Waalwijkse en Langst Courant 1956 bood Waalwijk belang rijke culturele evenementen V, 0, £en, &iik in W-o.aiwy.ks tae.ko.mst Langstraats lief en leed in 1956. MAANDAG 31 DECEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 102. Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: ..ECHO" (Vervolg van pag. 6). Waspik De gemeente Waspik begon 't jaar 1956 op zeer lichtvoetige wij ze, want op 22 jan. vierde de Waspikse Dansclub haar 10-jarig bestaan. Tot restauratie van toren en uurwerk van de Theresiakerk werd door de raad besloten in de vergadering van 27 januari, ter wijl in de vergadering van 16 febr. een beginselbesluit werd geno men inzake de streekmijngas- voorziening. In maart had de oprichting plaats van een -plaatselijke afde ling van de Boerinnenbond, waar bij staande de vergadering met een al 92 leden werden ingeschre ven. Koninginnedag bracht een wel verdiende Koninklijke onderschei ding van een op maatschappelijk en sociaal terrein vooraanstaand en zeer verdienstelijk burger. De heer M. v. Dongen werd op die dag benoemd tot Ridder in de Or de van Oranje Nassau. De Kon. Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" vierde op 16 juni op luisterrijke wijze haar 75- jarig bestaan, met als hoogtepunt een muziekfeest waaraan door een 20-tal harmonie- en fanfarecorp sen werd deelgenomen. Op 6 juli nam de raad het be langrijke besluit inzake het verle nen van medewerking tot stichting van een bejaardentehuis waarvan de verzorging zal geschieden door de Dochters van O.L. Vrouw van het H. Hart uit Tilburg. Het eer ste convent van deze Zusters arri veerde op 2 sept. Een zelfde bij zondere gebeurtenis beleefde Waspik 99 jaar geleden, toen de Zusters van J.M.J. hun intocht in Waspik deden. Op 29 dec. 1955 vertrokken zij daar weer en hun vertrek liet een grote leegte ach ter, want door hun zegenrijk werk hadden zij zich een grote plaats in het hart van de bevolking ver overd. De nieuwe Zusters zijn te Waspik met groot enthousiasme en genegenheid ontvangen en ook zij zullen zich in hun prachtige ar beid gesteund weten door de waardering en de dankbaarheid van de bevolking. De Zangvereniging „Polymnia' kreeg op 8 juli een beschermvrou we in de persoon van mevr. Brokx-van Steenoven. Een zeer harde slag trof de ge meente Waspik op 19 sept. in het overlijden van burgemeester J. C. M. Couwenberg, die in zijn 10- jarige werkzaamheid als burge meester van Waspik met hart en ziel heeft geijverd voor de behar tiging van de belangen der ge meente.Uit de overweldigende be langstelling bij de teraardebestel ling, welke op 22 sept. plaats vond, sprak duidelijk de grote ge negenheid welke de bevolking de op 57-jarige leeftijd overleden bur gervader toedroeg. Helaas heeft hij niet meer de opening mogen beleven van het nieuwe gymna stieklokaal voor welks totstand koming hij zo bijzonder veel heeft bijgedragen. Het nieuwe gymna stieklokaal werd geopend op 15 oktober en de onthulling van de gedenkplaat met borstbeeld van burgemeester Couwenberg, tot de vervaardiging waarvan de raad besloten had, had plaats op 15 nov., als blijvende nagedachtenis aan de man die voor de ontwik keling van Waspik van zo grote betekenis is geweest. Op 11 okt. werd de heer F. v. Beurden, loco-secretaris, gehul digd in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum in dienst der ge meente Waspik. Raamsdonk Het waren donkere wolken die in begin 1956 boven Raamsdonk hingen, want op 23 febr. brandde de laatste molen van Raamsdonks- veer af, de fraaie en in 1800 ge bouwde molen „Zeldenrust". Op 9 maart was de raad van oordeel dat iedereen op zondag tijdig naar bed moet om op maandag weer fris te zijn, want zij handhaafde 11 uur als slui tingsuur van café's e.d. op zon dag. Schone straten zijn ook be langrijk, hetgeen met het alle gaartje van vuilnisemmers niet altijd mogelijk is. Daarom besloot de raad tot de aanschaffing van een roltrommelvuilniswagen en 1600 uniforme vuilnisemmers. Het 123^-jarig bestaan van de r.k. ulo-school te Raamsdonks- veer werd op 22 april gevierd met een geslaagde reünie van oud leerlingen. Een nieuwe industrie werd de gemeente rijker in de N.V. Me- taalwarenfabriek Almefa, waar voor de raad het voormalige slachthuis ter beschikking stelde. Groots was de huldiging welke de Zeereerw. Heer Pastoor Bekkers ter gelegenheid van zijn 40-jarig Priesterfeest ten deel viel, waarbij hij van zijn dank bare parochianen een aantal kost bare misgewaden in ontvangst mocht nemen. Belangrijk voor de parochie was ook de eerste steenlegging van de nieuwe kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, welke op 15 aug. plaats had. Als de bouw vlot verloopt zal de kerk het komend jaar op het feest van O. L. Vrouw Hemelvaart in gebruik worden genomen. Op 9 nov. werd burgemeester J. H. M. Prinssen ter gelegenheid van zijn 10-jarig ambtsjubileum als burgemeester van Raamsdonk in de vergadering van de raad op bescheiden wijze gehuldigd. Tij dens deze huldiging werden nog eens duidelijk de vele activiteiten en het belangrijke werk, waaron der vooral mag genoemd worden zijn bezielend voorbeeld tijdens de watersnood, dat burgemeester Prinssen in de loop der jaren heeft verricht, onderstreept. De- vooruitstrevende activiteit van 't huidige gemeentebestuur blijkt duidelijk uit de belangrijke wer ken welke op de begroting voor 1957 voorkomen. Op cultureel gebied is het jaar jaar 1956 voor Waalwijk een geslaagd jaar geweest, een jaar, waarin een aantal zeer hoog staande evenementen te beleven zijn geweest, die zeer gunstige aspecten voor de toekomst ope nen. We menen over 't algemeen ook een wat ruimer belangstel ling te hebben kunnen constate ren voor de betere ontspanning, voor het streven van plaatselijke verenigingen naar betekenende prestaties en voor de kunst met een grote K, die door middel van de Kunstkring tot ons komt. Toch is deze belangstelling nog te gering om met recht en reden te kunnen aandringen op verho ging van de frequentie van be langwekkende voorstellingen en uitvoeringen en op het treffen van voorzieningen inzake een be tere zaalaccomodatie. De kring van werkelijk belangstellenden is nog te klein, zodat de Kunst kring met een tekort werkt en in het afgelopen jaar tot de raad 't verzoek moest richten om een subsidie van 1500.voor 1956. Ook de plaatselijke verenigingen genieten over het algemeen niet die belangstelling welke zij op grond van hun prestaties zeker verdienen en die hun in staat zou stellen tot een betekenender ac tiviteit. Ondanks deze nog steeds be scheiden belangstelling hebben zowel de Kunstkring als een aan tal Waalwijkse verenigingen in het afgelopen jaar weer een aan tal voorstellingen verzorgd, die een woord van bijzondere lof ver dienen en die, naar wij hopen, de basis zijn voor een sterk groei ende belangstelling in het ko mende jaar. Zo bracht de Kunstkring in 1956 een aantal zeer hoog staande culturele evenementen op 9 januari „De dochter van de bronnenmaker" door de Toneel groep Theater, een zonnige ko medie van Marcel Pagnol even eens in januari de kostelijke film van René Clair: „Les Belles de Nuit" op 20 februari kwam de Toneelvereniging o. 1. v. Louis Saalborn met de knappe thriller van Agatha Christie „De Kroon getuige" Het Brabants Strijk kwartet bracht op 28 februari 'n bezoek en stelde iedereen in de gelegenheid kennis te maken met de volmaakste vorm van mu siceren op filmgebied bracht Je Kunstkring op 13 maart de boei ende en leerzame film „De ge schiedenis van een ring" en de aangrijpende verfilming van „De verovering van de Mount Ever est" op 12 april verzorgde het Brabants Kamerorkest een im portante muziekavond en op 28 april draaide de opmerkelijke Italiaanse film „Twee stuivers hoop" het seizoen werd geslo ten door de toneelgroep Het Nieuwe Comedia met de opvoe ring van het kostelijke blijspel „Lieve Schim". Het nieuwe seizoen van de Kunstkring opende op 20 sept. met „Het eeuwig misverstand", een charmante opvoering van 'n onbeduidend stuk; voor de twee de maal kwam het Brabants Ka merorkest op 3 oktober naar Waalwijk met een voortreffelijk programma met werken van Vi valdi (De Vier Jaargetijden), Grieg en Dvorakbetoverend was de opvoering van Mozart's „Die Zauberflöte" op 30 oktober door het Salzburger Marionetten theater en van voordrachtkunst van bijzondere klasse hebben we kunnen genieten op 13 novem ber, toen Nel Oosthout PaulGal- lico's „Onsterfelijke Dwazen" bracht 1956 werd besloten met een unieke voorstelling door Lotte Goslar en Freddy Albeck in een programma getiteld „For humans only". Ook de plaatselijke verenigin gen hebben in het afgelopen jaar een verheugende activiteit aan de dag gelegd. Op toneelgebied bracht Baardwijks Toneel op 3 en 4 maart een voortreffelijke uitvoering van het toneelspel van Cor Hermus „Een Moeder", ter wijl deze vereniging op 20 en 21 oktober met een pittige „Kapi tein Venijn" van Jan Naaykens voor het voetlicht kwam. Als goede bijdrage voor de kermis vreugde kwam dit gezelschap op 7 juli met de lichtvoetige revue „Baorekse Kermis" op de plan ken. O.O.G. heeft in het afgelopen jaar ook weer een tweetal hoog staande opvoeringen gegeven. Op 18 en 25 maart werd het kos telijke Vlaamse mirakelspel „De Paradijsvogels" gespeeld, terwijl op 24 en 25 november de thriller „Madame Tic-Tac" een voortref felijke vertolking kreeg. D.V.S.V. gaf op 7 oktober een zeer goede opvoering van „De Vier Jaargetijden" en besloot dit jaar met een uitnemende vertol king van „Het meisje met de ro de strik". De nog jonge vereniging GEO gaf veelbelovend spel te zien in „De Vreemdeling" van Antoon Coolen, maar viel later terug tot matig spel in het onbeduidende blijspel „Per Luchtpost". Bijzonder actief is dit jaar de Liedertafel „Oefening en Ver maak" weer geweest in een aan tal concerten van uitstekend ge halte. Op 22 maart konden we een briljant concert beluisteren, waaraan medewerking werd ver leend door 't Waalwijks Orkest. Ook het kermismatinée was dit jaar weer uitstekend verzorgd. De muziekfeesten van St. Cris- pijn werden mede opgeluisterd door een concert van deze Lie dertafel en op 22 november con certeerde de Liedertafel weder om, thans met medewerking van de tenor Justus Bonn. De Lie dertafel besloot haar activiteit van dit jaar met een kerstmati- née, waarin o.a. het Weihnachts- oratorium van H. Müller ten ge hore werd gebracht. De concer ten van het afgelopen jaar van „Oefening en" Vermaak" hebben niet alleen aangetoond dat deze vereniging beschikt over uitste kend stemmenmateriaal en voor treffelijke solisten, maar ook dat zij een zeer belangrijke plaats in onze samenleving inneemt. De Liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" heeft zich in het af gelopen jaar vooral onderschei den door de opvoering op 17 maart van de operette „Franche- mont", welker opvoering 'n zeer grote belangstelling heeft geno ten. Van werkelijk uitstekend gehalte was het matinée dat de ze Liedertafel op de tweede ker miszondag vertolkte in de zaal van café A. van Cromvoirt. De nog jonge Gemengde Zang vereniging Amphion gaf op 10 en 11 april een tweetal zeer goed verzorgde avonden in het Patro naat te Besoijen, dat helaas wel wat klein is voor het geven van uitvoeringen. M m - 3 Alt Wr, .WW, - V'W BIM EN BAM EN DE VOETBAL Wat een prachtig mooie voetbal Kreeg daar Bam van Tante Beer, Beiden gaan meteen naar 't grasveld, En ze trappen heen en weer. Kijk de beide beertjes koppen, Nu naar Bim en dan naar Bam, En wie zou er ooit aan denken Dat er plots een eind aan kwam. Hoog kopt Bim de bal de lucht in En die zeilt een heel eind voort, Plotseling... een knal, die tot in Alle hoeken wordt gehoord. Op een stekelige cactus Blies de bal de adem uit, Och, zie Bim en Bam eens kijken Tranen drupp'len langs hun snuit. Van zeer hoogstaande zang hebben we kunnen genieten op 10 juni, toen 't Ned. Herv. Kerk koor te Waalwijk en het Loon- opzand's Gemengd Koor met me dewerking van een aantal bril jante solisten een uitvoering ga ven in de Ned. Herv. Kerk aan de Haven. Op 27 juli gaven de leerlingen van de zangpedagoge Antoinette Blom in Hotel Verwiel een zeer interessante zangavond als be sluit van het cursusjaar. Ook het Waalwijks Orkest kan op uitstekende prestaties terug zien. De gestadige groei van dit orkest met zijn enthousiaste mu sici kwam duidelijk naar voren in het zeer goede concert teza men met de Liedertafel op 22 maart en in het zeer geslaagde concert van 20 december. In dit laatste concert trad als solist op Frans Neuman met het vioolcon cert van Beethoven. In het kader van de Mozart- herdenking werd op 27 januari in het dr. Mollercollege een uit voering gegeven van de opera „Bastien en Bastienne". Verder werd eveneens in het dr. Moller college tijdens de Paasvakantie een interessante tentoonstelling gehouden van werken van oud leerlingen, terwijl op 2 en 3 juni een belangwekkende expositie plaats had van werken van leer lingen, die waren vervaardigd in het kader van een wedstrijd tus sen een aantal middelbare Bra bantse scholen, waarbij het dr. Mollercollege met een aantal bij zondere onderscheidingen uit de bus kwam. Subliem musiceren was er op 12 december in dit col lege te beluisteren, toen het be roemde Hamman-strijkkwartet een uitvoering gaf. Iets geheel nieuws voor Waal wijk was het optreden van „Het Dokterscabaret" op 13 oktober. Deze zeer geslaagde en op hoog peil staande avond was georga niseerd door het r.k. Vrouwen gilde ten behoeve van het Kon. Wilhelminafonds. De Ghr. Gem. Zangvereniging „Hallelujah" verzorgde een goed geslaagde Kerstuitvoering en het Departement Langstraat van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen organiseerde voor haar leden in Waalwijk en Capelle tal rijke belangwekkende lezingen e.d. Tenslotte kunnen we dan nog vermelden dat op 15 maart door burgemeester Teijssen de Cultu rele Raad werd geïnstalleerd. Van enige activiteit van dit li chaam hebben we in het afgelo pen jaar helaas niets bemerkt, maar we hopen toch van harte dat deze raad in het komende jaar de zaken met voortvarend heid en inzicht zal aanpakken, opdat Waalwijk, dat zichzelf graag beschouwt als 't centrum van de Langstraat op velerlei ge bied, ook op cultureel terrein in het komende jaar een beteke nende stap vooruit zal doen. Een stad, wier culturele ontwikke ling ten achter blijft bij haar so ciaal-economische, komt op de duur voor zeer omvangrijke en wellicht zorgwekkende proble men te staan. Voor gezin, school en gemeente ligt hier een belang rijke taak. Ten aanzien van de taak der gemeente zouden wij willen stellen dat hogere subsi dies aan verenigingen, die op het culturele vlak betekenende acti viteiten ontwikkelen, een voor waarde zijn om deze problemen te voorkomen en om Waalwijk ook op cultureel terrein een naam te geven die respect en be wondering afdwingt. Voor overige belangrijke cul turele gebeurtenissen verwijzen wij naar het elders in dit blad opgenomen jaaroverzicht van onze stad. Uitbreidingsplan met veel aandacht voor industrie en woningbouw Twee nieuwe parochiekerken geprojecteerd In dit nummer van terugblik ken op het wel en wee van het algelopen jaar willen wij toch ook een bescheiden kijkje in de toekomst nemen en wel met be trekking tot het Waalwijk van de nabije toekomst. Dit kijkje is mo gelijk geworden door de vaststel ling van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor onze gemeente in de laatste raadsvergadering. Uit het ontwerp zoals dat op het stadhuis voor eenieder ter in zage ligt blijkt, dat er door het gemeentebestuur grote aandacht is besteed aan het projecteren van een belangrijke oppervlakte industrieterrein en aan het klaar leggen van terreinen voor wo ningbouw. INDUSTRIE. Wat het industrieterrein be treft, het merendeel hiervan is ge projecteerd ten oosten en ten wes ten van de haven. Het bouwrijp maken van het terrein aan de westzijde zal voorlopig slechts ten dele geschieden. Belangrijk ook is de nieuwe weg welke het oostelijk industrieterrein aan de oostkant zal begrenzen en die zal aansluiten op de weg naar Heusden. Deze weg zal een verbinding krijgen met het centrum van Waalwijk via de doorbraak welke bij de voormalige panden van de fa. Wed. Verhulst tot stand zal wor den gebracht. In het uitbreidings plan is ook de toekomstige buiten haven opgenomen welke zal ko men te liggen noord-oostelijk van de brug over het zuiderkanaal. Een derde belangrijke opper vlakte industrieterrein is gepro jecteerd in de hoek gevormd door Elzenstraat en Sprangseweg. WONINGBOUW. oor de woningbouw zijn rui me terreinen geprojecteerd in de St. Antoniusparochie ten westen van de St. Antoniusstraat, ten zuiden van de Tweede Zeine en ten oosten van de Burgem. Smee- lelaan. Een tweede kerk voor de St. Antoniusparochie zal komen te liggen ten oosten van de St. Antoniusstraat nabij de hoek Pas toor Kuyperstraat (welke ver lengd zal worden) Burgem. Smeelelaan. Een nieuwe parochie kerk is tevens geprojecteerd ten oosten van de Putstraat en ten noorden van N. Parallelweg. Ook in Baardwijk zal de wo ningvoorraad belangrijk worden uitgebreid en wel ten westen van de Baardwijksestraat. Besoijen ten slotte zal ten wes ten van de Besoijensestraat 'een riante uitbreiding ondergaan in de vorm van een tuindorp met 155 woningen. Ook zal hier, evenals in de St. Antoniusparochie, in de toekomst 'een bejaardencentrum verrijzen. Zoals wij reeds mededeelden zal Besoijen 'n fraai sportterrein van 63^2 ha krijgen aan de zuidzijde van de spoorlijn, iets ten westen van het station. Aan de Meerdijk ten oosten van de Kloosterweg is een nieu we begraafplaats geprojecteerd met daaraan aansluitend een rui me strook grond bestemd voor de bouw van buitenplaatsen met een inhoud van ten minste 750 m3 en een bouwperceeloppervlakte van ten minste 1 ha en een bouwper ceelbreedte van ten minste 60 m. NIEUWE WEG. ok het Waalwijkse gedeelte van de nieuwe wegverbinding TilburgGorinchem is reeds op het uitbreidingsplan aangegeven. Deze weg zal een weinig ten noorden yan Sprang naar 't wes ten afbuigen en dan met de be staande provinciale weg evenwij dig lopen om het Westeinde in Besoijen te kruisen ter hoogte van de Kleisteeg. Dan loopt de weg naar het noorden en zal de Berg se Maas kruisen ter hoogte van het huidige pontveer. Daar zal dan in de toekomst ook de nieuwe brug worden gelegd. Bisschopsconsecratie van Mgr. W. Bekkers. In de kathedrale basiliek van Sint Jan te 's-Hertogenbosch zal op maandag 11 februari a.s. de bisschopconsecratie plaats vinden van mgr. W. M. Bekkers, pastoor van het Heike te Tilburg, die kort voor Kerstmis werd benoemd tot Bisschop-Coadjutor van het bis dom Den Bosch. Verwarring in Indonesië om Sumatra. De opstandige beweging op Sumatra is naar Zuid-Sumatra overgeslagen. Volgens 'een be kendmaking van de burgerlijke gouverneur Winarno Danoead- modjo heeft het provinciaal be stuur het financiële beheer van deze rijke provincie aan Djakarta onttrokken en daarmee de hand gelegd op 90 percent van de over heidsinkomsten. Donderdagavond laat kwamen in Djakarta berichten uit Zuid- Sumatra binnen, dat het leger ook in deze provincie het bestuur zou hebben overgenomen. Deze nieuwe tegenslag kreeg Djakarta te verwerken, nadat het eerder op de dag had beweerd, dat het zijn gezag over het rebel lerende Noord-Sumatra door mid del van Simbolons plaatsvervan ger, overste Djamin Ginting, had hersteld. Ginting, die door de In donesische regering in plaats van de opstandige kolonel Simbolon tot militair commandant van N.- Sumatra werd benoemd, schijnt donderdagmorgen zijn chef te hebben gearresteerd. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhoge

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 9