lÊlWARTE RUITER GEMEENTERAAD VLIJMEN JAARVERSLAG „DR. VAN BEURDENSCH00L" JAARVERSLAG NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 MAART 1957 ID- i Toestand burgmeester iets verbeterd Begrotingen 1957 ongewijzigd vastgesteld Diverse aan- en verkopen van gronden Wegens ernstige ziekte van Vlijmen's burgervader, de edelachtbare heer v. Hout, werd de raadsvergadering van j.l. vrijdagavond ge leid door wethouder Berkelmans. Diens mededeling dat de toestand van de burgemeester iets verbeterd was en dat de zieke alle leden hartelijk liet groeten, werd door de vergadering met grote vreugde ontvangen. Afwezig waren voorts de heren v. Overdijk en v. d. Ven; deze laat- ste met bericht van verhindering wegens ziekte. Nadat de ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, werden diverse voorstellen tot aan- en verkoop van gronden, zonder op merkingen goedgekeurd; een en an der betrof: de aankoop van 'n strookje grond, gelegen aan de Prinses Julianastr., van W. v. Lieshout, Koningin Wil- helminalaan 50 alhier, voor de aan leg van een trottoir; de aankoop van een perceel grond, gelegen aan de Peperstraat, van A. van den Aker; de aankoop van een perceel met de zich daarop bevindende opstallen van de wed. P. van den Hout-v. d. Meijden c.s.; de ruiling van een perceel land, groot 0.11.35 ha., eigendom van J. van de Wiel alhier, Heidijk nr. 22, met een tweetal perceeltjes land ter grootte van 0.01.65 ha. en 0.03.90 ha., in eigendom toebehorend aan deze gemeente; de verkoop van een bouwterrein, gelegen aan de oostzijde van de Jhr. de la Courtstraat aan Mr P. de Graaf, wonende te Drunen; de verkoop van een bouwterrein, gelegen aan de noordzijde van de Deken v. Eaarstraat, aan de Gebr. W. A. Kivits, St. Jorisstraat 2 nw en Th. Kivits, Mommersteeg 18, beiden alhier, voor de bouw van een dub bele woning; de verkoop van een 4-tal bouw terreinen, gelegen aan de oostzijde van de Kafuinesteeg, aan onder scheidenlijk A. G. v. Spijk, Onsen - oortsestraat 22 alhier; J. Samuels, Nieuwkuijksestraat 145 alhier; C. van den Heuvel, Burgem. v. d. Ven- straat 12 alhier en Th. v. d. Lee, Korte Heistraat 11 alhier, voor de bouw van 4 eengezinswoningen; de verkoop van 'n strookje grond, ter grootte van 12 m2, gelegen aan de St. Catharinastraat, aan de N.V. H. Mommprsteeg's Zaadteelt en Zaadhandel alhier; de verkoop van een strook grond, ter grootte van 46 m2, gelegen aan de St. Catharinastraat, aan de Stich ting Lips Woningbouw te Drunen. Bij het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 30 iuni 1954 in zake verkoop van grond aan de C.V v. Wagenberg-Festen alhier, merkt de heer Vorstenbosch op, dat er na deze verkoop slechts 8 meter breed te overblijft voor een weg met de bermen. Als v. Wagenberg-Festen hier een hoog gebouw zou zetten zou deze weg niet meer dan een pijp worden. Spr. zou hier wat meer ruimte voor een weg reserveren en dus wat minder aan v. Wagenberg- Festen verkopen, wat voor deze on derneming z.i. geen bezwaar zal zijn. De heer v. d. Merendonk zegt dat er geen vrees behoeft te bestaan voor hoogbouw vlak langs die weg Er zal aan de bestaande fabriek worden aangebouwd en het over blijvende opslagterrein zal met een muur worden afgesloten. De heer v. Helvoirt meent dat be doelde weg van zodanige breedte moet blijven, dat twee wagens el kaar vlot kunnen passeren. De heer v. d. Merendonk acht 8 meter hiervoor zeker ruim genoeg. De voorzitter zegt dat iedere be bouwing door de „welstandcommis sie" moet worden goedgekeurd en zal de Technische dienst deze zaak nog even laten bekijken. Enkele raadsleden dringen er op aan dat de reeds in 1954 aan Van Wagenberg-Festen en dhr Schoonen verkochte percelen eindelijk weer getransporteerd worden. Nu heeft de gemeente nog steeds niet de be met andere transacties, deze over dracht nog niet kon plaatsvinden. Maar thans zal hij bij de betrokken instanties op afwikkeling aandrin gen en hierover in de volgende ver gadering nader rapporteren. 12. Voorstel om ten behoeve van Jac. Verhoeven, Mommersteeg 44 al hier, voor de bouw van een eenge zinswoning met gelijktijdige afbraak van een krot beschikbaar te stellen een bedrag, gelijk aan de in art. 2a van de premie- en bijdrage-regeling 1953 bedoelde toeslag onder voorbe houd, dat de Minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid een gelijk bedrag beschikbaar stelt. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 13. Voorstel tot goedkeuring van de begroting 1957 van de Gemeen- telijke Instelling voor Maatschappe lijke Zorg, en tot vaststelling van de begrotingen voor het jaar 1957 van het Woningbedrijf, het Gasbedrijf en de Gemeente. Het zijn vooral de heren Vorsten bosch en v. d. Merendonk die naar aanleiding van begrotingen ver schillende opmerkingen naar voren brengen en nadere inlichtingen vra gen, die door de voorzitter, daarbij geassisteerd door de heer Blauwhof van de secretarie, worden beant woord. Zo vraagt de heer Vorstenbosch o.a. in verband met de bijdrage aan de Schoolartsendienst of er ooit rap porten komen over de resultaten van het tandonderzoek, de intelli gentietesten enz. Voor deze laatste testen, ten behoeve van beroepskeu ze, moet 3.— per kind worden bij gedragen, hetgeen spr. vrij veel vindt, temeer omdat hij meent dat dit onderzoek maar zeer simpel is. De voorzitter antwoordt dat de rapporten maandelijks worden ont vangen. Het onderzoek gebeurt in dividueel, dus niet klassikaal en z.i. zeer deskundig. Er komt na deze eerste nog een tweede test. De heer Vorstenbosch vindt voorts een personeelsbezetting van 7 per sonen voor de Technische Dienst vrij veel voor een gemeente als Vlij men. De voorzitter merkt op dat er voorheen veel te weinig kon gebeu ren. Men moet afwachten wat deze Dienst verder zal gaan presteren. Er zal veel meer werk in eigen beheer kunnen worden verricht, 't Grond bedrijf, het woningbedrijf en Ge meentewerken zullen gecombineerd worden. De heer Vorstenbosch vindt voorts 't voor onderhoud van wegen, voet en rijwielpaden uitgetrokken bedrag van 8000.veel te laag, waarna de voorzitter opmerkt dat ook voor on derhoud van straten en pleinen nog 13000.is uitgetrokken. Deze be dragen zijn voor onderhoud, dus niet voor verruimingen die op de kapi- taaldienst komen. Op een vraag betreffende de sub sidies voor de jeugdverenigingen, zegt de voorzitter dat 3 kapelaans voor de verschillende parochies elk 500.— ontvangen voor het jeugd werk in hun parochie. De heer v. d. Merendonk merkt in dit verband op, dat de verdeling van de totale gemeentesubsidie beter kon worden opgedragen aan een jeugdraad waarin alle jeugdvereni gingen van de gemeente vertegen woordigd waren en men de behoef ten van de verschillende verenigin gen tegenover elkaar kan afwegen. Spr. v/ijst er verder op dat de voet balvereniging in Nieuwkuijk, in- plaats van haar zeer ongunstig ge legen terrein in de polder, een ter rein van de firma Zaalberg zal kun schikking over de koopsom en derft j nen huren. Dit zal echter behoorlijk de rente van dat geld. j ingericht en afgezet moeten worden De voorzitter zegt, dat in verband wat veel kosten meebrengt, 't Werk zullen de leden zelf wel opknappen, maar voor het nodige materiaal zal een beroep op de gemeente worden gedaan. Spr. vraagt het gemeentebe stuur straks aan dit verzoek bijzon dere aandacht te besteden. De heer Vorstenbosch zegt ver volgens geen bezwaar te hebben te gen de subsidies aan toneelvereni gingen. Hij vindt echter dat de ge meente deze clubs moet suggereren om hun donateursgelden te verho gen. Voor ƒ3.hebben de dona teurs met 2 personen gratis toegang tot verschillende uitvoeringen, wat dus neerkomt op enkele dubbetjes per plaats. Zij tonen daarmee zeer weinig waarde te hechten aan hun eigen prestaties. De heer v. d. Merendonk meent dat verhoging van de donateursgel den het gevaar inhoudt dat vele do nateurs afvallen. Velen zijn immers donateur, soms van 4 of 5 van deze toneelclubs, en bezoeken nooit een uitvoering. Het is van hen zuivel ondersteuning. Wordt de bijdrage verhoogd, dan zullen velen afvallen. De voorgestelde manier van sub sidiëren der toneelclubs vindt spr. ideaal. Behalen zij een prijs na be oordeling door de jury voor t ama teurtoneel van bijv. 100.- of 150.-, dan ontvangen zij van de gemeente eenzelfde bedrag als subsidie bij. Dit zal een prikkel zijn om, zoals bijv. Utile Dulci met behulp van een be roepsregisseur, het spel op steeds hoger peil te brengen. De heer v. d. Meerendonk wil vervolgens het voorstel doen om het bedrag van 69.000.dat voor Maatschappelijke Zorg is uitgetrokken, te verminderen mei 5000.— en dit laatste bedrag toe te voegen aan de onvoorziene uitgaven. Nu de algemene ouder domsvoorziening is ingevoerd, zal de ondersteuning door de ge meente z. i. allicht wel lager kun nen worden. De heren Wijkmans en Vor stenbosch voeren hiertegen aan dat ook na deze ouderdomsvoor ziening door de gemeente moet worden bijgepast, terwijl de ge stichten, doktersfondsen en pen sions steeds hogere tarieven re kenen. De heer v. d. Meerendonk is door deze toelichtingen geheel bevredigd en kan zich met het uitgetrokken bedrag verenigen. Wat de gemeentebegroting be treft, zal spreker van het houden van algemene beschouwingen af zien, mede in verband met de ziekte van de burgemeester. Het verheugt hem dat diens toestand iets beter is en hij wenst hem van harte het beste toe. Hoewel de aangekondigde investeringsbe perking wel zeer remmend zal werken, hoopt spr. toch dat de riolering, verlichting en bestra ting de volle aandacht van het gemeentebestuur zullen hebben. Hij zou ook graag zien dat Vlij men, nu het meer stadsvormen krijgt, voor de personele belas ting' uit de 8ste klas zal geraken. De voorzitter zegt dat dit laat ste heel moeilijk zal zijn. Zeker voor Haarsteeg en Nieuwkuijk, die hun landelijk karakter be houden, zou geen andere klasse te bereiken zijn. De verschillende begrotingen worden hierna alle ongewijzigd door de raad vastgesteld. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet ten behoeve van de bouw van een magazijn/ garage op de gemeentewerk Wordt goedgekeurd. 15. Voorstel tot toekenning van een vergoeding aan een in gezetene dezer gemeente in de reiskosten van zijn kind, dat een school voor ulo te 's-Hertogen- bosch bezoekt. Wordt goedgekeurd. 16. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend crediet ten behoeve van de nieuwbouw van de r.k. Meisjesschool voor ge woon lager onderwijs te Vlijmen. Er is een aanvullend crediet no dig van 1661.voor een vol automatische temperatuurrege ling, van 1600.voor 't droog stoken van het nieuwe gebouw en van 2650.voor het aanleg gen van kunstschilderwerk in de hal. Wordt goedgekeurd. 17. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 aan het be stuur van de r.k. meisjesschool te Vlijmen voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de vglo-klas. Het betreft hier de inrichting van een tweede theorielokaal, welke noodzakelijk is geworden door uitbreiding van het aantal leerlingen. Wordt goedgekeurd. 18. Voorstel tot indiening van een verzoek om toepassing van ortikel 55cjuater der L.O. wet 1920 voor le openbare lagere school alhier en tot vaststelling van het bedrag per leerling (ex ploitatievergoeding) voor 't bij zonder gewoon en voortgezet ge woon lager onderwijs. Wordt goedgekeurd. 19. Voorstel tot verlening van voorschotten aan de besturen dei- bijzondere scholen op de exploi tatievergoedingen voor 1957, als mede op de vergoedingen vakon derwijs voor gemeld jaar. Wordt goedgekeurd. Als aanvulling op de agenda komt nog een voorstel in behan deling om B. en W. te machtigen tot het aangaan van kasgeldle ningen tot totaal 1.000.000. Bij de huidge geldschaarste kan dan sneller een beslissing wor den genomen. De raad heeft geen bezwaar deze wachtiging te verlenen. Bij de rondvraag wijst de heer wijkmans op de erbarmelijk slechte toestand van de weg bij de inlaatdijk te Haarsteeg. Hoe wel door B. en W. was toegezegd dat de slechtste stukken gerepa reerd zouden worden, is er nog niets gebeurd. Ook op aanslui ting aan de waterleiding van de onrendabele gedeelten moet z. i. nog eens worden aangedrongen. 13e heer v. Ooijen onderstreept deze Haarsteegse klachten. De Voorzitter zet toe aan een en ander zijn volle aandacht te zullen schenken. De heer Vorstenbosch vestigt de aandacht op de slechte toe stand van de weg naar het indus trieterrein bij de overweg. De voorzitter zegt dat thans van Ged. Staten goedkeuring is ontvangen voor bet herstel van die weg. Na nog enkele informaties wordt de openbare vergadering voor de voorzitter gesloten en gaat de raad over in geheime zitting. aan jongens, die de Nijverheidsschool be zoeken. Dat dit tot zeer ongewenste toestanden aanleiding geeft is begrijpelijk, doch de i laksheid, waarmede de commissies tot we- j ring van ongeoorloofde schoolverzuimen deze toestanden bestrijden, niet. j Ook het feit dat jongens, die de dag school bezoeken 's avonds in bedrijven te werk worden gesteld door huiswerk e.d., bevordert het voortijdig verlaten van de school. De industrie en de bedrijven zouden hier in ook hun daadwerkelijke steun kunnen verlenen door geen jeugdig personeel aan te nemen dat geen getuigschrift van de Nijverheidsschool bezit. DAGSCHOOL. Het aantal leerlingen voor de dagschool bedroeg op 31-12-'56 371 (368 op l-l-'56) verdeeld over de volgende opleidingen: electrotechniek 49; metselen 45; schil deren 14; schoenmaken 67; smeden-bank - werken 114 en timmeren 82. Aan het einde van het schooljaar, resp. 31-3-'56 en 30-9-'56 kon aan 165 leerlin gen een getuigschrift worden uitgereikt. De leerlingen van de dagschool waren afkom stig uit de navolgende gemeenten: Alphen en Riel 1; Berlicum (N.B.) 2; Dongen 1; Drunen 38; Dussen 2; Eethen 10; 's-Gra- venmoer 2; Heusden 10; Kerkwijk (Gld.) 1; Loon op Zand 83; Raamsdonk 9; St. Oedenrode 1; Sprang-Capelle 30; Tilburg 9; Udenhout 5; Vlijmen 42; Vught 4; Waalwijk 96; Waspik 16 en Wijk en Aal burg 9. O it het jaarverslag over 1956 van de r.k. Middelbare Handelsavondschool blijkt dat de belangstelling voor deze school wel bijzonder groot is. Aan het begin van het cursusjaar 1956 - 1957 was het aantal leer lingen zo groot dat parallelafdelingen kon den worden gevormd voor alle klassen, behalve voor de tweede klas. Dit deel van de school omvat dus thans 9 klassen met in totaal 172 leerlingen. De cursus M.B.A. (Moderne Bedrijfs administratie) geniet een grote belangstel ling en wordt door steeds meer leerlingen bezocht. Het aantal wekelijkse lesuren werd van 3 op 4 gebracht en als vijfde leerkracht werd aan de cursus benoemd de heer J. d. Waal, Ieraar boekhouden M.O. en directeur van de Amsterdamse Incasso- bank alhier. In februari 1956 werd begon nen met een cursus Machineschrijven, ter wijl op 1 sept. een begin werd gemaakt met een tweejarige cursus voor opleiding Middenstandsdiploma Algemene Handels kennis. Pogingen om te komen tot cursus sen ter opleiding Spreekvaardigheidsdiplo- ma duits en engels, bedoeld voor oudere personen, mochten helaas niet slagen, doch zullen in de loop van dit jaar worden her vat. Verwacht mag worden dat in de loop van dit jaar de nodige verbeteringen zullen wor den aangebracht in de inrichting van het gebouw. Van de 12 leerlingen die deelnamen aan de examens voor het Rijksdiploma 5-jarige Handelsavondschool, slaagden er 11. Voor het examen van de 3-jarige cursus slaagden 22 leerlingen (7 afgewezen); voor het prac- tijkdiploma Boekhouden slaagden 16 leer lingen; voor practijkdiploma Engels 6, voor Duits 4, voor Moderne Bedrijfsadministra tie 5 en voor het vaardigheidsdiploma Ma chineschrijven 31 leerlingen. Op 1 september 1956 bedroeg het to taal aantal leerlingen 196, waarvan 172 in de door het Rijk gesubsidieerde en 24 in de niet door het Rijk gesubsidieerde klas sen. Deze leerlingen waren afkomstig uit Waalwijk 138 Drunen 20 Sprang-Capelle 20 Loon op Zand 9 Vlijmen 4 Waspik 4 Raamsdonk 1 196 1956 bracht aanbesteding van nieuwe school. anncer men het jaarverslag over 1955 van de Nijverheidsschool doorleest, dan blijkt dat er toentertijd een geringe hoop bestond dat aan de noodzakelijke nieuw bouw binnen afzienbare tijd zou kunnen worden begonnen. Dank zij echter een drachtig samenwerken tussen architecten, gemeentebestuur, departement van O, K. W. e.a., kon het bestuur in november 1956 overgaan tot de aanbesteding van een permanent gebouw en de verbouwing van het bestaande semi-permanente. De laagste inschrijver voor f 1.212.341, was de firma de Bont-v. Huiten uit Nieuw kuijk, aan wie de opdracht werd verleend. In deze prijs zijn niet begrepen de kos ten van de verwarmingsinstallatie, noch van de elektrische installatie. Exclusief van deze inschrijving werd eveneens op 7 november 1956 een aanbe steding gehouden voor de levering, aanleg en inrichting van het sanitair, gas- en wa terleiding. De laagste inschrijver hiervoor was de firma Zeegers te Waalwijk voor de somma van f 43.551. - Ook aan deze firma werd de opdracht verleend. Door deze gang van zaken is de ver wachting gewettigd dat aan diverse nood zakelijke verbeteringen van de semi-per manente school binnen afzienbare tijd tege moet zal worden gekomen en tevens over enkele jaren het gebruik van lokalen in de Mr. van Coothstraat, Stationsstraat, Paral lelweg en Burg. Klokkenlaan zodat het daarmee verband houdende trekken van gebouw naar lokaal tot het verleden zal behoren. - zal kunnen worden beëindigd. De uitbreiding en vernieuwing van in ventaris bleef ook in het afgelopen jaar achterwege, dit met het oog op de nieuw bouw en de verbouwing. ONDERWIJS. f| et aantal leerlingen dat de dagschool bezoekt zou voor deze streek met een be volking van pl.m. 60.000 zielen, toch zeker 500 moeten bedragen. Afgezien van het ge brek aan huisvesting, waardoor max. 400 leerlingen de school kunnen bezoeken, blijkt ook dit aantal niet blijvend te kunnen worden behaald. Een van de voornaamste oorzaken is ge legen in het feit dat vooral in de afde ling schoenmaken - de jongens voortijdig, d.w.z. vóór het behalen van een eindge- tuigschrift, de school verlaten. Vooral wordt dit euvel het sterkst beleefd bij leerlingen uit de gemeente Kaatsheuvel. Vele ouders zijn niet op de hoogte van de leerplichtwet en menen dat aan de leer plicht voldaan is bij het bereiken van de 14-jarige leeftijd. Zelfs hoofden van scholen zijn terzake onkundig en schromen zich niet om ver klaringen af te geven omtrent de leerplicht AVONDSCHOOL ONDERWIJS. Door het ontbreken van de nodige loka len moest het avondonderwijs nog Steeds gedurende 5 avonden per week gegeven worden. Hoe langer hoe meer gaan de leerlingen een kontakt aan met hun werkgever voor een opleiding volgens het leerlingstelsel. Ir, september had hierover een bespre king plaats in Tilburg tussen enige fabri kanten in de schoenindustrie, de inspecteur van het leerlingenstelsel Ir. Moerkerk en de direkteur der school om te komen tot oprichting van een wettelijk geregeld leer lingenstelsel in de schoenindustrie. Ofschoon het te verwachten was om in oktober hiermede te starten kon dit tot op heden om onbekende redenen niet door gaan. Op 31-12-'56 bedroeg het aantal leer lingen voor de avondschool 219 (209 op 1-1 -'56), verdeeld over de volgende oplei dingen: electrotechniek 13; metselen 40, schilderen 18; schoenmaken 40; smeden- bankwerken 59 en timmeren 49. Aan het eb de van het cursusjaar, in maart 1956, kon aan 62 leerlingen een ge tuigschrift worden uitgereikt. In het leerlingenstelsel werden geduren de het le kwartaal 63 en gedurende het 4e kwartaal 96 leerlingen ingeschreven. De leerlingen van de avondschool waren afkomstig uit de navolgende gemeenten Drunen 39; Eethen 1; Heusden 2; Loon op Zand 54; Sprang-Capelle 34; Vlijmen 11; Waalwijk 70; Waspik 5 en Wijk en Aal burg 2. V.M.T.O. ONDERWIJS. Deze cursus liep in 1956 enigszins terug. Dit komt hoofdzakelijk omdat geen toe stemming verleend werd om leerlingen, die de dagschool nog bezoeken, deze cursus te laten volgen. Deze toestemming werd door het Depar tement botweg geweigerd, i Dit is des te vreemder daar vele leer lingen, die de dagschool bezoeken in de avonduren andere inrichtingen van voort gezet onderwijs wel (mogen) volgen, o.m. de Handelsavondscholen. Per 1-1 -'56 waren er 59 leerlingen, die deze cursus volgden. Dit aantal bedroeg op 31 -12-'56 43 leerlingen, n.l. in de le klas 17 en in de 2e klas 26 leerlingen. Deze leerlingen waren afkomstig uit de volgende gemeenten: Dongen 1 Drunen 5; Eethen 2; 's-Gravenmoer 1; Loon op Zand 4; Raamsdonk 1; St. Oedenrode 1; Sprang- Capelle 7; Udenhout 1; Vlijmen 4; Waal wijk 15; Wijk en Aalburg 1. Van de leerlingen, die de cursus met goed succes beëindigden, gingen er enkelen hun studie voortzetten aan het Instituut voor opleiding van leerkrachten N.O. te Eindhoven, terwijl verschillende andere leer lingen naar M.T.S. of U.T.S. gingen. De belangstelling voor deze cursus blijft nog vrij goed, ondanks de grote opofferin gen, die de meeste leerlingen zich moeten getroosten vanwege hun werk en de grote afstanden, die zij dikwijls voor het volgen van de cursus moeten afleggen. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. Nu doemde duidelijker en dui delijker een bospartijtje voor hen op. Ze naderden thans h?t terrein, waarin volgens Rooio Willem de plas water moest lig gen. £<fog een ogenblik waden door de hoge heidestruiken en de beidé vrienden hadden (het terrein bereikt, dat hun toe komstig woonoord zou worden. Nog lag het meertje verborgen tussen een mantel van bomen en struiken. De Prediker en Vriend drongen door de wirwar van takken en bladeren, 'n Reebok, die zich hier overdag vermoedelijk geregeld schuilhield, sprong uit de struiken en snelde in vliegende vaart over de vlak te. Vriend, die van plan was het beest te achtervolgen, werd hier van teruggehouden door de stem van zijn baas „Stel je niet aan, er is toch geen sprake van, dat je het dier te pakken kunt krij gen.' De Prediker wrong zich met Vriend door de struiken en stond ineens voor de plas. Op hun verschijning brak daar op het water een waar tumult los. Dikke plompe wilde eenden en kleine talingen, grutto's, water snippen en tureluurs gingen met veel rumoer de lucht in. Een roerdomp, een fuut, waterhoen tjes en meerkoeten, die zich in de buurt bevonden, probeerden zo snel mogelijk naar het mid den van de plas te komen, op en onder water zwemmende. Zelfs het kleine gevederde volk in dc buurt in riet en twijgen, maakte snel ruimte. Een Vlaamse gaai stiet allerlei waarschuwende kreten uit en en een winterko ninkje zat op een boomstronk hevig op de rustverstoorders te schelden. En daartussen de alarmsignalen van merel, kare- kiet en mezenvolk. De Prediker liet zijn blik gaan over de plas, die misschien drie hectaren besloeg en over de om lijsting van riet, struiken en bomen. Hij richtte zich tot zijn kameraad en zeide plechtig „Vriend, het is hier een tweede hof van, Eden Hij liet zich neervallen op 'n dik moskussen en zijn metgezel was zo beleefd om hem hierin na te volgen. Na enige ogenblikken begon de Prediker Vriend, hoor mij aan De hond spitste zijn oren, ten teken, dat hij een en al gehoor was en keek zijn baas met be langstelling aan. t „Vriend, het is hier de tweede Hof v.an Eden. Maar ai, zeg mij, hoe komt het, dat alle gedierte des velds en des waters nu voor ons wegvlucht, als waren wij echte kinderen van Satan, ter- wijl in de eerste Hof alle dieren van het argeloze blatende lam, tot de majestueuse briesende leeuw zich om de mens ver drongen en hem in geen enkel opzicht vreesden, hem integen deel zeer vereerden „Voor jou, Vriend, zijn som mige bang, maar niet alle, de nieuwsgierige eenden zullen jc gaan bekijken, als je alleen langs de oever van de plas loopt, maar ons schuwt alle gedierte. De spreeuw rust soms op een koeie- rug, maar welke vogel des velds gaat rusten op de schouders van een mens „En dat er ook vele beangst zijn voor jou en je genoten, Vriend, het komt meen ik alleen daardoor, omdat jullie vriend schap hebt gesloten met ons, mensen. Voor die tijd had ge ook meer vrienden, je erfvijandin dc kat dan buitengesloten." De Prediker hield een ogen blik op met spreken hij wilde dat Vriend het gesprokene eerst goed in zich zou opnemen, voor hij verder ging. Toen hij nu van mening was, dat dit het geval was, ging hij voort „Vriend, ik geloof, dat ik wel weet van wanneer de angst van het andere schepsel 'voor ons mensen da- teert.. Ze is geboren op de dag, toen we zijn begonnen op twee benen te lopen en met de andere twee hebben geleerd om met stokken te slaan en met stenen te gooien. Dat hebben de ande ren ons nooit vergeven en ze zijn begonnen om ons te veraf schuwen, en deze afschuw is ge worden tot 'n grenzenloze angst en haat. Ziet naar de apen, mijn beste, die lopen soms op vier en soms op twee benen en deze zijn al gedoemd om van de anderen vervloekt te worden. „Misschien ben ik mis, Vriend, en is er een heel andere oorzaaic voor deze mensenangst. Maar erg eervol is deze dan toch niet voor ons. Neen, erg eervol is het niet, dat alle dieren hun kinder tjes inprenten, dat wij hun erg ste vijanden zijn. En nog oneer voller is het, dat het in de wereld nu al zo ver is gekomen, dat de ene mens de andere niet meer vertrouwt, dat de ene mens doodsbang is voor de andere." De Prediker zag dat de aan dacht van Vriend was verflauwd dat hij moeite had om niet in slaap te vallen. Dies zweeg hij verder om even te dutten. De zon verwarmde met haar stralen lief derijk de eerste mens met zijn vriend in de nieuwe Hof van Eden. Een hermelijntje, dat zo straks, toen de alarmsignalen klonken zich in zijn holletje had terug getrokken, meende, dat het ge vaar weer was geweken, nu de stilte weer was ingetreden in do omgeving. Het stak voorzichtig zijn kopje uit de veilige schuil plaats en de felle schitteroogjes speurden scherp in het rond. Neen, er scheen helemaal geen onraad meer te zijn. Het diertje dribbelde langs de oever in de richting van de twee wezens, die daar met een zuiver geweten en een rustig gemoed op 't mos- dek lagen te slapen. Maar daar opeens werden de reukzenuwen van het hermelijntje onaange naam geprikkeld door een af stotende, gevaar in zich bergen de lucht, die vanuit de richting van de beide slapende kwam waaien. Dc kleine wandelaar schrok op, werd onrustig en ging zich oprichten op zijn ach terpootjes om het gevaar te on derkennen. En ineens maakte 't rechtsomkeert en op een holletje draafde het diertje weer naar zijn beschermende hol. Toen de Prediker weer wak ker werd, deed ook Vriend de ogen open en toen hij op ging staan, volgde ook Vriend zijn voorbeeld. „We gaan eens een wandeling maken om onze binnenzee, Vriend, en eens kijken wat er al zo groeit en bijwijlen bloeit in ons domein." Ze liepen over de met gras en andere planten dicht en weelde rig begroeide oever die langzaam afhelde naar het water, dat naar het midden flink diep moest zijn. De Prediker zag, dat aan de kant het veenmos welig tierde en dat velerlei soorten van planten, zelfs de mooie waterlelie, hier in het nat zich een plaats hadden veroverd. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2