BINNEN- EN BUITENLAND Nieuwe provinciale weg Waalwijkse en Langstraafse Courant Autorijles? Fa. J. Zeegers vierde 50-jarig bestaan met opening van nieuw bedrijfspand heeft geen gelijkvloerse kruisingen AUTORIJSCHOOL C. J. VOSSEN Co. KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 Buitenland Binnenland Dri® doden. MAANDAG 17 DECEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad DE ECHO HET verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 98 21 cent per week per kwartaal f 2.70 2.95 franco p.c. Ad verten tiepriis: 10 cent per m.nv r'nritract-advrrtenties: sneoiaal larwi Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 Ruskinds optreden in Hongarije veroordeeld. Na een driedaags debat, waar bij opnieuw is gebleken hoe alge meen de Russische interventie in Hongarije wordt verworpen, heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties (V.N.) woens dag een veroordeling hiervan uit gesproken in een resolutie, die te vens de Sowjetunie aanzegt on middellijk schikkingen te treffen voor terugtrekking van haar strijdkrachten onder supervisie van de V.N. en herstel van Hon- garijes onafhankelijkheid toe te laten. De resolutie werd met 55 tegen 8 stemmen, bij 13 onthoudingen aangenomen. Het Russische blok stond alleen in de oppositie. Elf leden van de Aziatisch-Arabische groep, waaronder India en Indo nesië, benevens Zuidslavië en Finland, onthielden zich doch Birma en Ceylon, die te zamen met India en Indonesië een alter natieve resolutie hadden inge diend, die na aanneming van bo venvermelde resolutie niet meer in stemming werd gebracht, sloten zich bij de voorstemmers aan. Dit levert het bewijs hoe diep ook in Aziatische kringen de veront waardiging over het optreden van de Sowjetunie is. Nato nu krachtiger. -j. 1 De belangrijkste bijeenkomst van de Noord-Atlantische Raad sinds de stichting van de NATO en een belangrijk keerpunt in de ont wikkeling van het Noordatlanti- sche bondgenootschap. Zo heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles de vierdaagse vergadering gekenschetst van de ministers van buitenlandse zaken, defensie pn financiën van de vijftien Atlanti sche mogendheden in Parijs, die gisterenavond is besloten. Dit waarde-oordeel is niet overdre ven wanneer men in aanmerking veemt, dat de ministers zich een stemmig achter de aanbevelingen hebben geplaatst van de drie vijze mannen om de politieke band en het politiek overleg tus sen de NATÓ-landen aanzienlijk te versterken. Minister Spaak is benoemd tot opvolger van Lord Ismay als secretaris-generaal van de NATO. Hij heeft verstrekken de bevoegdheden gekregen om bemiddelend, verzoenend en ar- bitrerend op te treden, wanneer er tussen de landen van het At lantische Pact in de toekomst op nieuw geschillen zouden rijzen. Een van de belangrijkste feiten, die zich op de laatste dag van de ministeriële besprekingen heeft voorgedaan is de toezegging van de Amerikaanse minister van de fensie Wilson, dat de Verenigde Staten in 1957 aan hun bondge noten in Europa de modernste wapens beschikbaar zullen stel len, waaronder ook raketwapens. Deze belofte ging echter gepaard met een zekere beperking. De ra ketwapens, die de Europese bond genoten van de Verenigde Staten zullen ontvangen, zullen voor tweeërlei doeleinden geschikt zijn, namelijk voor het vervoer van „klassieke" bommen en voor het vervoer van atoombommen. Het is de bedoeling dat de atoom- warheads" (dit zijn atoomladin gen die op de raketten geschroefd worden) uitsluitend onder con trole blijven van de Amerikanen, j Rapport aan Nehroe 25.000 Hongaren |en 7000 Russien gedood. Minister-president Nehroe heeft in het hogerhuis van India ver teld, dat bij de gevechten in Hon garije 25.000 Hongaren en 7000 Russen om het leven zijn geko men. Hij had deze inlichtingen ontvangen van de Indiase ambas sadeur in Boedapest, Menon, en zijn speciale afgezant, dr Khos. j De diplomaten berichtten, dat j lijdelijk verzet de gevechten op grote schaal had vervangen. Menon rapporteerde: „De sfeer in Hongarije is te vergelijken met tijden van burgerlijk verzet tegen Britse overheersing destijds in In dia. De Hongaarse revolutie is zonder twijfel een nationale be weging, waaraan de meerderheid van de arbeiders heeft deelgeno men. Hongarije. Nog steeds heerst er een hope loze chaos in Hongarije, maar tevens staat vast dat er overal gestaakt wordt en dat de arbei ders zich nochdoor beloften noch door dreigementen van hun stuk laten brengen; ondanks de toenemende druk houden ze vol en t verzet laait op. De 2 x 24 uur staking is doorgezet, omdat aan hun eisen niet werd voldaan. Noch de regering-Kadar, noch de Russen weten een uitweg, hoe wel zij natuurlijk voor krachtda dige middelen terugdeinzen, maar zij voelen dat het wereldgeweten is ontwaakt, dat in Litauen zelfs 'n opstandige beweging zich ont popt, dat in Polen weer stakingen en demonstraties voorkomen! Belastingverhoging op Benzine en gedistilleerd. De belastingverhogingen voor benzine, gedistilleerd en suiker zijn donderdagmiddag door de Tweede Kamer goedgekeurd. Het voorstel van dr Lucas om de belastingverhoging voor ben zine voorlopig slechts voor twee jaar te laten gelden werd door de Kamer aangenomen met 83 tegen 45 stemmen. Alleen de socialisten verzetten zich tegen de suggestie- Lucas. Tegen de verhoging stem den de V.V.D. Ned, Aardolie Mij. wil produktie met 15 pet. verhogen. Door de Nederlandse Aardolie Maatschappij is aan de minister van Economische Zaken, naar van bevoegde zijde wordt verno men, een gewijzigd produktie- programma toegezonden, dat spoedig tot verhoging der olie- produktie in ons land zal kunnen leiden met 15 procent. De maat schappij is nl. voornemens haar maximum-boorcapaciteit aan te wenden teneinde in het produk- tieve gebied van westelijk Neder land in de kortst mogelijke tijd nieuwe putten te slaan, vooral in het gebied op de grens van Den Haag en Wassenaar bij Marlot. In het gebied beschikt men reeds over een produktieve put; met twee nieuwe boringen werd be gonnen, terwijl met een vierde boring spoedig een aanvang wordt gemaakt. Tot einde 1957 staan voor Wassenaar nog zes boringen op het program. Onderwijzers uiten hun ontevredenheid. In drie massale protestdemon straties hebben bijna tienduizend Nederlandse onderwijzers woens dagavond in Den Haag uiting ge geven aan hun verontwaardiging over de wijze, waarop de rege ring tot nu toe de onderhandelin gen over de salarisverbeteringen heeft gevoerd. De Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie, A.N.O.F., waarin de algemene, katholieke en christelijke onderwijzersver bonden zijn verenigd, had dit de monstratieve spoed-congres be legd, nadat dinsdag de tegenvoor stellen van de regering als on aanvaardbaar van de hand waren gewezen. De heer J. Derksen ver klaarde echter nadrukkelijk dat dit congres geen afwijzing bete kende van alle verdere overleg. Men is bereid opnieuw te praten, mits ,,de voorstellen van de rege ring weloverwogen, volledig en goed gefundeerd zijn. De stunte lige voorstellen, die ons nu zijn gedaan zijn er een aanfluiting van',, aldus de heer Derksen. Omzet en export van grafische industrie, In 1956 voor 630 miljoen guldien. Dit jaar zal in de gehele grafi sche industrie voor totaal 630 miljoen gulden zijn omgezet tegen 570 miljoen in 1955. Hiervan werd 13 a 14 pet. geëxporteerd, resp. voor f 82.902.000.en f 75.555.214.—. Deze produktie werd in 1956 bereikt met 33.543 direct produk tieve werknemers tegen 32.641 in 1955. Bij de export naar Indonesië, die in 1955 t.o.v. 1954 een kleine stijging te zien gaf (van f 6.337.135 tot f 8.172.120) heeft zich echter de dalende lijn weer voortgezet en voor dit jaar wordt de export geraamd op f5.307.131. In 1952 bedroeg de export naar Indonesië nog mevr dan 60 mil joen gulden. Deze grote daling is echter voor een zeer belangrijk deel goedgemaakt door export naar andere landen aldus een overzicht der Vereniging van Ne derlandse chemigrafische inrich tingen. Het belangrijkste exportgebied is België en Luxemburg (in 1956 19.231.923 gld. tegen 18.988.586 gld. in 1955). Daarna volgen: West-Duitsland, Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Saar, Zuid-Afrika en de Ne derlandse Antillen. Verwacht wordt, dat de export naar Duits land niet groter zal worden. Waarschijnlijk zal Nederland een grotere export kunnen krijgen naar de Noord-europese landen. Zeer bijzondere omstandighe den voorbehouden is de verwach ting, dat de geleidelijke groei in de grafische industrie zich het komend jaar zal voortzetten en de totaal omzet de 700 miljoen gulden dicht zal kunnen benade ren. Auto reed de Waal in. Bij de nieuwe pont in de Waal te Óchten is donderdag in de avonduren een auto, komend van Kesteren, met vijf inzittenden, met grote snelheid in de rivier gereden. De inzittenden, die de zwemkunst niet machtig waren, bleken onder water de auto te hebben verlaten Twee inzittenden konden met moeite worden ge red. Na enkele uren slaagde het veerpont-personeel er in, de auto op de kant te krijgen. De wagen was echter leeg. De drie andere inzittenden, de heren C. V. uit Mill (N.B.), A. S„ eveneens uit Mill en de chauffeur A. S., af komstig uit Zeeland bij Mill, wor den vermist. Men vreest dat zij verdronken zijn. De Vacantie-spreiding. Ondanks veel verzet is er thans vrij plotseling een grote mate van vooruitgang inzake de vacantiespreiding opgetreden. Reeds van 1939 af is er actie gevoerd en tot voor kort leek het alsof bijna niemand iets voelde voor een andere vakantiemaand dan augustus (de grootste regen maand!). Maar nu is bereikt dat het gehele bouwbedrijf (de bouw vakarbeiders dus) niet meer in eens achter elkaar vrij neemt, doch in twee gedeelten: het noor den des lands gaat van 20 tot 29 juli met vakantie, het zuiden (be neden de grote rivieren) van 10 tot 19 augustus. Het textielbedrijf overweegt de periode van 1320 juli te nemen. Voorts hebben in het zuiden veel gemeente- en schoolbesturen doen weten dat zij akkoord kunnen gaan met begin der lagere school vakanties op 8 juli (eerst hield men unaniem vast aan 29 juli). Het bijzonder onderwijs in het zuiden stelde dit jaar de vakantie reeds vooral vast op 22 juli (100 van de 260 bijzondere scholen). Men ziet, er is een grote om mekeer merkbaar, de geesten wor den rijp voor de noodzaak, 's zo mers de vakantievloed zoveel mogelijk te „spreiden Zeer waarschijnlijk heeft de regering daartoe de stoot gegeven. Minister Zijlstra waarschuwt ook al „De prijsstabilisatie is econo misch gezien de belangrijkste schakel in de verbinding tussen heden en toekomst. Daarom zal de regering deze stabilisatiepoli- tiek krachtig blijven handhaven. De prijsverhogingen die de laat ste maanden zijn doorgevoerd zonder overleg met het ministerie van economische zaken zullen dienen te worden teruggenomen en bepaalde nog niet doorge voerde, doch wel aangekondigde prijsverhogingen, die op 1 jan. zouden ingaan, zullen achterwege dienen te worden gelaten, daar zij merendeels op geen enkele grond berusten." Het mag niet voorkomen, dat prijsstijgingen, die haar oorzaak in het buitenland vinden en waar aan wij slechts weinig kunnen doen, op haar weg van producent naar verbruiker extra Worden versterkt. „Over de praktische uitwerking hiervan die zeker niet eenvoudig is in een stelsel van globale prijsbewaking zal nog wel nader moeten worden ge sproken", aldus de minister. De minister wilde de mogelijk heid niet uitsluiten, dat de rege ring tot beperkingen zal moeten besluiten, die verder gaan dan waartoe de SER in zijn advies komt. De regering zal zich daar bij met vrucht blijven stellen op de basis van het advies. Twee boerderijen verwoest. Een Thunderstreak-straaljager van de vliegbasis Volkel is vrij dagmiddag om kwart voor twee brandend neergestort op de buurtschap Keske bij Son-Breu- gel. De 26-jarige luitenant-vlieger F. Hoppener, die door een colle ga-vlieger uit de formatie ge waarschuwd werd dat zijn toe stel in brand stond, wist zich met zijn schietstoel te redden. Twee boerderijen, die door rondvliegen de brokstukken en brandende ke rosine getroffen werden, brand den tot de grond toe af. Een der de boerderij bij het akkerland, waar de straaljager te pletter viel, liep lichte brand- en waterscha de op. Niemand liep enig letsel op. Drie vaarzen, ienkele koeien en een dertigtal varkens en big gen kwamen in de vlammen om. De schade, exclusief de verloren straaljager, wordt geraamd op ruim 150.000 gulden. BELANGRIJK KNOOPPUNT IN BESOIJEN In „Berichten en Berichtge ving", een uitgave van de ver- keersafdeling van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B», lazen wij de onderstaande interessante beschouwing over de nieuwe pro vinciale weg 's-Hertogenbosch Geertruidenberg. Genoemd blad schrijft Op 1 October j.l. is namens het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant aanbesteed het maken van de aardebaan van de wegomlegging Waalwijk in de provinciale weg 's-Hertogen boschGeertruidenberg. Het ligt in de bedoeling om de rondweg ten noorden van Waalwijk als een 2-banige weg aan te leggen, al zal dan voorlopig slechts één baan worden verhard. Het ge deelte van de nieuwe provinciale weg door de Langstraat, dat nu in uitvoering komt, heeft betrek king op het stuk tussen het Dron- gelense Kanaal en Besoijen, waar de kruising met de geprojecteerde weg Tilburg—Waalwijk—Gorin- chem zal komen te liggen. Deze kruising zal als een verhoogd ver keersplein worden aangelegd, waardoor het verkeer elkaar niet gelijkvloers kruist. Dat dit ver keersplein nu reeds wordt aange legd, althans wat het grondwerk betreft, wijst erop, dat t.z.t. de belangrijke noord-zuidverbinding TilburgGorinchem tot stand zal komen, hetgeen tevens de ver wachting wettigt, dat bij Dron- gelen een nieuwe brug over de Bergse Maas zal worden ge bouwd. Het verkeersplein te Be soijen zal een belangrijk knoop punt worden. Het heeft aanvan- keijk in de bedoeling van de Pro vinciale Waterstaat geegen om de nieuwe weg door de Langstraat het karakter te geven van een behoorlijk goede verkeersweg. Wilhelminastraat 5, WASPIK Telefoon 04168-236 Filialen Tilburg Waalwijk Oosterhout Dongen Ook dit is een zaak van vertrouwen. Komt U eens met ons hierover praten. Als een van de grootste autorijscholen in het Zuiden des Lands beschikken wij over de meeste ervaring. Voor Waalwijk en omgeving kunt U zich melden bij G. KNIPPELS, Pieter Vreedestraat 73, WAALWIJK. Tel. 04160-2932 Waren aanvankelijk diverse gelijkvoerse kruisingen geprojec teerd, deze zijn thans allemaal vervangen door ongelijkvoerse kruisingen, waardoor aan het ver keer West-Oost v.v. in de toe komst vrijwel geen belemmerin gen meer in de weg zal worden gelegd. Zo wordt o.m. een ongelijk vloerse kruising aangelegd ter plaatse van de zijweg naar Baard wijk, waar tevens de provinciale weg over het Drongelense Kanaal wordt gevoerd. Een tweede be langrijke ongelijkvloerse kruising komt bij de Hertog Janstraat, die de voornaamste invalsweg naar het centrum van Waalwijk wordt. Thans is het voornaamste doel om de verbinding Waalwijk 's-Hertogenbosch zo spoedig mo gelijk geheel gereed te hebben. Het gedeelte 's-Hertogenbosch Vlijmen is gereed. Zo spoedig mogelijk zal nu ook de omlegging ten zuiden van Vlijmen worden aangepakt. Vanaf de Heidijk in Vlijmen zal de nieuwe weg tot aan de Drunense Overlaat vrij wel parallel lopen aan de spoor lijn. Vanzelfsprekend zullen in dit gedeelte ook diverse ongelijk vloerse kruisingen moeten wor den gemaakt, o.a. bij de overweg tussen Nieuwkuijk en Vlijmen, op welke hoogte ook een nieuwe weg is geprojecteerd naar Haarsteeg en Heusden; voorts ten behoeve van de verkeersoplossing tussen Drunen en Elshout. Westelijk van Waalwijk kan nog niet op volle toeren aan de nieuwe weg worden gewerkt, omdat het boezemgebied van het Oude Maasje moet worden door kruist. In het kader van de op handen zijnde ruilverkaveling in de pol der ten westen van de Capelse Vaart zal de Provinciale Water staat echter wel de nodige grond werkzaamheden ter hand nemen. Lange tijd is het een vraag ge weest hoe het tracé van de nieu we Langstraatweg vanaf Raams- donk in westelijke richting verder verlopen zou. Aanvankelijk was het plan om de weg te laten aan sluiten op de Dongebrug bij Geertruidenberg, aan de voorbe reiding der vernieuwing waarvan men thans is begonnen. Het staat echter nu definitief vast, dat het tracé zuidelijk van Raamsdonks- veer zal komen lopen met het ge volg, dat ongeveer ter hoogte van Statendam een nieuwe brug over de Donge zal komen met vandaar een nieuwe aansluiting met Geer truidenberg. WIM KLIJN vervaardigde fraaie buste van stichter Vrijdag j.l. vierde de firma Jos Zeegers en Zonen, loodgie ter sbedrijf, haar 50-jarig bestaan,, welke heugelijke gebeurtenis op bijzonder feestelijke wijze is her dacht. Het hoogtepunt van de feestviering was wel de opening van het nieuwe bedrijfspand aan de Burgemeester Verwielstraat door Burgemeester Teijssen, die deze opening verrichtte door de in bedrijf stelling van een con trole- en meetapparatuur, die enig in den lande is. Uiteraard bestond er voor dit belangwek kende jubileum van een van Waalwijks belangrijkste bedrij ven een zeer grote belangstelling. In het nieuwe bedrijfspand wa ren behalve de directieleden met familieleden en het voltallige personeel ook vele genodigden aanwezig, onder wie wij o.m. op merkten burgemeester Teijssen, de ZeerEerw. Heer Pastoor Ver- biesen, gemeentesecretaris Vlaar, wethouder F. Smolders, de in specteur van politie, de heer J. Hoog Antink, de adjudant van politie, de heer A. Hellings, de directeur van het Gemeentelijke Licht- en Waterbedrijf, de heer P. van Vliet, die directeur van Gemeentewerken de heer J. Kob ben, notaris M. v. Gurp, de heer P. Elshout, directeur der Rex- Schoenfabrieken te Drunen, en verder vele genodigden uit de middenstand en het bedrijfsle ven. In zijn welkomstwoord zei de heer Jos Zeegers, dat de groei en de uitbreiding van het bedrijf sneller zijn gegaan dan men had verwacht. De thans tot stand ge komen uitbreiding is vooral mo gelijk geweest dank zij de grote steun der medewerkers. Hij ver zocht burgemeester Teijssen de opening van het nieuwe bedrijfs pand te verrichten door het in werking stellen van een kostbare controle- en meetapparatuur, de enige in den lande, welke de fa. Zeegers zich heeft aangeschaft ten dienste van de cliënten. Na deze symbolische opening wenste burgemeester Teijssen de firma Zeegers geluk met deze glorie- en vreugdedag; een glo riedag omdat het bedrijf 50 jaar bestaat, een vreugdedag omdat thans een zeer betekenende uit breiding tot stand is gekomen. De burgemeester onderstreepte dat het bedrijf van de firma Zee gers, onderhevig aan de schom melingen van de conjunctuur, zich in de loop van 50 jaren op voortreffelijke wijze heeft weten te handhaven. Het is snel ge broeid en nu tintelt het van le ven, omdat er met grote toewij ding en zorg in is gewerkt. De burgemeester roemde de energie, de daadkracht en de grote visie van de firmanten en betuigde zijn bijzondere hulde aan allen die in dit bedrijf gewerkt heb ben. Een pieuze hulde achtte hij op haar plaats jegens allen die dit niet meer kunnen beleven. Burgemeester Teijssen noem de het nieuwe bedrijfspand een riant gebouw, zowel qua ex- als interieur. Deze uitbreiding be wijst opnieuw welk een voorna me plaats de firma Zeergers on der de Waalwijkse bedrijven in neemt en hij was er van over tuigd dat dit bedrijf betekenende perspectieven voor de toekomst opent. Burgemeester Teijssen besloot zijn toespraak met het uitspreken van de wens dat dit ook voor de toekomst een glorie- en een vreugdedag zou mogen zijn. Hierna had een korte huldi ging plaats van de bedrijfschef, de heer A. v. d. Pol, in verband met zijn O^-jarig dienstjubi- leum. De heer Jos Zeegers wenste hem van harte geluk met dit jubileum en dankte hem voor het vele dat hij voor het bedrijf heeft gedaan. Als blijk van waar dering overhandigde hij hem na mens de directie een fraai pols horloge. Namens het personeel werd de directie vervolgens toegesproken door de boekhouder van het be drijf, de heer A. de Louw. Hij onderstreepte de uitgroei van 'n simpel bedrijf tot een grootse on derneming, waarmee hij de di rectie van harte geluk' wenste. Verder beklemtoonde hij de bij zonder prettige sfeer dié het be drijf kenmerkt en de grote be langstelling welke de directie

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1