Waalwijkse en Langstraatse Courant WAALWIJK IN 1956 H z, H E <£ang.stKaats iief en. te.ed Cu 1956 Jaar met veel feesten en jubilea St. Antoniusparochie kreeg riante uitbreiding Een gunstig jaar met veel activiteit MAANDAG 31 DECEMBER 1956 Uitgever: Waalwükse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 102. Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WA AL WIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 -Jet jaar 1956 is voor de ge meente Waalwijk een feestelijk en voorspoedig jaar geweest met veel belangrijke evenementen voor stad en streek. Konden we aan het eind van 1955 spreken van belangrijke activiteiten op het gebied der gemeentelijke ontwik keling en uitbreiding, het nu af lopende jaar heeft de realisering gebracht van een aantal belang wekkende plannen, onder welke de riante uitbreiding welke de St. Antoniusparochie onderging, wel het meest in het oog springt. Om echter bij het begin te be ginnen: het jaar 1956 was nog maar een dag oud, toen het voor Waalwijk al een bijzonder blijde gebeurtens bracht. Op 2 jan. bracht namelijk mevr. v. d. Gouw- Kooymans een kerngezonde drie ling ter wereld en daarmee was Waalwijk zijn tweede drieling rijk. W.S.C., dat op 6 jan. de gou den mijlpaal bereikte, vierde een luisterrijk feest met o.m. een jubi leumwedstrijd tegen het Amster damse Zeeburgia, die onbeslist (3—3) eindigde. Het kampioen schap ontging WSC dit jaar op het nippertje. De volgende dag was er weer reden tot vreugde, want op 7 jan. werd het prachtige parkpaviljoen geopend, waarmee vooral de Ouden van Dagen bijzonder in hun schik waren. Zij hebben er gedurende dit jaar dan ook een druk gebruik van gemaakt. Ons land heeft met verkeers problemen te kampen die gerust zorgwekkend genoemd mogen worden. Het was daarom een goede gedachte van Waalwijks Belang om het initiatief te nemen tot een Waalwijkse afdeling van het Verbond van Veilig Verkeer. De oprichting van deze afdeling had op 13 jan. plaats. Op 17 jan. liet Vrouwe Fortu- na weer het oog op Waalwijk vallen en wierp André van Don gen een SUS-huis in de schoot. Tot een betekenende uitbrei ding van Baardwijk met 400 wo ningen werd door de raad beslo ten in zijn vergadering van 26 jan., terwijl op 28 jan., eveneens in Baardwijk, het Gemeenschaps huis werd geopend, waardoor dit gemeentedeel de beschikking kreeg over een prachtige en mo derne zaalruimte. Op 27 jan. werd Waalwijk een gezien en ijverig kapelaan armer en Velddriel een pastoor rijker, want op die dag werd de Zeer- eerw. heer A. Wassenberg ge ïnstalleerd tot parochieherder te Velddriel. Het schoenenmuseum mocht zich op 15 febr. verheugen in ho ge buitenlandse belangstelling in de persoon van de heer Randoll Coate, Information Secretary of the British Embassy. Baardwijk vierde op 26 febr. een luisterrijk feest toen pastoor v. d. Brekel zijn 12J/£-jarig pasto raat in de St. Clemensparochie mocht vieren. Door zijn dankbare parochianen werd hem een ge luidsinstallatie voor de kerk ge schonken alsmede een 7-tal fraaie wandversieringen voor het pries terkoor. De gemeenteraad installeerde op 23 febr. het nieuwe raadslid de heer A. Dercksen en besloot tot de stichting van een r.k. kleuter school in de St. Antoniusparochie en in Besoijen, terwijl voor Baard wijk een partiëel uitbreidingsplan werd vastgesteld met 264 wonin gen. Op 15 maart verrichtte burge meester Teijssen op het stadhuis de installatie van de Culturele Raad. In de verdere 9 maanden van het jaar hebben we helaas niets meer gehoord van dit li chaam, waaraan zo'n grote be hoefte bestond! De R.K. Bond van Werkne- mers(sters) in industriële bedrij ven „St. Willibrordus" huldigde op 17 maart 17 jubilarissen (zes 40-jarige jubilea en elf 25-jarige). In zijn vergadering van 28 maart stelde de raad een belang- rijk uitbreidingsplan vast ten Oos ten van de Kloosterweg en ten Westen van Besoijen. Ten bate van het uniformen fonds van de harmonie St. Cris- pijn brachten 7, 8 en 9 april een lunapark, dat uiteraard wel de nodige aftrek vond. Op 15 april had in de Ned. Herv. te Besoijen een indrukwek kende intrededienst plaats bij de intrede van de nieuwe herder Ds. Vink, overgekomen uit Zuid- Beijerland. Hoewel de 30e april een win terse voorjaarsdag was, mogen we toch terugzien op een geslaag de Koninginnedagviering. Vooral het voor het stadhuis opgevoerde kindersprookje „De betoverde to venaar" viel zeer in de smaak en was een voortreffelijk staaltje van regie. Evenals andere jaren had op de 4e mei :een sobere en indrukwek kende dodenherdenking plaats en vierden we daarme,, ditmaal be gunstigd door vel zon, een zeer geslaagd gevrijdingsfeest. Op 6 mei vierde de R.K. Me- taalbewerkersbond „St. Eloy" zijn 25-jarig bestaan, terwijl op 21 mei de KAB; zijn zilveren be- staansfeest herdacht met 2 40-ja- rige jubilea en 18 zilveren jubilea. Van 28 t/m 31 mei stond Waal wijk in het teken van een groot scheepse Veilig Verkeersactie, waarvoor van de zijde van het publiek en grote belangstelling werd getoond. Het onderwijs stond in het mid delpunt van de belangstelling tij dens de raadsvergadering van 24 mei, toen de raad besloot tot de stichting van 8 noodlokalen, te weten: voor de jongens- en meis jesschool te Besoijen elk 1, de jongens- en meisjesschool in de Antoniusparochie elk 2 en voor de jongens ulo-school in de St. Antoniusparochie 2. Voor het eerst in de geschie denis van de Waalwijkse Sacra mentsprocessie trok dit jaar op 3 juni in het kader van de interpa rochiële Sacramentsprocessie de ze prachtige en indrukwekkende stoet door de St. Antoniusparo chie. Op 3 juni werd weer een jubi leum gevierd en wel het 50-jarig bestaan van de R.K. Steenkolen- Inkoopver. „Broederhulp". De St. Clemensparochie mocht op 10 juni weer feest vieren in verband met de eerste H. Mis van de Weleerw. heer K. de Vries. Omdat een dergelijke ge beurtenis al weer 40 jaar was ge leden, was het feest 'er des te luisterrijker om. De vereniging „Waalwijks Belang" gaf op 17 juni haar jaar lijkse zomerfeest, dat ook dit jaar weer voortreffelijk is geslaagd. De hoogtepunten van dit feest waren ongetwijfeld het optreden van de Haagse Rolschaatsclub „Hollandia" en de indrukwekken de militaire taptoe door de Genie troepen uit 's-Hertogenbosch, welke op het Raadhuisplein werd gehouden. Het zwembad het „Hoefsven" onderging een riante uitbreiding met een fraai theehuis dat op l9 juni werd geopend. Op 8 juli ging de traditionele Waalwijkse kermis van start. On danks schrikwekkende regenbui en werd 't toch een alleszins ge slaagde feestviering, die dit jaar voor het laatst een week geduurd heeft, want in zijn vergadering van 29 november heeft de raad de kermis aanmerkelijk bekort. In de toekomst zal zij op zaterdag middag worden geopend en du ren tot en met woensdag d.a.v. De eerste kermisdag kreeg 'een bijzonder feestelijk tintje door de verrassing waarvoor de Kajot- tersdrumband zorgde. Op het lan delijk concours te Amsterdam be haalde dit uitstekende gezelschap de le prijs in de ere-afdeling en daarmee het kampioenschap van Nederland. De Christelijke kleuterschool kreeg op 18 juli de zo hoog nodi ge betere huisvesting in een prachtige nieuwe school in het Hollandsch Steegje. In 69 auto's trokken op 31 juli 192 Ouden van Dagen naar Schijndel, waar een bijzonder prettige middag werd doorge bracht. Voor een feestelijke thuis komst zorgde de harmonie St. Crispijn. De maand augustus stond in het teken van de jubileumviering van de 45-jarige harmonie St. Crispijn. Muziekfeesten van 11 t/m 15 augustus in het door de gemeente prachtig ingerichte en versierde Hertog Janpark vorm den de hoofdschotel van dit pret tige feest, dat echter evenals zo vele andere gebeurtenissen het weer niet mee had. Daarnaast werden op het Raadhuisplein en de Markt voor de eerste maal een kunstmarkt en een braderie ge houden waarvoor het publiek grote belangstelling en waarde ring aan de dag legde. Tevens werd bij deze gelegenheid de per manente en sprookjesachtige ge meentelijke feestverlichting in ge bruik genomen. De laatste dag van deze mu ziekfeesten kreeg nog bijzondere luister door het feit dat ongeveer 600 oudstrijders van de Noord- Brabantse afd. van de Ned. Bond van Oud-strijders en Mobilisatie kruisdragers naar Waalwijk kwa men voor het houden van schiet wedstrijden en de overdracht van het districtsvaandel door de be schermheer, de heer J. v. d. Kamp uit Eindhoven. Tevens werd aan 16 oud-strijders het Mobilisatie- kruis 1914 1918 uitgerekt. Op 8 aug. werd besloten tot de oprichting van een „Interparochi eel Charitatief Centrum". De St. Antoniusparochie kreeg in de loop van augustus haar tweede kapelaan in de persoon van de Weleerw. Heer Meeuwis- sen en in de St. Jan-parochie kwam de Weleerw. Heer Ver schuren de plaats innemen van kapelaan Wassenberg. Onder de vele persoonlijke ju bilea welke in 1956 in onze stad zijn gevierd, mag o.m. vermeld worden het 25-jarig politiejubi- leum van de Inspecteur van Po litie, dhr. J. P. H. Hoog Antink. Onze zo voortreffelijk marche rende Mater Amabilïsschool vier de op 25 en 26 september haar eerste lustrum, terwijl op 11 sep tember het dr. Mollercollege haar 40-jarig jubileum binnen eigen kring herdacht. De jubileareeks van september werd afgesloten met de viering van het 50-jarig bestaan van de R.K. Bond van Werknemers- (sters) in industriële bedrijven „St. Willibrordus" op 29 en 30 september. Geheel nieuw voor Waalwijk was de oprichting van een baby sitcentrale in de maand oktober. Gezien de grote belangstelling voor dit instituut was de behoef te daaraan wel zeer groot. De baby's zijn in 1956 dus ook niet vergeten. Bijzonder groots was het ont werp van de architecten ir. C. Geenen en ir. R. Oskam van de nieuwe Technische School welke onze stad in de nabije toekomst zal krijgen en waarvan de gun ning reeds heeft plaats gehad. Een ander belangrijk jubileum was de viering van het 25-jarig bestaan van het St. Nicolaaszie- kenhuis op 15 oktober. De ontwikkeling en uitbreiding van onze stad is in een zo snel tempo gegaan, dat het stadhuis niet meer in staat is alle takken van dienst te huisvesten. Om dit euvel zo spoedig mogelijk uit de wereld te helpen hechtte de raad op 25 oktober zijn goedkeuring aan een voorstel tot voorbereiding van plannen tot uitbreiding van het stadhuis. Tevens werd beslo ten tot een uitbreiding van Be soijen met een Tuindorp van 155 woningen en tot aankoop van het pand van de fa. Wed. Verhulst in de Grotestraat. Dit pand zal verdwijnen en vandaar zal een doorbraak tot stand worden ge bracht van de Grotestraat naar de Zomerdijkweg. De verraderlijke overval op het Hongaarse volk op 4 nov. wekte ook in onze stad grote veront waardiging. Treffend was het medeleven der bevolking door het houden van bidstonden en gulle giften bij collectes en acties. Op 20 nov. stelde de raad 2 wonin gen ter beschikking van de Hon gaarse vluchtelingen. Er werd tevens een comité opgericht om te komen tot inrichting van deze twee woningen. Op 24 november deed Waal wijk een enorme stap vooruit op het gebied der gezondheidszorg door de opening van het prach tige Medisch Centrum op het Vredesplein. Bijzonder feestelijk was de 16e dec. voor de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak", die op die dag 13 verdienstelijke jubilarissen huldigde. Voor het dr. Mollercollege was de 14e dec. een belangrijke en heugelijke dag. Op die dag na melijk promoveerde de heer F. E. M. Vercauteren tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte. We mogen dit summiere over zicht van belangrijke Waalwijkse gebeurtenissen in 1956 besluiten met de namen van verdienstelijke ingezetenen van onze stad die in de loop van het jaar een Konink lijke onderscheiding mochten ontvangen. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd de heer J. W. van Heesbeen; tot rid der in de Orde van Oranje Nas sau dr. H. G. Langemeijer sr. en D. J. F. Roxs (met de zwaarden). Met de ere-medalje in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werden begiftigd Mevr. de Bont-v. d. Ven en de heer J. van Mierlo; met de ere medaille in zilver: A. Duquesnoy, A. J. van Iersel, C. v. d. Leur, G. v. d, Gouw, mej. J. van Delft, F. Vesters; met de ere-medalje in brons: J. Muis, H. Nieuwkoop, G. v. d. Velden, H. Donders en C. v. d. Gouw en A. Snijders en W. v. Kuik. De heer C. W. Pullens ontving een bijzondere Pauselijke onder scheiding en werd door Zijne Heiligheid benoemd tot ridder in de Orde van St. Silvester. o rumoerig en dreigend als de gebeurtenissen in de grote wereld zijn geweest, zo rustig en vredig is 1956 in de Langstraatse gemeenten verlopen. Geen schok kende gebeurtenissen hebben de samenleving opgeschrikt en uit haar evenwicht gebracht, zodat elke gemeente ongestoord heeft kunnen bouwen aan haar verdere uitgroei en ontwikkeling. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat 1956 geen droeve en moeilijke ogen blikken heeft gebracht, doch deze vallen toch niet buiten het kader van de normale loop der dingen. Over het geheel genomen kan worden gezegd dat het jaar 1956 voor de Langstraatse gemeenten een gunstig jaar is geweest met grote activiteit op velerlei gebied. Loon op Zand - Kaatsheuvel elaas begon voor deze ge meente het jaar 1956 met een droeve gebeurtenis. Op 9 januari namelijk overleed de Hoogeerw. Heer Pastoor-Deken A. J. v. d. Brekel. De grote liefde van de be volking voor deze eminente ziele- herder bleek wel uit de overwel digende belangstelling bij zijn ter aardebestelling, welke werd bij gewoond door Z.Hoogw. Exc. Mgr. Mutsaerts, de Vicaris-Ge neraal Mgr. Hendrikx en door vele andere geestelijke en burger lijke autoriteiten. Op 21 jan. zette het Kon. Mu ziekgezelschap Euphonia de feest viering in ter gelgenheid van zijn 80-jarig bestaan en de dag daar op vierde de plaatselijke afd. van de KAB haar gouden bestaans- feest. Een belangrijke promotie viel de heer J. H. Mosselveld, adj. ar chivaris en secretaris van de Kunstkring Tilburg, ten deel door zijn benoeming tot streekarchiva ris met als standplaats Ooster hout. Op 5 febr. mocht er weer een jubileum worden gevierd en wel 't 75-jarig bestaan van de Kaats- heuvelse Postduivenvereniging. Op diezelfde dag hield de zang vereniging „De Echo der Duinen" haar statiedag, die een bijzonder feestelijk karakter kreeg door de huldiging van een 4-tal jubilaris sen. Men had blijkbaar de smaak te pakken, want op 7 febr. vierde de Vereniging van Paardenhou- ders haar gouden jubileum. Op 29 februari vertrok te Bern- dijk Pater J. Donders C.S.Sp. naar het missiegebied van Moba- ye in Midden-Afrika. De 2e april bracht voor de heer P. Elshout het 40-jarige kosters jubileum. Op 28 april werd de heer A. J. Wennekes op grond van zijn bijzondere verdiensten in het maatschappelijk en bedrijfsle ven benoemd tot Ridder in de Or de van Oranje Nassau. De maand juni bracht voor het Natuurpark „De Efteling" een welkome en hoog nodige uitbrei ding in de vorm van 'n fraai kan toorgebouw. Een tweede heuge lijk feit voor dit wereldberoemde recreatie-oord was de in bedrijf- stelling op 11 mei van de enige nog in Nederland aanwezige stoomcaroussel van Janvier, waar mee de Efteling beslag legde op een aantrekkelijk 19e eeuws stuk kermisromantiek. Op 12 mei nam Bel Canto af scheid van haar ijverige en be kwame directeur, de heer J. 4Tuer- lings, die werd opgevolgd door de heer Nieuwenhuysen. Deze festiviteit ging gepaard met een uitstekend concert. De heer Tuer- lings werd benoemd tot ere-direc- teur van Bel Canto. Op 13 mei vierde de afd. Loon op Zand van de R.K. Metaalbe- werkersbond „St. Eloy" haar tweede lustrum. De voetbalvereniging DESK was gedurende de le en 2e Pink sterdag de gastheer van de Ball- spiel Verein Keulen-Worringen. De Duitse gasten waren vol lof over hun verblijf in Kaatsheuvel en nodigden op hun beurt de DESK-mannen uit voor een te- gehbezoek, waaraan deze in sept. maar al te graag gevolg gaven. Dit was nu werkelijk een staaltje van sportieve verbroedering. Ook voor de Efteling was Pinksteren zeer suksesvol, want niet minder dan 37.000 bezoekers gingen door de poorten naar binnen. Nu we het toch over Efteling hebben, ondanks de winterse zomer van dit jaar zijn er toch 780.000 be zoekers in dit natuurpark geteld, hetgeen 75.000 meer is dan in het vorige jaar. Het aantal rij wielen bedroeg 60.000, terwijl 66.000 auto's en 8.000 bussen koers naar de Efteling richtten. De maand mei sloot met de opening van het fraaie bejaarden centrum St. Leonardus te Bern- dijk op 30 mei. Op 23 juni maakten de Ouden van Dagen in 80 auto's hun jaar lijks uitstapje, ditmaal ging de reis naar Berg en Dal. Het is een grandioze tocht geworden, die eindigde met een joyeuze thuis komst, die door de harmonieën Apollo, Euphonia en St. Jan met muziek werd opgeluisterd. Op die" zelfde dag werd mej. J. v. Mos selveld onderscheiden met de ere- medalje in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De drumband „De Tirolers van St. Bernhard" zorgden voor een bijzondere verrassing door op de Mento-feesten te Oosterhout de eerste prijs met het hoogste aan tal punten te behalen. Voor een ander groot sukses zorgde de har monie „Concordia" door op 24 juni eveneens op de Mento-fees ten het kampioenschap van Bra bant te behalen met 328 1/3 pnt. Op 28 juni ging de jaarlijkse kermis van start, die ook dit jaar weer een groot sukses is gewor den. De reeks van suksessen op muziekgebied werd voortgezet door het Kon. Muziekgezelschap Euphonia, dat na een teleurstel lende tweede plaats te Pey-Echt ten gevolge van een wat vreemd aandoende beoordeling der jury, op het concours te Vught royaal met een le prijs uit de bus kwam. De Kon. Harmonie Apollo deed het niet minder en behaalde te Oisterwijk de le prijs in de ere- afdeling, terwijl de Apollo-drum- band met de le prijs in de 2e afd. naar huis ging. De voetbalver. „Berkdijk" vierde op 11 aug. haar 10-jarig bestaan. Op 1 sept. maakten de Ouden van Dagen uit Loon op Zand hun jaarlijks uitstapje met een tocht naar St. Oedenrode, die zeer in de smaak viel. Een Koninklijke onderscheiding in de vorm van de ere-medalje in brons viel op 5 sept. aan de heer L. Snoeren ten deel. Op 8 sept. betreurde de ge meente het verlies van een voor aanstaande figuur uit het bedrijfs leven en op het terrein van onder wijs en caritas. Op die dag name lijk overleed de heer P. P. E. M. Steenbergen. Wegens zijn vertrek naar As ten werd op 14 september op bij zonder hartelijke wijze afscheid genomen van de Weleerw. Heer Kapelaan Hoek. Een sportevenement van de eerste rang was op 23 sept. de 9e Wielerronde van Kaatsheuvel. Voor de maand oktober kunnen we als belangrijke feiten noteren de ingebruikneming van de tele visietoren te Loon op Zand en de opvoering van de 7e Kaatsheu- velse revue „Hoe Bestaoget", die dank zij de grote bekwaamheid en energie van Piet Borsten een ec latant sukses werd. Voor het Gilde St. Ambrosius te Loon op Zand was de 23e no vember een belangrijke en feeste lijke dag, want op die dag had de overdracht plaats van het nieuwe gildevaandel. Van bijzonder groot belang voor het onderwijs was de opening en inzegening op 30 nov. van de r.k. gemengde ulo-school Pius X. Daarmee kwam een einde aan de wel zeer gebrekkige huisvesting van deze school. De al zo lang op stapel staan de plannen voor een nieuw ge meentehuis kwamen begin decem ber dichter bij een briljante vol tooiing met een ontwerp van de architecten ir. C. Geenen en ir. R. Oskam uit Eindhoven. Het is te hopen dat spoedg aan verwezen lijking van dit voortreffelijke ont werp zal kunnen worden begon nen. Op 9 dec. toog de harmonie Concordia naar Amsterdam om daar te trachten in een zwaar concours voor de vierde maal de kampioenswimpel in de wacht te slepen. Een eerste prijs kwam wel naar Loon op Zand, maar door al te groot enthousiasme kende de jury aan Concordia 2 punten min der toe dan aan de Kerkelijke Harmonie uit Thorn, die daarmee de kampioenswimpel mee naar huis namen. Drunen en belangrijke gebeurtenis voor deze gemeente was onge twijfeld de beschikbaarstelling door de raad op 1 febr. van een krediet van f 75.000.— voor de uitbreiding van de Gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers. In deze vergadering werd tevens besloten tot het aanbrengen van straatverlichting in de Torenstr., Raadhuisstraat en De Bossen en tot het voorbereiden van plannen voor het ontwerp van een zwem bad op de Hoge Schijf. Op 8 febr. werd in Elshout feest gevierd, want Meester Jans sen vierde toen zijn 25-jarig jubi leum aan de r.k. jongensschool. Van groot belang was ook de definitieve oprichting van een Socaal-Caritatief Centrum Dru nen—Elshout op 9 maart. De taak DE ECHO HET ZEIDEN

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5