Waalwijkse en Langst Courant DE GEHUWDE VROUW HANDELINGSBEKWAAM. BINNEN- EN BUITENLAND Witt be ®ube ®oo£ BAARD. VRIJDAG 4 JANUARI 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 1 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" De Wet tot opheffing der han delingsonbekwaamheid der ge: huwde vrouw is op 1 januari 1957 in werking getreden. Het meest kenmerkende van deze wet is, dat zij de man en de vrouw gelijke rechten en gelijke plich ten geeft. Wel staat er nog in de wet," dat de man het hoofd van de echtvereniging is, maar deze bepaling geeft de man geen be voegdheid om daadwerkelijk als hoofd op te treden. Twee volko men gelijkgerechtigde kapiteins op het huwelijksschip, dat is het wezen van de nieuwe wet. De uitwerking van dit beginsel in de wet kunnen wij hier niet vol ledig weergegeven. Wij zullen ons in hoofdzaak beperken tot dat gene, wat op de huishouding be trekking heeft. De financiering van de huishouding. Wie van de echtgenoten moet de kosten van de huishouding dragen De oude wet bepaalt hieromtrent slechts, dat de man gehouden is zijn vrouw al het geen nodig is, volgens zijn staat en zijn vermogen, te verschaffen. In de nieuwe wet is ieder der echtgenoten dus zowel de man als de vrouw verplicht het ge heel of een deel van zijn of haar inkomsten te bestemmen voor de bestrijding van de kosten der huishouding, daaronder begre pen de kosten der yerzorging en opvoeding van de kinderen. Voor zover voor dit doel niet bij hu welijkse voorwaarden een bedrag is bepaald, dient ieder der echt genoten daartoe naar evenredig heid van zijn inkomsten bij te dragen. Indien de inkomsten der echt genoten ontoereikend zijn voor de uitgaven der huishouding, zijn de echtgenoten verplicht op overeenkomstige wijze daartoe uit eigen vermogen bij te dragen. Bevoegdheid tot huishoudelijke uitgaven. De nieuwe wet verleent de ge huwde vrouw zonder meer de be voegdheid om huishoudelijke uit gaven te doen. Ook de man heeft deze bevoegdheid. Ieder der echt genoten mag hier dus zelfstandig handelen. Op deze regel maakt de wet evenwel een uitzondering voor het kopen op afbetaling. De ene echtgenoot kan slechts met medewerking van de andere echt genoot zaken, die kennelijk ten behoeve van de huishouding strekken, op afbetaling kopen. Als dus de vrouw voor de huis houding een wasmachine op af betaling koopt, zal de koopover eenkomst slechts rechtgeldigzijn indien de man daaraan mede werkt. Koopt daarentegen de vrouw zonder meer dus niet op afbetaling een wasmachi ne dan is voor deze gewone koop overeenkomst de medewerking van de man niet vereist. In dat geval zal de rekening voor de wasmachine dus in elk geval be taald moeten worden, ook al is de man het niet eens met deze uitgave. Bij het kopen op afbetaling is de medewerking van de andere echtgenoot alleen nodig ten aan zien van huishoudelijke zaken. Niet-huishoudelijke zaken kun nen dus zonder medewerking van de andere echtgenoot op afbeta ling worden gekocht. Als de vrouw voor haar genoegen een bromfiets op afbetaling wil ko pen, kan zij dat doen zonder me dewerking van haar man. Aansprakelijkheid voor huishoudelijke uitgaven Op het ogenblik dat het huwe lijk wordt gesloten, ontstaat er van rechtswege als het ware au tomatisch een algehele gemeen schap van goederen, welke alle tegenwoordige en toekomstige goederen der echtgenoten omvat. Bij huwelijkse voorwaarden kan evenwel de gemeenschap van goederen geheel of gedeeltelijk worden uitgesloten. Wij kunnen dus te maken hebben met drie soorten goederen: Gemeenschaps goederen, privé-goederen van de man en privé-goederen van de vrouw. Op welke goederen nu zijn huishoudelijke schulden ver haalbaar Volgens de nieuwe wet kan 'n huishoudelijke schuld van ieder der echtgenoten verhaald worden op alle gemeenschaps- en privé- goederen, dus ook op de privé- goederen van de echtgenoot, die de schuld niet heeft gemaakt. De rechtbank kan echter, wan neer daartoe gegronde redenen bestaan, op verzoek van de ene echtgenoot bepalen, dat deze niet meer aansprakelijk zal zijn voor de huishoudelijke uitgaven van de andere echtgenoot. Wij wijzen er evenwel met nadruk op, dat de gemeenschap van goe deren wel aansprakelijk blijft evenals het privé-bezit van de verkwistende echtgenoot. De be slissing van de rechtbank zal dus direct praktische gevolgen heb ben als de gemeenschap van goe deren door huwelijkse voorwaar den is uitgesloten. Is dit niet het geval, dan blijft de niet-verkwis- tende echtgenoot via de huwe lijksgemeenschap aansprakelijk. De beschikking van de rechtbank zal dan eerst praktische beteke nis verkrijgen door een vonnis, dat de gemeenschap opheft. De gemeenschap van goederen kan worden opgeheven, wanneer een echtgenoot op lichtvaardige wijze schulden maakt, de goede ren der gemeenschap verspilt, handelingen verricht, die kenne lijk indruisen tegen het bestuur van de andere echtgenoot over goederen der gemeenschap, of zonder redelijke grond weigert de nodige inlichtingen te geven omtrent de stand van goederen en schulden der gemeenschap en het daarover gevoerde bestuur. Schulden. Alleen voor huishoudelijke schulden geldt de regel, dat een schuld van de ene echtgenoot verhaalbaar is op het privé-bezit van de andere echtgenoot. Voor- gen niet-huishoudelijke uitgave van de ene echtgenoot is de an dere echtgenoot niet in zijn pri vé-bezit aansprakelijk. Wel is ook 'n niet-huishoudelijke schuld verhaalbaar op 't gemeenschaps vermogen en vanzelfsprekend op het privé-vermogen van de echt genoot, die de schuld gemaakt heeft. De andere echtgenoot kan hier dus alleen via de gemeen schap van goederen worden aan gesproken. De grens tussen huishoudelij ke en niet-huishoudelijke uitga ven is niet scherp te trekken. De levenswijze en het inkomen van het gezin spelen hier een belang rijke rol. Het kopen van 'n kost bare bontmantel kan een norma le huishoudelijke uitgave zijn voor de echtgenote van 'n bank directeur, maar niet voor de vrouw van de jongste bediende. Wij laten hier nog een recen te uitspraak volgen van de kan tonrechter te Enschede. Een ver tegenwoordiger van een boek handel bracht een bezoek aan 'n arbeidersvrouw en bood haar het boek „De vrouw als Huisdokter" voor 44.te koop aan. Hij wist zo mooi te praten, dat de vrouw het boek kopht. Doch haar man dacht er anders over en weiger de de rekening te betalen. Voor de kantonrechter betoogde de ar beider, dat het kopen van een boek van 44.geen gewone huishoudelijke uitgave was. Voor deze uitgave was dus de toestem ming van de arbeider nodig en die had hij niet gegeven. De kan tonrechter was het met de arbei der eens en wees de vordering van de boekhandel af. Hier werd de oude wet toege past. Bij toepassing van de nieu we wet zou de arbeider vermoe delijk wel moeten betalen. Het is immers in arbeiderskringen gewoonte in gemeenschap van goederen te trouwen. Zou echter de gemeenschap door huwelijkse voorwaarden zijn uitgesloten, dan zou onze arbeider niet be hoeven te betalen, omdat 't hier een niet-huishoudelijke schuld betreft. De woning en haar inboedel. De handelingsbekwame vrouw mag haar eigen privé-vermogen zelf beheren en daarover zelf standig beschikken, evenals de man alleen baas is over zijn pri vé-goederen. Ten aanzien van gemeenschapsgoederen bepaalt de nieuwe wet, dat de echtge noot, van wiens zijde een bepaal de zaak in de gemeenschap is ge vallen, daarover de volledige zeg genschap heeft. Indien de vrouw effecten heeft geërfd, welke in de gemeenschap zijn gevallen, is alleen de vrouw en niet de man bevoegd die effecten te beheren en te verkopen. De wet noemt echter enige handelingen, welke de ene echt genoot niet mag verrichten zon der toestemming van de andere echtgenoot. De bedoeling is de echtgenoten tegen elkaar en te gen zichzelf te beschermen. In dien de echtgenoten een eigen huis bewonen, mag dat huis niet worden verkocht of met hypo theek worden belast zonder toe stemming van de andere echtge noot. Is de echtelijke woning door een der echtgenoten ge huurd, dan mag deze de huur niet opzeggen zonder toestem ming van de andere echtgenoot. De toestemming van de andere echtgenoot is o.a. ook vereist voor de verkoop of schenking van zaken, die tot de inboedel der echtelijke woning behoren. Wij vestigen er de aandacht op, dat de hier bedoelde toestem ming voorgeschreven is zowel ten aanzien van gemeenschaps goederen als voor privé-goede ren. Als de vrouw een piano in huis heeft, welke haar privé-ei- gendom is, mag zij deze piano niet verkopen zonder toestem ming van haar man. En omge keerd mag de man, als de echte lijke woning zijn privé-eigendom is, daarop geen hypotheek nemen zonder toestemming van zijn vrouw. Mr. C. A. Baron Bentinck. len verleenden wegenwachten in waterrijke streken hulp aan mo torboten met pech, terwijl in de rapporten van dit jaar ook weer o]) gang gebrachte vliegtuigen en zelfs twee helicopters staan ver meld. Naast de op de grote weg ver dwaalde en door de Wegenwacht weer bij de ouders teruggebrach te kleuters, de tientallen uit de weide losgebroken en van de weg gehaalde paarden en koeien, springt de daad van wegenwacht Fokkema uit Meppel in het oog, die in oktober van dit jaar op de weg SteenwijkWolvega met ge vaar voor eigen leven een op hol geslagen boerenpaard tot stil stand bracht en daardoor het le ven van een 8-jarige jongen red de, die op de bijbehorende wagen zat. Zijn motor en zijspan werden daarbij ernstig beschadigd. Vrouw vermoord te Amsterdam. In de nacht van zondag op maandag is in een door haar aan de Oudezijds Achterburgwal te Amsterdam gehuurde kamer de 31-jarige mej. A. Z. vermoord. De hoofdbewoonster van 't pand, die zondagavond afwezig was, trof bij haar thuiskomst 't slacht offer in haar kamer op de divan levenloos aan. Ze was gewurgd. De enige aanwijzing, die de re cherche gevonden had, bestond uit enkele vingerafdrukken, die in de kamer zijn aangetroffen. Het slachtoffer stond wegens haar ietwat oosterse uiterlijk in de buurt bekend onder de naam „Chinese Annie", doch was van Nederlandse ouders. Buitenland Binnenland LEDENTAL VAN DE A N W B. STEEG IN 1956 TOT 377 000. Wegenwacht hielp 120.000 pechvogels. Reislust bereikte afgelopen jaar record-hoogte. De ANWB boekte in 1956 weer een zeer grote ledenwinst. De Bond, die op 31 december 1955 337.000 leden telde, sluit nu het jaar af met 377.000 leden, het geen betekent, dat in één jaar rond 40.000 Nederlanders het le dental van de nationale toeris ten- en verkeersorganisatie kwa men versterken. Het aantal Wegenwachtleden groeide in gelijke mate van ruim 180.000 op 31 december 1955 tot 218.000 nu. Had dus de ANWB over de le dengroei alle reden tot tevreden heid, ook de verschillende bonds- diensten hadden over gebrek aan belangstelling geenszins te kla gen. Men had handen vol werk om de vele service-aanvragen te verwerken en de jaarresultaten demonstreren dan ook wel tref fend de nog steeds sterk stijgen de reislust en de toename van 't verkeer, die in 1956 beide een re cord-hoogte bereikten. Het aantal verstrekte reisin- lichtingen voor het buitenland steeg met 20 van 228.000 in 1955 tot 273.000 in 1956, waarbij het aantal compleet uitgewerkte reisplannen, die werden afgege ven, de 70.000 overschreed. De toename van het aantal reisin- lichtingen voor het binnenland was minder groot en bedroeg ruim 12 In 1955 vroegen 69.500 ANWB-leden reisinlich- tingen voor het eigen land, in '58 steeg dit aantal tot bijna 78.000. Gaf de ANWB in i955 ruim 410.000 grensdocumenten voor motorvoertuigen af, in 1956 is dit enorme aantal nog met 25 gestegen en wel tot ruim 512.000. Door de afdeling reisdocumenten van de Bond werd in oktober '56 een begin gemaakt met de afgif te van internationale crediet- brieven, een nieuwe ANWB-ser- vice ter bestrijding van grote on voorziene uitgaven bij pech, ziek te of ongevallen op reis, waar voor een zeer grote belangstel ling bestaat. Voorts gaf de ANWB in 1956 nog ruim 226.000 kampkaarten en kampeerpaspoorten af, of verlengde deze documenten. In 1955 was dit cijfer 193.000. Hel aantal door de Bond afgegeven internationale kampeercarnets steeg van 7500 in 19755 tot 11500 in 1956. De ANWB heeft thans in het land 11 bijkantoren. Wegenwacht te land, te water en in de lucht. Ook voor de ANWB-Wegen- wacht was 1956 een recordjaar. In 120.000 gevallen brachten de gele pechbestrijders in 1956 uit komst aan gestrande automobi listen, motorrijders etc.; in 1955 boren zij 1130Ó0 maal technische hulp. Zij blusten het afgelopen jaar daarenboven 106 autobran- den, verleenden in 2000 gevallen EHBO., terwijl zij 9500 Wegen wachtleden persoonlijke dien sten bewezen, zoals het doorge ven van telefonische en telegra fische boodschappen. Het aantal door de Wegenwacht geholpen buitenlanders-met-pech steeg van 4300 in 1955 tot boven de 5000 in 1956. Zoals bekend, worden ook Nederlanders, die lid van de We genwacht zijn, in andere landen, die over een soortgelijke dienst beschikken, steeds zonder meer geholpen. De wegenwachten patrouille ren thans in Nederland trajecten met een totale lengte van 2462 km., waarvan ruim 400 km. ook in avonddienst tot 22.30 uur bereden wordt. In 1957 zullen verschillende route-uitbreidin gen plaats vinden. De ridders van de weg hebben zich in 1956 niet beperkt tot het wegverkeer. In een aantal geval- gss Lezend in oude, dikwijls vergeelde „Echo's" van 25, 50 en 75 jaar geleden, komen ons soms dingen onder ogen, die wij u niet willen onthouden, omdat wij graag onze glimlach met u delen. Zo lezen wij in De Echo van 5 JANUARI 1882. De Saar weer Duits. Saarland is met ingang van het nieuwe jaar Westduits gebied ge worden. Krachtens de bepalingen van Het Frans—Duitse verdrag, dat in oktober werd ondertekend, werd de Saar klokslag midder nacht in politiek opzicht bij West- Duitslar.d gevoegd. De volledige economische integratie zal tegen eind 1959 voltooid zijn. De bevolking van West-Duits- land is hierdoor met één miljoen zielen toegenomen; een der rijk ste kolenbekkens ter wereld be hoort weer aan Duitsland. Egypte zegt verdrag met Engeland eenlzijdig op. Egypte heeft het Suez-kanaal- verdrag met Engeland, daterend uit 1954, opgezegd. Dit werd dins dagavond door de Egyptische mi nister van voorlichting, Abdel Kadir Hatem, voor radio-Caïro bekend gemaakt. Hij zei, dat Egypte het verdrag met ingang van 31 oktober 195b, 18.00 uur, het tijdstip waarop de Britse vlieg tuigen de aanvallen op Egypte begonnen, als beëindigd be schouwde. De Egyptische rege ring had, volgens de minister, het ministerie v. buitenlandse zaken instructie gegeven om de Ver enigde Naties van het besluit op de hoogte te stellen, j Krachtens het verdrag van '54 had Engeland het recht terug te keren in het "kanaalgebied indien een buitenlandse mogendheid een aanval deed op Turkije, of een Arabische staat. Als Engeland de opzegging van het verdrag aan- f vaardt, zal dit van grote invloed zijn op het verdedigingsstelsel van het Pact van Bagdad. Het vermo gen tot steunverlening aan Tur kije en Irak, twee leden van het Pact van Bagdad, wordt aange tast, wanneer de Britse strijd krachten wordt verhinderd naar de Suez-kanaalzone terug te ke ren. Gaat Rusland weer naar 't Stalinisme. Kroetsjef, de leider van de Rus sische communistische partij, heeft op Oudejaarsavond tijdens een re ceptie op het Kremlin verklaard dat het als het op de strijd te gen de imperialisten aankomt alle Russische leiders Stalinisten zijn. Deze verklaring gaat ge paard met nog meer aanwijzingen, dat de leiders van het Kremlin besloten hebben gedeeltelijk te rug te keren tot de straffe Stali nistische politiek. Twee belangrij ke Russische bladen verschenen op Nieuwjaarsdag met aanvallen op het Titoïsme. i Snelheid van de Telegraaf. Een telegram, Woensdagmorgen om 9.16 uur aan het hoofdkantoor te Amsterdam aangeboden, werd reeds tegen 12 ure 's middags te Waalwijk aan den geadresseerde bezorgd Onder de rubriek „Vacante plaatsen" in het onderwijsblad „De Wekker" komen voor 65 onderwijzers, 28 onderwijzeres sen en 9 hoofden van openbare scholen, terwijl het aantal va cante plaatsen van onderwijzer en onderwijzeres aan bijzondere scholen 9 bedraagt. Indien dc wet op het lager onderwijs nu eens overal ingevoerd is, zijn we benieuwd naar de getallen, die men dan in de eerste jaren te zien zal krijgen. Op het ogenblik ziet men op onderwijsgebied overigens weer rare getallen. De vraag die ons naar aanleiding van dit bericht echter het meest intrigeert, is waarom heette dit blad „De Wek ker"? Als het is om de reden die wij ergens in ons achterhoofd hebben, dan verbazen ons al die vacante plaatsen hoegenaamd niet. 6 JANUARI 1907. In dit nummer viel ons op de navolgende advertentie KERSTKLOKKEN. Nieuw. Van- af heden verkrijgbaar Kerstklok ken, hulst met bessen, linten met passend opschrift enz. voor het a.s. Kerstfeest, bijzonder ge schikt voor Kerstgeschenk. Voor de vooruitstrevendheid hebben wy altijd een warm plaatsje in ons hart gehad, maar in januari kerstklokken kopen, komt ons wat vroeg voor, speci aal met het oog op die hulst met bessen. WAALWIJK. Van verschillen de zijden verzoekt men ons er de aandacht van bevoegden op te vestigen, dat het licht de laatste dagen wederom niet zo goed was als den laatsten tijd, maar voor al en dat hebben we ook bij ei gen ondervinding, een misselijke lucht verspreid. Het zou ons niets verbazen als de riolen in die dagen een misselijk licht verspreid hebben. VLIJMEN. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag zijn in onze ge meente heel rustig voorbij ge gaan. Een enkele kleine scher mutseling, welke niets te beteke nen had,< hier en daar wat schel den en gekrakeel, maar geen ern stige feiten, welke de tusschen- komst der politie noodzakelijk maakte. Een goed begin dus - Wij hopen dat het in Vlij men dit jaar helemaal zonder schelden en gekrakeel is gegaan, want eerst dan spreken wij van een goed begin. Sovjet-officier gevlucht. Terwijl de westelijke wereld Oudejaarsavond vierde, hebben 959 Hongaren de ijzige wind en bittere kou getrotseerd om over besneeuwde velden de Oosten rijkse grens te bereiken. Onder hen bevond zich ook een Russisch officier, ongewapend en in bur gerkleding, die zich bij de politie meldde met de woorden: „Ik ben beu van hetgeen er in Hongarije gebeurt.Ik wil in vrede leven." Algerijns geschil eist 22 doden. Bij bomaanslagen in Algerije en een overval op twee Algerijnse café's in Parijs zijn op Oudejaars dag 22 mensen gedood en meer dan 80 gewond. De aanval op de Parijse café's werd uitgevoerd door gemasker de mannen. Zij drongen binnen en openden met stenguns het vuur op de nietsvermoedende gasten. Zij verdwenen volgens Reuter zeer snel en konden ontsnappen. De politie vermoedt dat de „aan vallers" eveneens Algerijnen wa ren die de café-bezoekers wilden „straffen" omdat zij geweigerd zouden hebben geld te geven voor de nationalistische beweging in Algerije. Zij lieten 6 doden en tien gewonden achter. Later wer den in een auto in de omgeving nog twee doodgeschoten Algerij nen gevonden. De verlieslijst in Algerije telde dinsdag 16 doden en meer dan 70 gewonden. Acht man geïsoleerd op ijzige Mont Blanc. In de kerk van de Franse win tersportplaats Chamonix heeft de bevolking de eerste nacht van het nieuwe jaar gebeden voor het be houd van de acht mannen die bij een temperatuur van twintig gra den onder nul en een storm met een snelheid van honderd kilome ter per uur, onbereikbaar geïso leerd zijn op Europa's hoogste berg, de Mont Blanc. Twee Pa- rijsche studenten, de 24-jarige Fransman Jean Vincendon en de 22-jarige Belg Francois Henry zijn er het ergste aan toe. Zij ver blijven reeds elf dagen op vier duizend meter hoogte en liggen in de cockpit van een bij het red dingswerk verongelukte helikop ter. Zes machteloze redders, de vier inzittenden van 't hefschroef- vliegtuig en twee geparachuteerde gidsen, verblijven in een berghut. Kent u dat mopje (het heeft een heel lange grijze baard) over het bevel van de brandweercom mandant „Een kwartier voor het uit breken van een brand dient elke brandwacht zich in uniform en met uitrusting bij de comman dant te melden". Het is, zoals gezegd, een oud mopje en het is helemaal niet erg als u daar nou niet onbe daarlijk om lacht. Toch, dat mopje herhaalt zich, maar dan is het beslist helemaal niet grappig meer, in het leven van alle dag. Telkens namelijk als mensen, die bij de B.B. zouden kunnen komen, op de vraag of zij het willen, antwoorden: „Man, er is toch niets aan de hand. Als het nodig is, kun je me vinden". Als de klap komt, komt zij on verwacht. Dat geldt voor oorlogen, dat geldt voor vredesrampen. De lessen van 1940 en van 1953 hebben dat toch wel geleerd. Wie wacht tot de nood aan de man komt, is te laat. Wie nu nog helper en redder in de nood kan worden, maar 't niet doet, zal het straks niet ver der brengen dan tot lastpost en sta-in-de-weg, aan wie met be leefde aandrang gevraagd zal worden de B.B. niet voor de voe ten te lopen. Zij konden de studenten niet meenemen toen zij zich in deze vluchtplaats moesten terugtrek ken voor 't geweld van de storm. Overvallen in Parijs. Gemaskerde mannen hebben maandagavond gewapende over vallen gepleegd op enkele café's voor Noordafrikanen te Parijs. In totaal kwamen acht mensen om het leven en werden er tien ge wond De politie vond bovendien in het centrum van de stad een auto met het lijk van een Noordafri- kaanse vrouw en een zwaar ge wonde Noordafrikaan. De inzit tenden zijn het slachtoffer gewor den van een revolveraanslag. De zwaargewonde man is later over leden. De politie gelooft, dat het hier om een politieke moord gaat. Dit slachtoffer was een jaar r leden als gevolg van ,,dru' chantage" uit Algerië Frankrijk gekomen. De p,_ heeft tussen zijn correspondentie dreigbrieven gevonden. DE ECHO W HEI ZUIDEN CSss

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1