BINNEN- EN BUITENLAND Kindj Waalwijkse en Langstraatse Courant Economisch Technologisch Instituut bestaat 20 jaar VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 97 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Adver tentiepr ij s 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WA AL WIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Herdenkingsbijeenkomst in Paleis Raadhuis te Tilburg. Maandag vierde het Econo misch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant zijn 20-jarig bestaan. Ter herdenking van dit feit werd in het Tilburgse Pa leis-Raadhuis een herdenkinsbij- eenkomst gehouden. Onder de ca. 200 genodigden bevonden zich de Commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay en vertegen woordigers van de regering. De voorzitter van het bestuur van het instituut, de heer H. Mannaerts, gaf een overzicht van de ontwikkelingsgang van het Instituut in de 20 jaren van zijn bestaan. Wel volkomen in tegenstelling met de situatie van heden, welke gekenmerkt wordt door 'n over spannen conjunctuur, een over spannen arbeidsmarkt en een sterke bestedingsdrang, was er in de dertiger jaren sprake van overproduktie, werkloosheid en onderconsumptie. In die crisis tijd van de dertiger jaren werd 'het E.T.I. voor Noord-Brabant opgericht. Twee factoren vooral hebben de oprichting van dit in stituut beïnvloed: 1) de Bra bantse Industriedagen, welke in september 1931 in de provincie werden gehouden; 2) de aanwe zigheid van een aan de R.K. Handelshogeschool te Tilburg verbonden Instituut („Econo misch Technologisch Instituut") dat zich sedert 1931 bezig hield met economisch en technisch welvaartsonderzoek in den lan de op wetenschappelijke basis. Dit Instituut was liet eerste ETI in den lande. Het was nationaal en wetenschappelijk georiën teerd. Uiteindelijk, op 10 decem ber 1936, werd de Stichting „Eco nomisch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant" door Ge deputeerde Staten van Noord- Brabant en door het ETI van de Hogeschool gezamenlijk in het leven geroepen. De activiteiten van het Insti tuut waren in de eerste jaren hoofdzakelijk gericht op bevor dering van de industrievestiging. Ook bij de voorlichting der ge meenten werd alle nadruk ge legd op het onderzoek naar de industriële vestigingsfactoren. Door de oorlog van 1940 werd de eerste ontwikkelingsfase van het Instituut afgebroken. Na de bevriiding bezon het Instituut zich opnieuw op zijn taak. Uitbouw van het Instituut werd noodzakelijk. Besloten werd de banden met het Hogeschool- Instituut te verbreken. Het ETI voor Noord-Brabant zou onaf hankelijk van het ETI van de Hogeschool zijn eigen weg dienen te gaan. Op 8 april 1948 werd deze scheiding voltrokken. Inde nieuwe formatie werd het ETI voor Noord-Brabant nog slechts door twee pijlers geschraagd: het Provinciaal Bestuur en de Kamers van Koophandel, welke colleges elk 5 leden in het be stuur benoemden. Dank zij de medewerking van de gemeente Tilburg kon in au gustus van dit jaar op definitie ve wijze in de huisvesting van het Instituut worden voorzien. Sedert kort heeft het Instituut in een representatief pand in de Zomerstraat 49 onderdak gevon den. Gedurende de eerste jaren van het zelfstandig bestaan van het Instituut werd met grote kracht geijverd voor een zo intensief mogelijke deelneming van het gewest in de nationaal noodza kelijk geworden industrialisatie en werd tevens volle aandacht besteed aan de belangen van het agrarische bevolkinsaandeel. In overleg met het Landbouw Eco nomisch Instituut te 's Graven- hage werd besloten met ingang van 15 juli 1951 een landbouw kundig ingenieur van dit Insti tuut hij het ETI voor Noord Brabant te stationeren. Het be lang, dat het Instituut aan de landbouw en de daarmee ver band houdende vraagstukken hechtte, werd in januari van het daaropvolgende jaar nogmaals onderstreept door de benoeming van een landbouwkundige in de Raad van Advies. In grote lijnen is hiermede de ontwikkelingsgang van het ETI voor Noord-Érabant in de 20 ja ren van zijn bestaan geschetst. Vooral in de laatste jaren heeft het Instituut een grote vlucht genomen. Aan de doelstelling van het ETI voor Noord-Brabant is een steeds wijdere inhoud ge geven. Werd in de aanvang het begrip welvaartsbevordering na genoeg vereenzelvigd met indus triebevordering, thans vinden vrijwel alle aspecten van het so ciaal-economisch leven daarin een plaats. Er mag in dit ver band nog worden gewezen op de bijzondere belangstelling, welke het Instituut aan de dag legt voor de bevordering van het on derwijs, speciaal het nijverheids onderwijs in dit gewest. Op velerlei wijzen komen de werkzaamheden van het Insti tuut thans tot uiting. Nauw is het contact met het bedrijfsleven doch evenzeer en in toenemende mate worden contacten onder houden met de provinciale-, ge meentelijke en rijksoverheid. Brabantse ontwikkeling. Vervolgens sprak de directeur van het Instituut, drs. H. Moo nen, over „20 jaar Brabantse ontwikkeling", waarvan wij en kele punten willen aanhalen. Allereerst op verkeersgeogra fisch terrein is er de laatste 2 tot 25 jaar zeer veel tot stan 1 gekomen. Belangrijke weg- en 'oeververbindingen kwamen tot stand en andere staan op stapel. Wij noemen in dit verband do verbinding BredaUtrecht via een vaste oeververbinding b Gorinchem en hierop aansluitend een verbinding van Tilburg met Utrecht via een vaste oeverver binding bij Waalwijk; verder een noordelijke ontsluiting van de- Maaskant tussen Oss en Zalt bommel. De verkeersintensiteiten op tL Brabantse wegen neigen naar 'n beangstigende hoogte. Men kan zeggen, dat van 1935 tot op he den op de Brabantse hoofdwegen de verkeersdrukte steeg van 150 J a 2000 personenauto's en vracht auto's gemiddeld per 18 uur to' ca. 8000 personen- en vracht auto's. De PNEM heeft ten dienst: van de Brabantse welvaartsont wikkeling in de afgelopen 20 jam- een uiterst belangrijke rol ge speeld. Goed 20 jaar terug wekte de PNEM nog nauwelijks 15J miljoen kWh per jaar op, than- benadert men een opwekking van 1 miljard kWh per jaar. De capaciteit van het Brabantse elektriciteitsbedrag steeg van een hoogste belasting van 50.000 KW tot thans bijna 300.000 KW. Als gold het slechts een pen nestreek, werd in de afgelopen jaren in uiterst korte tijd de gas voorziening van Noord-Brahan'. georganiseerd. Bereikte de mijn- gasleiding voor de oorlog Noord Brabant nog slechts op de lijn Eindhoven - Boxtel - 's-Hertogen- bosch, thans beschikken prak tisch alle Brabantse gemeenten van enige omvang over mijngas. In de afgelopen 20 jaar is de watervoorziening in Noord-Bra bant, eveneens van groot belang voor de economische mogelijkhe den der verschillende gebieden, tot stand gebracht. Het leiding net der beide Brabantse water leidingmaatschappijen werd van 600 km. uitgebreid tot 2600 a 2700 km. Het aantal aansluitin gen nam toe van 30.000 tot than? pl.m. 100.000. Het Nijverheidsonderwijs on derging in Noord-Brabant een enorme uitbreiding. Telde men rond 1935 nog slechts 12 am bachts- en vakscholen, thans be schikt deze provincie over niet minder dan 32 lagere technische scholen. Het aantal jongens van 13 t.m 14 jaar breidde zich in 20 jaar in Brabant uit met 40 het aantal leerlingen op het lager technisch onderwijs met niet minder dan 140 a 150 Inmiddels deden de eerste UTS sen hun entrée in deze provin cie, terwijl het aantal MTS-sen, afgezien van de gespecialiseerde onderwijsinstellingen in Tilburg en Waalwijk, thans 4 bedraagt. Het aantal deelnemers aan Mid delbaar Technisch Onderwijs verzevenvoudigde in de afgelo pen 20 jaar en omvat thans on geveer 1300 a 1400 leerlingen. In het Brabantse bedrijfsleven wordt in tal van leerlingstelsels voortgebouwd op de in school verband verkregen vorming. Reeds' enkele jaren terug regis treerde men in deze provincie 3700 a 3800 deelnemers aan leer lingstelsels. Het aantal ULO's en scholen van VHMO steeg van 117 tot 162. Het aantal leerlingen op deze scholen van 11.000 tot bijna 25.000 jongens en meisjes. Op basis van de in het voor gaande vernoemde verbeterde welvaartscondities en begunstigd door een oplopende conjunctuur, steeg de industriële ontwikkeling in Noord-Brabant ver uit boven het in 1930 bereikte peil. Enkele cijfers ter illustratie Noord-Brabant telt thans op industrieel gebied bijna 2200 be drijven met meer dan 10 arbeids krachten. De werkgelegenheid in de Bra bantse industriële bedrijven steeg van 130.000 personen tot ruim 235.000 personen. Van de anderhalf miljoen ar beidsplaatsen in de nijverheid welke Nederland rijk is, zijn er thans een kwart miljoen in N. Brabant geconcentreerd. De omzet van de Nederlandse industrie bereikte, voor zover meetbaar in 1955, een niveau van bijna 24miljard gulden. De Noord-Brabantse industrie had hierin een aandeel van bijna 4 miljard gulden. In de buiten landse omzet van de Nederland se industrie, ten bedrage van ruim 6 miljard gulden, beloopt thans het aandeel van de Bra bantse industrie bijna 20 Per saldo over de afgelopen 20 a 25 jaren werd de groei van de mannelijke beroepsbevolking dezer provincie voor bijna 70 opgevangen in'de nijverheid (af gezien van de bouwnijverheid). De aard van de industriële werkgelegenheid in Noord-Bra bant onderging ingrijpende wij zigingen. Rond 1930 omvatten schoenindustrie, wol- en linnen industrie en voedings- en genot- middelenbedrijven nog 55 a 60% van de Brabantse industriële werkgelegenheid, thans nog 45 De metaal be- en verwer kingsindustrieën kwam van 29% rond 1930 op thans 36 Alhoewel de grootbedrijven in de afgelopen 20 jaar een iets zwaarder gewicht in de Brabant se industriële structuur verkre gen, kan worden geconstateerd, dat 70 van de industriële groei van het gewest zich voltrok in het kleine en middelgrote be drijf. D.w.z. in bedrijven met minder dan 1000 man personeel. Bij de ontwikkeling van de landbouw is er niet zozeer spra ke van een toeneming van de be roepsbevolking, maar ligt het accent meer op de mode als ge volg van de activiteit van geor ganiseerd bedrijfsleven en over heid gerealiseerde verbeteringen in teelttechniek en bedrijfsvoe ring in de ruimste zin van het woord. Waren er 20 jaar geleden nog slechts 9 Lagere Landbouw scholen, thans treft men 40 van dergelijke scholen verspreid over de gehele provincie aan. De 5 Lagere Tuinbouwscholen ont stonden na de oorlog. Het aan tal landbouwwinterscholen werd met 2 uitgebreid tot 6. Is in de tuinbouw wellicht eni ge uitbreiding van de beroeps bevolking mogelijk, in de land bouw is dit niet het geval, eer der het tegendeel. Dit betekent, dat de agrarische bevolkingsaan was practisch geheel 'n bestaan buiten de landbouw moet vinden. De Brabantse landbouw maakt momenteel een welhaast revolu tionaire ontwikkeling door en de houding, die men thans hier tegenover inneemt, is van be slissende betekenis voor '11 gun stige ontwikkeling in de komen de decennia. Verder wijdde drs. Moonen nog aandacht aan het volgroeien van de Randstad Holland, een probleem dat ook voor Noord- Brabant belangrijke gevolgen zal hebben. Onze provincie zal hier in, gezien de centrale ligging in het Benelux-verband, een be langrijke rol gaan spelen. Dit probleem moet, aldus drs. Moonen, worden opgelost langs positieve weg. En deze weg be slaat hierin, dat de daarvoor in aanmerking komende gewesten dienen uitgerust te worden om de diverse bedrijven op te van gen. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, die oud-directeur en thans ere-voorzitter van het ETI is, sprak zijn grote waardering uit voor het werk van het Insti tuut, dat van grote waarde is voor het provinciaal bestuur en de gemeentebesturen. Ook de burgemeester van Til burg, mr. E, Éaron van Voorst tot Voorst, gaf uiting aan zijn waardering en zei dat de gemeen te graag alle medewerking had verleend aan een betere huisves ting van het Instituut. 'lot slot van deze bijeenkomst dankte de voorzitter, de heer H. Mannaerts, in het bijzonder drs. Moonen, die thans 1() jaar de di recteursfunctie van het Instituut vervult. Een woord van dank ook aan de medeoprichter van het Instituut, de heer Stulemey- er, die m.i.v, 1 januari zijn be stuursfunctie neerlegt. Deze bijzondere zitting werd ook biigewoond door een twee- lal regeringsvertegenwoordigers, te weten: mr. dr. W. v. d. Garde, plv. directeur-generaal voor de industrialisatie, drs. F. van Os, hoofd van de regionale en indus triële zaken door jhr. mr. dr. van Riickevorsel, oud-commis saris van de Koningin, de heer L. Asselbergs, oud-voorzitter van het ETI, en verder door tal van burgemeesters van Noord-Bra- banise gemeenten. Binnenland Minister Hofstra houdt vast aan belastingverhoging. Aan de vooravond van het de bat over de nieuwe belastingwet ten in de Tweede Kamer is het verslag verschenen over het mon deling overleg, dat de commissie van rapporteurs uit de Kamer met de minister van Financiën had om de bezwaren van de volksverte genwoordiging te bespreken. Uit het verslag blijkt, dat de heer Hofstra voet bij stuk houdt en zich niet laat bewegen op enige manier tegemoet te komen aan de wensen van de Kamer. Loonsverhoging geadviseerd van 5,6 pet. In de Stichting van de Arbeid is zaterdag overleg gepleegd over de loonsverhoging, die het gevolg zal zijn van de compensatie voor de z.g. ouderdomspremie, die van af 1 januari van de lonen zal worden geheven in verband met de algemene ouderdomsvoorzie ning. Naar wij vernemen is er een advies uitgebracht om te komen tot een algemene loonsverhoging van 5.6 procent boven de rech tens geldende lonen. Bijna lx/i miljoen voor Hongaren. Op girorekening no. 777 van 't Nederlandsche Roode Kruis is nu bijeen gebracht f 3.504.773.65, op girorekening no. 999 van het na tionale comité hulpverlening Hon gaarse volk f 3.026.408,06. De stand van de binnengeko men gelden voor Hongarije bij het R.K. Huisvestingscomité te Den Bosch bedroeg zaterdag 8 decem ber f 844.513.20. Vóór Kerstmis halve maand voor ouden van dagen. Dezer dagen zal men op de postkantoren beginnen met het uitbetalen van de halve maand extra uitkering, die de regering aan de trekkers van de noodwet ouderdomsvoorziening wil geven. De bedoeling is het, de ouden van dagen allen nog vóór Kerstmis (liefst voor 20 december aan staande) hun extraatje te bezor gen. Van Reinum ere-doctor. Maandagmiddag is Eduard van Beinum in de aula van de gemeen telijke universiteit te Amsterdam bevorderd tot doctor honoris cau sa in de letteren en wijsbegeerte. Met deze ere-promotie wil de uni versiteit van Amsterdam hem huldigen ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als dirigent van het Concertgebouworkest. Dè promotor was prof. dr. K. Ph. Bernet, hoogleraar in de mu ziekwetenschappen aan de Am sterdamse universiteit. Sprekend over zijn eigen plaats in het muziekleven, zei dr. Van Beinum: „Een dirigent is in be ginsel een muzikant, doch door zijn aard en aanleg bespeelt hij niet meer 'n een of ander instru ment, doch speelt hij samen, met de kostelijkste instrumenten, die er ter wereld bestaan: met men sen die muzikanten zijn". Jubileum-actie Thuisfront een groot succes. Tot op heden hebben zich reeds vijftien winnaars van een televi sie-toestel gemeld in de Thuis front jubileum-actie „Vlag In Top!" De plaatsen waar een televisie toestel viel waren: Den Haag, Tietjerksteradeel Weesp, Gor- kum, Rotterdam, Amsterdam, Leur, Hazerswoude, Ommen, Sas- senheim, Delft, Muiden, Voor burg, Delft, Rotterdam. Alle prijswinnaars zijn reeds in het bezit gesteld van hun prijs. Indien U door de gaatjes van Uw lot „10 JAAR" ziet dan komt ook bij U Thuisfront een toestel plaatsen. Kerstmis voor onze söldaten. Zoals ieder jaar zal ook deze maal door Katholiek Thuisfront het mogelijk worden gemaakt dat die militairen, die geen Kerstver lof kunnen krijgen, toch op hun eigen wijze het Kerstfeest zullen kunnen vieren. Schepen van de Koninklijke Marine, kazernes, vliegbases, wacht- en grensposten, niets zal worden vergeten, terwijl 't Kerst feest voor onze militairen over Zee reeds lang door Katholiek Thuisfront is verzorgd. Grote zendingen kerstpaketten werden daartoe naar Oost en West ver zonden, opdat deze tijdig zouden kunnen worden uitgereikt. Skelet gevonden van vermiste adelborst. Bij werkzaamheden in de villa van „Jaan", een bijgebouw van 't Koninklijk Instituut voor de Ma rine te Den Helder, is het stoffe lijk overschot gevonden van de 20-jarige sergeant-adelborst ba ron Van B. uit Den Haag, die 3 jaar geleden spoorloos is verdwe nen. De lugubere vondst werd ge daan door een waterfitter, die onder de vloer leidingen repa reerde. Bij het skelet werd een koffertje met familie-papieren en een dienstrevolver gevonden. Er was geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat hij was gedeserteerd. Wel schijnen er be paalde moeilijkheden te zijn ge weest met een familielid. De ver dwijning bleef toen een volslagen raadsel. De Marinerecherche heeft de zaak in onderzoek. eBABYDE RM Autobus in kanaal: drie arbeiders verdronken. Maandagmorgen om ongeveer half acht is een kleine autobus van het aannemersbedrijf Mete ring 6 Benus te Stadskanaal, waarmee arbeiders werden ver voerd naar hun werk in Krops- wolde, in het Winschoter Diep te Hoogezand geraakt. Twee van de twintig inzittenden verdronken vrijwel onmiddellijk, later op de morgen is nog een slachtoffer overleden. Twee geredden ver keren nog in vrij ernstige toe stand. De ramp werd waarschijn lijk veroorzaakt door een gebro ken as of een defecte stuurinrich ting. De financiële toestand van ons land. Minister Hofstra heeft dinsdag in de Tweede Kamer een zeer somber beeld opgehangen van de financiële toestand van ons land, in verband met de verdediging van zijn voorstel tot verhoging van de accijns op benzine en ge distilleerd, waarvan een groot deel der Kamer niet veel moet hebben. Voor enige maanden leefden we nog in een hoera-stemming over de voorspoed van ons land je en nu is 't er plotseling zo droe vig mee gesteld, zodat het wel niet bij de aangekondigde belas ting-verhogingen zal blijven. De minister noemde de toe stand niet „catastrofaal", maar wel „uiterst bedenkelijk". Hoe moet het gaan met de prijs- stabilisatie met al die belasting- en loonsverhogingen van de toe komst?! De Kamer stond een beetje ver baasd over de verklaring van de minister en vroeg enige tijd be raad. Tien jaar geëist tégen „De Zwarte Ruiter", De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch, mr. J. J. M. Dony, heeft vanmid- dag tegen een 31-jarige inwoner van Mierlo, bijgenaamd „De Zwarte Ruiter" een gevangenis straf geëist van tien jaar, met af trek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de rege- ring. De negen feiten, die de ver dachte waren ten laste gelegd uit de reeks van 29 strafbare fei ten waarvan hij wordt verdacht, achtte de officier van justitie alle wettig en overtuigend bewezen. Hierbij is ook de doodslag op de postkantoorhouder J. van Die ten te Ravenstein op 15 novem ber 1954. De schuld aan dit mis drijf bleef de man hardnekkig ontkennen. Zonnebloem Sinterkiaasactie. Het Sint Nicolaasfeest is alweer achter de rug. Naar we menen, mag er wat de Zonnebloem be treft, met voldoening op worden teruggezien. De afdeling Waal wijk van de Zonnebloem heeft zich weer eens van haar beste zijde laten kennen. Er waren 25 zieken opgegeven en 30 aanbie dingen voor een pakje, zodat het resterende aantal hiervan naar el ders doorgezonden werd. Maar ondanks dit feit hebben twee Waalwijkse Zonnebloemen geen pakje ontvangen! Waar dan de schuld ligt? Misschien te weinig deelne mers elders of zou er soms iemand, die wel een zieke heeft aangevraagd, op het allerlaatste moment nog verstek hebben laten gaan? We hopen, dat onze zieken de afdeling Waalwijk niet er op aan zullen kijken, want heus, zij heb ben hun best gedaan. Dierbare zieken, we hopen dat U, ondanks alles, tevreden bent en mogen wij dan nog even een beroep op U doen? Mocht U het onverhoopt vergeten zijn een be dankbriefje naar uw gever of geefster te sturen, doe het dan nu nog. 't Is nog niet te laat. De Zonnebloem vraagt U niet om uw dankbaarheid, maar zou toch heel graag enig bericht over de aan komst van uw pakje ontvangen. Mocht U hiertoe zelf niet in staat zijn, misschien dat een van uw familieleden of iemand anders U hiermee kan helpen. De Zonnebloem wenst allen een mooie Adventstijd en een Zalig Kerstfeest. Drie speelclubs in Baarle-Nassau opgerold. Een legertje van 100 man Ne derlandse Rijkspolitie, Belgische Rijkswacht en Belgische gerech telijke politie hebben dinsdag avond tegen tien uur een groot scheepse inval gedaan in de drie speelclubs van Baarle-Nassau: de Benelyx-Club, de Kleine Kring en de Woodside Club. Deze geza menlijke actie van Belgische en Nederlandse Justitie is het gevolg van een gezamenlijk operatieplan dat tot nog toe angstvallig ge heim was gehouden. Een paar hoofdbestuursleden, leiders en personeel van de speelclubs die werden aangetroffen, zijn voor een nader Verhoor tot diep in de nacht vastgehouden. Geld en in grediënten werden in beslag ge nomen. Buitenland Zeventien landen eisen veroor deling van Rusland. Opnieuw aandringen op onmid dellijke terugtrekking. Zeventien landen, waaronder Nederland, hebben maandag bij de algemene vergadering van de Verenigde Naties een resolutie ingediend, waarin de Sowjet- Unie verantwoordelijk wordt ge steld voor het bloedvergieten in Hongarije. Nogmaals wordt aan gedrongen op onmiddellijke te rugtrekking van de Sowjet-troe- pen uit Hongarije onder toezicht van de Verenigde Naties. De re solutie is in krachtige bewoordin gen gesteld. In deze resolutie wordt erop gewezen, dat Hongaarse autori teiten niet zijn ingegaan op het aanbod van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Ham- marskjoeld, zich 16 december naar Boedapest te begeven. Ver der wordt gezegd, dat de gebeur tenissen van de laatste tijd „dui delijk de wil van het Hongaarse volk hun vrijheid en onafhanke lijkheid te herkrijgen, hebben aangetoond". De Amerikaanse vertegenwoor diger Lodge heeft verklaard dat al het andere is mislukt, de alge mene vergadering de „plechtige climax" heeft bereikt en onder ogen moet zien, dat wordt ge stemd over een veroordeling van de Sowjet-Unie wegens haar op treden in Hongarije. Hongarije. Het laatste nieuws uit Honga rije is, dat er weer heel veel DE ECHO ËN HEI ZUIDEN ElÉtl.: Qltijd gaaf huidje Poeder - Zalf - Olie-Zeep

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1