Waalwijkse en Langstraatse Courant BADEN POWELL DE WOLF, DIE NIMMER SLIEP. Uit da Langstraat Een BRIL van STASSAR Is niet te evenaren Hieuwkuik Haarsteeg Dra es a ss Elshout Heust/en Vlijmen Sprang Cape He Waspik MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO HEI ZUIDEN 80e JAARGANG No- 14 Abonnement 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" 100 Jaar geleden, op 22 februari 1857, werd Robert Stephenson Smyth Baden Powell als vijfde zoon van Rev. H. G. Baden Powell, hoogleraar aan de be roemde universiteit van Oxford, te Londen geboren. Van moeders zijde was hij verwant aan captain John Smyth, kolonisator van Virginia, die door de jon ge Robert als zijn held werd vereerd. Baden Powell junior, wiens naam zou komen over de lippen van miljoenen in de gehele wereld, ontpopte zich achter eenvolgens als een goed toneelspeler muzikant, als sportbeoefenaar en spion, als verkenner en generaal, als auteur van het op de bijbel na meest versprei de boek in de gehele wereld, als de bezielende leider van de naar oost en west, naar noord en zuid zich vertakkende wereldvermaarde padvindersorganisatie, waarvan hij zich sinds 1920 de chief-scout mocht noemen. Over het leven van deze over de gehele aarde bekende en beroemde figuur geven wij in dit artikel een aantal bij velen onzer lezers vermoedelijk minder bekende bijzonderheden. De kleine Robert bezocht eerst de be kende public-school te Charterhouse en slaagde daarna glansrijk voor het toelatings examen tot de officiersopleiding bij het le ger. Als lid van het corps huzaren ver toefde hij gedurende tien jaren in Brits- Indië. In die tijd stelde hij zijn gaven als toneelspeler, sportfiguur en muzikant ter beschikking van zijn militaire kameraden. In 1884 stuurde de regering de 27-jarige Baden Powell op verkenning naar Natal. Hierbij werden door hem 1000 km te paard afgelegd en op zijn lange tochten leerde hij de zuidafrikaanse boer sterk waarderen. Nadat zijn regiment was overgeplaatst naar Engeland werd hij door de inlichtin gendienst als spion naar Rusland en Duits land gestuurd. Daarbij kwam zijn liefde tot het avontuur hem bijzonder goed van pas. Geplaatst bij de staf, nam hij deel aan de Zoeloe-oorlog en als leider van de expe ditie tegen koning Prempeh van Asjanti had hij zoveel succes, dat hij bij zijn terug keer werd bevorderd tot luitenant-kolonel, tevens chef van de staf. Impeesa, de wolf. Intussen brak in Rhodesia een opstand uit. Baden Powell moest zien deze te be dwingen. Nu bleek hem, van hoeveel be lang het was op een dergelijke expeditie, een zekere vaardigheid als verkenner te bezitten. Maar deze vaardigheid bezat B. P. in rijke mate, zo zelfs, dat de Matabelen hem de naam Impeesa, d.i. ,,de wolf die nimmer slaapt"-, gaven. Nadat hij opnieuw gedurende een paar jaren in Indië had vertoefd, publiceerde kolonel Baden Powell een klein boekje, ge titeld „Aids to scouting". Voor het ont staan van de padvindersbeweging is dit ge schrift van zeer grote betekenis geweest. De Boerenoorlog brak uit en B. P. werd belast met de verdediging van Mafeking, gelegen aan de grens van de Kaapkolonie. Hij gebruikte een aantal goed geoefende jongens als ordonnansen en dit heeft hem stellig mee ideeën aan de hand gedaan voor zijn later jeugdwerk. Het door de oorlog getroffen land moest hoog nodig tot rust gebracht worden. Daar om werd aan B. P. de opdracht gegeven, een korps bereden politie te vormen. Ver schillende elementen zowel van uitrusting als training van deze politiemannen vinden we later bij de padvinderij terug. „Het verkennen voor jongens". Dat het boekje „Aids to scouting" goed was ingeslagen, bleek wel uit de talloze brieven die B.P. ontving. Hierdoor en door zijn ervaring bij de verdediging van Mafe king kwam de officier-verkenner op het idee, een trainings-programma op te stel len ten dienste van bestaande verenigingen van jongens als de Y.M.C.A. en de Boys- Brigade. Alles was ingericht op het verkennen. In 1907 hield de initiatief volle officier een proefkamp met 20 jongens, dat uitstekend in de smaak viel. Het volgend jaar publi ceerde hij zijn beroemde boek „Scouting for boys" (Het verkennen voor jongens), dat in alle belangrijke talen der wereld werd overgezet. De oplage werd door geen enkel ander werk behalve de bijbel over troffen. Het handboek bij uitstek voor verken ners werd door de engelse jongens ver slonden. En dat niet alleen, maar overal ontstonden padvindersgroepen die vroegen om leiding. En hoewel het helemaal Baden Powell's bedoeling niet was geweest, een nieuwe organisatie in het leven te roepen, kon hij er nu niet langer omheen. Op ad- vie van de engelse koning nam hij zijn ontslag uit het leger en wijdde zich voortaan geheel aan het jeugdwerk. Eind 1909 wer den er reeds 60.000 jongens als boy-scout geteld, een jaar later 100.000. Het padvindersvuur sloeg ook over naar andere landen. Vandaar dat B.P. al in 1911 een inspectiereis om de wereld kon maken. Ook ons land werd daarbij door hem be zocht en op de Waalsdorpervlakte, thans meer bekend door de jaarlijkse herdenking der onder duitse tirannie gevallen doden, installeerde de grote leider in dat jaar een aantal haagse jongens als padvinder. Wereldjamboree. Aan de Ridders van de Tafelronde ont leende Baden Powell de Belofte en Wet als erecode voor zijn padvinders. Het leven van ontdekkingsreizigers hielp hem aan tal van activiteiten en spelen. Deze zijn over de gehele wereld hetzelfde en daardoor wordt het internationale contact zeer vergemak kelijkt. In 1920 hielden de padvinders hun eer ste internationale bijeenkomst, hun Jam boree, te Richmond. Baden Powell werd uitgeroepen tot chief-scout. De wereld jamboree van 1937 in ons land werd even eens door de intussen 80 jaar geworden leider bijgewoond. En ieder, wiens herin nering tot deze tijd teruggaat, herinnert zich nog wel het beroemde jamboree-lied met zijn refrein: „Wij zijn de jongens van B.P." Tal van onderscheidingen zijn aan B.P. verleend. Hij werd in de engelse adelstand verheven, eerst tot Sir Robert, later tot Lord Baden Powell of Gilwell. In ons land ontving hij het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Na de jamboree van '37 vestigde B.P. zich op doktersadvies in Kenya. Daar voer de hij een uitgebreide correspondentie en schreef tal van artikelen. 8 Januari 1941 is hij in het verre afrikaanse land gestorven en begraven tegenover Mount Kenya. vele parochianen niets dan lof. Volgende avonden met carnaval maandag en dinsdag. KERKELIJKE FANFARE. De statiedag voor de leden van de kerke lijke fanfare heeft weer een goed verloop gehad. Begunstigd door een prachtig voor jaarsweer was de muzikale wandeling een waar genot. Het bezoek aan de verschil lende gelegenheden zorgde voor een goede stemming. De avond werd doorgebracht in café Klerks, wear een goed verzorgde kof fietafel werd geserveerd, waarbij ook de Z.E. Heer pastoor en de Weleerw. heer Kapelaan met verschillende ereleden aan zaten. GRAANINZAMELING. De graaninzameling die deze week door leden van de RKJB is gehouden, heeft ruim f 330. - opgebracht. AGENDA. Dinsdagavond vergadering van de onderlinge veeverzekering St. lsidorus in café Klerks. Woensdag en zaterdag trainen tafelten nisclub. Donderdagavond acht uur vergadering in café P. v. Son, om te komen tot oprichting van een onderlinge varkensverzekering. Donderdag trainen van de Volleybalclub. Vrijdag studieavond voor de jonge boe rinnen, te geven door de directrice van de landbouwhuishoudschool mej. T. Hörmann. Behandeld zal worden het onderwerp: De inrichting van onze woning." Zondag kwart voor twaalf repetitie van de fanfare. TAFELTENNIS. O.T.T.C. IV Oss-Smashers I, 1-9 Smashers 2 - Victoria 2 Haarsteeg 5-5 Animo 6 Vught - Smashers 4 5 - r' Smashers 5 - 's-Hertogenbosch 4 2-8 Damesteam Smashers Rota Rossum 10 0 R.K. BOERINNENBOND GEREORGANISEERD. Op 13 febr. had de reorganisatie plaats van de Boerinnenbond; dit betekent o.a. scheiding van gehuwden en jongeren, ieder heeft zijn leden in het bestuur en vormen toch samen weer één Boerinnenbond, zo dat de secretaris zowel voor de ouderen als voor de jongeren werkt. Mej. Oomen als afgevaardigde van het hoofdbestuur leidde deze avond tot ieders tevredenheid. Er druk gestemd deze avond, want er moest 'n geheel nieuw bestuur gekozen worden. Het bestuur bestaat uit de volgende leden: Mevr. Mostermans-Peijnenburg, voorzit ster; mej. Mary de Gouw, secretaresse - penningmeesteresse; mevr. Mostermans-v. Huiten; mevr. v. Beurden-v. Mierlo! mej. Marie Peijnenburg, ondervoorzitster; mej. Berty Fitters; mej. Marie v. Huiten. Wij hopen dat nu de Boerinnenbond ge- gereorganiseerd is ze nog tot groter bloei mag komen als voorheen; de activiteiten, dat bleek uit het verslag van de secr. over t afgelopen jaar stonden op zeer hoog peil, o.a. de eerste prijs op de culturele dag van de NCB te Vught en nog vele andere ac tiviteiten. De Geest. Adviseur Pastoor G. Been sprak nog een woordje en hield de aanwezigen de wapenspreuk voor van Mgr. Bekkers, n.L: Liefde als wapen; en om deze inhoud zo goed mogelijk in praktijk te doen brengen in het dagelijks leven. Na een gezellig onderonsje en 'n kopje koffie met toebehoren, werd deze avond be sloten met de Chr. groet. batig saldo sloot. Aan helpers en schenkers van ereprijzen werd hartelijk dank gebracht. De ringen 1957 werden uitgereikt gewone ringen en bijna 300 derby's. 1000 CULTURELE KRING. Naar wij vernemen bestaan er plannen om op korte termijn te komen tot de op richting van een culturele kring. In de werkgroepen van het Interparochieel cha ritatief centrum welke de oprichting van een dergelijke kring stimuleert, zijn reeds verschillende besprekingen omtrent dit punt gevoerd. OVERDRACHT NEVELTANKWAGEN. Naar wij vernemen zal de nieuwe nevel tankwagen voor de vrijwillige brandweer deze week worden geleverd. Deze nieuwe tankwagen is op de RAI-tentoonstelling te Amsterdam tentoongesteld geweest. De officiële overdracht met demonstratie zal geschieden op 9 maart a.s. AARDAPPELMOEHEID. De kaarten betreffende de aardappelmoe heid liggen heden ter secretarie ter inzage. R.K. VROUWENGILDE. Voor leden van het R.K. Vrouwengilde zal a.s. dinsdag mej. Sondael, lid van het gezelschap „Vrouwe van Bethanië", spreken over haar werk. Deze lezing wordt gehou den in de zaal van Hotel Vissers. Aan vang 8 uur. HULP IN DE HUISHOUDING. De gezamenlijke vrouwenbeweging in Drunen, n.L de Boerinnenbond, de K.A.V. en het R.K. Vrouwengilde, hebben het ini tiatief genomen tot het vormen van groepen voor het verlenen van hulp aan kinderrijke gezinnen en gezinnen waar de moeder ziek is. Voorlopig zal dit werk beperkt blijven tot naaien, verstellen, stoppen etc. Men verwacht dat allen die gelegenheid hebben om dit mooie initiatief te verwezen lijken, zich zullen melden. MASSA DOORLICHTING. Dit jaar zal in onze gemeente weer een algemene doorlichting plaats vinden in het kader van de t.b.c.-bestrijding. De door lichting welke wordt verzorgd door de Stichting Sotu, zal geschieden tussen 14 en 20 maart a.s. AGENDA. Dinsdag 20 februari 7 uur Trainen DVC senioren. 8 uur Lezing R.K. Vrouwengilde, zaal Hotel Vissers. Donderdag 22 februari 7 uur Trainen DVC-junioren. 8 uur Repetitie Cantabile, zaal café Els- hout. 8 uur jaarvergadering Veeverzekering St. lsidorus, zaal café P. Klerkx. ELSHOUT VOORUIT. Voor leden van de parochiële vereniging Elshout Vooruit, werd in de zaal het pa rochiehuis de eerste ontspanningsavond ge houden. Zoals gewoonlijk was er weer vol op voor jong en oud te genieten. Voor de genen die zich zo geheel belangeloos in zetten tot ontspanning en vermaak van de KRUISBOOGSPORT. Op de binnenbanen van het in café W. v. d. Loo alhier gevestigd kruisbooggezel schap had zaterdagavond de derde wed strijd plaats om het kampioenschap van Groot-Vlijmen. De stand na deze ontmoe ting is als volgt: Afd. A: 1 Rozenjacht Vlijmen 502 pt.; 2 Onderlinge Vriendschap Haarsteeg 494 pt.; 3 Willem Teil Vlijmen 487 pt.. Afd. B: 1 Rozenjacht II Vlijmen 460 pt.; 2 Rozenknopje 1 Vlijmen 448 pt.; 3 Willem Tell II Vlijmen 428 pt.; 4 Onderlinge Vriendschap II Haarsteeg 393 pt. Afd. C: Willem Tell III 460 pt.; 2 Ro zenjacht III 448 pt.; 3 Rozenknopje II 442 punten. Persoonlijk kampioenschap: 1 Sj. v. Bij- nen 133 pt.; 2 W. v. Engelen 132 pt.; 3 J. v. Bijnen 132 pt.; 4 G. v. d. Hout 131 pt.; 5 B. v. d. Griendt 130 pt. Koning: 1 W. v. Engelen 132 pt.; 2 J. v. Bijnen 132 pt.; 3 M. v. Ravenstein 120 pt.; 4 B. Herman 119 pt. Personele prijzen werden behaald als volgt: Afd. A: 1 G. v. d. Hout 25 pt.; 2 W. van Engelen 24 pt.; 3 J. v. Bijnen 24 pt. Afd. B: 1 J. v. d. Pol 23 pt.; 2 B. Her man 22 pt.; Afd. C: G. v. Engelen 23 pt.; 2 J. v. d Broek 22 pt. Extra afd. A: 1 G. v. d. Hout 25 pt. Afd. B extra middagprijs J. v. d. Pol 23 pt. Afd. B avondprijs Fr. v. d. Dungen 21 pt. Afd. C: G. v. Engelen 23 pt. Op zondag a.s. wordt de vierde en laatste wedstrijd gehouden op de banen van Willem Teil te Vlijmen. KAARTEN. In café W. v. d. Loo werd gisteren de eerste ronde gespeeld van het rik- en kat- concours. De uitslag was als volgt: Katten: 1 mevr. v. d. Loo A. v. d. Wiel; 2 H. v. Bokhoven - H. v. d. Lee; 3 J. van Delft-F. v. d. Loo; 4 J. Koks - P. Wil- hart; 5 J. v. Ravenstein W. v. Bokhoven; 6 J. van Heijst-A. Hermans; 7 mevr. v. Veluw - L. b. Veluw; 8 mevr. v. Veluw - J. v. Veluw. Rikken: 1 L. Bruurmijn; 2 N. Schuur- mans; 3 Ad Treuren; 4 N. v. Bijnen; 5 P. v. d. Loo; 6 B. v. Lamoen; 7 mevr. Koo ien; 8 P. v. d. Loo Wzn.; 9 D. v. Bokho ven; 10 Th. v. Liempde; 11 W. v. d. Loo; 12 mej. v. d. Bosch. BURGERLIJKE STAND Over de maand januari 1957. Geboren Maria Louise Wilhelmina dv A A de Moor en M Verheij - Amanda Mi randa dv B F Verf en P M C Derks, meer- genaamd Wilbers Josephine Henrica dv P Pelders en M J van der Donk - Bertus Cornelis zv J v Dongen en C B v d Oever - Hendrikus Theodoras Martinus zv C A v Korven en Th v Son Johanna Adriana Maria Cornelia dv C de Vaan en J M v Lent. Gehuwd Adrianus Michiel Kivits 22 j te Vlijmen en Maria Petronella Verheij 24 j alhier - Antonius Josephus Maria Ver- hoof 43 j te 's-Bosch en Helena Theodora Maria Swagemakers 45 j alhier. VERJARINGSFONDS. De opbrengst van het door de Herv. Da- meskrans opgerichte verjaringsfonds be droeg over de vorige maand f 265. FEESTAVOND SPAARKASVER. In haar clublokaal, café Cové-van der Haart, aan de Nieuwevaart, zal de Spaar kasvereniging „Vele kleintjes maken één grote", vrijdag 22 febr. a.s. des avonds 8 uur haar jaarlijkse ledenbijeenkomst, die met een gezellig samenzijn wordt besloten houden. LAATSTE COMPETITIEWEDSTRIJD VAN DE SCHAAKCLUB „DE VRIJE PION". De schaakclub „De Vrije Pion" speelde 13 febr. 1.1. te Bergen op Zoom haar laatste competitiewedstrijd voor de tweede klasse Noord Brab. Schaakbond tegen „Ende des- pereert nimmer". Het werd een desperate strijd, waarbij het dragen van de rode lan- Laarn de inzet was. Deze inzet veroorzaakte meer spannende dan fraaie partijen. Aan 't eerste bord werd een hevige strijd geleverd, waarbij onze clubgenoot ten slotte 't slacht offer werd van een langzaam verlopend worgingsproces. Het tweede bord vertoon de een prettiger beeld. Onze bordspeler wist hier sleutelposities te verwerven, waar door geleidelijk aan kleine voordelen wer den verkregen, die ten slotte tot een wel verdiende overwinning hebben geleid. Het derde bord liet dapper aanvallend spel van onze plaatsgenoot zien, doch Bergen op Zoom hield zich vroom, wist de vloed te keren en na het optrekken van de kruit damp bleek, zoals vrijwel steeds, dat de aanvaller het meeste kruit had verschoten en hij sneefde. Een strijd tussen gelijkwaar dige tegenstanders gaf het vierde bord te zien. Bij het verstrijken van de speeltijd bleek de thuisspeler iets meer rust te be zitten (mogelijk ook iets meer uitgerust te zijn) dan zijn gast en hij wist de partij in zijn voordeel te beslissen. Het vijfde bord liet een aanvallende gast zien, doch de ver dediging hield braaf stand. Daar hier spaar zaamheid aan vlijt gepaard was, werd de uitslag remise. Een verdienstelijk resultaat van onze plaatsgenoot. Aan het zesde bord veranderde een gelijk opgaande strijd in een winststelling voor de gastspeler. Al te ijverig in het binnenhalen van de oogst, overzag onze dorpsgenoot, dat een toren binnen het bereik van de grijpgrage stuk ken van zijn tegenstander kwam en daarbij ten offer viel, waarmede de partij verloren ging. Volgende maal beter! Een verkwik king voor Capelse ogen werd het zevende bord. Een schone aanvalspartij van onze speler bleek niet te stuiten door wanhopig i verweer. Bij het verstrijken van de tijd groeide de aanvalskracht, geen twijfel la tend aan de uitslag. De gastheer doorliep alle stadiën van desperatie tot de verlossing door zijn capitulatie. Een gelijk opgaande strijd, van beide zijden gevoerd in gebeten heid op voordeel, vertoonde 't achtste bord Het werd remise, een uitstekend resultaat voor onze plaatsgenoot, in acht nemend, dat èn de vermoeienis van de reis èn het na deel der zwarte stukken zijn deel waren Aan het negende bord excelleerde de gast heer, die dusdanig van leer trok, dat onze teamspeler kon inpakken en de buit moest achterlaten. Ten slotte het tiende bord, dat een uitermate voorzichtige strijd vertoonde. Na een uur spelen waren alle schaakstuk ken nog van de partij. De Capelse speler was zeker niet de minste in de opbouw van de stelling, doch op de lange duur speelde de vermoeidheid van de reis parten, initia tief ging verloren en daardoor tenslotte de de nartij. De gedetailleerde uitslag van de wed strijd luidt als volgt H. Stassar - Waalwijk Stationsstraat 88, tel. 3037 Kortingen worden direct in mindering gebracht HULDIGING BOYS. De aankomst was gesteld op 6 uur, maar door het slechte weer werd het wat later; maar zodra het maar enigszins mogelijk was is de harmonie Concordia present om de Boys bij café Gevers, Meliestraat, waar de spelers tevoren een koffietafel werd aange boden, af te halen. De adviseur, Kapelaan Hendriks kwam de Boys feliciteren met het succes. Hierna volgden nog enkele vereni gingen en de aanvoerder werd flink in de bloemetjes gezet. Van café Gevers werd ge trokken naar clublokaal Boom, onder vro lijke tonen van de Harmonie Concordia. Daar aangekomen sprak de voorzitter van de Harmonie Concordia hartelijke woorden tot de spelers en het bestuur en wenste de Boys van harte succes. Hij is gaarne bereid wanneer de promotie gunstig verloopt, de Boys weer feestelijk in te halen. De voorzitter van de Boys, de heer de Kroon, dankte voor deze hartelijke woorden en bood een gesloten couvert aan en zeide wanneer de Boys vrij zijn een wed strijd te zullen latera spelen ten bate van de Harmonie Concordia. Verschillende ver enigingen uit Vlijmen boden gelukwensen aan, vergezeld van bloemen; ook vele zus terverenigingen kwamen feliciteren. Hierna werd een koffietafel aangeboden en bleven spelers, bestuur met hunne da mes enz. nog enkele uren gezellig bijeen. VERGADERING POSTDUIVENVER. DE ZWALUW. Zaterdag 16 febr. werd in café A. Klerks een vergadering gehouden van de Postdui venvereniging de Zwaluw. De opkomst was matig. Toen de waarn. voorzitter deze ver gadering opende werd eerst de presentielijst gelezen, waarna de notulen volgden die on veranderd werden goedgekeurd. Hierna werden klokkenstellers, incasseerders en klokkenlichters benoemd. Velen gaven zich spontaan voor deze functies op. Vervolgens werd gestemd over een nieuwe donateur, die met algemene stemmen werd aangeno men. Na de ingekomen stukken volgde een verslag van den tentoonstelling die met een UITVOERING. De Christelijk Gemengde Zangvereniging „Looft den Heere" alhier hoopt a.s. zater dagavond 8 uur, onder leiding van haar directeur, de heer P. Christ, een uitvoering te geven in het Geref. Kerkgebouw. Medewerking wordt verleend door de heer J. van Baest, Tilburg (accompagne ment) en de heer Fr. v. d. Pas (Tilburg (Cornetist). In ons volgend nummer komen wij op het uit te voeren programma terug. Op woensdag 27 febr. a.s. hoopt „Looft den Heere" hetzelfde programma uit te voeren in het gebouw Elim, Mgr. Mutsaerts- straat 22 te Tilburg. GEREF. KERK. Bij de gehouden verkiezing voor twee diakenen bij de Geref. Kerk alhier werden gekozen de heren C. W. Pruijssers te Waal wijk en J. de Roon te Sprang. A. R. KIESVERENIGING. De Anti-Revolutionaire Kiesvereniging alhier heeft voor a.s. vrijdagavond half 8, in het gebouw van de Chr. Volksbond een vergadering belegd, waarin als spreker hoopt op te treden de Weled. Heer M. de Kruis uit Rotterdam, met het onderwerp „Waarom teruggang". Belangstellenden zijn welkom. E.D.N. - De Vrije Pion W. Broekmans - W. Goedhart 1-0 J. Joosse - S. Y. Oerlemans 0-1 H. Kok - R. van Dalen 1-0 H. de Knie-H. L. Stein 1-0 K. Jaquet - J. v. Tilborgh Vi - Vl V. Cornuit - A. Rijken 1-0 C. v. Bladel-Dr.C.H.K.Winterwerp 0-1 P. Verhage - H. Weistra Vi - Vi A. M. de Vree-W. Kieboom 1-0 C. J. v. Nispen - J. Mesman 1-0 Einduitslag 7-3 Onze plaatsgenoten hadden aan de oneven borden de witte stukken. De competitie overziende, blijkt het voor De Vrije Pion 'n harde strijd geweest te zijn in de 2e klasse van de N.Br. Schaakbond. Vele malen in compleet door zieke spelers, heeft zij haar sportieve plicht gedaan. Er is theoretisch nog een minimale kans. dat zij haar plaats in de 2e klasse i heeft behouden. Het be-1 langrijkste is evénwel de heersende prettige clubgeest. Men telle het doet en rekene de uitslag niet! BURGEMEESTER VAN ERP IN WASPIK. Oriënterende bezoeken vari nieuw benoemde burgemeester. UITVOERING UITGESTELD. De uitvoering van de gemengde zang vereniging ,,'t Rozeknopje", die was vast gesteld op woensdag 20 en donderdag 21 febr. e.k., kan door onvoorziene omstandig heden op die dagen geen doorgang hebben Het ligt thans in de bedoeling deze uitvoe ring woensdag 27 en donderdag 28 dezer in Stationskoffiehuis Pruijssers te geven. Donderdagmiddag heeft onze nieuw benoemde burgemeester, de heer L. v. Erp uit 's-Hertogeribosch, de ge meente reeds met een onofficieel be zoek vereerd. Burgemeester v. Erp arriveerde donderdagmiddag met een dienst auto der gemeente 's-Hertogenbosch on het Raadhuisplein alhier, waar bij de beide wethouders, de heren L. Kuysters en A. v. Kuyk, zijn op wachting had gemaakt. In de burgemeesterskamer werd hij ontvangen en voerde hij de eer ste oriënterende gesprekken aan gaande de voornaamste punten yan de gemeentelijke situatie. Zo liet de nieuw-benoemde burgemeester zich met graagte inlichten omtrent de meest urgente plannen van de ge meente Waspik, waarbij o.m. de krotopruiming en het uitbreidings plan aan de orde kwamen; dit laat ste mede in verband met de omleg ging van de grote provinciale ver keersweg. Verder nam hij kennis van de tot stand gekomen werken tijdens het bestuur van burgemees ter Couwenberg, waarbij hij vol be wondering was voor 't uitbreidings plan Waspik-Beneden met de daar gebouwde woonhuizen en 't nieuwe gebouw voor lichamelijke ontspan ning. Ook werd de nieuwe burge meester ingelicht omtrent het plan voor een modern recreatieoord, dat in het nieuwe uitbreidingsplan Was pik-Noord geprojecteerd is. Na dit oriënterende gesprek maak te burgemeester v. Erp kennis met de ambtenaren van de gemeente secretarie en werd hij het gemeente huis rondgeleid. Burgem. v. Erp was zeer te spreken over het gebouw en de outillage ervan en hij sprak zijn voldoening uit over het goede on derhoud en de frisse indruk die het gaf. Burgemeester v. Erp bracht met beide wethouders voorts een kort bezoek aan de zeereerw. heer pas toor Rovers en maakte die middag tevens kennis met de echtgenote van zijn overleden voorganger, me vrouw Couwenberg. Al spoedig kwam men in tijdnood, zodat burgemeester v. Erp van ver dere kennismakingen moest afzien. Naar wij van de loco-burgemeester, de heer L. Kuysters, vernemen, stelt burgemeester v. Erp zich voor om a.s. dinsdag nog eens naar Waspik te komen, waarbij hij dan o.m. gaarne kennis zou maken met de weleerw. heer ds. Schipper. In de ochtend uren wil de nieuw-benoemde burge meester de zitting van de loco-bur gemeester meemaken, om zo al vast op de hoogte te komen van de lo pende zaken. In de middaguren hoopt de nieuwe burgemeester ten slotte een rondgang te maken door de gemeente. Desgevraagd gaf loco-burgemees ter Kuysters ons te kennen dat B. en W. zeer ingenomen is met de be noeming van de heer v. Erp. De kennismaking is bijzonder hartelijk geweest, aldus de heer Kuysters. Door zijn open karakter en z'n d'en- gaand contact dat hij onmiddellijk met iemand heeft, zal hij de Was- pikse bevolking spoedig voor zich winnen, zo meende hij. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat wij juist de heër v. Erp als burgemeester heb ben gekregen. Hij is iemand die „in de Bossche kringen" zoal provin cie, griffie en gemeente goed is ingevoerd en er bovendien zeer goed staat aangeschreven. Deze dingen zijn voor de gemeente uiteraard van belang. Daarnaast is de heer v. Erp in administratieve zaken goed on derlegd, mede door zijn jarenlange praktijk op geheel verschillende af delingen van een groot gemeente-se cretarie. D>e laatste jaren was hij als referendaris hoofd van de afdeling algemene en culturele zaken te Den Bosch. Dit is voor Waspik meer dan een aantrekkelijke bijkomstigheid, aangezien het culturele leven van Waspik, in vergelijking tot vele an dere plaatsen uit onze contreien, sterk ontwikkeld is en Waspik op dat gebied een naam te verliezen heeft. Op onze vraag naar bijzonderhe den met betrekking tot de installa tieplechtigheid vertelde de heer Kuysters ons dat dit punt amper aan de orde had kunnen komen, maar dat de datum in principe was vast gesteld op zaterdag 2 maart a.s.. De verzorging der plechtigheid is ove rigens opgedragen aan de vereni ging „Nederland en Oranje", zo ver klaarde hij. Ten slotte sprak loco-burgemees ter Kuysters als zijn overtuiging uit, dat de nieuw-benoemde burgemees ter spoedig zal zijn ingewerkt, ge zien de intense belangstelling waar mee hij zich momenteel oriënteert. Bij zijn eerste bezoek had burge meester v. Erp de begrotingsstukken en enkele rapporten die indertijd door het Economisch Technologisch Instituut en door de Planologische Dienst over Waspik zijn uitgebracht, ter bestudering opgevraagd. Zelf is de heer v. Erp verlangend om zijn veelomvattende taak te be ginnen. Hij heeft hiervoor uitdruk kelijk de steun en medewerking ge vraagd van het college van wethou ders en van het secretarie-personeel. Waspik van haar kant is blij de heer v. Erp als burgemeester te ver krijgen, een kundig man met groots-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5