Waalwijkse en Langstraatse Courant Uit de Langstraat D, AUTORIJSCHOOL C. J. VOSSEN en Co. Autorijles KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 Drunen Nieuwkuik Vlijmen Haarsteeg Sprang - Capelle Sprang Capelle Waspik VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO W HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 97 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TELEGR. - ADRES„ECHO" ZONDAGSDIENST Zondag 16 december 1956 Arts Dr. Verhaak. Winterconcert. De Kon. Erk. Harmonie „De Vol harding" geeft a.s. zondagavond haar gebruikelijk winterconcert voor haar donateurs. De harmonie „De Voiiiarding" promoveerde dit jaar naar de afdeling Uitmuntend heid en benaarde tevens de federa tieve lauwerkrans voor het hoogste aantal punten, fie donateurs zuuen dit eerste concert na de promotie daarom wel niet willen missen. Up het programma staan ook de twee concoursnummers, waarmee de pro motie werd benaald. Na dit concert volgt nog het op treden van het poppentheater „De Scfiiiieboom" ö.l.v. Uia van Boort. Aanvang naif 8 precies. Toneel. Drunens Toneel geeft zaterdag en zondag m de zaai van café H. van Dent naar eerste winter uit voer mg. Men komt voor het voetlicht met een toneelstuk in drie bedrijven van A. Bromet „Inkeer". De regie is in hanaen van Jac. M. Didden. Wij zijn van Drunens Toneel goe de toneelavonden gewend en de ver- wacnungen zijn aan ook hoog gespannen. Vormingsavond K.A.B. De K.A.B. hield maandagavond in de zaal van café v. Delft naar twee de vormmgsavond. De heer H. J. Ganzeboom sprak over het onder werp: Bet uur van de beek. Kuim anderhalf uur heeft spreker zijn ge hoor weten te boeien over dit be langrijk onderwerp. Na een uitvoe rige uiteenzetting over deze tijd, kwam spr. tot de conclusie dat juist op dit ogenblik het uur van de leek is geslagen. Uitvoerig behandelde spreker de taak van de K.A.B., alsmede de ver schillende andere genootschappen die er bestaan voor het lekenapos- tolaat. Spr. schilderde ook de taak van de leek op economisch terrein, op het sociale vlak, in de politiek, in het bedrijf en in het gezin. Na deze spreekbeurt werd nog over het gesprokene van gedachten gewisseld en werden vanuit de ver gadering voorstellen gedaan om van de K.A.B. uit ook meer aandacht te besteden aan het leken-apostolaat. Agenda. Vrijdag 14 december: 7.30 uur repetitie leerlingen Vol harding; 8.30 uur repetitie harmonie Vol harding, zaal café Elshout. Zaterdag 15 december: 8 uur toneeluitvoering „Inkeer" Drunens Toneel, zaal café H. van Delft. i mj» Zondag 16 december: 11.30 uur repetitie harmonie Bea trix, zaal H. v. Delft; 11.30 uur repetitie harmonie Vol harding, zaal Elshout; 8 uur toneeluitvoering „Inkeer" Drunens Toneel, zaal café H. van Delft 7.30 uur Winterconcert Harmonie „De Volharding" en Poppentheater „De Schelleboom", zaal café Els hout. ■*ik -*•» J k—s- Uitvoering OBK. Op zaterdag en zondag j.l. gaf de Gemengde Zang- en Toneel ver. „Oefening Baart Kunst" in de, vooral op zondag tot in de uiterste hoeken gevulde zaal van v. Baardwijk, haar eerste uitvoe ring van dit seizoen. De zangnummers werden on der de bekwame leiding van de nieuwe directeur, de heer J. van den Akker uit 's-Bosch, keurig gezongen. Naast de zangnum mers werd door de afdeling to neel opgevoerd het romantische en dramatische stuk van Arie van der Lugt, getiteld „De Re bel". Dit toneelstuk werd onder regie van de heer van Buren uit Kaatsheuvel op uitmuntende wijze gespeeld. De verschillende zeer zware rollen werden zeer goed vertolkt en over het geheel kan van deze uitvoering gezegd worden dat ze prachtig geslaagd is. Aan regisseur, directeur, da mes en heren der vereniging is een woord van lof dan ook wel op zijn plaats. Burgerlijke Stand over de maand november 1956. GeboortenGerardus L A H M zv J v d Lee-Schuurmans Jo? hanna L C dy A v d Lee-Timmer- mans Adriana M M dv M v d Lee-van de Ven - Gerardus zv M J Wolfs-van Boxtel Joan nes G A zv C Herber-van den Aker Lodewijk B M zv A J v Engelen-van der Zijde Anto- nius M J zv J Th J Timmer mans-Parijs Petronella A M dv J Witlox-Coppens Petrus A J zv H Daelmans-van Oijen Cornelia M G dv W van de Wiel- van Bokhoven Adrianus W zv J v Gurp-Spruijt Henricus G M J zv J v Helvoort-v d Water Theodora L M dv A P Pulles- Gubbels Willy JJHdvJvd Geld-Klerx Adrianus A J zv J P Verhoeven-van Kessel. Overlijden Theodora Eekels wed van R de Vaan 74 jaar Wilhelmus Verboord wedr van H Kuijs 86 jaar Norbertus Jo hannes v d Water wedr van J M ven Beurden 70 jaar Lamber- tus Klomp wedr van M Mimpen 86 jaar. Huwelijken Leonardus C Beekmans 27 jaar te Goirle en Johanna Hendrika Siegers 24 jaar alhier Wilhelmus J. Ki- vits 26 jaar alhier en Wilhelmi- na H H M van Vugt 21 jaar te 's-Bosch Augustinus J Weste- laken 26 jaar en Clasina van Schijndel 22 jaar beiden alhier Adrianus Timmermans 23 jaar en Alberta J Kuis 25 jaar beiden alhier - Marinus de Gouw 31 jaar en Antonetta Verschu ren 32 jaar beiden alhier Pe trus Couwenberg 40 jaar te Herpt en Bern en Maria J van Eggelen 30 jaar alhier Johan nes H v Eggelert 32 jaar en Hen- rica E Pullen 27 jaar beiden al hier Johannes de Laat 32 jaar en Lucia Th Branten 32 jaar bei den alhier Michaël A J v d Linden 24 jaar te Rosmalen en Antonetta M C v d Sanden 24 jaar alhier. Uitvoering Harmonie Concordia. Zondag gaf de harmonie Con cordia in het Patronaat, met me dewerking van de toneelvereni ging EOD uit 's-Bosch een zeer geslaagde uitvoering voor dona teurs en verdere belangstellen den. De grote zaal was geheel gevuld, toen de heer J. Boom de aanwezigen welkom heette en vooral de donateurs dankte voor hun steun. Hij gaf een uiteenzet ting van de moeilijkheden waar in de harmonie thans verkeert en deed tevens een beroep op de oud-leden om zich weer op te ge ven, om zodoende in korte tijd de harmonie weer op hoger peil te brengen. Ook nieuwe leden en leerlingen zijn welkom. Verder deelde spr. mede dat het bestuur voornemens is in 't begin van het nieuwe jaar een actie op touw te zetten ter ver sterking van de kas. Hij hoopte op grote medewerking van alle inwoners van Vlijmen. Daarna werden onder leiding van de heer J. Verhoeven uit Waalwijk door Concordia enke le marsen voortreffelijk uitge voerd. Hierna kwam voor 't voetlicht de toneelvereniging EOD uit 's-Bosch met het blijspel in drie bedrijven „In een andere wereld" door Blaaser sr. en jr. EOD, die dit stuk reeds meermalen heeft opgevoerd, oogstte in Vlijmen 'n groot sukses. De aanwezigen wa ren allen zeer voldaan over het vlotte spel; vooral de goede uit spraak verdient extra vermel ding. De regisseur, de heer W. Dana, komt zeker 'n dankwoord toe voor de rolverdeling, want stuk voor stuk waren de spelers voor hun rol bekwaam, 't Gulle applaus na elk bedrijf getuigde dat 't publiek zeer voldaan was. De Harmonie Concordia mag op een geslaagde uitvoering te rugzien. Home trainer-wedstrijden. Zaterdag 15 en zondag 16 dec. worden grote home trainer-wed- slijden georganiseerd door de wielerclub De Zwaluw in café De Sport van P. Gevers, Melie- straat. Bekende amateurs nemen deel, zoals J. Kivits, B. v. d. Ven, Fr. v. Weert, G. van Baardwijk, H. Kuis, S. v. d. Wiel, G. v.'d. Wiel, v. d. Griendt, allen uit Vlijmen; Wilhelm uit Baardwijk ('n opkomende renner), N. Wal- ravens, L. Pardoel, M. de Groot, I. Toeback. Dan de grote ploe- gen-omnium over twee avonden sprint, tijdrit, achtervolging. Ploeg A: T. Wolfs, 'Vlijmen, A. de Vries uit Waalwijk. Ieder een is benieuwd wat de Vries te gen Wolfs zal presteren. Ploeg B F. Libregts, Jo van Dal, beiden uit Vlijmen. Ook naar deze beide renners gaat grote belangstelling uit. Verder de sensatie van 1956 Wout Wagtmans (Vermeulen)- L. Bobet (P. v. Hezik). Alles bijeen een pracht pro gramma, waarvoor zeker grote belangstelling verwacht wordt. Maandvergadering De Zwaluw. Zaterdag 15 december maand vergadering van de Postduiven vereniging De Zwaluw in 't café De Braai (A. Klerks). ItMlWlUfll taUkiii fpfelllvhilf Uitvoering VGT. Vlijmens Gemengd Toneel, dat door omstandigheden de datum van haar eerste winteruitvoering heeft moeten wijzigen, heeft nu als datum vastgesteld 30 dec. Uitvoering Amicitia. Zondag 16 en maandag 17 dec. geeft de toneelvereniging Amici tia haar 1ste winteruitvoering in Hotel Prinsen. Opgevoerd wordt het toneelspel „Zigeunermeisje". Amicitia heeft het aangedurfd dit moeilijke stuk in te studeren. Het is wel zeker dat de toneel liefhebbers weer enkele mooie da gen te wachten staan. Culturele avond. Op zondag 16 december zal de Culturele Vereniging Onsenoort in de aula van het klooster Ma- riënkroon haar derde culturele avond van dit seizoen houden. Als spreker zal die avond optre den de bekende journalist Albert van Hoek met als onderwerp „De menselijke nieuwsgierigheid en haar gevolgen". Wat er over de journalistiek en de journalist gezegd wordt, daarover laten wij hier het pro grammaboekje even aan het woord. Wat zou het leven zijn zonder krant Het klinkt misschien wat onecht en overdreven, maar de invloed van de pers, „de konin gin der aarde", op het dagelijkse leven, op de geestelijke ontwik keling van een bevolking of be volkingsgroep, is ontzaglijk groot en geenszins te onderschat ten. De pers beheerst een zeer groot deel van ons denken en handelen. Staat u met uw opvat tingen en oordeel over bepaalde meningen en levenswaarden niet vaak onder invloed van de krant? De menselijke nieuwsgierig heid is groot en veelomvattend. Zij wil bevredigd worden en in het verzadigen van die honger speelt de journalist 'n grote rol. De journalist kan veel bijdragen tot de vorming van het menselijk geweten en dat maakt de taak van een journalist mooi, maar ook moeilijk. Wat de gevolgen zijn van 's mensen nieuwsgierig heid, hoe verantwoordelijk jour nalistiek moet zijn, zal ons de bekende journalist Albert van Hoek duidelijk maken. Verwacht geen sensatie of sterke verhalen, maar een pakkende uiteenzetting van geschiedenis, wezen en doel van dit interessante maar zware beroep, van wat bereikt is en van de wensen die nog niet vervuld zijn. Tot zover het programma boekje en het lijdt geen twijfel of de leden van de culturele ver eniging staat weer een hoog staande culturele avond te wach ten. Gemeenteraad Sprang-Capelle. Ruimer geldmiddelen voor de gemeente. e raad der gemeente Sprang- Capelle kwam dinsdagavond on der leiding van de loco-burge meester, wethouder H. Winkel- taan, in spoedeisende vergadering bijeen, om te beslissen over een voorstel tot verhoging van het maximum der in rekening-courant op te nemen gelden. In zijn ver gadering van 29 juni 1956 had de raad dit maximum voor het tijdvak van 1 juli t.m. 31 decem ber gesteld op f 300.000.—. De Bank was echter bij nader inzien slechts bereid het maximum vast te stellen op f 145.000.—. Dit maximum is thans bereikt, terwijl daarnaast kasgeldleningen tot een bedrag van f 250.000.— zijn ge sloten, zodat de vlottende schuld thans f 395.000.— bedraagt. De behoefte voor de maand december moet op f 355.575.76 worden ge steld. Reeds is opgenomen f 145.000.zodat het maximum van het krediet moet worden ge steld op f 500.000. De Bank voor Ned. Gemeen ten is bereid gebleken een maxi mum-krediet van f 400.000.— toe te staan. De raad besloot het kre diet in rekening-courant voor de maand december vast te stellen op f 500.000.—. Tevens besloot dé raad het maximum-krediet in rekening courant voor de maanden januari en februari 1957 vast te stellen op f 700.000.—. De voorzitter deelde mee, dat deze credieten bij gunstiger aspec ten op de geldmarkt zullen wor den omgezet in langlopende le ningen. Hierna werden benoemd tot le den van de commissie tot onder zoek der gemeentebegroting 1957 de heren J. C. Dekkers, W. A. Timmermans en A. P. de Raat. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat er dit jaar waarschijn lijk geen raadsvergadering meer zal gehouden worde», zodat de raad zijn activiteiten in het jaar 1956 met deze korte spoedeisende vergadering afsloot. Autorijschool Braat geeft bromfietscursus. Omdat het er wel eens van kon komen dat ook de bromfietsrijders in de toekomst een rijexamen zul len moeten afleggen, is Autorij school J. A. Braat te Sprang-Ca pelle op het goede idee gekomen een bromfietscursus te gaan hou den. Deze cursus is zodanig inge richt dat niet alleen bromfietsrij ders degelijk in de verkeerstheo- rie zullen worden onderwezen, maar dat ook automobilisten ;en andere weggebruikers er hun voordeel mee kunnen doen. Al les wat de weggebruiker behoort te weten, wordt op deze cursus, welke bestaat uit 3 lessen, behan deld. En ook als het rijbewijs voor bromfietsers niet zou door gaan, dan nog is deze cursus van zeer groot belang, omdat de ver- keersstatistieken wel uitwijzen dat met bromfietsen de meeste brok ken worden gemaak. Men kan zich voor deze cur sus bij genoemde rijschool opge ven. Opbrengst collecte Hulp aan Hongarije. De in onze gemeente gehouden collecte ten bate van de hulp aan de Hongaarse vluchtelingen heeft f 5305.45 opgebracht. De moge lijkheid bestaat dat, wanneer in onze gemeente een Hongaars ge zin zal worden gevestigd, waar voor de gemeente een woning be schikbaar stelde, dit bedrag zal worden besteed om bedoelde wo- De jaarlijkse propaganda- vergadering voor het Chr. Nat. Vakverbond zal door de Chr. Besturenbond worden georgani- seerd op donderdag 10 januari a.s. in de zaal van de Chr. Volks bond te Sprang. Als spreker hoopt op te treden de heer C. J. van Mastrigt, secretaris van het C.N.V. te Utrecht. Medewerking zal worden verleend door de To neelvereniging van het C.N.V. te Eindhoven. Opgevoerd zal wor den het historisch toneelspel: Verdrevenen. Ned. Herv. Kerk. A.s. zondag 16 december 1956, des voormiddags 9 uur (voor Oosteinde) en om half elf (voor Westzijde), en des namiddags half drie, voor de gehele gemeen te, hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier in de dienst des Woords voor te gaan Candidaat Tiche laar van Kampen. Demonstratie, Wij 'vestigen de aandacht van Heren Veehouders op de in dit nummer voorkomende adverten tie van de heer H. van Oversteeg alhier, waarin hij ter kennis brengt dat op maandag 17 decem ber a.s., des nam. 2 uur, in de proefboerderij Van dhr. H. v. d. Schans, Heistraat te Capelle, en des avonds half 8 bij dhr. H. de Bie te Sprang, een demonstratie zal worden gegeven met de Ru- ton-veereiniger. Kerstwij dingssamenkomst. In het Geref. Kerkgebouw al hier zal a.s. woensdagavond een interkerkelijke Kerstwijdings-sa- menkomst gehouden worden. De Chr. Gem. Zangver. Looft den Heer, onder leiding van haar di recteur de heer P. Christ, zal o.m. haar medewerking verlenen. Kerstwij dingssamenkomst. Traditiegetrouw zal in de Ge reformeerde Kerk aan het Brug getje een Kerstwijdingssamen- komst gehouden worden en wel op zondagavond 23 december om Wilhelminastraat 5, Waspik, Telefoon 04168-236 Filialen Tilburg Waalwijk Oosterhout Dongen Ook dit is een zaak van vertrouwen. Komt U eens met ons hierover praten. Als een van de grootste autorijscholen in het Zuiden des Lands beschikken wij over de meeste ervaring. Voor Waalwijk en omgeving kunt U zich melden bij G. Knippels, Pieter Vree- destraat 73, Waalwijk, Tel. 04160-2932 ning te meubileren en in te rich ten. Het plaatselijk comité Hulp aan Hongarije zal t.z.t. hierover een beslissing moeten nemen. Chr. Besturenbond Sprang-Capelle. In de j.l. maandagavond ge houden algemene vergadering van de Chr. Besturenbond te Sprang-Capelle werd tot voorzit ter gekozen de heer W. Kam- minga. De heer C. Braspenning, die gedurende circa 18 jaar voorzit ter van de C.B.B. was, nam als zodanig afscheid. De heer Bras penning werd hartelijk dank ge bracht voor het vele belangrijke werk dat hij gedurende al die ja ren in het belang van de plaatse lijke vakcentrale alhier in het bij zonder en voor de Chr. Vakbe weging in het algemeen heeft verricht. i 8 uur. Er zal weer veel gezongen worden o.a. door een meisjeskoor onder leiding van de heer M. Rij ken, terwijl declamaties de samen zang zullen afwisselen. De heer M. de Kruis uit Rotterdam, wiens naam voor velen nog een bekende klank heeft, zal een korte medi tatie houden. Ieder is van harte welkom. P.V. Nooit Gedacht. De P.V. Nooit Gedacht, geves tigd bij de heer C. van Tilborgh op de Hogevaart, houdt zaterdag 22 december haar jaarlijkse dui- vententoonstelling. Als keur meester hoopt op te treden dhr. Betarts uit Gilze. Inkorven zal geschieden donderdagavond 20 december van 79 uur. Dus duivenliefhebbers, houdt allen deze avond vrij, daar deze keurmeester op het gebied van duiven zeer goed bekend staat. Verwacht wordt dan ook een grote inzet van de duivenliefheb bers. „Op de plaats rust..." Morgenavond zal de Mando lineclub in de kleuterschool te Waspik-Boven een bonte avond geven onder de titel „Gp de plaats rust De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de Hongaarse vluchtelingen. Dei Maoneblussers. Zondag 16 dec. a.s. houdt de carnavalsvereniging „De Maone blussers" in de zaal van hotel van Iersel het bal dat in november in verband met de tijdsomstandighe den werd uitgesteld. Het bal, waaraan verrassingen en attrac ties zijn verbonden, is georgani seerd ter bestrijding van de on vermijdelijke kosten met betrek king tot de a.s. carnavalsviering. Regering is zeker van meerderheid. De regeringsvoorstellen om de belasting op benzine, gedistilleerd en suiker te verhogen zullen wel door de Tweede Kamer worden goedgekeurd. Dr Lucas (KVP) diende woens dagavond een voorstel in om de belastingverzwaring voor de ben zine voorlopig slechts tot 1 janu ari 1959 te laten gelden. Aan het begin van de middag vergadering had dr. Lucas aanhakende aan de verklaring van de regering over de ernst van de economische situatie al mee gedeeld, ^at de katholieke afge vaardigden vóór de wetsontwer pen zouden stemmen, omdat het psychologisch fout zou zijn de in druk te wekken alsof de Kamer niet bereid is de regering te steu nen bij het bestrijden van de hui dige moeilijkheden. Dr. Lucas wilde de belasting verhoging voor benzine echter niet langer laten duren dan met het oog op de toestand nodig is en diende zijn voorstel in, waar door het noodzakelijk wordt de situatie over twee jaar opnieuw te bekijken. Massa-arrestatie van arbeidersleiders. De leiders van de Centrale Ar beidersraad van Boedapest zijn gearresteerd en beschuldigd van „revolutionaire activiteit, die tot doel had de regering-Kadar om ver te werpen"; aldus radio-Boe- dapest. Het zijn de voorzitter Sandor Racz en een lid van de raad, Sandor Bali. President Do- bi heeft woensdag bij speciaal de creet bepaald, dat al wie veroor deeld wordt door de standge rechten, die maandag zijn inge voerd, automatisch de doodstraf krijgt. Volgens berichten uit Bel grado de enige niet-Hongaar- se bron, waaruit woensdag het nieuws kwam over de gebeurte nissen in Hongarije zijn de laatste dagen meer dan 3000 ar restaties verricht. Het zijn vrijwel allemaal leiders en leden van ar beidersraden. De gevechten, die nu al weer dagen aan de gang zijn tussen vrijheidsstrijders en Russische troepen, die door communistische politietroepen worden gesteund, nemen geleidelijk weer de om vang en de heftigheid aan van de strijd uit de ergste novemberda gen. Vlak ten noorden van Boe dapest is een Hongaarse strijd macht van naar schatting 10 000 man slaags met Russische eenhe den. De Russen trachten hier de vrijheidsstrijders te omsingelen. Het berggebied om Pees in het zuidwesten van het land is het toneel van een formele oorlog tussen Hongaren en Russen In het beroemde tokajerwijn-district in het noordoosten van het land wordt eveneens zwaar gevoch ten. De studenten van de stad Sarospatak hebben allen de uni versiteit verlaten en zijn de ber gen ingetrokken om tegen de Rus sen te vechten. Woensdag kwam een lid van de Centrale Arbei dersraad van Boedapest in Oos tenrijk aan. „De spanning in Boe-

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 13