WAALWIJK w Waalwijkse en Langstraatse Courant WÉ sim raat i Verwiel's Lederwarenhuis te VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 98 21 cent per wee1' per Kw;.rtaal f L.7!> f 2 95 franco p.p. Advertentierirrs: IC cent per m.m C ontreet-advertenties* BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 PROF. DR. J. E. DE QUAY IN DE STATEN Gebrek aan verbindingen belem mert ontwikkeling van Waalwijk. In de woensdag j.L gehouden Statenvergadering heeft de com missaris van de Koningin in Nrd. Brabant gewezen op de handha ving van ontwikkelingsgebieden in Brabant. Wel hoopte hij dat er wijzigingen in het stelsel zouden komen. De pendeldienst noemde prof. dr. J. E. de Quay een zeer zorgwekkende zaak. Naast het feit dat Brabant dezelfde woon- en werkgelegenheid zal moeten kunnen bieden als de andere ge westen, speelt ook de loonclassi- ficatie een belangrijke rol. Veel bedrijven komen naar Brabant omdat daar lagere lonen worden betaald. Er is voldoende werk voor de Brabantse arbeiders in de Brabantse bedrijven, maar toch gaat hij buiten de provincie wer ken. De enig juiste bestrijding van de pendel is het zorgen voor de verbetering van woon- en werkgelegenheid. Sprekend over de industriële potentie van Bra bant onderstreepte de commissa ris de noodzaak van de oplossing van het Schelde-Rijnvraagstuk, terwijl de industrie ook vraagt om oplossingen omtrent de ver bindingswegen. Is 't niet zo, dat een gemeente als Waalwijk vol komen wordt geremd in zijn ont wikkeling door het gebrek aan verbindingen?, aldus de commis saris. Het is een grote voldoening dat het hoofd der provincie openlijk getuigt van de onvoldoende, we zouden zeggen miserabele verbin dingen in Waalwijk en de Lang straat, die een grote rem zijn voor de industriële expansie. STEMMIGE KERSTVIERING van Mater Amabïlisschiool. oensdagavond had in het fraaie nieuwe gymnastieklokaal van de Huishoudschool de kerst viering van de Mater Amabilis- school plaats, die werd bijge woond door het schoolbestuur, de docenten en een aantal genodig den. Het programma van deze kerstviering werd geheel verzorgd door de le jaarsleerlingen. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het school bestuur, burgemeester Teijssen, die de directrice van de Huis houdschool, mej. van Slobbe, har telijk dank bracht voor het be- schikbaarstellen van deze fraaie zaal voor dit mooie doel. Hij gaf uiting aan zijn respect en dank baarheid jegens de le jaarsleer lingen voor de tijd en de zorg welke zij aan deze avond hadden besteed. Ook aan mej. Hoffmans, de leidster van de school, bracht hij dank voor het organiseren van deze avond. De burgemeester sprak de hoop uit dat deze avond de aanwezigen zou mogen bren gen in de sfeer van het Kerst feest. Pater Adam sprak een treffend kerstwoord. Hij wees er op dat geen enkel jaar sinds het einde van de oorlog zo triest is geweest als het jaar 1956. Een volk van tien miljoen mensen strijdt mo menteel een strijd op leven en dood voor de vrede, waarop het al zovele jaren vergeefs heeft ge wacht. In deze strijd hebben zelfs kinderen meegevochten en zijn gevallen voor de zaak van de yrede. Voor menig Hongaarse moeder, aldus Pater Adam, zal Kerstmis 1956 geen blijde gang naar de kerk betekenen, maar een droeve tocht naar het kerkhof, waar man of kind begraven lig gen. Verder wees Pater Adam op de heidense vervlakking van de moderne christenmaatschappij, die zich uit in een kerstviering die met Kerstmis niets te maken heeft. Kerstmis is geen sentimenteel ge doe met kaarsjes en rode lichtjes en handjesgeverij. Kerstmis is het stellen van een daad die getuigt van een goede wil. De goede wil moet het kerstfeest en ons hele le ven beheersen. Zonder goede wil is geen vrede mogelijk. Wij men sen, aldus Pater Adam, hebben liefde en vrede nodig, het ,,doen alsof kan geen mens volhouden. Een woord van bijzondere lof had Pater Adam voor het werk van de heer Tiny v. d. Heijden en de leerlingen en speciaal voor de prachtige kerststal welke door de le jaarsleerlingen was vervaar digd en waaraan vooral Antoi nette v. d. Broek, Ineke Trim- bach, Riet Schouten en de lera res mej. Kievits een zeer groot aandeel hebben gehad. Hij wees daarbij op het motto van deze kerststal: ,,Hij kwam voor allen Het programma van deze avond heeft eens te meer bewezen tot welke prijzenswaardige prestaties de meisjes door een juiste en be kwame leiding kunnen komen; prestaties, die voor hun verdere ontwikkeling en levenshouding van uitermate grote betekenis zul len blijken te zijn. Daarom kan men voor het werk niet genoeg waardering hebben en daarom verdient de Mater Amabilisschool de volle steun van die zijden, die tot het geven van deze steun ge roepen zijn. De vorming van het werkende meisje is een noodzaak die niemand zal kunnen ontken nen en een verplichting waaraan niemand zich mag onttrekken. De graagte en de ijver waarmee veel meisjes de kans op verdere vor ming en ontwikkeling aangrijpen, komt op onze Waalwijkse Mater Amabiilisschool bij alle mogelijke gelegenheden wel heel duidelijk naar voren. Woensdagavond dan brachten de leerlingen in een afwisselend programma een aantal kerstliede ren en declamaties, die door de aanwezigen bijzonder op prijs werden gesteld. Het Mater Ama- biliskoor zong kerstliederen van J. Revius, M. van Buytenen, P. Poirters en een „Kerstliedeken oft samen-sprekinghe tusschen een Enghel en de dry Herders" in een bewerking van Han v. Koort. Op zeer goede wijze wer den solo's gezongen door Lucy Elias en Nelly Broers, terwijl Janny v. Nooy, Ineke Trimbach, Ria v. d. Hoven en Fried de Leeuw een aantal prijzenswaar dige kerstdeclamaties ten gehore brachten. Door alle aanwezigen werden nog een aantal kerstlie deren gezongen. Deze zeer stemmige bijeen komst werd gesloten met een dankwoord van burgemeester Teijssen, die zijn grote waarde ring uitsprak over het uitstekende programma, dat alle aanwezigen in de juiste kerststemming had gebracht. Ten slotte wenste hij allen een Zalig Kerstfeest toe. De door de meisjes van de Ma ter Amabilisschool vervaardigde kerststal is momenteel opgestel i onder de arcade langs het Raad huisplein. Het is een fraai staaltje van nauwgezette en met grote kunstzinnigheid verrichte handen arbeid, waarvoor een bijzonder woord van lof zeker op zijn plaats is dan ook te verwachten, dat ook dit keer voor deze dienst grote belangstelling zal bestaan. Iedereen wordt hartelijk uitge nodigd deze Kerstnachtdienst bij te wonen. Alle plaatsen in de kerk zijn die avond vrij. Het aanvangs- uur van de dienst is gesteld op 22 uur. Laat ieder zorgen op tijd aanwezig te zijn! De „Postduif". A.s. zaterdag en zondag, 22 en 23 december zal de Vereniging de Postduif haar jaarlijkse clubten toonstelling houden in het lokaal van dhr. H. Heesbeen. Als keurmeesters zullen funge ren de heren H. v. Iersel en Kees Noijen uit Tilburg; ongeveer 400 duiven werden door de leden bij eengebracht om elkaar in een sportieve strijd de ere-palm af te snoepen. Verder wensen zij allen een paar gezellige duivendagen en veel succes. Op zaterdag 5 januari 1957 zal de veearts de duiven van de le den inenten tegen paratyphus. De leden worden verzocht hun aan tal in te enten duiven op de ten- toonstellingsdagen aan de secre taris op te geven; dit om tijdig de hoeveelheid serum hiervoor te kunnen bestellen. Tentoonstelling Vogellust, Evenals vorige jaren houdt de Vogelvereniging „Vogellust" we derom een barakconcours in café v. d. Pluijm, en wel op 22, 23 en 26 december. Gezien het maar enkele dagen zijn zal hier veel be langstelling voor zijn. Dus, barak kers, waag eens een kans. Voor de tijden en prijzen, zie advertentie in dit nummer. Jaarvergadering van Het Groene Kruis, Op 11 december j.l. werd in set wijkgebouw van Het Groene Kruis de jaarvergadering van de vereniging gehouden. Ondanks het slechte weer had toch een aantal leden de tocht naar de Mr. van Coothstraat gemaakt, zodat de voorzitter, de heer van den Hoven zijn openingsrede kon uit spreken voor een aandachtig ge hoor. Het jaarverslag van de se cretaris noch het financieel ver slag over 1955 leverden reden tot commentaar op. Door een vraag van Mevrouw Schouten over de exploitatie-reke ning van het wijkgebouw ontwik- kelt zich echter een levendige dis- cussie omtrent de mogelijkheden voor een noodzakelijke utbreiding van dit gebouw. Daar het werk van het Groene Kruis zich steeds meer uitbreidt, deels door het in- voeren van nieuwe diensten, b.v. een zitdag van een psychiater, 1 hulp aan de schoolartsendenst, bejaardenzorg enz. en deels door de utbreidng van Waalwijk zelf, waarmee de uitbreiding v. d. ver eniging vanzelfsprekend gelijke trede houdt en waardoor er zeer bnnenkort een wijkzuster bij in dienst zal moeten worden geno men, wordt het gebouw absoluut te klein. Het bestuur gaat op kor te termijn de nodige stappen doen om de besproken uitbreiding te verwezenlijken. Een commissie bestaande uit de heren Wachtels van den Berg en van Veen bracht verslag uit over de kascontrole. Met hulde aan de penningmeester voor zijn concien- tieus beheer werd hem decharge verleend. Na 't aanbieden van enkele ver frissingen sloot de heer v. d. Ho ven om ca. 10 uur deze geani meerde bijeenkomst met woorden van dank aan alle belangstellen den. Kerstnachtdienst. Evenals vorig jaar wordt aan de vooravond van het Kerstfeest, op maandag 24 december a.s., in de Ned. Hervormde Kerk aan de haven een Kerstnachtdienst ge houden. Deze dienst wordt geleid door de plaatselijke predikant Ds. L. Schellevis, die hoopt te spreken over het onderwerp „Vrede op aarde". Medewerking wordt verleend door een Jeugdkoor, het Ned. Hervormd kerkkoor pn enkele so listen, n.l. mej. N. v. d. Hammen, sopraan, mej. G. Scholt, allt en dhr. C. Lammertse, bas. Het geheel staat onder de be-» kwame Jeiding van dhr. H. Nieuwkoop. Zeer velen bewaren nog steeds een goede herinnering aan de mooie dienst van vorig jaar. Het i H 1, Jaarvergadering Boerenleenbank DrunenElshout. Omzet in 1956 reeds boven de 50 miljoen. De Boerenleenbank Drunen Elshout hield dinsdagavond in de zaal van café Elshout een al gemene ledenvergadering, waar in de jaarstukken op tafel kwa men en waarin de voorzitter, de heer C. van Drunen, de algemene situatie der geldmarkt belichtte. De ruimte aan geld, welke er de laatste jaren is geweest, is. aldus de heer v. Drunen, plotse ling de laatste maanden, nadat zij geleidelijk was afgenomen, omgeslaan in een geldschaarstc. Spreker ging de oorzaken hier van na, welke voornamelijk ge zocht moeten worden in het te kort aan arbeidskrachten en de enorme investeringen welke het laatste jaar zijn gedaan. Bij de Centrale Bank liep het maand- gemiddelde per oktober op tot 20 miljoen, terwijl dat in 1955 op 6 miljoen lag. De konsekwenties van deze geldschaarste zal zijn een oplo pende rentevoet, terwijl ook aan de kredietverstrekking enige remmende bepalingen worden opgelegd. Over de renteverhoging deel de spreker later mede dat deze voor direct opvraagbare spaar gelden is verhoogd tot 3 ter- wiil deze ook voor depositoreke ningen, voorschot en lopende re keningen werden verhoogd. Spr. hoopte dat de huidige geldschaarste niet remmend zou werken op de verdere ontwikke ling en uitoefening van 't land en tuinbouwbedrijf en wees er op dat de bank reeds verschillen de bepalingen heeft gesteld, wel ke tenslotte alleen maar dit doel voor ogen hebbenhaar taak als kredietbank voor boer en tuin der te kunnen blijven vervullen in het belang der aangesloten le den. De kassier, de heer C. Brok, bracht op deze vergadering ver slap uit over het boekjaar 1955. In 1956 werd het nieuwe gebouw in gebruik genomen en men had gaarne toen ook de algemene jaarvergadering willen houden. Dit bleek echter toen niet moge lijk. Volgens dit jaarverslag gaf 1955 een omzet te zien van 43.257.038.een omzet die in 1956 zal stijgen boven de 50 mil joen. Het ledental bedroeg in '55 427, wat een stijging betekende van 24. Het aantal spaar- en deposito- rekeningen bedroeg 1933 met 'n omzet van 3.061.659.—. De voorschotrekening, in 1956 sterk opgelopen, bedroeg in 1955 783.694.met nieuwe voor schotten tot een bedrag van f 223.250.—. Afgelost werd 81.387. De inlage op de spaarbank be droeg 1.232.763.terwijl werd terugbetaald 904.717. De omzet op lopende rekenin gen bedroeg 18.948.393. Er waren 140 voorschotboek jes en 525 lopende rekeningen. Voor wat de spaarrekeningen betrof, deelde de kassier mede dat voor 1956 een toename ver wacht wordt van pl.m. 300.000. Er kwamen reeds 193 nieuwe spaarders bij. Aan spaarrente werd in 1955 vergoed 62.920. Over 1955 werd een winst ge maakt van 4253. Op voorstel van het bestuur werd 20 van de winst uitge keerd in de vorm van subsidies aan de diverse instellingen, o.a. RKJB, Boerinnenbond, Gezins zorg, Wit-Gele Kruis, tbc-fonds NCB, Ons Erf, Groot Seminarie, Boeren Gezinsdag en het Altaar fonds. Op deze vergadering werden de heren C. v. Drunen en A. Pij nenburg met vrijwel algemene stemmen tot bestuurslid herko zen, terwijl de heer C. Muskens werd herkozen als lid van de raad van toezicht. De verschillende voorstellen tot wijziging der statuten en het huishoudelijk reglement werden alle goedgekeurd. Tijdens <de rondvraag sprak nog Deken Rooijackers, welke er op wees dat, ook al geven de cijfers te zien dat er hoogcon junctuur is, de mens toch steeds het oog gericht moet houden op God, wiens zegen zo bijzonder nodig is in alle tijden. Het is, al dus spr., de boer vooral die dit het meest ervaart. ZONDAGSDIENST. Voor spoedgevallen nemen waar: Zondag 23 december Dr. v. d. Wouw. Eerste Kerstdag Dr. Verhaak. Agenda. Vrfjdag 21 december 7.30 uur repetitie leerlingen De Volharding. 8.30 uur repetitie Harmonie De Volharding. Zaal café Elshout. Zondag 23 december 11.30 uur repetitie Harmonie Beatrix, zaal café v. Delft. 11.30 uur repetitie Harmonie Volharding, zaal café Elshout. 12 uur: RKDVC 2—Nieuw- kuijk 2. 2.30 uur: RKDVC 3-Heusden2. f Grotestraat 364 WAALWIJK. Stemmige Kerstgeschenken. Ledenvergadering Zuivelfabriek. De Coöp. Zuivelfabriek van Drunen-Elshout en omstreken hield maandagavond een alge mene ledenvergadering in de zaal van café Elshout. Het betrof hier de gebruikelijke najaarsvergade ring. Op deze vergadering wer den de periodiek aftredende be stuursleden, de heren G. Mus kens uit Elshout, J. Baaijens uit Baardwijk en H. van Drunen uit Nieuwkuijk met algemene stem men herkozen. In de commissie van toezicht werd gekozen dhr. L. Pullens uit Baardwijk. De assistent van de Rijksland- bouwconsulent de heer v. Aa rendonk gaf een uitvoerige voor lichting over veevoeding, terwijl ook nog een film werd vertoond over melk en melkbehandeling. R.K. Vrouwengilde. Voor de leden van het R.K. Vrouwengilde gaf mej. Jansen uit Kaatsheuvel maandagavond een lezing met demonstratie over bloemenschikken, bijzonder het maken van een kerstversie ring. Er bestond voor deze avond zeer veel belangstelling en het werd een bijzonder genoeglijke en leerzame avond. Tenslotte werden de gemaakte versierin gen verloot onder de aanwezigen. Winterconcert De Volharding. De harmonie De Volharding gaf zondag in de harmoniezaal van café Elshout haar jaarlijks winterconcert voor haar dona teurs. Aan 't begin van de avond bracht de voorzitter der harmo nie, de heer M. Elshout, de do nateurs dank voor hun financië le steun, welke in het afgelopen jaar weer werd verleend en wees er op dat het orkest voor wat de bezetting betrof, weer uitgebreid was kunnen worden, wat echter ook financiële offers kostte. In het afgelopen jaar promoveerde de harmonie naar de afdeling uitmuntendheid en wist zelfs be slag te leggen op de lauwerkrans weike werd gegeven voor het or kest dat dit jaar op de concour sen het hoogste aantal punten zou behalen. Alles wijst, aldus spr., op groei en bloei van onze vereniging. De Volharding gaf deze avond onder leiding van haar dirigent een prima concert, dat zeer ge waardeerd werd. Op het pro gramma stonden ook de twee werken waarmede deze zomer werd gepromoveerd, n.l. Suite de la Montagnarde van Jos Moe renhout en de Rodrigo-Suite van Handel. Verder stonden op het programma Ballet Egyptien van Luigini en de Chinese Straatse renade van Lo. Siede. De dirigent de heer Verhoeven gaf op een zeer prettige en on derhoudende wijze uitleg van de te spelen werken, iets wat velen zullen hebben gewaardeerd, ook al is, wat de heer Verhoeven op merkte, waar, dat muziek meer iets is voor het hart dan voor 't verstand. De Volharding gaf een goed concert, waarvan de liefhebber heeft kunnen genieten. Het poppentheater De Schel- leboom o.l.v. Cia van Boort gaf hierna een uitvoering van het spel „Floris en Blanchefoor", 'n spel naar een middeleeuws ver haal. Dat het gebodene uiterma te op prijs werd gesteld, bleek wel uit de bijval welke men hier mee oogstte. De toegift van het vrolijke Vlaamse stukje „Peerke Kuster- mans aan de hemelpoort" werd ook met bijzonder applaus ont vangen. Het hartelijke dank woord van de vice-voorzitter, de heer Jo Vissers, werd door het publiek nog eens extra onder streept. Een deputatie van de kustmij- nenveger „Drunen" bezocht Drunen. Hartelijke ontvangst en interes sante rondleiding bij fa. Lips n.v. Een deputatie van de kustmij- nenveger „Drunen", bestaande uit een officier, twee onderoffi cieren en 8 manschappen, bracht woensdag met de commandant, cie lt. ter zee 2e klasse O. C. Mou- let een bezoek aan Druneh. Het eerder voorgestelde bezoek van de gehele bemanning, hetwelk plaats had moeten vinden op 22 december a.s., kon wegens om standigheden geen doorgang vinden, iets waarover burge meester Snels in zijn welkomst woord dan ook zijn leedwezen uitsprak, maar hij hoopte dat dit t.z.t. nog zou kunnen plaats vinden. De deputatie werd in de mor genuren in de raadzaal ontvan gen door burgemeester en wet houders. Hierbij waren ook aan wezig de heer Max Lips, direc teur van de fa. Lips n.v. en de secretaris de heer P. Elshout. Namens de gehele gemeente riep burgemeester Snels de de putatie een hartelijk welkom toe en hij hoopte dat de relatie wel ke ontstaan is tussen Drunen en de Kon. Marine door de mijnen veger „Drunen", met dit bezoek zou worden verstevigd. Drunen, aldus spr., is er trots op, dat H. M. de Koningin indertijd heeft willen goedkeuren dat een van de mijnenvegers de naam Dru nen zou gaan voeren. Burge meester Snels liet dan de revue passeren al wat er reeds aan con tacten geweest zijn, o.a. bij de tewaterlating, bij de overdracht en pas nog bij een bezoek dat 't gemeentebestuur aan de mijnen veger mocht brengen. Een bijzonder woord van wel kom riep burgemeester Snels nog toe aan de heer Max Lips, directeur van de fa. Lips n.v. en wees er in dit verband op dat de relatie die er bestaat tussen Dru nen en de marine, metterdaad 'n nauwe relatie is i.v.m. de corre latie tussen de n.v. Lips en de Kon. Marine. De schroef van de mijnenveger „Drunen" is name lijk een verstelbare schroef van het type Lips-Schelde en werd in Drunen gemaakt. Lt. Moulet dankte hierna bur gemeester Snels voor de bijzon der prettige ontvangst en wees er in het bijzonder op dat het zenden van deze deputatie in- plaats van de gehele bemanning geen gebrek aan belangstelling was, maar dat technische en an dere moeilijkheden hebben ver hinderd dat het schip naar Dordrecht kon komen. De heer Lips vond het 'n bij zonder groot genoegen thans hier officieren en manschappen te mogen begroeten en stelde het bijzonder op prijs dat men het programma zo heeft willen in kleden dat men ook een bezoek zou brengen aan de Lips-fabrie- ken. Na een kleine verversing te hebben gebruikt, werd Drunen bezichtigd met een korte rond gang door het centrum en werd ook een bezoek gebracht aan de nieuwe kerk. In de zaal van café Elshout werd een diner aange boden. Bezoek aan de fa. Lips. In de namiddag bracht het ge zelschap een bezoek aan de fir ma Lips. Hier werd men ontvan gen door de heer George Lips, die hun namens de directie een hartelijk welkom toeriep. Dit welkom moest eens extra wor den onderstreept daar het hier officieren en manschappen van de Kon. Marine betrof. Bij deze entvangst waren aanwezig ir. Klaasen, de heer de Vrieze en de heer v. Stokkum. Na deze ont vangst stelde de heer Lips op aanschouwelijke wijze voor de successievelijke groei en opbouw van het bedrijf, terwijl hierna ir. Klaasen, technisch leider van de schroevengieterij, een uitvoeri ge uiteenzetting gaf over het tot stand komen der scheepsschroe ven. Hierna werd het gezelschap door het bedrijf rondgeleid. In het hotel-restaurant „Duin rand" werd later op de middag nog een koffietafel aangeboden door de fa. Lips. Hier dankte burgemeester Snels de fa. Lips voor haar loya le toezegging om de bemanning van de mijnenveger te ontvan gen en voor de bijzonder pretti ge wijze waarop dit is geschied. Commandant Moulet dankte voor het gulle onthaal in Dru nen en bijzonder voor de ronlei- ding en ontvangst bij de fa. Lips, welke een product maakt dat zo nauw met de Marine en scheep vaart is verbonden. De delegatie welke naar Drunen is gekomen, aldus spr., heeft de taak de in drukken van Drunen over te brengen aan de overige leden en als wij thuis komen, hebben wij veel te vertellen, aldus Lt. Mou let. Door de fa. Lips werden aan de deputatie nog aardige souve nirs uitgereikt, terwijl voor de pick-up aan boord door de firma Lips en de firma Vissers Wegen bouw N.V. een tweetal gramo- foonplaten werden aangeboden. Er heerste de gehele dag een bijzonder prettige sfeer en com mandant Moulet hoopte dat de goede verstahdhouding in de toe komst zou mogen blijven voort bestaan. t DE ECHO WN HEI ZUIDEH t CJ fo wiSiV is.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 13