WAALWIJK Gemeenteraad Sprang-Capeile. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 MAART 1957 6 ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur uitsluitend voor spoedgevallen. ■BW: Zaterdag 2 en zondag 3 maart. Arts P. Lenglet. Apotheek Geers. N H. KERK WAALWIJK. BEU!* Zondag 3 maart 1957. Ie Lijdenszondag) 10 uur Ds. L. Schcllevis. Bediening H. Doop. Gezinsdienst met de kinderen van de zondagsschool. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 3 maart 1957. Voorm. 10 uur Ds. J. Vink. Bediening H. Doop. Nam. 2.30 uur Ds. J. Vink. In beide diensten extra collec te voor Noodlijdende Kerken. Donderdag 7 maart- 's Avonds 7.30 uur Ds. J. Vink. Bidstond voor het gewas. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstraat 65. Zondag 3 maart 1957. 9 uur v.m. Ds. N. K. v. d. Ak ker van Den Bosch. GEMEENTERAAD WAALWIJK Pre-advies betreffende de bouw van 30 woningwetwoningen in de St. Antoniusparochie. Bereids is een aanvang ge maakt met de bouw van de 12 woningwetwoningen aan de Al- berdingk Thijmstraat, waarvoor de raad in de vergadering van 3 december 1956 de nodige kredie ten heeft gevoteerd. Thans leggen B. en W. de raad een plan voor,beogende de bouw van nog een 30-tal woningen van dit type aan de zuidzijde van de Felix Timmermansstraat en aan de Adriaen Poirtersstraat. De keuze van hetzelfde type woning levert het niet te miskennen voordeel, dat vrij spoedig de ver eiste goedkeuring van het Minis terie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid kan worden ver kregen. Gezien de aanneemsom van de 12 genoemde woningen, zal naar verwachting ook voor deze wo ningen een gezien de steeds stijgende bouwprijzen accep tabele aanneemsom kunnen wor den verkregen. De op deze bouw betrekking hebbende tekeningen met stich- tings- en exploitatie-opzet, liggen voor de leden van de raad ver trouwelijk ter inzage. B. en W. stellen voor om een krediet t.b.v. de bouw van deze woningen beschikbaar te stellen, alsmede om een rijksbijdrage in de exoloitatiekosten conform de Beschikking Bijdragen Woning- metbouw 1950" aan te vragen en te aanvaarden. Zodra de primitieve begroting voor het dienstiaar 1957 zal zijn vastgesteld, zullen B. en W. de op deze woningbouw betrekking hebbende suppletoire begroting aan de raad ter vaststelling aan bieden. BURGEMEESTER TEIJSSEN AANGEZOCHT ALS VOORZIT TER VAN BRABANTS ORKEST. Burgemeester J. L. P. M. Teijs- sen is door de commissaris dei- Koningin in Noordbrabant, prof. dr. J. E. de Quav, aangezocht als voorzitter van Het Brabants Or kest als opvolger van de heer drs. J. König. Burgemeester Teijssen heeft verzocht het verzoek nog even in beraad te mogen houden. NED. R.K. BOND VAN ADMI NISTRATIEF. VERKOPEND EN VERZEKERlfrGSPERSONEEL HULDIGDE 4 JUBILARISSEN. Dinsdagavond kwam de HKW in zaal Thalia in jaarvergadering bijeen. Deze huishoudelijke ver gadering kreeg een feestelijk tin tje door de huldiging van vier zilveren jubilarissen, te weten de heren: J. de Graauw, A. Sars, G. Fasen en L. de Vaan. In zijn openingwoord stelde de voorzitter, de heer van Broekho ven, vast, dat het afgelopen jaar voor de vereniging een zeer be langrijk jaar is geweest, vooral vanuit sociaal oogpunt gezien. Het ledental gaf in 1956 een kleine stijging te zien, aldus de heer Schapendonk, en kwam van 117 op 119. Ten aanzien van de financiën kon de penningmees ter, de heer Pulles, een optimis tisch geluid laten horen met de mededeling dat er een batig sal do is van 299.46. De drie aftredende bestuursle den, de heren A. Broumels, L. v. Bavel en M. Schapendonk wer den allen herkozen. Hierna werd overgegaan tot de huldiging van de vier zilveren jubilarissen. De heer M. Scha pendonk wees er in zijn huldi gingstoespraak op dat het 25-ja- rig lidmaatschap van de jubila rissen toch wel een bijzondere betkenis heeft, niet alleen omdat het 25 jaren geleden van moed getuigde wanneer men zich bij een organisatie aansloot, maar ook omdat de jubilarissen zich in al die jaren bijzonder trouwe #n ijverige leden van de organi satie hebben getoond. Op grond van deze verdiensten speldde hij elk der jubilarissen het zilveren bondsinsigne op. Aan de dames der jubilarissen waarvan er slechts één aanwezig w as bood hij een bloemstuk aan. De firma Gerolanda bedacht de heer de Graauw nog apart met een fraai bloemstuk. Ook de geestelijke adviseur de WelEerw. Heer Lern- pens, bood de jubilarissen zijn gelukwensen aan. Tenslotte wer den de jubilarissen toegesproken door de districtsbestuurder, de heer Heus, die hen mede namens het hoofdbestuur gelukwenste. Ook hij wees op het vele dat in de afgelopen jaren mede door de activiteit van de jubilarissen is tot stand gekomen, maar ook de betekenis der toekomst in ver band met de uitbouw van de P.B.O., onderstreepte hij nadruk kelijk, waarvoor ook in de schoenindustrie nog vele leden te winnen zijn. JAARVERGADERING KATH. JONGE MIDDENSTANDSVERE NIGING AFD. WAALWIJK. Zondag 24 februari j.l. hield de Waalwijkse afdeling van de KJMV haar algemene jaarverga dering in zaal Thalia, waarop vrijwel alle leden aanwezig wa ren. Na opening met de christe lijke groet heette de voorzitter de geestelijke adviseur en de le den hartelijk welkom en gaf het woord daarop aan de secretaris tot voorlezing van de notulen en het jaarverslag. Hieruit bleek dat men het af gelopen jaar vanwege de vaak wisselende bestuursfuncties niet dat peil had kunnen bereiken dat men zich had gewTenst, doch dat de ondernomen acties alle goed geslaagd waren, alsook de ge houden lezingen en debatings- avonden. In het bijzonder ver meldde de sécretaris nog de Jon geren Dr. v. Beurdenclub, die eind 1956 is gestart en onder lei ding van de WelEerw. Pater Adam een sukses is, en het naar we hopen ook zal blijven. De penningmeester noemde in zijn financieel verslag in hét bij zonder de St. Nicolaasactie. die ook dit jaar weer een mooi be drag heeft opgebracht voor de stille armen van de gemeente. Verder deelde hij mede dat het hoognodig was om de zwarte pieten-pakken te vernieuwen en dat men nieuwe beelden voor de Kerststal diende aan te schaffen. De voorzitter dankte beide functionarissen voor de uitvoe rige verslagen en maakte in zijn toekomstplannen o.a. bekend dat men hoopt op 16 juni 1957 a.s. het zilveren jubileum van de ver eniging te vieren. Verder ston den al enkele debatingsavonden en lezingen vast en hoopte hij binnenkort een definitief pro gramma te kunnen voorleggen. Als bestuursleden werden her kozen de heer H. v. Mil, voorzit ter, de heer T. de Bont, secreta ris, de heer H. Meijs, penning meester en als toegevoegde be stuursleden werden gekozen de heren T. v. Os en H. v. Huiten. Na deze bijeenkomst brachi men een bezoek aan de schilde rijententoonstelling „50 jaar Schilderkunst" in het stadhuis, waarbij ook de dames van de Dr. van Beurdenclub aanwezig waren. De rondleiding werd op leerzame en deskundige wijze verzorgd door de heer W. Sucr- mondt. GOUDEN JUBILEUM WAALWIJKS BELANG. Het comité ter huldiging van Waalwijks Belang bij gelegen heid van het 50-jarig bestaan de zer vereniging heeft dezer dagen een circulaire verzonden aan le den van W. B., bedrijven, vereni gingen en particulieren, waarin om steun wordt gevraagd voor een passend huldeblijk op 26 maart a.s. Uit de eerste reacties is wel gebleken dat dit beroep niet te vergeefs is geweest en dat men graag uiting wenst te geven aan z'n waardering voor het zeer ve le, wat deze vereniging in haar 50-jarig bestaan voor Waalwijk heeft gepresteerd en waarvan in dit blad t.z.t. een uitvoerig expo sé zal verschijnen. Waar de tijd dringt, verzoekt het comité aan allen, die zich ge roepen gevoelen mede te werken aan een spontane en pakkende huldiging, hun bijdragen zo spoe dig mogelijk aan de penning meester van het comité, Notaris v. Gurp, giro no. 220147, te doen geworden, opdat tijdig de nodige maatregelen kunnen worden ge nomen. Waalwijks Belang, dat een halve eeuw Waalwijk heeft gediend, mag nu wel eens weder kerig de dank van Waalwijk aanvaarden. COK DE HARMONIE ST. JAN VOLGEND JAAR IN UNIFORM? Allerwege zien wij de laatste jaren een streven om de muziek gezelschappen in uniformen te steken. Een geüniformeerd korps zet immers meer luister bij aan festiviteiten en maakt meer in druk op het publiek dan 'n har monie „in burger". Zou onze plaatselijke harmo nie St. Jan bij dit algemene stre ven achterblijven, dan zou zij in de naaste toekomst bij festivitei ten een sober figuur slaan naast haar zusterverenigingen. Bovendien zal een geünifor meerd korps meer aantrekkings kracht uitoefenen op de jeugd, die momenteel voor de muziek beoefening niet bijster veel ani mo toont, maar die men toch voor het op peil houden en ver sterking van de bezetting niet missen kan. Al deze overwegingen hebben er toe geleid dat men ook in Baardwijk de hoofden bij elkaar heeft gestoken en plannen is gaan maken om ook de harmonie St. Jan zo spoedig mogelijk in uniformen te steken. Op uitnodiging van het be stuur van St. Jan kwam dinsdag avond een flink aantal personen in het Gemeenschapshuis bijeen. Nadat door de voorzitter der harmonie nog eens het grote be lang, of lDeter gezegd de noodza kelijkheid was betoogd dat ook St. Jan niet zou achterblijven bij het algemeen streven naar uni formering van de gezelschappen, volgde er een zeer geanimeerde gedachtenwisseling. Het bleek dat alle aanwezigen er van overtuigd waren dat St. Jan ook in dit opzicht met haar tijd mee moest. Hoewel er met de aanschaffing van uniformen een groot bedrag gemoeid is, bleek men toch algemeen zeer Optimistisch wat de uitvoerbaar heid betrof. Diverse plannen om tot het bijeenbrengen der gelden te komen, werden reeds geop perd. Ongetwijfeld zullen de in gezetenen gaarne bereid zijn naar vermogen bij te dragen om van de harmonie St. Jan, die bij alle mogelijke gelegenheden reeds meer dan 33 jaar voor de burge rij heeft klaar gestaan, een keu rig geüniformeerd korps te ma ken. Een mooie gelegenheid om deze uniformen, als blijk van waardering van de burgerij, aan de harmonie aan te bieden, vormt het 35-jarig bestaan, dat St. Jan het volgend jaar hoopt te vieren. Men heeft dan nog ruimschoots de tijd om. middels diverse ac ties, de nodige gelden bijeen te kriigen. Reeds werden spontaan een tweetal toezeggingen gedaan om een compleet uniform gratis aan de harmonie aan te bieden. Ho pelijk wordt dit prachtige voor- veeld nog door andere gevolgd. Alle aanwezigen verklaarden zich bereid zitting te nemen in het comité voor het te stichten Uniformenfonds. Bij acclamatie werd "de heer C. Pullens tot voor zitter van het comité gekozen en de heer drs. Essink tot secreta ris. Spoedig zal een nieuwe bij eenkomst van het comité wor den belegd, waarop ook andere ingezetenen zullen worden uit genodigd en het comité verder zal worden gecompleteerd. Ook zullen dan diverse nlannen ver der worden besproken en vast gesteld. f Een en ander geeft ons een «a- rechtvanrdigd vertrouwen dit ook St. Jan volgend iaar 't voor beeld van haar zustervereniging St. Crisniin, van de Kaiotters Drumband en van tal van andere eezelsch armen uit onze omge ving zal navolgen en zich als een geüniformeerd korns kan nref- senteren. hetgeen haar verdere groei en bloei ten goede moge komen. AAN DE VOORAVOND VAN CARNAVAL. r Ook al is de grote veertig- daagse vasten het vorig jaai bij bisschoppelijk besluit opgei heven, het goede oude gebruik van „carnaval vieren" is in al zijn uitgelaten vrolijkheid en met geheel zijn karakteristieke zot heid blijven bestaan. jMen zoil kunnen aanvoeren dat door het verdwijnen van de vasten met zijn betekenisvolle boetedoening ais voorbereiding op het feest van de Verrijzenis, dat wij als 'ïr nieuwe mens, als een „alter Christus" willen vieren de zin aan het carnavalsfeest is ontno men en we dus met onze gepro longeerde carnavalviering alleen maar een feest in stand houden om wille van het feest; een feest dat men in willekeurig elke an dere maand zou kunnen houden. En zo is het ook inderdaad, als men de veertigdaagse vasten be schouwt als een moeilijke tijd, die nu gelukkig voor goed heeft afgedaan. Beziet men de situatie echter zoals zij in werkelijkheid is, n.l. zo dat elk goed christen de tijd van Aswoensdag tot Paaszater dag, ook al is nu de vasten op geheven, zal blijven beschouwen als een tijd van boete en inkeer en die tijd ook als zodanig zal beleven, dan heeft een carnavals viering nog wel degelijk zin. En een carnavalsviering met die achtergrond zal een goede en prettige viering zijn. De carnavalsviering in Waal wijk mag dan bescheiden zijn, er is t«ch voor de danslustigen en voor hen die op andere wijze in eigen kring bijv. 't feest der zotheid willen vieren, gele genheid genoeg om eens 'n keer uitgelaten mee te doen. In Hotel Verwiel zullen vier dagen achtereen de voeten van de vloer gaan op de muziek van het Kaatsheuvels Revue-orkest. Zaterdagavond houdt de Vak school haar carnavalsbal, zon dagavond de Zwemclub, maan dagavond WSC en dinsdagavond zal er voor iedereen gelegenheid zijn om te dansen en de voortref felijke consumpties van deze zaak te gebruiken. In Besoijen kan men terecht in „Het Hof van Holland". Ook daar is vier avonden achtereen bal met vrij entree. Zaterdag avond houdt de Visclub „De vro lijke vissers" haar bal. Natuurlijk heeft men ook daar voor prima muziek gezorgd en de consump ties zijn daar vanouds uitstekend. Ook cafe ,,'t Vosje" ontbreekt niet en zet zijn bezoekers niet alleen prima consumpties voor, maar onthaalt hen ook op uit stekende muziek, waarop men vier avonden lang kan dansen. Wie tijdens die dagen eens lek ker wil eten en wie doet dat niet kan terecht bij Ad. Eike lenboom in café Carpe Diem aan de Zomerdijkweg. De gebraden hanen vliegen u daar wel niet de mond in, maar u kunt ze toch op uw bord krijgen. Zij die eens rustig en in een prettige omgeving willen vertoe ven, zullen er goed aan doen een bezoek te brengen aan café „De Galgenwiel", dat tijdens die da gen geheel oud-Brabants inge richt zal zijn. Gaarne wensen wij al onze le zers prettige Carnavalsdagen CARNAVALSBAL LIEDERTA FEL OEFENING EN VERMAAK. Maandag a.s. zal de liedertafel Oefening en Vermaak haar jaar lijks gecostumeerd carnavalsbal houden in hotel De Twee Kolom men. Ook Prins Carnaval zal met zijn tegenwoordigheid de feest vreugde nog verhogen. CONCERT. Op 19 maart a.s. zal de lieder tafel Oefening en Vermaak in sa menwerking met het Waalwijks Orkest een concert verzorgen, waaraan solistische medewer king zal worden verleend door de bekende zangpedagoge mej. I Antoinette Blom. O.m. zullen i worden uitgevoerd fragmenten uit Haendel's Messias. Provinciami Nieuws JAARVERGADERING PROV. GENOOTSCHAP VAN K. W. Ook zullen werken van Van Tulden uit het bezit van het Prov. Genootschap worden geëx poseerd. t Openbare vergadering van de raad op vrijdag 1 maart 1957, des n.m. 7.30 uur ten gemèentehuize. Agenda .1Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verhuur sportterreinen. 5. Verzoek voetbalvereniging S.S.C.- 1955" tot inrichting sportterrein. 6. Toekenning van subsidie aan de ijs- club „Het Eendennest". 7. Verlenen van medewerking ex art. 72 der L.O.-wet 1920 t.b.v. de bijzondere school voor g.l.o. aan de Heistraat. 8. Voorlopige vaststelling der exploi tatiekosten van de school voor openbaar ge woon lager onderwijs over 1955 ex art. 55ter der L.O.-wet 1920. 9. Vaststelling verkeersmaatregelen. 10. Vaststelling verordening tot rege ling van de toekenning van gemeentelijke onderscheidingen. J.1. Aanleg plein ten zuiden van het gemeentehuis. 12. Aankoop brandblusmiddelen en brandweerbenodigdheden. 13. Wijziging raadsbesluit van 1 fe bruari 1957 inzake de bouw van woning wetwoningen. 14. Verkoop grond aan de Woning- bouwstichting „Sprang-Capelle". 15. Aanbieding gemeente-rekening over 1955 en benoeming commissie van onder zoek dier rekening. 16. Wijziging gemeente-begroting voor het dienstjaar 1957. 17. Mededelingen. 18. Rondvraag. 19. Sluiting. pj'aip-R I" PREADVIEZEN. Ut!'lil! 1 üUïil.i T Voorstel tot verhuur van sportterreinen te Vrijhoeve-Capelle en Capelle. Zoals bekend heeft de voetbalvereniging ,,,S.S.C.-1955" een zuidelijk gedeelte van het aan haar verhuurde terrein, gelegen aan de Bernhardstraat, moeten ontruimen, omdat de gemeente ten behoeve van straat- aanleg en woningbouw over een gedeelte van dat terrein diende te beschikken. De huur van dat gedeelte terrein is haar per 1 december 1955 opgezegd. Inmiddels is ten behoeve van genoemde vereniging een ander terrein, aansluitend aan de noordzijde van het restant voetbal veld, bespeelbaar gemaakt, zulks ter vol doening aan het bepaalde in punt 4 van het desbetreffende huurcontract. De ver huur van het gehele nieuwe terrein, dat een oppervlakte heeft van plm. 10080 m2, t.w.. een lengte van plm. 160 m en een breedte van plm. 63 m, kan thans opnieuw worden geregeld. Voorts is het nu zover, dat kan worden overgegaan tot verhuur van de terreinen, aangekocht van de heer Middelkoop te Nunspeet en Mevrouw de Weduwe Pruijs- sers-van der Wildt te Waspik, bij besluit van 26 juli 1956. Deze terreinen hebben een oppervlakte van resp. 2.63.20 ha en 0.37.00 ha. B. en W. stellen voor bedoelde terreinen te verhuren aan de voetbalverenigingen welke hierop reeds een sportveld hebben aangelegd en wel het ene gedeelte, groot 12.820 m2 aan de voetbalvereniging „H. N. C." voor de som van f 150. - per jaar en het andere gedeelte, groot 17.200 m2 aan de voetbalvereniging „Wit-Zwart", eveneens voor de som van f 150.— per jaar. Het verschil in oppervlakte tussen de twee te verhuren terreinen is hierin gelegen, dat bij het terrein, te verhuren aan „Wit- Zwart", voorlopig is gevoegd de grond, aangekocht van de Wed. Pruijssers-van der Wildt. Dit terrein is evenwel nog niet ge schikt als sportterrein, zodat de bestaande indeling van het terrein, aangekocht van de heer Middelkoop, moet worden aange houden. Wanneer de terreinen t.z.t. verbeterd wor den zal een nieuwe indeling worden ge maakt. Behandeling verzoek voetbalvereniging „S.S.C.-1955" om tegemoetkoming in de kosten van verplaatsing van een kleedlo kaal en lichtmasten naar nieuw speelter rein. De onverkwikkelijke kwestie tussen een lid van de raad en de voorzitter van de voetbalclub ,,S.S.C.-'55" is inmiddels tot genoegen van het raadslid opgelost, zodat thans het onderhavige voorstel weer door de raad in behandeling zal worden geno men. Voorstel tot Joekenning van een jaarlijks subsidie ad f 400. - aan de ijsclub „Het Eendennest". Het bestuur van de ijsclub „Het Een dennest" heeft bij schrijven van 3 december 1956 verzocht om toekenning van een één malige subsidie ad f 4000. - zijnde de ge raamde kosten van het aanbrengen van verlichting op de ijsbaan en van het plaat sen van een gebouwtje, dat als garderobe, voor leketdienst en voor inrichting van een bestuurskamertje zal worden gebruikt. Genoemde ijsclub heeft n.l. indertijd voor het financieren van de kosten van aanleg en inrichting van de ijsbaan een geldlening van f 6000. - moeten aangaan en het on- afgeloste gedeelte daarvan bedroeg ultimo december 1956 f 4341.99. Uiteraard drukken de jaarlijkse kosten wegens rente en aflossing van deze geld lening zwaar op de exploitatie-rekening van de ijsclub en blijkens de overgelegde be scheiden sloot deze rekening over de jaren 1954-'55 en 1955-'56 dan ook slechts met een zeer bescheiden voordelig saldo. Het behoeft geen betoog, dat de ijsclub financieel niet bij machte is daarenboven nog de kosten van het aanbrengen van ver lichting, welke worden geraamd op plm. f 2900. - en de kosten van een gebouwtje voor garderobe, loketdienst en inrichting van een bestuurskamertje, welke worden geraamd op plm. f 1100. - of totaal f 4000 te dragen. B. en W. achten het dan ook verantwoord voor te stellen eèn subsidie te verlenen, te meer waar het treffen van de gemelde voorzieningen alleszins noodzakelijk is, wil de ijsclub „Het Eendennest" de schaats liefhebbers een ijsbaan kunnen bieden, wel ke gelijkwaardig is aan die in andere ge meenten. B. en W. menen, dat de vereniging, mede door de reeds getroffen en nog te treffen voorzieningen voldoet aan de eisen, welke voor het verlenen van subsidie mogen wor den gesteld, n.l.: 1. zij voorziet door haar activiteit in een algemeen belang; 2. zonder subsidie komt de juiste be hartiging van dit algemeen belang in het gedrang. In verband met de huidige financierings moeilijkheden lijkt het B. en W. echter beter af te zien van het verlenen van een éénmalige subsidie van f 400. - B. en W. geven er de voorkeur aan, dat de vereniging zelve de gewenste voorzienin gen tot stand brengt en in de financiering daarvan door het sluiten van een lening voorziet. Wegens rente en aflossing zal bij een aflossingstermijn van 15 jaar en een rente van 5 per jaar, gemiddeld jaarlijks 9,64 van f 4000.- is f 385.60 ten laste der vereniging komen. Daarom stellen B. en W. voor tot we- deropzeggens aan genoemde vereniging een jaarlijks subsidie van f 400. - te verlenen tot dekking van genoemde kosten. Voorstel tot het verlenen van medewer king ex artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920 t.b.v. de bijzondere school voor g.l.o. aan de Heistraat. Bij brief van 20 december 1956, ingeko men ter gemeente-secretarie op 22 decem ber 1956, heeft het Bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Capelle, verzocht om me dewerking ex artikel 72 der L.O.-wet 1920 voor de aanschaffing van diverse leermid delen tot een totaalbedrag van f 6265,25. Deze aanschaffing is noodzakelijk, omdat de bestaande leermiddelen volkomen ver ouderd zijn en het thans gepensioneerde hoofd dier school de laatste jaren van zijn diensttijd niet tot aanschaffing van nieuwe methoden wilde overgaan, ten einde het nieuwe hoofd de gelegenheid te geven naar eigen inzicht nieuwe leermethoden voor de diverse leervakken aan te kopen. Daarom is dit niet onaanzienlijke bedrag toch verantwoord. Genoemd schoolbestuur verzocht bij brief van 14 februari 1957 tevens om me dewerking ex artikel 72 voor de aanschaf fing van gymnastiekmateriaal, tot een be drag van f 2111,70. Omtrent dit verzoek is inmiddels reeds advies gevraagd aan de wnd. Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Waalwijk. Aangezien de school echter in het geheel niet over gymnastiek-materiaal beschikt en de lijst van benodigde materialen door de consulent voor de lichamelijke opvoeding is opgemaakt, menen B. en W., vooruitlo pende op het advies van de Inspecteur van het Lager Onderwijs, op het verlenen van de gevraagde medewerking te mogen aan dringen, onder voorwaarde, dat de Inspec teur van het Lager Onderwijs, zich met de aanvrage kan verenigen. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de exploitatie-kosten van het openbaar gewoon lager onderwijs over 1955, ingevolge arti kel 55ter der Lager-Onderwijswet 1920. Ingevolge het bepaalde in artikel 55ter, le lid der Lager-Onderwijswet 1920 dient de raad jaarlijks voorlopig vast te stellen: 1. het bedrag, dat voor het openbaar gewoon lager onderwijs over het vooraf gaand kalenderjaar werkelijk is uitgegeven; 2. het bedrag, dat voor het onderwijs door de raad was vastgesteld; 3. het verschil tussen de sub 1 en 2 genoemde bedragen. Het bedrag onder 1 bedraagt f 4369.26; door de raad was beschikbaar gesteld (2) f 3832. -zodat het bedrag onder 3 f 537,26 bedraagt. Voorstel inzake vaststelling verkeers maatregelen. Het is noodzakelijk in het belang van de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de weg enkele verkeersmaatregelen te tref fen teneinde de reeds een feit geworden plaatsing van verkeersborden alsnog te le galiseren en de politie in staat te stellen tegen overtredingen op te treden. Het gaat om de volgende maatregelen. 1. het aanwijzen van de rijwielpaden langs de Dick Flemmingstraat als ver plichte rijwielpaden. 2. het instellen van een verbod om rechts af te slaan voor het zich in noorde lijke richting ovcde Dick Flemmingstraat bewegende verkeer op het punt waar deze straat een driesprong vormt met de Raad HEROPENING MEUBELZAAK FA. DE ROY-FRANKEN. "U "f. i Nog maar kort geleden ging de zaak in meubelen en woningtextiel, Fa. de Roy- Franken, Koestraat 144, over in handen van de heer J. N. Teurlings-de Roy'. On middellijk toog de heer Teurlings aan het werk, om deze bekende zaak te moderni seren en aan de eisen des tijds aan te pas sen. De huidige situatie in de toewijzing van bouwvolume liet niet toe zijn gehele plannen te verwezenlijken, nl. de winkel ruimte aan de straat met de toonzalen sa men te trekken. Bij gelegenheid van de heropening, welke vrijdagmiddag plaats vond, had men zich in hoofdzaak bepaald tot modernisering van de winkelruimte aan de straat. Deze show- en verkoopruimte is thans geheel aan de eisen des tijds aange past en een bijzonder fraai geheel gewor den. De uitgebreide sortering meubelen en woning textiel zijn op overzichtelijke en keurige wijze gerangschikt. De sortering is tevens uitgebreid met meubeltextiel. Men is thans ingesteld op volledige in stallatie van een woning. De fa. de Roy- Franken heeft de beschikking over 17 man bedienend personeel, waarvan 9 zijn aan gewezen voor de „buitendienst" die de wo ninginrichting op deskundige wijze verzor gen. Door de deskundigheid van het per soneel is men in staat aan de smaak van de meest verwenden te voldoen. i1 'i 11 Het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noordbrabant zal op 16 maart a.s. om 3 uur in het Stadhuis te 's-Bosch in algemene jaarverga dering bijeenkomen. De agenda omvat o.m. een jaar rede van de voorzitter, bestuursverkiezing en een voordracht door prof. dr. Va lentin Denis uit Leuven over „Theodoor van Thulden en zijn tijd". Het gemeentebestuur van 's-Bosch stelt het stadhuis wel willend ter beschikking voor de ze vergadering, teneinde de aan wezigen in de gelegenheid te stel len de belangrijke stukken van de schilder, die het stadhuis ver sieren, te kunnen bezichtigen. huisstraat en de van der Duinstraat. 3. het gesloten-verklaren van de ver bindingsstraat tussen de Dick Flemming straat en de van der Duinstraat voor het verkeer, komende uit de richting Sprang. 4. het gesloten-verklaren van het pad achter de Ned. Herv. kerk te Sprang voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. Voorstel tot vaststelling van een Veror dening tot regeling van de toekenning van gemeentelijke onderscheidingen. In de vergadering van 5 augustus 1949 werd besloten om een „zilveren erepen ning der gemeente Sprang-Capelle" in te stellen en deze - op voorstel van B. en W. - toe te kennen aan daarvoor in aanmer king komende personen, die zich voor de gemeente buitengewoon verdienstelijk heb ben gemaakt. Sindsdien werd de erepenning aan de volgende personen uitgereikt: op 5 aug. 1949 aan wijlen de heer A. M. Verheijden Adr.zn.; op 2 maart 1953 aan de heer W. J. v. Nieuwenhuijzen op 17 juli 1953 aan de heer J. Kraak; op 30 sept. 1954 aan de heer J. G. Ad- dink. B. en W. menen, dat de instelling van deze erepenning op zichzelf zeer juist en van groot belang is. In het bijzonder na de laatste wereld oorlog is men zich in kringen van het open baar bestuur gaan bezinnen op middelen om de onmiskenbaar bestaande kloof tus sen overheid en burgerij te overbruggen, waarbij met name de gemeentebesturen zijn voorgegaan. Men organiseert zgn. „burgerdagen", er worden brochures uitgegeven, waarin ge poogd wordt het bestuursbeleid zoals dit in een gemeente-begroting is neergelegd op aantrekkelijke wijze aanschouwelijk te ma ken, enz. enz. In dit kader kan ook een regeling inzake het toekennen van gemeentelijke onder scheidingen van grote waarde zijn. De om standigheid immers, dat de gemeentelijke overheid bij voorkomende gelegenheden getuigt van haar waardering voor een ver dienstelijk burger, geeft concreet en tast baar gestalte aan de betrekkingen tussen burgerij en overheid en dit nu eens op een in affectieve zin prettige en positief ge richte wijze. Nu bestaat weliswaar alhier - zoals hierboven is genoemd - een regeling in deze geest, daterend uit 1949 en voortge sproten uit een incidentele behoefte. Doch behalve de instelling van de erepenning is overigens niets geregeld, noch omtrent de beweegredenen welke tot toekenning van de onderscheiding leiden, noch omtrent de inschrijving in een register, terwijl er slechts één uniforme onderscheiding is. Ook wordt de penning thans uitgereikt, zonder dat de begiftigde uit een geschrift blijkt van de gronden, waarop de toekenning van de on derscheiding steunt. Hierdoor kan de waar de van de onderscheiding niet tot haai recht komen. Daarom hebben B. en W. een nieuwe verordening ontworpen, waarin het toe kennen van gemeentelijke onderscheidingen volledig wordt geregeld. Als hoogste onderscheiding kent deze nieuwe verordening het ereburgerschap. Deze wel zeer hoge onderscheiding zal slechts zelden worden verleend, mede hier uit blijkend, dat dit zo mogelijk in een plechtige vergadering van de Raad zal ge schieden. Juist daarom is daarnaast de mo gelijkheid geopend voor de toekenning van een erepenning in zilver en brons - deze metalen zijn naar het oordeel van deskun digen wel de meest geschikte voor zulk een penning - ten einde op ruimer schaal verdienstelijke personen te kunnen eren. Bovendien is in de verordening ook voor zien in de mogelijkheid van toekenning van de erepenning aan verenigingen, stichtin gen e.d., aangezien het een aantrekkelijke gedachte leek door één onderscheiding een i _iL i.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6