Waalwijkse en Langstraaise Courant h m „Tuindorp" Besoijen West 'n ruime en riante stedelijke uitbreiding FILMJOURNAAL Sun balm PENSSOEN Onze meisjes, naai* welke school? van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds VRIJDAG 1 MAART 1957. Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 17 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal f 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.- ADRES„ECHO" Op 21 december 1956 zijn in het Staatsblad enkele wetten verschenen, welke met ingang van 1 januari 1957 de pensioe nen van hen, die pensioen genie ten van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, ingrijpend zullen wijzigen. In de loop van februari had de betaling over het eerste kwartaal van 1957 plaats. Bij deze eerste betaalbaarstelling is'gedeeltelijk met de gewijzigde wettelijke voorschriften rekening gehouden. Voor de 65-jarigen en ouderen heeft dit in vele geval len er toe geleid, dat de gepensi oneerde van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds een lager bedrag ontvangt dan voor 1 ja nuari' 1957. Op het eerste gezicht lijkt dit voor de gepensioneerde teleurstellend. Wanneer hij ech ter bij het ontvangen bedrag op telt Hetgeen hem per kwartaal door de' Sociale Verzekerings bank of Raad van Arbeid aan Algemeen Ouderdomspensioen (zogenaamd bodempensioen) uit gekeerd wordt, zal blijken, dat hij er beter aan toe is. Bovendien heeft de Pensioenraad ingevolge een voorschrift van de Minister van Financiën op het pensioen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds tevens moeten in houden de loonbelasting, welke over 't bodempensioen verschul digd is. Daardoor is op de pensi oenen van de 65-jarigen en ou deren nu soms belangrijk meer aan loonbelasting ingehouden dan in vorige kwartalen. Voor pl.m. 66.000 van de ruim 113.000 gepensioneerden is het gelukt om reeds bij de eerste uit betaling van pensioen in 1957 zo ongeveer de juiste bedragen be taalbaar te stellen. Het groot aantal gepensioneer den en de ingewikkeldheid van de wettelijke voorschriften de verschillende wetten doorkruisen elkaar en sommige uitvoerings voorschriften ontbreken nog maakten het te enenmale onmo gelijk voor de overige 47.000 ge pensioneerden de wijzigingen reeds bij de eerste uitbetaling in 1957 volledig aan te brengen. Het late verschijnen van de wijzi gingswetten liet practisch geen 'ruimte om dit omvangrijke werk tijdig aan te vangen. De nog aan te brengen wijzi gingen gelden in het bijzonder de 37.000 weduwepensioenen. Pl.m. 40 van de gepensioneer de weduwen mag nog een verbe tering van haar pensioen tege moet zien. Om deze nieuwe we- duwenpensioenen te kunnen be rekenen zijn gegevens betreffen de de diensttijd van de overleden ambtenaar nodig. Voor een deel berusten deze niet bij de Pensi oenraad zij moeten eerst nog bij allerlei overheidsdiensten wor den opgevraagd. Het gaat hier vaak om functies, welke tiental len jaren geleden zijn bekleed. Aan de overheidsdiensten is ge vraagd het verstrekken van deze gegevens zoveel mogelijk te be spoedigen. Hoewel de Pensioen raad alles op alles zet om de we duwen zo snel mogelijk te hel pen, zullen velen van haar ge duld moeten oefenen. De wet schrijft het gebruik van gegevens voor, waarvan het verzamelen uiterst tijdrovend is. De 4500 weduwen van inilitai- re ambtenaren hebben dit kwar taal Het oude pensioen, eventu eel verminderd met een bedrag wegens het genot van bodem pen sioen, ontvangen. De wijziging van de pensioenbedragen voor deze categorie vraagt een om slachtige berekening, die de Pen sioenraad met voorrang ter hand heeft genomen. Ook voor pl.m. 40 van deze groep bestaat nog de mogelijkheid van een verdere optrekking van het weduwepen sioen op grond van diensttijd van de overleden echtgenoot. Een andere groep waarvan een deel kans heeft op een niet on aanzienlijke verhoging van het eigen pensioen, wordt gevormd door hen wier pensioen het oude pensioeh maximum 4800.-) te boven ging. De oude wet paste boven deze grens een ster ke degressie toe, die in de nieu we wet verdwenen is. 8000 ge pensioneerden hebben daardoor - naar gelang de lengte van hun diensttijd een kans op 'n goe de verbetering. Gedeeltelijk kon deze reeds bij de eerste betaal baarstelling in de berekening op genomen worden, voor de overi gen zal dit zo mogelijk bij de volgende betaalbaarstelling ge schieden. Het komt voor, dat 65-jarigen en ouderen naast het pensioen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ook nog pensioen genieten uit anderen hoofde (bij voorbeeld militair pensioen, spoorwegpensioen of pensioen uit een particuliere betrekking) en dat ook op dit laatste pensi oen korting is toegepast wegens het genot van het zogenaamde bodempensioen. Het voorkomen van deze dubbele aftrek zal nog administratief moeten worden geregeld. Tenslotte zit de Pensioenraad met 3500 probleemgevallen, die een bijzondere ingewikkelde be handeling vereisen. De Pensioenraad begrijpt dat de gepensioneerden zo spoedig mogelijk dienen te weten, waar zij met hun pensioen aan toe zijn. Het personeel van de Pensioen raad is reeds enige maanden ge leden aanzienlijk uitgebreid, de nieuwe krachten zijn intussen voor hun werk geïnstrueerd. Er wordt nu met man en macht aan gewerkt om deze gigantische brok arbeid te verzetten. De nu uitbetaalde bedragen zijn voor lopig. Bij definitieve vaststelling ontvangt de gepensioneerde be richt. Zolang bij dit bericht niet heeft ontvangen, schrijve hij niet om inlichtingen. Dat zou alleen maar een snelle afwikkeling van de nieuwe regeling schaden. Ge vaar, dat door te veel uitbetaling schulden ontstaan, die later door inhouding op pensioen verre kend zouden moeten worden, is er nagenoeg niet. worden. Hieraan is bij het chris telijk onderwijs groot gebrek j Dus is het zeer aan te bevelen, j dat meisjes deze opleiding gaan volgen. Zij kan dan b.v. eerst drie jaar naar de middelbare meisjesschool en dan vier jaar naar een kweekschool. Zij kan ook de gehele m.m.s. in vijf jaar aflopen en dan nog twee jaar naar de kweekschool gaan. Een meisje wil verpleegster worden. Wel, dan kan zij drie jaar naar de m.m.s. gaan en ver- j volgens naar een ziekenhuis, 1 waar verpleegsters worden op- j geleid. Eventueel kan ze eerst nog een vormingsklas aan een huishoudschool volgen. -j Met drie jaar m.m.s. kan men i een opleiding gaan volgen voor apothekersassistente en vele an- i dere opleidingen. Met vier jaar m.m.s. kan men een opleiding gaan volgen voor Ditmaal willen wij eens een vraag met u bespreken, die meer malen of niet eens gesteld wordt of vrij gedachteloos en volgens traditie 'beantwoord wordt. Natuurlijk gaat ieder meis.ie naar de lagere school, dat moet. Maar wat dan? Ja, dan moet ze ook nog een paar jaar naar een school. De meesten gaan naar 'n huishoudschool of een school voor voortgezet lager onderwijs. Maar veel te weinig meisjes gaan naar het voortgezet onderwijs, ulo-onderwijs of middelbaar on derwijs. Dit laatste is gebleken uit een onderzoek, dat vanwege de pro vincie is ingesteld naar de stand van het voortgezet onderwijs in Noord-Brabant. Daarom is het van het groot ste belang om te overwegen of uw dochter in staat is dit onder wijs te volgen. Het staat vast dat vele meisjes, die in staat zouden zijn ulo-onderwijs of middelbaar onderwijs te volgen dit niet doen. Dit moet zo snel mogelijk ver anderen, zowel in het belang van de ineisies als in het algemeen belang. Het blijkt, dat vooral ten plattelande en in de kleinere ste den het euvel voorkomt. In het bijzonder is dit ook het geval in hét Land van Heusden en Altena en in de plaatsen rondom Waal wijk gelegen. In deze agrarische gebieden moet vooral dit euvel bestreden worden, omdat een belangrijk deel der jongeren zal moeten om schakelen van de boerderij naar andere Hestaansbronnen. Het aantal personen dat op de boer derij zijn bestaan kan vinden, is door het gebrek aan cultuur grond beperkt. Daarom is het niet meer mogelijk, dat alle kin deren op de boerderij van vader te werk worden gesteld, want dan kunnen ze later geen geschikte betrekking meer vinden, want omschakelen op latere leeftijd van de boerderij naar iets anders is zeer moeilijk, zoal haast on mogelijk. Daarom is het noodza kelijk in het belang van deze jongeren, dat zij op jeugdige leef tijd, na de lagere schoolperiode zicb voorbereiden op een loop baan buiten de boerderij. Dit geldt ook voor de meisjes, want ook zij kunnen zich dienst baar maken door de meest ge schikte plaats voor hen in het maatschappelijke leven in te ne men. Daarom willen wij thans met nadruk wijzen op het be staan van de afd. middelbare meisjesschool van het Willem van Oranje College te Waalwijk. Indien een meisje geschikt is om voortgezet onderwijs te volgen, biedt deze school een pracht ge legenheid om zich op verscbil- lende betrekkingen voor te be reiden. Of een meisje geschikt is, daarover zal het hoofd der lage re school, waar zij op schooi gaat, u kunnen inlichten. Deze opleiding op een middel bare meisjesschool is bijzonder op 't meisje ingesteld. Dit blijkt uit het feit dat er ook onderwijs wordt gegeven in de naaldvak ken. in muziek, in kunstgeschie denis en in handenarbeid. Dit zijn vakken die altijd hun bete kenis voor het latere leven be houden. Deze m.m.s. biedt vele moge lijkheden. Laat ik er enkele mo gen opnoemen. Een meisje wil onderwijzeres lerares bij het nijverheidsonder wijs. Met het einddiploma m.m.s. mag men na opleiding examens afleggen voor de middelbare ak ten, die bevoegdheid geven voor lerares aan 'n middelbare school. Met dit diploma kan men de ver schillende scholen voor maat schappelijk werkster bezoeken. Het einddiploma m.m.s. geeft het bewijs van een behoorlijke kennis in de moderne talen, zo dat ook op kantoren dit op prijs wordt gesteld. Allerwegen is thans groot ge brek aan bekwaam personeel, bij alle takken van onderwijs, in het maatschappelijk werk, op kan toren enz. Overweeg daarom ern stig welke richting ge uw doch ter uit stuurt en welke opleiding ge haar laat volgen. Nu in september weer 'n nieu we cursus aanvangt, dient men tijdig te overwegen of men zijn kinderen naar deze scholen zal zenden. Het Dr. Moller College (voor katholieken) en het Wiljem van Oranje College (voor protestan ten) Hebben beiden een Mfiddel- bare) M(eisjes) S(chool). Op 't eerste start de m.m.s. direct af zonderlijk, bij het tweede loopt het eerste jaar gemeenschappe lijk met de afd. H.b.s., zodat de leerling na het eerste jaar kan beslissen of h.b.s. of m.m.s., ter wijl aan 't Dr. Moller College be halve h.b.s. A en B nog is ver bonden een gymnasium. Ook is het mogelijk om meis jes die twee jaar uio achter de rug hebben, tot de tweede klas m.m.s. toe te laten. Uiteraard is de rector en de directeur dezer scholen gaarne bereid nadere inlichtingen te ver strekken. D. Sch. Enige maanden geleden kon den wij in het kader van de stedelijke uitbreiding melding maken van een ruime en riante uitbreiding ten westen van de Besoijensestraat, die de naam „Tuindorp Besoijen West" zou krijgen. Dat aan het ontwerpen van de plannen hiervoor met een zoda nige voortvarendheid zou wor den gewerkt, dat reeds thans tot de uitvoering kan worden over gegaan, pleit wel in heel bijzon dere mate voor de grote activi teit welke het gemeentebestuur van Waalwijk op het stuk van de woningbouw aan de dag legt. Deze uitbreiding is niet alleen een betekenende bijdrage voor de oplossing van de nog steeds heersende nijpende woningnood -en daardoor dus van algemeen gemeentelijk belang maar ook van uitermate grote betekenis voor het opvangen van het be volkingsaccres tengevolge van de groeiende industriële uitbrei ding van onze stad. Dat reeds thans met de uit voering kan worden begonnen, pleit evenzeer voor de werkzaam heid van de architect, de heer K. C. Mekel te Roermond, die deze moderne en comfortabele wonin gen heeft ontworpen. Deze ar chitect heeft in binnen- en bui tenland als ontwerper zijn spo ren reeds verdiend. En tenslotte mag dan de activiteit worden on derstreept van de aannemers die dit voortreffelijk project zullen uitvoeren: de fa. P. A. Kramer te Waalwijk en de fa. Gebr. v. d. Merwe te Zwijndrecht. Het Tuindorp Besoijen West zal 153 luxe middenstandswonin gen omvatten. In het bouwplan zijn tevens een aantal winkels opgenomen, terwijl ook garage boxen zullen worden gebouwd. Bijzondere vermelding ver dient het feit dat de kopers van deze woningen welke op eigen grond zullen worden gebouwd zonder meer een woonvergun ning van de gemeentelijke instan ties zullen krijgen, ongeacht ge zinssamenstelling, werkgemeen- te enz., zodat voor een belangrijk aantal mensen in Waalwijk de oplossing van de woningnood te vinden zal zijn. In dit project onderscheidt men twee soorten woningen: de tussenwoning en de hoekwoning. De prijs voor de eerstgenoemde bedraagt 19.400.die van de tweede 19.900.Kopers moe ten over 7400.eigen kapitaal beschikken, voor het resterende bedrag kan een hypotheek wor den verstrekt. Dat binnen het kader van de mogelijkheden in deze prijsklas se alles is gedaan om het com fort en de kwaliteit zo hoog mo gelijk op te voeren, moge bliiken uit de hierna volgende omschrij vingen. tik l De beide woningtypen hebben de volgende indeling: Begane grond: hall, grote woon-zitka- mer, keuken, w.c., kelderkast on der de trap, houten schuur op betonnen fundering in de tuin. Ie etage: drie slaapkamers, overloop en douchekamer. De vliering kan tegen 'n meer prijs toegankelijk gemaakt wor den. Alle woningen hebben een so lide betonnen fundering. De bui ten spauwmuren worden opge trokken van fraai genuanceerde gevelsteen, de binnen spauwmu ren van kalkzandsteen of klin- kerisolietsteen. Deze muurcon structie waarborgt een uitsteken de warmte-isolatie. De met hout beschoten kap wordt bedekt met rode, verbeter de Hollandse dakpannen. De ter reinafscheidingen achter de wo ningen zullen bestaan uit per- koenpaaltjes, waarlangs draad. De voordeur wordt van hardhout in blanke uitvoering. De voor deurdorpels zijn van granito met neuten. Achter de woningen komt een grintpad over de gehe le lengte der woning ter breedte van ca. 90 cm. Alle binnen- en kastdeuren zijn vlakke fineerdeuren. Zij worden niet geverfd, doch be houden door een speciale wasbe- handeling hun natuurlijke edele houtkleur. De woonkamer heeft twee leg kasten, waarvan één eveneens een deur heeft aan de keukenzij de en zodoende als doorgeefkast benut kan worden. In de hall be vindt zich onder de trap een rui me verdiepte kelderkast. Alle slaapkamers hebben een hang kast. d.w.z. met legplank en roe de. In de woonkamer komt een aantrekkelijke schoorsteenman tel, betegeld met fraaie tegels. In de hall en keuken komt een tegelvloer van prachtig gekleur de tegels. De vloeren van woon- en slaapkamers, alsmede van de w.c. krijgen een cement-estrich afwerklaag. De douchecel krijgt een schuin aflopende granito vloer met dito plint. De plafonds op de begane grond worden gepleisterd, de pla fonds op de slaapverdieping van zacht board. De wanden in de keuken worden tot op een hoog te van ca. 1 m. betegeld met crè me verglaasde wandtegels, daar boven wit pleisterwerk; zo ook in de hall. De wanden van por taal boven en w.c. worden tot op een hoogte van ca. 1 m. voorzien van betonemaille met daarboven wit pleisterwerk. De muur bij de trap wordt tot aan de smetplank der trapleuning voorzien van be tonemaille, terwijl in de douche cel het betonemaille zal worden aangebracht tot een hoogte van ca. 150 cm. De keuken bevat een granito- aanrecht met de bak in Het mid den. Onder het aanrecht komen twee aanrechtkastjes met leg plank, het gedeelte onder de goot- steenbak blijft open. Boven het aanrecht worden twee pannen- planken aangebracht, terwijl zich tussen de planken boven de goot- steenbak een gasgeyser bevindt. In de douche-cel komt 'n dou- che-mengkraan met vaste sproei er; door middel van de warmwa terleiding vanaf de gasgeyser in de keuken wordt het warme wa ter aangevoerd. Voorts wordt hier een wastafel compleet met marmeren opstand, legplaat en spiegel aangebracht en voorzien van warm- en koudwaterkraan. Bij elke woning komt in de tuin een ruime houten schuur op betonnen fundering en afgedekt met eterniet-golfplaten. De schu ren worden uitwendig gecarboli- neerd en bevatten een aparte ko- lenbergplaats. Tuindorp Besoijen West, dat we het mooiste uitbreidingsplan der gemeente zouden willen noe men, is gesitueerd tussen de Be soijensestraat en de nieuwe ge projecteerde provinciale weg Tilburg-Gorincbem en zal een tiental straten omvatten, waar van de namen gisteravond in de vergadering van de raad zijn vastgesteld. Zij die nadere en uitvoerige inlichtingen wensen over de koopsommen van deze woningen kunnen zich wenden tot F. C. Smolders, St. Antoniusstraat 97 (tel. 3165) en tot Fa. P. A. Kra mer, Parallelweg 49 (tel. 2129). MUSIS SACRUM. „DIE DREI VON DER TANKSTELLE". De oudere filmliefhebbers zul len zich ongetwijfeld deze operettefilm van Willy Fritsch herinneren, die vijfentwintig jaar geleden grote triomfen vierde. Én waarschijnlijk ook wel daar om is de Duitse filmindustrie er toe overgegaan deze musical een geheel nieuw en kleurig jasje aan te trekken. Het verhaaltje Heeft op een charmante wijze weinig om het lijf en laat zich gemakke- lijk verteren door een door-en door Duitse humor en aantrek kelijke muziek van het Rias- dansorkest. Zoals de titel al aangeeft, draait het hele geval om 'n ben zinepomp. Niet zo maar een ben- zinenpomp, maar een die een goudmijn belooft te worden, om dat zij tengevolge van een weg- omlegging komt te liggen aan 'n grote snelweg. De drie pompba- zen Peter, Robert en Frits voe len er dan ook niets voor om de pomp uit handen te geven aan een grote benzinemaatschappij, die overigens buitengewoon ge raffineerd te werk gaat door een beeld van een meisje op de drie mannen af te sturen. Dit zou wel een zeer ongelijke strijd zijn, wa re het niet dat het lot de drie jongemannen gunstig gezind is. Enfin, u begrijpt dat het tenslot te allemaal dik voor elkaar komt al is er natuurlijk maar één die met het meisje schoot gaat. Wie dat is kunt u zelf gaan zien in deze in de carnavalssfeer pas- hende film. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang alle leeftijden. „DE DUIVELSGENERAAL"- I)e regisseur Helmut Kautner heeft een nieuw meester werk aan 'n reeds bestaand aan tal indrukwekkende films toege voegd met de verfilming van Carl Zuckmayer's toneelstuk „Des Teufels General". Verba zend knap tekent Zuckmayer in dit stuk de figuur van generaal Harras, de man die sedert het begin van de oorlog verantwoor delijk is voor de ontwikkeling van het Duitse luchtwapen en dus ook voor de feilen er van. Als de nieuwe stuka-typen de een na de ander verongelukken door een constructiefout of sabotage komt Harras danig in het nauw te zitten, omdat hij bekend staat als een „reactio nair". Hij maakt kennis met de meedogenloze methoden van Ge stapo en SS. Tenslotte ontdekt Harras, in wie zich een zware strijd tussen geweten en Micht voltrekt, dat zijn naaste mede werker en beste vriend verant woordelijk is voor de fouten in de nieuwe machines. Het is hem echter onmogelijk z'n vriend aan te geven en daarom stijgt hij al leen op, wetende dat hij zijn ma chine niet meer veilig aan de grond zal kunnen zetten. Men kan zich bij de verfilming van een toneelstuk afvragen in hoeverre een kunstwerk dat al een artistieke vorm heeft, een andere uitdrukkingsvorm gege ven kan worden. Kautner stond hier voor een uitermate moeilij ke opgave, want voor de film gelden geheel andere, omgekeer de mag men wel zeggen, waar den dan voor het toneel. Een film wordt gezien, een toneelstuk daarnaast en vooral ook gnhoord. De situatie in een toneeldrama, waarin het woord essentieel en de ruimte beslissend is, moet voldoende symboliek bevatten en mag nooit helemaal „reëel" zijn, omdat daardoor een vervlakking en oppervlakkigheid optreedt. Bij de film is het juist andersom, de film vraagt realiteit en moet precies aangeven hoe dit of dat zich toegedragen heeft. De film is en blijft nu eenmaal 'n beeld verhaal. Kautner heeft zich volgens Zuckmayer's oordeel op voor treffelijke wijze van ziin taak ge kweten en een indrukwekkende film vervaardigd. Maandag en dinsdag. Toegang 18 jaar. LUXOR. „HARTSTOCHT". Ee centrale figuur in deze Ita liaanse film is een jonge vrouw, die ter wille van de eer van haar familie een „marriage de raison" sluit met een rijke mijneigenaar en haar liefde voor een pas afgestudeerd arts opof fert. De eerste tijd van haar hu welijk is voor haar dan ook zeer zwaar, maar gaandeweg gaat zij haar man waarderen en liefheb ben. Deze gang van zaken is ech ter niet helemaal naar de zin van de neef van de mijneigenaar en diens nicht. Het Huwelijk heeft hun zorgvuldige plannetje: een verbintenis tussen de mijneige naar en de nicht doen misluk ken. Zij trachten de vrouw bij de man verdacht te maken en zij schrikken zelfs niet voor 't erg ste middel: vergiftiging, terug. Hun snode opzet mislukt ecHtér en zijn de man en de vrouw aan het eind van dit met Italiaanse zwaarmoedigheid gespeelde ver- 1 haal hechter dan ooit verbonden. Bijzonder overtuigend is het he le geval niet. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „ZEVEN BROERS ZOEKEN ZEVEN MEISJES". Deze musical hebben we ook in het afgelopen jaar 'n keer mogen aankondigen en ofschoon wij deze film helemaal niet van die aard vinden, dat het aanbe veling zou verdienen Haar nog eens op het programma te ne men. is het toch wel een aantrek kelijk carnavalsvermaak; luch tig, amusant en met veel aardige muziek. Wie wil zien hoe zeven vrij onbehouwen jongens beslag leggen op zeven meisjes, moet maandag en dinsdag een bezoek aan Luxor brengen. Iedereen mag het zien. I i - t ,„4 i W.V. "f* T"- "r

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1