WAALWIJK Ra m FILMJOURNAAL Waalwijkse en Langstraaise Courant De stimulans voor moderne mensen. Snuif en wrijf VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 97 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" ZONDAGSDIENST. Zondag 16 december 1956. Arts Dr. Langemeijer. Apotheek Nyman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 16 december 1956. (3e advent) 10 uur Ds. C. E. van Voort huysen uit Breda. 13.30 uur Ds. L. Schelievis. Jeugddienst. Onderwerp „Wie waagt, die wint". Aan deze dienst wordt meege werkt door het Ned. Herv. Kerk koor o.i.v. dhr. H. Nieuwkoop. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 16 december 1956. Voorin. 10 uur: Ds. J. Vink. Nam. 2.30 uur: Ds. Boezer van Eethen en Drongelen. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstraat 65. Zondag 16 december 1956. 11 uur v.m.: Ds. C. B. Schuur man. DE HEER H. DONDERS GEHULDIGD. Koninklijke onderscheiding voor 40-jarig dienstjubileum. Dinsdagmorgen had in Hotel Verwiel ue huldiging plaats van de heer H. Donders in verband met zijn 40-jarig dienstjubileum bij de Schoenianriek v.n. Pulles van Gerwen. De jubilaris was vergezeld van zijn echtgenote en familieleden, terwijl van de scnoeniabriek aanwezig waren de directie en personeelsleden. Deze huldiging werd tevens hij- gewoond door burgemeester leijssen. Allereerst werd het woord ge voerd door de heer A. Pulles, die onderstreepte dat het jubileum van de heer Donders het eerste 4ü-jarig jubileum in het bedrijf was, zodat deze viering wel van zeer bijzondere betekenis was. Overigens kent het bedrijf een aantal employé's, dat eveneens een respectabel aantal dienstja ren achter de rug heeft, te we ten y tussen de 30 en 35 jaar, 4 tussen de 25 en 29 jaar, 9 tus sen de 20 en 24 jaar en 2tussen de 15 en 19 jaar. Onder hen spant Rik Donders met zijn 40- dienstjaren echter de kroon. De heer Pulles onderstreepte in dit verband nog de vitaliteit van het bedrijf, dat zich in de loop der jaren ondanks vele moeilijkhe den in de crisisjaren heeft weten te handhaven. Thans mag zelfs gesproken worden van een zeer gezond bedrijf en tot deze ge zondheid heeft de jubilaris in be langrijke mate bijgedragen. Hij heeit veie veranderingen en ver beteringen in het bedrijf meege maakt en er is zelfs een tijd ge weest dat Rik een gerenommeerd „gatenhakker" (voor het plaat sen der machines) was. De direc teur prees de jubilaris als een ijverig en punctueel werker met een opgewekt humeur, wiens verleturen bijna nihil zijn. Hij noemde hem een uitmuntend voorbeeld voor de jongeren. Hij dankte hem voor het vele dat hij in de loop der jaren voor het be drijf heeft gedaan en wenste hem van harte geluk met dit bijzon dere jubileum. Als blijk van waardering overhandigde 'spre ker hem namens de directie een enveloppe met inhoud. Ook me vrouw Donders, die haar man altijd zo trouw terzijde heeft ge staan, betrok hij in deze hulde en overhandigde haar een boe ket bloemen. Hierna werd het woord ge voerd door Burgemeester Teijs- sen, die zei de uitnodiging voor het bijwonen van deze huldiging met genoegen te hebben aan vaard en het op hoge prijs te stellen het woord te mogen voe ren. Ook hij onderstreepte de bij zondere betekenis van dit jubi leum en hij achtte deze huldiging zeer op haar plaats, niet alleen vanwege de tijdsduur van het dienstverband, maar ook en vooral gezien de persoon van de jubilaris, die door zijn grote toe wijding en zorg bijzonder veel voor het bedrijf heeft gedaan, waardoor hij een voorbeeld van plichtsvervulling voor anderen is geweest en nog is. De burge meester noemde dit jubileum 'n teken van verknochtheid aan het bedrijf en hij meende dan ook te mogen vaststellen dat de naam van de heer Donders voor de schoenfabriek van Pulles van Gerwen een historische klank heeft. Hij wenste de jubilaris van harte geluk met deze feest dag en hoopte dat deze dag zou blijven een dag van herinnering aan de hulde en waardering wel ke hem ten deel waren gevallen; en dat het een onuitwisbare her innering zou mogen zijn door 't feit dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd de jubi laris te onderscheiden met de ere-medaille in brons, verbonden aan ae Orae van Oranje-Nassau. .burgemeester Teijssen speldde de jumiaris deze mjzondere 011- derscneiding persoonlijk op en sprak oaarmj de wens uit dat hij naar nog lang in goede gezond heid zou mogen dragen. Vervolgens sprak de heer van Dongen, nd van net fabrieksco- mite, de jubilaris toe namens 't genele personeel. Hij benadrukte ue bijzondere eigenscUapuen van oe jumiaris en noemde nem een harde werker van de oude stem pel, die een voorbeeld is voor de jongere garde. Hij overhandigde de jubilaris namens het genele personeel een enveloppe met in- noud. Mevrouw Donders mocht een zeer fraaie bloemenmand in ontvangst nemen. Namens de jubilaris sprak de heer A. Donders een woord van dank tot allen die deze bijzonde re huldiging hadden mogelijk ge maakt en in het bijzonder tot Hare Majesteit de Koningin voor de bijzondere onderscheiding. De heer A. Pulles tenslotte dankte burgemeester Teijssen voor zijn bereidwilligheid bij de ze huldiging tegenwoordig te willen zijn en voor de moeite welke hij zich had getroost voor de toekenning van de Koninklij ke onderscheiding. OUDERAVOND JEUGDWERK ST. CLEMENSPAROCHIE. Een van de idealen die kape laan de Kroon in de St. Clemens- parochie verwezenlijkt zou wil len zien, is een flink opgezet en actief jeugdwerk. Het scüeppen dus van gelegenheden voor een prettige, maar verantwoorde vrije-tijdsbesteding, waarvan ook voor de vorming van de jeugd een gunstige invloed moet uit gaan. Een mooie, maar uiterst moeilijke en verantwoordelijke taak, die alleen kans van slagen heeft als hij daarbij de hulp krijgt van medewerkers en me dewerksters, die zich met toewij ding en idealisme voor deze mooie taak willen inzetten. Als eerste stap in die richting heeft kapelaan de Kroon de Ver kennerij, die in deze parochie reeds geruime tijd van de baan was, weer op gang weten te krij gen. En wat van deze jonge af deling in korte tijd kon worden gemaakt, werd maandagavond gedemonstreerd op de ouder avond, die in het Gemeenschaps huis werd gehouden. De genodigden, in hoofdzaak ouders van de welpen, verken ners uit de parochie St. Jan, on derwijzers en andere belangstel lenden in het jeugdwerk, werden na het zingen van het groepslied verwelkomd door kapelaan de Kroon. Spr. wilde de verkennerij zien als een pover begin van een groots jeugdwerk in deze paro chie. Hierna volgde de gezamenlijke opening door verkenners en wel pen, gevolgd door de installatie van de eerste nieuwe verkenner van de herboren St. Clemens- groep. De welpen demonstreerden hierna een dansje en acteerden in een jungle-verhaal, waarin 't mensen jong Mowgli opgenomen wordt onder de wolven. Een leuke afwisseling vormde de estafette in spijkerslaan tus sen de verkenners en mannen uit de zaal. Het duo Lambert Burmanje en Jos Remie zorgde met aardige songs voor de muzikale omlijs ting. Na een geïmproviseerd kamp vuur door de verkenners met in teressante nummers werd het eerste deel van de avond beslo ten met een gezamenlijke offici ële sluiting door verkenners en welpen. Gedurende de pauze werd er voor de aanwezigen koffie geser veerd en een verloting gehouden. Na de pauze, toen de jeugd naar huis vertrokken was, sprak mr. Holla uit Vught, districts commissaris voor de verkennerij een zeer begeesterend en behar- tenswaardig woord tot de ouders. Hij wees op de vele gevaren, die onze jeugd bedreigen, nu de ze niet meer zoals voorheen in de beslotenheid van het gezin hun vrije uren slijten en hun vorming voor de toekomst krij gen, maar door pers, radio, film, televisie en moderne verkeers middelen hun vleugels veel ver der uitslaan en onder vreemde en vaak gevaarlijke invloeden kunnen komen. Met het constateren van deze feiten zijn we er niet. Wij, en vooral de ouders, moeten daad werkelijk meehelpen en 't jeugd werk niet alleen aan de geeste lijkheid en enkele idealisten overlaten. Wij moeten met be grip en liefde openstaaan voor de problemen van de hedendaag se jeugd. Wij moeten niet alleen bedacht zijn op hun stoffelijke welvaart voor de toekomst, maar meer nog op hun geestelijke vor ming tot rechtschapen mensen, die de christelijke deugden in praktijk brengen. Maar daarin moeten wij hen allereerst voor- Het echtpaar Timmermans-v. d. Pas dat 7 januari 1957 zjjn gouden bruiloft hoopt te vieren. gaan door zelf eerlijk en plichts- vol te leven. Na eerst het nut en de nood zakelijkheid van het jeugdwerk in het algemeen te hebben be toogd, ging spr. in het tweede deel van zijn boeiend betoog na der in op het mooie en opvoe den spel van verkennen, waar van hij zich een warm voorstan der en bezielend leider toonde. Hier sprak een echte jeugd vriend, dol op rakkers, waarin naast kwajongensstreken ook goede karaktertrekken zaten. Hij besloot zijn betoog met 'n beroep op allen om daadwerke lijke medewerking aan 't jeugd werk, daar niet alleen de ouders, maar iedereen mede de verant woording draagt voor de vor ming van de jeugd, de maat schappij van de toekomst. Na zijn rede beantwoordde spreker nog enkele vragen uit zijn gehoor, waarbij hij betoogde dat het jeugdwerk zo breed mo gelijk moet worden opgezet en alles kan omvatten waartoe de jeugd zich voelt aangetrokken, ook de sport, indien de sport prestaties niet te zeer als 't hoog ste ideaal worden voorgehouden. De resultaten zullen grotendeels afhangen van de leiding en van het voorbeeld en de medewerking /an de ouders. JUBILARISSEN. A.s. zaterdag zullen 2 werk nemers van de Anita-schoenfa- brieken (fa. J. H. Vesters alhier) namelijk de heren J. Treffers en H. van Zeist, respectievelijk werkmeester snijderij en stanze- rij, de dag herdenken dat zij ge durende 25 jaren in dit bedrijf in dienstbetrekking zijn. De hul diging is a.s. zaterdag in 't fa brieksgebouw. GOUDEN JUBILEUM WAALWIJKS BELANG. In vervolg op vorige berichten kunnen we thans mededelen dat de feestelijkheden, die in het ka der van het gouden jubileum van Waalwijks Belang waren ge organiseerd, n.l. een drumband concours ter gelegenheid van het eerste lustrum van de K.A.J.- Drumband en een gildedag ter gelegenheid van het 120-jarig bestaan van St. Crispijn, zijn vastgesteld als volgt het eerste op 15 en 16 juni en het tweede op 30 juni 1957. De feesten op die dagen wor den aangevuld met verschillen de avondfeestelijkheden, te or ganiseren door Waalwijks Be lang, die later worden gepubli ceerd. NAAR AANLEIDING VAN DE ALGEMENE VERGADERING VAN WAALWIJKS BELANG. In verband met de vragen, ge steld op de laatste algemene ver gadering van Waalwijks Belang, vernemen we thans van het be stuur dat de materialen voor de wachthuisjes voor de busreizi gers in deze gemeente reeds ge deeltelijk zijn aangekomen en deze spoedig zullen worden ge plaatst aan 't Station S.S. en in de Wilhelminastraat. Deze wachthuisjes worden be schikbaar gesteld door de BBA en geplaatst door de gemeente. Ook het rijwielverkeer op de weg vanaf de Grotestraat naar het park is in behandeling. EEN PRACHTIG GESCHENK VOOR HET MUSEUM. Het oudheidkundig museum voor de Schoen- en Lederindus trie te Waalwijk werd dezer da gen verrast met een prachtig en waardevol geschenk van haar zusterinstelling, het particuliere museum van de bekende Bally- fabrieken te Schönewerd in Zwitserland. Het ontving n.l. door bemid deling van de firma J. v. Hel- voirt-de Nijs alhier niet minder dan 29 schoenen uit dat museum uit het tijdsverloop van 1906 1944. Daarbij waren nog gevoegd een aantal prachtige boekwer ken over historisch schoenwerk met beschrijving en tekeningen, schitterende losse kleurendruk foto's van deze schoenen, een exemplaar van de historie van de mode der damesschoenen in de loop der eeuwen, kortom een prachtverzameling van waarde volle werken, met tot slot een levensbeschrijving van de stich ter van het wereldberoemde be drijf Karl Franz Ballv. Een geschenk waarvoor aan dit museum, maar niet minder aan de fa. v. Helvoirt-de Nijs wel dank gebracht mag worden en dat naar wij hopen, spoedig in een passende omgeving kan wor den geplaatst. SCHAAKCLUB „WAALWIJK'. Ook de derde wedstrijd van de Waalwijkse Schaakvereniging eindigde in een nederlaag. Met /64 werd verloren van Pion II uit Eindhoven. De gedetailleerde uitslag luidt Pion IIWaalwijk I. 1. A. U. v. Heusden- M. C. Goudberg V2-V2 2. J. Sybille- P. H. Kuijsten 0-1 3. A. J. Huibers- J. Nijman 0-1 4. A. Mulder-C. Quirijns 1-0 5. G. Kemper- A. de Munnik Vfe-Vfe 6. L. Abee-C. Horn 1-0 1-0 7. L. Abee-E. de Vries 8. J. H. Stevens- B. Rorn jr. 0-1 9. P. F. Logtenberg- J. Leenders 1-0 10. G. Fiesier-A. v. Huiten 1-0 Totaal 6-4 De partij aan bord vijf werd afgebroken en ter arbitrage op gezonden, doch zal vermoedelijk in remise eindigen. Wederom was het een neder laag die met een weinig geluk evengoed in een overwinning had kunnen eindigen. Het verloop aan de eerste drie borden was normaal te noemen. Onze vierde bord-speler daaren tegen zag een gewonnen stand door onnauwkeurig spel in een nederlaag overgaan. Aan het vijfde bord bracht de Waalwijk-speler een mooi paard- offer, doch Wikkelde daarna minder sterk af en moest nog alle zeilen bijzetten om remise te voorkomen. Onze zesde bord-speler gaf in gewonnen stand een toren ca deau en moest daarna snel de vlag strijken. Deze drie partijen hadden Waalwijk dus twee en een halve punt méér winst kunnen ople veren en de wedstrijd met ruim verschil ten gunste van Waal wijk kunnen beslissen. De beide laatste borden van Waalwijk werden bezet door de butanten, die kennelijk nog wat wedstrijdroutine moeten opdoen cm tot suksessen te geraken. 3 In 't verkeer, in 't dagelijks leven, tijdens het werk, bij de studie is KING onmisbaar als stimulans voor nieuwe veerkracht. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. MUSIS SACRUM. „MARCELINO BROOD EN WIJN". Deze week draait Musis Sa crum een film, die de be langstelling van jong en oud meer dan waard is. een film waar al veel over gepraat en geschre ven is en waarover de algemene opinie wel deze is een hartvero- verende film, zoals men er in 't seizoen slechts zelden een te zien krijgt. We zouden dit verhaal van de kleine Marcelino, die als vondelingetje opgroeit in een klooster, een legende willen noe men, waarbij de makers zich ge lukkig niet hebben schuldig ge maakt aan valse pathos en een suikerzoete realisering van het bovennatuurlijke. Het slot van deze film, dat wij u nog niet wil len vertellen, is buitengewoon knap door de wijze waarop men de Christusfiguur naar voren brengt. Wij kunnen dan ook iedereen aanraden deze film beslist te gaan zien, al was het alleen maar om het verrukkelijke spel van de kleine Pablito Calvo als Mar celino. Men is daartoe volop in de gelegenheid, want de film draait van vrijdag tot en met woensdag. Hij is toegankelijk voor alle leeftijden. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met LUXOR. „HET ZEVENDE KRUIS". Dit verhaal met Spencer Tra cy in de hoofdrol, speelt zich af in nazi-Duitsland van 1936, toen menig Duitser de ver schrikkingen van Hitiers con centratiekampen aan den lijve ondervond. Deze film vertelt de lotgevallen van zeven gevange nen, die uit het concentratie kamp Westhof en zijn ontsnapt. Stuk voor stuk worden zij ech ter weer gegrepen op één na, die de vrijheid bereikt. Het verhaal bezit uiteraard wel de nodige sjianning, maar het slot is toch weer de traditionele zoete koek, die door steeds minder bioscoop- gangers wordt geapprecieerd. Van vrijdag tot en met woens dag. Toegang 18 jaar. „ALTIJD NAAR WENS". De tweede helft van het Luxor- programma is van een heel wat luchtiger karakter. „Altijd naar wens" met Kathryn Gray son en Gene Kelly is een film met veel zang, muziek en circus sfeer. Ook nu weer het ge bruikelijke recept van deze films bergen moeilijkheden tussen de jongen en het meisje, maar tenslotte zegeviert ook hier weer de „liefde". Een luchlig en wel amusant geval voor de liefhebbers. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. Gesloten front tegen de bruine rat Tijdens actie in december. Met een gevoel van onbehagen zien de legerscharen van gene raal Rat in ons land de december maand naderen. Dan zullen ze zich immers weer weten geplaatst tegenover een massale aanval op hun stellingen, die in de week van 14—21 december door vele gemeenten zal worden onderno men tegen de bruine rat. Of deze landelijke actie zal sla gen, m.a.w. of de klappen, die de bruine rovers dan krijgen te in casseren, raak zullen zijn, hangt geheel van U af. Ieders medewerking is daarbij noodzakelijk en dit geldt in de eerste plaats voor onze agrari sche bevolking. Laat dus elkeen, die ratten in bedrijf of woning heeft, hiervan kennis geven aan de gemeente, ook al denkt men er „maar 'n paar" te bezitten: die paar kun nen er in één jaar een paar hon derd zijn! En laat niemand zich weerhou den door valse schaamte: in land en tuinbouw heeft ieder vroeg of laat met dit ongedierte te kam pen. Dit is normaal en dan geldt: ratten hébben is geen schande, ratten houden des te meer. Er zijn redenen te over om de smerige boosdoeners met man en macht te lijf te gaan. Denk aan de 50.000.000 gul den schade, die ze ons land jaar lijks berokkenen. Het is geen be moedigend denkbeeld voor een landbouwer, 1/3 of 1/4 deel van elke ha voor de familie Rat te bewerken. Bedenk verder dat de bruine rat kuikens en biggen, ja zelfs volwassen kippen doodt. En dat hij voedselvoorraden bevuilt, op eet en wegsleept, dat hij vloeren ondergraaft, zakken en waterlei dingen stukknaagt enz. Denk tenslotte ook aan de be smettelijke ziekten, die de bruine rat op mens en vee kan overbren gen: ziekte van Weil en para- typhus (op de mens), mond- en klauwzeer, varkenspest en be smettelijke verwerpen (op het vee). Zolang tegenover dit gespuis geen aaneengesloten front wordt gevormd, zal het steeds de rat zijn die aan het langste eind trekt. In december moeten daarom de handen ineengeslagen worden. Het moet dus niet zo zijn, dat de ratten op ,een bepaald bedrijf worden verdelgd, terwijl de eige naar van een aangrenzend bedrijf passief blijft toezien. Het gevolg hiervan is immers, dat het eerste bedrijf binnen korte tijd weer on der het ongedierte zit en dit uit sluitend als gevolg van buurmans passiviteit. Dus: vergeefse kosten en moeite. Hoe wordt nu een duurzaam resultaat tegen de bruine rovers bereikt? 1. Door het befaamde aan eengesloten front: medewerking van alle belanghebbenden in een aaneengesloten gebied. Zorg ervoor, dat de ratten tij dens de verdelgingsactie geen ander voedsel vinden dan het uitgelegde vergif!! 2. Door eventuele overleven den een tweede klap toe te die nen: cumarine-mengpoeder met haver. Roep voor deze nabehandeling de hulp in van de gemeentelijke rattenbestrijder of van de Plan- tenziektenkundige Dienst. 3. Door een nieuwe invasie van het ongedierte te voorkomen: zorg ervoor dat ze niet meer kun nen binnenkomen en ontneem ze binnenshuis voedsel en nestelge legenheid. Ook bij deze onontbeerlijke rat- wering zal de gemeente gaarne adviseren. Wanneer deze 3 punten in de genoemde volgorde door alle be langhebbenden in praktijk wor den gebracht, zal de bruine rat in december een bittere pil te slik ken krijgen. Dan zal het mogelijk zijn een bepaalde streek duurzaam van de lugubere gasten te zuiveren. Een goed verdelgingsmiddel in de vorm van scilla-truffels is ver krijgbaar bij de Dienst Gemeente werken op het Stadhuis tegen de prijs van f 0.25 per zakje van 10 truffels. DE Ed WH HEI ZUIDEH "t.-imM. V-W*3 nMM Ifi- 1 ij?

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5