inzicht kun nen krijgen van de meening der in gezetenen, een basis voor een juiste behandeling van een onderwerp als het onderhorige. Voor reacties was er nu geen ge legenheid. Wij ontkomen niet aan de indruk dat het zó gaan zal: verplaatsing, verkorting, einde. Maar als het werkelijk zo is, dat de kermis een uit-de-tijds-amuse- ment is en geen belangstelling heeft of belangen dient, wat wij betwij felen, dan zou zij haar eigen dood wel sterven en behoefde dit proces niet op deze wijze verhaast te wor den. Red. Gemeenteraad Sprang-Capelle Sportverenigingen kregen aandacht Onder voorzitterschap van lo co-burgemeester dr. H. Winkel man kwam de raad der gemeente Sprang-Capelle vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Voor de aanvang van de ver gadering deelde de voorzitter mee dat de ziekte van burgemees ter Smit wellicht van lange duur zal zijn. Hij wenste hem van har te een spoedige algehele beter schap toe. De pptulen yap de vorige ver gadering werden onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. De raad kon zich verenigen met het voorstel tot aanstelling in vaste dienst van de arbeidscon tractanten H. A. van Vuuren en A. Klop. i - Tot lid van het bestuur van de gemeentelijke instelling v. maat schappelijke zorg werd benoemd de heer C. van den Hoek. De vacature was ontstaan door de periodieke aftreding van de heer van den Hoek. De raad hechtte vervolgens zijn goedkeuring aan 'een voorstel tot het aangaan van een kasgeld lening, groot f 600.000. Te vens zal er met de N.V. Bank voor Nederlandse Gem'eenten een rekeningcourant - overeenkomst worden gesloten tot een maximum van f 125.000. Gevraagd was f 340.000, doch in verband met de schaarste op de geld- en ka pitaalmarkt was genoemde bank niet bereid hoger te gaan dan voormeld maximum. Aan een ingezetene werd een tegemoetkoming verleend uit de gemeentekas, als bedoeld in art. 13 der lager-onderwijswet. 't Be drag per leerling, bedoeld in art. 55bis der lager-onderwijswet werd gebracht van f 25.71 op f 27.71. Het pand Nieuwevaart nrs. 1 en 3 worden verhuurd aan de christelijke landbouwhuishoud- school en aan de christelijke lage re landbouwschool voor resp. f 1300.— en f 1000.—. Voor het doen verrichten van achterstal lige onderhoudswerkzaamheden aan deze panden voteerde de raad een bedrag van f 5000.-. Aan de heer P. Snijders werd kwijtschelding van pacht ver leend van enkele stukjes grond, gelegen aan de Schrevelstraat, verpacht voor de som van f 30.- per jaar. Een en ander op grond van het feit dat hij deze perceel tjes niet heeft kunnen gebruiken. Het verzoek van de voetbal vereniging S.S.C. '55 om tege moetkoming in de kosten van verplaatsing van een kleedlokaal en lichtmasten naar nieuw speel terrein, ontmoette bezwaren van de heer Dekkers. Hij handhaafde z'n reeds eerder ingenomen stand- 1 punt, n.l. dat het beschikbaar stellen van f 5000 voor het ver anderen van speelterrein t.b.v. genoemde vereniging niet verant- woord is. De gemeente heeft aan j haar contractuele verplichtingen t.a.v. deze vereniging voldaan. Het preadvies zegt dat bedoelde verplaatsing de financiële draag kracht van de vereniging te bo ven gaat. De heer Dekkers achtte het gewenst dat de gemeente zich eerst op de hoogte zou stellen van deze financiële toestand. Boven dien achtte hij het overbodig om aan dit sportterrein zoveel geld te spenderen, daar men in toekomst de beschikking over een sport park zal hebben. Hij stelde dan ook voor de vereniging voor de keuze te stellen: of een sportpark of dit terrein, maar niet beide. Verder meende de heer Dek- kes dat bij eventuele inwilliging van dit verzoek ook andere ver enigingen om financiële steun zul len komen, verenigingen die er financieel heel wat slechter voor staan. Hij noemde in dit geval de IJsclub. Al met al meende de heer Dekkers de behandeling van dit punt te moeten opschorten tot de volgende vergadering. De voorzitter antwoordde hier op, dat de voltooiing van het sportpark nog wel even op zich zal laten wachten. De gronden hiervoor zijn nog niet eens in het bezit van de gemeente. De voor zieningen aan 't terrein van SSC zijn dus wel van tijdelijke aard, maar dan toch van een tijdelijke aard met een langere draagkracht, zij dragen een semi-permanent ka rakter. De heer Dekkers wees er ech ter op, dat andere verenigingen zeer zeker ook om financiële steun zullen komen als dit verzoek wordt ingewilligd, en zij zullen ongetwijfeld ook om flinke be dragen vragen. De voorzitter merkte op dat ten aanzien van de andere sportverenigingen belang rijke voorstellen zullen worden gedaan op de begroting 1957. Overigens achtte hij het niet juist om in deze gevallen naar analo gie te handelen. De heer Vos sprak zich uit voor een onderzoek naar de financiële toestand van de vereniging, doch wenste daarnaast een tegemoet- komende houding ten aanzien van s^a9„ 'n "He Echo van het Zui- hulp komt aankloppen. Van an dere verenigingen komen nooit dergelijke verzoeken binnen. Hij meende dan ook dat de vereni ging zelf maar eens enig initiatief moest tonen om tot een oplossing van de moeilijkheden te geraken. De vereniging telt voldoende vak mensen om bepaalde werkzaam heden zelf te verrichten. Ten slotte schaarde de raad zich achter het voorstel van de heer Dekkers, om de behandeling van dit punt uit te stellen tot de volgende vergadering. De uitbreiding van het gasnet tot het dorp Capelle werd door de raad goedgekeurd. De heer v. Caem noemde 't een pracht ver betering, doch vroeg tevens waar om de gezinsreductie, die vroeger wel had gegolden, thans niet meer bestaat. Gemeente-secretaris van Prooijen kon hierop antwoorden, dat deze reductie aanvankelijk werd betaald door de gasfabriek, doch deze werd later overgeno men door de gemeente :Toon op Zand op grond van sociale motie ven. In gemeenten waar dit niet is gebeurd, geldt deze reductie dus niet meer. In Sprang-Capelle is destijds in de raad bepaald, dat de vergoeding welke de gemeen te zou ontvangen voor elke m3 boven de 100.000 m3 zou worden gebruikt als bijdrage in de onren dabele kosten. Aan het Nationaal Genoot schap tot Reclassering zal met in gang van 1957 een jaarlijkse sub sidie worden verleend van f 10. Het voorstel tot beschikbaar stelling van een woning t.b.v. Hongaarse vluchtelingen ver kreeg uiteraard de goedkeuring van de raad De voorzitter merkte naa aanleiding hiervan op, dat deze wpging niet van het eigen volume wordt afgetrokken. Voor de uitbreiding van de openbare verlichting aan de Hei straat en de Nieuwevaart voteer de de raad een bedraq van f 15.015. Tenslotte werd een wijziging van de gemeentebegroting goed gekeurd. In de rondvraag kwamen een tweetal vragen van de heer Maijers ter tafel. De eerste betrof de onverwikkelijke kwestie met de heer de Waard. De heer Maij ers vroeg waarom dr. Winkel man had gezegd dat hij in de be treffende raadszitting de namen van de heer de Waard en de N. Brabantse Maatschappij voor Landbouw niet had genoemd. Op een vergadering van de Coöp. Aankoopver. te Sprang-Capelle heeft de heer de Waard op het tegendeel gewezen, aldus een ver- Met „De Echo van het Zuiden" van 30 nov. in de hand wees de heer Maijers op de woorden van de heer de Waard, waarop dr. Winkelman lakoniek antwoordde dat een krantenartikel geen enkel bewijs is. De heer Maijers had ook de notulen van deze -verga dering goedgekeurd en in deze notulen blijkt nergens iets van een aanval op de heer de Waard of op de Noord-Brab. Maatschap pij van Landbouw. De heer de Bie drong er op aan aan deze zaak zo spoedig moge lijk een einde te maken. Dr. Win kelman, zo zei hij, heeft in zijn betoog in bedoelde vergadering de spijker precies op de kop ge slagen (algemene instemming). De heer Dekkers wilde wel eens weten door wie de heer Maijers zich altijd laat opjuinen. Hij gaf de heer Maijers in overweging er een eigen mening op na te hou den en zich niet te laten opjuinen door een krantenartikel of door praatjes langs de straat. Een tweede vraag van de heer Maijers betrof de burgemeesters plaats. De heer Maijers vroeg hoe de raad er over dacht om te trachten een andere burgemees ter te krijgen voor de tijd dat burgemeester Smit afwezig is. Een ien ander in verband met overbelasting van het secretarie- personeel. De voorzitter antwoordde dat zijn benoeming heeft plaats ge had krachtens het bepaalde in de gemeentewet en dat hieromtrent tevens overleg is gepleegd met de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant. Hij vroeg de heer Maijers om zijn vraag nader te motiveren, waarop deze een zo verwarde uiteenzetting gaf dat de heer Ros de voorzitter vroeg om aan, wat hij noemde, „dit ge klets" een einde te maken. Het geen geschiedde. SSC aan te nemen. De heer Tim mermans deelde deze mening en stelde voor de aflossing van het bedrag in de huur, die hij zeer laag noemde (f 150.— per jaar), te verdisconteren. De heer de Raat meende dat deze zaak moest worden uitgesteld tot de behan deling van de voorstellen betref fende de andere sportverenigin gen ter tafel zouden komen. Ge lijke monniken, gelijke kappen, zo meende hij. De heer van Peer stelde vast dat SSC reeds in een zeer bevoorrechte positie ver keert door de lage huur. Deson danks is het altijd SSC dat voor den De heer Maijers wenste dat dr. Winkelman zijn woorden zou herzien. In zijn antwoord zei dr. Winkelman dat hij dit nooit heeft gezegd. Hij heeft ook nooit een aanval gedaan op de Noord- Brabantse Maatschappij v. Land bouw en nooit heeft hij de inte griteit van de heer de Waard in twijfel getrokken. Hij heeft alleen gewezen op de tweevoudige func tie van de heer de Waard, waar door deze tegenstrijdige belangen behartigt, en daarmede^ heeft hij 't niet eens kunnen zijn. Dr. Win kelman zei dan ook niets van zijn woorden te zullen terugnemen. FEUILLETON van DE ECHO VAN HET ZUIDEN Oorspronkelijke detectiveroman door d' ARGENTY. 9) „Inspecteur Jodela is sinds en kele dagen niet op het bureau verschenen", antwoordde de wachthebbende agent op dit te ken en legde hem een lijst voor. „Ik heb niets te melden", ant woordde de detective en schoof het folio vel terug, „maar ik heb verlof van de inspecteur tijdens zijn afwezigheid zijn kamer te be zoeken". Hij pverhandigde de portier een ingevuld formulier. „In orde, gaat uw gang". Peters stak het bewijs weer in zijn portefeuille en besteeg de trappen naar de tweede etage. De deur van kamer 93 was niet afge sloten. Peters kon zo binnen wan delen. Behoedzaam opende hij de zware overgordijnen en liet het daglicht op het bureau van de in specteur vallen. Een verzegelde gele envelop met groene inkt aan hem geadresseerd, was het eerste wat de detective opmerkte. Hij scheurde hem open en las de brief, terwijl hij voor het gemak in de leren bureaustoel plaats nam. „Staan de zaken zo", mompel de hij tenslotte en wreef zich in de handen. „Welnu, meneer de brigadier, we zullen zien wie de zaak eerder tot oplossing brengt, jij of ik". Hij schrok op door het binnen treden van Arie Hudson. „Hoe kom jij hier verzeild?" vroeg Peters verbaasd. „Langs de noodtrapvertelde de journalist in alle gemoedsrust. „Ik dacht hier inspecteur Jodela aan te treffen". „Ik zal de noodtrap laten af sluiten", zei Jack, „en wat inspec teur Jodela betreft, die is sedert enige dagen spoorloos verdwe nen." „Vreemd", zei Hudson, „dat ik nooit geweten heb, dat Peters en Jodela dezelfde persoon waren." o— III. Tolman opende voorzichtig het pakketje dat voor hem op zijn kantoor bezorgd was. Het bevat te een goedkope verchroomde vaas. Wallach betastte het ding, maar geen van beiden konden ze op het idee komen, van wie het geschenk afkomstig was. Ze stel den de attentie echter zeer op prijs en Tolman kocht dadelijk 'n bos bloemen om er in te planten, Het stond wel gezellig, vonden de compagnons, het kleedde de kamer wat aan. Schoten zag op zijn dagelijkse weg naar het bureau de bloemen voor het raam in de Voorstraat staan en vroeg zich af, wat er voor vrolijks bij de zwendelaars voorgevallen kon zijn. „Er is beslist de een of andere onderneming gelukt", zei Willy Jones, die met de auto van zijn vader langs het kantoor reed en belangstellend naar boven keek. Wallach had het met zijn com pagnon over de uitgifte van de nieuwe Resida-aandelen en Tol man besloot er eens bij de druk ker naar te informeren. Deze zeg de ioe er die avond op het kan toor van de oplichters over te ko men beraadslagen, want de druk ker begreep wel, dat er een lucht je aan de opdracht zat en hij ge rust iets extra's kon vragen. De onderhandelingen duurden tot laat in de avond, maar einde lijk bereikte men dan toch een overeenkomst en begaven de drie mannen zich naar huis. Niet lang daarna bemerkte Tol man, dat hij zijn notitieboekje op kantoor had laten liggen. Hij keerde terug op zijn schreden en trad de werkkamer binnen. Plot seling stond hij echter verschrikt stil: op de grond dreef in een plas water de bos mooie bloemen rond, die hij die dag gekocht had. De verchroomde vaas was ver dwenen. I Onmiddellijk controleerde hij de laden van het bureau en de inhoud van de kleine brandkast. Alles was nog intact, zelfs lag zijn notitieboekje nog open op het bu reau. Hij stak het in zijn zak ten belde Wallach op. Deze kwam juist thuis en begreep er evenmin iets van, maar vond aan de vaas niets verloren. „Als ze hem terughalen, waar om brengen ze 'm dan?" vroeg de verontruste Tolman. „Wacht daar maar even", zei Wallach langs de lijn. „Ik kom naar je toe". Hudson had avonddienst gehad en passeerde van de redactie op weg naar huis de Voorstraat. Voor het verlichte venster van het oplichterskantoor zag hij de Noot van de redactie. Wij mogen er tot slot van de discussie tussen de heren Winkel man en de Waard op wijzen, dat in ons verslag over de betreffen de raadszitting nergens blijkt dat dr. Winkelman een aanval op de Noord-Brab. Maatschappij voor Landbouw of op de heer de Waard heeft gedaan. Ook in het ingezonden stuk van dr. Winkel man in ons blad van 12 nov. j.l. staat niet dat hij de naam van de heer de Waard of van de N.-Br. Maatschappij in de raad niet zou hebben genoemd. Als de heer de Waard dus op een vergadering te Sprang-Capelle zegt dat de heer Winkelman dit wel gezegd heeft, dan komt deze uitlating ge heel voor zijn rekening. Onze correspondent heeft niet meer ge daan dan de woorden van de heer de W aörd weergegeven. Provinciaal Mieuws Mr. B. van Spaendonck eredoctor te Tilburg. „Met breed en helder inzicht in de nationale en internationale structuren van het sociaal-econo misch leven hebt gij door gespro ken woord, door geschrift en daad grotelijks bijgedragen tot de op lossing van praktische vraagstuk ken in de geest van de maatschap pelijke leer der Heilige Kerk. Uw uitzonderlijke organisatorische be kwaamheden hebt gij in dienst gesteld van de verhetting |en de verrijking van de economische bedrijvigheid en de arbeid in de Nederlandse maatschappij. De vestiging van goede verhou dingen tussen werkgevers en werknemers, alsmede de ontplooi ing van het maatschappelijk leven in ruimere zin, van cultuur en on derwijs met name ook het ho ger onderwijs in de economische en sociale wetenschappen hebt gij met uw voortreffelijke gaven van geest en hart bevorderd". Aldus gaf prof. dr. F. J. H. M. van der Ven een beknopte formu lering van de gronden waarop het besluit van de Senaat van de Ka tholieke Economische Hogeschool te Tilburg, steunde om aan mr. B. J. M. van Spaendonck het ere doctoraat in de economische we tenschappen te verlenen. De ere-promotie vond donder dagmiddag plaats tijdens een plechtige openbare academische zitting van de Senaat welke ter herdenking van de 19e diës na- talis van de Hogeschool werd ge houden. In zijn rede belichtte de promo tor prof. Van der Ven uitvoerig de talrijke gebieden waarop mr. Van Spaendonck werkzaam is geweest en waar hij door zijn kennis en inzicht op buitengewo ne wijze richting heeft gegeven. Spreker memoreerde uitvoerig de betekenis van de ere-doctor voor de totstandkoming van het gezamenlijk overleg tussen werk gevers en werknemers, zijn acti viteiten op cultureel gebied en zijn bemoeienissen met het onderwijs, waarvoor de Senaat van de Ka tholieke Economische Hoge school gaarne haar erkentelijk heid betuigde. Nadat de secretaris van de Se naat, prof. dr. M. G. Plattel O.P. de nieuwe doctor honoris causa met de ere-tekenen zijner waar digheid had bekleed, gaf mr. Van Spaendonck in een korte rede uit drukking van zijn gevoelens van dank. Hij herinnerde aan de in grijpende veranderingen in de So ciaal-economische structuur wel ke zich gedurende de achtender tig jaren dat hij met de leiding van talrijke organisaties was be last, voltrokken hadden. De verbreding van de doelstel ling der vakverenigingen had o.m. geleid tot een drastische ver korting van de arbeidsduur. Sinds 1918 werd de verbete ring van de volksgezondheid krachtig ter hand genomen: de volkshuisvesting werd verbeterd, kindersterfte teruggedrongen en de levensduur der ouderen op sprekende wijze verlengd, terwijl tuberculose, reuma en kanker heftig bestreden werden. Parellel met de arbeidsduurverkorting nam de belangstelling voor sport, toneel, muziek, film, radio en te levisie toe. Daarnaast zijn verder grijpende doelstellingen naar voren geko men. Een dergelijke ontwikkeling zou uitgesloten zijn geweest in dien niet eerst de geesten door 't onderwijs daarvoor rijp waren gemaakt. Aldus moet het onder wijs worden gezien als een onmis bare voorwaarde voor het berei ken van een zowel in materiële gestalte van Tolman. „Dat is vreemd, 'zo diep in de nacht", mompelde hij en drukte met geringe moeite de buitendeur open, welke toegang gaf tot het trappenhuis. In dit gebouw waren meerdere kantoren gevestigd. Snel maar geruisloos sloop hij naar boven en bleef enkele ogen blikken staan voor de deur met het naamkaartje: Wallach en Tol man, compagnons. Men had schijnbaar niet de moeite genomen de deur te sluiten, onhoorbaar trad hij binnen. Op het kleine portaaltje kwamen drie deuren uit en de journalist wist niet ze ker welke hij nemen moest. Op goed geluk trad hij de middelste deur binnen. Wallach woonde niet ver van de Voorstraat en was vrij snel weer in de buurt van zijn kantoor. Reeds van verre zag hij licht branden. Naderbij gekomen trok een tweede gestalte voor het venster zijn aandacht. Het scheen er heftig toe te gaan en verwon derd bleef de oplichter aan de overkant van de straat toekijken. Het liep op een worsteling uit, zo dat Wallach het raadzamer vond, voorlopig niet naar boven te gaan. Toevallig passeerde juist een agent op surveillance. Wal lach maakte hem op het gevecht attent zonder te vertellen wie hij was. Op een gegeven moment wan kelde Tolman en viel neer, de an dere gestalte verdween van het venster. De agent achtte het be ter eerst assistentie te halen en liet Wallach alleen achter. Hudsons blik gleed van de kleine brandkast over het schrijf bureau naar de vloer, waar het lijk van Tolman met het gezicht naar boven lag uitgestrekt. Op de grond neerknielend trok de jour nalist een driekante dolk zonder initialen uit de wond en begon de zakken van de dode leeg te halen, waarbij hij 'n automatisch pistool en een volgeschreven notitie boekje ontdekte. Hij iet de voor werpen in zijn zakken glijden en kroop vervolgens over de vloer naar het raam om de gordijnen te sluiten. Nu dorst hij zich pas op te richten en bemerkte hij ook de bloedvlekken op zijn overhemd. Hij veegde de dolk zorgvuldig schoon met een stuk krantenpa pier uit de prullemand, wikkelde het wapen daarin en stak het in zijn rechtersok. (Wordt vervolgd). per

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2